aptitude - en to ja translation catalogue (1499 entries)

note: TRANSLATORS: These strings describing config items should be the same width.
en: %BOption:%b
ja: %Bオプション:%b

note: TRANSLATORS: These strings describing config items should be the same width.
en: %BDefault:%b
ja: %Bデフォルト:%b

en: True
ja: はい

en: False
ja: いいえ

note: TRANSLATORS: These strings describing config items should be the same width.
en: %BValue:%b
ja: %B値:%b

en: Editing "%ls":
ja: "%ls" を編集しています:

note: TRANSLATORS: These strings describing config items should be the same width.
en: %BChoice:%b
ja: %B選んだ選択肢:%b

en: Display some available commands at the top of the screen
ja: 利用可能なコマンドの一部をスクリーン最上部に表示する

en: If this option is enabled, a brief summary of some of the most important aptitude commands will appear beneath the menu bar.
ja: このオプションを有効にすると、aptitude の最重要コマンドのうちいくつかの概要がメニューバーの下に現れます。

en: Hide the menu bar when it is not being used
ja: 使用時以外はメニューバーを非表示にする

en: If this option is enabled, the menu bar will only appear when it has been activated by pressing the menu key.
ja: このオプションを有効にすると、メニューキーを押してアクティブにしたときのみ、メニューバーが現れるようになります。

en: Use a minibuffer-style prompt when possible
ja: 可能な場合はミニバッファ形式のプロンプトを使用する

en: If this option is enabled, prompts will be displayed in a single line at the bottom of the screen.  If not, prompts will be displayed as pop-up dialog boxes.
ja: このオプションを有効にすると、プロンプトはスクリーン最下部に 1 行で表示されます。無効にすると、プロンプトはポップアップダイアログボックスとして表示されます。

en: Show partial search results (incremental search)
ja: 部分的な入力で検索結果を表示する (インクリメンタルサーチ)

en: If this option is enabled, aptitude will perform searches within the package list as you type them.  This is convenient, but may slow the program down, particularly on older computers.
ja: このオプションを有効にすると、文字を入力するたびに aptitude がパッケージ一覧において検索を実行します。この機能は便利ですが、特に古いコンピュータではプログラムの動作が遅くなってしまう可能性があります。

en: Closing the last view exits the program
ja: 最後の画面を閉じたときにプログラムを終了する

en: If this option is enabled, aptitude will stop running when all views (package lists, package details, etc) have been closed.  Otherwise, aptitude will continue running until you select 'Quit' from the Actions menu.
ja: このオプションを有効にすると、すべての画面 (パッケージ一覧やパッケージ詳細画面など) を閉じたときに aptitude の動作が停止します。無効にすると、アクションメニューから '終了' を選択するまで aptitude は動作し続けます。

en: Prompt for confirmation at exit
ja: 終了時にプロンプトで確認する

en: If this option is enabled, aptitude will not terminate until you confirm that you really want to quit.
ja: このオプションを有効にすると、aptitude は、本当に終了したいのかを確認してからプログラムを終了するようになります。

en: Pause after downloading files
ja: ファイルのダウンロード後に一時停止を

en: This option controls whether aptitude will wait for confirmation after a download before it goes ahead and installs packages.
ja: このオプションを用いると、パッケージのダウンロード後、インストールへと進む前に確認を求めるか否か、調整できます。

en: Never
ja: しない

en: Never wait for the user after downloading packages: always begin the installation immediately.
ja: パッケージのダウンロード後にユーザに確認を求めません。常に、そのままインストールを始めます。

en: When an error occurs
ja: エラー発生時のみする

en: Wait for confirmation if an error occurred during the download.  If there were no errors, begin installing packages immediately.
ja: ダウンロード中にエラーが発生した場合に確認を求めます。エラーが発生しなかった場合はそのままパッケージのインストールを始めます。

en: Always
ja: 常にする

en: Always wait for the user to confirm the download before proceeding with the installation.
ja: インストールへと進む前に、毎回、ダウンロードの内容についてユーザに確認を求めます。

en: Use a 'status-line' download indicator for all downloads
ja: すべてのダウンロードの進行状況をステータスラインに表示する

en: If this option is enabled, aptitude will display the status of ongoing downloads at the bottom of the screen, rather than opening a new view.
ja: このオプションを有効にすると、aptitude は、新しい画面を開いてではなくスクリーン最下部に、進行中のダウンロードの状況を表示するようになります。

en: Display the information area by default
ja: 情報欄をデフォルトで表示する

en: If this option is enabled, the information area (the pane at the bottom of the screen) in the package list will be visible when the program starts; otherwise, it will be initially hidden.
ja: このオプションを有効にすると、プログラムを起動したときに、パッケージ一覧において情報欄 (スクリーンの下半分) を表示するようになります。無効にすると、情報欄は初期状態では非表示となります。

en: Display tabs for the available views
ja: 使用可能な画面の一覧を示すタブを表示する

en: If this option is enabled, tabs will appear at the top of the screen listing the currently opened views.
ja: このオプションを有効にすると、現在開いている画面の一覧を示すタブをスクリーン最上部に表示するようになります。

en: Display tabs for the information area
ja: 情報欄の一覧を示すタブを表示する

en: If this option is enabled, tabs will appear at the top of the information area (the pane at the bottom of the screen) listing the different displays of information that can be viewed there.
ja: このオプションを有効にすると、情報欄 (スクリーンの下半分) の最上部に、情報欄に表示できる情報画面の一覧を示すタブを表示するようになります。

en: Advance to the next item after changing the state of a package
ja: パッケージのステータスの変更後に次の項目に進む

en: If this option is enabled, then performing an action on a package (for instance, installing or removing it) will move the selection to the next package in the list.
ja: このオプションを有効にすると、パッケージに対して何らかのアクション (例えばインストールや削除) を実行した際に、選択内の次のパッケージへと自動的に移るようになります。

en: Automatically show why packages are broken
ja: パッケージの依存関係が壊れている理由を自動的に表示する

en: If this option is enabled, then highlighting a package that has broken dependencies will automatically display the dependencies that are unfulfilled in the lower pane of the display.
ja: このオプションを有効にすると、依存関係の壊れたパッケージをハイライトした際に、満たされていない依存関係を画面の下半分に自動的に表示するようになります。

en: Display flat view instead of default view on startup
ja: 起動時にデフォルト画面の代わりに平坦な画面で表示する

en: If this option is enabled, then the first view displayed on startup will be a flat view instead of the default view.
ja: このオプションを有効にすると、起動時にデフォルト画面の代わりに平坦な画面が初期画面として表示されるようになります。

en: The default grouping method for package views
ja: パッケージ画面用のデフォルトの分類方法

en: This option controls how aptitude organizes the package list.  See the aptitude user's manual for information on how to specify a grouping method.
ja: このオプションを用いると、aptitude のパッケージ一覧においてパッケージをグループにまとめる方法を調整できます。分類方法の指定のしかたに関する情報は aptitude ユーザマニュアルを参照してください。

en: The default display-limit for package views
ja: パッケージ画面のデフォルトの表示制限

en: By default, the limit of each package view will be set to the value specified by this option.  See the aptitude user's manual for detailed information about searches.
ja: デフォルトでは、各パッケージ画面の表示制限は、このオプションに設定された値となります。パッケージの検索に関する情報は aptitude ユーザマニュアルを参照してください。

en: The display format for package views
ja: パッケージ画面の表示フォーマット

en: This option controls how aptitude formats lines of the package list.  See the aptitude user's manual for information on how to specify a display format.
ja: このオプションを用いると、aptitude のパッケージ一覧における各行のフォーマットを調整できます。表示フォーマットの指定方法に関する情報は aptitude ユーザマニュアルを参照してください。

en: The display format for the status line
ja: ステータスラインの表示フォーマット

en: This option controls how aptitude formats the status line (the line between the package list and the lower pane).  See the aptitude user's manual for information on how to specify a display format.
ja: このオプションを用いると、aptitude のステータスライン (パッケージ一覧と画面の下半分を隔てる行) のフォーマットを調整できます。表示フォーマットの指定方法に関する情報は aptitude ユーザマニュアルを参照してください。

en: The display format for the header line
ja: ヘッダラインの表示フォーマット

en: This option controls how aptitude formats the header line (the line above the package list).  See the aptitude user's manual for information on how to specify a display format.
ja: このオプションを用いると、aptitude のヘッダライン (パッケージ一覧の上の行) のフォーマットを調整できます。表示フォーマットの指定方法に関する情報は aptitude ユーザマニュアルを参照してください。

en: Automatically upgrade installed packages
ja: インストール済みパッケージを自動的に更新する

en: If this option is enabled, then on startup, aptitude will select all upgradable packages for upgrade.
ja: このオプションを有効にすると、aptitude は起動時に、更新可能なパッケージをすべて更新対象として選択するようになります。

en: Remove obsolete package files after downloading new package lists
ja: 新しいパッケージ一覧のダウンロード後に、廃止されたパッケージファイルを削除する

en: If this option is enabled, then after package lists are updated aptitude will delete from the package cache any package files that can no longer be downloaded from any archive in sources.list.
ja: このオプションを有効にすると、aptitude は、パッケージリストの更新後に、sources.list に含まれているどのアーカイブからももうダウンロードできないパッケージファイルを、パッケージキャッシュから削除するようになります。

en: Remove all package files after successful operations (e.g. install)
ja: 操作 (例えばインストール) が成功した後に、すべてのパッケージファイルを削除する

en: If this option is enabled, then after packages are installed successfully (or similar operations) all the package files in the download area will be deleted.
ja: このオプションを有効にすると、パッケージが正常にインストール (または同様の操作を) された後に、ダウンロードエリア内のすべてのパッケージファイルが削除されます。

en: URL to use to download changelogs
ja: 変更履歴のダウンロードに用いる URL

en: This option controls the server used to download changelogs.  You should only need to change this if the changelogs move to a different URL.
ja: このオプションを用いると、変更履歴をダウンロードするのに用いられるサーバを調整できます。設定の変更が必要になるのは、変更履歴 (changelog) ファイルの URL が変更になったときのみでしょう。

en: Display a preview of what will be done before doing it
ja: 実行内容のプレビューを事前に表示する

en: If this option is enabled, then when you ask aptitude to perform an install run, it will first display a summary of the actions it is going to perform.
ja: このオプションを有効にすると、インストールを実行するよう aptitude に命令したときに、aptitude はまず、実行しようとしているアクションの要約を表示するようになります。

en: Forget which packages are "new" whenever the package lists are updated
ja: パッケージ一覧を更新したときには常に、どのパッケージが "新規" かの情報を消去する

en: If this option is enabled, then aptitude will clear the list of new packages after you update the package lists (e.g., by pressing 'u').
ja: このオプションを有効にすると、(例えば 'u' を押して) パッケージ一覧を更新した後に、aptitude が新規パッケージの一覧を消去するようになります。

en: Forget which packages are "new" whenever packages are installed or removed
ja: パッケージのインストールまたは削除を行ったときには常に、どのパッケージが "新規" かの情報を消去する

en: If this option is enabled, then aptitude will clear the list of new packages after you perform an install run or install or remove packages from the command-line.
ja: このオプションを有効にすると、ビジュアルインタフェースでのインストールの実行やコマンドラインからのパッケージのインストール・削除の実行の後に、aptitude が新規パッケージの一覧を消去するようになります。

en: Do not display a warning when the first change is made in read-only mode
ja: 読み取り専用モードで最初に変更がなされたときに警告を表示する

en: If this option is %Bnot%b enabled, aptitude will display a warning when you modify the state of a package if you do not have permissions to apply the change to the system.
ja: このオプションを有効に%Bしない%bと、システムに変更を加える権限がない場合に、パッケージの状態を変更したときに aptitude が警告を発します。

en: Warn when attempting to perform a privileged action as a non-root user
ja: root 以外のユーザが特権の必要なアクションを行おうとしたときに警告する

en: If this option is enabled, aptitude will warn you when you attempt to perform an action which you do not have permission to do: for instance, installing packages as a non-root user.  You will be given the option to log in as root and perform the action with root privileges.
ja: このオプションを有効にすると、実行権限のないアクション (例: root 以外のユーザによるパッケージのインストール) を実行しようとしたときに aptitude が警告を発するようになります。そして、root としてログインして root 権限でアクションを実行するか、選択可能になります。

en: File to log actions into
ja: アクション記録用のファイル

en: When you install or remove packages, a summary of what aptitude does will be written to this file.  If the first character of the file name is a pipe character ('%B|%b'), the remainder of the name will be interpreted as a shell command that is to receive the log on standard input.
ja: パッケージのインストールや削除を行った際に、aptitude の実行内容の要約がこのファイルに書き込まれます。ファイル名の 1 文字目がパイプ文字 ('%B|%b') の場合、その後の部分は、ログを標準入力から受け取るシェルコマンドとして解釈されます。

en: Automatically resolve dependencies of a package when it is selected
ja: パッケージ選択時に自動的に依存関係を解決する

en: If this option is enabled, aptitude will use a simple heuristic to immediately resolve the dependencies of each package you flag for installation.  This is much faster than the built-in dependency resolver, but may produce suboptimal results or fail entirely in some scenarios.
ja: このオプションを有効にすると、aptitude は単純な経験則を使用して、インストール対象としてフラグをつけた各パッケージの依存関係を直ちに解決するようになります。こちらのほうが組み込みの依存関係解決器よりも遥かに高速ですが、場合によっては最適でない結果となったり、完全に失敗したりする可能性もあります。

en: Automatically fix broken packages before installing or removing
ja: インストールや削除の前に、依存関係の壊れたパッケージを自動的に修復する

en: If this option is enabled, and you perform an install run while some packages are broken, aptitude will automatically apply the current suggestion of the problem resolver.  Otherwise, aptitude will prompt you for a solution to the broken dependencies.
ja: このオプションを有効にすると、依存関係が壊れているパッケージがある状態でインストールの実行をしたときに、aptitude は、依存関係解決器が提案する解決方法のうち選択中のものを自動的に適用するようになります。無効にすると、aptitude は、壊れた依存関係の解決用のプロンプトを表示します。

en: Install recommended packages automatically
ja: 推奨パッケージを自動的にインストールする

en: If this option is enabled and "automatically resolve dependencies" is also enabled, aptitude will attempt to install the recommendations of newly installed packages in addition to their outright dependencies.  Suggestions will not be automatically installed.
    If this option is enabled and "Remove unused packages automatically" is enabled, packages that are recommended by an installed package will not be automatically removed.
ja: このオプションと "パッケージ選択時に自動的に依存関係を解決する" をともに有効にすると、aptitude は、新しくインストールするパッケージが完全に依存するパッケージだけでなく、新しくインストールするパッケージが推奨するパッケージもインストールしようとします。新しくインストールするパッケージが提案するパッケージは、自動的にはインストールされません。
    このオプションと "使われていないパッケージを自動的に削除する" をともに有効にすると、何らかのインストール済みパッケージに推奨されている場合、パッケージは自動的には削除されません。

en: Remove unused packages automatically
ja: 使われていないパッケージを自動的に削除する

en: If this option is enabled, packages that are automatically installed and that no manually installed package depends on will be removed from the system.  Cancelling the removal will flag the package as manually installed.
    If this option is enabled and "Install recommended packages automatically" is enabled, automatically installed packages will not be removed if any installed package recommends them.
ja: このオプションを有効にすると、自動的にインストールされたパッケージのうち、手動でインストールされたパッケージが依存していないものは、システムから削除されます。削除を取り消すと、手動でインストールされたというフラグがそのパッケージにつきます。
    このオプションと "推奨パッケージを自動的にインストールする" をともに有効にすると、自動的にインストールされたパッケージであっても、何らかのインストール済みパッケージに推奨されている場合は、パッケージは自動的には削除されません。

en: Packages that should never be automatically removed
ja: 絶対に自動的には削除すべきでないパッケージ

en: Packages matching this search pattern will always be treated as if an installed package depends on them: they will never be targeted for removal as unused packages.
ja: この検索パターンにマッチするパッケージは常に、何らかのインストール済みパッケージに依存されているとして扱われます。つまり、この検索パターンにマッチするパッケージが、使用されていないパッケージとして削除対象になることはありません。

en: Allow dependency resolutions that break holds or forbids
ja: 固定や禁止が壊れるような依存関係の解決方法でも許可する

en: If this option is enabled, then whenever aptitude solves a dependency problem, it will consider modifying held packages, or installing forbidden package versions.  With this option disabled, these solutions will be rejected by default.
    NOTE: At present, this restriction only applies to situations in which aptitude's dependency resolver (the red bar at the bottom of the screen) is activated.  aptitude will still break holds when automatically installing the dependencies of a package that has just been selected for installation or upgrade, due to apt bug #470035.
ja: このオプションを有効にすると、aptitude は、依存関係の問題を解決する際には常に、固定されたパッケージに関する変更や、禁止しているバージョンのパッケージのインストールを選択肢に含めるようになります。無効にすると、そのような解決方法はデフォルトでは拒否されるようになります。
    注意: 現在のところ、この制限は、aptitude の依存関係解決器 (スクリーン最下部の赤いバー) が有効になっている場合のみに適用されます。apt のバグ #470035 のため、現在のところ aptitude は、インストール対象や更新対象として選択したパッケージの依存関係に含まれるパッケージを自動的にインストールする場合は、固定を無視してしまいます。

en: UI options
ja: UI オプション

en: Dependency handling
ja: 依存関係の処理

en: Miscellaneous
ja: その他

en: %ls: Examine
ja: %ls: 検討

en: %ls: Apply
ja: %ls: 適用

en: %ls: Next
ja: %ls: 次

en: %ls: Previous
ja: %ls: 前

en: Dependency resolution disabled.
ja: 依存関係の解決が無効になっています。

en: Unable to resolve dependencies.
ja: 依存関係を解決できませんでした。

en: Fatal error in resolver
ja: 依存関係解決器で致命的なエラーが発生しました

en: [%d(%d)/...] Resolving dependencies
ja: [%d(%d)/...] 依存関係を解決しています

en: Internal error: unexpected null solution.
ja: 内部エラー: 解決方法が null になるのは想定外です

en: Suggest keeping all packages at their current version.
ja: すべてのパッケージを現行バージョンに一時固定するのを提案します。

en: %d install | %d installs
ja[0]: %d 個のインストール

en: %d removal | %d removals
ja[0]: %d 個の削除

en: %d keep | %d keeps
ja[0]: %d 個の一時固定

en: %d upgrade | %d upgrades
ja[0]: %d 個の更新

en: %d downgrade | %d downgrades
ja[0]: %d 個のダウングレード

note: TRANSLATORS: %F is replaced with a comma separated list such as "n1 installs, n2 removals", ...
en: Suggest %F
ja: %F を提案します

en: Unable to find the source package for "%s"
ja: "%s" のソースパッケージが見つかりません

en: Unable to satisfy the build-depends: %s
ja: 依存関係を満たすことができません: %s

en: Note: "%s", providing the virtual package "%s", is already installed
ja: 注意: 仮想パッケージ "%2$s" を提供する "%1$s" は既にインストールされています

en: Note: "%s", providing the virtual package "%s", is already going to be installed
ja: 注意: 仮想パッケージ "%2$s" を提供する "%1$s" は既にインストール予定です

en: "%s" exists in the package database, but it is not a real package and no package provides it
ja: "%s" はパッケージデータベースには存在しますが、実在するパッケージではなく、どのパッケージからも提供されていません

en: "%s" is a virtual package provided by:
ja: "%s" は、以下のパッケージから提供されている仮想パッケージです:

en: You must choose one to install.
ja: インストールするものを一つ選んでください。

en: Note: selecting "%s" instead of the virtual package "%s"
ja: 注意: 仮想パッケージ "%2$s" の代わりに "%1$s" を選択します

en: %s is already installed at the requested version (%s)
ja: %s は、要求されたバージョン (%s) で既にインストールされています

en: %s is not currently installed, so it will not be upgraded
ja: %s は現在インストールされていないので更新されません

en: %s is already installed at the latest version (%s), so it will not be upgraded
ja: %s は既に最新バージョン (%s) がインストールされているので、更新されません

en: %s is not currently installed, so it will not be reinstalled
ja: %s は現在インストールされていないので再インストールされません

en: Package %s is not installed, so it will not be removed
ja: %s パッケージはインストールされていないので削除されません

en: Package %s is not installed, so it will not be purged
ja: %s パッケージはインストールされていないので完全削除されません

en: Package %s is not installed, cannot be marked/unmarked as automatically installed
ja: %s パッケージはインストールされていないので、自動的にインストールされたとして印をつける/消すことができません

en: Package %s is not installed, cannot forbid an upgrade
ja: %s パッケージはインストールされていないので更新を禁止できません

en: Package %s is not upgradable, cannot forbid an upgrade
ja: %s パッケージは更新可能ではないので更新を禁止できません

en: Setting package %s on hold
ja: %s パッケージを固定に設定します

en: Marking package %s as keep
ja: %s パッケージを一時固定として印をつけます

en: Setting package %s as not on hold
ja: %s パッケージの固定を解除します

en: Package %s is not on hold
ja: %s パッケージは固定されていません

en: Marking package %s as automatically installed
ja: %s パッケージに自動的にインストールされたという印をつけます

en: Unmarking package %s as automatically installed
ja: %s パッケージから自動的にインストールされたという印を消します

en: Marking version %s of package %s as forbidden
ja: %2$s パッケージのバージョン %1$s を禁止として印をつけます

en: Note: selecting the task "%s: %s" for installation
ja: 注意: インストールのタスク "%s: %s" を選択します

en: You can only specify a package version with an 'install' command or a 'forbid-version' command
ja: 'install' コマンドや 'forbid-version' コマンドで指定できるのはパッケージのバージョンだけです

en: You can only specify a package archive with an 'install' command
ja: 'install' コマンドで指定できるのはパッケージのアーカイブだけです

en: Couldn't find any package whose name is "%s", but there are %zu packages which contain "%s" in their name:
ja: "%1$s" パッケージは見つかりませんでした。パッケージ名に "%3$s" を含むパッケージは %2$zu 個あります。

en:   (too many to show, the limit is %zu)
ja:   (%zu 個を超えたので表示を省略)

en: Couldn't find any package whose name or description matched "%s"
ja: 名前か説明が "%s" にマッチするパッケージは見つかりませんでした

en: Couldn't find any package matching "%s", but there are %zu packages which contain "%s" in their description:
ja: "%1$s" にマッチするパッケージは見つかりませんでした。パッケージ説明に "%3$s" を含むパッケージは %2$zu 個あります。

en: Bad action character '%c'
ja: 不正なアクション文字です: '%c'

en: Get:
ja: 取得:

note: TRANSLATORS: this stands for "error" and should be the same width as the translation of "Ign".
en: Err
ja: エラー

en: Changelog download failed: %s
ja: 変更履歴のダウンロードに失敗しました: %s

en: Changelog of %s
ja: %s の変更履歴

en: Can't execute sensible-pager, is this a working Debian system?
ja: sensible-pager が実行できません。これは正常に機能している Debian システムですか?

en: Couldn't find a changelog for %s
ja: %s の変更履歴が見つかりません

en: Couldn't run pager %s
ja: ページャー %s を実行できません

en: E: The clean command takes no arguments
ja: エラー: clean コマンドは引数をとりません

en: Del %s* %spartial/*
ja: 削除 %s* %spartial/*

en: Del %s %s [%sB]
ja: 削除 %s %s [%sB]

en: E: The autoclean command takes no arguments
ja: エラー: autoclean コマンドは引数をとりません

en: Unable to lock the download directory
ja: ダウンロードディレクトリをロックできません

en: Would free %sB of disk space
ja: %sB のディスク領域を解放します

en: Freed %sB of disk space
ja: %sB のディスク領域を解放しました

en: Deleting downloaded files
ja: ダウンロードしたファイルを削除しています

en: Invalid operation %s
ja: 不正な操作です: %s

en: Unexpected pattern argument following "keep-all"
ja: "keep-all" の後に想定外のパターン引数があります

en: Unable to apply some actions, aborting
ja: 適用できないアクションがあるため、中止します

en: Unable to safely resolve dependencies, try running with --full-resolver.
ja: 依存関係を安全に解決できません。--full-resolver をつけて実行してみてください。

en: Abort.
ja: 中断。

en: download: you must specify at least one package to download
ja: download: ダウンロードするパッケージを少なくとも一つ指定してください

en: Couldn't read source list
ja: パッケージ入手先一覧を読み込めませんでした

en: Can't find a package named "%s"
ja: "%s" という名前のパッケージは見つかりません

en: No downloadable files for %s version %s; perhaps it is a local or obsolete package?
ja: %s バージョン %s にダウンロード可能なファイルはありません。ローカルのパッケージか、もしくは廃止されたパッケージではありませんか?

en: Hit
ja: 発見

note: TRANSLATORS: this stands for "ignored" and should be the same width as the translation of "Err".
en: Ign
ja: 無視

en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
ja: %sB を %s 秒で取得しました (%sB/s)

en: Media change: Please insert the disc labeled '%s' into the drive '%s' and press [Enter].
ja: メディアの交換: '%s' というラベルのディスクを '%s' ドライブに入れ、Enter を押してください。

en: [Working]
ja:  [作業中]

en: extract-cache-entries: at least one argument is required (the directory
    to which to write files).
ja: extract-cache-entries: 少なくとも 1 つの引数 (ファイルを書き込むディレクトリ) が必要です。

en: No such package "%s"
ja: そのようなパッケージはありません: "%s"

en: No packages were selected by the given search pattern; nothing to do.
ja: 指定された検索パターンで選択されたパッケージはないので、何もしません。

en: E: The forget-new command takes no arguments
ja: エラー: forget-new コマンドは引数をとりません

en: Would forget what packages are new
ja: どのパッケージが新規かの情報を消去します

en: There are no Easter Eggs in this program.
ja: このプログラムにはイースターエッグ (隠し機能) はありません。

en: There really are no Easter Eggs in this program.
ja: このプログラムには本当にイースターエッグはありませんよ。

en: Didn't I already tell you that there are no Easter Eggs in this program?
ja: このプログラムにイースターエッグはないって言わなかったかい?

en: Stop it!
ja: やめてくれ!

en: Okay, okay, if I give you an Easter Egg, will you go away?
ja: わかった、わかった。あんたにイースターエッグをあげればどっか行ってくれるかい?

en: All right, you win.
ja: わかったよ。あんたの勝ちだ。

en: What is it?  It's an elephant being eaten by a snake, of course.
ja: これが何なのか? もちろんウワバミに食べられた象だよ。

en: Done
ja: 完了

note: TRANSLATORS: the string replacing "DONE" be truncated or padded to 4 characters.
en: DONE
ja: 完了

en: Config files
ja: 設定ファイル

en: The following packages are BROKEN:
ja: 以下のパッケージは依存関係が壊れています:

en: The following packages are unused and will be REMOVED:
ja: 以下のパッケージが使われていないので削除されます:

en: The following packages have been automatically kept back:
ja: 以下のパッケージが自動的に一時固定されています:

en: The following NEW packages will be automatically installed:
ja: 以下の新規パッケージが自動的にインストールされます:

en: The following packages will be automatically REMOVED:
ja: 以下のパッケージが自動的に削除されます:

en: The following packages will be DOWNGRADED:
ja: 以下のパッケージがダウングレードされます:

en: The following packages have been kept back:
ja: 以下のパッケージが一時固定されています:

en: The following packages will be REINSTALLED:
ja: 以下のパッケージが再インストールされます:

en: The following NEW packages will be installed:
ja: 以下の新規パッケージがインストールされます:

en: The following packages will be REMOVED:
ja: 以下のパッケージが削除されます:

en: The following packages will be upgraded:
ja: 以下のパッケージが更新されます:

en: The following partially installed packages will be configured:
ja: 以下の、インストールが完了していないパッケージが設定されます:

en: The following ESSENTIAL packages will be REMOVED!
ja: 以下の必須パッケージが削除されます!

en: The following ESSENTIAL packages will be BROKEN by this action:
ja: このアクションによって以下の必須パッケージの依存関係が壊れます:

en: WARNING: Performing this action will probably cause your system to break!
             Do NOT continue unless you know EXACTLY what you are doing!
ja: 警告: このアクションを実行した結果、システムが壊れるかもしれません!
          何をしようとしているか本当に理解していない場合は先に進んではいけません!

en: Ignoring confirmation in Simulation mode (subsequent actions will not have effects)
ja: シミュレーションモードでは確認を無視します (この後のアクションは効果がありません)

en: Press any key to continue...
ja: 先に進むには何かキーを押してください...

en: To continue, type the phrase "%s":
ja: 先に進む場合は "%s" というフレーズを入力してください:

en: To continue, type the phrase "%s" (or: "%s"):
ja: 先に進む場合は "%s" (または "%s") というフレーズを入力してください:

en: WARNING: untrusted versions of the following packages will be installed!
    
    Untrusted packages could compromise your system's security.
    You should only proceed with the installation if you are certain that
    this is what you want to do.
ja: 警告: 以下のパッケージは信頼できないバージョンがインストールされます!
    
    信頼できないパッケージはシステムのセキュリティを危うくする可能性があります。
    自分がこのインストールを望んでいると確信できる場合のみ、インストールを先に進め
    てください。

en: *** WARNING ***   Ignoring these trust violations because
                      %s::CmdLine::Ignore-Trust-Violations is 'true'!
ja: *** 警告***   %s::Cmdline::Ignore-Trust-Violations が 'true' と
                  なっているので、これらの信頼侵害を無視しています!

en: *** WARNING ***   Ignoring these trust violations because
                      APT::Get::AllowUnauthenticated is 'true'!
ja: *** 警告***   APT::Get::AllowUnauthenticated が 'true' と
                  なっているので、これらの信頼侵害を無視しています!

en: Do you want to ignore this warning and proceed anyway?
ja: この警告を無視して意地でも先に進みますか?

en: To continue, enter "%s"; to abort, enter "%s":
ja: 先に進む場合は "%s" を、中断する場合は "%s" を入力してください:

en: To continue, enter "%s" (or "%s"); to abort, enter "%s" (or "%s"):
ja: 先に進む場合は "%s" (または "%s")を、中断する場合は "%s" (または "%s") を入力してください:

en: Unrecognized input
ja: 認識できない入力

en: The following packages are RECOMMENDED but will NOT be installed:
ja: 以下のパッケージが推奨されていますがインストールされません:

en: The following packages are SUGGESTED but will NOT be installed:
ja: 以下のパッケージが提案されていますがインストールされません:

en: The following packages will NOT be UPGRADED:
ja: 以下のパッケージがダウングレードされません:

en: No packages will be installed, upgraded, or removed.
ja: インストール・削除・更新されるパッケージがありません。

en: %lu packages upgraded, %lu newly installed,
ja: 更新: %lu 個、新規インストール: %lu 個、

en: %lu reinstalled,
ja: 再インストール: %lu 個、

en: %lu downgraded,
ja: ダウングレード: %lu 個、

en: %lu to remove and %lu not upgraded.
ja: 削除: %lu 個、保留: %lu 個。

en: Need to get %sB/%sB of archives.
ja: アーカイブの %sB/%sB を取得する必要があります。

en: Need to get %sB of archives.
ja: アーカイブの %sB を取得する必要があります。

en: After unpacking %sB will be used.
ja: 展開後に %sB のディスク領域が新たに消費されます。

en: After unpacking %sB will be freed.
ja: 展開後に %sB のディスク領域が解放されます。

en: No packages to show -- enter the package names on the line after 'i'.
ja: 表示するパッケージがありません -- 'i' に続けてパッケージ名を入力してください。

en: Press Return to continue.
ja: 先に進むには Return を押してください。

en: No packages found -- enter the package names on the line after 'c'.
ja: パッケージが見つかりません -- 'c' に続けてパッケージ名を入力してください。

en: No packages found -- enter zero or more roots of the search followed by the package to justify.
ja: パッケージが見つかりません -- 検索の根拠とするパッケージを必要に応じて入力し、それに続けて、説明したいパッケージを入力してください。

en: continue with the installation
ja: インストールへと進みます

en: abort and quit
ja: 中断して終了します

en: show information about one or more packages; the package names should follow the 'i'
ja: 1 つ以上のパッケージに関する情報を表示します。'i' に続けてパッケージ名を入力してください

en: show the Debian changelogs of one or more packages; the package names should follow the 'c'
ja: 1 つ以上のパッケージに関する Debian の変更履歴を表示します。'c' に続けてパッケージ名を入力してください

en: toggle the display of dependency information
ja: 依存関係情報を表示する/しないを切り替えます

en: toggle the display of changes in package sizes
ja: パッケージサイズ変更を表示する/しないを切り替えます

en: toggle the display of version numbers
ja: バージョン番号を表示する/しないを切り替えます

en: try to find a reason for installing a single package, or explain why installing one package should lead to installing another package.
ja: あるパッケージをインストールする理由を見つけようとしたり、あるパッケージのインストールが何故別のパッケージのインストールに繋がるのかを説明しようとしたりします。

en: run the automatic dependency resolver to fix the broken dependencies.
ja: 依存関係解決器を用いて、壊れた依存関係を修正します。

en: enter the full visual interface
ja: ビジュアルインタフェースに移行します

en: You may also specify modification to the actions which will be taken.  To do so, type an action character followed by one or more package names (or patterns).  The action will be applied to all the packages that you list.  The following actions are available:
ja: 行うアクションに対する変更を指定してもかまいません。そうするには、アクション文字と、それに続けて 1 つ以上のパッケージ名 (あるいはパターン) を入力してください。そのアクションが、引数に指定したパッケージすべてに適用されます。以下のアクションが利用可能です:

en: '+' to install packages
ja: '+': パッケージをインストール

en: '+M' to install packages and immediately flag them as automatically installed
ja: '+M': パッケージをインストールし、"自動的にインストールされた" フラグを直ちに添付

en: '-' to remove packages
ja: '-': パッケージを削除

en: '_' to purge packages
ja: '_': パッケージを完全削除

en: '=' to place packages on hold
ja: '=': パッケージを固定

en: ':' to keep packages in their current state without placing them on hold
ja: ':': パッケージを完全に固定することなく現在の状態に一時的に固定

en: '&M' to mark packages as automatically installed
ja: '&M': 自動的にインストールされたという印をパッケージに添付

en: '&m' to mark packages as manually installed
ja: '&m': 手動でインストールされたという印をパッケージに添付

en: '&BD' to install the build-dependencies of a package.
ja: '&BD': パッケージが構築時依存しているパッケージをインストール

en: In the list of actions to be performed, some packages will be followed by one or more characters enclosed in braces; for instance: "aptitude{u}".  These characters provide extra information about the package's state, and can include any combination of the following:
ja: 行われた操作一覧の中で、パッケージによっては文字が大括弧 {} で囲まれ、例えば "aptitude{u}" のように続くものがあります。こういった文字はそのパッケージの状態についての追加の情報を提供し、以下の任意の組み合わせがあり得ます:

en: 'a': the package was automatically installed or removed.
ja: 'a': パッケージが自動でインストールまたは削除されたことを示します。

en: 'b': some of the package's dependencies are violated by the proposed changes.
ja: 'b': 提案された変更によりそのパッケージの依存関係に破綻している部分があります。

en: 'p': the package will be purged in addition to being removed.
ja: 'p': そのパッケージは削除されていますが、さらに完全削除されます。

en: 'u': the package is being removed because it is unused.
ja: 'u': そのパッケージは利用されないため削除されています。

en: Commands:
ja: コマンド:

en: aptitude failed to find a solution to these dependencies.  You can solve them yourself by hand or type 'n' to quit.
ja: aptitude はこれらの依存関係の解決方法を見つけることができませんでした。依存関係を自分の力で手動で解決してもかまいませんし、'n' を入力して終了してもかまいません。

en: Note: Using 'Download Only' mode, no other actions will be performed.
ja: 注意: 'ダウンロードのみ' モードを使用します。他のアクションは実行されません。

en: Note: Using 'Simulate' mode.
ja: 注意: 'シミュレーション' モードを使用します。

en: Do you want to continue? [Y/n/?]
ja: 先に進みますか? [Y/n/?]

en: Resolve these dependencies by hand? [N/+/-/_/:/?]
ja: これらの依存関係を手動で解決しますか? [N/+/-/_/:/?]

en: %s (stdin unavailable)
ja: %s (標準入力が利用できません)

en: Invalid response.  Please enter a valid command or '?' for help.
ja: 応答が不正です。有効なコマンドを入力するか '?' でヘルプを参照してください。

en: Enter a package management command (such as '+ package' to install a package), 'R' to attempt automatic dependency resolution or 'N' to abort.
ja: パッケージ管理コマンドを入力してください (例: パッケージのインストールの場合は '+ パッケージ名') 。または、依存関係自動解決ツールを使ってみる場合は 'R' を、中断する場合は 'N' を入力してください。

en: 
    Dependency information will be shown.
ja: 
    依存関係の情報を表示します。

en: 
    Dependency information will not be shown.
ja: 
    依存関係の情報を表示しません。

en: 
    Versions will be shown.
ja: 
    バージョンを表示します。

en: 
    Versions will not be shown.
ja: 
    バージョンを表示しません。

en: 
    Size changes will be shown.
ja: 
    サイズの変化を表示します。

en: 
    Size changes will not be shown.
ja: 
    サイズの変化を表示しません。

en: Unable to open %s for writing
ja: %s を書き込み可能な状態で開けません

en: Error writing resolver state to %s
ja: 依存関係解決器の状態を %s に書き込む際にエラーが生じました

en: Resolver state successfully written!
ja: 依存関係解決器の状態の書き込みに成功しました!

en: y: %Fn: %Fq: %F.: %F,: %Fo: %Fe: %Fx: %Fr (ID|pkg ver) ...: %F%na (ID|pkg ver) ...: %F%n<ID>: %F%n<ACTION> pkg... : %F%n%F%F%F%F%F%F%F%F
ja: y: %Fn: %Fq: %F.: %F,: %Fo: %Fe: %Fx: %Fr (ID|パッケージ バージョン) ...: %F%na (ID|パッケージ バージョン) ...: %F%n<ID>: %F%n<アクション> パッケージ... : %F%n%F%F%F%F%F%F%F%F

en: accept the proposed changes
ja: 提示された変更を受け入れます

en: reject the proposed changes and search for another solution
ja: 提示された変更を拒否して他の解決方法を探します

en: give up and quit the program
ja: あきらめてプログラムを終了します

en: move to the next solution
ja: 次の解決方法に移動します

en: move to the previous solution
ja: 前の解決方法に移動します

en: toggle between the contents of the solution and an explanation of the solution
ja: 解決方法の内容と説明を切り替えます

en: examine the solution in the visual user interface
ja: 視覚的なユーザインターフェースで解決方法を試します

en: abort automatic dependency resolution; resolve dependencies by hand instead
ja: 依存関係の自動解決を中断します。代わりに手動で依存関係を解決してください

en: reject the given package versions; don't display any solutions in which they occur.  Enter UNINST instead of a version to reject removing the package.  ID is the integer printed to the left of the action.
ja: 指定されたパッケージバージョンを拒否します。その解決方法は一切表示しません。パッケージの削除を拒否するには、バージョンの代わりに UNINST を指定してください。ID は操作の左側に表示されている整数です。

en: accept the given package versions; display only solutions in which they occur.  Enter UNINST instead of a version to accept removing the package.  ID is the integer printed to the left of the action.
ja: 指定されたパッケージバージョンを受け入れます。そのパッケージバージョンを含む解決方法以外は表示しません。パッケージの削除を受け入れるには、バージョンの代わりに UNINST を指定してください。IDは操作の左側に表示されている整数です。

en: display information about the action labeled ID from the solution.  The label is the integer printed to the left of the action.
ja: 解決方法から ID に該当する操作についての情報を表示します。ID は操作の左側に表示されている整数です。

en: adjust the state of the listed packages, where ACTION is one of:
ja: 一連のパッケージの状態を調整します。アクションは以下のいずれかです:

en: Adjustments will cause the current solution to be discarded and recalculated as necessary.
ja: 調整では、必要に応じて現在の解決方法の廃棄や再計算が行われます。

en: The version %s is available in the following archives:
ja: バージョン %s は以下のアーカイブで利用可能です:

en: Select the version of %s that should be used:
ja: 利用する %s のバージョンを選んでください:

en: Invalid response.  Please enter an integer between 1 and %d.
ja: 応答が不正です。1 から %d までの整数を入力してください。

en: Expected at least one package/version pair following '%c'
ja: '%c' に続けて少なくとも 1 つのパッケージあるいはバージョンを入力してください

en: Expected a version or "%s" after "%s"
ja: "%2$s" の後にバージョンまたは "%1$s" を入力してください

en: %s has no version named "%s"
ja: %s には "%s" というバージョンはありません

en: Allowing the removal of %s
ja: %s の削除を許可しています

en: Allowing the installation of %s version %s (%s)
ja: %s バージョン %s (%s) のインストールを許可しています

en: Rejecting the removal of %s
ja: %s の削除を拒否しています

en: Rejecting the installation of %s version %s (%s)
ja: %s バージョン %s (%s) のインストールを拒否しています

en: No longer requiring the removal of %s
ja: %s の削除はもはや必須ではありません

en: No longer requiring the installation of %s version %s (%s)
ja: %s バージョン %s (%s) のインストールはもはや必須ではありません

en: Requiring the removal of %s
ja: %s の削除を必須としています

en: Requiring the installation of %s version %s (%s)
ja: %s バージョン %s (%s) のインストールを必須としています

en: Allowing this recommendation to be ignored: %s
ja: この推奨を無視できるようにする: %s

en: Always obeying this recommendation: %s
ja: この推奨に常に従う: %s

en: No longer ignoring this recommendation: %s
ja: この推奨を今後無視しません: %s

en: Ignoring this recommendation: %s
ja: この推奨を無視します: %s

en: Action "%s"
ja: アクション "%s"

note: TRANSLATORS: the substitution is replaced in English with something like "Pkg1 depends upon Pkg2".
en: This action was selected because %ls.
ja: %ls という理由でこのアクションが選択されました。

en: This action is currently rejected; it will not appear in new solutions.
ja: このアクションは現在拒否されています。新しい解決方法としては表示されません。

en: This action is currently approved; it will be selected whenever possible.
ja: このアクションは現在承認されています。可能なときには選択されます。

note: TRANSLATORS: the "r" here is for "reject", but should not be translated since the commands in aptitude's internal command-line aren't translated.
en: Enter "r %s" to allow this action to appear in new solutions.
ja: "r %s" と入力するとこのアクションが新しい解決方法に表示されるようになります。

note: TRANSLATORS: the "r" here is for "reject", but should not be translated since the commands in aptitude's internal command-line aren't translated.
en: Enter "r %s" to prevent this action from appearing in new solutions.
ja: "r %s" と入力するとこのアクションが新しい解決方法に表示されないようになります。

note: TRANSLATORS: the "a" here is for "approve", but should not be translated since the commands in aptitude's internal command-line aren't translated.
en: Enter "a %s" to cease requiring that new solutions include this action if possible.
ja: "a %s" と入力すると可能な場合に新しい解決方法にこのアクションが含まれることを必須としなくなります。

note: TRANSLATORS: the "a" here is for "approve", but should not be translated since the commands in aptitude's internal command-line aren't translated.
en: Enter "a %s" to require that new solutions include this action if possible.
ja: "a %s" と入力すると可能な場合に新しい解決方法にこのアクションが含まれることを必須とするようになります。

en: open: %zd; closed: %zd; defer: %zd; conflict: %zd
ja: 未解決: %zd; 解決済み: %zd; 保留: %zd; 競合: %zd

en: Would resolve dependencies, but dependency resolution is disabled.
       (%s::ProblemResolver::StepLimit = 0)
ja: 依存関係を解決したいのですが、依存関係解決機能が無効になっています。
       (%s::ProblemResolver::StepLimit = 0)

en: I want to resolve dependencies, but no dependency resolver was created.
ja: 依存関係を解決したいのですが、依存関係解決器が作成されていません。

en: Resolving dependencies...
ja: 依存関係を解決中...

en: The following actions will resolve these dependencies:
ja: 以下のアクションでこれらの依存関係の問題は解決されます:

en: Accept this solution? [Y/n/q/?]
ja: この解決方法を受け入れますか? [Y/n/q/?]

en: Abandoning all efforts to resolve these dependencies.
ja: これらの依存関係の問題を解決するための努力をすべて放棄します。

en: Abandoning automatic dependency resolution and reverting to manual resolution.
ja: 依存関係の自動解決を放棄し、手動での解決に戻します。

en: The following commands are available:
ja: 以下のコマンドが利用可能です:

en: File to write resolver state to:
ja: 依存関係解決器の状態を書き込む出力ファイル:

en: Invalid response; please enter one of the following commands:
ja: 応答が不正です。以下のコマンドから一つを選択して入力してください:

en: No solution found within the allotted time.  Try harder? [Y/n]
ja: 与えられた時間内に解決方法が見つかりませんでした。再挑戦しますか? [Y/n]

en: Invalid response; please enter 'y' or 'n'.
ja: 応答が不正です。'y' か 'n' を入力してください。

en: Unable to resolve dependencies!  Giving up...
ja: 依存関係を解決できません! 諦めています...

en: *** No more solutions available ***
ja: *** 利用可能な解決方法がこれ以上ありません ***

en: *** ERROR: search aborted by fatal exception.  You may continue
               searching, but some solutions will be unreachable.
ja: *** エラー: 致命的な例外が発生して検索が中断しました。検索を続行する
                ことは可能ですが、一部の解決方法には到達できません。

en: Unable to resolve dependencies for the upgrade because the resolver timed out.
      You may be able to solve this problem by increasing
      Aptitude::ProblemResolver::StepLimit (currently %d).
ja: 依存関係解決器がタイムアウトしたために更新のための依存を解決できませんでした
      Aptitude::ProblemResolver::StepLimit の値 (現在 %d)
      を増やすとこの問題を解決できるかもしれません。

en: Unable to resolve dependencies for the upgrade: no solution found.
ja: 更新のための依存関係の解決ができません: 解決方法が見つかりませんでした。

en: Unable to resolve dependencies for the upgrade: %s
ja: 更新のための依存関係の解決ができません: %s

en: iconv of %s failed.
ja: %s の iconv に失敗しました。

en: %s: Could not parse column definitions: '%ls'
ja: %s: 行の定義を解析できませんでした: '%ls'

en: search: You must provide at least one search term
ja: search: 検索語を少なくとも一つ与えなければなりません

en: but %s is to be installed
ja: %s がインストール予定となっています

en: but %s is installed and it is kept back
ja: インストール済みの %s が固定されています

en: but %s is installed
ja: %s がインストール済みです

en: but it is not installable
ja: インストール不能です

en: but it is not going to be installed
ja: インストールされません

en:  which is a virtual package and is not provided by any available package
ja:  いずれの利用可能なパッケージからも提供されていない仮想パッケージです

en:  which is a virtual package, provided by:
ja:  以下のパッケージから提供されている仮想パッケージです:

en:  provides %s=%s
ja:  提供 %s=%s

en:  or
ja:  または

en: The following packages have unmet dependencies:
ja: 以下のパッケージには満たされていない依存関係があります:

en: %s (%s), upgrade available (%s)
ja: %s (%s)、更新可能 (%s)

en: not installed
ja: インストールされていません

en: unpacked
ja: 展開済み

en: partially configured
ja: 設定未完了

en: partially installed
ja: インストール未完了

en: not installed (configuration files remain)
ja: インストールされていません (設定ファイルは残っています)

en: awaiting trigger processing by other package(s)
ja: 他のパッケージによるトリガ処理を待っています

en: awaiting trigger processing
ja: トリガ処理を待っています

en: installed
ja: インストール済み

en: %s; will be purged because nothing depends on it
ja: %s 何からも依存されていないため完全削除されます

en: %s; will be purged
ja: %s 完全削除されます

en: %s; will be removed because nothing depends on it
ja: %s 何からも依存されていないため削除されます

en: %s; will be removed
ja: %s 削除されます

en: %s%s; will be downgraded [%s -> %s]
ja: %s%s ダウングレードされます [%s -> %s]

en: %s%s; will be upgraded [%s -> %s]
ja: %s%s 更新されます [%s -> %s]

en: not a real package
ja: 本当のパッケージではありません

en:  [held]
ja:  [固定中]

en: %s%s; will be installed
ja: %s%s インストールされます

en: %s%s; will be installed automatically
ja: %s%s 自動的にインストールされます

en: %s; version %s will be installed
ja: %s バージョン %s がインストールされます

en: %s; version %s will be installed automatically
ja: %s バージョン %s が自動的にインストールされます

en: Package:
ja: パッケージ:

en: State
ja: 状態

en: Provided by
ja: 提供元

en: Version:
ja: バージョン:

en: Essential:
ja: 必須:

en: yes
ja: はい

en: New
ja: 新規

en: Forbidden version
ja: 禁止バージョン

en: Automatically installed
ja: 自動的にインストールされた

en: no
ja: いいえ

en: Multi-Arch:
ja: 複数アーキテクチャ対応:

en: Priority:
ja: 優先度:

en: N/A
ja: 入手不可

en: Section:
ja: セクション:

en: Maintainer:
ja: メンテナ:

en: Architecture:
ja: アーキテクチャ:

en: Uncompressed Size:
ja: 展開サイズ:

en: Compressed Size:
ja: 圧縮サイズ:

en: Filename:
ja: ファイル名:

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Depends
ja: 依存

en: PreDepends
ja: 事前依存

en: Recommends
ja: 推奨

en: Suggests
ja: 提案

en: Conflicts
ja: 競合

en: Breaks
ja: 破損

en: Replaces
ja: 置換

en: Obsoletes
ja: 廃止

en: Enhances
ja: 拡張

en: Provides
ja: 提供

en: Description:
ja: 説明:

en: Homepage:
ja: ホームページ:

en: Unable to locate package %s
ja: パッケージの場所が見つかりません: %s

en: Unable to parse pattern %s
ja: パターンをパースできません: %s

en: Would download/install/remove packages.
ja: パッケージのダウンロード/インストール/削除を行います。

en: Internal Error, Ordering didn't finish
ja: 内部エラーです。並び換えが終わりませんでした

en: Deleting obsolete downloaded files
ja: ダウンロードされた廃止済みのファイルを削除しています

en: E: The update command takes no arguments
ja: エラー: update コマンドは引数をとりません

en: add
ja: 追加

en: remove
ja: 削除

en: Applied user-tag operation '%s' '%s' to: %s
ja: パッケージ %3$s にユーザタグ操作 '%1$s' '%2$s' が適用されました

en: Failed to apply user-tag operation '%s' '%s' to: %s
ja: パッケージ %3$s にユーザタグ操作 '%1$s' '%2$s' を適用できませんでした

en: %s: too few arguments; expected at least a tag name and a package or pattern
ja: %s: 引数が少なすぎます。少なくともタグの名前とパッケージまたはパターンを指定してください。

en: No candidate version found for %s
ja: %s のインストール候補のバージョンが見つかりません

en: No current or candidate version found for %s
ja: %s は、現行バージョンもインストール候補バージョンも見つかりません

en: Unable to find an archive "%s" for the package "%s"
ja: パッケージ "%2$s" のアーカイブ "%1$s" が見つかりません

en: Unable to find a version "%s" for the package "%s"
ja: パッケージ "%2$s" のバージョン "%1$s" が見つかりません

en: Internal error: invalid value %i passed to cmdline_find_ver!
ja: 内部エラー: 不正な値 %i が cmdline_find_ver に渡されました!

en: You cannot specify both an archive and a version for a package
ja: パッケージのアーカイブとバージョンを同時には指定できません

en: Couldn't find task '%s'
ja: タスク '%s' を見つけられませんでした

en: %d (%+d) broken | %d (%+d) broken
ja[0]: %d 個 (%+d) 破損

en: %d (%+d) upgradable | %d (%+d) upgradable
ja[0]: %d 個 (%+d) 更新可能

en: %d (%+d) new | %d (%+d) new
ja[0]: %d 個 (%+d) 新規

en: Current status: %F.
ja: 現在の状態: %F。

en: There is %d newly obsolete package. | There are %d newly obsolete packages.
ja[0]: 新たに廃止されたパッケージが %d 個あります。

en: There is %d newly obsolete package:  | There are %d newly obsolete packages:
ja[0]: 新たに廃止されたパッケージが %d 個あります:

en: Package %s:
ja: パッケージ %s:

en: Source package %s:
ja: ソースパッケージ %s:

en: Archive %s:
ja: アーカイブ %s:

en: Invalid package grouping mode "%s" (should be "auto", "none", "package", "source-package" or "source-version")
ja: パッケージのグループ分けモード "%s" が無効です ("auto"、"none"、"package"、"source-package" または "source-version" でないといけません)

en: versions: You must provide at least one package selector
ja: versions: パッケージセレクターを少なくとも一つ指定しないといけません

en: Argument is neither a package name nor a pattern: '%s'
ja: 引数はパッケージ名でもパターンでもありません: '%s'

en: dep_level
ja: 依存レベル

en: DependsOnly
ja: 依存のみ

en: version_selection
ja: バージョン選択

en: Current
ja: 現行

en: Candidate
ja: 候補

en: Install
ja: インストール

en: InstallNotCurrent
ja: 現行以外をインストール

en: allow_choices
ja: 選択してよいか

en: true
ja: はい

en: false
ja: いいえ

en: Install(%s)
ja: インストール(%s)

en: Remove(%s)
ja: 削除(%s)

en: Install(%s provides %s)
ja: インストール(%s が %s を提供)

en: Remove(%s provides %s)
ja: 削除(%s が %s を提供)

en:     ++ Examining %F
ja:     ++ %F を検討します

en:     ++   --> skipping, not a conflict
ja:     ++   --> 無視します。競合ではありません

en:     ++   --> skipping conflict
ja:     ++   --> 競合は無視します

en:     ++   --> skipping, not relevant according to params
ja:     ++   --> 無視します。このパラメータの設定では無関係です

en:     ++   --> skipping, parent is not the selected version
ja:     ++   --> 無視します。親が選択されたバージョンではありません

en:     ++   --> skipping, the dep is satisfied by the current version
ja:     ++   --> 無視します。この依存関係は現在のバージョンで満たされています

en: Skipping this solution, I've already seen it.
ja: この解決方法は無視します。これは既に現れました。

en:     ++   --> skipping, version check failed
ja:     ++   --> 無視します。バージョンのチェックが失敗しました

en:     ++   --> ENQUEUING
ja:     ++   --> キューに投入します

en:     ++   --> ENQUEUING %s Provides %s
ja:     ++   --> %2$s が提供する %1$s をキューに投入します

en: Starting search with parameters %ls
ja: 以下のパラメータで検索を開始します: %ls

en: No package named "%s" exists.
ja: "%s" という名前のパッケージは存在しません。

en: Automatically installed, current version %s, priority %s
ja: 自動的にインストールされました、現在のバージョン %s、優先度 %s

en: Manually installed, current version %s, priority %s
ja: 手動でインストールされました、現在のバージョン %s、優先度 %s

en: Not currently installed
ja: 現在インストールされていません

en: The candidate version %s has priority %s
ja: インストール候補バージョン %s の優先度は %s です

en: No dependencies require to remove %s
ja: %s の削除に必要な依存関係はありません

en: No dependencies require to install %s
ja: %s のインストールに必要な依存関係はありません

en: Packages requiring %s:
ja: %s を必須とするパッケージ:

en: Unable to parse some match patterns.
ja: 解析できないマッチパターンがあります。

en: Unable to parse the default match patterns.
ja: デフォルトのマッチパターンを解析できません。

en: %s: this command requires at least one argument (the package to query).
ja: %s: このコマンドには少なくとも 1 つの引数 (問い合わせの対象とするパッケージ) を指定する必要があります。

en: Unknown version selection, something is very wrong.
ja: 未知のバージョン選択です。何か大きな問題があるようです。

en: Unexpected end-of-file on standard input
ja: 標準入力に想定外の end-of-file が含まれています

en: UNSATISFIED
ja: 依存関係未解決

en: UNAVAILABLE
ja: 入手不可能

en: %s on provided %s
ja: %2$s で提供された %1$s

en: Tags
ja: タグ

en: User Tags
ja: ユーザタグ

en:  [Working]
ja:  [作業中]

en: [Hit]
ja: [発見]

en: [Downloaded]
ja: [ダウンロード済み]

en: Downloaded %sB in %s (%sB/s).
ja: %2$s を %1$sB ダウンロードしました (%3$sB/s)。

en: %n%nSome files were not downloaded successfully.
ja: %n%nいくつかのファイルはダウンロードできませんでした。

en: Continue
ja: 先に進む

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Total Progress:
ja: 全体の進行状況:

en:  [ %i%% ] (%sB/s, %s remaining)
ja:  [ %i%% ] (%sB/s, 残り %s)

en:  [ %i%% ] (stalled)
ja:  [ %i%% ] (停止)

en: Downloading...
ja: ダウンロード中...

en: Please insert the disc labeled "%s" into the drive "%s"
ja: "%s" というラベルのディスクを "%s" ドライブに入れてください

en: Abort
ja: 中断

en: [IGNORED]
ja: [無視]

en: [ERROR]
ja: [エラー]

en: Attempt to start a download thread twice!
ja: ダウンロードのスレッドを 2 回開始しようとしています!

en: Can't open Aptitude extended state file
ja: Aptitude の拡張状態情報を開けません

en: Reading extended state information
ja: 拡張状態情報を読み込んでいます

en: Cannot parse user-tags for package: %s: '%s'
ja: パッケージ %s のユーザタグを解析できません: '%s'

en: Initializing package states
ja: パッケージの状態を初期化しています

en: Cannot open Aptitude state file
ja: Aptitude の状態ファイルを開けません

en: Writing extended state information
ja: 拡張状態情報を書き込んでいます

en: Couldn't write state file
ja: 状態ファイルに書き込めませんでした

en: failed to remove %s
ja: %s を削除できませんでした

en: failed to rename %s to %s
ja: %s から %s に名前を変更できませんでした

en: couldn't replace %s with %s
ja: %s を %s で置換できませんでした

en: Could not regain the system lock!  (Perhaps another apt or dpkg is running?)
ja: システムロックを取り戻せません!  (おそらく他に apt や dpkg が動いているのではありませんか?)

en: failed to save selections to dpkg database
ja: dpkg データベースに選択を保存することができませんでした

en: Cannot remove aptitude within aptitude
ja: aptitude で aptitude を削除することはできません

en: User-tag '%s' already present for %s
ja: ユーザタグ '%s' は %s に既に存在します

en: Could not add user-tag '%s' to package %s
ja: パッケージ "%2$s" にユーザタグ "%1$s" を追加できませんでした

en: Could not find valid user-tag '%s'
ja: 有効なユーザタグ '%s' を見つけられませんでした

en: Could not remove user-tag '%s' from package %s
ja: パッケージ "%2$s" からユーザタグ "%1$s" を削除できませんでした

en: Unable to correct dependencies, some packages cannot be installed
ja: 依存関係を解決できないため、いくつかのパッケージをインストールできません

en: The list of sources could not be read.
ja: パッケージ入手先一覧を読み込めませんでした。

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
ja: パッケージ一覧または状態ファイルをパースできませんでした、または開けませんでした。

en: You may want to update the package lists to correct these missing files
ja: これらの行方不明のファイルを修正するためにパッケージ一覧を更新したほうがよいでしょう

en: Configuration file '%s' is not correct, please fix it
ja: 設定ファイル '%s' が正しくありません。修正してください

note: TRANSLATORS: Set this string to the name of a configuration file in $pkgdatadir/aptitude that overrides defaults for your language.  This is particularly intended for overriding entries in the Aptitude::Sections::Descriptions tree. For instance, Sections localized for the language .ww might be store
en: Localized defaults|
ja: aptitude-defaults.ja

en: Error saving configuration file
ja: 設定ファイルの保存時にエラーが生じました

en: Could not lock the cache file; this usually means that dpkg or another apt tool is already installing packages.  Opening in read-only mode; any changes you make to the states of packages will NOT be preserved!
ja: キャッシュファイルにロックをかけられません。これは通常、dpkg や別の apt ツールが既にパッケージをインストール中だという意味です。読み取り専用モードで開いています。パッケージの状態を変更してもそれは保存されません!

en: Could not establish home directory (username: '%s')
ja: ホームディレクトリが確立しませんでした (ユーザ名: '%s')

en: Home directory does not exist or is not a directory: '%s')
ja: ホームディレクトリが存在しないか、ディレクトリではありません: '%s')

en: Could not create directory: %s: %s
ja: ディレクトリ %s を作成できませんでした: %s

en: Could not create directories: %s: %s
ja: ディレクトリ %s を作成できませんでした: %s

en: (installed locally)
ja: (ローカルにインストール済み)

en: foreign
ja: 他

en: same
ja: 同一

en: allowed
ja: 許可しました

note: TRANSLATORS: Imp = Important
en: Imp
ja: 重

note: TRANSLATORS: Req = Required
en: Req
ja: 必

note: TRANSLATORS: Std = Standard
en: Std
ja: 標

note: TRANSLATORS: Opt = Optional
en: Opt
ja: 任

note: TRANSLATORS: Xtr = Extra
en: Xtr
ja: 特

en: ERR
ja: エ

en: ERROR
ja: エラー

en: Couldn't read list of sources
ja: パッケージ入手先一覧を読み込めませんでした

en: Invalid hint "%s": expected an action, but found nothing.
ja: ヒント "%s" は不正です: アクションを期待しましたが見つかりませんでした。

en: Invalid hint "%s": expected a component name and a number, but found nothing.
ja: ヒント "%s" は不正です: 構成要素と番号を期待しましたが見つかりませんでした。

en: Invalid hint "%s": expected the numeric value following the component name, but found nothing.
ja: ヒント "%s" は不正です: 構成要素に続く番号を期待しましたが見つかりませんでした。

en: Invalid hint "%s": the numeric component "%s" cannot be parsed.
ja: ヒント "%s" は不正です: 数字の構成要素 "%s" を解析できません。

en: Invalid hint "%s": expected a level, but found nothing.
ja: ヒント "%s" は不正です: ラベルを期待しましたが見つかりませんでした。

en: Invalid hint "%s": expected a target, but found nothing.
ja: ヒント "%s" は不正です: ターゲットを期待しましたが見つかりませんでした。

en: Invalid hint "%s": invalid target: %s
ja: ヒント "%s" は不正です: 不正なターゲットです: %s

en: Invalid hint "%s": trailing junk after the version.
ja: ヒント "%s" は不正です: バージョンの後ろにごみがついています。

en: Invalid hint "%s": the action "%s" should be "approve", "reject", or a number.
ja: ヒント "%s" は不正です: アクション "%s" は "approve"、"reject"、あるいは番号でないといけません。

en: Conflicting types for the cost component %s.
ja: コストの構成要素の種類 %s が競合しています。

en: Invalid safety level "%s" (not "discard", "maximum", "minimum", or an integer).
ja: 安全レベル "%s" は不正です ("discard"、"maximum"、"minimum"、整数のいずれでもありません)。

en: Could not remove old configuration file: %s
ja: 古い設定ファイル %s が削除できませんでした

en: Could not get the content of the old configuration file: %s
ja: 古い設定ファイル %s の内容を取得できませんでした

en: Old configuration file is not a regular file: %s
ja: 古い設定ファイル %s は通常のファイルではありません

en: Directory does not exist and could not create it: %s
ja: ディレクトリ %s が存在せず、作成もできませんでした

en: File is unexpectedly large (> %zu bytes): %s
ja: ファイル %2$s が想定外の大きさです (> %1$zu バイト)

en: Error reading from old configuration file: %s
ja: 古い設定ファイル %s の読み出し時にエラーが生じました

en: Error writing to file: %s
ja: ファイル %s の書き込み時にエラーが生じました

en: Could not remove file: %s
ja: ファイル %s が削除できませんでした

en: Will not remove file, it is not a regular file: %s
ja: ファイル %s は削除されません。通常のファイルではありません

en: Error removing file: %s
ja: ファイル %s の削除時にエラーが生じました

en: The package cache is not available; unable to download and install packages.
ja: パッケージのキャッシュが利用不可能です。パッケージのダウンロードやインストールができません。

en: Internal error: couldn't generate list of packages to download
ja: 内部エラー: ダウンロードするパッケージの一覧を作成できません

en: Perhaps the package lists are out of date, please try 'aptitude update' (or equivalent) first
ja: おそらくパッケージリストが古くなっています。最初に 'aptitude update' (または同等のもの) を試してみてください

en: Failed to fetch %s: %s
ja: %s を取得できませんでした: %s

en: Some files failed to download
ja: 一部のファイルのダウンロードに失敗しました

en: Unable to correct for unavailable packages
ja: 入手不可能なパッケージは修正できません

en: Unable to fetch some packages; try '-o %s=true' to continue with missing packages
ja: いくつかのパッケージを取得することができません。このまま続行するには '-o %s=true' を試してみてください

en: Couldn't read list of package sources
ja: パッケージ入手先一覧を読み込めませんでした

en: Couldn't clean out list directories
ja: 一覧ディレクトリを空にできませんでした

en: Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead.
ja: 一部のインデックスファイルのダウンロードに失敗しました。無視されたか古いものを代わりに利用しています。

en: Couldn't rebuild package cache
ja: パッケージキャッシュを再構築できませんでした

en: Couldn't chroot into %s for %s
ja: %s に chroot して %s を実行できませんでした

en: Waited for %s but it wasn't there
ja: %s を待ちましたがありませんでした

en: Failed to create pipe for dpkg selections.
ja: dpkg 選択用のパイプの作成に失敗しました。

en: Failed to fork process for dpkg selections.
ja: dpkg 選択用のプロセスのフォークに失敗しました。

en: Failed to execute process to save dpkg selections, waitpid error: %d: '%s'
ja: dpkg 選択を保存するプロセスの実行に失敗しました。waitpid エラー: %d: '%s'

en: Failed to execute process to save dpkg selections, dpkg or trying to execute it exited with status/errno: %d
ja: dpkg 選択を保存するプロセスの実行に失敗しました。dpkg または実行しようとしたプロセスは status/errno %d で終了しました

en: Failed to execute process to save dpkg selections, dpkg killed by signal: %d
ja: dpkg 選択を保存するプロセスの実行が失敗しました。dpkg がシグナル %d で殺されました

en: Failed to execute process to save dpkg selections, dpkg exited with unknown problem
ja: dpkg 選択を保存するプロセスの実行が失敗しました。dpkg が未知の問題で終了しました

en: Unable to stat %s.
ja: "%s" の状態を取得できません。

en: Unable to create truncated cache: %s.
ja: 切り詰めたキャッシュを作成できません: %s。

en: Unable to open %s to log actions
ja: アクションのログ用に %s を開けません

note: TRANSLATORS: This is a date and time format.  See strftime(3).
en: %a, %b %e %Y %T %z
ja: %Y/%m/%d %T (%a) %z

en: Error generating local time (%s)
ja: 現地時間 (%s) を生成する際にエラーが生じました

en: log report
ja: ログ報告

en:   IMPORTANT: this log only lists intended actions; actions which fail
      due to dpkg problems may not be completed.
ja:   重要: このログには意図されたアクションのみ記載されます。
      dpkg の問題で失敗したアクションが完了していない場合があります。

en: Will install %li packages, and remove %li packages.
ja: %li 個のパッケージをインストールし、%li 個のパッケージを削除します。

en: %sB of disk space will be used
ja: %sB のディスク領域を使用します

en: %sB of disk space will be freed
ja: %sB のディスク領域を解放します

en: INSTALL
ja: インストール

en: REMOVE
ja: 削除

en: UPGRADE
ja: 更新

en: DOWNGRADE
ja: ダウングレード

en: REINSTALL
ja: 再インストール

en: HOLD
ja: 固定

en: BROKEN
ja: 依存関係破損

en: REMOVE, NOT USED
ja: 使われていないため削除

en: REMOVE, DEPENDENCIES
ja: 依存関係により削除

en: INSTALL, DEPENDENCIES
ja: 依存関係によりインストール

en: HOLD, DEPENDENCIES
ja: 依存関係により固定

en: UNCONFIGURED
ja: 未設定

en:  (PURGE)
ja:  (完全削除)

en: (no version found)
ja: (どのバージョンも見つかりません)

en: Log complete.
ja: ログ完了。

en: Accessing index
ja: インデックスにアクセスしています

en: Filtering packages
ja: パッケージをフィルタリングしています

en: Unknown action type: %s
ja: アクションの種類が不明です: %s

en: Unknown multiarch type: %s
ja: multiarch の種類が不明です: %s

en: Unterminated literal string after %s
ja: %s の後に終端文字のないリテラル文字列があります

en: Unknown priority %s
ja: 優先度が不明です: %s

en: Match pattern ends unexpectedly (expected '%c').
ja: マッチパターンが想定外のかたちで終わっています ('%c' が期待されます)。

en: Expected '%c', got '%c'.
ja: '%c' を期待しましたが '%c' が与えられました。

en: Unknown dependency type: %s
ja: 依存関係の種類が不明です: %s

en: Unknown term type: "%s".
ja: 語句の種類が不明です: "%s"。

note: TRANSLATORS: Question marks ("?") are used as prefix for function names. Leave the question marks attached to the string placeholders.
en: The ?%s term must be used in a "wide" context (a top-level context, or a context enclosed by ?%s).
ja: ?%s 語句は、"広い" コンテキスト (トップレベルのコンテキスト、または ?%s で囲まれたコンテキスト) で用いられなければなりません。

en: Unmatched '('
ja: 対応する '(' がありません

en: Provides: cannot be broken
ja: Provides: が壊れることはありません

en: Unknown pattern type: %c
ja: パターンの種類が不明です: %c

en: Can't search for ""
ja: "" は検索できません

en: Unexpected empty expression
ja: 想定外の空の式です

en: Badly formed expression: expected '|', got '%c'
ja: 不正な書式です: '|' を期待しているところに '%c' がありました

en: Unexpected ')'
ja: 想定外の ')' です

en: I wasn't able to locate a file for the %s package. This might mean you need to manually fix this package. (due to missing arch)
ja: %s パッケージのファイルが見つかりませんでした。つまり (アーキテクチャが行方不明のため) このパッケージを手動で補う必要があります。

en: The package index files are corrupted. No Filename: field for package %s.
ja: パッケージインデックスファイルが壊されています。パッケージ %s に Filename: フィールドがありません。

en: No URIs for this download
ja: このダウンロードのための URI がありません

en: Failed to download changelogs: %s
ja: 変更履歴のダウンロードに失敗しました: %s

en: Failed to download changelogs: unexpected exception
ja: 変更履歴のダウンロードに失敗しました: 想定外の例外が起きました

en: Cannot display changelog: Origin of %s version %s is unknown (maybe not an official Debian package; if it is, try to "update" package lists)
ja: 更新履歴を表示できません: %s バージョン %s の出所は不明です (公式の Debian パッケージでないかもしれません。パッケージ一覧の "update" を試してみてください)

en: Unable to create the output file: child killed by signal %d.
ja: 出力ファイルを作成できません: 子プロセスがシグナル %d で殺されました。

en: Unable to create the output file: child exited with status %d.
ja: 出力ファイルを作成できません: 子プロセスがステータス %d で終了しました。

en: Failed to parse the cost settings string: %s
ja: コスト設定文字列の解析に失敗しました: %s

en: Building tag database
ja: タグのデータベースを構築しています

en: Unhandled packages method in task %s: %s
ja: タスク %s のパッケージの方法 %s は処理しません

en: Reading task descriptions
ja: タスクの記述を読み込んでいます

en: Invalid empty user-tag
ja: 無効な空のユーザタグ

en: Invalid character in user-tag at position %zu (use only printable characters and no spaces or comma)
ja: ユーザタグの %zu 文字目に無効な文字 (印字可能文字と空白またはカンマのみ使用できます)

en: Parse error
ja: 解析エラー

en: Cost increments must be strictly positive.
ja: コスト増分は絶対に正の数でないといけません。

en: The maximum cost value was exceeded.
ja: コスト最大値を超えました。

en: A single cost level was both added and lower-bounded.
ja: 単一のコストレベルが追加され、さらに下限を下回りました。

en: Expected '%s', but got EOF.
ja: '%s' を期待しましたが EOF が与えられました。

en: Expected '%s', but got '%s'.
ja: '%s' を期待しましたが '%s' が与えられました。

en: Expected any character, but got EOF.
ja: 文字を期待しましたが EOF が与えられました。

en: any character
ja: 任意の文字

en: Expected %s, but got EOF.
ja: %s を期待しましたが EOF が与えられました。

en: Expected %s, but got '%c'.
ja: %s を期待しましたが '%c' が与えられました。

en: Expected an integer, got EOF.
ja: 整数を期待しましたが EOF が与えられました。

en: Expected an integer following '-', got EOF.
ja: '-' に続いて整数を期待しましたが EOF が与えられました。

en: Expected an integer, got '%c'.
ja: 整数を期待しましたが '%c' が与えられました。

en: Invalid integer: "%s".
ja: "%s" は整数として不正です。

en: Expected EOF, got '%c'.
ja: EOF を期待しましたが '%c' が与えられました。

en: anything
ja: 何でも

note: TRANSLATORS: this is used to generate an error message; a brief description of what we expected to see is inserted into it.
en: Expected %s
ja: 期待したのは %s

en:  or
ja:  か

en: Unexpected %s
ja: 想定外の %s

en: Unable to create temporary filename from prefix "%s"
ja: 接頭部 "%s" から一時ファイル名を作成できません

en: Unable to remove "%s": %s
ja: "%s" を削除できません: %s

en: Unable to stat "%s"
ja: "%s" の状態を取得できません

en: Unable to remove "%s"
ja: "%s" を削除できません

en: Unable to list files in "%s"
ja: "%s" 内のファイルの一覧を取得できません

en: Failure closing directory "%s"
ja: ディレクトリ "%s" を閉じられませんでした

en: Unable to remove directory "%s"
ja: ディレクトリ "%s" を削除できません

en: %s cannot run in ncurses mode with terminal type "dumb"
ja: "ダム" 端末タイプでは %s を ncurses モードで実行することはできません

en: Aptitude Package Manager
ja: Aptitude パッケージマネージャ

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: Perform all pending installs and removals
ja: 実行されていないインストールや削除を実行します

en: Check for new versions of packages
ja: パッケージの新しいバージョンがないか確認します

en: Mark all upgradable packages which are not held for upgrade
ja: 更新時に固定されない更新可能パッケージすべてに印をつけます

en: Forget which packages are "new"
ja: どのパッケージが "新規" かの情報を消去します

en: Cancel all pending installations, removals, holds, and upgrades.
ja: 実行されていないインストール、削除、固定、更新を取り消します

en: Delete package files which were previously downloaded
ja: 以前ダウンロードしたパッケージファイルを削除します

en: Delete package files which can no longer be downloaded
ja: もはやダウンロードできないパッケージファイルを削除します

en: Reload the package cache
ja: パッケージのキャッシュを再度読み込みます

en: Restart the program as root; your settings will be preserved
ja: プログラムを root で再起動します。現在の設定は保持されます

en: Exit the program
ja: プログラムを終了します

en: E_dit
ja: 編集(_D)

en: Undo the last package operation or group of operations
ja: 最後に行ったパッケージ管理操作、または一連の操作を取り消します

en: _Package
ja: パッケージ(_P)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: Change which columns are visible in the currently active view.
ja: 現在アクティブなビューに表示するカラムを変更します。

en: View errors that have occurred in the apt system since the program was started.
ja: プログラムの起動以降に apt システムで発生したエラーを表示します。

en: Find chains of dependencies linking one package to another.
ja: 1 つのパッケージから別のものにリンクする依存チェーンを探します。

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Update
ja: 更新

en: Packages
ja: パッケージ

en: Preview
ja: プレビュー

en: Resolver
ja: 問題解決

en: Install/Remove
ja: インストール/削除

en: Edit Columns...
ja: カラムの編集...

en: Make this the default for new package lists.
ja: 新規パッケージ一覧のためにこれをデフォルトにします。

en: Apply these settings to all active package lists.
ja: すべてのアクティブなパッケージ一覧にこれらの設定を適用します。

en: Search:
ja: 検索:

en: Incremental
ja: インクリメンタル

en: Errors
ja: エラー

en: Show
ja: 表示

en: <span size="xx-large">Versions:</span>
ja: <span size="xx-large">バージョン:</span>

en: Dependencies
ja: 依存関係

en: Changelog
ja: 変更履歴

en: Files
ja: ファイル

en: tags
ja: タグ

en: Screenshot
ja: スクリーンショット

en: Fixing upgrade manually:
ja: 更新を手動で修正しています:

en: Calculating upgrade...
ja: 更新を計算しています...

en: <b>Solutions</b>
ja: <b>解決</b>

en: Status
ja: 状態

en: Group by action type
ja: アクションの種類によるグループ

en: Arrange the actions of the current solution so that actions that are of the same type are placed together (for instance, all the actions that remove packages).
    
    This is the default view mode.
ja: 現在の解決方法のアクションを整理し、同じ種類のアクション (例えばパッケージを削除するすべてのアクション) が一緒になるように並び換えます。
    
    これはデフォルトの表示モードです。

en: Group by dependency
ja: 依存関係によるグループ

en: Show the order in which the actions in the current solution were performed and the dependency that triggered each action.
ja: 現在の解決方法で実行するアクションと各アクションでトリガされる依存関係の順に表示します。

en: <b>View Mode</b>
ja: <b>表示モード</b>

en: Rejected
ja: 拒否

en: No preference
ja: 設定なし

en: Accepted
ja: 許可

en: <b>Status of selected action</b>
ja: <b>選択されたアクションの状態</b>

en: Find a new solution
ja: 新しい解決方法の検索

en: Calculate the next solution that has not yet been generated.
ja: まだ生成していない次の解決方法を計算します。

en: Perform the actions in the currently selected solution and close this tab.
ja: 現在選択中の解決方法に含まれるアクションを実行し、このタブを閉じます。

en: Upgrade Summary
ja: 更新の概要

en: Selected Package
ja: 選択されたパッケージ

en: Fix Manually
ja: 手動で修正

en: Upgrade
ja: 更新

en: <b>Available Upgrades:</b>
ja: <b>利用可能な更新:</b>

en: <b>Start at these packages:</b>
ja: <b>これらのパッケージで開始:</b>

en: <b>End at these packages:</b>
ja: <b>これらのパッケージで終了:</b>

en: A terminal running dpkg will appear here.
ja: dpkg を実行する端末はここに現れます。

en: View the differences
ja: 差分を表示

en: Do you want to apply these changes?
    You can also modify the files by hand, then click "No".
ja: これらの変更を適用しますか?
    手動でファイルを変更することもできます。その場合は "いいえ" をクリックしてください。

en: Keep your computer up-to-date.
ja: コンピュータを最新に保ちます。

en: Browse
ja: ブラウズ

en: Explore the available packages.
ja: 入手可能なパッケージを探索します。

en: Find
ja: 検索

en: Search for packages.
ja: パッケージを検索します。

en: Go
ja: 進む

en: Finalize and apply your changes to the system.
ja: 設定を完了し、変更をシステムに適用します。

en: Preferences
ja: 設定

en: Configure aptitude.
ja: aptitude 設定。

en: The changelog is empty.
ja: 変更履歴が空です。

en: No new changelog entries; it looks like you installed a locally compiled version of this package.
ja: 新しい変更履歴項目がありません。このパッケージをローカルに構築したバージョンをインストールしているのではないでしょうか。

en: No new changelog entries; this is likely due to a binary-only upload of this package.
ja: 新しい変更履歴項目がありません。このパッケージのバイナリのみのアップロードが行われたためでしょう。

en: Failed to download the changelog: %s
ja: 変更履歴のダウンロードに失敗しました: %s

en: Parsing the changelog of %s version %s...
ja: %s バージョン %s の変更履歴を解析しています...

en: You can only view changelogs of official Debian packages; the origin of %s is unknown.
ja: 公式の Debian パッケージのみ変更履歴を閲覧できます。%s の出所は不明です。

en: You can only view changelogs of official Debian packages; %s is from %s.
ja: 公式の Debian パッケージのみ変更履歴を閲覧できます。%s は %s からのものです。

en: Downloading the changelog of %s version %s...
ja: %s バージョン %s の変更履歴をダウンロードしています...

en: Preparing to download the changelog of %s version %s.
ja: %s バージョン %s の変更履歴のダウンロードを準備しています。

en: Resolve Upgrade Manually
ja: 更新を手動で解決

en: Preparing to download changelogs
ja: 変更履歴のダウンロードを準備しています

en: Available upgrades:
ja: 利用可能な更新:

en: %d available upgrade: | %d available upgrades:
ja[0]: %d 個の利用可能な更新:

en: No upgrades are available.
ja: 利用可能な更新はありません。

en: Unable to calculate an upgrade.
ja: 更新を算出できません。

en: Press "%s" to install <span size='large'>%d</span> upgrade out of <span size='large'>%d</span>. | Press "%s" to install <span size='large'>%d</span> upgrades out of <span size='large'>%d</span>.
ja[0]: <span size='large'>%3$d</span> 個のうち <span size='large'>%2$d</span> 個の更新をインストールするには "%1$s" を押してください。

en: Press "%s" to manually attempt to install the remaining <span size='large'>%d</span> upgrade. | Press "%s" to manually attempt to install the remaining <span size='large'>%d</span> upgrades.
ja[0]: 残りの <span size='large'>%2$d</span> 個の更新を手動でインストールには "%1$s" を押してください。

en: Unable to calculate an upgrade.  Press "%s" to manually search for a solution.
ja: 更新を算出できません。解決方法を手動で検索するために "%s" を押してください。

en: Internal error encountered while calculating an upgrade: %s
ja: 更新の計算中に内部エラーが発生しました: %s

en: Find dependency chains: start
ja: 依存関係チェーンの検索: 開始

en: Find dependency chains: end
ja: 依存関係チェーンの検索: 終了

en: Find dependency chains: results
ja: 依存関係チェーンの検索: 結果

en: Select one or more starting packages and an ending package to search.
ja: 検索のために、1 つ以上の開始パッケージと終了パッケージを選択してください。

en: No dependency chain found.
ja: 依存関係チェーンは見つかりませんでした。

en: Ignored
ja: 無視

en: Failed
ja: 失敗

en: Already downloaded
ja: ダウンロード済み

en: Description
ja: 説明

en: Progress
ja: 進行状況

en: Short Description
ja: 短い説明

en: The download is still in progress.  Should it be canceled?
ja: ダウンロードが進行中です。それでもキャンセルしますか?

en: View Details
ja: 詳細を表示

en: Change media
ja: メディアを変更してください

en: %s: %lu/%lu, stalled
ja: %s: %lu/%lu, 停止

en: %s: %sB of %sB at %sB/s, %s remaining
ja: %1$s: %3$sB 中の %2$sB, %4$sB/s, 残り %5$s

en: %s: %sB of %sB, stalled
ja: %1$s: %3$sB 中の %2$sB, 停止

en: Completed
ja: 完了

en: Completed with errors
ja: エラーありで完了

en: %s: Unable to create a Unix-domain socket: %s
ja: %s: Unix ドメインソケットを作成できません: %s

en: Internal error: the temporary socket name "%s" is too long!
ja: 内部エラー: 一時ソケット名 "%s" が長すぎます!

en: %s: Unable to accept a connection: %s
ja: %s: 接続を許可できません: %s

en: [%s] dpkg process starting...
ja: [%s] dpkg の処理を開始しています...

en: [%s] dpkg process complete.
ja: [%s] dpkg の処理が完了しました。

en: [%s] dpkg process failed.
ja: [%s] dpkg の処理に失敗しました。

en: [%s] dpkg process complete; there are more packages left to process.
ja: [%s] dpkg の処理を完了しました。まだ処理の残っているパッケージがあります。

en: Upgrade to %s version %s
ja: %s のバージョン %s に更新

en: Install %s version %s
ja: %s のバージョン %s をインストール

en: Downgrade to %s version %s
ja: %s のバージョン %s にダウングレード

en: Don't hold %s at its current version.
ja: %s を現在のバージョンに固定しない。

en: Cancel any actions on %s.
ja: %s のすべてのアクションを取り消し。

en: Cancel the purge of %s.
ja: %s の完全削除を取り消し。

en: Cancel the removal of %s.
ja: %s の削除を取り消し。

en: Cancel the upgrade of %s.
ja: %s の更新を取り消し。

en: Cancel the installation of %s.
ja: %s のインストールを取り消し。

en: Cancel the downgrade of %s.
ja: %s のダウングレードを取り消し。

en: Cancel the reinstallation of %s.
ja: %s の再インストールを取り消し。

en: Remove %s
ja: %s の削除

en: Purge %s
ja: %s の完全削除

en: Hold %s at its current version.
ja: %s を現在のバージョンに固定。

en: Mark %s as automatically installed.
ja: %s に自動的にインストールされたという印をつける。

en: Mark %s as manually installed.
ja: %s に手動でインストールされたという印をつける。

en: %s is a virtual package provided by:
ja: %s は、以下のパッケージから提供されている仮想パッケージです:

en: (more info...)
ja: (詳細...)

en: Source:
ja: ソース:

en: Name
ja: 名前

en: Visible?
ja: 表示?

en: Columns of "%s":
ja: "%s" のカラム:

en: Editing the columns of "%s"
ja: "%s" のカラムを編集しています

en: Icons showing the current and future status of this package.
ja: このパッケージの現在および将来の状態を表示するアイコンです。

en: Auto
ja: 自動

en: Whether the package is automatically installed.
ja: パッケージが自動でインストールされたかどうかを示します。

en: The name and description of the package.
ja: パッケージの名前および説明です。

en: Version
ja: バージョン

en: The version number of the package.
ja: パッケージのバージョン番号です。

en: The package archives that contain this version.
ja: このバージョンを含むパッケージアーカイブです。

en: This file list pertains to the currently installed version "%s", not the selected version "%s".
ja: このファイル一覧は現在インストール済みのバージョン "%s" に関係するもので、選択されたバージョン "%s" のものではありません。

en: Files list is only available for installed packages.
ja: ファイル一覧はインストール済みバージョンについてのみ利用可能です。

en: Not installed
ja: インストールされていません

en: Virtual
ja: 仮想

en: Unpacked
ja: 展開済み

en: Half-configured
ja: 設定未完了

en: Half-installed
ja: インストール未完了

en: Configuration files and data remain
ja: 設定ファイルとデータが残っています

en: Triggers awaited
ja: トリガ待ち

en: Triggers pending
ja: トリガ保留

en: Installed
ja: インストール済み

en: Reinstall
ja: 再インストール

en: Downgrade
ja: ダウングレード

en: Remove
ja: 削除

en: Remove and purge configuration/data
ja: 設定/データの削除および完全削除

en: Hold (don't upgrade)
ja: 固定 (更新しない)

en: Unsatisfied dependencies
ja: 満たされない依存関係

en: Checking for updates
ja: 更新を確認しています

en: Insufficient privileges.
ja: 権限が不十分です。

en: You must be root to update the package lists.
ja: パッケージ一覧を更新するには root である必要があります。

en: Download already running.
ja: ダウンロードは既に実行中です。

en: A package-list update or install run is already taking place.
ja: パッケージ一覧の更新またはインストールの実行が現在行われています。

en: Update %s?
ja: %s を更新しますか?

en: Replace configuration file
    '%s'?
ja: 設定ファイル '%s'
    を置き換えますか?

en: The configuration file %s was modified (by you or by a script). An updated version is shipped in this package. If you want to keep your current version, choose 'No'. Do you want to replace the current file and install the new package maintainers version?
ja: 設定ファイル %s は (あなたまたはスクリプトにより) 変更されています。更新されたバージョンがこのパッケージから提供されています。あなたの現在のバージョンを保持したいなら、'いいえ' を選んでください。現在のファイルを置き換えて新しいパッケージメンテナバージョンをインストールしますか?

en: Comparing %s to %s...
ja: %s と %s を比較しています...

en: Interrupting this process could leave your system in an inconsistent state.  Are you sure you want to stop applying your changes?
ja: この処理を中断すると、システムは矛盾した状態に置かれることになります。本当に変更の適用をやめますか?

en: Done applying changes!
ja: 変更を適用しました!

en: Applying changes...
ja: 変更を適用しています...

en: Error in package %s
ja: パッケージ %s でエラー

en: Asking whether to replace the configuration file %s
ja: 設定ファイル %s を置き換えるかどうかを尋ねます

en: Downloading packages
ja: パッケージをダウンロード中

en: Broken packages
ja: 壊れているパッケージ

en: Show broken packages
ja: 壊れているパッケージを表示

en: Resolve dependencies
ja: 依存関係を解決する

en: %d package is broken | %d packages are broken.
ja[0]: %d 個のパッケージが壊れています。

en: View changes
ja: 変更を表示

en: Apply changes
ja: 変更の適用

note: TRANSLATORS: any numbers in this string will be displayed in a larger font.
en: %d package to install | %d packages to install
ja[0]: %d 個のパッケージのインストール

note: TRANSLATORS: any numbers in this string will be displayed in a larger font.
en: %d package to remove | %d packages to remove
ja[0]: %d 個のパッケージの削除

en: Download size: %sB.
ja: ダウンロードサイズ: %sB。

en: Tags of %s:
ja: %s のタグ:

en: This feature is not implemented, yet.
ja: この機能はまだ実装されていません。

en: Not implemented
ja: 実装されていません

en: Install/Upgrade
ja: インストール/更新

en: Purge
ja: 完全削除

en: Keep
ja: 一時固定

en: Hold
ja: 固定

en: Set as automatic
ja: 自動で設定

en: Set as manual
ja: 手動で設定

en: Toggle automatic status
ja: 自動状態を切り替え

en: Unable to load the user interface definition file %s/aptitude.glade.
ja: ユーザインタフェース定義ファイル %s/aptitude.glade を読み込めません。

en: Current status
ja: 現在の状態

en: Selected status
ja: 選択された状態

en: Not available
ja: 利用できません

en: Package information: version list
ja: パッケージ情報: バージョン一覧

en: Package information: dependency list
ja: パッケージ情報: 依存関係一覧

en: Please wait; reloading cache...
ja: お待ちください。キャッシュを再読み込みしています...

en: Info
ja: 情報

en: Unknown
ja: 不明

en: No packages matched "%s".
ja: "%s" にマッチするパッケージがありません。

en: Enter a search and click "Find" to display packages.
ja: パッケージを表示するには、検索語句を入力して "検索" をクリックしてください。

en: Packages:
ja: パッケージ:

en: %s was installed automatically.
ja: %s は自動的にインストールされました。

en: %s is being installed automatically.
ja: %s は自動的にインストールされます。

en: %s was installed manually.
ja: %s は手動でインストールされました。

en: %s is being installed manually.
ja: %s は手動でインストールされます。

en: Cache reloading, please wait...
ja: キャッシュを再読み込みしています。お待ちください...

en: Searching...
ja: 検索しています...

en: Finalizing view
ja: 画面を調整しています

en: Building view
ja: 画面を構築しています

en: Packages with unsatisfied dependencies
     The dependency requirements of these packages will be unmet after the install is complete.
     .
     The presence of this tree probably indicates that something is broken, either on your system or in the Debian archive.
ja: 依存関係が満たされていないパッケージ
     これらのパッケージは、インストール完了後、依存関係に関する要求が満たされなくなります。
    .
     このツリーの存在は、システムと Debian アーカイブのどちらかがどこかで壊れていることを示します。

en: Packages being removed because they are no longer used
     These packages are being deleted because they were automatically installed to fulfill dependencies, and the planned action will result in no installed package declaring an 'important' dependency on them.
ja: もはや使われていないので削除されるパッケージ
     これらのパッケージは、依存関係を満たすために自動的にインストールされましたが、これから行われるアクションでインストールされるどのパッケージからも '重要' な依存関係があると明示されていません。

en: Packages being automatically held in their current state
     These packages could be upgraded, but they have been kept in their current state to avoid breaking dependencies.
ja: 現在の状態に自動的に固定されるパッケージ
     これらのパッケージは更新可能ですが、依存関係が壊れるのを防ぐために現在の状態に一時的に固定されます。

en: Packages being automatically installed to satisfy dependencies
     These packages are being installed because they are required by another package you have chosen for installation.
ja: 依存関係を満たすため自動的にインストールされるパッケージ
     これらのパッケージは、インストール対象として選択されている他のパッケージから必要とされているため、インストールされます。

en: Packages being deleted due to unsatisfied dependencies
     These packages are being deleted because one or more of their dependencies is no longer available, or because another package conflicts with them.
ja: 依存関係が満たされていないために削除されるパッケージ
     これらのパッケージは削除予定です。それは、依存パッケージのうち一つ以上がもはや利用できないため、またはこれらと他のパッケージが競合しているためです。

en: Packages to be downgraded
     An older version of these packages than is currently installed will be installed.
ja: ダウングレードされるパッケージ
     これらのパッケージは、現在インストールされているバージョンよりも古いものがインストールされます。

en: Packages being held back
     These packages could be upgraded, but you have asked for them to be held at their current version.
ja: 固定されるパッケージ
     これらのパッケージは更新可能ですが、あなたの要求で現在のバージョンに固定されます。

en: Packages to be reinstalled
     These packages will be reinstalled.
ja: 再インストールされるパッケージ
     これらのパッケージは再インストールされます。

en: Packages to be installed
     These packages have been manually selected for installation on your computer.
ja: インストールされるパッケージ
     これらのパッケージは、コンピュータにインストールする対象として手動で選択されました。

en: Packages to be removed
     These packages have been manually selected for removal.
ja: 削除されるパッケージ
     これらのパッケージは、削除対象として手動で選択されました。

en: Packages to be upgraded
     These packages will be upgraded to a newer version.
ja: 更新されるパッケージ
     これらのパッケージは新しいバージョンに更新されます。

en: Packages that are partially installed
     These packages are not fully installed and configured; an attempt will be made to complete their installation.
ja: インストールが未完了のパッケージ
     これらのパッケージは、インストールや設定が完了していません。インストールの完了を試みる予定です。

en: Preview:
ja: プレビュー:

en: Error in dependency resolver: %s
ja: 依存関係解決器にエラーが生じました: %s

en: Fatal error in dependency resolver.  You can continue searching, but some solutions might be impossible to generate.
    
    %s
ja: 依存関係解決器に致命的なエラーが発生しました。検索を継続することはできますが、いくつかの解決方法は生成不可能な可能性があります。
    
    %s

en: Virtual package
ja: 仮想パッケージ

en: Not Installed
ja: インストールされていません

en: Removing %s is rejected.
ja: %s の削除は拒否されました。

en: Canceling the installation of %s is rejected.
ja: %s のインストールの取り消しは拒否されました。

en: Canceling the removal of %s is rejected.
ja: %s の削除の取り消しは拒否されました。

en: Keeping %s at version %s is rejected.
ja: %s をバージョン %s に一時固定することは拒否されました。

en: Installing %s version %s is rejected.
ja: %s のバージョン %s のインストールは拒否されました。

en: Downgrading %s to version %s is rejected.
ja: %s のバージョン %s へのダウングレードは拒否されました。

en: Upgrading %s to version %s is rejected.
ja: %s のバージョン %s への更新は拒否されました。

en: Removing %s is preferred over all un-accepted alternatives.
ja: %s の削除はすべての未受諾の代替に優先します。

en: Canceling the installation of %s is preferred over all un-accepted alternatives.
ja: %s のインストールの取り消しはすべての未受諾の代替に優先します。

en: Canceling the removal of %s is preferred over all un-accepted alternatives.
ja: %s の削除の取り消しはすべての未受諾の代替に優先します。

en: Keeping %s at version %s is preferred over all un-accepted alternatives.
ja: %s のバージョン %s での一時固定はすべての未受諾の代替に優先します。

en: Installing %s version %s is preferred over all un-accepted alternatives.
ja: %s のバージョン %s のインストールはすべての未受諾の代替に優先します。

en: Downgrading %s to version %s is preferred over all un-accepted alternatives.
ja: %s のバージョン %s へのダウングレードはすべての未受諾の代替に優先します。

en: Upgrading %s to version %s is preferred over all un-accepted alternatives.
ja: %s のバージョン %s への更新はすべての未受諾の代替に優先します。

en: Leaving %ls unresolved is rejected.
ja: %ls を未解決のままにすることは拒否されます。

en: Leaving %ls unresolved is preferred over all un-accepted alternatives.
ja: %ls を未解決のままにすることはすべての未受諾の代替に優先します。

en: How to treat the selected action | How to treat the selected actions
ja[0]: 選択されたアクションの取り扱い方法

en: Ignore solutions containing this action. | Ignore solutions containing these actions.
ja[0]: このアクションに含まれる解決方法を無視します。

en: Allow solutions containing this action, but do not prefer them to other solutions. | Allow solutions containing these actions, but do not prefer them to other solutions.
ja[0]: このアクションに含まれる解決方法を許可しますが、他の解決方法にこれらを優先することはしません。

en: Always prefer this action over alternatives that have not been accepted. | Always prefer these actions over alternatives that have not been accepted.
ja[0]: このアクションを常に、受諾していない代替に優先します。

en: %s depends upon %s
ja: %s が %s に依存

en: %s pre-depends upon %s
ja: %s が %s に事前依存

en: %s suggests %s
ja: %s が %s を提案

en: %s recommends %s
ja: %s が %s を推奨

en: %s conflicts with %s
ja: %s が %s と競合

en: %s breaks %s
ja: %s によって %s が破損

en: %s replaces %s
ja: %s が %s を置換

en: %s obsoletes %s
ja: %s が %s を廃止

en: %s enhances %s
ja: %s が %s を拡張

en: Remove the following packages:
ja: 以下のパッケージを削除する:

en: Install the following packages:
ja: 以下のパッケージをインストールする:

en: Keep the following packages:
ja: 以下のパッケージを一時固定する:

en: Upgrade the following packages:
ja: 以下のパッケージを更新する:

en: Downgrade the following packages:
ja: 以下のパッケージをダウングレードする:

en: Leave the following dependencies unresolved:
ja: 以下の依存関係を未解決のままにする:

en: Remove %s [<big>%s</big> (%s)]
ja: %s [<big>%s</big> (%s)] を削除する

en: Install %s [<big>%s</big> (%s)]
ja: %s [<big>%s</big> (%s)] をインストールする

en: Cancel the installation of %s
ja: %s のインストールを取り消す

en: Cancel the removal of %s
ja: %s の削除を取り消す

en: Keep %s at version <big>%s</big> (%s)
ja: %s をバージョン <big>%s</big> (%s) に一時固定する

en: Upgrade %s [<big>%s</big> (%s) -> <big>%s</big> (%s)]
ja: %s を更新する [<big>%s</big> (%s) -> <big>%s</big> (%s)]

en: Downgrade %s [<big>%s</big> (%s) -> <big>%s</big> (%s)]
ja: %s をダウングレードする [<big>%s</big> (%s) -> <big>%s</big> (%s)]

en: <b>Remove</b> %s
ja: %s を<b>削除</b>

en: <b>remove</b> %s
ja: %s を<b>削除</b>

en: <b>Keep</b> %s at version %s
ja: %s をバージョン %s に<b>一時固定</b>

en: <b>keep</b> %s at version %s
ja: %s をバージョン %s に<b>一時固定</b>

en: <b>Cancel</b> the installation of %s
ja: %s のインストールを<b>取り消す</b>

en: <b>cancel</b> the installation of %s
ja: %s のインストールを<b>取り消す</b>

en: <b>Install</b> %s %s
ja: %s %s を<b>インストール</b>

en: <b>install</b> %s %s
ja: %s %s を<b>インストール</b>

en: <b>Downgrade</b> %s to version %s
ja: %s をバージョン %s に<b>ダウングレード</b>

en: <b>downgrade</b> %s to version %s
ja: %s をバージョン %s に<b>ダウングレード</b>

en: <b>Upgrade</b> %s to version %s
ja: %s を バージョン %s に<b>更新</b>

en: <b>upgrade</b> %s to version %s
ja: %s を バージョン %s に<b>更新</b>

en: Leave %s unresolved
ja: %s を未解決のままにする

en: leave %s unresolved
ja: %s を未解決のままにする

en: %s install | %s installs
ja[0]: %s のインストール

en: %s remove | %s removes
ja[0]: %s の削除

en: %s keep | %s keeps
ja[0]: %s の一時固定

en: %s upgrade | %s upgrades
ja[0]: %s の更新

en: %s downgrade | %s downgrades
ja[0]: %s のダウングレード

en: %s unresolved recommendation | %s unresolved recommendations
ja[0]: %s の未解決の推奨

en: No solutions yet.
ja: 解決方法はまだありません。

en: No dependency solution was found.
ja: 依存関係の解決方法が見つかりません。

en: No solutions.
ja: 解決方法はありません。

en: To view a solution, select it from the list to the right.
ja: 解決方法を見るには、右のリストからそれを選択してください。

en: %u solution. | %u solutions.
ja[0]: %u の解決方法。

en: Solution %s of %s.
ja: 解決方法 %s/%s。

en: Download
ja: ダウンロード

en: Unrecognized color name "%s"
ja: 色名 "%s" を認識できません

en: Unrecognized attribute name "%s"
ja: 属性名 "%s" を認識できません

en: Invalid entry in style definition group: "%s"
ja: スタイル定義グループ中に無効なエントリがあります: "%s"

en: Invalid tagless entry in style definition group: "%s"
ja: スタイル定義グループ中にタグのない無効なエントリがあります: "%s"

en: The default color may only be used as a background.
ja: デフォルトの色は背景にのみ使用できます。

en: Unknown style attribute %s
ja: 未知のスタイル属性です: %s

en: Invalid entry in keybinding group: "%s"
ja: キーバインドグループに無効なエントリがあります: "%s"

en: Ignoring invalid keybinding "%s" -> "%s"
ja: 無効なキーバインド "%s" -> "%s" を無視しています

en: Expected policy identifier, got '%c'
ja: 規則 ID を期待しましたが '%c' が与えられました

en: Expected ',', '%c', or '('; got '%c'
ja: ','、'%c'、または '(' を期待しましたが '%c' が与えられました

en: Expected ',' or '(', got '%c'
ja: ',' または '(' を期待しましたが '%c' が与えられました

en: Unknown grouping policy "%s"
ja: "%s" は不明な分類規則です

en: Terminal policy '%s' should be the last policy in the list
ja: 末端規則 '%s' はリストの最後の規則にしてください

en: Unmatched '(' in grouping policy
ja: 分類規則内で '(' が対応していません

en: Bad section name '%s' (use 'none', 'topdir', 'subdir', or 'subdirs')
ja: セクション名 '%s' が不正です ('none'、'topdir'、'subdir'、または 'subdirs' を使用してください)

en: Bad passthrough setting '%s' (use 'passthrough' or 'nopassthrough')
ja: パススルー設定 '%s' が不正です ('passthrough' または 'nopassthrough' を使用してください)

en: Too many arguments to '%s' grouping policy
ja: 分類規則 '%s' に渡す引数が多すぎます

en: Grouping policy '%s' takes no arguments
ja: 分類規則 '%s' に引数は不要です

en: Expected '(' after '%s'
ja: '%s' の後に '(' が期待されます

en: Unable to parse pattern at '%s'
ja: '%s' のパターンをパースできません

en: Exactly one filter must be provided as an argument to a 'filter' policy
ja: 'filter' 規則にはフィルタを一つだけ引数として与えなければなりません

en: Bad mode name '%s' (use 'binary' or 'source')
ja: モード名 '%s' が不正です ('binary' または 'source' を使用してください)

en: Missing arguments to '%s' grouping policy
ja: 分類規則 '%s' に渡す引数が不足しています

en: Unable to parse pattern after "%s"
ja: "%s" の後のパターンを解析できません

en: Unexpected empty tree title after "%s"
ja: 想定外の空のツリータイトルが "%s" の後にあります

en: Expected '{', ')', or ',' following '||', got '%s'
ja: '||' の後に '{'、')'、または ',' を期待しましたが '%s' が与えられました

en: Unmatched '(' in '%s' grouping policy
ja: 分類規則 '%s' 内で '(' が対応していません

en: Couldn't parse layout: No column format specified for static item
ja: レイアウトを解析できませんでした: 静的な項目に対して行のフォーマットが指定されていません

en: Couldn't parse layout: encoding error in column descriptor
ja: レイアウトをパースできませんでした: 行記述子でエンコーディングエラーが生じました

en: Couldn't parse layout: error parsing column definitions
ja: レイアウトをパースできませんでした: 行の定義でエラーが生じました

en: Couldn't parse layout: unknown view item type "%s"
ja: レイアウトを解析できませんでした: 画面の項目の種類が不明です: "%s"

en: Couldn't parse layout: no row number specified
ja: レイアウトを解析できませんでした: 列の数が指定されていません

en: Couldn't parse layout: no width specified
ja: レイアウトを解析できませんでした: 幅が指定されていません

en: Couldn't parse layout: no height specified
ja: レイアウトを解析できませんでした: 高さが指定されていません

en: Unknown alignment type '%s'
ja: 整列の種類が不明です: '%s'

en: Sorting policy '%s' takes no arguments
ja: 並べ替え規則 '%s' に引数は不要です

en: Invalid zero-length sorting policy name
ja: 長さがゼロの文字列は並び替え規則の名前として無効です

en: Unmatched '(' in sorting policy description
ja: 並び替え規則の記述内で '(' が対応していません

en: Invalid sorting policy type '%s'
ja: 並び替え規則の種類が不正です: '%s'

en: Can't decode multibyte string after "%ls"
ja: "%ls" の後のマルチバイト文字列をデコードできません

en: Can't decode wide-character string after "%s"
ja: "%s" の後のワイドキャラクタをデコードできません

en: Compiler: g++ %s
ja: コンパイラ: g++ %s

en: Compiled against:
ja: コンパイル環境:

en:   apt version %d.%d.%d
ja:   apt バージョン %d.%d.%d

en:   NCurses version: Unknown
ja:   NCurses バージョン: 不明

en:   NCurses version %s
ja:   NCurses バージョン %s

en:   libsigc++ version: %s
ja:   libsigc++ のバージョン: %s

en:   Gtk+ version %d.%d.%d
ja:   Gtk+ バージョン %d.%d.%d

en:   Gtk-- version %d.%d.%d
ja:   Gtk-- バージョン %d.%d.%d

en:   Gtk+ support disabled.
ja:   Gtk+ サポート無効。

en:   Compiled with Qt %s
ja:   Qt %s によりコンパイル

en:   Running on Qt %s
ja:   Qt %s で実行中

en:   Qt support disabled.
ja:   Qt サポート無効。

en: 
    Current library versions:
ja: 
    現在のライブラリのバージョン:

en:   NCurses version: %s
ja:   NCurses バージョン: %s

en:   cwidget version: %s
ja:   cwidget バージョン: %s

en:   Apt version: %s
ja:   apt バージョン: %s

en: Usage: aptitude [-S fname] [-u|-i]
ja: 使用方法: aptitude [-S ファイル名] [-u|-i]

en:        aptitude [options] <action> ...
ja:           aptitude [オプション] <アクション> ...

en: Actions (if none is specified, aptitude will enter interactive mode):
ja: アクション (指定がない場合、aptitude はインタラクティブモードで起動します):

en:  install         Install/upgrade packages.
ja:  install         パッケージをインストール/更新します。

en:  remove          Remove packages.
ja:  remove          パッケージを削除します。

en:  purge           Remove packages and their configuration files.
ja:  purge           パッケージと設定ファイルを削除します。

en:  hold            Place packages on hold.
ja:  hold            パッケージを固定します。

en:  unhold          Cancel a hold command for a package.
ja:  unhold          パッケージの固定を解除します。

en:  markauto        Mark packages as having been automatically installed.
ja:  markauto        自動的にインストールされたという印をパッケージにつけます。

en:  unmarkauto      Mark packages as having been manually installed.
ja:  unmarkauto      手動でインストールされたという印をパッケージにつけます。

en:  forbid-version  Forbid aptitude from upgrading to a specific package version.
ja:  forbid-version  aptitude に特定のパッケージバージョンの更新を禁止させます。

en:  update          Download lists of new/upgradable packages.
ja:  update          新規/更新可能なパッケージの一覧をダウンロードします。

en:  safe-upgrade    Perform a safe upgrade.
ja:  safe-upgrade    安全な更新を行います。

en:  full-upgrade    Perform an upgrade, possibly installing and removing packages.
ja:  full-upgrade    パッケージのインストールや削除を伴う可能性のある更新を行います。

en:  build-dep       Install the build-dependencies of packages.
ja:  build-dep       パッケージの構築依存関係をインストールします。

en:  forget-new      Forget what packages are "new".
ja:  forget-new      どのパッケージが "新規" かの情報を消去します。

en:  search          Search for a package by name and/or expression.
ja:  search          名前や正規表現でパッケージを検索します。

en:  show            Display detailed information about a package.
ja:  show            パッケージについての詳細な情報を表示します。

en:  versions        Displays the versions of specified packages.
ja:  versions        指定したパッケージのバージョンを表示します。

en:  clean           Erase downloaded package files.
ja:  clean           ダウンロード済みのパッケージファイルを消去します。

en:  autoclean       Erase old downloaded package files.
ja:  autoclean       古いダウンロード済みのパッケージファイルを消去します。

en:  changelog       View a package's changelog.
ja:  changelog       パッケージの変更履歴を表示します。

en:  download        Download the .deb file for a package.
ja:  download        パッケージの .deb ファイルをダウンロードします。

en:  reinstall       Reinstall a currently installed package.
ja:  reinstall       現在インストールされているパッケージを再インストールします。

en:  why             Explain why a particular package should be installed.
ja:  why             特定のパッケージをインストールする必要がある理由を表示します。

en:  why-not         Explain why a particular package cannot be installed.
ja:  why-not         特定のパッケージをインストールすることができない理由を表示します。

en:  add-user-tag    Add user tag to packages/patterns.
ja:  add-user-tag    パッケージ/パターンにユーザタグを追加します。

en:  remove-user-tag Remove user tag from packages/patterns.
ja:  remove-user-tag パッケージ/パターンからユーザタグを削除します。

en: Options:
ja: オプション:

en:  -h              This help text.
ja:  -h              このヘルプの文章です。

en:  --gui           Use the GTK GUI even if disabled in the configuration.
ja:  --gui           設定で無効にされていても GTK GUIを使用します。

en:  --no-gui        Do not use the GTK GUI even if available.
ja:  --no-gui        利用可能でも GTK GUI を使いません。

en:  --qt            Use the Qt GUI.
ja:  --qt            Qt GUI を利用します。

en:  --no-qt         Do not use the Qt GUI even if enabled in the configuration.
ja:  --no-qt         設定が無効でも Qt GUIを使用します。

en:  -s              Simulate actions, but do not actually perform them.
ja:  -s              アクションのシミュレートのみ行い、実際には実行しません。

en:  -d              Only download packages, do not install or remove anything.
ja:  -d              パッケージのダウンロードのみ行い、インストールや削除は
                     行いません。

en:  -P              Always prompt for confirmation of actions.
ja:  -P              アクションの確認のため、常にプロンプトを出します。

en:  -y              Assume that the answer to simple yes/no questions is 'yes'.
ja:  -y              すべての yes/no の質問に対して 'yes' と答えたと見なします。

en:  -F format       Specify a format for displaying search results; see the manual.
ja:  -F フォーマット 検索結果の表示フォーマットを指定します。マニュアルを参照し
                     てください。

en:  -O order        Specify how search results should be sorted; see the manual.
ja:  -O 順序         検索結果の並び替えを指定します。マニュアルを参照してくださ
                     い。

en:  -w width        Specify the display width for formatting search results.
ja:  -w 幅           検索結果の表示フォーマットの幅を指定します。

en:  -f              Aggressively try to fix broken packages.
ja:  -f              依存関係が壊れたパッケージを積極的に修復しようとします。

en:  -V              Show which versions of packages are to be installed.
ja:  -V              パッケージのどのバージョンがインストールされるか表示します。

en:  -D              Show the dependencies of automatically changed packages.
ja:  -D              自動的に変更されたパッケージの依存関係を表示します。

en:  -Z              Show the change in installed size of each package.
ja:  -Z              各パッケージのインストールサイズの変更を表示します。

en:  -v              Display extra information. (may be supplied multiple times).
ja:  -v              付加的な情報を表示します (何倍もの情報が提供されます)。

en:  -t [release]    Set the release from which packages should be installed.
ja:  -t [リリース]   パッケージをインストールするリリースを指定します。

en:  -q              In command-line mode, suppress the incremental progress
                      indicators.
ja:  -q              コマンドラインモードで、進行状況の逐次表示を抑制します。

en:  -o key=val      Directly set the configuration option named 'key'.
ja:  -o キー=値      'キー' の名前の設定オプションを直接設定します。

en:  --with(out)-recommends     Specify whether or not to treat recommends as
                                strong dependencies.
ja:  --with(out)-recommends     推奨パッケージを強い依存関係として扱うかどうかを
                                指定します。

en:  -S fname        Read the aptitude extended status info from fname.
ja:  -S ファイル名   ファイルから aptitude の拡張状態情報を読み込みます。

en:  -u              Download new package lists on startup.
ja:  -u              起動時に新しいパッケージ一覧をダウンロードします。

en:                   (terminal interface only)
ja:                   (端末インタフェースのみ)

en:  -i              Perform an install run on startup.
ja:  -i              起動時にインストールを行います。

en: See the manual page for a complete list and description of all the options.
ja: すべてのオプションの完全なリストと説明については、マニュアルページを参照してください。

en: This aptitude does not have Super Cow Powers.
ja: この aptitude にはスーパー牛さんパワーなどはありません。

note: TRANSLATORS: levels are not translatable anymore
en: Unknown log level name "%s" (expected "trace", "debug", "info", "warn", "error", "fatal", or "off").
ja: "%s" は未知のログレベル名です  ("trace"、"debug"、"info"、"warn"、"error"、"fatal"、"off" のいずれかが期待されます)。

note: TRANSLATORS: following paragraph copied from src/generic/util/logging.h * *  A category consists of one or more nonempty components *  separated by ".", such as "aptitude.util.logging", with *  the exception that the root logger is indicated by the *  empty string (""). * A list of the used ones in 
en: Invalid logger name "%s".
ja: ロガー名 "%s" は不正です。

en: Expected a number after -q=
ja: -q= の後に番号が期待されます

en: Expected a number after -q=, got %s
ja: -q= の後に番号が期待されますが、%s が与えられました

en: -o requires an argument of the form key=value, got %s
ja: -o には キー=値 形式の引数が必要ですが、%s が与えられました

en: Invalid option "%s" (only "--purge-unused" is valid).  Perhaps you want the "purge" action?
ja: 無効なオプション "%s" ("--purge-unused" のみが有効)。おそらく "purge" アクションをしたいのではありませんか?

en: No comma following tag name "%s".
ja: タグ名 "%s" の後にコンマがありません。

en: WEIRDNESS: unknown option code received
ja: 不可思議: 未知のオプションコードを受け取りました

en: Invalid package names display mode "%s" (should be "never", "auto", or "always").
ja: パッケージ名表示モード "%s" は不正です ("never"、"auto"、"always" のどれかでないといけません)。

note: TRANSLATORS: "why" and "modes" here are the aptitude command name and parameters, and should not be translated.
en: Invalid "why" summary mode "%s": expected "no-summary", "first-package", "first-package-and-type", "all-packages", or "all-packages-with-dep-versions".
ja: "why" 概要モード "%s" が不正です: "no-summary"、"first-package"、"first-package-and-type"、"all-packages"、"all-packages-with-dep-versions" が期待されます。

en: Only one of --auto-clean-on-startup, --clean-on-startup, -i, and -u may be specified
ja: --auto-clean-on-startup、--clean-on-startup、-i、-u のいずれか 1 つのみを指定可能です

en: -u, -i, and --clean-on-startup may not be specified in command-line mode (eg, with 'install')
ja: -u、-i、および --clean-on-startup はコマンドラインモードで指定することはできません (例えば、'install' とともに)

en: -u, -i, and --clean-on-startup may not be specified with a command
ja: -u、-i、および --clean-on-startup はコマンドとともに指定することはできません

en: Command "%s" needs arguments
ja: "%s" コマンドは引数を必要とします

en: Unknown command "%s"
ja: 不明なコマンド "%s"

en: Uncaught exception: %s
ja: 捕捉できなかった例外: %s

en: Backtrace:
    %s
ja: バックトレース:
    %s

en: Search for:
ja: 検索:

en: Search backwards for:
ja: 後方を検索:

en: Minesweeper
ja: マインスイーパ

en: %i/%i mines  %d %s
ja: 地雷 %i/%i   %d %s

en: second
ja: 秒

en: seconds
ja: 秒

en:     %s in %d %s
ja:     %2$d %3$sで%1$s

en: Won
ja: 勝利

en: Lost
ja: 敗北

en: Could not open file "%s"
ja: ファイル "%s" が開けません

en: Could not load game from %s
ja: %s からゲームをロードできません

en: The board height must be a positive integer
ja: ボードの高さは正の整数でなければいけません

en: The board width must be a positive integer
ja: ボードの幅は正の整数でなければいけません

en: Invalid mine count; please enter a positive integer
ja: 地雷の数が不正です。正の整数を入力してください

en: Setup custom game
ja: カスタムゲームを設定

en: Height of board:
ja: ボードの高さ:

en: Width of board:
ja: ボードの幅:

en: Number of mines:
ja: 地雷の数:

en: Ok
ja: OK

en: Choose difficulty level
ja: レベルを選択

en: Easy
ja: 簡単

en: Medium
ja: 普通

en: Hard
ja: 難しい

en: Custom
ja: カスタム

en: You have won.
ja: あなたの勝ちです。

en: You lose!
ja: あなたの負け!

en: Enter the filename to load:
ja: 読み込むファイル名を入力してください:

en: Enter the filename to save:
ja: 保存するファイル名を入力してください:

en: mine-help.txt
ja: mine-help-ja.txt

en: Encoding of mine-help.txt|UTF-8
ja: Encoding of mine-help-ja.txt|UTF-8

en: Package
ja: パッケージ

en: InstSz
ja: インストサイズ

en: DebSz
ja: Debサイズ

en: Action
ja: アクション

en: InstVer
ja: 現在版

en: CandVer
ja: 候補版

en: LongState
ja: 状態

en: LongAction
ja: アクション

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: Priority
ja: 優先度

en: Section
ja: セクション

en: Tag/user-tags
ja: タグ/ユーザタグ

en: Source
ja: ソース

en: Architecture
ja: アーキテクチャ

en: Origin
ja: 出所

en: ProgName
ja: 名前

en: ProgVer
ja: バージョン

en: #Broken
ja: #依存関係破損

en: DiskUsage
ja: ディスク使用量

en: DownloadSize
ja: ダウンロードサイズ

en: <none>
ja: <なし>

en: virtual
ja: 仮想

en: purged
ja: 完全削除

en: half-config
ja: 設定未完了

en: half-install
ja: インストール未完了

en: config-files
ja: 設定ファイル

en: triggers-awaited
ja: トリガ待ち

en: triggers-pending
ja: トリガ保留

en: hold
ja: 固定

en: forbidden upgrade
ja: 更新禁止

en: purge
ja: 完全削除

en: delete
ja: 削除

en: broken
ja: 依存関係破損

en: install
ja: インストール

en: reinstall
ja: 再インストール

en: upgrade
ja: 更新

en: none
ja: なし

en: #Broken: %ld
ja: #依存破: %ld

en: Disk: %c%sB
ja: ディスク: %c%sB

en: DL サイズ: %sB
ja: DL: %s バイト

note: TRANSLATORS: Hostname
en: HN too long
ja: HN が長すぎます

en: Using default for %s string: '%s'
ja: %s のデフォルトの文字列を使用します: '%s'

en: Unable to transcode package display format after "%ls"
ja: "%ls" の後のパッケージ表示フォーマットをコード変換できません

en: Internal error: Default column string is unparsable
ja: 内部エラー: デフォルトの行文字列が解析不可能です

en: Forbidden character in position %zu of %s string: '%s'
ja: %2$s の文字列の %1$zu 文字目に禁止された文字があります: '%3$s'

en: Tasks
ja: タスク

en: Security Updates
     Security updates for these packages are available from security.debian.org.
ja: セキュリティアップデート
     これらのパッケージのセキュリティアップデートが security.debian.org から入手可能です。

en: Upgradable Packages
     A newer version of these packages is available.
ja: 更新可能なパッケージ
     これらのパッケージは新しいバージョンが利用可能です。

en: New Packages
     These packages have been added to Debian since the last time you cleared the list of "new" packages (choose "Forget new packages" from the Actions menu to empty this list).
ja: 新規パッケージ
     これらのパッケージは、"新規" パッケージ一覧を最後に消してから Debian に追加されました (この一覧を空にするには、"新規パッケージ一覧を消去" をアクションメニューから選んでください)。

en: Installed Packages
     These packages are currently installed on your computer.
ja: インストール済みのパッケージ
     これらのパッケージは現在コンピュータにインストールされています。

en: Not Installed Packages
     These packages are not installed on your computer.
ja: インストールされていないパッケージ
     これらのパッケージはコンピュータにインストールされていません。

en: Obsolete and Locally Created Packages
     These packages are currently installed on your computer, but they are not available from any apt source.  They may be obsolete and removed from the archive, or you may have built a private version of them yourself.
ja: 廃止された、またはローカルで作成されたパッケージ
     これらのパッケージは現在コンピュータにインストールされていますが、apt のどの入手先からも入手できません。おそらくそれらは、古いためにアーカイブから削除されたか、または自分でビルドした独自バージョンなのでしょう。

en: Virtual Packages
     These packages do not exist; they are names other packages use to require or provide some functionality.
ja: 仮想パッケージ
     これらのパッケージには実体がありません。これらは、他のパッケージに何らかの機能を必要とさせたり提供させたりするのに用いられる名前です。

en: Packages which are recommended by other packages
     These packages are not strictly required, but they may be necessary to provide full functionality in some other programs that you are installing or upgrading.
ja: 他のパッケージから推奨されているパッケージ
     これらのパッケージは、厳密には必須というほどではありませんが、インストールや更新をしようとしている他のプログラムに完全な機能を提供するために必要となるでしょう。

en: Packages which are suggested by other packages
     These packages are not required in order to make your system function properly, but they may provide enhanced functionality for some programs that you are currently installing.
ja: 他のパッケージから提案されているパッケージ
     これらのパッケージは、システムをきちんと機能させるためには必須ではありませんが、現在インストールしようとしているいくつかのプログラムの機能を拡張してくれるでしょう。

en: unknown
ja: 不明

en: Priority %s
ja: 優先度 %s

en: End-user
ja: エンドユーザ

en: Servers
ja: サーバ

en: Development
ja: 開発用

en: Localization
ja: 地域化

en: Hardware Support
ja: ハードウェアサポート

en: Unrecognized tasks
ja: 認識できないタスク

en: 
     Tasks are groups of packages which provide an easy way to select a predefined set of packages for a particular purpose.
ja: 
     タスクはパッケージのグループで、これを用いると、特定の目的のためにあらかじめ定義したパッケージセットを容易に選択できるようになります。

en: Bad number in format string: %ls
ja: フォーマット文字列中に不正な数字があります: %ls

en: Match indices must be 1 or greater, not "%s"
ja: match の添字は 1 以上でなければなりません。"%s" ではいけません

en: Match index %ls is too large; available groups are (%s)
ja: match の添字 %ls は大きすぎます。利用可能なグループは (%s) です

en: TAGLESS PACKAGES
ja: タグのないパッケージ

en: 
     These packages have not yet been classified in debtags, or the debtags database is not present (installing debtags may correct this problem).
ja: 
     これらのパッケージがまだ debtags において分類されていないか、あるいは debtags データベースがありません (debtags データベースがない場合は、debtags をインストールすると問題が解決されるでしょう)。

en: Source Package:
ja: ソースパッケージ:

en: Origin:
ja: 出所:

en: Origin URI:
ja: 出所 URI:

en: Package names provided by %s
ja: パッケージ名は %s で提供されています

en: Packages which depend on %s
ja: %s に依存しているパッケージ

en: Versions of %s
ja: %s のバージョン

en: %s is an essential package!%n%nAre you sure you want to remove it?%nType '%s' if you are.
ja: %s は必須パッケージです!%n%n本当に削除したいのですか?%n削除したい場合は '%s' と入力してください。

en: "%s" is a virtual package provided by:
    
    %s
    You must choose one to install.
ja: "%s" は、以下のパッケージから提供されている仮想パッケージです:
    
    %s
    インストールのためいずれかを選択する必要があります。

en: Pending actions could not be saved and would be lost, reconfiguring packages is not allowed at this point.
ja: 保留中のアクションは保存できずに失われました。パッケージの再構成は、この時点では許可されていません。

en: You are not root and I cannot find any way to become root.  To reconfigure this package, install the menu package, the login package, or run aptitude as root.
ja: 現在 root ではなく、また root になる方法も見つかりません。このパッケージを設定し直すには、menu パッケージや login パッケージをインストールするか、aptitude を root で起動してください。

en: Reconfiguring %s
ja: %s を再設定しています

en: This group contains %d package. | This group contains %d packages.
ja[0]: このグループには %d 個のパッケージが含まれています。

en: All Packages
ja: すべてのパッケージ

en: No packages matched the pattern "%ls".
ja: "%ls" にマッチするパッケージがありません。

en: Enter the new package tree limit:
ja: パッケージツリーの新しい制限値を入力してください:

en: Enter the new package grouping mechanism for this display:
ja: この画面のための新しいパッケージ分類規則を入力してください:

en: Enter the new package sorting mechanism for this display:
ja: この画面のための新しいパッケージ並び替え規則を入力してください:

en: Couldn't cw::util::transcode column definition
ja: 行の定義に cw::util::transcode を実行できませんでした

en: Couldn't parse column definition
ja: 行の定義をパースできませんでした

en: If you select a package, an explanation of why it should be installed or removed will appear in this space.
ja: パッケージを選択すると、そのパッケージをインストールすべき理由や削除すべき理由の説明がこの欄に表示されます。

en: provides
ja: 提供

en: Virtual package not provided by any package.
ja: いずれのパッケージからも提供されていない仮想パッケージです。

en: Virtual package provided by:
ja: 以下のパッケージから提供されている仮想パッケージです:

en: make_package_view: error in arguments -- two main widgets??
ja: make_package_view: 引数にエラーがあります -- メインウィジェットが 2 つですか??

en: make_package_view: error in arguments -- bad column list for static item
ja: make_package_view: 引数にエラーがあります -- 静的なアイテムに対する行リストが不正です

en: Related Dependencies
ja: 関連する依存関係

en: Why Installed
ja: インストールの理由

en: make_package_view: bad argument!
ja: make_package_view: 引数が不正です!

en: make_package_view: no main widget found
ja: make_package_view: メインウィジェットが見つかりません

en: Perform Changes
ja: 変更を実施

en: all
ja: 全て

en: installed locally
ja: ローカル版をインストール済み

en: new
ja: 新規

en: Show:
ja: 表示:

en: Manage Filters
ja: フィルタ管理

en: Name and Description
ja: 名前と説明

en: Find:
ja: 検索文字列:

en: by
ja: 検索対象

en: &File
ja: ファイル(_F)

en: &Packages
ja: パッケージ(_P)

en: &Help
ja: ヘルプ(_H)

en: depends on
ja: に依存

en: pre-depends on
ja: に事前依存

en: suggests
ja: を提案

en: recommends
ja: を推奨

en: conflicts with
ja: と競合

en: breaks
ja: が破損

en: replaces
ja: を置換

en: obsoletes
ja: を廃止

en: enhances
ja: 拡張

en:  (provided by %F)
ja:  (%F で提供)

en: held/unchanged
ja: 固定/無変更

en: downgrade
ja: ダウングレード

en: unconfigured
ja: 未設定

en: If you select a package, an explanation of its current state will appear in this space.
ja: パッケージを選択すると、そのパッケージの現在の状態に関する説明がこの欄に表示されます。

en: %B%s%b was installed automatically; it is being removed because all of the packages which depend upon it are being removed:
ja: %B%s%b は自動的にインストールされたパッケージです。これに依存している以下のパッケージがすべて削除予定とされているため、このパッケージも削除が予定されています:

en: %B%s%b will be automatically removed because of dependency errors:
ja: %B%s%b は、依存関係のエラーのため自動的に削除される予定です:

en: %B%s%b will be automatically installed to satisfy the following dependencies:
ja: %B%s%b は、以下の依存関係を満たすために自動的にインストールされる予定です:

en: %B%s%b cannot be upgraded now, but if it could be, it would still be held at version %B%s%b.
ja: %B%s%b は現在更新できません。たとえできたとしても、バージョン %B%s%b で固定されるでしょう。

en: %B%s%b will not be upgraded to version %B%s%b, to avoid breaking the following dependencies:
ja: %B%s%b はバージョン %B%s%b に更新されません。以下の依存関係を壊すのを防ぐためです:

en: %B%s%b is currently installed.
ja: %B%s%b は現在インストールされています。

en: %B%s%b is not currently installed.
ja: %B%s%b は現在インストールされていません。

en: Some dependencies of %B%s%b are not satisfied:
ja: %B%s%b の依存関係のいくつかが満たされていません:

en: %B%s%b will be downgraded.
ja: %B%s%b がダウングレードされます。

en: %B%s%b will not be upgraded to the forbidden version %B%s%b.
ja: %B%s%b は、禁止バージョン %B%s%b には更新されません。

en: %B%s%b could be upgraded to version %B%s%b, but it is being held at version %B%s%b.
ja: %B%s%b はバージョン %B%s%b に更新可能ですが、バージョン %B%s%b で固定されています。

en: %B%s%b will be re-installed.
ja: %B%s%b が再インストールされます。

en: %B%s%b will be installed.
ja: %B%s%b がインストールされます。

en: %B%s%b will be removed.
ja: %B%s%b が削除されます。

en: %B%s%b will be upgraded from version %B%s%b to version %B%s%b.
ja: %B%s%b がバージョン %B%s%b からバージョン %B%s%b に更新されます。

en: %B%s%b is only partly installed; its installation will be completed.
ja: %B%s%b はまだインストールが完了していません。インストールの完了を試みる予定です。

en: The following packages depend on %B%s%b and will be broken by its removal:
ja: 以下のパッケージが %B%s%b に依存しているため、削除すると依存関係が壊れます:

en: The following packages depend on %B%s%b and are broken:
ja: 以下のパッケージが %B%s%b に依存しており、依存関係が壊れています:

en: The following packages conflict with %B%s%b and will be broken by its installation:
ja: 以下のパッケージが %B%s%b と競合しているため、インストールすると依存関係が壊れるでしょう:

en: The following packages depend on a version of %B%s%b other than the currently installed version of %B%s%b, or conflict with the currently installed version:
ja: 以下のパッケージは、%B%s%b の現在インストールされているバージョン %B%s%b 以外のものに依存しているか、または現在インストールされているバージョンと競合しています:

en: The following packages conflict with %B%s%b, or depend on a version of it which is not going to be installed.
ja: 以下のパッケージは %B%s%b と競合するか、またはそのインストール予定にないバージョンに依存しています。

en: The following packages conflict with %B%s%b:
ja: 以下のパッケージが %B%s%b と競合しています:

en: The following packages depend on a version of %B%s%b other than the currently installed version of %B%s%b:
ja: 以下のパッケージは、%B%s%b の現在インストールされているバージョン %B%s%b 以外のものに依存しています:

en: The following packages depend on a version of %B%s%b which is not going to be installed.
ja: 以下のパッケージは、%B%s%b のインストール予定にないバージョンに依存しています。

en: upgraded
ja: 更新される

en: downgraded
ja: ダウングレードされる

en: The following packages depend on the currently installed version of %B%s%b (%B%s%b), or conflict with the version it will be %s to (%B%s%b), and will be broken if it is %s.
ja: 以下のパッケージは、現在インストールされている %B%s%b のバージョン (%B%s%b) に依存しているか、または %s バージョン (%B%s%b) と競合しているため、%s と依存関係が壊れます。

en: The following packages conflict with version %B%s%b of %B%s%b, and will be broken if it is %s.
ja: 以下のパッケージは %B%2$s%b のバージョン %B%1$s%b と競合しているため、%3$s と依存関係が壊れます。

en: The following packages depend on version %B%s%b of %B%s%b, and will be broken if it is %s.
ja: 以下のパッケージは %B%2$s%b のバージョン %B%1$s%b に依存しているため、%3$s と依存関係が壊れます。

en: The package cache is not available.
ja: パッケージキャッシュが利用不可能です。

en: No packages are broken.
ja: 依存関係が壊れているパッケージはありません。

en: No resolution found.
ja: 解決方法がありません。

en: Previous
ja: 前

en: Next
ja: 次

en: Apply
ja: 適用

en: Close
ja: 閉じる

en: %s conflicts with %s [provided by %s %s]
ja: %s が %s [%s %s が提供] と競合

en: Removing %s
ja: %s を削除しています

en: Installing %s %s (%s)
ja: %s %s (%s) をインストールしています

en: Leave %ls unresolved.
ja: %ls を未解決のままにします。

en: %BRemove%b the following packages:%n
ja: 以下のパッケージを%B削除%bする:%n

en: %BInstall%b the following packages:%n
ja: 以下のパッケージを%Bインストール%bする:%n

en: %BKeep%b the following packages at their current version:%n
ja: 以下のパッケージを現在のバージョンに%B一時固定%bする:%n

en: %BUpgrade%b the following packages:%n
ja: 以下のパッケージを%B更新%bする:%n

en: %BDowngrade%b the following packages:%n
ja: 以下のパッケージを%Bダウングレード%bする:%n

en: Remove %F [%s (%s)]
ja: %F [%s (%s)] を削除する

en: Install %F [%s (%s)]
ja: %F [%s (%s)] をインストールする

en: Cancel the installation of %F
ja: %F のインストールを取り消す

en: Cancel the removal of %F
ja: %F の削除を取り消す

en: Keep %F at version %s (%s)
ja: %F をバージョン %s (%s) に一時固定する

en: Upgrade %F [%s (%s) -> %s (%s)]
ja: %F を更新する [%s (%s) -> %s (%s)]

en: Downgrade %F [%s (%s) -> %s (%s)]
ja: %F をダウングレードする [%s (%s) -> %s (%s)]

en: -> Leave the dependency "%s recommends %s" unresolved.
ja: -> 依存関係 "%s が %s を推奨" を未解決のままにします。

en: The following actions will resolve this dependency:
ja: この依存関係の問題は以下のアクションによって解決されます:

en: Keep the following packages at their current version:
ja: 以下のパッケージを現在のバージョンに一時固定する:

en: Leave the following recommendations unresolved:
ja: 以下の推奨パッケージを未解決にしておきます:

en: No broken packages.
ja: 依存関係が壊れているパッケージはありません。

en: open: %d; closed: %d; defer: %d; conflict: %d
ja: 未解決: %d; 解決済み: %d; 保留: %d; 競合: %d

en: WARNING
ja: 警告

en: %F: This version of %s is from an %Buntrusted source%b!  Installing this package could allow a malicious individual to damage or take control of your system.
ja: %F: このバージョンの %s は%B信頼できないソース%bに由来するものです! このパッケージをインストールすると、あなたのシステムが悪意のある人間に破壊されたり掌握されたりする可能性があります。

note: TRANSLATORS: This string is a confirmation message, which users (especially CJK users) should be able to input without input methods.  Please include nothing but ASCII characters.
en: Yes, I am aware this is a very bad idea
ja: Hai, korega totemo yokunai kotodato wakatteimasu

en: Er, there aren't any errors, this shouldn't have happened..
ja: おっと、予期せぬエラーです。こういうことは起きてほしくなかったのですが..

en: E:
ja: エラー:

en: W:
ja: 警告:

en: WARNING: the package cache is opened in read-only mode!  This change and all subsequent changes will not be saved unless you stop all other running apt-based programs and select "Become root" from the Actions menu.
ja: 警告: パッケージキャッシュが読み取り専用モードで開かれています! 実行中の APT ベースの他のプログラムをすべて止めてから、アクションメニューから "root になる" を選択しない限り、この変更やこれから行う変更はすべて保存されません。

en: Never display this message again.
ja: このメッセージを二度と表示しない。

en: You may not modify the state of any package while a download is underway.
ja: ダウンロードが行われているときはどのパッケージの状態も変更しないほうがよいでしょう。

en: You already are root!
ja: 既に root になっています!

en: Invalid Get-Root-Command; it should start with su: or sudo:
ja: Get-Root-Command の設定値が不正です。設定値は su: または sudo: で始めてください

en: Invalid Get-Root-Command; it should start with su: or sudo:, not %s:
ja: Get-Root-Command の設定値が不正です。設定値は %s: ではなく su: または sudo: で始めてください

en: Unable to fork: %s
ja: fork できません: %s

en: Subprocess exited with an error, probably due to one of these reasons:
     - incorrect password,
     - insufficient permissions to become root, or
     - root login disabled
ja: 子プロセスはエラーで終了しました。おそらく以下のいずれかの理由です:
     - 不正なパスワード、
     - root になる権限がない、または
     - root ログインが無効

en: Loading cache
ja: キャッシュを読み込んでいます

en: Really quit Aptitude?
ja: 本当に Aptitude を終了しますか?

en: Change the behavior of aptitude
ja: aptitude の振舞いを変更します

en: Really discard your personal settings and reload the defaults?
ja: 本当に個人設定を破棄してデフォルトの設定を読み込み直しますか?

en: Using default value for %s string: '%s'
ja: %s のデフォルト値の文字列 '%s' を使用します

en: View available packages and choose actions to perform
ja: 利用可能なパッケージを表示し、実行するアクションを選択します

en: Recommended Packages
ja: 推奨パッケージ

en: View packages that it is recommended that you install
ja: インストールするよう推奨されているパッケージを表示します

en: Recommendations
ja: 推奨

en: Packages (flat)
ja: パッケージ (フラット)

en: View available packages (flat, no grouping) and choose actions to perform
ja: 利用可能なパッケージを表示し (フラット、分類なし)、実行するアクションを選択します

en: Packages (debtags)
ja: パッケージ (debtags)

en: View available packages (debtags grouping) and choose actions to perform
ja: 利用可能なパッケージを表示し (debtags 分類)、実行するアクションを選択します

en: Packages (source)
ja: パッケージ (ソース)

en: View available packages (source grouping) and choose actions to perform
ja: 利用可能なパッケージを表示し (ソース分類)、実行するアクションを選択します

en: Information about %s
ja: %s に関する情報

en: %s info
ja: %s 情報

en: Packages depending on %s
ja: %s に依存しているパッケージ

en: Dependencies of %s
ja: %s の依存関係

en: %s reverse deps
ja: %s 逆依存

en: %s deps
ja: %s 依存

en: Available versions of %s
ja: %s の利用可能なバージョン

en: %s versions
ja: %s バージョン

en: Aptitude %s%n%nCopyright 2000-2008 Daniel Burrows.%n%naptitude comes with %BABSOLUTELY NO WARRANTY%b; for details see 'license' in the Help menu.  This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions; see 'license' for details.
ja: Aptitude %s%n%nCopyright 2000-2008 Daniel Burrows.%n%naptitude は%B無保証%bです。詳しくはヘルプメニュー内の 'ライセンス' を参照してください。このソフトはフリーソフトウェアなので、特定の条件下で再配布してかまいません。詳しくは 'ライセンス' を参照してください

en: License
ja: ライセンス

en: View the terms under which you may copy and distribute aptitude
ja: aptitude のコピーや配布を行う際に従うべき条件を表示します

note: TRANSLATORS: You can translate help.txt and set the filename here.
en: Localized file|help.txt
ja: help-ja.txt

en: Encoding of help.txt|UTF-8
ja: Encoding of help-ja.txt|UTF-8

en: Online Help
ja: オンラインヘルプ

en: View a brief introduction to aptitude
ja: aptitude の使い方に関する簡単な手引きを表示します

en: Help
ja: ヘルプ

note: TRANSLATORS: You can translate README and set the filename here.
en: Localized file|README
ja: README.ja

en: Encoding of README|ISO_8859-1
ja: Encoding of README.ja|UTF-8

en: User's Manual
ja: ユーザマニュアル

en: Read the full user's manual of aptitude
ja: aptitude の完全なユーザマニュアルを表示します

en: Manual
ja: マニュアル

en: View a list of frequently asked questions
ja: よくある質問の一覧を表示します

en: News
ja: お知らせ

en: View the important changes made in each version of %s
ja: %s の各バージョンにおける重要な変更点を表示します

en: Unable to remove the old temporary directory; you should remove %s by hand.
ja: 古い一時ディレクトリを削除できません。%s を手動で削除してください。

en: Will not remove %s; you should examine the files in it and remove them by hand.
ja: %s を削除しません。その中のファイルを調べて手動で削除してください。

en: It appears that a previous version of aptitude left files behind in %s.  These files are probably useless and safe to delete.%n%nDo you want to remove this directory and all its contents?  If you select "No", you will not see this message again.
ja: 以前のバージョンの aptitude が %s 内にファイルを残したようです。これらはおそらく無用で、安全に削除できます。%n%nこのディレクトリおよびその中身を削除したいですか? "No" を選んだ場合にはこのメッセージは二度と表示されなくなります。

en: Performing actions...
ja: 操作を実行...

en: View the progress of the package download
ja: パッケージダウンロードの進行状況を表示します

en: Package Download
ja: パッケージのダウンロード

en: %BWARNING%b: untrusted versions of the following packages will be installed!%n%nUntrusted packages could %Bcompromise your system's security%b.  You should only proceed with the installation if you are certain that this is what you want to do.%n%n
ja: %B警告%b: 以下のパッケージは、信頼できないバージョンがインストールされます!%n%n信頼できないパッケージは%Bシステムのセキュリティを損なう%b可能性があります。それが自分がしようとしていることだとわかっている場合にのみ、インストールを続けるべきでしょう。%n%n

en:   %S*%N %s [version %s] %s%n
ja:   %S*%N %s [バージョン %s] %s%n

en: Really Continue
ja: 本当に先に進む

en: Abort Installation
ja: インストールを中断する

en: Preview of package installation
ja: インストールするパッケージをプレビューします

en: View and/or adjust the actions that will be performed
ja: 実行するアクションの表示・調整を行います

en: Some packages were broken and have been fixed:
ja: 一部のパッケージは依存関係が壊れていたので修復されました:

en: No solution to these dependency problems exists!
ja: これらの依存関係の問題を解決する方法は存在しません!

en: Ran out of time while trying to resolve dependencies (press "%s" to try harder)
ja: 依存関係の解決を試みましたがタイムアウトになりました (再試行するには "%s" と入力してください)

en: Installing/removing packages requires administrative privileges, which you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
ja: パッケージのインストールや削除に必要な管理者権限が現在ありません。root になりますか?

en: Become root
ja: root になる

en: Don't become root
ja: root にならない

en: No packages are scheduled to be installed, removed, or upgraded.
ja: インストール、削除、更新が予定されたパッケージがありません。

en: No packages will be installed, removed or upgraded.  Some packages could be upgraded, but you have not chosen to upgrade them.  Type "U" to prepare an upgrade.
ja: インストール、削除、更新するパッケージがありません。更新可能なパッケージがあるかもしれませんが、それらを更新するような選択がなされていません。"U" と入力して更新の準備をしてください。

en: Updating package lists
ja: パッケージ一覧を更新中

en: View the progress of the package list update
ja: パッケージ一覧更新の進行状況を表示します

en: List Update
ja: 一覧の更新

en: Updating the package lists requires administrative privileges, which you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
ja: パッケージ一覧の更新に必要な管理者権限が現在ありません。root になりますか?

en: Waste time trying to find mines
ja: 地雷探しにかまけます

en: Cleaning while a download is in progress is not allowed
ja: ダウンロードが進行している間は廃止されたファイルの消去はできません

en: Downloaded package files have been deleted
ja: ダウンロードしたパッケージファイルは既に削除されています

en: Cleaning the package cache requires administrative privileges, which you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
ja: パッケージキャッシュの消去には管理者権限が必要ですが、あなたはまだそれを得ていません。root になりますか?

en: The apt cache file is not available; cannot auto-clean.
ja: apt のキャッシュファイルが入手不可能です。autoclean できません。

en: Obsolete downloaded package files have been deleted, freeing %sB of disk space.
ja: ダウンロードされた廃止済みのパッケージファイルを削除し、%sB のディスク領域を解放しました。

en: Deleting obsolete files requires administrative privileges, which you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
ja: 廃止済みのファイルの削除には管理者権限が必要ですが、あなたはまだそれを得ていません。root になりますか?

en: No more solutions.
ja: 解決方法はこれ以上ありません。

en: Unable to find a solution to apply.
ja: 適用する解決方法が見つかりません。

en: Ran out of time while trying to find a solution.
ja: 解決方法を探そうとしましたがタイムアウトになりました。

en: Resolve Dependencies
ja: 依存関係を解決する

en: Search for solutions to unsatisfied dependencies
ja: 解決されていない依存関係の解決方法を探す

en: Unable to open %ls
ja: %ls を開けません

en: Error while dumping resolver state
ja: 依存関係解決器の状態のダンプ中にエラーが生じました

en: ^Install/remove packages
ja: パッケージのインストール/削除 (^I)

en: ^Update package list
ja: パッケージ一覧の更新 (^U)

en: Mark Up^gradable
ja: 更新可能パッケージという印を添付 (^G)

en: ^Forget new packages
ja: 新規パッケージ一覧の消去 (^F)

en: Canc^el pending actions
ja: 未実行アクションの取り消し (^E)

en: Cancel all pending actions from this session
ja: このセッションからすべての未実行アクションの取り消し

en: ^Clean package cache
ja: パッケージのキャッシュの消去 (^C)

en: Clean ^obsolete files
ja: 廃止されたファイルを一掃する (^O)

en: ^Reload package cache
ja: パッケージのキャッシュの再読み込み (^R)

en: ^Play Minesweeper
ja: マインスイーパで遊ぶ (^P)

en: ^Become root
ja: root になる (^B)

en: ^Quit
ja: 終了 (^Q)

en: Undo
ja: 取り消し

en: ^Install
ja: インストール (^I)

en: Flag the currently selected package for installation or upgrade
ja: 現在選択中のパッケージに、インストールまたは更新の印をつけます

en: R^einstall
ja: 再インストール (^E)

en: Flag the currently selected package for reinstallation
ja: 現在選択中のパッケージに、再インストールの印をつけます

en: ^Remove
ja: 削除 (^R)

en: Flag the currently selected package for removal
ja: 現在選択中のパッケージに削除の印をつけます

en: ^Purge
ja: 完全削除 (^P)

en: Flag the currently selected package and its configuration files for removal
ja: 現在選択中のパッケージとその設定ファイルに削除の印をつけます

en: ^Keep
ja: 一時固定 (^K)

en: Cancel any action on the selected package
ja: 選択中のパッケージへのあらゆるアクションを取り消します

en: ^Hold
ja: 固定 (^H)

en: Cancel any action on the selected package, and protect it from future upgrades
ja: 選択中のパッケージへのあらゆるアクションを取り消し、今後の更新からも防ぎます

en: Mark ^Auto
ja: 自動的にインストールされたという印を添付 (^A)

en: Mark the selected package as having been automatically installed; it will automatically be removed if no other packages depend on it
ja: 選択中のパッケージに、自動的にインストールされたという印をつけます。すると、それに依存するパッケージが他にない場合、パッケージは自動的に削除されるようになります

en: Mark ^Manual
ja: 手動でインストールしたという印を添付 (^M)

en: Mark the selected package as having been manually installed; it will not be removed unless you manually remove it
ja: 選択中のパッケージに、手動でインストールされたという印をつけます。すると、手動で削除しない限りパッケージは削除されないようになります

en: ^Forbid Version
ja: バージョンの禁止 (^F)

en: Forbid the candidate version of the selected package from being installed; newer versions of the package will be installed as usual
ja: 選択中のパッケージの、インストール候補となっているバージョンをインストールするのを禁止します。つまり、パッケージのもっと新しいバージョンは通常どおりインストールされます

en: I^nformation
ja: 情報 (^N)

en: Display more information about the selected package
ja: 選択中のパッケージに関する、より詳細な情報を表示します

en: C^ycle Package Information
ja: パッケージ情報の切り替え (^Y)

en: Cycle through the modes of the package information area: it can show the package's long description, a summary of its dependency status, or an analysis of why the package is required.
ja: パッケージ情報欄のモードを切り替えます。この欄には、パッケージ説明の詳細版、パッケージの依存関係の状態の概要、パッケージが必要とされる理由の分析結果を表示できます

en: ^Changelog
ja: 変更履歴 (^C)

en: Display the Debian changelog of the selected package
ja: 選択中のパッケージの更新履歴を表示します

en: ^Examine Solution
ja: 解決方法の検討 (^E)

en: Examine the currently selected solution to the dependency problems.
ja: 依存関係の問題に対して、現在選択中の解決方法を試します。

en: Apply ^Solution
ja: 解決方法の適用 (^S)

en: Perform the actions contained in the currently selected solution.
ja: 現在選択中の解決方法に含まれるアクションを実行します。

en: ^Next Solution
ja: 次の解決方法 (^N)

en: Select the next solution to the dependency problems.
ja: 依存関係の問題に対して、次の解決方法を選択します。

en: ^Previous Solution
ja: 前の解決方法 (^P)

en: Select the previous solution to the dependency problems.
ja: 依存関係の問題に対して、前の解決方法を選択します。

en: ^First Solution
ja: 最初の解決方法 (^F)

en: Select the first solution to the dependency problems.
ja: 依存関係の問題に対して、最初の解決方法を選択します。

en: ^Last Solution
ja: 最後の解決方法 (^L)

en: Select the last solution to the dependency problems that has been generated so far.
ja: 発生した依存関係の問題に対して、今のところ最後となる解決方法を選択します。

en: Toggle ^Rejected
ja: 拒否する・しないを切り替え (^R)

en: Toggle whether the currently selected action is rejected.
ja: 現在選択中のアクションを拒否する・しないを切り替えます。

en: Toggle ^Approved
ja: 承認する/しないを切り替え (^A)

en: Toggle whether the currently selected action is approved.
ja: 現在選択中のアクションを承認する/しないを切り替えます。

en: ^View Target
ja: 対象を表示 (^V)

en: View the package which will be affected by the selected action
ja: 選択中のアクションによって影響を受けるパッケージを表示します

en: Reject Breaking ^Holds
ja: 破損につながる固定を拒否 (^H)

en: Reject all actions that would change the state of held packages or install forbidden versions
ja: 固定されたパッケージの状態に変更を加えたり、禁止されたバージョンをインストールしたりするアクションをすべて拒否します

en: ^Find
ja: 下を検索 (^F)

en: Search forwards
ja: 下方を検索します

en: ^Find Backwards
ja: 上を検索 (^F)

en: Search backwards
ja: 上方を検索します

en: Find ^Again
ja: 前の検索を繰り返す (^A)

en: Repeat the last search
ja: 最後に行った検索を繰り返します

en: Find Again ^Backwards
ja: 前の検索を逆方向に繰り返す (^B)

en: Repeat the last search in the opposite direction
ja: 最後に行った検索を逆方向に繰り返します

en: ^Limit Display
ja: 表示を制限 (^L)

en: Apply a filter to the package list
ja: パッケージ一覧にフィルタをかけます

en: ^Un-Limit Display
ja: 表示制限を解除 (^U)

en: Remove the filter from the package list
ja: パッケージ一覧のフィルタを解除します

en: Find ^Broken
ja: 壊れた依存関係を検索 (^B)

en: Find the next package with unsatisfied dependencies
ja: 解決できない依存関係がある、次のパッケージを探します

en: ^Preferences
ja: 設定 (^P)

en: ^UI options
ja: UI オプション (^U)

en: Change the settings which affect the user interface
ja: ユーザインターフェースに影響する設定を変更します

en: ^Dependency handling
ja: 依存関係の処理 (^D)

en: Change the settings which affect how package dependencies are handled
ja: パッケージ依存関係の処理方法に関する設定を変更します

en: ^Miscellaneous
ja: その他 (^M)

en: Change miscellaneous program settings
ja: その他の設定を変更します

en: ^Revert options
ja: オプションを元に戻す (^R)

en: Reset all settings to the system defaults
ja: すべての設定をシステムのデフォルトに戻します

en: ^Next
ja: 次 (^N)

en: View next display
ja: 次の画面を表示します

en: ^Prev
ja: 前 (^P)

en: View previous display
ja: 前の画面を表示します

en: ^Close
ja: 閉じる (^C)

en: Close this display
ja: この画面を閉じます

en: New Package ^View
ja: 新規パッケージ画面 (^V)

en: Create a new default package view
ja: デフォルトのパッケージ画面を新規に作成します

en: Audit ^Recommendations
ja: 推奨を監査 (^R)

en: View packages which it is recommended that you install, but which are not currently installed.
ja: インストールするよう推奨されているのに現在インストールされていないパッケージを表示します

en: New ^Flat Package List
ja: フラットなパッケージ一覧を新規に作成 (^F)

en: View all the packages on the system in a single uncategorized list
ja: システムの全パッケージをカテゴリ分けせず、単一の一覧表で表示します

en: New ^Debtags Browser
ja: Debtags 表示を新規に作成 (^D)

en: Browse packages using Debtags data
ja: Debtags のデータを用いてパッケージを表示します

en: New ^Source Package View
ja: 新規ソース画面 (^S)

en: Create a new package view, grouped by source package
ja: ソースパッケージによってグループ化された、新しいパッケージのビューを作成

en: ^About
ja: このプログラムについて (^A)

en: View information about this program
ja: このプログラムについての情報を表示します

en: ^Help
ja: ヘルプ (^H)

en: View the on-line help
ja: オンラインヘルプを表示します

en: User's ^Manual
ja: ユーザマニュアル (^M)

en: View the detailed program manual
ja: プログラムの詳細なマニュアルを表示します

en: ^FAQ
ja: FAQ (^F)

en: ^News
ja: お知らせ (^N)

en: View the important changes made in each version of
ja:  の各バージョンにおける重要な変更点を表示します

en: ^License
ja: ライセンス (^L)

en: Actions
ja: アクション

en: Search
ja: 検索

en: Options
ja: オプション

en: Views
ja: 表示

en: %ls: Menu  %ls: Help  %ls: Quit  %ls: Update  %ls: Preview/Download/Install/Remove Pkgs
ja: %ls: メニュー  %ls: ヘルプ  %ls: 終了  %ls: 更新  %ls: パッケージの プレビュー/取得/導入/削除

en: yes_key
ja: y

en: no_key
ja: n

en: %s changes
ja: %s の変更

en: View the list of changes made to this Debian package.
ja: この Debian パッケージに加えられた変更点を一覧表示します。

en: Preparing to download the changelog of %s
ja: %s の変更履歴のダウンロードを準備しています

en: Failed to download the changelog of %s: %s
ja: %s の変更履歴のダウンロードに失敗しました: %s

en: Downloading the changelog of %s
ja: %s の変更履歴をダウンロードしています
