ssl-cert - en to tr translation catalogue (20 entries)

note: Type: string Default
en: GB
tr: TR

note: Type: string Description
en: Country Name
tr: Ülke İsmi

note: Type: string Description
en: The two letter code for your Country. (e.g. GB) (countryName)
tr: Ülkenizin iki harfli kodu. (ör. TR) (countryName)

note: Type: string Default
en: Some-State
tr: Bir Eyalet

note: Type: string Description
en: State or Province Name
tr: Eyalet ya da Vilayet İsmi

note: Type: string Description
en: Your state, county or province. (stateOrProvinceName)
tr: Eyalet, ilçe ya da vilayet. (stateOrProvinceName)

note: Type: string Default
en: Some-Locality
tr: Bir Mevki

note: Type: string Description
en: Locality Name
tr: Mevki İsmi

note: Type: string Description
en: The name of the city or town that you live in. (localityName)
tr: Yaşadığınız şehir ya da kasaba. (localityName)

note: Type: string Default
en: One Organization
tr: Bir Organizasyon

note: Type: string Description
en: Organisation Name
tr: Organizasyon İsmi

note: Type: string Description
en: The name of the company or organisation the certificate is for. (organisationName)
tr: Sertifika için şirket ya da organizasyon ismi (organisationName)

note: Type: string Default
en: One Organization Unit
tr: Bir Organizasyon Birimi

note: Type: string Description
en: Organisational Unit Name
tr: Organizasyon Birim Adı

note: Type: string Description
en: The Division or section of the organisation the certificate is for. (organisationalUnitName)
tr: Sertifika için organizasyonun bölüm ya da birim adı. (organisationalUnitName)

note: Type: string Description
en: Host Name
tr: Makine İsmi

note: Type: string Description
en: The host name of the server the certificate is for. This must be filled in. (commonName)
tr: Sertifika için sunucunun makine ismi. Bu alan doldurulması zorunludur. (commonName)

note: Type: string Description
en: Email Address
tr: E-posta Adresi

note: Type: string Description
en: The email address that should be associated with the certificate.
tr: E-posta adresi sertifikayla ilişkilendirilecek bir adres olmalı.

note: Type: title Description
en: Configure an SSL Certificate.
tr: Bir SSL Sertifikası yapılandır.
