GNU hello 2.10 - en to pl translation catalogue (30 entries)

en: Hello, world!
pl: Witaj świecie!

en: hello, world
pl: witaj świecie

en: extra operand
pl: nadmiarowy argument

en: conversion to a multibyte string failed
pl: nieudana konwersja do napisu wielobajtowego

note: TRANSLATORS: --help output 1 (synopsis) no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]...
pl: Składnia: %s [OPCJA]...

note: TRANSLATORS: --help output 2 (brief description) no-wrap
en: Print a friendly, customizable greeting.
pl: Wypisuje przyjazne konfigurowalne przywitanie.

note: TRANSLATORS: --help output 3: options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
pl:   -h, --help          wyświetlenie tego opisu i zakończenie
      -v, --version       wyświetlenie numeru wersji i zakończenie

note: TRANSLATORS: --help output 4: options 2/2 no-wrap
en:   -t, --traditional       use traditional greeting
      -g, --greeting=TEXT     use TEXT as the greeting message
pl:   -t, --traditional       tradycyjne przywitanie
      -g, --greeting=TEKST    użycie TEKSTU jako powitania

note: TRANSLATORS: --help output 5+ (reports) TRANSLATORS: the placeholder indicates the bug-reporting address for this application.  Please add _another line_ with the address for translation bugs. no-wrap
en: Report bugs to: %s
pl: O błędach programu poinformuj %s
    O błędach tłumaczenia poinformuj translation-team-pl@lists.sourceforge.net

en: Report %s bugs to: %s
pl: O błędach programu %s informuj %s

en: %s home page: <%s>
pl: Strona domowa %s: %s

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
pl: Strona domowa %s: http://www.gnu.org/software/%s/

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
pl: Pomoc w używaniu oprogramowania GNU: http://www.gnu.org/gethelp/

en: Copyright (C) %d Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
pl: Copyright (C) %d Free Software Foundation, Inc.
    Licencja GPLv3+: GNU GPL wersja 3 albo późniejsza  <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    To jest wolne oprogramowanie. Autorzy nie dają ŻADNYCH gwarancji w granicach
    dozwolonych prawem.

en: Unknown system error
pl: Nieznany błąd systemu

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
pl: %s: opcja '%s' jest niejednoznaczna; możliwości:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
pl: %s: opcja '--%s' nie może mieć argumentu

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
pl: %s: opcja '%c%s' nie może mieć argumentu

en: %s: option '--%s' requires an argument
pl: %s: opcja '--%s' wymaga argumentu

en: %s: unrecognized option '--%s'
pl: %s: nierozpoznana opcja '--%s'

en: %s: unrecognized option '%c%s'
pl: %s: nierozpoznana opcja '%c%s'

en: %s: invalid option -- '%c'
pl: %s: nielegalna opcja -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
pl: %s: opcja wymaga argumentu -- '%c'

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
pl: %s: opcja '-W %s' jest niejednoznaczna

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
pl: %s: opcja '-W %s' nie może mieć argumentu

en: %s: option '-W %s' requires an argument
pl: %s: opcja '-W %s' wymaga argumentu

en: write error
pl: błąd zapisu

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
pl: „

en: '
pl: ”

en: memory exhausted
pl: pamięć wyczerpana
