darktable 1.0 - en to cs_CZ translation catalogue (1415 entries)

en: gui options
cs_CZ: volby gui

en: width of the side panels in pixels
cs_CZ: šířka postranních panelů v pixelech

en: double click to reset to `%s'
cs_CZ: dvojitým kliknutím obnovíte `%s'

en:  (needs a restart)
cs_CZ: (vyžaduje restart spuštění.)

en: don't use embedded preview jpeg but half-size raw
cs_CZ: nepoužívat vložený náhled jpeg, ale vygenerovat poloviční raw

en: check this option to not use the embedded jpeg from the raw file but process the raw data. this is slower but gives you color managed thumbnails.
cs_CZ: zaškrtněte tuto volbu pro použití raw dat místo vloženého jpegu. pomalejší, ale umožní náhledy s barevným profilem.

en: ask before removing images from database
cs_CZ: vyžadovat potvrzení při odstraňování snímků z databáze

en: always ask the user before any image is removed from db.
cs_CZ: vyžadovat potvrzení při odstraňování snímků z databáze.

en: ask before erasing images from disk
cs_CZ: vyžadovat potvrzení při odstraňování snímků z disku

en: always ask the user before any image file is deleted.
cs_CZ: vyžadovat potvrzení při mazání snímků.

en: ask before moving images from film roll folder
cs_CZ: vyžadovat potvrzení při přesunu snímků ze složky role filmu

en: always ask the user before any image file is moved.
cs_CZ: vyžadovat potvrzení při přesunu snímků.

en: ask before copying images to new film roll folder
cs_CZ: vyžadovat potvrzení při kopírování snímků do složky nové role filmu

en: always ask the user before any image file is copied.
cs_CZ: vyžadovat potvrzení při kopírování snímků.

en: number of folder levels to show in lists
cs_CZ: počet úrovní adresářů pro zobrazení v seznamech

en: the number of folder levels to show in film roll names, starting from the right
cs_CZ: počet úrovní adresářů, které se mají zobrazit ve jménech rolí filmu (zprava).

en: ignore jpeg images when importing film rolls
cs_CZ: ignorovat snímky jpeg během importu filmových rolí

en: when having raw+jpeg images together in one directory it makes no sense to import both. with this flag one can ignore all jpegs found.
cs_CZ: v situaci, kdy jsou v jednom adresáři snímky raw i jpeg, nemá smysl importovat oba dva. tímto lze ignorovat všechny nalezené snímky jpeg.

en: recursive directory traversal when importing filmrolls
cs_CZ: během importu rolí filmu číst i podadresáře

en: creator to be applied when importing
cs_CZ: autor, který má být přidán během importu

en: publisher to be applied when importing
cs_CZ: vydavatel, který má být přidán během importu

en: rights to be applied when importing
cs_CZ: práva, která mají být přidána během importu

en: comma separated tags to be applied when importing
cs_CZ: čárkou oddělené štítky, které mají být přidány během importu

en: initial import rating
cs_CZ: výchozí hodnocení při importu

en: initial star rating for all images when importing a filmroll
cs_CZ: výchozí hodnocení všech při načítání rolí filmu

en: enable filmstrip
cs_CZ: povolit filmový pás

en: enable the filmstrip in darkroom and tethering modes.
cs_CZ: povolit filmový pás v režimu fotokomory a vzdáleného snímání

en: maximum width of image drawing area
cs_CZ: maximální šířka editační plochy snímku

en: maximum width of the image drawing area in darkroom mode. adjust to your screen
    (needs a restart and will invalidate current thumbnail caches).
cs_CZ: maximální šíře snímku v módu fotokomory, nastavte prodle obrazovky
    (vyžaduje opětovné spuštění a povede k zneplatnění stávající dočasné paměti s náhledy).

en: maximum height of image drawing area
cs_CZ: maximální výška editační plochy snímku

en: maximum height of the image drawing area in dakroom mode. adjust to your screen
    (needs a restart and will invalidate current thumbnail caches).
cs_CZ: maximální výška snímku v módu fotokomory, nastavte prodle obrazovky
    (vyžaduje opětovné spuštění a povede k zneplatnění stávající dočasné paměti s náhledy).

en: compression of thumbnail images
cs_CZ: komprese náhledů snímků

en: off - no compression in memory, jpg on disk. low quality - dxt1 (fast). high quality - dxt1, same memory as low quality variant but slower.
cs_CZ: off - bez komprese v paměti, jpg na disku
    low quality - dxt1 (rychlé)
    high quality - dxt1, stejná paměť jako u varianty low quality, ale pomalejší.

en: ask before deleting a tag
cs_CZ: vyžadovat potvrzení při mazání štítku

en: maximum number of images drawn on map
cs_CZ: maximální počet snímků na mapě

en: the maximum number of geotagged images drawn on the map. increasing this number can slow drawing of the map down (needs a restart).
cs_CZ: maximální počet snímků zobrazitených na mapě (týká se jen snímků s údaji o poloze). zvýšení tohoto čísla může zpomalit vykreslení mapy. (vyžaduje restart.)

en: pretty print the image location
cs_CZ: zobrazit polohu snímku čitelněji

en: show a more readable representation of the location in the image information module
cs_CZ: zobrazit údaje o poloze snímku v oblasti informačního modulu čitelnějším způsobem

en: core options
cs_CZ: základní volby

en: memory in bytes to use for mipmap cache
cs_CZ: paměť v bajtech použitá pro dočasnou mipmap

en:  (needs a restart)
cs_CZ: (vyžaduje opětovné spuštění)

en: number of background threads
cs_CZ: počet vláken běžících v pozadí

en: this controls for example how many threads are used to create thumbnails during import. the cache will grow to a maximum of twice this number of full resolution image buffers (needs a restart).
cs_CZ: toto udává například kolik vláken bude použito pro vytváření náhledů během importu. vyrovnávací paměť se zvýší na maximálně dvojnásobek tohoto počtu bufferů snímků v plném rozlišení. (vyžaduje restart.)

en: export multiple images in parallel
cs_CZ: exportovat současně více snímků

en: set this variable to num_threads if you want multithreaded export to process multiple images at a time. be warned: every thread will need about 1GB of memory. setting this to 1 switches on per-image parallelization.
cs_CZ: nastavte tuto proměnnou na num_threads, pokud chcete vícevláknový export několika snímků současně. varování: každé vlákno zabere cca 1 GB paměti. Nastavením na 1 aktivujete paralelizaci v rámci zpracování jednoho snímku.

en: host memory limit (in MB) for tiling
cs_CZ: limit pro pamět (v MB) pro segmentování

en: this variable controls the maximum amount of memory (in MB) a module may use during image processing. lower values will force memory hungry modules to process image with increasing number of tiles. setting this to 0 will omit any limit. values below 500 will be treated as 500. needs a restart.
cs_CZ: tato proměnná nastavuje maximální velikost paměti (v MB), která může být použita modulem při zpracování snímku. nižší hodnoty donutí paměťově náročné moduly k rozdělení snímků na vyšší počet segmentů během zpracování. nastavení na nulu znamená bez omezení paměti. hodnoty nižší než 500 budou chápány jako 500. (vyžaduje restart.)

en: minimum amount of memory (in MB) for a single buffer in tiling
cs_CZ: minimální velikost paměti (v MB) pro jednu mezipaměť během segmentování

en: if set to a positive, non-zero value this variable defines the minimum amount of memory (in MB) that tiling should take for a single image buffer. has precedence over heuristics based on host_memory_limit. needs a restart.
cs_CZ: definuje minimální velikost paměti (v MB), která má být zabrána jednou mezipamětí při segmentování. má přednost před heuristikou založenou na hodnotě uvedené v položce "limit pro paměť". (vyžaduje restart.)

en: write sidecar file for each image
cs_CZ: zapsat pro každý snímek postranní soubor xml

en: these redundant files can later be re-imported into a different database, preserving your changes to the image.
cs_CZ: tyto soubory mohou být později znovu importovány do jiné databáze, při zachování vašich úprav na snímku.

en: activate opencl support
cs_CZ: aktivovat podporu OpenCL

en: if found, use opencl runtime on your system for improved processing speed. can be switched on and off at any time.
cs_CZ: pokud je nalezena, použije se pro zrychlení zpracování opencl knihovna ve vašem systému. může být kdykoliv zapnuto či vypnuto.

en: always use littlecms2 during export
cs_CZ: během exportu vždy použít littlecms2

en: this is about 28x as slow as the default.
cs_CZ: toto je asi 28krát pomalejší než výchozí nastavení.

en: do high quality resampling during export
cs_CZ: při exportu převzorkovat ve vysoké kvalitě

en: the image will first be processed in full resolution, and downscaled at the very end. this can result in better quality sometimes, but will always be slower.
cs_CZ: snímek bude nejprve zpracován v plném rozlišení a nakonec zmenšen. tímto se občas docílí lepší kvality, ale bude to vždy pomalejší.

en: demosaicing for zoomed out darkroom mode
cs_CZ: metoda demosaicingu pro zmenšený pohled v režimu fotokomory

en: interpolation when not viewing 1:1 in darkroom mode: bilinear is fastest, but not as sharp. middle ground is using ppg + interpolation modes specified below, full will use exactly the settings for full-size export.
cs_CZ: interpolace použitá při prohlížení v režimu fotokomory při zmenšeném pohledu (zoom < 1:1): bilinear je nejrychlejší, ale ne tak ostrá. prostřední používá ppg + níže specifikované interpolační metody. full použije nastavení jako pro export v plné velikosti (výše).

en: pixel interpolator
cs_CZ: metoda interpolace

en: pixel interpolator used in rotation and lens correction (bilinear, bicubic, lanczos2, lanczos3).
cs_CZ: interpolace pixelů použita při rotaci a korekci objektivu (bilineární, bikubická, lanczos2, lanczos3).

en: password storage backend to use
cs_CZ: použitý mechanismus pro uchování hesel

en: the storage backend for password storage: none, kwallet, gnome keyring
cs_CZ: mechanismus ukládání hesel: nic, kwallet, gnome keyring

en: run indexer
cs_CZ: spustit indexovač

en: index images in background, so you can search them by similarity.
cs_CZ: indexovat snímky (na pozadí), můžete pak hledat snímky dle podobnosti.

en: TODO: sorry, due to api restrictions we currently cannot set the bpp to
cs_CZ: Není hotovo: sorry, kvůli omezením api nemůžeme v současné době nastavit bpp na

en: Unknown option for --hq
cs_CZ: Neznámá volba pro --hq

en: output file already exists, it will get renamed
cs_CZ: výstupní soubor již existuje, bude přejmenován

en: error: can't open file %s
cs_CZ: chyba: nelze otevřít soubor %s

en: empty history stack
cs_CZ: vyprázdnit štos historie

en: cannot find disk storage module. please check your installation, something seems to be broken.
cs_CZ: nelze nalézt modul pro ukládání souborů. prosím zkontrolujte instalaci sw, něco se asi rozbilo.

en: failed to get parameters from storage module, aborting export ...
cs_CZ: selhalo získání parametrů z modulu ukládání, export ukončen...

en: unknown extension '.%s'
cs_CZ: neznámá přípona '.%s'

en: failed to get parameters from format module, aborting export ...
cs_CZ: selhalo získání parametrů z modulu formátu, export ukončen...

en: red
cs_CZ: červená

en: yellow
cs_CZ: žlutá

en: green
cs_CZ: zelená

en: blue
cs_CZ: modrá

en: purple
cs_CZ: purpová

note: history
en: altered
cs_CZ: změněno

en: %d image of %d in current collection is selected | %d images of %d in current collection are selected
cs_CZ[0]: vybrán %d snímek z %d v aktuální sbírce
cs_CZ[1]: vybrány %d snímky z %d v aktuální sbírce
cs_CZ[2]: vybrán %d snímků z %d v aktuální sbírce

en: darktable has trapped an illegal instruction which probably means that an invalid processor optimized codepath is used for your cpu, please try reproduce the crash running 'gdb darktable' from the console and post the backtrace log to mailing list with information about your CPU and where you got the package from.
cs_CZ: darktable zachytil neplatnou instrukci, což pravděpodobně znamená, že neplatně optimalizovaný kód je použit pro váš procesor. prosím, zkuste reprodukovat tuto chybu pomocí 'dbg darktable' z příkazové řádky a zašlete výpis backtrace do e-mailové konference s informací o vašem procesoru (CPU) a odkud jste získali darktable.

en: SIMD extensions found:
cs_CZ: nalezená rozšíření SIMD:

en: darktable is very cpu intensive and uses SSE2 SIMD instructions for heavy calculations. This gives a better user experience but also defines a minimum processor requirement.
    
    The processor in YOUR system does NOT support SSE2. darktable will now close down.
    
    %s
cs_CZ: darktable je velmi náročný na využití procesoru a pro mnoho výpočtů používá instrukce SSE2 SIMD. To zlepšuje výkon programu, ale též určuje minimální požadavky na procesor.
    
    Procesor ve VAŠEM systému NEpodporuje SSE2. darktable bude nyní ukončen.
    
    %s

en: found strange path `%s'
cs_CZ: nalezena podivná cesta `%s'

en: error loading directory `%s'
cs_CZ: chyba při čtení adresáře  `%s'

en: file `%s' has unknown format!
cs_CZ: soubor `%s' je neznámého formátu!

en: error loading file `%s'
cs_CZ: chyba při čtení souboru '%s'

en: ERROR : invalid temporary directory : %s
cs_CZ: CHYBA: neplatná cesta pro dočasné soubory: %s

en: no supported images were found to be imported
cs_CZ: nebyly nalezeny žádné podporované soubory pro import

en: importing %d image | importing %d images
cs_CZ[0]: importování %d snímku
cs_CZ[1]: importování %d snímků
cs_CZ[2]: importování %d snímků

en: you need to copy history from an image before you paste it onto another
cs_CZ: musíte zkopírovat historii snímku dříve, než ji vložíte na jiný snímek

en: on
cs_CZ: zapnuto

en: off
cs_CZ: vypnuto

en: orphaned image
cs_CZ: opuštěný snímek

en: failed to allocate memory for export, please lower the threads used for export or buy more memory.
cs_CZ: chyba při alokování paměti pro export, snižte prosím počet vláken použitých pro export nebo kupte více paměti.

en: image `%s' is not available!
cs_CZ: snímek `%s' není dostupný!

en: applying rating %d to %d image | applying rating %d to %d images
cs_CZ[0]: nastavování hodnocení %d %d snímku
cs_CZ[1]: nastavování hodnocení %d %d snímkům
cs_CZ[2]: nastavování hodnocení %d %d snímkům

en: no images selected to apply rating
cs_CZ: není vybrán snímek pro hodnocení

en: this image has not been indexed yet.
cs_CZ: tento snímek ještě nebyl indexován.

en: style with name '%s' already exists
cs_CZ: styl pojmenovaný '%s' již existuje

en: style named '%s' successfully created
cs_CZ: styl pojmenovaný '%s' byl úspěšně vytvořen

en: failed to overwrite style file for %s
cs_CZ: nelze přepsat soubor stylů pro %s

en: style file for %s exists
cs_CZ: soubor se stylem pro '%s' již existuje

en: style %s was sucessfully saved
cs_CZ: styl '%s' byl úspěšně uložen

en: style %s was sucessfully imported
cs_CZ: styl '%s' byl úspěšně načten

en: none
cs_CZ: nic

en: working..
cs_CZ: zpracovává se...

en: switch to %s mode
cs_CZ: přepnout do režimu %s

en: importing image %s
cs_CZ: importování snímku %s

en: capturing %d image | capturing %d images
cs_CZ[0]: pořizování %d snímku
cs_CZ[1]: pořizování %d snímků
cs_CZ[2]: pořizování %d snímků

en: please set your camera to manual mode first!
cs_CZ: prosím nejprve nastavte fotoaparát do manuálního režimu!

en: %d/%d imported to %s
cs_CZ: %d/%d importováno do %s

en: Couldn't expand to a uniq filename for import, please check your import settings.
cs_CZ: Nelze přejmenovat na jedinečné jméno souboru při importu, prosím zkontrolujte nastavení importu.

en: starting to import images from camera
cs_CZ: začíná import snímků z fotoaparátu

en: failed to create import path `%s', import aborted.
cs_CZ: selhalo vytvoření cesty pro import %s, import snímků ukončen.

en: importing %d image from camera | importing %d images from camera
cs_CZ[0]: importování %d snímku z fotoaparátu
cs_CZ[1]: importování %d snímků z fotoaparátu
cs_CZ[2]: importování %d snímků z fotoaparátu

en: failed to create filmroll for camera import, import aborted.
cs_CZ: selhalo vytvoření role filmu pro import z fotoaparátu, import snímků ukončen.

en: re-indexing %d image | re-indexing %d images
cs_CZ[0]: odstraňování %d snímku
cs_CZ[1]: re-indexace %d snímků
cs_CZ[2]: re-indexace %d snímků

en: merging %d image | merging %d images
cs_CZ[0]: slučování %d snímku
cs_CZ[1]: slučování %d snímků
cs_CZ[2]: slučování %d snímků

en: exposure bracketing only works on raw images
cs_CZ: krokování expozice funguje pouze se snímky raw

en: failed to get raw buffer from image `%s'
cs_CZ: selhalo získání raw bufferu ze snímku `%s'

en: images have to be of same size!
cs_CZ: snímky musejí být stejně veliké!

en: wrote merged hdr `%s'
cs_CZ: spojený snímek hdr `%s' uložen

en: duplicating %d image | duplicating %d images
cs_CZ[0]: vytváření duplikátu %d snímku
cs_CZ[1]: vytváření duplikátu %d snímků
cs_CZ[2]: vytváření duplikátu %d snímků

en: flipping %d image | flipping %d images
cs_CZ[0]: převracení %d snímku
cs_CZ[1]: převracení %d snímků
cs_CZ[2]: převracení %d snímků

en: removing %d image | removing %d images
cs_CZ[0]: odstraňování %d snímku
cs_CZ[1]: odstraňování %d snímků
cs_CZ[2]: odstraňování %d snímků

en: deleting %d image | deleting %d images
cs_CZ[0]: mazání %d snímku
cs_CZ[1]: mazání %d snímků
cs_CZ[2]: mazání %d snímků

en: failed to parse gpx file
cs_CZ: selhala analýza souboru gpx

en: applied matched gpx location onto %d image(s)
cs_CZ: zapsána nalezená lokace gpx do %d snímku(ů)

en: select an image as target for search of similar images
cs_CZ: vyberte snímek jako předlohu pro hledání podobných snímků

en: do you really want to remove %d selected image from the collection? | do you really want to remove %d selected images from the collection?
cs_CZ[0]: opravdu chcete vyjmout %d vybraný snímek ze sbírky?
cs_CZ[1]: opravdu chcete vyjmout %d vybrané snímky ze sbírky?
cs_CZ[2]: opravdu chcete vyjmout %d vybraných snímků ze sbírky?

en: remove images?
cs_CZ: odstranit snímky?

en: do you really want to physically delete %d selected image from disk? | do you really want to physically delete %d selected images from disk?
cs_CZ[0]: opravdu chcete fyzicky smazat %d vybraný snímek z disku?
cs_CZ[1]: opravdu chcete fyzicky smazat %d vybrané snímky z disku?
cs_CZ[2]: opravdu chcete fyzicky smazat %d vybraných snímků z disku?

en: delete images?
cs_CZ: smazat snímky?

en: failed to create film roll for destination directory, aborting move..
cs_CZ: selhalo vytvoření role filmu pro cílový adresář, přesun snímků ukončen...

en: select directory
cs_CZ: vybrat adresář

en: do you really want to physically move the %d selected image to %s?
    (all unselected duplicates will be moved along) | do you really want to physically move %d selected images to %s?
    (all unselected duplicates will be moved along)
cs_CZ[0]: opravdu chcete fyzicky přemístit %d vybraný snímek do %s?
    (všechny nevybrané duplikáty budou taktéž přesunuty)
cs_CZ[1]: opravdu chcete fyzicky přesunout %d vybrané snímky do %s?
    (všechny nevybrané duplikáty budou taktéž přesunuty)
cs_CZ[2]: opravdu chcete fyzicky přesunout %d vybraných snímků do %s?
    (všechny nevybrané duplikáty budou taktéž přesunuty)

en: move image? | move images?
cs_CZ[0]: přesunout snímek?
cs_CZ[1]: přesunout snímky?
cs_CZ[2]: přesunout snímky?

en: do you really want to physically copy the %d selected image to %s? | do you really want to physically copy %d selected images to %s?
cs_CZ[0]: opravdu chcete fyzicky smazat %d vybraný snímek z disku?
cs_CZ[1]: opravdu chcete fyzicky zkopírovat %d vybrané snímky do %s?
cs_CZ[2]: opravdu chcete fyzicky zkopírovat %d vybraných snímků do %s?

en: copy image? | copy images?
cs_CZ[0]: opuštěný snímek
cs_CZ[1]: kopírovat snímky?
cs_CZ[2]: kopírovat snímky?

en: failed to get parameters from storage module, aborting export..
cs_CZ: selhalo získání parametrů z mechanismu uskladnění, export ukončen.

en: exporting %d image.. | exporting %d images..
cs_CZ[0]: exportování %d snímku...
cs_CZ[1]: exportování %d snímků...
cs_CZ[2]: exportování %d snímků...

en: exporting %d image to %s | exporting %d images to %s
cs_CZ[0]: exportování %d snímku do %s
cs_CZ[1]: exportování %d snímků do %s
cs_CZ[2]: exportování %d snímků do %s

en: image `%s' is currently unavailable
cs_CZ: snímek `%s' je aktuálně nedostupný

en: adding time offset to %d image | adding time offset to %d images
cs_CZ[0]: přidávání posunu času do %d snímku
cs_CZ[1]: přidávání posunu času do %d snímků
cs_CZ[2]: přidávání posunu času do %d snímků

en: added time offset to %d image(s)
cs_CZ: přidán posun času pro %d snímek(snímků)

en: sliders for L channel
cs_CZ: posuvníky pro kanál L

en: sliders for a channel
cs_CZ: posuvníky pro kanál

en: sliders for b channel
cs_CZ: posuvníky pro kanál b

en: sliders for chroma channel (of LCh)
cs_CZ: posuvníky pro kanál chroma (dle LCh)

en: sliders for hue channel (of LCh)
cs_CZ: posuvníky pro kanál hue (dle LCh)

en: sliders for gray value
cs_CZ: posuvníky pro hodnotu šedé

en: sliders for red channel
cs_CZ: posuvníky pro červený kanál

en: sliders for green channel
cs_CZ: posuvníky pro zelený kanál

en: sliders for blue channel
cs_CZ: posuvníky pro modrý kanál

en: sliders for hue channel (of HSL)
cs_CZ: posuvníky pro kanál hue (dle HSL)

en: sliders for chroma channel (of HSL)
cs_CZ: posuvníky pro kanál chroma (dle HSL)

en: sliders for value channel (of HSL)
cs_CZ: posuvníky pro kanál hodnota (dle HSL)

en: adjustment based on input received by this module:
    * range defined by upper markers: blend fully
    * range defined by lower markers: do not blend at all
    * range between adjacent upper/lower markers: blend gradually
cs_CZ: úprava závisející na vstupu přijatém tímto modulem:
    * rozsah definovaný horními značkami: plně prolnout
    * rozsah definovaný dolními značkami: vůbec neprolínat
    * rozsah mezi sousedícími horními/dolními značkami: částečně prolnout.

en: adjustment based on unblended output of this module:
    * range defined by upper markers: blend fully
    * range defined by lower markers: do not blend at all
    * range between adjacent upper/lower markers: blend gradually
cs_CZ: úprava závisející na nesmíšeném výstupu tohoto modulem:
    * rozsah definovaný horními značkami: plně smísit
    * rozsah definovaný dolními značkami: vůbec nemísit
    * rozsah mezi sousedícími horními/dolními značkami: částečně smísit

en: blend
cs_CZ: prolnout

en: uniformly
cs_CZ: jednotně

en: only, if..
cs_CZ: pouze, když...

en: pick gui color from image
cs_CZ: kliknutím vybrat barvu z obrázku

en: display mask
cs_CZ: zobrazit masku

en: reset blend mask settings
cs_CZ: obnovit nastavení masky prolnutí

en: temporarily switch off blend mask. only for module in focus.
cs_CZ: dočasně vypnout masku prolnutí. pouze pro vybraný modul.

en: toggle polarity. best seen by enabling 'display mask'
cs_CZ: přepnout polaritu. nejlépe viditelné, pokud zapnete 'zobrazit masku'.

en: output
cs_CZ: výstup

en: input
cs_CZ: vstup

en: mask blur
cs_CZ: rozostření masky

en: enable conditional blending
cs_CZ: umožnit podmíněné prolínání

en: double click to reset
cs_CZ: dvojitým kliknutím obnovit výchozí

en: radius for gaussian blur of blend mask
cs_CZ: poloměr gaussovského rozostření masky prolnutí

en: normal
cs_CZ: normální

en: inverse
cs_CZ: invertovat

en: lighten
cs_CZ: zesvětlit

en: darken
cs_CZ: ztmavit

en: multiply
cs_CZ: násobit

en: average
cs_CZ: průměr

en: addition
cs_CZ: přidat

en: subtract
cs_CZ: odečíst

en: difference
cs_CZ: rozdíl

en: screen
cs_CZ: závoj

en: overlay
cs_CZ: překrytí

en: softlight
cs_CZ: měkké světlo

en: hardlight
cs_CZ: tvrdé světlo

en: vividlight
cs_CZ: živé světlo

en: linearlight
cs_CZ: lineární světlo

en: pinlight
cs_CZ: bodové světlo

en: lightness
cs_CZ: jas

note: dt_bauhaus_slider_set_format(g->gslider1, "");
en: hue
cs_CZ: odstín

en: color
cs_CZ: barvy

en: coloradjustment
cs_CZ: úprava barev

en: unbounded
cs_CZ: nesvázaný

en: blend mode
cs_CZ: režim prolnutí

en: opacity
cs_CZ: průhlednost

en: set the opacity of the blending
cs_CZ: nastavit průhlednost prolnutí

en: choose blending mode
cs_CZ: vybrat režim prolínání

en: %s: module `%s' version mismatch: %d != %d
cs_CZ: %s: neshoda verze modulu `%s': %d != %d

en: error creating gui, see stderr
cs_CZ: chyba při přípravě gui, viz stderr

note: should never happen
en: error creating gui, DT_SIMPLE_GUI_NONE could not be found
cs_CZ: chyba při vytváření gui, nelze nalézt DT_SIMPLE_GUI_NONE

en: %s is switched on
cs_CZ: %s je zapnuto

en: %s is switched off
cs_CZ: %s je vypnuto

en: preset
cs_CZ: přednastavení

[ctx: accel]
en: fusion
cs_CZ: fúze

[ctx: accel]
note: Adding the optional show accelerator to the table (blank)
en: show module
cs_CZ: zobrazit modul

[ctx: accel]
en: enable module
cs_CZ: zapnout modul

[ctx: accel]
en: reset module parameters
cs_CZ: obnovit parametry modulu

[ctx: accel]
en: show preset menu
cs_CZ: zobrazit menu přednastavení

en: reset parameters
cs_CZ: obnovit parametry

en: presets
cs_CZ: výchozí hodnoty

en: tiling failed for module '%s'. output might be garbled.
cs_CZ: segmentování selhalo pro module '%s'. výstup může být rozpadlý.

en: double-click to reset
cs_CZ: dvojitým kliknutím obnovíte výchozí

[ctx: accel]
en: global
cs_CZ: globální

[ctx: accel]
en: views
cs_CZ: pohledy

[ctx: accel]
en: image operations
cs_CZ: operace se snímky

[ctx: accel]
en: modules
cs_CZ: moduly

[ctx: accel]
en: increase
cs_CZ: zvýšit

[ctx: accel]
en: decrease
cs_CZ: snížit

[ctx: accel]
en: reset
cs_CZ: obnovit

[ctx: accel]
en: edit
cs_CZ: upravit

en: deleting preset for obsolete module
cs_CZ: smazání nastavení pro zastaralý modul

en: store value as default
cs_CZ: uložit hodnotu jako výchozí

en: reset value to default
cs_CZ: obnovit hodnotu na výchozí

en: import images from camera
cs_CZ: importovat snímky z fotoaparátu

en: cancel
cs_CZ: zrušit

[ctx: camera import]
en: import
cs_CZ: importovat

en: my jobcode
cs_CZ: můj kód zakázky

note: Top info
en: please wait while prefetching thumbnails of images from camera...
cs_CZ: prosím čekejte zatímco se načítají náhledy snímků z fotoaparátu...

note: jobcode
en: jobcode
cs_CZ: kód zakázky

en: thumbnail
cs_CZ: náhled

en: storage file
cs_CZ: soubor pro uložení dat

note: general settings
en: general
cs_CZ: obecné

note: ignoring of jpegs. hack while we don't handle raw+jpeg in the same directories.
en: ignore jpeg files
cs_CZ: ignorovat soubory jpeg

en: do not load files with an extension of .jpg or .jpeg. this can be useful when there are raw+jpeg in a directory.
cs_CZ: nenačítat soubory s příponou .jpg nebo .jpeg. toto je užitečené, pokud jsou v adresáře současně raw+jpeg soubory.

en: delete originals after import
cs_CZ: smazat originály po importu

en: check this option if you want to delete images on camera after download to computer
cs_CZ: zaškrtněte, pokud chcete smazat snímky z fotoaparátu po jejich stažení do počítače.

en: override today's date
cs_CZ: upravit dnešní datum

en: check this, if you want to override the timestamp used when expanding variables:
    $(YEAR), $(MONTH), $(DAY),
    $(HOUR), $(MINUTE), $(SECONDS)
cs_CZ: zaškrtněte, pokud chcete upravit časovou značku pomocí těchto proměných:
    $(YEAR), $(MONTH), $(DAY),
    $(HOUR), $(MINUTE), $(SECOND)

note: Storage structure
en: storage structure
cs_CZ: ukládání dat

en: the following three settings describe the directory structure and file renaming for import storage and images; if you dont know how to use this, keep the default settings.
cs_CZ: následující tři volby specifikují adresář pro data importu, strukturu adresářů pro snímky a přejmenování snímků; pokud nevíte, co to znamená, ponechte výchozí nastavení.

en: storage directory
cs_CZ: adresář pro ukládání dat

en: directory structure
cs_CZ: adresářová struktura

en: filename structure
cs_CZ: jméno souboru

note: Add example
en: above settings expands to:
cs_CZ: výše uvedené volby jsou interpretovány jako:

note: External backup
en: external backup
cs_CZ: externí záloha

en: external backup is an option to automatic do a backup of the imported image(s) to another physical location, when activated it does looks for specified backup foldername of mounted devices on your system... each found folder is used as basedirectory in the above storage structure and when a image are downloaded from camera it is replicated to found backup destinations.
cs_CZ: externí záloha je volba pro automatické vytvoření zálohy naimportovaných snímků na jiné fyzické médium; pokud je aktivováno, vyhledá specifikovaný adresář na připojeném zařízení ve vašem systému. každý nalezený adresář je použit jako základní adresář ve výše uvedené struktuře ukládání dat a při stahování snímků z fotoaparátu jsou tyto replikovány na nalezená média.

en: enable backup
cs_CZ: umožnit zálohu

en: check this option to enable automatic backup of imported images
cs_CZ: zaškrtněte pro aktivaci automatické zálohy stažených snímků

en: warn if no backup destinations are present
cs_CZ: varovat, pokud neexistuje cíl pro zálohy

en: check this option to get an interactive warning if no backupdestinations are present
cs_CZ: zaškrtněte pro zobrazení interaktivního varování v případě neexistujícího cíle pro zálohu.

en: backup foldername
cs_CZ: jméno adresáře pro zálohu

en: this is the name of folder that indicates a backup destination,
    if such a folder is found in any mounter media it is used as a backup destination.
cs_CZ: jméno adresáře indikující cíl pro zálohu,
    pokud je takový adresář nalezen na jakémkoliv připojeném médiu, je použit jako destinace pro zálohu.

en: images
cs_CZ: snímky

en: settings
cs_CZ: nastavení

note: Lets run dialog
en: select the images from the list below that you want to import into a new filmroll
cs_CZ: z níže uvedeného seznamu zvolte snímky, které chcete importovat do nové role filmu.

en: please set the basedirectory settings before importing
cs_CZ: před importem prosím nastavte volby pro základní adresář

en: please set the subdirectory settings before importing
cs_CZ: před importem prosím nastavte volby podadresářů

en: please set the filenamepattern settings before importing
cs_CZ: před importem prosím nastavte masku pro jména souborů

en: please use YYYY-MM-DD format for date override
cs_CZ: pro přepsání data prosím použijte formát RRRR-MM-DD

[ctx: accel]
note: register keys for view switching
en: capture view
cs_CZ: pohled snímání

[ctx: accel]
en: lighttable view
cs_CZ: pohled prosvětlovací pult

[ctx: accel]
en: darkroom view
cs_CZ: pohled fotokomora

[ctx: accel]
en: map view
cs_CZ: zobrazení mapy

[ctx: accel]
note: register ctrl-q to quit:
en: quit
cs_CZ: ukončit

[ctx: accel]
note: Contrast and brightness accelerators
en: increase brightness
cs_CZ: zvýšit jas

[ctx: accel]
en: decrease brightness
cs_CZ: snížit jas

[ctx: accel]
en: increase contrast
cs_CZ: zvýšit kontrast

[ctx: accel]
en: decrease contrast
cs_CZ: snížit kontrast

[ctx: accel]
note: Full-screen accelerators
en: toggle fullscreen
cs_CZ: přepnout na plnou obrazovku

[ctx: accel]
en: leave fullscreen
cs_CZ: opustit plnou obrazovku

[ctx: accel]
note: Side-border hide/show
en: toggle side borders
cs_CZ: přepnout zobrazení panelů

[ctx: accel]
note: toggle view of header
en: toggle header
cs_CZ: přepnout záhlaví

[ctx: accel]
note: View-switch
en: switch view
cs_CZ: přepnout pohled

en: $(ROLL_NAME) - roll of the input image
cs_CZ: $(ROLL_NAME) - jméno role vstupního snímku

en: $(FILE_FOLDER) - folder containing the input image
cs_CZ: $(FILE_FOLDER) - složka obsahující vstupní snímek

en: $(FILE_NAME) - basename of the input image
cs_CZ: $(FILE_NAME) - základní jméno vstupního souboru

en: $(FILE_EXTENSION) - extension of the input image
cs_CZ: $(FILE_EXTENSION) - přípona vstupního souboru

en: $(SEQUENCE) - sequence number
cs_CZ: $(SEQUENCE) - číslo pořadí

en: $(YEAR) - year
cs_CZ: $(YEAR) - rok

en: $(MONTH) - month
cs_CZ: $(MONTH) - měsíc

en: $(DAY) - day
cs_CZ: $(DAY) - den

en: $(HOUR) - hour
cs_CZ: $(HOUR) - hodina

en: $(MINUTE) - minute
cs_CZ: $(MINUTE) - minuta

en: $(SECOND) - second
cs_CZ: $(SECOND) - sekunda

en: $(EXIF_YEAR) - exif year
cs_CZ: $(EXIF_YEAR) - rok dle exif

en: $(EXIF_MONTH) - exif month
cs_CZ: $(EXIF_MONTH) - měsíc dle exif

en: $(EXIF_DAY) - exif day
cs_CZ: $(EXIF_DAY) - den dle exif

en: $(EXIF_HOUR) - exif hour
cs_CZ: $(EXIF_HOUR) - hodina dle exif

en: $(EXIF_MINUTE) - exif minute
cs_CZ: $(EXIF_MINUTE) - minuta dle exif

en: $(EXIF_SECOND) - exif second
cs_CZ: $(EXIF_SECOND) - sekunda exif

en: $(STARS) - star rating
cs_CZ: $(STARS) - hvězdičky hodnocení

en: $(LABELS) - colorlabels
cs_CZ: $(LABELS) - barevné značky

en: $(PICTURES_FOLDER) - pictures folder
cs_CZ: $(PICTURES_FOLDER) - složka obrázků

en: $(HOME) - home folder
cs_CZ: $(HOME) - domovská složka

en: $(DESKTOP) - desktop folder
cs_CZ: $(DESKTOP) - složka plochy

en: darktable preferences
cs_CZ: předvolby darktable

en: close
cs_CZ: zavřít

en: module
cs_CZ: modul

en: name
cs_CZ: jméno

en: maker
cs_CZ: výrobce

en: lens
cs_CZ: objektiv

note: exposure
en: exposure
cs_CZ: expozice

note: aperture
en: aperture
cs_CZ: clona

note: focal length
en: focal length
cs_CZ: ohn. vzdálenost

en: shortcuts
cs_CZ: zkratky

en: shortcut
cs_CZ: zkratka

en: binding
cs_CZ: klávesová zkratka

note: Adding the restore defaults button
en: default
cs_CZ: výchozí

[ctx: preferences]
note: Adding the import/export buttons
en: import
cs_CZ: importovat

note: export button
en: export
cs_CZ: exportovat

en: press key combination to remap...
cs_CZ: stlačte kombinaci kláves k novému přiřazení...

en: select file to export
cs_CZ: vyberte soubory k exportu

en: select file to import
cs_CZ: vyberte soubory k importu

en: Are you sure you want to restore the default keybindings?  This will erase any modifications you have made.
cs_CZ: Opravdu chcete obnovit výchozí přiřazení kláves? Dojde ke smazání všech změn, které jste provedli.

en: edit `%s' for module `%s'
cs_CZ: upravit `%s' pro modul `%s'

en: description or further information
cs_CZ: popis nebo další informace

en: auto apply this preset to matching images
cs_CZ: automaticky použít toto nastavení na shodné snímky

en: only show this preset for matching images
cs_CZ: toto nastavení zobrazit pouze pro shodné snímky

en: be very careful with this option. this might be the last time you see your preset.
cs_CZ: u této volby buďte velmi opatrní. toto může být poslední moment, kdy vidíte svá nastavení.

en: string to match model (use % as wildcard)
cs_CZ: řetězec pro hledání modelu (použijte % jako žolík)

en: string to match maker (use % as wildcard)
cs_CZ: řetězec pro hledání výrobce (použijte % jako žolík)

en: string to match lens (use % as wildcard)
cs_CZ: řetězec pro hledání objektivu (použijte % jako žolík)

en: minimum iso value
cs_CZ: nejmenší hodnota iso

en: maximum iso value
cs_CZ: největší hodnota iso

en: minimum exposure time
cs_CZ: nejmenší exp. čas

en: maximum exposure time
cs_CZ: největší exp. čas

en: minimum aperture value
cs_CZ: nejmenší clonové číslo

en: maximum aperture value
cs_CZ: největší clonové číslo

en: minimum focal length
cs_CZ: nejmenší ohn. vzdálenost

en: maximum focal length
cs_CZ: největší ohn. vzdálenost

note: selected_default = 1;
en: (default)
cs_CZ: (výchozí)

en: do you really want to delete the preset `%s'?
cs_CZ: opravdu chcete smazat přednastavení `%s'?

en: delete preset?
cs_CZ: smazat přednastavení?

en: preset `%s' already exists.
    do you want to overwrite?
cs_CZ: přednastavené `%s' již existuje.
    chcete jej přepsat?

en: overwrite preset?
cs_CZ: přepsat přednastavení?

en: name of the preset
cs_CZ: jméno nastavení

note: then show edit dialog
en: new preset
cs_CZ: nové nastavení

en: edit this preset..
cs_CZ: editovat toto nastavení...

en: delete this preset
cs_CZ: smazat toto nastavení

note: only show if it is not the default already
en: use preset as default
cs_CZ: použít nastavení jako výchozí

en: store new preset..
cs_CZ: uložit nové nastavení...

note: only show this if presets already contains a default
en: remove default
cs_CZ: odstranit výchozí

en: edit style
cs_CZ: úpravy stylu

en: duplicate style
cs_CZ: styl duplikace

en: creates a duplicate of the style before applying changes
cs_CZ: vytvoří duplikát stylu před použitím změn

en: create new style
cs_CZ: vytvořit nový styl

en: enter a name for the new style
cs_CZ: zadejte jméno pro nový styl

en: enter a description for the new style, this description is searchable
cs_CZ: zadejte popis pro nový styl, tento popis je hledatelný

en: include
cs_CZ: zahrnout

en: item
cs_CZ: položka

en: can't create style out of unaltered image
cs_CZ: nelze vytvořit styl z nezměněného snímku

en: copy
cs_CZ: kopírovat

en: do a 1:1 copy of the selected files.
    the global options below do not apply!
cs_CZ: provést kopii 1:1 z vybraných souborů.
    níže uvedené globální volby se nepoužijí!

en: quality
cs_CZ: kvalita

en: file on disk
cs_CZ: soubor na disku

en: enter the path where to put exported images
    recognized variables:
cs_CZ: napište cestu, kam se mají uložit exportované snímky
    možné proměnné:

en: could not create directory `%s'!
cs_CZ: nelze vytvořit adresář `%s'!

en: could not write to directory `%s'!
cs_CZ: nelze zapisovat do adresáře `%s'!

en: could not export to file `%s'!
cs_CZ: nelze exportovat do souboru `%s'!

en: %d/%d exported to `%s%s'
cs_CZ: %d/%d exportováno do `%s%s'

en: send as email
cs_CZ: poslat emailem

en: images exported from darktable
cs_CZ: snímky exportovány z darktable

en: [facebook] unexpeted url format
cs_CZ: [facebook] neočekávaný formát url

note: //////////// build & show the validation dialog
en: step 1: a new window or tab of your browser should have beenloaded. you have to login into your facebook account there and authorize darktable to upload photos before continuing.
cs_CZ: krok 1: mělo by se otevřít nové okno nebo záložka internetového prohlížeče. než budete pokračovat, musíte se přihlásit do svého účtu na facebooku a autorizovat darktable k nahrání fotografií.

en: step 2: paste your browser url and click the ok button once you are done.
cs_CZ: krok 2: vložte url z prohlížeče a klikněte na tlačítko ok pro dokončení.

en: Facebook authentication
cs_CZ: autentizace facebooku

en: please enter the validation url
cs_CZ: prosím napište kontrolní url

en: the given url is not valid, it should look like:
cs_CZ: dané url není platné, mělo by vypadat jako:

en: new account
cs_CZ: nový účet

en: other account
cs_CZ: jiný účet

en: unable to retreive the album list
cs_CZ: nelze načíst seznam alb

note: Add standard action
en: create new album
cs_CZ: vytvořit nové album

en: logout
cs_CZ: odhlásit se

note: Set default permission to private
en: login
cs_CZ: přihlásit

en: facebook webalbum
cs_CZ: webové album facebooku

note: create labels
en: user
cs_CZ: uživatel

note: xmp
en: title
cs_CZ: název

en: summary
cs_CZ: souhrn

en: privacy
cs_CZ: soukromí

en: Only Me
cs_CZ: Pouze já

en: Friends
cs_CZ: Přátelé

en: Public
cs_CZ: Veřejné

en: Friends of Friends
cs_CZ: Přátelé přátel

en: unable to create album, no title provided
cs_CZ: nelze vytvořit album, neboť chybí jeho název

en: unable to create album
cs_CZ: nelze vytvořit album

en: unable to export photo to webalbum
cs_CZ: nelze exportovat snímek do webového alba

note: this makes sense only if the export was successful
en: %d/%d exported to facebook webalbum
cs_CZ: %d/%d exportováno do alba na facebooku

en: flickr authentication: %s
cs_CZ: autentizace flickru: %s

en: step 1: a new window or tab of your browser should have been loaded. you have to login into your flickr account there and authorize darktable to upload photos before continuing.
cs_CZ: krok 1: mělo by se otevřít nové okno nebo záložka internetového prohlížeče. než budete pokračovat, musíte se přihlásit do svého účtu na flickru a autorizovat darktable k nahrání fotografií.

en: step 2: click the ok button once you are done.
cs_CZ: krok 2: klikněte na tlačítko ok, jakmile budete hotovi.

en: flickr authentication
cs_CZ: autentizace flickru

en: flickr webalbum
cs_CZ: webové album flickru

en: not authenticated
cs_CZ: identita neověřena

en: authenticated
cs_CZ: identita ověřena

note: Add standard action
en: without album
cs_CZ: bez alba

en: flickr user
cs_CZ: uživatel

en: photosets
cs_CZ: foto sety

en: visible to
cs_CZ: viditelné pro

en: click login button to start
cs_CZ: klikněte na tlačítko přihlásit

en: my new photoset
cs_CZ: můj nový foto set

en: exported from darktable
cs_CZ: exportováno z darktable

en: refresh album list
cs_CZ: aktualizovat seznam alb

en: export tags
cs_CZ: exportovat štítky

en: you
cs_CZ: ty

en: friends
cs_CZ: přátelé

en: family
cs_CZ: rodina

en: friends + family
cs_CZ: přátelé + rodina

en: everyone
cs_CZ: kdokoliv

note: this makes sense only if the export was successful
en: %d/%d exported to flickr webalbum
cs_CZ: %d/%d exportováno do webového alba flickr

en: Flickr account not authenticated
cs_CZ: účet flickru není autentizován

en: website gallery
cs_CZ: galerie na internetu

en: enter the title of the website
cs_CZ: zadejte název webové stránky

en: latex book template
cs_CZ: šablona knihy ve formátu latex

note: TODO: support title, author, subject, keywords (collect tags?)
en: enter the title of the book
cs_CZ: napište název knihy

en: picasa webalbum
cs_CZ: webové album picasa

note: Failed to authenticated, let's notify somehow...
en: authentication failed
cs_CZ: ověření identity selhalo

en: password
cs_CZ: heslo

en: albums
cs_CZ: alba

en: rights
cs_CZ: práva

en: my new album
cs_CZ: mé nové album

en: public album
cs_CZ: veřejné album

en: %d/%d exported to picasa webalbum
cs_CZ: %d/%d exportováno do webového alba picasa

en: equalizer
cs_CZ: ekvalizér

en: enhance coarse
cs_CZ: zvýraznit hrubost

en: sharpen and denoise (strong)
cs_CZ: doostřit a odstranit šum (silně)

en: sharpen and denoise
cs_CZ: doostřit a odstranit šum

en: sharpen (strong)
cs_CZ: doostřit (silně)

[ctx: atrous]
en: sharpen
cs_CZ: doostřit

en: chroma denoise
cs_CZ: chroma odstranění šumu

en: denoise (subtle)
cs_CZ: odstranit šum (jemně)

en: denoise
cs_CZ: odstranit šum

en: denoise (strong)
cs_CZ: odstranit šum (silně)

en: clarity (subtle)
cs_CZ: zřetelnost (jemně)

en: clarity
cs_CZ: zřetelnost

en: coarse
cs_CZ: hrubý

en: fine
cs_CZ: jemný

en: contrasty
cs_CZ: kontrastní

en: smooth
cs_CZ: hladký

en: noisy
cs_CZ: zašumněný

note: case atrous_s:
en: bold
cs_CZ: silný

en: dull
cs_CZ: nevýrazný

en: change lightness at each feature size
cs_CZ: změnit jas u každé velikosti struktury

en: change color saturation at each feature size
cs_CZ: změnit sytost barev u každé velikosti struktury

en: sharpness
cs_CZ: ostrost

en: sharpness of edges at each feature size
cs_CZ: hranová ostrost u každé velikosti struktury

en: make effect stronger or weaker
cs_CZ: zesílit či zeslabit efekt

en: dark contrast
cs_CZ: tmavý kontrast

en: canon eos like
cs_CZ: canon

en: canon eos like alternate
cs_CZ: canon eos (alternativní)

en: nikon like
cs_CZ: nikon

en: nikon like alternate
cs_CZ: nikon (alternativní)

en: sony alpha like
cs_CZ: sony alpha

en: pentax like
cs_CZ: pentax

en: ricoh like
cs_CZ: ricoh

en: olympus like
cs_CZ: olympus

en: olympus like alternate
cs_CZ: olympus (alternativní)

en: panasonic like
cs_CZ: panasonic

en: leica like
cs_CZ: leica

en: kodak easyshare like
cs_CZ: kodak easyshare

en: konica minolta like
cs_CZ: konica minolta

en: samsung like
cs_CZ: samsung

en: fujifilm like
cs_CZ: fujifilm

en: fotogenetic (point & shoot)
cs_CZ: fotogenetic (kompakt)

en: base curve
cs_CZ: základní křivka

en: abscissa: input, ordinate: output. works on RGB channels
cs_CZ: osa x: vstup, osa y: výstup. pracuje s RGB kanály.

en: local contrast
cs_CZ: lokální kontrast

en: coarseness
cs_CZ: hrubost

en: contrast
cs_CZ: kontrast

en: denoise (bilateral filter)
cs_CZ: odstranění šumu (bilateral filter)

[ctx: accel]
en: radius
cs_CZ: poloměr

[ctx: accel]
en: red
cs_CZ: červená

[ctx: accel]
en: green
cs_CZ: zelená

[ctx: accel]
en: blue
cs_CZ: modrá

en: spatial extent of the gaussian
cs_CZ: prostorová míra gaussian

en: how much to blur red
cs_CZ: do jaké míry rozmazat červenou

en: how much to blur green
cs_CZ: do jaké míry rozmazat zelenou

en: how much to blur blue
cs_CZ: do jaké míry rozmazat modrou

en: radius
cs_CZ: poloměr

[ctx: accel]
en: size
cs_CZ: velikost

[ctx: accel]
en: threshold
cs_CZ: práh

[ctx: accel]
en: strength
cs_CZ: síla

en: size
cs_CZ: velikost

en: the size of bloom
cs_CZ: velikost bloomu

en: threshold
cs_CZ: práh

en: the threshold of light
cs_CZ: práh světla

en: strength
cs_CZ: síla

en: the strength of bloom
cs_CZ: síla bloomu

en: framing
cs_CZ: rámeček

[ctx: accel]
en: border size
cs_CZ: velikost okraje

[ctx: accel]
en: pick border color from image
cs_CZ: kliknutím vybrat barvu okraje z obrázku

[ctx: accel]
en: frame line size
cs_CZ: tloušťka linky rámečku

[ctx: accel]
en: pick frame line color from image
cs_CZ: kliknutím vybrat barvu rámečku z obrázku

en: 15:10 postcard white
cs_CZ: 15:10 pohlednice bílá

en: 15:10 postcard black
cs_CZ: 15:10 pohlednice černá

en: select border color
cs_CZ: vybrat barvu okraje

en: select frame line color
cs_CZ: vybrat barvu linky rámečku

note: add import singel image buttons
en: image
cs_CZ: snímek

en: golden cut
cs_CZ: zlatý řez

en: square
cs_CZ: čtverec

en: constant border
cs_CZ: rovnoměrný okraj

en: center
cs_CZ: střed

en: border size
cs_CZ: velikost okraje

en: size of the border in percent of the full image
cs_CZ: velikost okraje v procentech z celého snímku

en: aspect
cs_CZ: poměr

en: select the aspect ratio or right click and type your own (w:h)
cs_CZ: vyberte poměr stran nebo klikněte pravým tlačítkem a napište vlastní (š:v)

en: orientation
cs_CZ: orientace

en: portait
cs_CZ: na výšku

en: landscape
cs_CZ: na šířku

en: aspect ratio orientation of the image with border
cs_CZ: orientace snímku s okrajem

en: horizontal position
cs_CZ: vodorovná pozice

en: select the horizontal position ratio relative to top or right click and type your own (y:h)
cs_CZ: zvolte vodorovnou pozici poměru stran relativně vůči hornímu okraji nebo klikněte pravým tl. a napište vlastní (y:v)

en: vertical position
cs_CZ: svislá pozice

en: select the vertical position ratio relative to left or right click and type your own (x:w)
cs_CZ: zvolte svislou pozici poměru stran relativně vůči levému okraji nebo klikněte pravým tl. a napište vlastní (x:š)

en: frame line size
cs_CZ: tloušťka linky rámečku

en: size of the frame line in percent of min border width
cs_CZ: velikost linky rámečku v procentech z minimální šířky okraje

en: frame line offset
cs_CZ: posun linky rámečku

en: offset of the frame line begining on picture side
cs_CZ: posun linky rámečku s počátkem na straně snímku

en: border color
cs_CZ: barva okraje

en: pick border color from image
cs_CZ: kliknutím vybrat barvu okraje z obrázku

en: frame line color
cs_CZ: barva linky rámečku

en: pick frame line color from image
cs_CZ: kliknutím vybrat barvu rámečku z obrázku

note: make sure you put all your translatable strings into _() !
en: chromatic aberrations
cs_CZ: chromatické vady

en: automatic chromatic aberration correction
cs_CZ: automatická korekce chromatické vady

en: automatic chromatic aberration correction
    only works for raw images.
cs_CZ: automatická korekce chromatické vady
    funguje pouze pro snímky raw.

en: channel mixer
cs_CZ: mixér kanálů

en: destination
cs_CZ: cíl

note: dt_bauhaus_slider_set_format(g->gslider2, "");
en: saturation
cs_CZ: sytost

en: gray
cs_CZ: šedá

en: amount of red channel in the output channel
cs_CZ: míra červeného kanálu ve výstupním kanálu

en: amount of green channel in the output channel
cs_CZ: míra zeleného kanálu ve výstupním kanálu

en: amount of blue channel in the output channel
cs_CZ: míra modrého kanálu ve výstupním kanálu

en: swap R and B
cs_CZ: zaměnit R a B

en: swap G and B
cs_CZ: zaměnit G a B

en: color contrast boost
cs_CZ: zesílení barevného kontrastu

en: color details boost
cs_CZ: zesílení barevných detailů

en: color artifacts boost
cs_CZ: zesílení barevných artefaktů

en: b/w
cs_CZ: čb

en: b/w artifacts boost
cs_CZ: zesílení čb artefaktů

en: b/w smooth skin
cs_CZ: čb vyhlazení pokožky

en: b/w blue artifacts reduce
cs_CZ: čb redukce modrých artefaktů

en: amount
cs_CZ: hodnota

en: size of features to preserve
cs_CZ: velikost struktury, která má být zachována

en: strength of the effect
cs_CZ: síla účinku

en: crop and rotate
cs_CZ: oříznout a otočit

en: flip
cs_CZ: převrátit

en: horizontal
cs_CZ: vodorovné

en: vertical
cs_CZ: svislé

en: both
cs_CZ: oba

en: mirror image horizontally and/or vertically
cs_CZ: převrátit snímek vodorovně a/nebo svisle

en: angle
cs_CZ: úhel

en: right-click and drag a line on the image to drag a straight line
cs_CZ: abyste namalovali přímku, klikněte pravým tlačítkem a táhněte na snímku.

en: keystone h
cs_CZ: vrchol h

en: adjust perspective for horizontal keystone distortion
cs_CZ: upravit perspektivu pro horizontální zkreslení

en: keystone v
cs_CZ: vrchol v

en: adjust perspective for vertical keystone distortion
cs_CZ: upravit perspektivu pro vertikální zkreslení

en: free
cs_CZ: volný

en: 10:8 in print
cs_CZ: 10:8 v tisku

en: set the aspect ratio (w:h)
cs_CZ: nastavit poměr stran (š:v)

en: guides
cs_CZ: vodítka

en: grid
cs_CZ: síť

en: rules of thirds
cs_CZ: pravidlo třetin

en: diagonal method
cs_CZ: úhlopříčky

en: harmonious triangles
cs_CZ: harmonické trojúhelníky

en: golden mean
cs_CZ: zlatý střed

en: display guide lines to help compose your photograph
cs_CZ: zobrazit vodítka usnadňující kompozici fotografie

en: horizontally
cs_CZ: vodorovně

en: vertically
cs_CZ: svisle

en: flip guides
cs_CZ: překlopit vodítka

en: extra
cs_CZ: více

en: golden sections
cs_CZ: zlaté oblasti

en: golden spiral sections
cs_CZ: výběry zlaté spirály

en: golden spiral
cs_CZ: zlatá spirála

en: all
cs_CZ: vše

en: show some extra guides
cs_CZ: zobrazit více vodítek

[ctx: accel]
en: commit
cs_CZ: zapsání

[ctx: accel]
en: angle
cs_CZ: úhel

[ctx: accel]
en: keystone h
cs_CZ: vrchol h

[ctx: accel]
en: keystone v
cs_CZ: vrchol v

note: make sure you put all your translatable strings into _() !
en: color contrast
cs_CZ: barevný kontrast

[ctx: accel]
en: green vs magenta
cs_CZ: zelená vs purpurová

[ctx: accel]
en: blue vs yellow
cs_CZ: modrá vs žlutá

en: green vs magenta
cs_CZ: zelená oproti purpurové

en: steepness of the a* curve in Lab
cs_CZ: strmost křivky a* v Lab

en: blue vs yellow
cs_CZ: modrá oproti žluté

en: steepness of the b* curve in Lab
cs_CZ: strmost křivky b* v Lab

en: color correction
cs_CZ: korekce barev

en: warming filter
cs_CZ: oteplující filtr

en: cooling filter
cs_CZ: ochlazující filtr

[ctx: accel]
en: saturation
cs_CZ: sytost

en: drag the line for split toning. bright means highlights, dark means shadows. use mouse wheel to change saturation.
cs_CZ: táhnutím namalujte vodítko pro dělené tónování. světlá pro světla, tmavá pro stíny. použijte kolečko myši pro změnu sytosti.

en: set the global saturation
cs_CZ: nastavit globální sytost

en: input color profile
cs_CZ: vstupní barevný profil

en: unsupported input profile has been replaced by linear rgb!
cs_CZ: nepodporovaný typ vstupního profilu byl nahrazen lineárním rgb!

en: profile
cs_CZ: profil

en: embedded icc profile
cs_CZ: vložený profil icc

en: dng embedded matrix
cs_CZ: vložená matice dng

en: standard color matrix
cs_CZ: standardní matice barev

en: enhanced color matrix
cs_CZ: vylepšená matice barev

en: vendor color matrix
cs_CZ: výrobcova matice barev

en: alternate color matrix
cs_CZ: alternativní matice barev

en: sRGB (e.g. jpg)
cs_CZ: sRGB (např. jpg)

en: linear RGB
cs_CZ: lineární RGB

en: linear infrared BGR
cs_CZ: lineární infračervené BGR

en: linear XYZ
cs_CZ: lineární XYZ

en: icc profiles in %s/color/in or %s/color/in
cs_CZ: profily icc v %s/color/in nebo %s/color/in

en: colorize
cs_CZ: obarvení

[ctx: accel]
en: lightness
cs_CZ: jas

[ctx: accel]
en: source mix
cs_CZ: mix zdroje

en: select tone color
cs_CZ: vybrat barvu tónu

en: select the hue tone
cs_CZ: vyberte odstín barevného tónu

en: select the saturation shadow tone
cs_CZ: vybrat sytost stínů

en: source mix
cs_CZ: mix zdroje

en: lightness of color
cs_CZ: jas barev

en: mix value of source lightness
cs_CZ: mix hodnota jasu zdroje

en: output color profile
cs_CZ: výstupní barevný profil

en: unsupported output profile has been replaced by sRGB!
cs_CZ: nepodporovaný typ výstupního profilu byl nahrazen srgb!

en: gamut check
cs_CZ: kontrola gamutu

en: soft proof
cs_CZ: barevný náhled

en: output intent
cs_CZ: výstupní záměr

en: perceptual
cs_CZ: perceptuální

en: relative colorimetric
cs_CZ: rel. kolorimetrický

[ctx: rendering intent]
en: saturation
cs_CZ: sytost

en: absolute colorimetric
cs_CZ: abs. kolorimetrický

en: display intent
cs_CZ: záměr pro disp.

en: output profile
cs_CZ: výstupní profil

en: softproof profile
cs_CZ: profil pro softproof

en: display profile
cs_CZ: profil displeje

note: the system display profile is only suitable for display purposes
en: system display profile
cs_CZ: syst. profil displeje

en: sRGB (web-safe)
cs_CZ: sRGB (pro web)

en: rendering intent
cs_CZ: záměr transformace

en: icc profiles in %s/color/out or %s/color/out
cs_CZ: profily icc v %s/color/out nebo %s/color/out

en: display icc profiles in %s/color/out or %s/color/out
cs_CZ: profily icc displeje v %s/color/out nebo %s/color/out

en: softproof icc profiles in %s/color/out or %s/color/out
cs_CZ: profily icc náhledu tisku v  %s/color/out nebo %s/color/out

[ctx: accel]
en: toggle softproofing
cs_CZ: přepnout náhled barev

[ctx: accel]
en: toggle gamutcheck
cs_CZ: přepnout kontrolu gamutu

en: color transfer
cs_CZ: převod barev

[ctx: accel]
en: acquire
cs_CZ: pořídit

[ctx: accel]
en: apply
cs_CZ: použít

en: number of clusters to find in image
cs_CZ: počet skupin, které mají být nalezeny na snímku

en: acquire
cs_CZ: analyzovat

en: analyze this image
cs_CZ: analyzovat tento snímek

en: apply
cs_CZ: použít

en: apply previously analyzed image look to this image
cs_CZ: použít výsledek předchozí analýzy vzhledu snímku na tento snímek

en: color zones
cs_CZ: zóny barev

en: red black white
cs_CZ: červená černá bílá

en: black white and skin tones
cs_CZ: černá bílá a odstíny pokožky

en: polarizing filter
cs_CZ: polarizační filtr

en: natural skin tones
cs_CZ: přirozené odstíny pokožky

en: black & white film
cs_CZ: černobílý film

en: select by
cs_CZ: vybrat dle

en: choose selection criterion, will be the abscissa in the graph
cs_CZ: zvolte kritérium výběru, bude hodnotou na ose x v grafu

[ctx: accel]
en: edge threshold
cs_CZ: práh hran

en: ppg (fast)
cs_CZ: ppg (rychlé)

en: amaze (slow)
cs_CZ: amaze (pomalé)

en: method
cs_CZ: metoda

en: demosaicing raw data method
cs_CZ: metoda demosaicingu raw dat

en: threshold for edge-aware median.
    set to 0.0 to switch off.
    set to 1.0 to ignore edges.
cs_CZ: práh pro medián dle hran.
    hodnota 0.0 pro vypnutí.
    hodnota 1.0 pro ignorování hran.

en: edge threshold
cs_CZ: práh hran

en: color smoothing
cs_CZ: vyhlazení barev

en: one time
cs_CZ: jednou

en: two times
cs_CZ: dva krát

en: three times
cs_CZ: tři krát

en: four times
cs_CZ: čtyři krát

en: five times
cs_CZ: pět krát

en: how many color smoothing median steps after demosaicing
cs_CZ: kolik kroků mediánové funkce vyhlazování barev po demosacingu

en: match greens
cs_CZ: vyrovnat zelenou

en: disabled
cs_CZ: vypnuto

en: local average
cs_CZ: lokální průměr

en: full average
cs_CZ: plný průměr

en: full and local average
cs_CZ: plný a lokální průměr

en: green channels matching method
cs_CZ: metoda porovnání zeleného kanálu

en: legacy equalizer
cs_CZ: původní ekvalizér

[ctx: equalizer]
en: sharpen
cs_CZ: doostřit

en: null
cs_CZ: bez úpravy

en: this module will be removed in the future
    and is only here so you can switch it off
    and move to the new equalizer.
cs_CZ: modul bude v budoucnosti odstraněn.
    vypněte jej prosím
    a použijte nový ekvalizér.

[ctx: accel]
en: black
cs_CZ: černá

[ctx: accel]
en: exposure
cs_CZ: expozice

[ctx: accel]
en: auto-exposure
cs_CZ: auto-expozice

en: adjust the black level
cs_CZ: upravit úroveň černé

en: black
cs_CZ: černá

en: adjust the exposure correction
cs_CZ: upravit korekci expozice

en: percentage of bright values clipped out
cs_CZ: procento oříznutých hodnot ve světlech

en: flip horizontally
cs_CZ: převrátit vodorovně

en: flip vertically
cs_CZ: převrátit svisle

en: rotate by -90
cs_CZ: otočit o -90

en: rotate by  90
cs_CZ: otočit o 90

en: rotate by 180
cs_CZ: otočit o 180

en: rotate
cs_CZ: otočit

en: rotate 90 degrees ccw
cs_CZ: otočit o 90° proti směru hod. ručiček

en: rotate 90 degrees cw
cs_CZ: otočit o 90° po směru hod. ručiček

[ctx: accel]
en: rotate 90 degrees ccw
cs_CZ: otočit o 90° proti směru hod. ručiček

[ctx: accel]
en: rotate 90 degrees cw
cs_CZ: otočit o 90° po směru hod. ručiček

en: global tonemap
cs_CZ: globální mapování tónů

en: operator
cs_CZ: operátor

en: the global tonemap operator
cs_CZ: globální operátor mapování tónů

en: bias
cs_CZ: závislost

en: the bias for tonemapper controls the linearity, the higher the more details in blacks
cs_CZ: závislost pro mapovač tónů má vliv na linearitu, čím větší tím více detailů ve stínech

en: target
cs_CZ: cíl

en: the target light for tonemapper specified as cd/m2
cs_CZ: cílové osvětlení pro mapovač tónů určená jako cd/m2

en: neutral grey ND2 (soft)
cs_CZ: šedý ND2 (měkký)

en: neutral grey ND4 (soft)
cs_CZ: šedý ND4 (měkký)

en: neutral grey ND8 (soft)
cs_CZ: šedý ND8 (měkký)

en: neutral grey ND2 (hard)
cs_CZ: šedý ND2 (tvrdý)

en: neutral grey ND4 (hard)
cs_CZ: šedý ND4 (tvrdý)

en: neutral grey ND8 (hard)
cs_CZ: šedý ND8 (tvrdý)

en: orange ND2 (soft)
cs_CZ: oranžový ND2 (měkký)

en: yellow ND2 (soft)
cs_CZ: žlutý ND2 (měkký)

en: purple ND2 (soft)
cs_CZ: purpurový ND2 (měkký)

en: green ND2 (soft)
cs_CZ: zelený ND2 (měkký)

en: red ND2 (soft)
cs_CZ: červený ND2 (měkký)

en: blue ND2 (soft)
cs_CZ: modrý ND2 (měkký)

en: brown ND4 (soft)
cs_CZ: hnědý ND4 (měkký)

en: graduated density
cs_CZ: přechodový filtr

[ctx: accel]
en: density
cs_CZ: hustota

[ctx: accel]
en: compression
cs_CZ: komprese

[ctx: accel]
en: rotation
cs_CZ: otočení

[ctx: accel]
en: split
cs_CZ: rozdělení

en: density
cs_CZ: hustota

en: the density in ev for the filter
cs_CZ: hustota v ev pro filtr

en: compression
cs_CZ: komprese

en: compression of graduation:
    0% = soft, 100% = hard
cs_CZ: komprese odstupňování:
    0 % = měkký; 100 % = tvrdý

en: rotation
cs_CZ: otočení

en: rotation of filter -180 to 180 degrees
cs_CZ: otočení filtru -180° až 180°

en: split
cs_CZ: rozdělení

en: offset of filter in angle of rotation
cs_CZ: posunutí filtru ve směru otočení

en: select the hue tone of filter
cs_CZ: vyberte odstín barevného tónu filtru

en: select the saturation of filter
cs_CZ: vyberte sytost filtru

en: grain
cs_CZ: zrno

[ctx: accel]
en: coarseness
cs_CZ: hrubost

en: the grain size (~iso of the film)
cs_CZ: velikost zrna (~ iso filmu)

en: the strength of applied grain
cs_CZ: síla použitého zrna

en: highlight reconstruction
cs_CZ: rekonstrukce světel

en: clip highlights
cs_CZ: oříznout světla

en: reconstruct in LCh
cs_CZ: obnovit v LCh

en: highlight reconstruction method
cs_CZ: metoda rekonstrukce světlých tónů

en: manually adjust the clipping threshold against magenta highlights (you shouldn't ever need to touch this)
cs_CZ: ručně upravit práh pro ořez vůči světlům v purpurové barvě (toto byste neměli nikdy potřebovat)

en: clipping threshold
cs_CZ: práh pro ořez

[ctx: accel]
en: sharpness
cs_CZ: ostrost

[ctx: accel]
en: contrast boost
cs_CZ: zesílení kontrastu

en: the sharpness of highpass filter
cs_CZ: ostrost filtru highpass

en: contrast boost
cs_CZ: zesílení kontrastu

en: the contrast of highpass filter
cs_CZ: kontrast filtru highpass

en: hot pixels
cs_CZ: poškozené pixely

en: fixed %d pixels
cs_CZ: opraveno %d pixelů

en: lower threshold for hot pixel
cs_CZ: spodní práh pro poškozené pixely

en: strength of hot pixel correction
cs_CZ: síla účinku opravy poškozených pixelů

note: 3 neighbours
en: detect by 3 neighbours
cs_CZ: detekovat dle 3 sousedících

en: mark fixed pixels
cs_CZ: označit opravené pixely

en: invert
cs_CZ: invertovat

[ctx: accel]
en: pick color of film material from image
cs_CZ: vybrat barvu filmového materiálu ze snímku

en: select color of film material
cs_CZ: vyberte barvu filmového materiálu

en: color of film material
cs_CZ: barva filmového materiálu

en: pick color of film material from image
cs_CZ: vybrat barvu filmového materiálu ze snímku

en: lens correction
cs_CZ: korekce objektivu

[ctx: accel]
en: scale
cs_CZ: měřítko

[ctx: accel]
en: find camera
cs_CZ: najít fotoaparát

[ctx: accel]
en: find lens
cs_CZ: najít objektiv

[ctx: accel]
en: auto scale
cs_CZ: automatické měřítko

[ctx: accel]
en: camera model
cs_CZ: model fotoaparátu

[ctx: accel]
en: lens model
cs_CZ: model objektivu

[ctx: accel]
en: select corrections
cs_CZ: vybrat korekce

en: maker:		%s
    model:		%s%s
    mount:		%s
    crop factor:	%.1f
cs_CZ: výrobce:		%s
    model:		%s%s
    bajonet:		%s
    faktor ořezu:	%.1f

en: maker:		%s
    model:		%s
    focal range:	%s
    aperture:		%s
    crop factor:	%.1f
    type:		%s
    mounts:		%s
cs_CZ: výrobce:		%s
    model:		%s
    rozsah ohnisek:	%s
    clona:		%s
    faktor ořezu:	%.1f
    typ:		%s
    bajonety:		%s

en: focal length (mm)
cs_CZ: ohnisková vzd. (mm)

en: f-number (aperture)
cs_CZ: clonové číslo

en: distance to subject
cs_CZ: předmětná vzdálenost

en: distortion & TCA
cs_CZ: zkreslení & TCA

en: distortion & vignetting
cs_CZ: zkreslení & vinětace

en: TCA & vignetting
cs_CZ: TCA & vinětace

en: only distortion
cs_CZ: pouze zkreslení

en: only TCA
cs_CZ: pouze TCA

en: only vignetting
cs_CZ: pouze vinětace

en: find camera
cs_CZ: nalézt fotoaparát

en: find lens
cs_CZ: nalézt objektiv

en: corrections
cs_CZ: korekce

en: which corrections to apply
cs_CZ: které korekce se mají použít

en: geometry
cs_CZ: geometrie

en: target geometry
cs_CZ: cílová geometrie

en: rectilinear
cs_CZ: rektilineární

en: fish-eye
cs_CZ: rybí oko

en: panoramic
cs_CZ: panoramatická

en: equirectangular
cs_CZ: ekvirektangulární

en: auto scale
cs_CZ: automatické měřítko

en: scale
cs_CZ: měřítko

en: mode
cs_CZ: režim

en: correct distortions or apply them
cs_CZ: upravit nebo použít zkreslení

en: correct
cs_CZ: opravit

en: distort
cs_CZ: deformovat

en: transversal chromatic aberration red
cs_CZ: červená (TCA)

en: tca red
cs_CZ: tca červená

en: transversal chromatic aberration blue
cs_CZ: modrá (TCA)

en: tca blue
cs_CZ: tca modrá

en: corrections done:
cs_CZ: provedené korekce:

en: which corrections have actually been done
cs_CZ: které korekce byly skutečně provedeny

en: levels
cs_CZ: úrovně

en: drag handles to set black, grey, and white points.  operates on L channel.
cs_CZ: přetažením vodítek nastavte černý, šedý a bílý bod. pracuje v L kanálu

en: lowlight vision
cs_CZ: vidění při nízkém osvětlení

[ctx: accel]
en: blue shift
cs_CZ: posun modré

en: daylight
cs_CZ: denní světlo

en: indoor bright
cs_CZ: uvnitř světlé

en: indoor dim
cs_CZ: uvnitř zšeřelé

en: indoor dark
cs_CZ: uvnitř tmavé

en: twilight
cs_CZ: pološero

en: night street lit
cs_CZ: noční ulice osvětlená

en: night street
cs_CZ: noční ulice

en: night street dark
cs_CZ: noční ulice tmavá

en: night
cs_CZ: noc

en: dark
cs_CZ: tmavé

en: bright
cs_CZ: světlé

en: day vision
cs_CZ: denní vidění

en: night vision
cs_CZ: noční vidění

en: blue shift
cs_CZ: posun modré

en: blueness in shadows
cs_CZ: míra modré ve stínech

[ctx: accel]
en: contrast
cs_CZ: kontrast

en: local contrast mask
cs_CZ: maska lokálního kontrastu

en: filter order
cs_CZ: pořadí filtrů

en: 0th order
cs_CZ: nulté pořadí

en: 2nd order
cs_CZ: druhé pořadí

en: filter order of gaussian blur
cs_CZ: pořadí filtru gaussovského rozostření

en: soften with
cs_CZ: změkčit pomocí

en: bilateral filter
cs_CZ: bilaterální filtr

en: radius of gaussian/bilateral blur
cs_CZ: poloměr gaussovského/bilaterálního rozostření

en: contrast of lowpass filter
cs_CZ: kontrast lowpass filtru

en: color saturation of lowpass filter
cs_CZ: sytost barev lowpass filtru

en: which filter to use for blurring
cs_CZ: jaký filtr použít pro rozostření

en: monochrome
cs_CZ: filtr pro čb

en: red filter
cs_CZ: červený filtr

en: drag and scroll mouse wheel to adjust the virtual color filter
cs_CZ: pro upravení virtuálního barevného filtru klikněte a táhněte nebo rolujte kolečkem myši

en: how much to keep highlights
cs_CZ: jak moc zachovat světla

note: Highlights
en: highlights
cs_CZ: světla

en: denoise (non-local means)
cs_CZ: odstranění šumu

en: patch size
cs_CZ: velikost vzorku

en: radius of the patches to match
cs_CZ: poloměr vzorků, které mají být vybrány

en: how much to smooth brightness
cs_CZ: do jaké míry vyhladit jasy

en: how much to smooth colors
cs_CZ: do jaké míry vyhladit barvy

en: overexposed
cs_CZ: přeexpozice

[ctx: accel]
en: lower threshold
cs_CZ: spodní práh

[ctx: accel]
en: upper threshold
cs_CZ: horní práh

[ctx: accel]
en: color scheme
cs_CZ: barevné schéma

en: color scheme
cs_CZ: barevné schéma

en: black & white
cs_CZ: černá/bílá

en: red & blue
cs_CZ: červená/modrá

en: purple & green
cs_CZ: purpová/zelená

en: select colors to indicate over/under exposure
cs_CZ: zvolit barvy pro indikaci pod- a přeexpozice

en: lower threshold
cs_CZ: spodní práh

en: threshold of what shall be considered underexposed
cs_CZ: práh pro podexpozici

en: upper threshold
cs_CZ: horní práh

en: threshold of what shall be considered overexposed
cs_CZ: práh pro přeexpozici

en: toggle over/under exposed indication
cs_CZ: přepnout zobrazení indikace přeexpozice/podexpozice

en: unbreak input profile
cs_CZ: upravit vstupní profil

en: linear
cs_CZ: lineární

en: linear part
cs_CZ: lineární část

en: gamma
cs_CZ: gama

en: gamma exponential factor
cs_CZ: exponenciální faktor gama

en: raw denoise
cs_CZ: odstranit šum v raw

[ctx: accel]
en: noise threshold
cs_CZ: práh šumu

en: noise threshold
cs_CZ: práh šumu

en: fill-light 0.25EV with 4 zones
cs_CZ: přisvětlení 0,25EV se 4 zónami

en: fill-shadow -0.25EV with 4 zones
cs_CZ: ztmavení -0,25EV se 4 zónami

en: fill light
cs_CZ: přisvětlení

[ctx: accel]
en: width
cs_CZ: šířka

en: the fill-light in EV
cs_CZ: přisvětlení v EV

en: width
cs_CZ: šířka

en: width of fill-light area defined in zones
cs_CZ: šíře oblasti přisvětlení definovaná v zónách

en: select the center of fill-light
cs_CZ: vybrat střed přisvětlení

en: toggle tool for picking median lightness in image
cs_CZ: přepnout nástroj pro vybrání středního jasu na snímku

en: shadows and highlights
cs_CZ: světla a stíny

[ctx: accel]
en: shadows
cs_CZ: stíny

[ctx: accel]
en: highlights
cs_CZ: světla

[ctx: accel]
en: compress
cs_CZ: stlačení

[ctx: accel]
en: shadows color correction
cs_CZ: korekce barev ve stínech

[ctx: accel]
en: highlights color correction
cs_CZ: korekce barev ve světlech

note: Shadows
en: shadows
cs_CZ: stíny

en: compress
cs_CZ: stlačení

en: shadows color adjustment
cs_CZ: úprava barev ve stínech

en: highlights color adjustment
cs_CZ: úprava barev ve světlech

en: correct shadows
cs_CZ: opravit stíny

en: correct highlights
cs_CZ: opravit světla

en: spatial extent
cs_CZ: prostorový rozsah

en: filter to use for softening. bilateral avoids halos
cs_CZ: filtr pro změkčení. bilateral zabrání halo efektu.

en: compress the effect on shadows/highlights and
    preserve midtones
cs_CZ: stlačení efektu na světlech a stínech a
    zachování středních tónů

en: adjust saturation of shadows
cs_CZ: upravit sytost stínů

en: adjust saturation of highlights
cs_CZ: upravit sytost světel

[ctx: sharpen]
en: sharpen
cs_CZ: doostřit

note: add the preset. restrict to raw images make it auto-apply for matching images:
en: sharpen
cs_CZ: doostřit

[ctx: accel]
en: amount
cs_CZ: úroveň

en: spatial extent of the unblurring
cs_CZ: prostorová míra nerozmazání

en: strength of the sharpen
cs_CZ: síla doostření

en: threshold to activate sharpen
cs_CZ: práh pro aktivaci doostření

en: soften
cs_CZ: změkčit

[ctx: accel]
en: brightness
cs_CZ: jas

en: the size of blur
cs_CZ: velikost rozmazání

en: the saturation of blur
cs_CZ: sytost rozmazání

en: brightness
cs_CZ: jas

en: the brightness of blur
cs_CZ: jas rozostření

en: the mix of effect
cs_CZ: mix efektu

en: split toning
cs_CZ: rozdělené tónování

[ctx: accel]
en: pick primary color
cs_CZ: vybrat primární barvu

[ctx: accel]
en: pick secondary color
cs_CZ: vybrat sekundární barvu

[ctx: accel]
en: balance
cs_CZ: vyvážení

note: shadows: #ED7212 highlights: #ECA413 balance : 63 compress : 0
en: authentic sepia
cs_CZ: sépie

note: shadows: #446CBB highlights: #446CBB balance : 0 compress : 5.22
en: authentic cyanotype
cs_CZ: kyanotypie

note: shadows : #A16C5E highlights : #A16C5E balance : 100 compress : 0
en: authentic platinotype
cs_CZ: platinotypie

note: shadows: #211A14 highlights: #D9D0C7 balance : 60 compress : 0
en: chocolate brown
cs_CZ: čokoládově hnědá

en: select the hue tone for shadows
cs_CZ: vybrat odstín pro stíny

en: select the hue tone for highlights
cs_CZ: vybrat odstín pro světla

en: select the saturation highlights tone
cs_CZ: vybrat sytost světel

en: balance
cs_CZ: vyvážení

en: the balance of center of splittoning
cs_CZ: vyvážení středu rozděleného tónování

en: compress the effect on highlighs/shadows and
    preserve midtones
cs_CZ: stlačení efektu na světla/stíny a
    upřednostnit střední tóny

en: spot removal
cs_CZ: odstranění skvrn

en: click on a spot and drag on canvas to heal.
    use the mouse wheel to adjust size.
    right click to remove a stroke.
cs_CZ: klikněte na skvrnu a tažením dojde k opravě.
    použijte kolečko myši pro změnu velikosti.
    klikněte pravým tlačítkem pro odstranění tahu.

en: number of strokes:
cs_CZ: počet tahů:

en: spot removal only supports up to 32 spots
cs_CZ: odstranění skvrn je podporováno pouze pro maximálně 32 skvrn

[ctx: modulename]
en: white balance
cs_CZ: vyvážení bílé

[ctx: accel]
en: tint
cs_CZ: zbarvení

[ctx: accel]
en: temperature in
cs_CZ: vstupní teplota

[ctx: accel]
en: temperature out
cs_CZ: výstupní teplota

en: tint
cs_CZ: zbarvení

en: temperature in
cs_CZ: vstupní teplota

en: temperature out
cs_CZ: výstupní teplota

en: camera white balance
cs_CZ: dle fotoaparátu

en: spot white balance
cs_CZ: vybrat na snímku

en: passthrough
cs_CZ: průchozí

en: choose white balance preset from camera
cs_CZ: vybrat vyvážení bílé dle nastavení z fotoaparátu

en: finetune
cs_CZ: jemně

en: fine tune white balance preset
cs_CZ: jemně doladit přednastavené vyvážení bílé

en: tone curve
cs_CZ: tonální křivka

en: low contrast
cs_CZ: nízký kontrast

en: med contrast
cs_CZ: střední kontrast

en: high contrast
cs_CZ: vysoký kontrast

en: tonecurve for L channel
cs_CZ: tonální křivka pro L kanál

en: tonecurve for a channel
cs_CZ: tonální křivka pro a kanál

en: tonecurve for b channel
cs_CZ: tonální křivka pro b kanál

en: double click to reset curve
cs_CZ: dvojitým kliknutím křivku obnovíte

en: scale chroma
cs_CZ: škálovat chroma

en: manual
cs_CZ: ručně

en: if set to auto, a and b curves have no effect and are not displayed. chroma values (a and b) of each pixel are then adjusted based on L curve data.
cs_CZ: pokud nastaveno na auto, křivky a a b nemají žádný vliv a nejsou zobrazeny. hodnoty chroma (a a b) každého pixelu jsou poté upraveny na základě křivky L.

en: tone mapping
cs_CZ: mapování tónů

[ctx: accel]
en: contrast compression
cs_CZ: stlačení kontrastu

[ctx: accel]
en: spatial extent
cs_CZ: prostorový rozsah

en: contrast compression
cs_CZ: komprese kontrastu

[ctx: accel]
en: vibrance
cs_CZ: živost

[ctx: accel]
en: mid-tones bias
cs_CZ: vliv středních tónů

en: the strength of saturation boost
cs_CZ: míra zesílení sytosti

en: mid-tones bias
cs_CZ: vliv středních tónů

en: how much to spare highlights and shadows
cs_CZ: kolik zachovat světel a stínů

en: vibrance
cs_CZ: živost

en: the amount of vibrance
cs_CZ: míra živosti

en: vignetting
cs_CZ: vinětace

[ctx: accel]
en: fall-off strength
cs_CZ: síla ztmavení

[ctx: accel]
en: horizontal center
cs_CZ: horizontální střed

[ctx: accel]
en: vertical center
cs_CZ: vertikální střed

[ctx: accel]
en: shape
cs_CZ: tvar

[ctx: accel]
en: width-height ratio
cs_CZ: poměr šířka/výška

en: automatic ratio
cs_CZ: automatický poměr

en: automatic
cs_CZ: automaticky

en: fall-off strength
cs_CZ: síla ztmavení

en: horizontal center
cs_CZ: horizontální střed

en: vertical center
cs_CZ: vertikální střed

en: shape
cs_CZ: tvar

en: width/height ratio
cs_CZ: poměr šířka/výška

en: the radii scale of vignette for start of fall-off
cs_CZ: měřítko poloměru vinětace pro začátek ztmavení

en: the radii scale of vignette for end of fall-off
cs_CZ: měřítko poloměru vinětace pro konec ztmavení

en: strength of effect on brightness
cs_CZ: vliv efektu na jas

en: strength of effect on saturation
cs_CZ: vliv efektu na sytost

en: horizontal offset of center of the effect
cs_CZ: horizontální posun středu efektu

en: vertical offset of center of the effect
cs_CZ: vertikální posun středu efektu

en: shape factor
    0 produces a rectangle
    1 produces a circle or elipse
    2 produces a diamond
cs_CZ: forma tvaru
    0 vytvoří obdélník
    1 vytvoří kruh nebo elipsu
    2 vytvoří diamand

en: enable to have the ratio automatically follow the image size
cs_CZ: aktivovat pro poměr dle velikosti obrázku

en: width-to-height ratio
cs_CZ: poměr šířka-k-výšce

en: watermark
cs_CZ: vodoznak

[ctx: accel]
en: refresh
cs_CZ: obnovit

[ctx: accel]
en: opacity
cs_CZ: průhlednost

[ctx: accel]
en: x offset
cs_CZ: posunutí x

[ctx: accel]
en: y offset
cs_CZ: posunutí y

en: marker
cs_CZ: popisek

en: alignment
cs_CZ: zarovnání

en: x offset
cs_CZ: posunutí x

en: y offset
cs_CZ: posunutí y

note: Let's add some tooltips and hook up some signals...
en: the opacity of the watermark
cs_CZ: průhlednost vodotisku

en: the scale of the watermark
cs_CZ: měřítko vodotisku

note: Column 1 - "make" of the camera. * Column 2 - "model" (use the "make" and "model" as provided by DCRaw). * Column 3 - WB name. * Column 4 - Fine tuning. MUST be in increasing order. 0 for no fine tuning. *	      It is enough to give only the extreme values, the other values *	      will be interpola
en: Daylight
cs_CZ: denní světlo

note: Probably same as above:
en: Direct sunlight
cs_CZ: přímé slunce

en: Cloudy
cs_CZ: zataženo

note: "Shadows" should be switched to this:
en: Shade
cs_CZ: stín

en: Incandescent
cs_CZ: žárovka

en: Incandescent warm
cs_CZ: žárovka teplá

note: Same as "Incandescent":
en: Tungsten
cs_CZ: žárovka wolframová

en: Fluorescent
cs_CZ: zářivka

note: In Canon cameras and some newer Nikon cameras:
en: Fluorescent high
cs_CZ: zářivka vysoká tepl.

en: Cool white fluorescent
cs_CZ: zářivka studená

en: Warm white fluorescent
cs_CZ: zářivka teplá

en: Daylight fluorescent
cs_CZ: zářivka denní světlo

en: Neutral fluorescent
cs_CZ: zářivka neutrální

en: White fluorescent
cs_CZ: zářivka bílá

note: In some newer Nikon cameras:
en: Sodium-vapor fluorescent
cs_CZ: zářivka sodíková

en: Day white fluorescent
cs_CZ: zářivka denní světlo

en: High temp. mercury-vapor fluorescent
cs_CZ: zářivka rtuťová vysoká tepl.

en: Flash
cs_CZ: blesk

note: For Olympus with no real "Flash" preset:
en: Flash (auto mode)
cs_CZ: blesk (autom. režim)

en: Evening sun
cs_CZ: večerní slunce

en: Underwater
cs_CZ: pod vodou

en: Black & white
cs_CZ: černobílé

en: Manual WB
cs_CZ: ruční vyvážení

en: Camera WB
cs_CZ: dle fotoaparátu

en: Auto WB
cs_CZ: automatické vyvážení

en: zone system
cs_CZ: zonální systém

en: lightness zones
    use mouse scrollwheel to change the number of zones
    left-click on a border to create a marker
    right-click on a marker to delete it
cs_CZ: zóny jasu
    použijte kolečko myši pro změnu počtu zón
    levým tlačítkem myši na hranici zóny vytvoříte značku
    pravý tlačítkem myši na značce ji smažete

en: background jobs
cs_CZ: zpracování na pozadí

en: camera settings
cs_CZ: nastavení fotoaparátu

[ctx: accel]
en: capture image(s)
cs_CZ: pořídit snímky

en: toggle view property in center view
cs_CZ: přepnout vlastnost středního pohledu

en: connection with camera lost, exiting tethering mode
cs_CZ: spojení s fotoaparátem bylo přerušeno, ukončuje se režim vzdáleného snímání

en: battery
cs_CZ: baterie

en: n/a
cs_CZ: neexistuje

note: Camera control
en: camera control
cs_CZ: ovládání fotoaparátu

en: modes
cs_CZ: režimy

en: timer (s)
cs_CZ: samospoušť

en: count
cs_CZ: počet

en: brackets
cs_CZ: kroky

en: bkt. steps
cs_CZ: velikost kroku

en: capture image(s)
cs_CZ: pořídit snímky

en: toggle delayed capture mode
cs_CZ: přepnout režim zpožděného snímání

en: toggle sequenced capture mode
cs_CZ: přepnout režim postupného snímání

en: toggle bracketed capture mode
cs_CZ: přepnout režim snímání krokování expozice

en: the count of seconds before actually doing a capture
cs_CZ: počet sekund před skutečným pořízením snímku

en: the amount of images to capture in a sequence,
    you can use this in conjuction with delayed mode to create stop-motion sequences.
cs_CZ: počet snímků k pořízení v postupném snímání,
    může být kombinováno s režimem zpožděného snímání pro vytvoření pohybových sekvencí.

en: the amount of brackets on each side of centered shoot, amount of images = (brackets*2)+1.
cs_CZ: počet kroků expozice na každé straně středního snímku, počet snímků = (kroky * 2) + 1

en: the amount of steps per bracket, steps is camera configurable and usally 3 steps per stop
    with other words, 3 steps is 1EV exposure step between brackets.
cs_CZ: velikost expozičního kroku (obykle 3 kroky na jednu clonu)
    jinými slovy, 3 kroky představují expoziční rozdíl 1 EV mezi jednotlivými snímky.

en: properties
cs_CZ: vlastnosti

en: focus mode
cs_CZ: režim ostření

en: shutterspeed2
cs_CZ: rychlost závěrky2

en: shutterspeed
cs_CZ: rychlost závěrky

en: wb
cs_CZ: vyv. bílé

note: user specified properties
en: additional properties
cs_CZ: dodatečné vlastnosti

en: label
cs_CZ: značka

en: property
cs_CZ: vlastnost

en: add user property
cs_CZ: přidat uživatelskou vlastnost

en: session
cs_CZ: sezení

en: create
cs_CZ: vytvořit

en: collect images
cs_CZ: posbírat snímky

en: search filmroll
cs_CZ: hledat roli filmu

en: Problem selecting new path for the filmroll in %s
cs_CZ: Problém při výběru nové cesty pro roli filmu v %s.

en: search filmroll...
cs_CZ: hledat roli filmu...

en: sync...
cs_CZ: synch...

en: remove...
cs_CZ: odstranit...

en: not altered
cs_CZ: nezměněno

en: local hdd
cs_CZ: lokální disk

en: clear this rule
cs_CZ: smazat toto pravidlo

en: clear this rule or add new rules
cs_CZ: smazat toto pravidlo nebo přidal nová pravidla

en: narrow down search
cs_CZ: upřesnit vyhledávání

en: add more images
cs_CZ: přidat více snímků

en: exclude images
cs_CZ: vyloučit snímky

en: change to: and
cs_CZ: změnit na: a

en: change to: or
cs_CZ: změnit na: nebo

en: change to: except
cs_CZ: změnit na: kromě

en: type your query, use `%' as wildcard
cs_CZ: napište dotaz, použijte `%' jako žolík

en: film roll
cs_CZ: role filmu

en: folders
cs_CZ: složky

en: camera
cs_CZ: fotoaparát

en: tag
cs_CZ: štítek

en: date
cs_CZ: datum

en: history
cs_CZ: historie

en: color label
cs_CZ: barevná značka

en: description
cs_CZ: popis

en: creator
cs_CZ: autor

en: publisher
cs_CZ: vydavatel

en: filename
cs_CZ: soubor

en: color picker
cs_CZ: kapátko

[ctx: accel]
en: add sample
cs_CZ: přidat vzorek

en: hover to highlight sample on canvas, click to lock sample
cs_CZ: podržte kurzor myši nad vzorkem pro zvýraznění vzorku na plátně, klikněte pro zamknutí vzorku

en: live samples
cs_CZ: vzorky

en: point
cs_CZ: bod

en: area
cs_CZ: oblast

en: mean
cs_CZ: střed

en: restrict histogram to selection
cs_CZ: omezit histogram na výběr

en: display sample areas on image
cs_CZ: zobrazit oblasti vzorků na snímku

en: history stack
cs_CZ: štos historie

en: open sidecar file
cs_CZ: načíst soubor xmp

en: xmp sidecar files
cs_CZ: postranní soubory xmp

en: all files
cs_CZ: všechny soubory

en: error loading file '%s'
cs_CZ: chyba při čtení souboru '%s'

en: copy history stack of
    first selected image (ctrl-c)
cs_CZ: kopírovat štos historie
    z prvního vybraného snímku (ctrl-c)

en: discard
cs_CZ: zrušit

en: discard history stack of
    all selected images
cs_CZ: zrušit štos historie pro
    všechny vybrané snímky

en: append
cs_CZ: přidat

en: overwrite
cs_CZ: přepsat

en: how to handle existing history
cs_CZ: jak zacházet s existující historií

en: paste
cs_CZ: vložit

en: paste history stack to
    all selected images (ctrl-v)
cs_CZ: přilepit štos historie ke
    všem vybraným snímkům (ctrl+v)

en: load sidecar file
cs_CZ: načíst soubor xmp

en: open an xmp sidecar file
    and apply it to selected images
cs_CZ: otevřít postranní soubor xmp
    a použít jej na vybrané snímky

en: write sidecar files
cs_CZ: uložit soubory xmp

en: write history stack and tags to xmp sidecar files
cs_CZ: zapsat štos historie a štítky do postranních souborů xmp

[ctx: accel]
en: copy
cs_CZ: kopírovat

[ctx: accel]
en: discard
cs_CZ: zrušit

[ctx: accel]
en: paste
cs_CZ: vložit

[ctx: accel]
en: load sidecar files
cs_CZ: načíst soubory xmp

[ctx: accel]
en: write sidecar files
cs_CZ: uložit soubory xmp

en: export selected
cs_CZ: exportovat vybrané

en: target storage
cs_CZ: cílové úložiště

en: file format
cs_CZ: formát souboru

en: global options
cs_CZ: globální volby

en: maximum output width
    set to 0 for no scaling
cs_CZ: maximální výstupní šířka
    nastavte na 0 pro zachování velikosti

en: maximum output height
    set to 0 for no scaling
cs_CZ: maximální výstupní šířka
    nastavte na 0 pro zachování velikosti

note: gtk_widget_add_events(GTK_WIDGET(d->width), GDK_FOCUS_CHANGE_MASK); g_signal_connect (G_OBJECT (d->width), "focus-in-event",  G_CALLBACK(focus_in),  NULL); g_signal_connect (G_OBJECT (d->width), "focus-out-event", G_CALLBACK(focus_out), NULL); gtk_widget_add_events(GTK_WIDGET(d->height), GDK_FOCUS_C
en: max size
cs_CZ: max. vel.

en: intent
cs_CZ: záměr

note: gtk_table_attach(GTK_TABLE(self->widget), GTK_WIDGET(d->profile), 1, 2, 9, 10, GTK_EXPAND|GTK_FILL, 0, 0, 0);
en: image settings
cs_CZ: nastavení snímku

en: output icc profiles in %s/color/out or %s/color/out
cs_CZ: výstupní profily icc v %s/color/out nebo %s/color/out

en: export with current settings (ctrl-e)
cs_CZ: exportovat dle aktuálního nastavení (ctrl+e)

[ctx: accel]
note: enable shortcut to export with current export settings:
en: export
cs_CZ: exportovat

note: FIXME: Hack to get a translated name without the need to touch the .po files char* n = _("zoomable light table\nfile manager"); while(*n != '\n') n++; n++; return n;
en: file manager
cs_CZ: souborový manažer

en: ls					list content of directory
    cd <dir>			change directory
    mkdir <dir>			create directory
    mv <src> <dst>	move <src> to <dst>
    cp <src> <dst>		copy <src> to <dst>
    rm <file>			delete <file>
    rmdir <dir>			delete empty directory
cs_CZ: ls					vypsat obsah adresáře
    cd <dir>			přejít do adresáře
    mkdir <dir>			vytvořit adresář
    mv <src> <dst>	přemístit <src> do <dst>
    cp <src> <dst>		kopírovat <src> do <dst>
    rm <file>			smazat <file>
    rmdir <dir>			smazat prázdný adresář

en: geotagging
cs_CZ: geografická poloha

en: enter the time shown on the selected picture
    format: hh:mm:ss
cs_CZ: opište čas zobrazený na vybraném snímku
    formát: hh:mm:ss

en: open gpx file
cs_CZ: otevřít soubor gpx

en: camera time zone
cs_CZ: časová zóna fotoaparátu

en: most cameras don't store the time zone in exif. give the correct time zone so the gpx data can be correctly matched
cs_CZ: většina fotoaparátů neukládá časovou zónu v exif. udejte správnou časovou zónu, aby data gpx byla správně přiřazena.

en: time offset
cs_CZ: posun času

en: time offset
    format: [+-]?[[hh:]mm:]ss
cs_CZ: posun času
    formát: [+-]?[[hh:]mm:]ss

en: calculate the time offset from an image
cs_CZ: spočíst posun času ze snímku

en: apply time offset to selected images
cs_CZ: použít posun času na vybrané snímky

note: gpx
en: apply gpx track file
cs_CZ: použít záznam trasy gpx

en: parses a gpx file and updates location of selected images
cs_CZ: analyzuje soubor gpx a aktualizuje lokaci vybraných snímků.

en: drag to change exposure,
    doubleclick resets
cs_CZ: kliknutí a tah změní expozici,
    dvojité kliknutí obnoví výchozí stav

en: set histogram mode to logarithmic
cs_CZ: kliknout pro logaritmický histogram

en: set histogram mode to linear
cs_CZ: kliknout pro lineární histogram

en: click to hide red channel
cs_CZ: kliknout pro skrytí červeného kanálu

en: click to show red channel
cs_CZ: kliknout pro zobrazení červeného kanálu

en: click to hide green channel
cs_CZ: kliknout pro skrytí zeleného kanálu

en: click to show green channel
cs_CZ: kliknout pro zobrazení zeleného kanálu

en: click to hide blue channel
cs_CZ: kliknout pro skrytí modrého kanálu

en: click to show blue channel
cs_CZ: kliknout pro zobrazení modrého kanálu

en: drag to change black point,
    doubleclick resets
cs_CZ: kliknutí a tah změní černý bod,
    dvojitý klik obnoví původní stav

[ctx: accel]
en: create style from history
cs_CZ: vytvořit styl z historie

[ctx: accel]
en: apply style from popup menu
cs_CZ: použít styl z rolovacího menu

[ctx: accel]
en: compress history stack
cs_CZ: zkrátit štos historie

en: compress history stack
cs_CZ: zkrátit štos historie

en: create a minimal history stack which produces the same image
cs_CZ: vytvořit nejmenší štos historie, který vede k vytvoření stejného snímku

en: create a style from the current history stack
cs_CZ: vytvořit styl z aktuálního štosu historie

en: original
cs_CZ: originál

en: selected image[s]
cs_CZ: vybrané snímky

en: remove
cs_CZ: odstranit

en: remove from the collection
cs_CZ: odstranit ze sbírky

note: delete
en: delete
cs_CZ: smazat

en: physically delete from disk
cs_CZ: fyzicky smazat z disku

en: move
cs_CZ: přesunout

en: move to other folder
cs_CZ: přesunout do jiné složky

en: copy to other folder
cs_CZ: kopírovat do jiné složky

en: create hdr
cs_CZ: vytvořit hdr

en: create a high dynamic range image from selected shots
cs_CZ: vytvořit snímek s vysokým dynamickým rozsahem (hdr) z vybraných snímků

en: duplicate
cs_CZ: duplikovat

en: add a duplicate to the collection, including its history stack
cs_CZ: přidat duplikát snímku do kolekce, včetně jeho historie úprav.

en: rotate selected images 90 degrees ccw
cs_CZ: otočit vybrané snímky o 90° proti směru hod. ručiček

en: rotate selected images 90 degrees cw
cs_CZ: otočit vybrané snímky o 90° ve směru hod. ručiček

en: reset rotation
cs_CZ: obnovit rotaci

en: reset rotation to exif data
cs_CZ: obnovit otočení dle exif

en: group
cs_CZ: seskupit

en: add selected images to expanded group or create a new one
cs_CZ: přidat vybrané snímky do rozšířené skupiny nebo vytvořit novou

en: ungroup
cs_CZ: zrušit skupinu

en: remove selected images from the group
cs_CZ: odstranit vybrané snímky ze skupiny

[ctx: accel]
en: remove from collection
cs_CZ: vyjmout ze sbírky

[ctx: accel]
en: delete from disk
cs_CZ: smazat z disku

[ctx: accel]
en: rotate selected images 90 degrees cw
cs_CZ: otočit vybrané snímky o 90° ve směru hod. ručiček

[ctx: accel]
en: rotate selected images 90 degrees ccw
cs_CZ: otočit vybrané snímky o 90° proti směru hod. ručiček

[ctx: accel]
en: create hdr
cs_CZ: vytvořit hdr

[ctx: accel]
en: duplicate
cs_CZ: duplikovat

[ctx: accel]
en: reset rotation
cs_CZ: zrušit rotaci

[ctx: accel]
note: Grouping keys
en: group
cs_CZ: seskupit

[ctx: accel]
en: ungroup
cs_CZ: zrušit skupinu

en: import
cs_CZ: importovat

[ctx: accel]
en: scan for devices
cs_CZ: najít zařízení

[ctx: accel]
en: import from camera
cs_CZ: importovat z fotoaparátu

[ctx: accel]
en: tethered shoot
cs_CZ: snímek vzdáleného snímání

[ctx: accel]
en: import image
cs_CZ: importovat snímek

note: add the rescan button
en: scan for devices
cs_CZ: najít zařízení

en: scan for newly attached devices
cs_CZ: najít nově připojená zařízení

en: device "%s" connected on port "%s".
cs_CZ: zařízení "%s" připojeno na portu "%s".

en: import from camera
cs_CZ: importovat z fotoaparátu

en: tethered shoot
cs_CZ: snímek vzdáleného snímání

note: No supported devices is detected lets notice user..
en: no supported devices found
cs_CZ: žádná podporovaná zařízení

note: add extra lines to 'extra'. don't forget to destroy the widgets later.
en: import options
cs_CZ: volby importu

note: recursive opening.
en: import directories recursively
cs_CZ: importovat včetně podadresářů

en: recursively import subdirectories. each directory goes into a new film roll.
cs_CZ: rekurzívně importovat podadresáře. každý adresář vytvoří novou roli filmu.

en: apply metadata on import
cs_CZ: použít metadata během importu

en: apply some metadata to all newly imported images.
cs_CZ: přidat nějaká metadata všem nově importovaným snímkům.

en: comma separated list of tags
cs_CZ: čárkami oddělený seznam štítků

en: tags
cs_CZ: štítky

en: import image
cs_CZ: importovat snímek

en: supported images
cs_CZ: podporované typy obrázků

en: file has unknown format!
cs_CZ: soubor je neznámého formátu!

en: import film
cs_CZ: importovat film

en: select one or more images to import
cs_CZ: zvolit jeden nebo více snímků pro import

note: adding the import folder button
en: folder
cs_CZ: adresář

en: select a folder to import as film roll
cs_CZ: zvolit adresář pro importování role filmu

en: keywords
cs_CZ: klíčová slova

en: edit `%s'
cs_CZ: editovat `%s'

en: live view
cs_CZ: živé zobrazení

[ctx: accel]
en: toggle live view
cs_CZ: přepnout živé zobrazení

[ctx: accel]
en: flip horizontally
cs_CZ: převrátit vodorovně

[ctx: accel]
en: move focus point in (big steps)
cs_CZ: posouvat bod zaostření dovnitř (velké kroky)

[ctx: accel]
en: move focus point in (small steps)
cs_CZ: posouvat bod zaostření dovnitř (malé kroky)

[ctx: accel]
en: move focus point out (small steps)
cs_CZ: posouvat bod zaostření ven (malé kroky)

[ctx: accel]
en: move focus point out (big steps)
cs_CZ: posouvat bod zaostření ven (velké kroky)

en: toggle live view
cs_CZ: přepnout živé zobrazení

en: zoom live view
cs_CZ: zoom pro živé zobrazení

en: flip live view horizontally
cs_CZ: převrátit živé zobrazení vodorovně

en: move focus point in (big steps)
cs_CZ: posouvat bod zaostření dovnitř (velké kroky)

en: move focus point in (small steps)
cs_CZ: posouvat bod zaostření dovnitř (malé kroky)

en: move focus point out (small steps)
cs_CZ: posouvat bod zaostření ven (malé kroky)

en: move focus point out (big steps)
cs_CZ: posouvat bod zaostření ven (velké kroky)

en: selected image
cs_CZ: vybraný snímek

en: id
cs_CZ: číslo snímku

en: overlay another image over the live view
cs_CZ: překrýt jiný snímek přes živé zobrazení

en: image id
cs_CZ: číslo snímku

en: enter image id of the overlay manually
cs_CZ: napsat id snímku pro překrytí ručně

en: overlay mode
cs_CZ: režim překrytí

en: add
cs_CZ: přidat

en: saturate
cs_CZ: saturovat

en: color dodge
cs_CZ: vykrýt barvy

en: color burn
cs_CZ: přepal barev

en: hard light
cs_CZ: tvrdé světlo

en: soft light
cs_CZ: měkké světlo

en: exclusion
cs_CZ: vyloučení

en: hsl saturation
cs_CZ: sytost hsl

en: hsl color
cs_CZ: barva hsl

en: mode of the overlay
cs_CZ: režim překrytí

en: split line
cs_CZ: dělící čára

en: only draw part of the overlay
cs_CZ: pouze vykreslit část překrytí

en: find location
cs_CZ: nalézt místo

en: map settings
cs_CZ: nastavení mapy

en: show osd
cs_CZ: zobrazit osd

en: toggle the visibility of the map overlays
cs_CZ: přepnout viditelnost mapového překrytí

en: map source
cs_CZ: zdroj mapy

en: select the source of the map. some entries might not work
cs_CZ: zvolit zdroj mapy. některé nemusejí fungovat.

en: metadata editor
cs_CZ: editor metadat

en: <leave unchanged>
cs_CZ: <ponechat nezměněno>

[ctx: accel]
en: clear
cs_CZ: smazat

en: clear
cs_CZ: smazat

en: remove metadata from selected images
cs_CZ: odstranit metadata z vybraných snímků

en: write metadata for selected images
cs_CZ: zapsat metadata pro vybrané snímky

en: all rights reserved
cs_CZ: všechna práva vyhrazena

en: All rights reserved.
cs_CZ: Všechna práva vyhrazena.

note: internal
en: filmroll
cs_CZ: role filmu

en: full path
cs_CZ: plná cesta

en: focus distance
cs_CZ: vzd. zaostření

en: datetime
cs_CZ: datum/čas

en: height
cs_CZ: výška

note: geotagging
en: latitude
cs_CZ: zem. šířka

en: longitude
cs_CZ: zem. délka

en: image information
cs_CZ: informace o snímku

en: modulegroups
cs_CZ: skupiny modulů

en: show modules explicit specified by user
cs_CZ: oblíbené

en: the modules used in active pipe
cs_CZ: aktivní

en: basic group
cs_CZ: základní

en: correction group
cs_CZ: opravy

en: color group
cs_CZ: barvy

en: tone group
cs_CZ: tóny

en: effect group
cs_CZ: efekty

en: more modules
cs_CZ: více modulů

en: navigation
cs_CZ: navigace

en: recently used collections
cs_CZ: nedávno použité sbírky

en:  and
cs_CZ: a

en:  or
cs_CZ: nebo

note: case DT_LIB_COLLECT_MODE_AND_NOT:
en:  but not
cs_CZ: ale ne

en: select
cs_CZ: vybrat

en: select all
cs_CZ: vybrat vše

en: select all images in current collection (ctrl-a)
cs_CZ: vybrat všechny snímky v této sbírce (ctrl+a)

en: select none
cs_CZ: zrušit výběr

en: clear selection (ctrl-shift-a)
cs_CZ: zrušit výběr (ctrl+shift+a)

en: invert selection
cs_CZ: invertovat výběr

en: select unselected images
    in current collection (ctrl-!)
cs_CZ: vybrat nevybrané snímky
    v této sbírce (ctrl+!)

en: select film roll
cs_CZ: vybrat roli filmu

en: select all images which are in the same
    film roll as the selected images
cs_CZ: vybrat všechny snímky, které jsou ve stejné
    roli filmu jako vybrané snímky

en: select untouched
cs_CZ: vybrat nezměněné

en: select untouched images in
    current collection
cs_CZ: vybrat nezměněné snímky
    v této sbírce

[ctx: accel]
en: select all
cs_CZ: vybrat vše

[ctx: accel]
en: select none
cs_CZ: zrušit výběr

[ctx: accel]
en: invert selection
cs_CZ: invertovat výběr

[ctx: accel]
en: select film roll
cs_CZ: vybrat roli filmu

[ctx: accel]
en: select untouched
cs_CZ: vybrat nezměněné

en: similar images
cs_CZ: podobné snímky

en: histogram weight
cs_CZ: váha histogramu

en: set the score weight of histogram matching
cs_CZ: nastavit váhu skóre pro porovnání histogramu

en: light map weight
cs_CZ: váha mapy světlosti

en: set the score weight of light map matching
cs_CZ: nastavit váhu skóre pro porovnání světlosti

en: color map weight
cs_CZ: váha mapy barev

en: set the score weight of color map matching
cs_CZ: nastavit váhu skóre pro porovnání barev

en: view similar
cs_CZ: zobrazit podobné

en: match images with selected image and views the result
cs_CZ: porovná snímky s těmi vybranými a zobrazí výsledek

en: snapshots
cs_CZ: časové snímky

[ctx: accel]
en: take snapshot
cs_CZ: vytvořit snímek

note: create take snapshot button
en: take snapshot
cs_CZ: vytvořit snímek

en: take snapshot to compare with another image or the same image at another stage of development
cs_CZ: udělat snímek historie, který může být porovnán s jiným snímkem nebo se stejným snímek v jiné fázi vyvolávání

en: unknown
cs_CZ: neznámé

en: styles
cs_CZ: styly

[ctx: accel]
en: delete
cs_CZ: smazat

[ctx: accel]
en: import
cs_CZ: importovat

en: select style
cs_CZ: vybrat styl

en: darktable style files
cs_CZ: soubory stylu darktable

en: available styles,
    doubleclick to apply
cs_CZ: dostupné styly,
    dvojitým kliknutím je přiřadíte

en: enter style name
cs_CZ: zadejte jméno stylu

en: create duplicate
cs_CZ: vytvořit duplikát

en: creates a duplicate of the image before applying style
cs_CZ: vytvoří duplikát snímku před použitím stylu

note: edit
en: edit
cs_CZ: upravit

en: edit the selected style in list above
cs_CZ: upravit vybraný styl z horního seznamu

en: deletes the selected style in list above
cs_CZ: vymaže vybraný styl z horního seznamu

[ctx: styles]
note: import button
en: import
cs_CZ: importovat

en: import style from a style file
cs_CZ: importovat styl ze souboru se styly

en: export the selected style into a style file
cs_CZ: exportuje vybraný styl do souboru stylů

en: tagging
cs_CZ: štítky

[ctx: accel]
en: attach
cs_CZ: přiřadit

[ctx: accel]
en: detach
cs_CZ: odstranit

[ctx: accel]
en: new
cs_CZ: nový

[ctx: accel]
en: tag
cs_CZ: štítek

en: do you really want to delete the tag `%s'?
    %d image is assigned this tag! | do you really want to delete the tag `%s'?
    %d images are assigned this tag!
cs_CZ[0]: opravdu chcete smazat štítek`%s'?
    štítek je přiřazen %d snímku!
cs_CZ[1]: opravdu chcete smazat štítek`%s'?
    štítek je přiřazen %d snímkům!
cs_CZ[2]: opravdu chcete smazat štítek`%s'?
    štítek je přiřazen %d snímkům!

en: delete tag?
cs_CZ: smazat štítek?

en: attached tags,
    doubleclick to detach
cs_CZ: přiřazené štítky,
    dvojitým kliknutím je odstraníte

en: attach
cs_CZ: přiřadit

en: attach tag to all selected images
cs_CZ: přiřadit štítek ke všem vybraným snímkům

en: detach
cs_CZ: odstranit

en: detach tag from all selected images
cs_CZ: odstranit štítek ze všech vybraných snímků

en: enter tag name
cs_CZ: zadejte jméno štítku

en: related tags,
    doubleclick to attach
cs_CZ: související štítky,
    dvojitým kliknutím je přiřadíte

en: new
cs_CZ: nový

en: create a new tag with the
    name you entered
cs_CZ: vytvořit nový štítek
    se zadaným jménem

en: delete selected tag
cs_CZ: smazat vybrané štítky

en: colorlabels
cs_CZ: barevné značky

note: setup list of tooltips
en: toggle red label
    of selected images (f1)
cs_CZ: přepnout červenou značku
    u vybraných snímků (f1)

en: toggle yellow label
    of selected images (f2)
cs_CZ: přepnout žlutou značku
    u vybraných snímků (f2)

en: toggle green label
    of selected images (f3)
cs_CZ: přepnout zelenou značku
    u vybraných snímků (f3)

en: toggle blue label
    of selected images (f4)
cs_CZ: přepnout modrou značku
    u vybraných snímků (f4)

en: toggle purple label
    of selected images (f5)
cs_CZ: přepnout purpurovou značku
    u vybraných snímků (f5)

en: clear all labels of selected images
cs_CZ: odstranit všechny značky u vybraných snímků

en: organize and develop images from digital cameras
cs_CZ: správa a vyvolávání snímků z digitálních fotoaparátů

en: * developers *
cs_CZ: * vývojáři *

en: * ubuntu packaging, color management, video tutorials *
cs_CZ: * balíček pro ubuntu, správa barev, video návody *

en: * opencl pipeline: *
cs_CZ: * potrubí opencl: *

en: * networking, battle testing, translation expert *
cs_CZ: * sítě, testování, překlady *

en: * contributors *
cs_CZ: * přispěvatelé *

en: filmstrip
cs_CZ: pás filmu

[ctx: accel]
note: setup rating key accelerators Initializing accelerators Rating keys
en: rate desert
cs_CZ: zrušit hodnocení

[ctx: accel]
en: rate 1
cs_CZ: ohodnotit 1

[ctx: accel]
en: rate 2
cs_CZ: ohodnotit 2

[ctx: accel]
en: rate 3
cs_CZ: ohodnotit 3

[ctx: accel]
en: rate 4
cs_CZ: ohodnotit 4

[ctx: accel]
en: rate 5
cs_CZ: ohodnotit 5

[ctx: accel]
en: rate reject
cs_CZ: zamítnout

[ctx: accel]
note: setup history key accelerators
en: copy history
cs_CZ: kopírovat historii

[ctx: accel]
en: paste history
cs_CZ: vložit historii

[ctx: accel]
en: discard history
cs_CZ: zrušit historii

[ctx: accel]
note: setup color label accelerators Color keys
en: color red
cs_CZ: označit červeně

[ctx: accel]
en: color yellow
cs_CZ: označit žlutě

[ctx: accel]
en: color green
cs_CZ: označit zeleně

[ctx: accel]
en: color blue
cs_CZ: označit modře

[ctx: accel]
en: color purple
cs_CZ: označit purpurově

en: filter
cs_CZ: filtr

note: list label
en: view
cs_CZ: zobrazit

en: unstarred only
cs_CZ: bez hvězdiček

en: rejected only
cs_CZ: pouze zamítnuté

en: all except rejected
cs_CZ: vše kromě zamítnutých

note: sort by label
en: sort by
cs_CZ: řadit podle

en: time
cs_CZ: čas

en: rating
cs_CZ: hodnocení

en: preferences
cs_CZ: předvolby

en: expand grouped images
cs_CZ: přidat seskupené snímky

en: collapse grouped images
cs_CZ: shromáždit seskupené snímky

en: show global preferences
cs_CZ: zobrazit globální předvolby

en: lighttable
cs_CZ: prosvětlovací pult

en: zoomable light table
cs_CZ: zvětšovací prosvětlovací pult

[ctx: accel]
en: zoom max
cs_CZ: zoom maximálně přiblížit

[ctx: accel]
en: zoom in
cs_CZ: zoom přiblížit

[ctx: accel]
en: zoom out
cs_CZ: zoom oddálit

[ctx: accel]
en: zoom min
cs_CZ: zoom max. oddálit

en: module toolbox
cs_CZ: modul panel nástrojů

en: ratings
cs_CZ: hodnocení

en: viewswitcher
cs_CZ: přepínač pohledu

en: view toolbox
cs_CZ: zobrazit panel nástrojů

en: tethering
cs_CZ: snímání

en: failed to create session path %s.
cs_CZ: selhalo vytvoření cesty sezení %s.

en: new session initiated '%s'
cs_CZ: nové sezení zahájilo '%s'

en: no camera with tethering support available for use...
cs_CZ: není připojen fotoaparát podporující vzdálené snímání

[ctx: accel]
note: Setup key accelerators in capture view... Film strip shortcuts
en: toggle film strip
cs_CZ: přepnout pás filmu

en: darkroom
cs_CZ: fotokomora

note: fail :(
en: no image selected!
cs_CZ: není vybrán žádný snímek!

en: no userdefined presets for favorite modules were found
cs_CZ: nebyla nalezena přednastavení pro oblíbené moduly

en: applied style `%s' on current image
cs_CZ: styl `%s' použit na aktuální snímek

en: no styles have been created yet
cs_CZ: nemáte vytvořené žádné styly

en: quick access to presets of your favorites
cs_CZ: rychlý přístup k přednastavením vašich oblíbených filtrů

en: quick access for applying any of your styles
cs_CZ: rychlý přístup pro použití stylů

[ctx: accel]
note: Zoom shortcuts
en: zoom close-up
cs_CZ: zoom detail

[ctx: accel]
en: zoom fill
cs_CZ: zoom vyplnit

[ctx: accel]
en: zoom fit
cs_CZ: zoom přizpůsobit

[ctx: accel]
note: Shortcut to skip images
en: image forward
cs_CZ: následující snímek

[ctx: accel]
en: image back
cs_CZ: předchozí snímek

en: there are no images in this collection
cs_CZ: v této sbírce nejsou žádné snímky.

en: if you have not imported any images yet
cs_CZ: pokud jste ještě neimportovali žádné snímky,

en: you can do so in the import module
cs_CZ: můžete tak učinit v modulu importu

en: try to relax the filter settings in the top panel
cs_CZ: zkuste změnit nastavení filtru na horním panelu

en: or add images in the collection module in the left panel
cs_CZ: nebo přidejte snímky v modulu sbírek v levém panelu.

[ctx: accel]
note: Navigation keys
en: navigate up
cs_CZ: posunout nahoru

[ctx: accel]
en: navigate down
cs_CZ: posunout dolu

[ctx: accel]
en: navigate page up
cs_CZ: posunout o stránku nahoru

[ctx: accel]
en: navigate page down
cs_CZ: posunout o stránku dolu

[ctx: accel]
note: Scroll keys
en: scroll up
cs_CZ: posun nahoru

[ctx: accel]
en: scroll down
cs_CZ: posun dolů

[ctx: accel]
en: scroll left
cs_CZ: posun vlevo

[ctx: accel]
en: scroll right
cs_CZ: posun vpravo

[ctx: accel]
en: scroll center
cs_CZ: posun na střed

[ctx: accel]
note: Preview key
en: preview
cs_CZ: náhled

en: map
cs_CZ: mapa
