Ranta: U Račku ubijeno i više srpskih vojnika | 15:29 | Izvor: Beta
Berlin -- Finski stručnjak za sudsku medicinu, Helena Ranta izjavila je da Tribunal u Hagu nije dovoljno ispitao detalje koji ukazuju da su u noći između 15. i 16. januara 1999. godine na području sela Račak na Kosovu vođenje teške borbe između srpskih snaga i pripadnika Oslobodilačke vojske Kosova. U intervjuu za vikend izdanje lista "Berliner cajtung", Helena Ranta, koje je bila šef tima forenzičara koji je uoči intervencije NATO-a u Jugoslaviji istraživao ovaj slučaj, navodi i da je u Račku bilo ubijeno i više srpskih vojnika. Ranta je rekla da ne razume činjenicu da se Tribunal nije više angažovao da rasvetli tragediju koja se pre pet godina desila u Račku.

Ranta kaže da "zna da su u blizini Račka bili sahranjeni pripadnici OVK". "Ja sam još tada dobila informacije koje dokazuju da je tamo (u Račku) ubijeno i više srpskih vojnika. Nažalost broj Srba koji su izgubili život u toj noći po svoj prilici nikada nećemo saznati", rekla je Ranta. "Trebalo bi pitati Tribunal zašto se ne zanima za tu brojku". Negativno je to što se deo haške optužnice protiv Slobodana Miloševića koji se odnosi na slučaj Račak zasniva prevashodno na verziji o tom događaju koji je dao ondašnji šef misije OEBS-a na Kosovu Vilijam Voker, rekla je ona. Taj američki diplomata je neposredno nakon ubistva u Račku saopštio da je reč o masakru, odnosno da su srpske snage iz neposredne blizine streljale 40 albanskih civila. "Kada ambasador Voker kaže da se u Račku dogodio masakar, ta izjava nema nikakvo pravno dejstvo. Ja sam još tada istakla da su posmatrači OEBS-a zaboravili da preduzmu sve korake koji se normalno očekuju kada treba obezbediti poprište nekog događaja - na primer izolovanje mesta, zabrana pristupa osobama bez posebne dozvole kao i skupljanje dokaza", rekla je Ranta.

Istovremeno je zatražila da se, pored postojećih fotografija koje su načinili posmatrači OEBS-a, objave i fotografije koje su u Račku napravila dvojica drugih fotografa i to pre dolaska posmatrača. Na njima se, kako navodi Ranta, jasno vidi da je "najmanje jedno telo naknadno pomerano, a taj leš se na slikama OEBS-a ne vidi". "U danima pred početak NATO napada na Jugoslaviju bilo je jasno da je čitav niz vlada zainteresovan za verziju događaja iz Račka po kojoj bi odgovornost bila samo na srpskoj strani. Međutim, takvu verziju ja nisam mogla da im ponudim", rekla je Helena Ranta. Ona je, kako prenosi "Berliner cajtung", navela da je "instrukcije dobila od nemačkog diplomate Paulsa" koji ju je, kao predstavnik zemlje koja je tada predsedavala Evropskom unijom, zamolio da pripremi pismenu izjavu. "Potom sam morala tu ličnu izjavu da pokažem Vilijamu Vokeru, koji je, kada ju je pročitao, bio sve samo ne oduševljen", navela je Ranta koja je ipak pristala da učestvuje na konferenciji za štampu 17. marta 1999. u Prištini. "Tom prilikom sedela sam zajedno sa nemačkim ambasadorom u Beogradu Gruberom i jednim finskim diplomatom. Nadala sam se da će me njih dvojica podržati, ali to nažalost nije bio slučaj. Pre sam imala osećaj da su me ta dva gospodina ostavila na cedilu", navodi sada Helana Ranta svoje utiske sa konferencije za štampu na kojoj je dominirao Voker sa svojim procenama i posle koje je ubrzo usledilo bombardovanje Jugoslavije.

Ubistvo 40 ljudi u Račku, gde su kao žrtve bili označeni albanski civili, a kao počinioci pripadnici srpskih snaga, mnogim političarima na Zapadu, i u Nemačkoj, poslužilo je kao argument kojim su javnostima svojih zemalja obrazlagali nužnost otpočinjanja bombardovanja Jugoslavije.

Одговори путем е-поште