discover 1 - en to pt translation catalogue (65 entries)

en: Can't run following command:
pt: Não foi possível executar o seguinte comando:

en: Cant' run following command: %s
pt: Não foi possível executar o seguinte comando: %s

en: Something is wrong
pt: Algo correu mal

en: 
    Probing CDROM drive...
pt: 
    A detectar a drive de CD-ROM...

en: 	Probing ATAPI/IDE cdrom drive...
pt: 	A detectar drives de cdrom ATAPI/IDE...

en: 		Found %s on %s
pt: 		Encontrado %s em %s

en: Memory
pt: Memória

en: Floppy Drives
pt: Drives de Disquetes

en: Disks
pt: Discos

en: Tapes
pt: Fitas

en: Network Device Cards
pt: Dispositivos de Rede

en: Videocards
pt: Placas de Vídeo

en: TV Cards
pt: Placas de TV

en: Soundcards
pt: Placas de Som

en: Mouse
pt: Rato

en: Printer
pt: Impressora

en: Other Devices
pt: Outros Dispositivos

en: IDE Interfaces
pt: Interfaces IDE

en: SCSI Interfaces
pt: Interfaces SCSI

en: USB Interfaces
pt: Interfaces USB

en: ISDN Adapters
pt: Adaptadores ISDN

en: Unknown Devices
pt: Dispositivos Desconhecidos

en: 
    Probing CPU...
pt: 
    A detectar o CPU...

en: 	Found %s %s
pt: 	Encontrado %s %s

en: 		Found %s %s on %s
pt: 		Encontrado %s %s em %s

en: 
    Probing ethernet card...
pt: 
    A detectar placas ethernet...

en: 	Probing PCI ethernet card...
pt: 	A detectar placas ethernet PCI...

en: 		Found %s %s
pt: 		Encontrado %s %s

en: 	Probing ISA ethernet card...
pt: 	A detectar placas ethernet ISA...

en: 	Probing PCMCIA ethernet card...
pt: 	A detectar placas ethernet PCMCIA...

en: 	Probing PowerPC interface...
pt: 	A detectar interfaces PowerPC...

en: 
    Probing floppy drive...
pt: 
    A detectar drive de disquetes...

en: 	Probing FDC floppy drive...
pt: 	A detectar drive de disquetes FDC...

en: 		Found %s
pt: 		Encontrado %s

en: 	Probing IDE floppy drive...
pt: 	A detectar drives de disquetes IDE...

en: 	Probing SCSI floppy drive...
pt: 	A detectar drives de disquetes SCSI...

en: !!! Error while trying to interrogate the ISA PnP cards !!!
pt: !!! Erro ao tentar interrogar as placas ISA PnP !!!

en: !!! Error while trying to get IRQ/DMA information !!!
pt: !!! Erro ao tentar reunir a informação de IRQ/DMA !!!

note: Note to translators: `%s %s' = `PACKAGE VERSION'
en: This report has been generated by %s %s
pt: Este relatório foi gerado por %s %s

en: vendor
pt: fabricante

en: model
pt: modelo

en: frequency
pt: frequência

en: bugs
pt: erros

en: free
pt: livre

en: shared
pt: partilhado

en: cached
pt: armazenado

en: total_swap
pt: swap_total

en: bus
pt: erros

en: module
pt: módulo

en: device
pt: dispositivo

en: size(512k-blocks)
pt: tamanho(blocos-512k)

en: heads
pt: cabeças

en: sectors
pt: sectores

en: cylinders
pt: cilindros

en: server
pt: servidor

en: memory
pt: memória

en: speed
pt: velocidade

en: DOS_equivalent
pt: equivalente_DOS

en: 
    modem_detect(): Couldn't open previously open port %s
pt: 
    modem_detect(): Não foi possível abrir a porta %s previamente aberto

note: IMPORTANT: The following comments are needet, otherwise we won't get the strings i18n'ed :-\  (they have to stay AFTER the defines)
en: Can't allocate memory!
pt: Não foi possível alocar memória!

note: _("Can't allocate memory!\n")
en: Can't open file `%s' for reading!
pt: Não foi possível abrir `%s' para leitura!

note: _("Can't open file `%s' for reading!\n")
en: Can't open file `%s' for writing!
pt: Não foi possível abrir `%s' para escrita!

note: _("Can't open file `%s' for writing!\n")
en: Can't get kernel version
pt: Não foi possível obter a versão do kernel

note: _("Can't get kernel version\n")
en: You must have a kernel version superior at 2.1.120
pt: Deve ter uma versão do kernel superior a 2.1.120

note: _("You must have a kernel version superior at 2.1.120\n")
en: Error in ioctl request!
pt: Erro no pedido ioctl!
