aptitude 0.6.11-1 - en to ru translation catalogue (1405 entries)

note: TRANSLATORS: These strings describing config items should be the same width.
en: %BOption:%b
ru: %BПараметр:%b

note: TRANSLATORS: These strings describing config items should be the same width.
en: %BDefault:%b
ru: %BПо умолчанию:%b

note: TRANSLATORS: These strings describing config items should be the same width.
en: %BValue:%b
ru: %BЗначение:%b

en: Editing "%ls":
ru: Редактируется «%ls»:

note: TRANSLATORS: These strings describing config items should be the same width.
en: %BChoice:%b
ru: %BВыбор:%b

en: Display some available commands at the top of the screen
ru: Показывать некоторые из доступных команд вверху экрана

en: If this option is enabled, a brief summary of some of the most important aptitude commands will appear beneath the menu bar.
ru: Если эта настройка включена, под строкой меню показывается краткая справка на некоторые наиболее важные команды aptitude.

en: Hide the menu bar when it is not being used
ru: Скрывать строку меню, когда она не используется

en: If this option is enabled, the menu bar will only appear when it has been activated by pressing the menu key.
ru: Если эта настройка включена, то строка меню отображается только по нажатию клавиши показа меню.

en: Use a minibuffer-style prompt when possible
ru: По возможности использовать строку ввода внизу экрана

en: If this option is enabled, prompts will be displayed in a single line at the bottom of the screen.  If not, prompts will be displayed as pop-up dialog boxes.
ru: Если эта настройка включена, то одиночная строка ввода будет доступна внизу экрана. Если нет, то ввод будет показан в виде всплывающего диалогового окна.

en: Show partial search results (incremental search)
ru: Показывать результаты частичного поиска (инкрементный поиск)

en: If this option is enabled, aptitude will perform searches within the package list as you type them.  This is convenient, but may slow the program down, particularly on older computers.
ru: Если эта настройка включена, то aptitude будет выполнять поиск по списку пакетов сразу после нажатия символов. Это удобно, но может затормозить работу программы, особенно на старых компьютерах.

en: Closing the last view exits the program
ru: Завершать работу программы при закрытии последнего окна

en: If this option is enabled, aptitude will stop running when all views (package lists, package details, etc) have been closed.  Otherwise, aptitude will continue running until you select 'Quit' from the Actions menu.
ru: Если эта настройка включена, то aptitude завершит работу после закрытия всех окон (списки пакетов, описания пакетов и т.д.). В противном случае aptitude будет продолжать работать, пока вы не выберете «Выход» в меню Действий.

en: Prompt for confirmation at exit
ru: Запрашивать подтверждение при выходе

en: If this option is enabled, aptitude will not terminate until you confirm that you really want to quit.
ru: Если эта настройка включена, то aptitude не завершит работу пока вы не подтвердите, что действительно этого хотите.

en: Pause after downloading files
ru: Пауза после скачивания файлов

en: This option controls whether aptitude will wait for confirmation after a download before it goes ahead and installs packages.
ru: Эта настройка контролирует, будет ли aptitude ждать подтверждения после скачивания перед тем как приступить к установке пакетов.

en: Never
ru: Никогда

en: Never wait for the user after downloading packages: always begin the installation immediately.
ru: Никогда не ждать подтверждения пользователя после скачивания пакетов: всегда начинать установку сразу же.

en: When an error occurs
ru: При возникновении ошибки

en: Wait for confirmation if an error occurred during the download.  If there were no errors, begin installing packages immediately.
ru: Ждать подтверждения, если при скачивании произошла ошибка. Если ошибок не было — начинать установку пакетов сразу же.

en: Always
ru: Всегда

en: Always wait for the user to confirm the download before proceeding with the installation.
ru: Всегда ждать подтверждения пользователя после скачивания перед тем как продолжить установку.

en: Use a 'status-line' download indicator for all downloads
ru: Использовать индикатор скачивания «status-line» для всех скачиваний

en: If this option is enabled, aptitude will display the status of ongoing downloads at the bottom of the screen, rather than opening a new view.
ru: Если эта настройка включена, то aptitude будет показывать индикатор скачивания внизу экрана, а не открывать для этого новое окно.

en: Display the information area by default
ru: Показывать область информации по умолчанию

en: If this option is enabled, the information area (the pane at the bottom of the screen) in the package list will be visible when the program starts; otherwise, it will be initially hidden.
ru: Если эта настройка включена, то при запуске программы в списке пакетов будет видна область информации (панель внизу экрана); иначе изначально она будет скрыта.

en: Display tabs for the available views
ru: Показывать закладки для доступных окон

en: If this option is enabled, tabs will appear at the top of the screen listing the currently opened views.
ru: Если эта настройка включена, то сверху экрана будут отображаться закладки открытых в данный момент окон.

en: Display tabs for the information area
ru: Показывать закладки для области информации

en: If this option is enabled, tabs will appear at the top of the information area (the pane at the bottom of the screen) listing the different displays of information that can be viewed there.
ru: Если эта настройка включена, то сверху экрана будет отображаться закладка области информации (панель внизу экрана), в которой перечислены различные экраны информации для просмотра.

en: Advance to the next item after changing the state of a package
ru: Перейти к следующему элементу после изменения состояния пакета

en: If this option is enabled, then performing an action on a package (for instance, installing or removing it) will move the selection to the next package in the list.
ru: Если эта настройка включена, то при выполнении действия с пакетом (например, установка или удаление) выбранным пакетом становится следующий пакет из списка.

en: Automatically show why packages are broken
ru: Автоматически показывать причину неработоспособности пакетов

en: If this option is enabled, then highlighting a package that has broken dependencies will automatically display the dependencies that are unfulfilled in the lower pane of the display.
ru: Если эта настройка включена, то для выделенного пакета, имеющего сломанные зависимости, в нижней панели экрана будут автоматически показаны зависимости, которые не могут быть удовлетворены.

en: Display flat view instead of default view on startup
ru: При запуске показывать список пакетов вместо стандартного дерева

en: If this option is enabled, then the first view displayed on startup will be a flat view instead of the default view.
ru: Если эта настройка включена, то первое отображаемое окно при запуске будет виден список пакетов, а не категории (по умолчанию).

en: The default grouping method for package views
ru: Метод группировки экрана пакетов по умолчанию

en: This option controls how aptitude organizes the package list.  See the aptitude user's manual for information on how to specify a grouping method.
ru: Эта настройка контролирует как aptitude формирует список пакетов. О том как задать метод группировки смотрите в руководстве пользователя aptitude.

en: The default display-limit for package views
ru: Ограничение по умолчанию для окон пакетов

en: By default, the limit of each package view will be set to the value specified by this option.  See the aptitude user's manual for detailed information about searches.
ru: По умолчанию, ограничение окна для каждого пакета устанавливается равным значению этой настройки. О поиске подробней смотрите руководство пользователя aptitude.

en: The display format for package views
ru: Формат окон пакетов

en: This option controls how aptitude formats lines of the package list.  See the aptitude user's manual for information on how to specify a display format.
ru: Эта настройка контролирует как aptitude формирует строки списка пакетов. Подробней о том, как настроить формат строк смотрите в руководстве пользователя aptitude.

en: The display format for the status line
ru: Формат строки состояния

en: This option controls how aptitude formats the status line (the line between the package list and the lower pane).  See the aptitude user's manual for information on how to specify a display format.
ru: Эта настройка контролирует как aptitude формирует строку состояния (строка между списком пакетов и нижней панелью). Подробней о том, как настроить формат строки смотрите в руководстве пользователя aptitude.

en: The display format for the header line
ru: Формат строки-заголовка

en: This option controls how aptitude formats the header line (the line above the package list).  See the aptitude user's manual for information on how to specify a display format.
ru: Эта настройка контролирует как aptitude формирует строку заголовка (строка выше списка пакетов). Подробней о том, как настроить формат строки смотрите в руководстве пользователя aptitude.

en: Automatically upgrade installed packages
ru: Автоматически обновлять установленные пакеты

en: If this option is enabled, then on startup, aptitude will select all upgradable packages for upgrade.
ru: Если эта настройка включена, то при запуске aptitude выберет все обновляемые пакеты для обновления.

en: Remove obsolete package files after downloading new package lists
ru: Удалять устаревшие файлы пакетов после скачивания нового списка пакетов

en: If this option is enabled, then after every install run, aptitude will delete from the package cache any package files that can no longer be downloaded from any archive in sources.list.
ru: Если эта настройка включена, то после каждого запуска установки aptitude будет удалять из кэша пакетов все файлы пакетов, которые более не могут быть загружены из любого архива, указанного в sources.list.

en: URL to use to download changelogs
ru: URL для скачивания списков изменений

en: This option controls the server used to download changelogs.  You should only need to change this if the changelogs move to a different URL.
ru: Этой настройкой задаётся сервер для скачивания списка изменений. Её нужно менять только, если изменился URL списка изменений.

en: Display a preview of what will be done before doing it
ru: Показать, что будет сделано, перед тем как делать

en: If this option is enabled, then when you ask aptitude to perform an install run, it will first display a summary of the actions it is going to perform.
ru: Если эта настройка включена, то перед тем как aptitude попросит подтвердить установку пакета, будет показан список действий, которые будут выполнены.

en: Forget which packages are "new" whenever the package lists are updated
ru: Забывать о «новых» пакетах после обновления списка пакетов

en: If this option is enabled, then aptitude will clear the list of new packages after you update the package lists (e.g., by pressing 'u').
ru: Если эта настройка включена, то aptitude очистит список новых пакетов после обновления списка пакетов (например, по нажатию «u»).

en: Forget which packages are "new" whenever packages are installed or removed
ru: Забывать о «новых» пакетах после установки или удалении пакетов

en: If this option is enabled, then aptitude will clear the list of new packages after you perform an install run or install or remove packages from the command-line.
ru: Если эта настройка включена, то aptitude очистит список новых пакетов после того как вы выполните запуск установки или установку или удаление пакетов из командной строки.

en: Do not display a warning when the first change is made in read-only mode
ru: Не показывать предупреждение при первом изменении в режиме только для чтения

en: If this option is %Bnot%b enabled, aptitude will display a warning when you modify the state of a package if you do not have permissions to apply the change to the system.
ru: Если эта настройка %Bвыключена%b, aptitude будет показывать предупреждение когда вы изменяете состояние пакета, если вы не имеете прав делать изменения в системе.

en: Warn when attempting to perform a privileged action as a non-root user
ru: Предупреждать о попытке выполнить действие при отсутствии необходимых прав

en: If this option is enabled, aptitude will warn you when you attempt to perform an action which you do not have permission to do: for instance, installing packages as a non-root user.  You will be given the option to log in as root and perform the action with root privileges.
ru: Если эта настройка включена, aptitude будет показывать предупреждение когда вы пытаетесь выполнить действие, для которого у вас не хватает прав: например, при установке пакета без прав суперпользователя. В это случае вам будет предложена войти в систему суперпользователем и выполнить действие с большими правами.

en: File to log actions into
ru: Файл, в который будет сохранён журнал

en: When you install or remove packages, a summary of what aptitude does will be written to this file.  If the first character of the file name is a pipe character ('%B|%b'), the remainder of the name will be interpreted as a shell command that is to receive the log on standard input.
ru: При установке или удалении пакетов всё, что выполняет aptitude будет записано в этот файл. Если первый символ имени файла вертикальная черта («%B|%b»), то остаток имени будет рассматриваться как команда оболочки командной строки, которая принимает данные о действиях aptitude со стандартного ввода.

en: Automatically resolve dependencies of a package when it is selected
ru: Автоматически разрешать зависимости выбираемого пакета

en: If this option is enabled, aptitude will use a simple heuristic to immediately resolve the dependencies of each package you flag for installation.  This is much faster than the built-in dependency resolver, but may produce suboptimal results or fail entirely in some scenarios.
ru: Если эта настройка включена, aptitude с помощью простой эвристики сразу же решит зависимости каждого пакета, который вы пометили для установки. Это намного быстрее чем встроенный решатель зависимостей, но может приводить к не оптимальным результатам или вообще не сработать в некоторых случаях.

en: Automatically fix broken packages before installing or removing
ru: Автоматически исправлять сломанные пакеты перед установкой или удалением

en: If this option is enabled, and you perform an install run while some packages are broken, aptitude will automatically apply the current suggestion of the problem resolver.  Otherwise, aptitude will prompt you for a solution to the broken dependencies.
ru: Если эта настройка включена и вы запускаете установку имея сломанные пакеты, то aptitude автоматически применит имеющиеся предложения по решению проблемы от решателя. Иначе aptitude предложит вам решение проблемы сломанных зависимостей.

en: Install recommended packages automatically
ru: Автоматически устанавливать рекомендуемые пакеты

en: If this option is enabled and "automatically resolve dependencies" is also enabled, aptitude will attempt to install the recommendations of newly installed packages in addition to their outright dependencies.  Suggestions will not be automatically installed.
    If this option is enabled and "Remove unused packages automatically" is enabled, packages that are recommended by an installed package will not be automatically removed.
ru: Если эта настройка и настройка «автоматически разрешать зависимости» включены, aptitude попытается установить рекомендуемые к новым устанавливаемым пакетам вместе с их зависимостями. Предложения не будут автоматически установлены. Если эта настройка и настройка «автоматически удалять неиспользуемые пакеты» включены, то пакеты, рекомендуемые устанавливаемым пакетом, не будут автоматически удалены.

en: Remove unused packages automatically
ru: Автоматически удалять неиспользуемые пакеты

en: If this option is enabled, packages that are automatically installed and that no manually installed package depends on will be removed from the system.  Cancelling the removal will flag the package as manually installed.
    If this option is enabled and "Install recommended packages automatically" is enabled, automatically installed packages will not be removed if any installed package recommends them.
ru: Если эта настройка включена, то автоматически установленные пакеты и для которых нет зависящих пакетов установленных вручную, будут удалены из системы. При отмене удаления пакет помечается как установленный вручную.
    Если эта настройка и настройка «устанавливать рекомендуемые пакеты автоматически» включены, то автоматически установленные пакеты не будут удаляться, если какой-то из установленных пакетов их рекомендует.

en: Packages that should never be automatically removed
ru: Пакеты, которые никогда не будут автоматически удалены

en: Packages matching this search pattern will always be treated as if an installed package depends on them: they will never be targeted for removal as unused packages.
ru: Пакеты, подходящие под этот поисковый шаблон будут всегда восприниматься, как если бы установленные пакеты зависели от них: они никогда не будут помечаться для удаления как неиспользуемые пакеты.

en: Allow dependency resolutions that break holds or forbids
ru: Позволить разрешение зависимостей не обращая внимание на фиксации и запрещения

en: If this option is enabled, then whenever aptitude solves a dependency problem, it will consider modifying held packages, or installing forbidden package versions.  With this option disabled, these solutions will be rejected by default.
    NOTE: At present, this restriction only applies to situations in which aptitude's dependency resolver (the red bar at the bottom of the screen) is activated.  aptitude will still break holds when automatically installing the dependencies of a package that has just been selected for installation or upgrade, due to apt bug #470035.
ru: Если эта настройка включена, то при разрешении проблем с зависимостями aptitude будет рассматривать возможность обновления фиксированных пакетов или установку запрещённых версий пакетов. Если эта настройка выключена, то такие решение по умолчанию отбрасываются.
    ЗАМЕЧАНИЕ: В настоящий момент, это ограничение применяется только в ситуациях, когда подключается решатель зависимостей aptitude (красная полоса внизу экрана). Из-за ошибки в apt #470035 aptitude всё ещё будет игнорировать фиксированность пакетов при автоматической установке зависимостей пакета, который был только что выбран для установки или обновления.

en: UI options
ru: Настройки интерфейса

en: Dependency handling
ru: Работа с зависимостями

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: %ls: Examine
ru: %ls: Рассмотреть

en: %ls: Apply
ru: %ls: Применить

en: %ls: Next
ru: %ls: Следующий

en: %ls: Previous
ru: %ls: Предыдущий

en: Dependency resolution disabled.
ru: Разрешение зависимостей выключено.

en: Unable to resolve dependencies.
ru: Не удалось разрешить зависимости.

en: Fatal error in resolver
ru: Неустранимая ошибка в решателе

en: [%d(%d)/...] Resolving dependencies
ru: [%d(%d)/…] Разрешение зависимостей

en: Internal error: unexpected null solution.
ru: Внутренняя ошибка: неожиданно нет решения.

en: Suggest keeping all packages at their current version.
ru: Предлагается оставить все пакеты без обновления.

en: %d install | %d installs
ru[0]: %d установку
ru[1]: %d установки
ru[2]: %d установок

en: %d removal | %d removals
ru[0]: %d удаление
ru[1]: %d удаления
ru[2]: %d удалений

en: %d keep | %d keeps
ru[0]: %d оставить неизменным
ru[1]: %d оставить неизменным
ru[2]: %d оставить неизменным

en: %d upgrade | %d upgrades
ru[0]: %d обновление
ru[1]: %d обновления
ru[2]: %d обновлений

en: %d downgrade | %d downgrades
ru[0]: %d замену на старую версию
ru[1]: %d замены на старую версию
ru[2]: %d замен на старую версию

note: TRANSLATORS: %F is replaced with a comma separated list such as "n1 installs, n2 removals", ...
en: Suggest %F
ru: Предлагается выполнить %F

en: Unable to find the source package for "%s".
ru: Не удалось найти пакет с исходниками для «%s».

en: Unable to satisfy the build-depends: %s.
ru: Не удалось удовлетворить зависимость из build-depends: %s.

en: Note: "%s", providing the virtual package
          "%s", is already installed.
ru: Замечание: «%s», предоставляющий виртуальный пакет
               «%s», уже установлен.

en: Note: "%s", providing the virtual package
          "%s", is already going to be installed.
ru: Замечание: «%s», предоставляющий виртуальный пакет
               «%s», уже выбран для установки.

en: "%s" exists in the package database, but it is not a
    real package and no package provides it.
ru: «%s» существует в базе данных пакетов, но это не
    настоящий пакет, и ни один пакет не предоставляет его.

en: "%s" is a virtual package provided by:
ru: «%s» является виртуальным пакетом, предоставленный:

en: You must choose one to install.
ru: Вы должны выбрать один для установки.

en: Note: selecting "%s" instead of the
          virtual package "%s"
ru: Замечание: выбран «%s» вместо
               виртуального пакета «%s»

en: %s is already installed at the requested version (%s)
ru: %s уже установлен запрошенной версии (%s)

en: %s is not currently installed, so it will not be upgraded.
ru: %s не установлен, поэтому не будет обновлён.

en: %s is already installed at the latest version, so it will not be upgraded.
ru: %s уже установлен самой последней версии, поэтому не будет обновлён.

en: %s is not currently installed, so it will not be reinstalled.
ru: %s не установлен, поэтому не может быть переустановлен.

en: Package %s is not installed, so it will not be removed
ru: Пакет %s не установлен, поэтому не может быть удалён

en: Package %s is not installed, cannot forbid an upgrade
ru: Пакет %s не установлен, поэтому не может быть запрещён к обновлению

en: Package %s is not upgradable, cannot forbid an upgrade
ru: Пакет %s не обновляемый, поэтому нельзя запретить его обновление

en: Note: selecting the task "%s: %s" for installation
ru: Замечание: выбрана задача «%s: %s» для установки

en: You can only specify a package version with an 'install' command or a 'forbid-version' command.
ru: Вы можете указать версию пакета только в команде «install» или «forbid-version».

en: You can only specify a package archive with an 'install' command.
ru: Вы можете указать архив пакета только в команде «install».

en: Couldn't find package "%s", and more than 40
    packages contain "%s" in their name.
ru: Не удалось найти пакет «%s», и более чем 40
    пакетов содержат «%s» в своём имени.

en: Couldn't find package "%s".  However, the following
    packages contain "%s" in their name:
ru: Не удалось найти пакет «%s». Однако, следующие
    пакеты содержат «%s» в своём имени:

en: Couldn't find any package whose name or description matched "%s"
ru: Не удалось найти пакеты, содержащих «%s» в своём имени или описании

en: Couldn't find any package matching "%s", and more than 40
    packages contain "%s" in their description.
ru: Не удалось найти пакет имеющий «%s», и более чем 40
    пакетов содержат «%s» в своём описании.

en: Couldn't find any package matching "%s".  However, the following
    packages contain "%s" in their description:
ru: Не удалось найти пакет имеющий «%s». Однако, следующие
    пакеты содержат «%s» в своём описании.

en: Bad action character '%c'
ru: Некорректный символ «%c» для выбора действия

en: Get:
ru: Получить:

note: TRANSLATORS: this stands for "error" and should be the same width as the translation of "Ign".
en: Err
ru: Ошибка

en: Changelog download failed: %s
ru: Не удалось скачать Changelog: %s

en: Changelog of %s
ru: Changelog для %s

en: Can't execute sensible-pager, is this a working Debian system?
ru: Не удалось запустить соответствующую программу просмотра, это работающий Debian?

en: %s is not an official Debian package, cannot display its changelog.
ru: %s не официальный пакет Debian, невозможно отобразить его список изменений.

en: Couldn't find a changelog for %s
ru: Не удалось найти список изменений для %s

en: Couldn't run pager %s
ru: Не удалось запустить программу просмотра %s

en: E: The clean command takes no arguments
ru: E: Команде clean не нужны аргументы

en: Del %s* %spartial/*
ru: Удалить %s* %spartial/*

en: Unable to lock the download directory
ru: Не удалось заблокировать каталог для скачиваемых файлов

en: E: The autoclean command takes no arguments
ru: E: Команде autoclean не нужны аргументы

en: Would free %sB of disk space
ru: Будет освобождено %sБ дискового пространства

en: Freed %sB of disk space
ru: Освобождено %sБ дискового пространства

en: Invalid operation %s
ru: Неверная операция %s

en: Unexpected pattern argument following "keep-all"
ru: Неожидаемый шаблонный аргумент после «keep-all»

en: Unable to safely resolve dependencies, try running with --full-resolver.
ru: Не удалось безопасно разрешить зависимости, попробуйте запустить с параметром --full-resolver.

en: Abort.
ru: Прервать.

en: download: you must specify at least one package to download
ru: скачивание: вы должны указать хотя бы один пакет для скачивания

en: Couldn't read source list
ru: Не удалось прочитать файл sources.list

en: Can't find a package named "%s"
ru: Не удалось найти пакет, с именем «%s»

en: No downloadable files for %s version %s; perhaps it is a local or obsolete package?
ru: Нет загруженных файлов для %s версии %s; возможно, это локальный или устаревший пакет?

en: Hit
ru: Из кэша

note: TRANSLATORS: this stands for "ignored" and should be the same width as the translation of "Err".
en: Ign
ru: Игнор

en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
ru: Получено %sБ в %s (%sБ/с)

en: Media change: Please insert the disc labeled '%s' into the drive '%s' and press [Enter].
ru: Смена носителя: вставьте диск, помеченный как «%s» в привод «%s» и нажмите [Enter].

en: [Working]
ru: [Обработка]

en: extract-cache-entries: at least one argument is required (the directory
    to which to write files).
ru: extract-cache-entries: требуется хотя бы один параметр (каталог,
    в который пишутся файлы).

en: No such package "%s"
ru: Пакет «%s» не найден

en: No packages were selected by the given search pattern; nothing to do.
ru: Заданным поисковым шаблоном не выбрано ни одного пакета; не с чем работать.

en: E: The forget-new command takes no arguments
ru: E: Команде forget-new не нужны параметры

en: Would forget what packages are new
ru: Забыть, что пакеты новые

en: There are no Easter Eggs in this program.
ru: В этой программе нет пасхальных яиц.

en: There really are no Easter Eggs in this program.
ru: В этой программе на самом деле нет пасхальных яиц.

en: Didn't I already tell you that there are no Easter Eggs in this program?
ru: Разве не было сказано, что в этой программе нет пасхальных яиц?

en: Stop it!
ru: Прекратите!

en: Okay, okay, if I give you an Easter Egg, will you go away?
ru: Хорошо, хорошо, если я дам вам пасхальное яйцо, вы уйдёте?

en: All right, you win.
ru: Всё, вы победили.

en: What is it?  It's an elephant being eaten by a snake, of course.
ru: Что это? Это слон, которого проглотила змея, конечно.

en: Done
ru: Выполнено

note: TRANSLATORS: the string replacing "DONE" be truncated or padded to 4 characters.
en: DONE
ru: СДЕЛ

en: Couldn't read list of sources
ru: Не удалось прочесть список источников

en: Config files
ru: Файлы настройки

en: The following packages are BROKEN:
ru: Следующие пакеты НЕРАБОТОСПОСОБНЫ:

en: The following packages are unused and will be REMOVED:
ru:  Следующие пакеты не используются и будут УДАЛЕНЫ:

en: The following packages have been automatically kept back:
ru: Следующие пакеты будут автоматически удержаны:

en: The following NEW packages will be automatically installed:
ru: Следующие НОВЫЕ пакеты будут автоматически установлены:

en: The following packages will be automatically REMOVED:
ru: Следующие пакеты будут автоматически УДАЛЕНЫ:

en: The following packages will be DOWNGRADED:
ru: Следующие пакеты будут ЗАМЕНЕНЫ НА БОЛЕЕ СТАРЫЕ:

en: The following packages have been kept back:
ru: Следующие пакеты оставлены не обновлёнными:

en: The following packages will be REINSTALLED:
ru: Следующие пакеты будут ПЕРЕУСТАНОВЛЕНЫ:

en: The following NEW packages will be installed:
ru: Следующие НОВЫЕ пакеты будут установлены:

en: The following packages will be REMOVED:
ru: Следующие пакеты будут УДАЛЕНЫ:

en: The following packages will be upgraded:
ru: Следующие пакеты будут обновлены:

en: The following partially installed packages will be configured:
ru: Следующие частично установленные пакеты будут настроены:

en: The following ESSENTIAL packages will be REMOVED!
ru: Следующие пакеты ПЕРВОЙ НЕОБХОДИМОСТИ будут УДАЛЕНЫ!

en: The following ESSENTIAL packages will be BROKEN by this action:
ru: Следующие пакеты ПЕРВОЙ НЕОБХОДИМОСТИ станут НЕРАБОТОСПОСОБНЫ из-за этого действия:

en: WARNING: Performing this action will probably cause your system to break!
             Do NOT continue unless you know EXACTLY what you are doing!
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Выполнение этого действия вероятно испортит вашу систему!
             Остановитесь, если ТОЧНО не знаете, что делаете!

en: I am aware that this is a very bad idea
ru: Я знаю, что это очень плохая идея

en: To continue, type the phrase "%s":
ru: Чтобы продолжить, наберите фразу «%s»:

en: WARNING: untrusted versions of the following packages will be installed!
    
    Untrusted packages could compromise your system's security.
    You should only proceed with the installation if you are certain that
    this is what you want to do.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: будут установлены версии ненадёжных пакетов!
    
    Ненадёжные пакеты могут скомпрометировать безопасность системы.
    Продолжайте установку, если только вам точно это нужно.

en: *** WARNING ***   Ignoring these trust violations because
                      %s::CmdLine::Ignore-Trust-Violations is 'true'!
ru: *** ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ ***   Игнорирование нарушения условий доверительности, так как
                      %s::CmdLine::Ignore-Trust-Violations установлено в «true»!

en: *** WARNING ***   Ignoring these trust violations because
                      Apt::Get::AllowUnauthenticated is 'true'!
ru: *** ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ ***   Игнорирование нарушения условий доверительности, так как
                      Apt::Get::AllowUnauthenticated установлено в «true»!

note: TRANSLATORS: This string is a confirmation message, which users (especially CJK users) should be able to input without input methods.  Please include nothing but ASCII characters. The text preceding the pipe character (|) will be ignored and can be removed from your translation.
en: Go ahead and ignore the warning|Yes
ru: Продолжить и игнорировать предупреждение|Yes

note: TRANSLATORS: This string is a confirmation message, which users (especially CJK users) should be able to input without input methods.  Please include nothing but ASCII characters. The text preceding the pipe character (|) will be ignored and can be removed from your translation.
en: Abort instead of overriding the warning|No
ru: Прервать операцию из-за предупреждения|No

en: Do you want to ignore this warning and proceed anyway?
ru: Хотите игнорировать предупреждение и продолжить?

en: To continue, enter "%s"; to abort, enter "%s":
ru: Чтобы продолжить, наберите фразу «%s»; для отмены введите «%s»:

en: Unrecognized input.  Enter either "%s" or "%s".
ru: Неверный ввод. Требуется «%s» или «%s».

en: The following packages are RECOMMENDED but will NOT be installed:
ru: РЕКОМЕНДУЮТСЯ следующие пакеты, но автоматически они установлены НЕ БУДУТ:

en: The following packages are SUGGESTED but will NOT be installed:
ru: ПРЕДЛАГАЮТСЯ следующие пакеты, но автоматически они установлены НЕ БУДУТ:

en: No packages will be installed, upgraded, or removed.
ru: Ни одного пакета не будет установлено, обновлено или удалено.

en: %lu packages upgraded, %lu newly installed,
ru: %lu пакетов обновлено, %lu установлено новых,

en: %lu reinstalled,
ru: %lu переустановлено,

en: %lu downgraded,
ru: %lu пакетов заменены на старые версии,

en: %lu to remove and %lu not upgraded.
ru: %lu пакетов отмечено для удаления, и %lu пакетов не обновлено.

en: Need to get %sB/%sB of archives.
ru: Необходимо получить %sB/%sB архивов.

en: Need to get %sB of archives.
ru: Необходимо получить %sB архивов.

en: After unpacking %sB will be used.
ru: После распаковки %sB будет занято.

en: After unpacking %sB will be freed.
ru: После распаковки освободится %s байт.

en: No packages to show -- enter the package names on the line after 'i'.
ru: Нет пакетов для показа — введите имена пакетов в строке после «i».

en: Press Return to continue.
ru: Нажмите Ввод для продолжения.

en: No packages found -- enter the package names on the line after 'c'.
ru: Пакеты не найдены — введите имена пакетов в строке после «c».

en: No packages found -- enter zero or more roots of the search followed by the package to justify.
ru: Пакеты не найдены — введите ноль или более корней поиска после пакета для подтверждения.

en: continue with the installation
ru: продолжить с установкой

en: abort and quit
ru: прервать и завершить работу

en: show information about one or more packages; the package names should follow the 'i'
ru: показать информацию об одном или более пакетов; названия пакетов должны быть перечислены после «i»

en: show the Debian changelogs of one or more packages; the package names should follow the 'c'
ru: показать список изменений Debian одного или более пакетов; названия пакетов должны быть перечислены после «c»

en: toggle the display of dependency information
ru: переключиться на показ информации о зависимостях

en: toggle the display of changes in package sizes
ru: переключиться на показ изменений размеров пакетов

en: toggle the display of version numbers
ru: переключиться на показ номеров версий

en: try to find a reason for installing a single package, or explain why installing one package should lead to installing another package.
ru: попытаться выяснить причину установки одного пакета или объяснить почему установка одного пакета должна привести к установке другого пакета.

en: run the automatic dependency resolver to fix the broken dependencies.
ru: запустить автоматический решатель зависимостей для исправление сломанных зависимостей.

en: enter the full visual interface
ru: войти в полнооконный визуальный интерфейс

en: You may also specify modification to the actions which will be taken.  To do so, type an action character followed by one or more package names (or patterns).  The action will be applied to all the packages that you list.  The following actions are available:
ru: Также вы можете изменить требуемое для выполнения действие. Для этого, наберите символ действия и название одного или более пакетов (можно задавать шаблоны). Действие будет выполнено ко всем пакетам этого списка. Возможные действия:

en: '+' to install packages
ru: «+» установить пакеты

en: '+M' to install packages and immediately flag them as automatically installed
ru: «+M» установить пакеты и сразу пометить их как автоматически установленные

en: '-' to remove packages
ru: «-» удалить пакеты

en: '_' to purge packages
ru: «_» вычистить пакеты

en: '=' to place packages on hold
ru: «=» зафиксировать пакеты

en: ':' to keep packages in their current state without placing them on hold
ru: «:» сохранить пакеты в их текущем состоянии без фиксации

en: '&M' to mark packages as automatically installed
ru: «&M» пометить пакеты как автоматически установленные

en: '&m' to mark packages as manually installed
ru: «&m» пометить пакеты как установленные вручную

en: '&BD' to install the build-dependencies of a package.
ru: «&BD» установить сборочные зависимости пакета.

en: In the list of actions to be performed, some packages will be followed by one or more characters enclosed in braces; for instance: "aptitude{u}".  These characters provide extra information about the package's state, and can include any combination of the following:
ru: В списке действий, которые нужно выполнить, после некоторых пакетов указан один или более символов в скобках, например «aptitude{u}». Эти символы отображают дополнительную информацию о состоянии пакета; они могут составлять любые комбинации:

en: 'a': the package was automatically installed or removed.
ru: «a»: пакет был установлен или удалён автоматически.

en: 'b': some of the package's dependencies are violated by the proposed changes.
ru: «b»: некоторые зависимости пакета нарушаются предлагаемыми изменениями.

en: 'p': the package will be purged in addition to being removed.
ru: «p»: пакет будет вычищен в дополнение к обычному удалению.

en: 'u': the package is being removed because it is unused.
ru: «u»: пакет будет удалён, так как больше не используется.

en: Commands:
ru: Команды:

en: aptitude failed to find a solution to these dependencies.  You can solve them yourself by hand or type 'n' to quit.
ru: aptitude не удалось найти решение для этих зависимостей. Вы можете разрешить это вручную или нажмите «n», чтобы выйти.

en: Do you want to continue? [Y/n/?]
ru: Хотите продолжить? [Y/n/?]

en: Resolve these dependencies by hand? [N/+/-/_/:/?]
ru: Будете разбираться с зависимостями вручную? [N/+/-/_/:/?]

en: Invalid response.  Please enter a valid command or '?' for help.
ru: Неверный ответ. Введите допустимую команду или «?» для справки.

en: Enter a package management command (such as '+ package' to install a package), 'R' to attempt automatic dependency resolution or 'N' to abort.
ru: Введите команду для действия над пакетом (например, «+ пакет» — для установки пакет), «R» — для автоматического разрешения зависимостей или «N» — чтобы прервать.

en: 
    Dependency information will be shown.
ru: 
    Будет отображаться информация о зависимостях.

en: 
    Dependency information will not be shown.
ru: 
    Не будет отображаться информация о зависимостях.

en: 
    Versions will be shown.
ru: 
    Будет отображаться информация о версиях.

en: 
    Versions will not be shown.
ru: 
    Не будет отображаться информация о версиях.

en: 
    Size changes will be shown.
ru: 
    Будет отображаться информация об изменении размеров.

en: 
    Size changes will not be shown.
ru: 
    Не будет отображаться информация об изменении размеров.

en: Unable to open %s for writing
ru: Не удаётся открыть %s для записи

en: Error writing resolver state to %s
ru: Ошибка записи состояния решателя в %s

en: Resolver state successfully written!
ru: Состояние решателя успешно сохранено!

en: y: %Fn: %Fq: %F.: %F,: %Fo: %Fe: %Fx: %Fr (ID|pkg ver) ...: %F%na (ID|pkg ver) ...: %F%n<ID>: %F%n<ACTION> pkg... : %F%n%F%F%F%F%F%F%F%F
ru: y: %Fn: %Fq: %F.: %F,: %Fo: %Fe: %Fx: %Fr (ID|pkg ver) …: %F%na (ID|pkg ver) …: %F%n<ID>: %F%n<ACTION> pkg… : %F%n%F%F%F%F%F%F%F%F

en: accept the proposed changes
ru: принять предложенные изменения

en: reject the proposed changes and search for another solution
ru: отвергнуть предложенные изменения и поискать другое решение

en: give up and quit the program
ru: завершить работу программы

en: move to the next solution
ru: перейти к следующему решению

en: move to the previous solution
ru: перейти к предыдущему решению

en: toggle between the contents of the solution and an explanation of the solution
ru: переключиться между содержимым решения и его объяснением

en: examine the solution in the visual user interface
ru: рассмотреть решение в визуальном интерфейсе пользователя

en: abort automatic dependency resolution; resolve dependencies by hand instead
ru: прервать автоматическое решение зависимостей; вместо этого решить проблему с зависимостями вручную.

en: reject the given package versions; don't display any solutions in which they occur.  Enter UNINST instead of a version to reject removing the package.  ID is the integer printed to the left of the action.
ru: отвергнуть версии данных пакетов; не показывать решения, в которые они входят. Введите UNINST вместо версии для отказа от удаления пакета. Значение ID отображается в виде целого числа слева от действия.

en: accept the given package versions; display only solutions in which they occur.  Enter UNINST instead of a version to accept removing the package.  ID is the integer printed to the left of the action.
ru: принять версии данных пакетов; показывать только решения, в которые они входят. Введите UNINST вместо версии для согласия на удаление пакета. Значение ID отображается в виде целого числа слева от действия.

en: display information about the action labeled ID from the solution.  The label is the integer printed to the left of the action.
ru: показать информацию о действии с помеченным ID из решения. Значение ID отображается в виде целого числа слева от действия.

en: adjust the state of the listed packages, where ACTION is one of:
ru: выверить состояние данных пакетов, где ACTION может быть:

en: Adjustments will cause the current solution to be discarded and recalculated as necessary.
ru: Сверка приведёт к отмене текущего решения и вычислении его заново, если это понадобиться.

en: The version %s is available in the following archives:
ru: Версия %s доступна в следующих архивах:

en: Select the version of %s that should be used:
ru: Выберите версию для %s, которую нужно использовать:

en: Invalid response.  Please enter an integer between 1 and %d.
ru: Неверный ответ. Введите целое значение в пределах от 1 до %d.

en: Expected at least one package/version pair following '%c'
ru: Ожидается как минимум одна пара пакет/версия после «%c»

en: Expected a version or "%s" after "%s"
ru: Ожидается версия или «%s» после «%s»

en: %s has no version named "%s"
ru: %s не имеет версии «%s»

en: Allowing the removal of %s
ru: Допускается удаление %s

en: Allowing the installation of %s version %s (%s)
ru: Допускается установка %s версии %s (%s)

en: Rejecting the removal of %s
ru: Отвергается удаление %s

en: Rejecting the installation of %s version %s (%s)
ru: Отвергается установка %s версии %s (%s)

en: No longer requiring the removal of %s
ru: Удаление %s больше не требуется

en: No longer requiring the installation of %s version %s (%s)
ru: Установка %s версии %s (%s) больше не требуется

en: Requiring the removal of %s
ru: Требуется удаление %s

en: Requiring the installation of %s version %s (%s)
ru: Требуется установка %s версии %s (%s)

en: Allowing this recommendation to be ignored: %s
ru: Позволить проигнорировать эту рекомендацию: %s

en: Always obeying this recommendation: %s
ru: Всегда соглашаемся с этой рекомендацией: %s

en: No longer ignoring this recommendation: %s
ru: Больше не игнорируем эту рекомендацию: %s

en: Ignoring this recommendation: %s
ru: Игнорируем эту рекомендацию: %s

en: Action "%s"
ru: Действие «%s»

note: TRANSLATORS: the substitution is replaced in English with something like "Pkg1 depends upon Pkg2".
en: This action was selected because %ls.
ru: Это действие было выбрано, так как %ls.

en: This action is currently rejected; it will not appear in new solutions.
ru: В данный момент это действие отвергается; оно больше не появится в последующих решениях.

en: This action is currently approved; it will be selected whenever possible.
ru: В данный момент это действие согласовано; оно будет выбрано, если это возможно.

note: TRANSLATORS: the "r" here is for "reject", but should not be translated since the commands in aptitude's internal command-line aren't translated.
en: Enter "r %s" to allow this action to appear in new solutions.
ru: Введите «r %s», чтобы позволить этому действию появляться в новых решениях.

note: TRANSLATORS: the "r" here is for "reject", but should not be translated since the commands in aptitude's internal command-line aren't translated.
en: Enter "r %s" to prevent this action from appearing in new solutions.
ru: Введите «r %s», чтобы это действие не появлялось в новых решениях.

note: TRANSLATORS: the "a" here is for "approve", but should not be translated since the commands in aptitude's internal command-line aren't translated.
en: Enter "a %s" to cease requiring that new solutions include this action if possible.
ru: Введите «a %s», чтобы отменить требование появления этого действия в новых решениях при возможности.

note: TRANSLATORS: the "a" here is for "approve", but should not be translated since the commands in aptitude's internal command-line aren't translated.
en: Enter "a %s" to require that new solutions include this action if possible.
ru: Введите «a %s», чтобы требовать появление этого действия в новых решениях при возможности.

en: open: %zd; closed: %zd; defer: %zd; conflict: %zd
ru: открыто: %zd; закрыто: %zd; отброшено: %zd; конфликтует: %zd

en: Would resolve dependencies, but dependency resolution is disabled.
       (%s::ProblemResolver::StepLimit = 0)
ru: Проблема с зависимостями решаема, но разрешение проблем с выключено.
       (%s::ProblemResolver::StepLimit = 0)

en: I want to resolve dependencies, but no dependency resolver was created.
ru: Можно было бы решить зависимости, но решатель проблем с зависимостями не создан.

en: Resolving dependencies...
ru: Разрешение зависимостей…

en: The following actions will resolve these dependencies:
ru: Следующие действия разрешат зависимости:

en: Accept this solution? [Y/n/q/?]
ru: Принять данное решение? [Y/n/q/?]

en: Abandoning all efforts to resolve these dependencies.
ru: Отмена всех результатов по разрешению данных зависимостей.

en: Abandoning automatic dependency resolution and reverting to manual resolution.
ru: Отмена автоматического разрешения зависимостей и возвращение к разрешению вручную.

en: The following commands are available:
ru: Возможны следующие команды:

en: File to write resolver state to:
ru: Файл для записи состояния решателя в:

en: Invalid response; please enter one of the following commands:
ru: Неверный ответ; можно вводить одну из следующих команд:

en: No solution found within the allotted time.  Try harder? [Y/n]
ru: За отведённое время решения не было найдено. Попытаться тщательнее? [Y/n]

en: Invalid response; please enter 'y' or 'n'.
ru: Неверный ответ; можно ввести «y» или «n».

en: Unable to resolve dependencies!  Giving up...
ru: Не удалось разрешить зависимости!  Ничего не получается…

en: *** No more solutions available ***
ru: *** Больше решений нет ***

en: *** ERROR: search aborted by fatal exception.  You may continue
               searching, but some solutions will be unreachable.
ru: *** ОШИБКА: поиск прерван из-за неустранимого исключения. Вы можете
               продолжить поиск, но некоторые решения будут невыполнимы.

en: Unable to resolve dependencies for the upgrade because the resolver timed out.
      You may be able to solve this problem by increasing
      Aptitude::ProblemResolver::StepLimit (currently %d).
ru: Не удалось разрешить зависимости для обновления, так как закончилось время
    решателя. Вы можете попробовать решить эту проблему увеличив значение
    Aptitude::ProblemResolver::StepLimit (сейчас равно %d).

en: Unable to resolve dependencies for the upgrade: no solution found.
ru: Не удалось разрешить зависимости для обновления: решение не найдено.

en: Unable to resolve dependencies for the upgrade: %s
ru: Не удалось разрешить зависимости для обновления: %s

en: iconv of %s failed.
ru: вызов iconv для %s завершился неудачно.

en: search: You must provide at least one search term
ru: поиск: вы должны ввести хотя бы одно слово

en: but %s is to be installed.
ru: но устанавливается %s.

en: but %s is installed and it is kept back.
ru: но установлен %s и удерживается.

en: but %s is installed.
ru: но установлен %s

en: but it is not installable.
ru: но его невозможно установить.

en: but it is not going to be installed.
ru: но его установка не запланирована.

en:  which is a virtual package.
ru:  который является виртуальным пакетом.

en:  or
ru:  или

en: The following packages have unmet dependencies:
ru: Следующие пакеты имеют неудовлетворённые зависимости:

en: not installed
ru: не установлен

en: unpacked
ru: распакован

en: partially configured
ru: частично настроен

en: partially installed
ru: частично установлен

en: not installed (configuration files remain)
ru: не установлен (остались файлы настройки)

en: awaiting trigger processing by other package(s)
ru: ожидание запуска обработки из-за другого(их) пакета(ов)

en: awaiting trigger processing
ru: ожидание запуска обработки

en: installed
ru: установлен

en: %s; will be purged because nothing depends on it
ru: %s; будет вычищен, так как от него ничто не зависит

en: %s; will be purged
ru: %s; будет вычищен

en: %s; will be removed because nothing depends on it
ru: %s; будет удалён, так как от него ничто не зависит

en: %s; will be removed
ru: %s; будет удалён

en: %s%s; will be downgraded [%s -> %s]
ru: %s%s; будет заменён на более старую версию [%s -> %s]

en: %s%s; will be upgraded [%s -> %s]
ru: %s%s; будет обновлён [%s -> %s]

en: not a real package
ru: не реальный пакет

en:  [held]
ru:  [зафиксирован]

en: %s%s; will be installed
ru: %s%s; будет установлен

en: %s%s; will be installed automatically
ru: %s%s; будет установлен автоматически

en: %s; version %s will be installed
ru: %s; версия %s, будет установлен

en: %s; version %s will be installed automatically
ru: %s; версия %s, будет установлен автоматически

en: Package:
ru: Пакет:

en: State
ru: Состояние

en: Provided by
ru: Предоставляется

en: Essential:
ru: Пакеты первой необходимости:

en: yes
ru: да

en: New
ru: Новый

en: Forbidden version
ru: Запрещённая версия

en: Automatically installed
ru: Автоматически установлен

en: no
ru: нет

en: Multi-Arch:
ru: Мульти-архитектура:

en: Version:
ru: Версия:

en: Priority:
ru: Приоритет:

en: N/A
ru: Н/Д

en: Section:
ru: Раздел:

en: Maintainer:
ru: Сопровождающий:

en: Architecture:
ru: Архитектура:

en: Uncompressed Size:
ru: Размер в распакованном виде:

en: Compressed Size:
ru: Размер в сжатом виде:

en: Filename:
ru: Имя файла:

en: Archive
ru: Архив

en: Depends
ru: Зависимости

en: PreDepends
ru: Предварительные зависимости

en: Recommends
ru: Рекомендуются

en: Suggests
ru: Предлагаются

en: Conflicts
ru: Конфликтуют

en: Breaks
ru: Ломают

en: Replaces
ru: Заменяют

en: Obsoletes
ru: Устаревшие

en: Enhances
ru: Улучшают

en: Provides
ru: Предоставляют

en: Description:
ru: Описание:

en: Homepage:
ru: Сайт:

en: Unable to locate package %s
ru: Не удалось найти пакет %s

en: Unable to parse pattern %s
ru: Не удалось проанализировать шаблон %s

en: Would download/install/remove packages.
ru: Эти пакеты были бы загружены/установлены/удалены.

en: Internal Error, Ordering didn't finish
ru: Внутренняя ошибка, упорядочивание не закончено

en: Deleting obsolete downloaded files
ru: Удаление устаревших загруженных файлов

en: E: The update command takes no arguments
ru: E: Команде update не нужны аргументы

en: Adding user tag "%s" to the package "%s".
ru: Добавляется пользовательская метка «%s» для пакета «%s».

en: Removing user tag "%s" from the package "%s".
ru: Удаляется пользовательская метка «%s» для пакета «%s».

en: %s: too few arguments; expected at least a tag name and a package.
ru: %s: слишком мало параметров; ожидается только имя метки и пакета.

en: No candidate version found for %s
ru: Нет подходящей версии для %s

en: No current or candidate version found for %s
ru: Нет в наличии или подходящей версии для %s

en: Unable to find an archive "%s" for the package "%s"
ru: Не удаётся найти архив «%s» пакета «%s»

en: Unable to find a version "%s" for the package "%s"
ru: Не удаётся найти версию «%s» пакета «%s»

en: Internal error: invalid value %i passed to cmdline_find_ver!
ru: Внутренняя ошибка: неверное значение %i передано в cmdline_find_ver!

en: You cannot specify both an archive and a version for a package
ru: Вы не можете указать архив и версию пакета одновременно

en: Couldn't find task '%s'
ru: Не удалось найти задачу «%s»

en: %d broken [%+d] | %d broken [%+d]
ru[0]: %d сломан [%+d]
ru[1]: %d сломано [%+d]
ru[2]: %d сломано [%+d]

en: %d update [%+d] | %d updates [%+d]
ru[0]: %d обновлён [%+d]
ru[1]: %d обновлено [%+d]
ru[2]: %d обновлено [%+d]

en: %d new [%+d] | %d new [%+d]
ru[0]: %d новый [%+d]
ru[1]: %d новых [%+d]
ru[2]: %d новых [%+d]

en: Current status: %F.
ru: Текущее состояние: %F.

en: There is %d newly obsolete package. | There are %d newly obsolete packages.
ru[0]: Есть %d теперь тоже устаревший пакет.
ru[1]: Есть %d теперь тоже устаревших пакета.
ru[2]: Есть %d теперь тоже устаревших пакетов.

en: There is %d newly obsolete package:  | There are %d newly obsolete packages:
ru[0]: Есть %d теперь тоже устаревший пакет:
ru[1]: Есть %d теперь тоже устаревших пакета:
ru[2]: Есть %d теперь тоже устаревших пакетов:

en: Package %s:
ru: Пакет %s:

en: Source package %s:
ru: Исходный пакет %s:

en: Archive %s:
ru: Архив %s:

note: TRANSLATORS: --group-by is the argument name and shouldn't be translated.
en: Invalid package grouping mode "%s" (should be "auto", "none", "package", or "source-package")
ru: Некорректный режим группировки пакетов «%s» (должно быть «auto», «none», «package» или «source-package»)

en: versions: You must provide at least one package selector
ru: версии: вы должны ввести хотя бы один параметр выбора пакетов

en: DependsOnly
ru: ТолькоЗависимости

en: Current
ru: Текущая

en: Candidate
ru: Кандидат

en: Install
ru: Установить

en: InstallNotCurrent
ru: УстановитьНеТекущую

en: Install(%s)
ru: Установить(%s)

en: Remove(%s)
ru: Удалить(%s)

en: Install(%s provides %s)
ru: Установить(%s предоставляет %s)

en: Remove(%s provides %s)
ru: Удалить(%s предоставляет %s)

en:     ++ Examining %F
ru:     ++ Рассматривается %F

en:     ++   --> skipping, not a conflict
ru:     ++   --> пропускается, нет конфликта

en:     ++   --> skipping conflict
ru:     ++   --> пропускается, конфликт

en:     ++   --> skipping, not relevant according to params
ru:     ++   --> пропускается, не подходит по параметрам

en:     ++   --> skipping, parent is not the selected version
ru:     ++   --> пропускается, у родителя не та версия

en:     ++   --> skipping, the dep is satisfied by the current version
ru:     ++   --> пропускается, зависимость удовлетворяется текущей версией

en: Skipping this solution, I've already seen it.
ru: Пропускаем это решение, оно уже было.

en:     ++   --> skipping, version check failed
ru:     ++   --> пропускается, неудача при проверке версии

en:     ++   --> ENQUEUING
ru:     ++   --> ПОСТАНОВКА В ОЧЕРЕДЬ

en:     ++   --> ENQUEUING %s Provides %s
ru:     ++   --> ПОСТАНОВКА В ОЧЕРЕДЬ %s Предоставляет %s

en: Starting search with parameters %ls
ru: Начало поиска с параметрами %ls

en: Unable to find a reason to remove %s.
ru: Не удалось найти причину для удаления %s.

en: Unable to find a reason to install %s.
ru: Не удалось найти причину для установки %s.

en: Packages requiring %s:
ru: Пакеты, требующие %s:

en: No package named "%s" exists.
ru: Пакета с именем «%s» не существует.

en: Unable to parse some match patterns.
ru: Не удалось проанализировать некоторые поисковые шаблоны.

en: %s: this command requires at least one argument (the package to query).
ru: %s: для этой команды нужен как минимум один аргумент (запрашиваемый пакет).

en: Unknown version selection, something is very wrong.
ru: Выбранная версия неизвестна, в чём-то большая ошибка.

en: Unexpected end-of-file on standard input
ru: Неожиданный конец файла в стандартном входном потоке

note: TRANSLATORS: the text between [] should be exactly 4 character cells wide; "ERR" is short for "ERROR".
en: [ ERR] %s
ru: [ОШИБ] %s

en: UNSATISFIED
ru: НЕУДОВЛЕТВОРИТЕЛЬНЫЙ

en: UNAVAILABLE
ru: НЕДОСТУПНЫЙ

en: Tags
ru: Метки

en: User Tags
ru: Пользов. метки

en:  [Working]
ru:  [Обработка]

en: [Hit]
ru: [Из кэша]

en: [Downloaded]
ru: [Загружено]

en: Downloaded %sB in %s (%sB/s).
ru: Загружено %sБ в %s (%sБ/с).

en: %n%nSome files were not downloaded successfully.
ru: %n%nНесколько файлов скачать не удалось.

en: Continue
ru: Продолжить

en: Cancel
ru: Отменить

en: Total Progress:
ru: Всего:

en:  [ %i%% ] (%sB/s, %s remaining)
ru:  [ %i%% ] (%sБ/с, %s осталось)

en:  [ %i%% ] (stalled)
ru:  [ %i%% ] (приостановилось)

en: Downloading...
ru: Скачивание…

en: Please insert the disc labeled "%s" into the drive "%s"
ru: Вставьте диск, помеченный как «%s», в привод «%s»

en: Abort
ru: Прервать

en: [IGNORED]
ru: [ПРОИГНОРИРОВАНО]

en: [ERROR]
ru: [ОШИБКА]

en: Attempt to start a download thread twice!
ru: Попытка запустить поток скачивания дважды!

en: No hierarchy information to edit
ru: Нет информации об иерархии для редактирования

en: Couldn't open "%s" for writing
ru: Не удалось открыть «%s» для записи

en: Unable to look up your home directory!
ru: Не удалось обнаружить ваш домашний каталог!

en: Error parsing a user-tag for the package %s: unexpected end-of-line following %s.
ru: Ошибка разбора user-tag для пакета %s: неожиданное завершение в строке после %s.

en: Unterminated '"' in the user-tags list of the package %s.
ru: Незакрытая «"» в списке user-tags в пакете %s.

en: Can't open Aptitude extended state file
ru: Не удаётся открыть файл расширенных состояний Aptitude

en: Reading extended state information
ru: Чтение информации о расширенных состояниях

en: Initializing package states
ru: Инициализация состояний пакетов

en: Cannot open Aptitude state file
ru: Не удаётся открыть файл состояний Aptitude

en: Writing extended state information
ru: Запись информации расширенных состояний

en: Couldn't write state file
ru: Не удалось записать файл состояний

en: Error writing state file
ru: Ошибка записи файла состояний

en: failed to remove %s
ru: не удалось удалить %s

en: failed to rename %s to %s
ru: не удалось переименовать %s в %s

en: couldn't replace %s with %s
ru: не удалось заменить %s на %s

en: Unable to correct dependencies, some packages cannot be installed
ru: Не удаётся откорректировать зависимости; некоторые пакеты не могут быть установлены

en: The list of sources could not be read.
ru: Не удалось прочитать sources.list.

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
ru: Не удалось обработать или открыть список пакетов или файл состояний.

en: You may want to update the package lists to correct these missing files
ru: Возможно, вы захотите обновить список пакетов, чтобы не было этих пропущенных файлов

note: TRANSLATORS: Set this string to the name of a configuration file in $pkgdatadir/aptitude that overrides defaults for your language.  This is particularly intended for overriding entries in the Aptitude::Sections::Descriptions tree. For instance, Sections localized for the language .ww might be store
en: Localized defaults|
ru: aptitude-defaults.ru

en: %s is readable but not writable; unable to write configuration file.
ru: %s доступен для чтения, но не для записи; невозможно сохранить файл настройки.

en: Unable to replace %s with new configuration file
ru: Не удаётся заменить %s новым файлом настройки

en: Could not lock the cache file; this usually means that dpkg or another apt tool is already installing packages.  Opening in read-only mode; any changes you make to the states of packages will NOT be preserved!
ru: Не удалось заблокировать кэш файл; обычно это означает, что dpkg или какая-от утилита apt уже выполняет установку пакета. Выполняется открытие в режиме только для чтения; любые изменения состояний пакетов сохранены НЕ БУДУТ!

en: foreign
ru: сторонняя

en: same
ru: такая же

en: Invalid hint "%s": expected an action, but found nothing.
ru: Неверная подсказка «%s»: ожидалось действие, но ничего не найдено.

en: Invalid hint "%s": expected a component name and a number, but found nothing.
ru: Неверная подсказка «%s»: ожидалось имя компонента или номер, но ничего не найдено.

en: Invalid hint "%s": expected the numeric value following the component name, but found nothing.
ru: Неверная подсказка «%s»: ожидалось числовое значение после имени компонента, но ничего не найдено.

en: Invalid hint "%s": the numeric component "%s" cannot be parsed.
ru: Неверная подсказка «%s»: невозможно разобрать числовую часть «%s».

en: Invalid hint "%s": expected a level, but found nothing.
ru: Неверная подсказка «%s»: ожидался уровень, но ничего не найдено.

en: Invalid hint "%s": expected a target, but found nothing.
ru: Неверная подсказка «%s»: ожидалась цель, но ничего не найдено.

en: Invalid hint "%s": invalid target: %s
ru: Неверная подсказка «%s»: неверная цель: %s

en: Invalid hint "%s": trailing junk after the version.
ru: Неверная подсказка «%s»: мусор после номера версии.

en: Invalid hint "%s": the action "%s" should be "approve", "reject", or a number.
ru: Неверная подсказка «%s»: действием «%s» должно быть «approve», «reject» или число.

en: Conflicting types for the cost component %s.
ru: Конфликт типов стоимости компонента %s.

en: Invalid safety level "%s" (not "discard", "maximum", "minimum", or an integer).
ru: Неверный уровень безопасности «%s» (не «discard», «maximum», «minimum» или число).

en: The package cache is not available; unable to download and install packages.
ru: Недоступен кэш пакетов; не удалось скачать и установить пакеты.

en: Internal error: couldn't generate list of packages to download
ru: Внутренняя ошибка: не удалось создать список пакетов для скачивания

en: Failed to fetch %s: %s
ru: Не удалось получить %s: %s

en: Some files failed to download
ru: Не удалось скачать некоторые файлы

en: Unable to correct for unavailable packages
ru: Не удалось скорректировать недоступность пакетов

en: Failed to perform requested operation on package.  Trying to recover:
ru: Ошибка при выполнении запрошенной операции с пакетом. Попытка восстановить:

en: Could not regain the system lock!  (Perhaps another apt or dpkg is running?)
ru: Не удалось захватить системную блокировку! (Возможно, запущена другая копия apt или dpkg?)

en: Couldn't read list of package sources
ru: Не удалось прочитать список источников пакетов

en: Couldn't clean out list directories
ru: Не удалось очистить каталог list

en: Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead.
ru: Не удалось скачать некоторые индексные файлы. Они были проигнорированы, или вместо них использовались старые.

en: Couldn't rebuild package cache
ru: Не удалось перестроить кэш пакетов

en: Couldn't chroot into %s for %s
ru: Не удалось выполнить chroot в %s для %s

en: Waited for %s but it wasn't there
ru: Ожидалось завершение процесса %s, но он не был запущен

en: Unable to stat %s.
ru: Не удалось выполнить вызов stat %s.

en: Unable to create truncated cache: %s.
ru: Не удалось создать усечённый кэш: %s.

en: Unable to open %s to log actions
ru: Не удалось открыть %s для протоколирования действий

note: TRANSLATORS: This is a date and time format.  See strftime(3).
en: %a, %b %e %Y %T %z
ru: %e %b %Y %T %z

en: Error generating local time (%s)
ru: Ошибка генерирования местного времени (%s)

en: log report
ru: журнал отчёта

en: IMPORTANT: this log only lists intended actions; actions which fail due to
    dpkg problems may not be completed.
ru: ВАЖНО: этот журнал описывает только выполненные действия: действия,
    которые не удалось выполнить из-за проблем dpkg, могут оказаться незавершёнными

en: Will install %li packages, and remove %li packages.
ru: Будет установлено %li пакетов, и %li пакетов будет удалено.

en: %sB of disk space will be used
ru: %sB дискового пространства будет использовано

en: %sB of disk space will be freed
ru: %sB дискового пространства будет освобождено

en: [UPGRADE] %s %s -> %s
ru: [ОБНОВЛЕНИЕ] %s %s -> %s

en: [DOWNGRADE] %s %s -> %s
ru: [ЗАМЕНА НА СТАРЫЕ] %s %s -> %s

en: REMOVE
ru: УДАЛИТЬ

en: INSTALL
ru: УСТАНОВИТЬ

en: REINSTALL
ru: ПЕРЕУСТАНОВИТЬ

en: HOLD
ru: ФИКСИРОВАТЬ

en: BROKEN
ru: НЕРАБОТОСПОСОБНЫ

en: REMOVE, NOT USED
ru: УДАЛИТЬ, НЕ ИСПОЛЬЗУЕТСЯ

en: REMOVE, DEPENDENCIES
ru: УДАЛИТЬ, ЗАВИСИМОСТИ

en: INSTALL, DEPENDENCIES
ru: УСТАНОВИТЬ, ЗАВИСИМОСТИ

en: HOLD, DEPENDENCIES
ru: ФИКСИРОВАТЬ, ЗАВИСИМОСТИ

en: UNCONFIGURED
ru: НЕ НАСТРОЕНО

en: ===============================================================================
    
    Log complete.
ru: ===============================================================================
    
    Конец журнала.

en: Accessing index
ru: Выполняется доступ к индексу

en: Filtering packages
ru: Фильтруются пакеты

en: Unknown action type: %s
ru: Неизвестный тип действия: %s

en: Unknown multiarch type: %s
ru: Неизвестный мульти-архитектурный тип: %s

en: Unterminated literal string after %s
ru: Незавершённая текстовая строка после %s

en: Unknown priority %s
ru: Неизвестный приоритет %s

en: Match pattern ends unexpectedly (expected '%c').
ru: Шаблон совпадений завершился неожиданно (ожидался «%c»).

en: Expected '%c', got '%c'.
ru: Ожидался «%c», получен «%c».

en: Unknown dependency type: %s
ru: Неизвестный тип зависимости: %s

en: Unknown term type: "%s".
ru: Неизвестный тип термина: «%s».

note: TRANSLATORS: Question marks ("?") are used as prefix for function names. Leave the question marks attached to the string placeholders.
en: The ?%s term must be used in a "wide" context (a top-level context, or a context enclosed by ?%s).
ru: Элемент ?%s должен использоваться в «расширенном» контексте (контекст верхнего уровня или контекст, указанный в ?%s).

en: Unmatched '('
ru: Непарная «(»

en: Provides: cannot be broken
ru: Предоставляет: не может быть неработоспособным

en: Unknown pattern type: %c
ru: Неизвестный тип шаблона: %c

en: Can't search for ""
ru: Невозможно выполнить поиск «»

en: Unexpected empty expression
ru: Неожиданное пустое выражение

en: Badly formed expression: expected '|', got '%c'
ru: Неправильно оформленное выражение: ожидался «|», получен «%c»

en: Unexpected ')'
ru: Неожиданная «)»

en: <aptitude: internal parse error: no apostrophe>
ru: <aptitude: ошибка внутреннего разбора: нет апострофа>

en: <aptitude: internal parse error: missing terminal apostrophe>
ru: <aptitude: ошибка внутреннего разбора: нет завершающего апострофа>

en: I wasn't able to locate a file for the %s package. This might mean you need to manually fix this package. (due to missing arch)
ru: Не удалось обнаружить файл для пакета %s. Возможно, вам придётся вручную исправлять этот пакет. (из-за отсутствующей архитектуры)

en: The package index files are corrupted. No Filename: field for package %s.
ru: Индексный файл пакетов повреждён. Нет поля Filename: для пакета %s.

en: Failed to download changelogs: %s
ru: Не удалось скачать список изменений: %s

en: Failed to download changelogs: unexpected exception.
ru: Не удалось скачать список изменений: неожиданное исключение.

en: Warning: group %s is involved in a cycle
ru: Предупреждение: группа %s вызывается в цикле

en: Cannot open package hierarchy file %s
ru: Не удалось открыть файл иерархии пакетов %s

en: Global block encountered after first record, ignoring
ru: После первой записи возникла глобальная блокировка, игнорируется

en: Bad record encountered (no Package or Group entry), skipping
ru: Встретилась плохая запись (нет поля Package или Group), пропуск

en: Bad record encountered (Package=%s, Group=%s), skipping
ru: Встретилась плохая запись (Package=%s, Group=%s), пропуск

en: Multiple descriptions found for group %s, ignoring one
ru: Найдено несколько описаний для группы %s, одно игнорируется

en: Unable to create the output file: child killed by signal %d.
ru: Не удалось создать выходной файл: потомок завершил работу по сигналу %d.

en: Unable to create the output file: child exited with status %d.
ru: Не удалось создать выходной файл: потомок завершил работу с кодом состояния %d.

en: Failed to parse the cost settings string: %s
ru: Не удалось преобразовать строку настройки стоимости: %s

en: Building tag database
ru: Построение базы данных меток

en: legacy
ru: устарел

en: Unhandled packages method in task %s: %s
ru: Ничем необработанный метод для пакетов в задаче %s: %s

en: Reading task descriptions
ru: Чтение описаний задач

en: Parse error
ru: Ошибка разбора

en: Cost increments must be strictly positive.
ru: Прибавки стоимости должны быть только положительными.

en: The maximum cost value was exceeded.
ru: Превышено максимальное значение стоимости.

en: A single cost level was both added and lower-bounded.
ru: Добавлен единственный уровень стоимости и ограничен снизу.

en: Expected '%s', but got EOF.
ru: Ожидался «%s», но получен EOF.

en: Expected '%s', but got '%s'.
ru: Ожидался «%s», но получен «%s».

en: Expected any character, but got EOF.
ru: Ожидался любой символ, но получен EOF.

en: any character
ru: любой символ

en: Expected %s, but got EOF.
ru: Ожидался %s, но получен EOF.

en: Expected %s, but got '%c'.
ru: Ожидался %s, но получен «%c».

en: Expected an integer, got EOF.
ru: Ожидалось целое число, получен EOF.

en: Expected an integer following '-', got EOF.
ru: Ожидалось целое число после «-», получен EOF.

en: Expected an integer, got '%c'.
ru: Ожидалось целое число, получен «%c».

en: Invalid integer: "%s".
ru: Некорректное целое число: «%s».

en: Expected EOF, got '%c'.
ru: Ожидался EOF, получен «%c».

en: anything
ru: что угодно

note: TRANSLATORS: this is used to generate an error message; a brief description of what we expected to see is inserted into it.
en: Expected %s
ru: Ожидался %s

en:  or
ru:  или

en: Unexpected %s
ru: Неожиданный %s

en: Unable to create temporary directory from template "%s": %s
ru: Не удалось создать временный каталог из шаблона «%s»: %s

en: Unable to create temporary filename from prefix "%s"
ru: Не удалось создать имя временного файла из шаблона «%s»

en: Unable to stat "%s"
ru: Не удалось выполнить вызов stat «%s»

en: Unable to remove "%s"
ru: Не удалось удалить «%s»

en: Unable to list files in "%s"
ru: Не удалось получить список файлов в «%s»

en: Failure closing directory "%s"
ru: Не удалось закрыть каталог «%s»

en: Unable to remove directory "%s"
ru: Не удалось удалить каталог «%s»

en: Aptitude Package Manager
ru: Пакетный менеджер Aptitude

en: _File
ru: _Файл

en: Perform all pending installs and removals
ru: Выполнить все незаконченные установки и удаления

en: Check for new versions of packages
ru: Проверить, есть ли новые версии пакетов

en: Mark all upgradable packages which are not held for upgrade
ru: Пометить все обновляемые пакеты, которые не зафиксированы от обновления

en: Forget which packages are "new"
ru: Забыть о «новых» пакетах

en: Cancel all pending installations, removals, holds, and upgrades.
ru: Отменить все незаконченные установки, удаления, фиксации и обновления.

en: Delete package files which were previously downloaded
ru: Удалить ранее загруженные файлы пакетов

en: Delete package files which can no longer be downloaded
ru: Удалить файлы пакетов, которые больше никогда не будут загружены

en: Reload the package cache
ru: Перезагрузить кэш пакетов

en: Restart the program as root; your settings will be preserved
ru: Перезапустите программу с правами суперпользователя; ваши настройки будут сохранены

en: Exit the program
ru: Завершить работу программы

en: E_dit
ru: П_равка

en: Undo the last package operation or group of operations
ru: Отменить последнюю операцию с пакетом или группу операций

en: _Package
ru: ­­­_Пакет

en: _View
ru: _Окна

en: Change which columns are visible in the currently active view.
ru: Изменить список отображаемых в текущем окне колонок.

en: View errors that have occurred in the apt system since the program was started.
ru: Просмотр ошибок, возникших в системе apt с момента запуска программы.

en: Find chains of dependencies linking one package to another.
ru: Поиск цепочек зависимостей, связывающих один пакет с другим.

en: _Help
ru: ­_Справка

en: Dashboard
ru: Инф. панель

en: Update
ru: Обновить

en: Packages
ru: Пакеты

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Resolver
ru: Решатель

en: Install/Remove
ru: Установить/Удалить

en: Edit Columns...
ru: Редактировать колонки…

en: Make this the default for new package lists.
ru: Сделать это умолчательным для нового списка пакетов.

en: Apply these settings to all active package lists.
ru: Применить эти настройки ко всем активным спискам пакетов.

en: Search:
ru: Поиск:

en: Errors
ru: Ошибки

en: Show
ru: Показать

en: <span size="xx-large">Versions:</span>
ru: <span size="xx-large">Версии:</span>

en: Dependencies
ru: Зависимости

en: Changelog
ru: ChangeLog

en: Files
ru: Файлы

en: tags
ru: метки

en: Screenshot
ru: Снимок экрана

en: Fixing upgrade manually:
ru: Исправление обновления вручную:

en: Calculating upgrade...
ru: Выполняется расчёт обновления…

en: <b>Solutions</b>
ru: <b>Решения</b>

en: Status
ru: Состояние

en: Group by action type
ru: Группировка по типу действия

en: Arrange the actions of the current solution so that actions that are of the same type are placed together (for instance, all the actions that remove packages).
    
    This is the default view mode.
ru: Упорядочить действия текущего решения так, чтобы действия одного типа располагались рядом (например, все действия по удалению пакетов).
    
    Является режимом просмотра по умолчанию.

en: Group by dependency
ru: Группировка по зависимости

en: Show the order in which the actions in the current solution were performed and the dependency that triggered each action.
ru: Показать порядок, в котором выполняются действия и зависимости, инициируемые каждым действием, в текущем решении.

en: <b>View Mode</b>
ru: <b>Режим просмотра</b>

en: Rejected
ru: Отброшено

en: No preference
ru: Нет предпочтения

en: Accepted
ru: Принято

en: <b>Status of selected action</b>
ru: <b>Состояние выбранного действия</b>

en: Find a new solution
ru: Найти новое решение

en: Calculate the next solution that has not yet been generated.
ru: Вычислить следующее решение, которого пока нет.

en: Perform the actions in the currently selected solution and close this tab.
ru: Выполнить действия из выделенного решения и закрыть вкладку.

en: Upgrade Summary
ru: Обзор обновления

en: Selected Package
ru: Выделенный пакет

en: Fix Manually
ru: Исправить вручную

en: Upgrade
ru: Обновить

en: <b>Available Upgrades:</b>
ru: <b>Доступные обновления:</b>

en: <b>Start at these packages:</b>
ru: <b>Начать с этих пакетов:</b>

en: <b>End at these packages:</b>
ru: <b>Закончить этими пакетами:</b>

en: A terminal running dpkg will appear here.
ru: Здесь появится терминал с запущенным dpkg.

en: View the differences
ru: Просмотр различий

en: Do you want to apply these changes?
    You can also modify the files by hand, then click "No".
ru: Применить эти изменения?
    Также вы можете изменить файлы вручную, тогда нажмите «Нет».

en: Keep your computer up-to-date.
ru: Обновить ОС до самой новой версии.

en: Browse
ru: Обзор

en: Explore the available packages.
ru: Просмотреть доступные пакеты.

en: Find
ru: Поиск

en: Search for packages.
ru: Поиск пакетов.

en: Go
ru: Выполнить

en: Finalize and apply your changes to the system.
ru: Одобрить и применить ваши изменения к системе.

en: Preferences
ru: Настройки

en: Configure aptitude.
ru: Настроить aptitude.

en: The changelog is empty.
ru: Список изменений пуст.

en: No new changelog entries; it looks like you installed a locally compiled version of this package.
ru: В списке изменений нет новых записей; это похоже на то, как если бы вы установили локально собранную версию данного пакета.

en: No new changelog entries; this is likely due to a binary-only upload of this package.
ru: В списке изменений нет новых записей; вероятнее всего это из-за закачки только двоичной версии данного пакета.

en: Failed to download the changelog: %s
ru: Не удалось скачать список изменений: %s

en: Parsing the changelog of %s version %s...
ru: Анализируется список изменений %s версии %s…

en: You can only view changelogs of official Debian packages; the origin of %s is unknown.
ru: Список изменений можно посмотреть только у официальных пакетов Debian; происхождение %s неизвестно.

en: You can only view changelogs of official Debian packages; %s is from %s.
ru: Список изменений можно посмотреть только у официальных пакетов Debian; %s из %s.

en: Downloading the changelog of %s version %s...
ru: Скачивается список изменений %s версии %s…

en: Preparing to download the changelog of %s version %s.
ru: Подготовка к скачиванию списка изменений %s версии %s.

en: Resolve Upgrade Manually
ru: Решение задачи обновления вручную

en: Preparing to download changelogs
ru: Подготовка к получению файлов списков изменений

en: Available upgrades:
ru: Доступные обновления:

en: %d available upgrade: | %d available upgrades:
ru[0]: доступно %d обновление
ru[1]: доступно %d обновления
ru[2]: доступно %d обновлений

en: No upgrades are available.
ru: Нет доступных обновлений.

en: Unable to calculate an upgrade.
ru: Не удалось рассчитать процесс обновления.

en: Press "%s" to install <span size='large'>%d</span> upgrade out of <span size='large'>%d</span>. | Press "%s" to install <span size='large'>%d</span> upgrades out of <span size='large'>%d</span>.
ru[0]: Нажмите «%s» для установки <span size='large'>%d</span> обновления из <span size='large'>%d</span>.
ru[1]: Нажмите «%s» для установки <span size='large'>%d</span> обновлений из <span size='large'>%d</span>.
ru[2]: Нажмите «%s» для установки <span size='large'>%d</span> обновлений из <span size='large'>%d</span>.

en: Press "%s" to manually attempt to install the remaining <span size='large'>%d</span> upgrade. | Press "%s" to manually attempt to install the remaining <span size='large'>%d</span> upgrades.
ru[0]: Нажмите «%s», чтобы вручную попытаться установить оставшееся <span size='large'>%d</span> обновление.
ru[1]: Нажмите «%s», чтобы вручную попытаться установить оставшиеся <span size='large'>%d</span> обновления.
ru[2]: Нажмите «%s», чтобы вручную попытаться установить оставшиеся <span size='large'>%d</span> обновлений.

en: Unable to calculate an upgrade.  Press "%s" to manually search for a solution.
ru: Не удалось рассчитать процесс обновления. Нажмите «%s», чтобы поискать решение вручную.

en: Internal error encountered while calculating an upgrade: %s
ru: Внутренняя ошибка при расчёте процесса обновления: %s

en: Find dependency chains: start
ru: Поиск цепочки зависимостей: начало

en: Find dependency chains: end
ru: Поиск цепочки зависимостей: конец

en: Find dependency chains: results
ru: Поиск цепочки зависимостей: результаты

en: Select one or more starting packages and an ending package to search.
ru: Выберите один или более начальных и конечных пакетов для поиска.

en: No dependency chain found.
ru: Цепочка зависимостей не найдена.

en: Ignored
ru: Игнорирован

en: Failed
ru: Неудача

en: Already downloaded
ru: Уже скачан

en: Description
ru: Описание

en: Progress
ru: Ход выполнения

en: Short Description
ru: Короткое описание

en: The download is still in progress.  Should it be canceled?
ru: Идёт процесс скачивания. Отменить его?

en: View Details
ru: Просмотр подробностей

en: Change media
ru: Сменить носитель

en: %s: %sB/s
ru: %s: %sБ/с

en: %s: %lu/%lu, %sB/s
ru: %s: %lu/%lu, %sБ/с

en: %s: %lu/%lu, stalled
ru: %s: %lu/%lu, задерживается

en: %s: %sB of %sB at %sB/s, %s remaining
ru: %s: %sБ из %sБ (%sБ/с), осталось %s

en: %s: %sB of %sB, stalled
ru: %s: %sБ из %sБ, задерживается

en: Completed
ru: Завершено

en: Completed with errors
ru: Завершено с ошибками

en: %s: Unable to create a Unix-domain socket: %s
ru: %s: Не удалось создать доменный сокет Unix: %s

en: Internal error: the temporary socket name "%s" is too long!
ru: Внутренняя ошибка: имя временного сокета «%s» слишком длинно!

en: %s: Unable to accept a connection: %s
ru: %s: Не удалось принять подключение: %s

en: [%s] dpkg process starting...
ru: [%s] запускается процесс dpkg…

en: [%s] dpkg process complete.
ru: [%s] процесс dpkg завершён.

en: [%s] dpkg process failed.
ru: [%s] процесс dpkg завершился неудачно.

en: [%s] dpkg process complete; there are more packages left to process.
ru: [%s] процесс dpkg завершён; остались ещё пакеты для обработки.

en: Upgrade to %s version %s
ru: Обновление %s версии %s

en: Install %s version %s
ru: Установка %s версии %s

en: Downgrade to %s version %s
ru: Установка %s старой версии %s

en: Don't hold %s at its current version.
ru: Не фиксировать %s текущей версии.

en: Cancel any actions on %s.
ru: Отменить все действия над %s.

en: Cancel the purge of %s.
ru: Отменить вычистку %s.

en: Cancel the removal of %s.
ru: Отменить удаление %s.

en: Cancel the upgrade of %s.
ru: Отменить обновление %s.

en: Cancel the installation of %s.
ru: Отменить установку %s.

en: Cancel the downgrade of %s.
ru: Отменить установку старой версии %s.

en: Cancel the reinstallation of %s.
ru: Отменить переустановку %s.

en: Remove %s
ru: Удалить %s

en: Purge %s
ru: Вычистить %s

en: Hold %s at its current version.
ru: Фиксировать %s в текущей версии.

en: Mark %s as automatically installed.
ru: Пометить %s как автоматически установленный.

en: Mark %s as manually installed.
ru: Пометить %s как установленный вручную.

en: %s is a virtual package provided by:
ru: %s является виртуальным пакетом, предоставляется:

en: (more info...)
ru: (дополнительно…)

en: Source:
ru: Источник:

en: Name
ru: Имя

en: Visible?
ru: Видим?

en: Columns of "%s":
ru: Колонки «%s»:

en: Editing the columns of "%s"
ru: Редактирование колонок «%s»

en: Icons showing the current and future status of this package.
ru: Значки отражают текущее и будущее состояние данного пакета.

en: Auto
ru: Авто

en: Whether the package is automatically installed.
ru: Установлен ли пакет автоматически.

en: The name and description of the package.
ru: Имя и описание пакета.

en: Version
ru: Версия

en: The version number of the package.
ru: Номер версии пакета.

en: The package archives that contain this version.
ru: Архивы, содержащие данную версию пакета.

en: This file list pertains to the currently installed version "%s", not the selected version "%s".
ru: Данный список файлов относится к установленной в данный момент версии «%s», а не выбранной версии «%s».

en: Files list is only available for installed packages.
ru: Списки файлов доступны только для установленных пакетов.

en: Not installed
ru: Не установлен

en: Virtual
ru: Виртуальный

en: Unpacked
ru: Распакованный

en: Half-configured
ru: Наполовину настроенный

en: Half-installed
ru: Наполовину установленный

en: Configuration files and data remain
ru: Остались файлы настройки и данных

en: Triggers awaited
ru: Ожидаемые триггеры

en: Triggers pending
ru: Запланированные триггеры

en: Installed
ru: Установлен

en: Reinstall
ru: Переустановить

en: Downgrade
ru: Заменить на более старый

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove and purge configuration/data
ru: Удалить и вычистить настройки/данные

en: Hold (don't upgrade)
ru: Фиксировать (не обновлять)

en: Unsatisfied dependencies
ru: Неудовлетворённые зависимости

en: Checking for updates
ru: Проверка обновлений

en: Insufficient privileges.
ru: Недостаточно прав.

en: You must be root to update the package lists.
ru: Вы должны иметь права суперпользователя для обновления списка пакетов.

en: Download already running.
ru: Скачивание уже запущено.

en: A package-list update or install run is already taking place.
ru: Запуск обновления списка пакетов или установка уже произведены.

en: Update %s?
ru: Обновить %s?

en: Replace configuration file
    '%s'?
ru: Заменить файл настройки
    «%s»?

en: The configuration file %s was modified (by you or by a script). An updated version is shipped in this package. If you want to keep your current version, choose 'No'. Do you want to replace the current file and install the new package maintainers version?
ru: Файл настройки %s был изменён (вами или сценарием). В этом пакете доступна обновлённая версия. Если вы хотите оставить имеющуюся версию, выберите «Нет». Заменить имеющийся файл новой версией из пакета?

en: Comparing %s to %s...
ru: Сравнивается %s с %s…

en: Interrupting this process could leave your system in an inconsistent state.  Are you sure you want to stop applying your changes?
ru: Прерывание этого процесса может оставить систему в нерабочем состоянии. Действительно остановить установку изменений?

en: Done applying changes!
ru: Установка изменений выполнена!

en: Applying changes...
ru: Применение изменений…

en: Error in package %s
ru: Ошибка в пакете %s

en: Asking whether to replace the configuration file %s
ru: Запрос на замену файла настройки %s

en: Downloading packages
ru: Скачиваются пакеты

en: Broken packages
ru: Сломанные пакеты

en: Show broken packages
ru: Показать сломанные пакеты

en: Resolve dependencies
ru: Разрешить зависимости

en: %d package is broken | %d packages are broken.
ru[0]: %d пакет сломан
ru[1]: %d пакета сломано
ru[2]: %d пакетов сломано

en: View changes
ru: Просмотр изменений

en: Apply changes
ru: Установка изменений

note: TRANSLATORS: any numbers in this string will be displayed in a larger font.
en: %d package to install | %d packages to install
ru[0]: %d пакет для установки
ru[1]: %d пакета для установки
ru[2]: %d пакетов для установки

note: TRANSLATORS: any numbers in this string will be displayed in a larger font.
en: %d package to remove | %d packages to remove
ru[0]: %d пакет для удаления
ru[1]: %d пакета для удаления
ru[2]: %d пакетов для удаления

en: Download size: %sB.
ru: Скачиваемый объём: %sБ.

en: Tags of %s:
ru: Метки для %s:

en: This feature is not implemented, yet.
ru: Эта возможность ещё не реализована.

en: Not implemented
ru: Не реализовано

en: Install/Upgrade
ru: Установка/Обновление

en: Purge
ru: Вычистить

en: Keep
ru: Оставить

en: Hold
ru: Фиксировать

en: Set as automatic
ru: Пометить как устан. автоматически

en: Set as manual
ru: Пометить как устан. вручную

en: Toggle automatic status
ru: Переключить автоматическое состояние

en: Unable to load the user interface definition file %s/aptitude.glade.
ru: Не удалось загрузить файл описания интерфейса пользователя %s/aptitude.glade.

en: Current status
ru: Текущее состояние

en: Selected status
ru: Выбранное состояние

en: Not available
ru: Недоступен

en: Package information: version list
ru: Информация о пакете: список версий

en: Package information: dependency list
ru: Информация о пакете: список зависимостей

en: Please wait; reloading cache...
ru: Перезагрузка кэша, подождите…

en: Info
ru: Инфо

en: Unknown
ru: Неизвестен

en: No packages matched "%s".
ru: Нет пакетов, совпадающих с шаблоном «%s».

en: Enter a search and click "Find" to display packages.
ru: Введите строку поиска и нажмите «Поиск» для просмотра пакетов.

en: Packages:
ru: Пакеты:

en: %s was installed automatically.
ru: %s; был установлен автоматически.

en: %s is being installed automatically.
ru: %s; устанавливается автоматически.

en: %s was installed manually.
ru: %s; был установлен вручную.

en: %s is being installed manually.
ru: %s; устанавливается вручную.

en: Cache reloading, please wait...
ru: Выполняется перезагрузка кэша, подождите…

en: Searching...
ru: Идёт поиск…

en: Finalizing view
ru: Окончательный вид

en: Building view
ru: Составляемый вид

en: Packages with unsatisfied dependencies
     The dependency requirements of these packages will be unmet after the install is complete.
     .
     The presence of this tree probably indicates that something is broken, either on your system or in the Debian archive.
ru: Пакеты с неудовлетворёнными зависимостями
     Требуемые зависимости этих пакетов останутся неудовлетворёнными после завершения установки.
     .
     Существование этого дерева, вероятно, говорит о том, что что-то испортилось в вашей системе или в архиве Debian.

en: Packages being removed because they are no longer used
     These packages are being deleted because they were automatically installed to fulfill dependencies, and the planned action will result in no installed package declaring an 'important' dependency on them.
ru: Пакеты удаляются, так как больше не используются
     Эти пакеты удаляются, так как они были установлены автоматически для удовлетворения зависимостей, а планируемое действие приведёт к тому, что не останется пакетов, объявляющих «важных» зависимостей от них.

en: Packages being automatically held in their current state
     These packages could be upgraded, but they have been kept in their current state to avoid breaking dependencies.
ru: Пакеты автоматически фиксируются в своём текущем состоянии
     Хотя эти пакеты могут быть обновлены, но они сохранят своё текущее состояние во избежании порчи зависимостей.

en: Packages being automatically installed to satisfy dependencies
     These packages are being installed because they are required by another package you have chosen for installation.
ru: Пакеты устанавливаются автоматически для удовлетворения зависимостей
     Эти пакеты устанавливаются, так как они нужны другим пакетам, которые вы выбрали для установки.

en: Packages being deleted due to unsatisfied dependencies
     These packages are being deleted because one or more of their dependencies is no longer available, or because another package conflicts with them.
ru: Пакеты удаляются из-за неудовлетворённых зависимостей
     Эти пакеты удаляются, так как одна или более их зависимостей больше недоступна, или потому что другой пакет конфликтует с ними.

en: Packages to be downgraded
     An older version of these packages than is currently installed will be installed.
ru: Пакеты, которые будут заменены на более старые
     Будут установлены более старые версии пакетов, чем установлены сейчас.

en: Packages being held back
     These packages could be upgraded, but you have asked for them to be held at their current version.
ru: Фиксируемые пакеты
     Хотя эти пакеты могут быть обновлены, вы попросили оставить их текущую версию.

en: Packages to be reinstalled
     These packages will be reinstalled.
ru: Переустанавливаемые пакеты
     Эти пакеты будут переустановлены.

en: Packages to be installed
     These packages have been manually selected for installation on your computer.
ru: Устанавливаемые пакеты
     Эти пакеты были выбраны вручную для установки на ваш компьютер.

en: Packages to be removed
     These packages have been manually selected for removal.
ru: Удаляемые пакеты
     Эти пакеты были выбраны вручную для удаления.

en: Packages to be upgraded
     These packages will be upgraded to a newer version.
ru: Обновляемые пакеты
     Эти пакеты будут обновлены до последней версии.

en: Packages that are partially installed
     These packages are not fully installed and configured; an attempt will be made to complete their installation.
ru: Частично установленные пакеты
     Эти пакеты не полностью установлены и настроены; будет предпринята попытка завершить их установку.

en: Preview:
ru: Предпросмотр:

en: Error in dependency resolver: %s
ru: Ошибка в решателе зависимостей: %s

en: Fatal error in dependency resolver.  You can continue searching, but some solutions might be impossible to generate.
    
    %s
ru: Критическая ошибка в решателе зависимостей. Вы можете продолжить поиск, но некоторые решения, возможно, нельзя сгенерировать.
    
    %s

en: Virtual package
ru: Виртуальный пакет

en: Not Installed
ru: Не установлен

en: Removing %s is rejected.
ru: Удаление %s отклонено.

en: Canceling the installation of %s is rejected.
ru: Отмена установки %s отклонена.

en: Canceling the removal of %s is rejected.
ru: Отмена удаления %s отклонена.

en: Keeping %s at version %s is rejected.
ru: Сохранение %s версии %s отклонено.

en: Installing %s version %s is rejected.
ru: Установка %s версии %s отклонена.

en: Downgrading %s to version %s is rejected.
ru: Снижение версии %s до %s отклонено.

en: Upgrading %s to version %s is rejected.
ru: Обновление %s до версии %s отклонено.

en: Removing %s is preferred over all un-accepted alternatives.
ru: Удаление %s предпочтительней всех не принятых альтернатив.

en: Canceling the installation of %s is preferred over all un-accepted alternatives.
ru: Отмена установки %s предпочтительней всех не принятых альтернатив.

en: Canceling the removal of %s is preferred over all un-accepted alternatives.
ru: Отмена удаления %s предпочтительней всех не принятых альтернатив.

en: Keeping %s at version %s is preferred over all un-accepted alternatives.
ru: Сохранение %s версии %s предпочтительней всех не принятых альтернатив.

en: Installing %s version %s is preferred over all un-accepted alternatives.
ru: Установка %s версии %s предпочтительней всех не принятых альтернатив.

en: Downgrading %s to version %s is preferred over all un-accepted alternatives.
ru: Снижение версии %s до %s предпочтительней всех не принятых альтернатив.

en: Upgrading %s to version %s is preferred over all un-accepted alternatives.
ru: Обновление %s до версии %s предпочтительней всех не принятых альтернатив.

en: Leaving %ls unresolved is rejected.
ru: Оставление %ls нерешённой отклонено.

en: Leaving %ls unresolved is preferred over all un-accepted alternatives.
ru: Оставление %ls нерешённой предпочтительней всех не принятых альтернатив.

en: How to treat the selected action | How to treat the selected actions
ru[0]: Что делать с выбранным действием
ru[1]: Что делать с выбранными действиями
ru[2]: Что делать с выбранными действиями

en: Ignore solutions containing this action. | Ignore solutions containing these actions.
ru[0]: Игнорировать решения, содержащее это действие.
ru[1]: Игнорировать решения, содержащие эти действия.
ru[2]: Игнорировать решения, содержащие эти действия.

en: Allow solutions containing this action, but do not prefer them to other solutions. | Allow solutions containing these actions, but do not prefer them to other solutions.
ru[0]: Допускать решения с этим действием, но не считать их предпочтительней других решений.
ru[1]: Допускать решения с этими действиями, но не считать их предпочтительней других решений.
ru[2]: Допускать решения с этими действиями, но не считать их предпочтительней других решений.

en: Always prefer this action over alternatives that have not been accepted. | Always prefer these actions over alternatives that have not been accepted.
ru[0]: Всегда предпочитать это действие, а не принятые альтернативы.
ru[1]: Всегда предпочитать эти действия, а не принятые альтернативы.
ru[2]: Всегда предпочитать эти действия, а не принятые альтернативы.

en: %s depends upon %s
ru: %s зависит от %s

en: %s pre-depends upon %s
ru: %s сначала зависит от %s

en: %s suggests %s
ru: %s предлагает %s

en: %s recommends %s
ru: %s рекомендует %s

en: %s conflicts with %s
ru: %s конфликтует с %s

en: %s breaks %s
ru: %s ломает %s

en: %s replaces %s
ru: %s замещает %s

en: %s obsoletes %s
ru: %s делает устаревшим %s

en: %s enhances %s
ru: %s улучшает %s

en: Remove the following packages:
ru: Удалить следующие пакеты:

en: Install the following packages:
ru: Установить следующие пакеты:

en: Keep the following packages:
ru: Сохранить следующие пакеты:

en: Upgrade the following packages:
ru: Обновить следующие пакеты:

en: Downgrade the following packages:
ru: Установить более старые версии следующих пакетов:

en: Leave the following dependencies unresolved:
ru: Оставить следующие зависимости неразрешёнными:

en: Remove %s [<big>%s</big> (%s)]
ru: Удалить %s [<big>%s</big> (%s)]

en: Install %s [<big>%s</big> (%s)]
ru: Установить %s [<big>%s</big> (%s)]

en: Cancel the installation of %s
ru: Отменить установку %s

en: Cancel the removal of %s
ru: Отменить удаление %s

en: Keep %s at version <big>%s</big> (%s)
ru: Сохранить %s версии <big>%s</big> (%s)

en: Upgrade %s [<big>%s</big> (%s) -> <big>%s</big> (%s)]
ru: Обновить %s [<big>%s</big> (%s) -> <big>%s</big> (%s)]

en: Downgrade %s [<big>%s</big> (%s) -> <big>%s</big> (%s)]
ru: Вернуть старую версию %s [<big>%s</big> (%s) -> <big>%s</big> (%s)]

en: <b>Remove</b> %s
ru: <b>Удалить</b> %s

en: <b>remove</b> %s
ru: <b>удалить</b> %s

en: <b>Keep</b> %s at version %s
ru: <b>Сохранить</b> %s версии %s

en: <b>keep</b> %s at version %s
ru: <b>сохранить</b> %s версии %s

en: <b>Cancel</b> the installation of %s
ru: <b>Отменить</b> установку %s

en: <b>cancel</b> the installation of %s
ru: <b>отменить</b> установку %s

en: <b>Install</b> %s %s
ru: <b>Установить</b> %s %s

en: <b>install</b> %s %s
ru: <b>установить</b> %s %s

en: <b>Downgrade</b> %s to version %s
ru: <b>Установить старую версию</b> %s (%s)

en: <b>downgrade</b> %s to version %s
ru: <b>установить старую версию</b> %s (%s)

en: <b>Upgrade</b> %s to version %s
ru: <b>Обновить</b> %s до версии %s

en: <b>upgrade</b> %s to version %s
ru: <b>обновить</b> %s до версии %s

en: Leave %s unresolved
ru: Оставить %s нерешённом

en: leave %s unresolved
ru: оставить %s нерешённом

en: %s install | %s installs
ru[0]: %s установлен
ru[1]: %s установлено
ru[2]: %s установлено

en: %s remove | %s removes
ru[0]: %s удалён
ru[1]: %s удалено
ru[2]: %s удалено

en: %s keep | %s keeps
ru[0]: %s сохранён
ru[1]: %s сохранено
ru[2]: %s сохранено

en: %s upgrade | %s upgrades
ru[0]: %s обновлён
ru[1]: %s обновлено
ru[2]: %s обновлено

en: %s downgrade | %s downgrades
ru[0]: %s заменён на более старый
ru[1]: %s заменено на более старые
ru[2]: %s заменено на более старые

en: %s unresolved recommendation | %s unresolved recommendations
ru[0]: %s нерешённая рекомендация
ru[1]: %s нерешённых рекомендаций
ru[2]: %s нерешённых рекомендаций

en: No solutions yet.
ru: Пока решений нет.

en: No dependency solution was found.
ru: Решение зависимости не найдено.

en: No solutions.
ru: Решений нет.

en: To view a solution, select it from the list to the right.
ru: Чтобы посмотреть решение, выберите его из списка справа.

en: %u solution. | %u solutions.
ru[0]: %u решение.
ru[1]: %u решения.
ru[2]: %u решений.

en: Solution %s of %s.
ru: Решение %s из %s.

en: Download
ru: Скачано

en: Unrecognized color name "%s"
ru: Неизвестное название цвета «%s»

en: Unrecognized attribute name "%s"
ru: Неизвестное название атрибута «%s»

en: Invalid entry in style definition group: "%s"
ru: Неправильный элемент в группе задания стиля: «%s»

en: Invalid tagless entry in style definition group: "%s"
ru: Неправильный не имеющий метки элемент в группе задания стиля: «%s»

en: The default color may only be used as a background.
ru: Цвет по умолчанию можно настроить только для фона.

en: Unknown style attribute %s
ru: Неизвестный атрибут стиля %s

en: Invalid entry in keybinding group: "%s"
ru: Неправильный элемент в группе привязки клавиш: «%s»

en: Ignoring invalid keybinding "%s" -> "%s"
ru: Игнорирование неверной привязки клавиш «%s» -> «%s»

en: Expected policy identifier, got '%c'
ru: Ожидался идентификатор правила, получен «%c»

en: Expected ',', '%c', or '('; got '%c'
ru: Ожидался символ «,», «%c» или «(», получен «%c»

en: Expected ',' or '(', got '%c'
ru: Ожидался «,» или «(», получен «%c»

en: Unknown grouping policy "%s"
ru: Неизвестное группирующее правило «%s»

en: Terminal policy '%s' should be the last policy in the list
ru: Завершающее правило «%s» должно быть последним правилом в списке

en: Unmatched '(' in grouping policy
ru: Нет пары для «(» в группирующем правиле

en: Bad section name '%s' (use 'none', 'topdir', 'subdir', or 'subdirs')
ru: Некорректное имя секции «%s» (допускается «none», «topdir», «subdir» или «subdirs»)

en: Bad passthrough setting '%s' (use 'passthrough' or 'nopassthrough')
ru: Некорректное значение passthrough «%s» (допускается «passthrough» или «nopassthrough»)

en: Too many arguments to '%s' grouping policy
ru: Слишком много аргументов для группирующего правила «%s»

en: Grouping policy '%s' takes no arguments
ru: Для группирующего правила «%s» аргументы не требуются

en: Expected '(' after '%s'
ru: После «%s» ожидается «(»

en: Unable to parse pattern at '%s'
ru: Не удалось проанализировать шаблон начиная с «%s»

en: Exactly one filter must be provided as an argument to a 'filter' policy
ru: Только один фильтр должен быть указан в параметре правила «filter»

en: Missing arguments to '%s' grouping policy
ru: Отсутствуют аргументы для группирующего правила «%s»

en: Unable to parse pattern after "%s"
ru: Не удалось проанализировать шаблон после «%s»

en: Unexpectedly empty tree title after "%s"
ru: Неожиданно пустой заголовок дерева после «%s»

en: Expected '{', ')', or ',' following '||', got '%s'
ru: Ожидался символ «{», «)» или «,» после «||», получен «%s»

en: Unmatched '(' in '%s' grouping policy
ru: Нет пары для «(» в группирующем правиле «%s»

en: Couldn't parse layout: No column format specified for static item
ru: Не удалось разобрать размещение: Не задан формат колонки для статического элемента

en: Couldn't parse layout: encoding error in column descriptor
ru: Не удалось разобрать размещение: ошибка кодирования в колонке описания

en: Couldn't parse layout: unknown view item type "%s"
ru: Не удалось разобрать размещение: неизвестный тип элемента отображения «%s»

en: Couldn't parse layout: no row number specified
ru: Не удалось разобрать размещение: не задан номер строки

en: Couldn't parse layout: no width specified
ru: Не удалось разобрать размещение: не задана ширина

en: Couldn't parse layout: no height specified
ru: Не удалось разобрать размещение: не задана высота

en: Unknown alignment type '%s'
ru: Неизвестный тип выравнивания «%s»

en: Sorting policy '%s' takes no arguments
ru: Сортирующему правилу «%s» аргументов не требуется

en: Invalid zero-length sorting policy name
ru: Пустое имя сортирующего правила недопустимо

en: Unmatched '(' in sorting policy description
ru: Нет пары для «(» в описании сортирующего правила

en: Invalid sorting policy type '%s'
ru: Некорректный тип сортирующего правила «%s»

en: Can't decode multibyte string after "%ls"
ru: Не удалось декодировать многобайтовую строку после «%ls»

en: Can't decode wide-character string after "%s"
ru: Не удалось декодировать широкоформатную (wide-character) строку после «%s»

en: %s %s compiled at %s %s
ru: %s %s скомпилировано в %s %s

en: Compiler: g++ %s
ru: Компилятор: g++ %s

en: Compiled against:
ru: Скомпилировано с помощью:

en:   apt version %d.%d.%d
ru:   apt версии %d.%d.%d

en:   NCurses version: Unknown
ru:   Версия NCurses: Неизвестна

en:   NCurses version %s
ru:   Версия NCurses %s

en:   libsigc++ version: %s
ru:   Версия libsigc++: %s

en:   Gtk+ version %d.%d.%d
ru:   Gtk+ версии %d.%d.%d

en:   Gtk-- version %d.%d.%d
ru:   Gtk-- версии %d.%d.%d

en:   Gtk+ support disabled.
ru:   Поддержка Gtk+ выключена.

en:   Compiled with Qt %s
ru:   Скомпилировано с Qt %s

en:   Running on Qt %s
ru:   Работает на Qt %s

en:   Qt support disabled.
ru:   Поддержка Qt выключена.

en: 
    Current library versions:
ru: 
    Текущие версии библиотек:

en:   NCurses version: %s
ru:   Версия NCurses: %s

en:   cwidget version: %s
ru:   Версия cwidget: %s

en:   Apt version: %s
ru:   Версия Apt: %s

en: Usage: aptitude [-S fname] [-u|-i]
ru: Использование: aptitude [-S имя файла] [-u|-i]

en:        aptitude [options] <action> ...
ru:        aptitude [параметры] <действие> …

en:   Actions (if none is specified, aptitude will enter interactive mode):
ru:   Действия (если не задано, aptitude запускается в диалоговом режиме):

en:  install      - Install/upgrade packages.
ru:  install      - Установить/обновить пакеты.

en:  remove       - Remove packages.
ru:  remove       - Удалить пакеты.

en:  purge        - Remove packages and their configuration files.
ru:  purge        - Удалить пакеты и их файлы настройки.

en:  hold         - Place packages on hold.
ru:  hold         - Зафиксировать пакеты.

en:  unhold       - Cancel a hold command for a package.
ru:  unhold       - Отменить команду hold для пакета.

en:  markauto     - Mark packages as having been automatically installed.
ru:  markauto     - Пометить пакет, что он был установлен автоматически.

en:  unmarkauto   - Mark packages as having been manually installed.
ru:  unmarkauto   - Пометить пакет, что он был установлен вручную.

en:  forbid-version - Forbid aptitude from upgrading to a specific package version.
ru:  forbid-version - Запретить aptitude обновлять определённую версию пакета.

en:  update       - Download lists of new/upgradable packages.
ru:  update       - Скачать список новых/обновлённых пакетов.

en:  safe-upgrade - Perform a safe upgrade.
ru:  safe-upgrade - Выполнить безопасное обновление.

en:  full-upgrade - Perform an upgrade, possibly installing and removing packages.
ru:  full-upgrade - Выполнить обновление, возможна установка и удаление пакетов.

en:  build-dep    - Install the build-dependencies of packages.
ru:  build-dep    - Установить сборочные зависимости пакета.

en:  forget-new   - Forget what packages are "new".
ru:  forget-new   - Забыть, какие пакеты «новые».

en:  search       - Search for a package by name and/or expression.
ru:  search       - Найти пакет по имени и/или выражению.

en:  show         - Display detailed information about a package.
ru:  show         - Показать подробную информацию о пакете.

en:  versions     - Displays the versions of specified packages.
ru:  versions     - Показать версии указанных пакетов.

en:  clean        - Erase downloaded package files.
ru:  clean        - Удалить скачанные файлы пакетов.

en:  autoclean    - Erase old downloaded package files.
ru:  autoclean    - Удалить старые скачанные файлы пакетов.

en:  changelog    - View a package's changelog.
ru:  changelog    - Посмотреть список изменений пакета.

en:  download     - Download the .deb file for a package.
ru:  download     - Скачать файл .deb для пакета.

en:  reinstall    - Download and (possibly) reinstall a currently installed package.
ru:  reinstall    - Скачать и (возможно) переустановить уже установленный пакет.

en:  why          - Show the manually installed packages that require a package, or
                    why one or more packages would require the given package.
ru:  why          - Показать вручную установленные пакеты, которым нужен пакет,
                    или почему одному или более пакетам потребовался бы
                    заданный пакет.

en:  why-not      - Show the manually installed packages that lead to a conflict
                    with the given package, or why one or more packages would
                    lead to a conflict with the given package if installed.
ru:  why-not      - Показать вручную установленные пакеты, которые приводят
                    к конфликту с заданным пакетом, или почему один или более
                    пакетов привели бы к конфликту с заданным пакетом,
                    если бы он был установлен.

en:   Options:
ru:   Параметры:

en:  -h             This help text.
ru:  -h             Эта справка.

en:  --gui          Use the GTK GUI even if disabled in the configuration.
ru:  --gui          Использовать ГИП GTK, даже если он выключен в настройках.

en:  --no-gui       Do not use the GTK GUI even if available.
ru:  --no-gui       Не использовать ГИП GTK, даже если это возможно.

en:  --qt           Use the Qt GUI.
ru:  --qt           Использовать ГИП Qt.

en:  --no-qt        Do not use the Qt GUI even if enabled in the configuration.
ru:  --no-qt        Не использовать ГИП Qt даже если он включён в настройке.

en:  -s             Simulate actions, but do not actually perform them.
ru:  -s             Имитировать действия, но не выполнять их на самом деле.

en:  -d             Only download packages, do not install or remove anything.
ru:  -d             Только скачать пакеты, ничего не устанавливать и не удалять.

en:  -P             Always prompt for confirmation of actions.
ru:  -P             Всегда спрашивать подтверждение или действия.

en:  -y             Assume that the answer to simple yes/no questions is 'yes'.
ru:  -y             Предполагать ответ «да» на простой вопрос да/нет.

en:  -F format      Specify a format for displaying search results; see the manual.
ru:  -F format      Задать формат отображения результатов поиска; смотрите руководство.

en:  -O order       Specify how search results should be sorted; see the manual.
ru:  -O order       Задать формат сортировки результатов поиска; смотрите руководство.

en:  -w width       Specify the display width for formatting search results.
ru:  -w width       Задать ширину вывода результатов поиска.

en:  -f             Aggressively try to fix broken packages.
ru:  -f             Принудительно исправлять неработоспособные пакеты.

en:  -V             Show which versions of packages are to be installed.
ru:  -V             Показывать версию устанавливаемых пакетов.

en:  -D             Show the dependencies of automatically changed packages.
ru:  -D             Показывать зависимости автоматически изменяемых пакетов.

en:  -Z             Show the change in installed size of each package.
ru:  -Z             Показывать изменение размера установки каждого пакета.

en:  -v             Display extra information. (may be supplied multiple times).
ru:  -v             Отображать дополнительную информацию. (может указываться несколько раз).

en:  -t [release]   Set the release from which packages should be installed.
ru:  -t [release]   Задать выпуск, из которого должны быть установлены пакеты.

en:  -q             In command-line mode, suppress the incremental progress
                    indicators.
ru:  -q             Не выводить индикаторы хода работы в режиме командной строки.

en:  -o key=val     Directly set the configuration option named 'key'.
ru:  -o key=val     Вручную установить значение параметра настройки с именем «key».

en:  --with(out)-recommends	Specify whether or not to treat recommends as
                    strong dependencies.
ru:  --with(out)-recommends	Указать, будут ли рекомендуемые пакеты
                    трактоваться как строгие зависимости.

en:  -S fname       Read the aptitude extended status info from fname.
ru:  -S fname       Читать информацию о расширенном статусе aptitude из fname.

en:  -u             Download new package lists on startup.
ru:  -u             Скачать список новых пакетов при запуске.

en:                   (terminal interface only)
ru:                 (только в текстовом интерфейсе)

en:  -i             Perform an install run on startup.
ru:  -i             Запустить установку при запуске.

en:                   This aptitude does not have Super Cow Powers.
ru:                   Эта версия aptitude не имеет коровьей СУПЕРСИЛЫ.

note: TRANSLATORS: both the translated and the untranslated log level names are accepted here.
en: Unknown log level name "%s" (expected "trace", "debug", "info", "warn", "error", "fatal", or "off").
ru: Неизвестное имя уровня протоколирования «%s» (допустимы «trace», «debug», «info», «warn», «error», «fatal» или «off»).

note: TRANSLATORS: following paragraph copied from src/generic/util/logging.h * *  A category consists of one or more nonempty components *  separated by ".", such as "aptitude.util.logging", with *  the exception that the root logger is indicated by the *  empty string (""). * A list of the used ones in 
en: Invalid logger name "%s".
ru: Неверное имя команды ведения протокола «%s».

en: Expected a number after -q=
ru: Ожидается число после -q=

en: Expected a number after -q=, got %s
ru: Ожидается число после -q=, получен %s

en: -o requires an argument of the form key=value, got %s
ru: -o требуется параметр в виде ключ=значение, получен %s

en: No comma following tag name "%s".
ru: Не указана запятая после имени метки «%s».

en: WEIRDNESS: unknown option code received
ru: СТРАННОСТЬ: получен неизвестный код параметра

en: Invalid package names display mode "%s" (should be "never", "auto", or "always").
ru: Некорректный режим отображения имён пакетов «%s» (должно быть «never», «auto» или «always»).

note: TRANSLATORS: "why" here is the aptitude command name and should not be translated.  Both the translated and the untranslated log level names are accepted here.
en: Invalid "why" summary mode "%s": expected "no-summary", "first-package", "first-package-and-type", "all-packages", or "all-packages-with-dep-versions".
ru: Неверный режим итога «%s» для «why»: допустимо «no-summary», «first-package», «first-package-and-type», «all-packages» или «all-packages-with-dep-versions».

en: Only one of --auto-clean-on-startup, --clean-on-startup, -i, and -u may be specified
ru: Можно указать только одно из: --auto-clean-on-startup, --clean-on-startup, -i и -u

en: -u, -i, and --clean-on-startup may not be specified in command-line mode (eg, with 'install')
ru: -u, -i и --clean-on-startup не могут быть заданы в режиме командной строки (например, с «install»)

en: -u, -i, and --clean-on-startup may not be specified with a command
ru: -u, -i и --clean-on-startup не могут быть заданы с командой

en: Unknown command "%s"
ru: Неизвестная команда «%s»

en: Uncaught exception: %s
ru: Необработанное исключение: %s

en: Backtrace:
    %s
ru: Трассировка:
    %s

en: Search for:
ru: Поиск:

en: Search backwards for:
ru: Поиск в обратную сторону:

en: Minesweeper
ru: Сапёр

en: %i/%i mines  %d %s
ru: %i/%i мин    %d %s

en: second
ru: секунда

en: seconds
ru: секунд

en:     %s in %d %s
ru:     %s в  %d %s

en: Won
ru: Выиграл

en: Lost
ru: Проиграл

en: Could not open file "%s"
ru: Не удалось открыть файл «%s»

en: Could not load game from %s
ru: Не удалось загрузить игру из %s

en: The board height must be a positive integer
ru: Высота доски должна задаваться целым положительным числом

en: The board width must be a positive integer
ru: Ширина доски должна задаваться целым положительным числом

en: Invalid mine count; please enter a positive integer
ru: Неправильное количество мин; укажите целое положительное число.

en: Setup custom game
ru: Пользовательская настройка игры

en: Height of board:
ru: Высота доски:

en: Width of board:
ru: Ширина доски:

en: Number of mines:
ru: Количество мин:

en: Choose difficulty level
ru: Выберите уровень сложности

en: Easy
ru: Лёгкий

en: Medium
ru: Средний

en: Hard
ru: Трудный

en: Custom
ru: Пользовательский

en: You have won.
ru: Вы выиграли.

en: You lose!
ru: Вы проиграли!

en: You die...  --More--
ru: Вы умерли…  --Ещё--

en: The spikes were poisoned!  The poison was deadly...  --More--
ru: Пики были отравлены! Яд оказался смертельным…  --Ещё--

en: You land on a set of sharp iron spikes!  --More--
ru: Вы попали на острые железные пики!  --Ещё--

en: You fall into a pit!  --More--
ru: Вы попали в яму!  --Ещё--

en: KABOOM!  You step on a land mine.  --More--
ru: БАБАХ!  Вы наступили на мину.  --Ещё--

en: The dart was poisoned!  The poison was deadly...  --More--
ru: Дротик был отравлен! Яд оказался смертельным…  --Ещё--

en: A little dart shoots out at you!  You are hit by a little dart!  --More--
ru: Маленький дротик попал в вас! Вы подбиты маленьким дротиком!  --Ещё--

en: You turn to stone... --More--
ru: Вы обратились в камень… --Ещё--

en: Touching the cockatrice corpse was a fatal mistake.  --More--
ru: Прикосновение к трупу василиска было фатальной ошибкой.  --Ещё--

en: You feel here a cockatrice corpse.  --More--
ru: Вы чувствуете здесь труп василиска.  --Ещё--

en: Click!  You trigger a rolling boulder trap!  You are hit by a boulder! --More--
ru: Щёлк!  Вы спустили рычаг, запускающий ловушку с катящейся глыбой!  Вы раздавлены глыбой! --Ещё--

en: sleep
ru: сон

en: striking
ru: атакующий

en: death
ru: смерть

en: polymorph
ru: полиморфный

en: magic missile
ru: волшебная ракета

en: secret door detection
ru: определение секретной двери

en: invisibility
ru: невидимость

en: cold
ru: холод

en: Your wand of %s breaks apart and explodes!  --More--
ru: Ваша палочка %s сломалась и взорвалась!  --Ещё--

en: You are jolted by a surge of electricity!  --More--
ru: Вас ударило электрической дугой!  --Ещё--

en: Enter the filename to load:
ru: Введите имя файла для загрузки:

en: Enter the filename to save:
ru: Введите имя файла для сохранения:

en: Encoding of mine-help.txt|UTF-8
ru: Кодировка файла mine-help.txt|UTF-8

en: 30 8 8 1 1 40 14 14 11 10 35 9 10 2 1 1 10 9 12 30 17 15
ru: 30 8 8 1 1 40 14 14 11 10 35 9 10 2 1 1 10 9 12 30 19 17

en: Package
ru: Пакет

en: Action
ru: Действие

en: Maintainer
ru: Сопровождающий

en: Priority
ru: Приоритет

en: Section
ru: Раздел

en: Tag
ru: Метка

en: <N/A>
ru: <Н/Д>

en: <none>
ru: <пусто>

en: virtual
ru: виртуальный

en: purged
ru: вычищен

en: ERROR
ru: ОШИБКА

en: forbidden upgrade
ru: обновление запрещено

en: #Broken: %ld
ru: #Сломано: %ld

en: Will use %sB of disk space
ru: Будет использовано %sБ дискового пространства

en: Will free %sB of disk space
ru: Освободится на диске %sБ

en: DL Size: %sB
ru: DL размер: %sB

note: TRANSLATORS: Hostname
en: HN too long
ru: HN слишком длинна

en: Unable to transcode package display format after "%ls"
ru: Не удалось выполнить преобразование формата отображения пакета после «%ls»

en: Internal error: Default column string is unparsable
ru: Внутренняя ошибка: Колонку строки по умолчанию нельзя разобрать

en: Tasks
ru: Задачи

en: Security Updates
     Security updates for these packages are available from security.debian.org.
ru: Обновления, связанные с безопасностью
     Обновления, связанные с безопасностью данных пакетов доступны на security.debian.org.

en: Upgradable Packages
     A newer version of these packages is available.
ru: Обновляемые пакеты
     Для этих пакетов доступны новые версии.

en: New Packages
     These packages have been added to Debian since the last time you cleared the list of "new" packages (choose "Forget new packages" from the Actions menu to empty this list).
ru: Новые пакеты
     Эти пакеты были добавлены в Debian после последней очистки вашего списка «новых» пакетов (выберите «Забыть новые пакеты» из меню «Действия», чтобы очистить этот список).

en: Installed Packages
     These packages are currently installed on your computer.
ru: Установленные пакеты
     Эти пакеты уже установлены на вашем компьютере.

en: Not Installed Packages
     These packages are not installed on your computer.
ru: Неустановленные пакеты
     Эти пакеты не установлены на вашем компьютере.

en: Obsolete and Locally Created Packages
     These packages are currently installed on your computer, but they are not available from any apt source.  They may be obsolete and removed from the archive, or you may have built a private version of them yourself.
ru: Устаревшие и пакеты, созданные локально
     Эти пакеты уже установлены на вашем компьютере, но они недоступны из любого источника apt. Они могли устареть и были удалены из архива, или вы могли собрать свою собственную версию этих пакетов.

en: Virtual Packages
     These packages do not exist; they are names other packages use to require or provide some functionality.
ru: Виртуальные пакеты
     Такие пакеты не существуют; они лишь указывают на другие пакеты, которые нужно использовать или которые предоставляют схожие функции.

en: Packages which are recommended by other packages
     These packages are not strictly required, but they may be necessary to provide full functionality in some other programs that you are installing or upgrading.
ru: Пакеты, рекомендуемые другими пакетами
     В этих пакетах нет абсолютной необходимости, но они могут потребоваться для предоставления всех возможностей какими-то другими программами, которые вы устанавливаете или удаляете.

en: Packages which are suggested by other packages
     These packages are not required in order to make your system function properly, but they may provide enhanced functionality for some programs that you are currently installing.
ru: Пакеты, предлагаемые другими пакетами
     Эти пакеты не требуются для правильной работы системы, но они могут предоставлять расширенные возможности какими-то другим программам, которые вы устанавливаете в данный момент.

en: unknown
ru: неизвестно

en: Priority %s
ru: Приоритет %s

en: UNCATEGORIZED
ru: БЕЗ КАТЕГОРИИ

en: End-user
ru: Конечный пользователь

en: Servers
ru: Серверы

en: Development
ru: Разработка

en: Localization
ru: Локализация

en: Hardware Support
ru: Поддержка оборудования

en: Unrecognized tasks
ru: Задачи без категории

en: 
     Tasks are groups of packages which provide an easy way to select a predefined set of packages for a particular purpose.
ru: 
     Задачи — это группы пакетов, которые предоставляют лёгкий способ выбора заранее сформированного набора пакетов под определённую цель.

en: Bad number in format string: %ls
ru: Неправильное число в строке формата: %ls

en: Match indices must be 1 or greater, not "%s"
ru: Индексы совпадения должны быть равны 1 или более, а не «%s»

en: Match index %ls is too large; available groups are (%s)
ru: Индекс совпадения %ls слишком большой; есть доступные группы (%s)

en: TAGLESS PACKAGES
ru: ПАКЕТЫ БЕЗ МЕТОК

en: 
     These packages have not yet been classified in debtags, or the debtags database is not present (installing debtags may correct this problem).
ru: 
     Эти пакеты ещё не отнесены к определённым категориям в debtags, или база данных debtags не существует (проблема может быть решена установкой debtags).

en: Source Package:
ru: Исходный пакет:

en: Package names provided by %s
ru: Названия пакетов, предоставленные %s

en: Packages which depend on %s
ru: Пакеты, которые зависят от %s

en: Versions of %s
ru: Версии %s

en: %s is an essential package!%n%nAre you sure you want to remove it?%nType '%s' if you are.
ru: %s это пакет первой необходимости!%n%nВы действительно хотите его удалить?%nЕсли да, то введите «%s».

en: Reporting a bug in %s:
ru: Отправка сообщения об ошибке в %s:

en: You are not root and I cannot find any way to become root.  To reconfigure this package, install the menu package, the login package, or run aptitude as root.
ru: Вы не являетесь суперпользователем и не удалось повысить привилегии до суперпользователя. Для перенастройки этого пакета, установите пакет menu, login, или запустите aptitude с правами суперпользователя.

en: Reconfiguring %s
ru: Перенастройка %s

en: Hierarchy Editor
ru: Редактор иерархии

en: This group contains %d package. | This group contains %d packages.
ru[0]: В этой группе содержится %d пакет.
ru[1]: В этой группе содержится %d пакета.
ru[2]: В этой группе содержится %d пакетов.

en: All Packages
ru: Все пакеты

en: No packages matched the pattern "%ls".
ru: Нет пакетов, совпадающих с шаблоном «%ls».

en: Enter the new package tree limit:
ru: Введите новый лимит для дерева пакетов:

en: Enter the new package grouping mechanism for this display:
ru: Введите новый механизм группировки пакетов для этого вида:

en: Enter the new package sorting mechanism for this display:
ru: Введите новый механизм сортировки пакетов для этого вида:

en: Couldn't cw::util::transcode column definition
ru: Не удалось выполнить cw::util::transcode над определением колонки

en: Couldn't parse column definition
ru: Не удалось проанализировать определение колонки

en: If you select a package, an explanation of why it should be installed or removed will appear in this space.
ru: При выборе пакета, описание почему он должен быть установлен или удалён появится здесь.

en: make_package_view: error in arguments -- two main widgets??
ru: make_package_view: ошибка в аргументах — два главных графических элемента интерфейса??

en: make_package_view: error in arguments -- bad column list for static item
ru: make_package_view: ошибка в аргументах — неверная колонка списка для статического элемента??

en: Related Dependencies
ru: Относящиеся зависимости

en: Why Installed
ru: Почему установлен

en: make_package_view: bad argument!
ru: make_package_view: неверный аргумент!

en: make_package_view: no main widget found
ru: make_package_view: не найден главный графический элемент интерфейса

en: Perform Changes
ru: Выполнить изменения

en: all
ru: все

en: installed locally
ru: установленный локально

en: new
ru: новый

en: Show:
ru: Показать:

en: Manage Filters
ru: Управление фильтрами

en: Name and Description
ru: Имя и описание

en: Find:
ru: Поиск:

en: by
ru: по

en: &File
ru: &Файл

en: &Packages
ru: &Пакеты

en: &Help
ru: &Справка

en: depends on
ru: зависит от

en: pre-depends on
ru: сначала зависит от

en: suggests
ru: предлагает

en: recommends
ru: рекомендует

en: conflicts with
ru: конфликтует с

en: breaks
ru: ломает

en: replaces
ru: замещает

en: obsoletes
ru: делает устаревшим

en: enhances
ru: улучшает

en:  (provided by %F)
ru:  (предоставлено %F)

en: If you select a package, an explanation of its current state will appear in this space.
ru: При выборе пакета его текущее состояние появится здесь.

en: %B%s%b was installed automatically;  it is being removed because all of the packages which depend upon it are being removed:
ru: %B%s%b было установлено автоматически; пакеты удаляются, потому что все пакеты, которые от них зависели тоже удаляются:

en: %B%s%b will be automatically removed because of dependency errors:
ru: %B%s%b будут автоматически удалены из-за ошибок в зависимостях:

en: %B%s%b will be automatically installed to satisfy the following dependencies:
ru: %B%s%b будут автоматически установлены для удовлетворения следующих зависимостей:

en: %B%s%b cannot be upgraded now, but if it could be, it would still be held at version %B%s%b.
ru: %B%s%b не могут быть обновлены в данный момент, но если это было бы возможно, то они всё равно остались бы версии %B%s%b.

en: %B%s%b will not be upgraded to version %B%s%b, to avoid breaking the following dependencies:
ru: %B%s%b не будет обновлён до версии %B%s%b, чтобы избежать порчи следующих зависимостей:

en: %B%s%b is currently installed.
ru: %B%s%b уже установлен.

en: %B%s%b is not currently installed.
ru: %B%s%b ещё не установлен.

en: Some dependencies of %B%s%b are not satisfied:
ru: Некоторые зависимости от %B%s%b не удовлетворены:

en: %B%s%b will be downgraded.
ru: %B%s%b будет заменён на более старую версию.

en: %B%s%b will not be upgraded to the forbidden version %B%s%b.
ru: %B%s%b не будет обновлён на запрещённую версию %B%s%b.

en: %B%s%b could be upgraded to version %B%s%b, but it is being held at version %B%s%b.
ru: %B%s%b может быть обновлён до версии %B%s%b, но зафиксирован на версии %B%s%b.

en: %B%s%b will be re-installed.
ru: %B%s%b будет переустановлен.

en: %B%s%b will be installed.
ru: %B%s%b будет установлен.

en: %B%s%b will be removed.
ru: %B%s%b будет удалён.

en: %B%s%b will be upgraded from version %B%s%b to version %B%s%b.
ru: %B%s%b будет обновлён с версии %B%s%b до версии %B%s%b.

en: %B%s%b is only partly installed; its installation will be completed.
ru: %B%s%b не до конца установлен; его установка будет завершена.

en: The following packages depend on %B%s%b and will be broken by its removal:
ru: Следующие пакеты зависят от %B%s%b и будут испорчены удалением:

en: The following packages depend on %B%s%b and are broken:
ru: Следующие пакеты зависят от %B%s%b и испорчены:

en: The following packages conflict with %B%s%b and will be broken by its installation:
ru: Следующие пакеты конфликтуют с %B%s%b и будут испорчены установкой:

en: The following packages depend on a version of %B%s%b other than the currently installed version of %B%s%b, or conflict with the currently installed version:
ru: Следующие пакеты зависят от версии %B%s%b, которая отличается от текущей версии %B%s%b, или конфликтует с текущей версией:

en: The following packages conflict with %B%s%b, or depend on a version of it which is not going to be installed.
ru: Следующие пакеты конфликтуют с %B%s%b, или зависят от версии, которая не устанавливается.

en: The following packages conflict with %B%s%b:
ru: Следующие пакеты конфликтуют с %B%s%b:

en: The following packages depend on a version of %B%s%b other than the currently installed version of %B%s%b:
ru: Следующие пакеты зависят от версии %B%s%b которая отличается от текущей версии %B%s%b:

en: The following packages depend on a version of %B%s%b which is not going to be installed.
ru: Следующие пакеты зависят от версии %B%s%b, которая не устанавливается.

en: upgraded
ru: обновлено

en: downgraded
ru: заменено на более старые

en: The following packages depend on the currently installed version of %B%s%b (%B%s%b), or conflict with the version it will be %s to (%B%s%b), and will be broken if it is %s.
ru: Следующие пакеты зависят от текущей версии %B%s%b (%B%s%b), или конфликтуют с версией %s в (%B%s%b), и будут испорчены если %s.

en: The following packages conflict with version %B%s%b of %B%s%b, and will be broken if it is %s.
ru: Следующие пакеты конфликтуют с версией %B%s%b of %B%s%b, и будут испорчены если %s.

en: The following packages depend on version %B%s%b of %B%s%b, and will be broken if it is %s.
ru: Следующие пакеты зависят от версии %B%s%b of %B%s%b, и будут испорчены если %s.

en: The package cache is not available.
ru: Недоступен кэш пакетов.

en: No packages are broken.
ru: Все пакеты работоспособны.

en: No resolution found.
ru: Решения не найдено.

en: Previous
ru: Предыдущее

en: Next
ru: Следующее

en: Apply
ru: Применить

en: Close
ru: Закрыть

en: %s conflicts with %s [provided by %s %s]
ru: %s конфликтует с %s [предоставлен %s %s]

en: Removing %s
ru: Удаляется %s

en: Installing %s %s (%s)
ru: Устанавливается %s %s (%s)

en: Leave %ls unresolved.
ru: Оставить %ls нерешённым.

en: %BRemove%b the following packages:%n
ru: %BУдалить%b следующие пакеты:%n

en: %BInstall%b the following packages:%n
ru: %BУстановить%b следующие пакеты:%n

en: %BKeep%b the following packages at their current version:%n
ru: %BСохранить%b для следующих пакетов их текущие версии:%n

en: %BUpgrade%b the following packages:%n
ru: %BОбновить%b следующие пакеты:%n

en: %BDowngrade%b the following packages:%n
ru: %BУстановить более старую версию%b для следующих пакетов:%n

en: Remove %F [%s (%s)]
ru: Удалить %F [%s (%s)]

en: Install %F [%s (%s)]
ru: Установить %F [%s (%s)]

en: Cancel the installation of %F
ru: Отменить установку %F

en: Cancel the removal of %F
ru: Отменить удаление %F

en: Keep %F at version %s (%s)
ru: Оставить %F версии %s (%s)

en: Upgrade %F [%s (%s) -> %s (%s)]
ru: Обновить %F [%s (%s) -> %s (%s)]

en: Downgrade %F [%s (%s) -> %s (%s)]
ru: Вернуть старую версию %F [%s (%s) -> %s (%s)]

en: -> Leave the dependency "%s recommends %s" unresolved.
ru: -> Оставить зависимость «%s рекомендует %s» неразрешённой.

en: The following actions will resolve this dependency:
ru: Следующие действия разрешат эту зависимость:

en: Keep the following packages at their current version:
ru: Сохранить для следующих пакетов их текущие версии:

en: Leave the following recommendations unresolved:
ru: Оставить следующие зависимости неразрешёнными:

en: No broken packages.
ru: Нет сломанных пакетов.

en: open: %d; closed: %d; defer: %d; conflict: %d
ru: открыто: %d; закрыто: %d; отброшено: %d; конфликтует: %d

en: WARNING
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ

en: %F: This version of %s is from an %Buntrusted source%b!  Installing this package could allow a malicious individual to damage or take control of your system.
ru: %F: Эта версия %s получена из %Bненадёжного источника%b! Установка этого пакета может позволить злоумышленнику повредить или взять под контроль вашу систему.

note: TRANSLATORS: This string is a confirmation message, which users (especially CJK users) should be able to input without input methods.  Please include nothing but ASCII characters.
en: Yes, I am aware this is a very bad idea
ru: Да, я понимаю, что это плохая идея

en: Er, there aren't any errors, this shouldn't have happened..
ru: Эх, есть какие-то ошибки, этого не должно было произойти..

en: WARNING: the package cache is opened in read-only mode!  This change and all subsequent changes will not be saved unless you stop all other running apt-based programs and select "Become root" from the Actions menu.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: кэш пакетов открыт в режиме только для чтения! Текущее изменение и все последующие изменения не будут сохранены, если вы не остановите все другие запущенные, основанные на apt, программы и не выберите «Стать суперпользователем» из меню «Действия».

en: Never display this message again.
ru: Больше не показывать это сообщение.

en: You may not modify the state of any package while a download is underway.
ru: Вы не можете изменять состояния пакетов во время скачивания.

en: You already are root!
ru: Вы уже суперпользователь!

en: Invalid Get-Root-Command; it should start with su: or sudo:
ru: Неверная команда в Get-Root-Command; она должна начинаться с su: или sudo:

en: Invalid Get-Root-Command; it should start with su: or sudo:, not %s:
ru: Неверная команда в Get-Root-Command; она должна начинаться с su: или sudo: а, не с %s:

en: Unable to fork: %s
ru: Не удалось выполнить fork: %s

en: Subprocess exited with an error -- did you type your password correctly?
ru: Подпроцесс завершился с ошибкой — вы ввели правильный пароль?

en: Loading cache
ru: Загружается кэш

en: Really quit Aptitude?
ru: Завершить работу с Aptitude?

en: Change the behavior of aptitude
ru: Изменение поведения aptitude

en: Really discard your personal settings and reload the defaults?
ru: Стереть все персональные настройки и загрузить значения по умолчанию?

en: View available packages and choose actions to perform
ru: Просмотр доступных пакетов и выбор желаемого действия

en: Recommended Packages
ru: Рекомендуемые пакеты

en: View packages that it is recommended that you install
ru: Показать пакеты, которые рекомендуются к установке

en: Recommendations
ru: Рекомендации

en: Information about %s
ru: Информация о %s

en: Packages depending on %s
ru: Пакеты, зависящие от %s

en: Dependencies of %s
ru: Зависимости от %s

en: Available versions of %s
ru: Доступные версии для %s

en: %s versions
ru: %s версии

en: Aptitude %s%n%nCopyright 2000-2008 Daniel Burrows.%n%naptitude comes with %BABSOLUTELY NO WARRANTY%b; for details see 'license' in the Help menu.  This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions; see 'license' for details.
ru: Aptitude %s%n%nCopyright 2000-2008 Daniel Burrows.%n%naptitude поставляется %BАБСОЛЮТНО БЕЗ ГАРАНТИЙ%b; подробней, смотрите в пункте «Лицензия» из меню «Справка». Это свободное ПО, и вы вправе распространять его на определённых условиях, подробней смотрите «Лицензия».

en: License
ru: Лицензия

en: View the terms under which you may copy and distribute aptitude
ru: Показать условия, на которых можно копировать и распространять aptitude

note: TRANSLATORS: You can translate help.txt and set the filename here.
en: Localized file|help.txt
ru: help-ru.txt

en: Encoding of help.txt|UTF-8
ru: Кодировка help-ru.txt|UTF-8

en: Online Help
ru: Оперативная справка

en: View a brief introduction to aptitude
ru: Просмотреть краткое введение в aptitude

en: Help
ru: Справка

note: TRANSLATORS: You can translate README and set the filename here.
en: Localized file|README
ru: README

en: Encoding of README|ISO_8859-1
ru: Кодировка README|ISO_8859-1

en: User's Manual
ru: Руководство пользователя

en: Read the full user's manual of aptitude
ru: Читать полное руководство пользователя aptitude

en: Manual
ru: Руководство

en: FAQ
ru: ЧАВО

en: View a list of frequently asked questions
ru: Показать список часто задаваемых вопросов

en: News
ru: Новости

en: View the important changes made in each version of %s
ru: Показать важные изменения, сделанные в каждой версии %s

en: Unable to remove the old temporary directory; you should remove %s by hand.
ru: Не удалось удалить старый временный каталог; требуется удалить %s вручную.

en: Will not remove %s; you should examine the files in it and remove them by hand.
ru: Отложено удаление %s; вы должны проверить содержащиеся в нём файлы и удалить его вручную.

en: It appears that a previous version of aptitude left files behind in %s.  These files are probably useless and safe to delete.%n%nDo you want to remove this directory and all its contents?  If you select "No", you will not see this message again.
ru: Вероятно, в каталоге %s остались файлы от старой версии aptitude. Скорее всего эти файлы не нужны и их можно удалить.%n%nХотите удалить этот каталог и всё его содержимое? Если вы ответите «Нет», то это сообщение больше не появится.

en: View the progress of the package download
ru: Показывать ход скачивания пакетов

en: Package Download
ru: Скачивание пакета

en: %BWARNING%b: untrusted versions of the following packages will be installed!%n%nUntrusted packages could %Bcompromise your system's security%b.  You should only proceed with the installation if you are certain that this is what you want to do.%n%n
ru: %BПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ%b: будут установлены версии ненадёжных пакетов!%n%nНенадёжные пакеты могут %Bскомпрометировать безопасность системы%b. Продолжайте установку, если только вам точно это нужно.%n%n

en:   %S*%N %s [version %s]%n
ru:   %S*%N %s [версия %s]%n

en: Really Continue
ru: На самом деле продолжить

en: Abort Installation
ru: Прервать установку

en: Preview of package installation
ru: Обзор устанавливаемых пакетов

en: View and/or adjust the actions that will be performed
ru: Показать и/или выверить действия, которые будут выполнены

en: Some packages were broken and have been fixed:
ru: Некоторые неработоспособные пакеты были исправлены:

en: No solution to these dependency problems exists!
ru: Решения данной проблемы с зависимостями не существует!

en: Ran out of time while trying to resolve dependencies (press "%s" to try harder)
ru: Убьём время, пока ищется решение проблемы с зависимостями (нажмите «%s», чтобы попытаться тщательнее)

en: Installing/removing packages requires administrative privileges, which you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
ru: Для установки/удаления пакетов требуются административные права, которыми вы в данный момент не обладаете. Получить права суперпользователя?

en: Become root
ru: Стать суперпользователем

en: Don't become root
ru: Не становиться суперпользователем

en: No packages are scheduled to be installed, removed, or upgraded.
ru: Нет пакетов для установки, удаления или обновления.

en: No packages will be installed, removed or upgraded.  Some packages could be upgraded, but you have not chosen to upgrade them.  Type "U" to prepare an upgrade.
ru: Нет пакетов для установки, удаления или обновления. Некоторые пакеты могут быть обновлены, но вы не задали их обновление. Введите «U», чтобы пометить их для обновления.

en: Updating package lists
ru: Обновление списка пакетов

en: View the progress of the package list update
ru: Показывать ход обновления списка пакетов

en: List Update
ru: Обновление списка

en: Updating the package lists requires administrative privileges, which you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
ru: Для обновления списка пакетов требуются административные права, которыми вы в данный момент не обладаете. Получить права суперпользователя?

en: Waste time trying to find mines
ru: Убьём время в поисках мин

en: Cleaning while a download is in progress is not allowed
ru: Очистка во время процесса скачивания невозможна

en: Deleting downloaded files
ru: Удаление загруженных файлов

en: Downloaded package files have been deleted
ru: Загруженные файлы были удалены

en: Cleaning the package cache requires administrative privileges, which you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
ru: Для очистки кэша пакетов требуются административные права, которыми вы в данный момент не обладаете. Получить права суперпользователя?

en: The apt cache file is not available; cannot auto-clean.
ru: Недоступен apt кэш пакетов; не будет выполнен auto-clean.

en: Obsolete downloaded package files have been deleted, freeing %sB of disk space.
ru: Загруженные файлы с устаревшими пакетами были удалены, освободится %sБ дискового пространства.

en: Deleting obsolete files requires administrative privileges, which you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
ru: Для удаления устаревших файлов требуются административные права, которыми вы в данный момент не обладаете. Получить права суперпользователя?

en: No more solutions.
ru: Больше решений нет.

en: Unable to find a solution to apply.
ru: Не удалось найти решение, которое можно было бы применить.

en: Ran out of time while trying to find a solution.
ru: Убьём время, пока ищется решение.

en: Resolve Dependencies
ru: Разрешить зависимости

en: Search for solutions to unsatisfied dependencies
ru: Найти решения с неудовлетворёнными зависимостями

en: Unable to open %ls
ru: Не удалось открыть %ls

en: Error while dumping resolver state
ru: Ошибка во время сброса состояния решателя

en: ^Install/remove packages
ru: ^Установить/удалить пакеты

en: ^Update package list
ru: ^Обновить список пакетов

en: Mark Up^gradable
ru: Пометить ^обновляемые

en: ^Forget new packages
ru: ^Забыть о новых пакетах

en: Canc^el pending actions
ru: Отменить все незаконченные действия

en: ^Clean package cache
ru: ^Очистить кэш пакетов

en: Clean ^obsolete files
ru: Очистить ^устаревшие файлы

en: ^Reload package cache
ru: ^Перезагрузить кэш пакетов

en: ^Play Minesweeper
ru: ^Играть в сапёра

en: ^Become root
ru: ^Стать суперпользователем

en: ^Quit
ru: ^Выход

en: Undo
ru: Откат

en: ^Install
ru: ^Установить

en: Flag the currently selected package for installation or upgrade
ru: Пометить выделенный пакет для установки или обновления

en: R^einstall
ru: Пе^реустановить

en: Flag the currently selected package for reinstallation
ru: Пометить выделенный пакет для переустановки

en: ^Remove
ru: У^далить

en: Flag the currently selected package for removal
ru: Пометить выделенный пакет для удаления

en: ^Purge
ru: ^Вычистить

en: Flag the currently selected package and its configuration files for removal
ru: Пометить выделенный пакет для удаления вместе с его файлами настройки

en: ^Keep
ru: ^Оставить

en: Cancel any action on the selected package
ru: Отменить любое действие над выделенным пакетом

en: ^Hold
ru: ^Фиксировать

en: Cancel any action on the selected package, and protect it from future upgrades
ru: Отменить любое действие над выделенным пакетом и защитить его от дальнейших обновлений

en: Mark ^Auto
ru: Отметить ^Auto

en: Mark the selected package as having been automatically installed; it will automatically be removed if no other packages depend on it
ru: Отметить выделенные пакеты, как будто они были установлены автоматически; они будут автоматически удалены, если не останется пакетов, от них зависящих

en: Mark ^Manual
ru: Отметить ^Manual

en: Mark the selected package as having been manually installed; it will not be removed unless you manually remove it
ru: Отметить выделенные пакеты, как будто они были установлены вручную; они не будут удалены, пока вы вручную не сделаете этого

en: ^Forbid Version
ru: ^Запретить версию

en: Forbid the candidate version of the selected package from being installed; newer versions of the package will be installed as usual
ru: Запретить установку версии выделенного пакета; новые версии пакета будут устанавливаться как обычно

en: I^nformation
ru: ^Информация

en: Display more information about the selected package
ru: Показать больше информации о выделенном пакете

en: C^ycle Package Information
ru: Цикл информации о пакете

en: Cycle through the modes of the package information area: it can show the package's long description, a summary of its dependency status, or an analysis of why the package is required.
ru: Цикл по режимам отображения в области информации о пакете: в ней может отображаться длинное описание, сводка по состоянию его зависимостей или анализ почему требуется этот пакет.

en: ^Changelog
ru: ^ChangeLog

en: Display the Debian changelog of the selected package
ru: Показать список изменений Debian выбранного пакета

en: ^Examine Solution
ru: ^Рассмотреть решение

en: Examine the currently selected solution to the dependency problems.
ru: Рассмотреть выделенное решение проблем с зависимостями.

en: Apply ^Solution
ru: Применить решение

en: Perform the actions contained in the currently selected solution.
ru: Выполнить действия из выделенного решения.

en: ^Next Solution
ru: Следующее решение

en: Select the next solution to the dependency problems.
ru: Выбрать следующее решение проблем с зависимостями.

en: ^Previous Solution
ru: Предыдущее решение

en: Select the previous solution to the dependency problems.
ru: Выбрать предыдущее решение проблем с зависимостями.

en: ^First Solution
ru: Первое решение

en: Select the first solution to the dependency problems.
ru: Выбрать первое решение проблем с зависимостями.

en: ^Last Solution
ru: Последнее решение

en: Select the last solution to the dependency problems that has been generated so far.
ru: Выбрать последнее решение проблем с зависимостями, которое было найдено.

en: Toggle ^Rejected
ru: Переключить отказы

en: Toggle whether the currently selected action is rejected.
ru: Переключить состояние отказа выделенного действия.

en: Toggle ^Approved
ru: Переключить одобрение

en: Toggle whether the currently selected action is approved.
ru: Переключить состояние одобрения выделенного действия.

en: ^View Target
ru: Показать цель

en: View the package which will be affected by the selected action
ru: Показать пакет, на который влияет выделенное действие

en: Reject Breaking ^Holds
ru: Не ломать фиксации

en: Reject all actions that would change the state of held packages or install forbidden versions
ru: Отбросить все действия, которые привели бы к изменению состояния зафиксированных пакетов или установке запрещённых версий

en: ^Find
ru: ^Поиск

en: Search forwards
ru: Поиск вперёд

en: ^Find Backwards
ru: ^Поиск назад

en: Search backwards
ru: Обратный поиск

en: Find ^Again
ru: Найти снова

en: Repeat the last search
ru: Повторить последний поиск

en: Find Again ^Backwards
ru: Выполнить обратный поиск снова

en: Repeat the last search in the opposite direction
ru: Повторить последний поиск в обратном направлении

en: ^Limit Display
ru: ^Ограничить экран

en: Apply a filter to the package list
ru: Применить фильтр к списку пакетов

en: ^Un-Limit Display
ru: ^Безразмерный экран

en: Remove the filter from the package list
ru: Снять фильтр со списка пакетов

en: Find ^Broken
ru: Найти ^неработоспособные

en: Find the next package with unsatisfied dependencies
ru: Найти следующий пакет с неудовлетворёнными зависимостями

en: ^Preferences
ru: Предпочтения

en: ^UI options
ru: Настройки интерфейса

en: Change the settings which affect the user interface
ru: Изменить настройки, относящиеся к интерфейсу пользователя

en: ^Dependency handling
ru: ^Работа с зависимостями

en: Change the settings which affect how package dependencies are handled
ru: Изменить настройки, относящиеся к тому как обрабатываются зависимости

en: ^Miscellaneous
ru: ^Разное

en: Change miscellaneous program settings
ru: Изменить другие настройки программы

en: ^Revert options
ru: ^Отменить настройки

en: Reset all settings to the system defaults
ru: Сбросить все настройки в значения по умолчанию

en: ^Next
ru: ^Следующее

en: View next display
ru: Перейти к следующему окну

en: ^Prev
ru: ^Предыдущее

en: View previous display
ru: Перейти к предыдущему окну

en: ^Close
ru: ^Закрыть

en: Close this display
ru: Закрыть это окно

en: New Package ^View
ru: Новое ^окно Пакета

en: Create a new default package view
ru: Создать новое окно пакета по умолчанию

en: Audit ^Recommendations
ru: ^Проверка рекомендаций

en: View packages which it is recommended that you install, but which are not currently installed.
ru: Просмотр пакетов, которые рекомендуются для установки, но ещё не установлены.

en: New ^Flat Package List
ru: Новый плоский список пакетов

en: View all the packages on the system in a single uncategorized list
ru: Показать все пакеты в системе одним списком без категорий

en: New ^Debtags Browser
ru: Новый ^Debtags браузер

en: Browse packages using Debtags data
ru: Показывать пакеты согласно данным Debtags

en: New Categorical ^Browser
ru: Новый ^браузер категорий

en: Browse packages by category
ru: Показывать пакеты согласно категориям

en: ^About
ru: ^О программе

en: View information about this program
ru: Показать информацию об этой программе

en: ^Help
ru: ^Справка

en: View the on-line help
ru: Показать страницу помощи

en: User's ^Manual
ru: ^Руководство пользователя

en: View the detailed program manual
ru: Показать подробное руководство пользователя программы

en: ^FAQ
ru: ^ЧАВО

en: ^News
ru: ^Новости

en: View the important changes made in each version of
ru: Показать важные изменения, произошедшие в каждой версии

en: ^License
ru: ^Лицензия

en: Actions
ru: Действия

en: Search
ru: Поиск

en: Options
ru: Параметры

en: Views
ru: Окна

en: %ls: Menu  %ls: Help  %ls: Quit  %ls: Update  %ls: Download/Install/Remove Pkgs
ru: %ls: Меню %ls: Справка %ls: Выход %ls: Обновление %ls: Загр/Устан/Удал пакетов

en: yes_key
ru: y

en: no_key
ru: n

en: %s changes
ru: %s изменений

en: View the list of changes made to this Debian package.
ru: Показать список изменений, сделанных для этого пакета Debian.

en: Preparing to download the changelog of %s
ru: Подготовка к скачиванию списка изменений %s

en: Failed to download the changelog of %s: %s
ru: Не удалось скачать список изменений %s: %s

en: Downloading the changelog of %s
ru: Скачивается список изменений %s

en: You can only view changelogs of official Debian packages.
ru: Списки изменений можно посмотреть только у официальных пакетов Debian.
