console-data 0.2 - en to pt translation catalogue (88 entries)

note: Type: select Choices
en: by
pt: Bielorusso

note: Type: select Choices
en: bg
pt: Búlgaro

note: Type: select Choices
en: croat
pt: Croata

note: Type: select Choices
en: cz-lat2
pt: Checo

note: Type: select Choices
en: sg-latin1
pt: Alemão Suíço

note: Type: select Choices
en: de-latin1-nodeadkeys
pt: Alemão (sem deadkeys)

note: Type: select Choices
en: dk-latin1
pt: Dinamarquês

note: Type: select Choices
en: us
pt: Inglês Americano

note: Type: select Choices
en: uk
pt: Inglês Britânico

note: Type: select Choices
en: dvorak
pt: Dvorak

note: Type: select Choices
en: et
pt: Estoniano

note: Type: select Choices
en: la-latin1
pt: Latino Americano

note: Type: select Choices
en: es
pt: Espanhol

note: Type: select Choices
en: fi-latin1
pt: Finlandês

note: Type: select Choices
en: fr-latin9
pt: Francês (com Euro)

note: Type: select Choices
en: fr-latin1
pt: Francês

note: Type: select Choices
en: be2-latin1
pt: Belga

note: Type: select Choices
en: cf
pt: Francês Canadá

note: Type: select Choices
en: fr_CH-latin1
pt: Francês Suíço

note: Type: select Choices
en: gr
pt: Grego

note: Type: select Choices
en: hebrew
pt: Hebraico

note: Type: select Choices
en: hu
pt: Húngaro

note: Type: select Choices
en: is-latin1
pt: Islandês

note: Type: select Choices
en: it
pt: Italiano

note: Type: select Choices
en: lt
pt: Lituano

note: Type: select Choices
en: lv-latin4
pt: Letão

note: Type: select Choices
en: jp106
pt: Japonês (106 teclas)

note: Type: select Choices
en: mk
pt: Macedónio

note: Type: select Choices
en: no-latin1
pt: Norueguês

note: Type: select Choices
en: nl
pt: Holandês

note: Type: select Choices
en: pl
pt: Polaco

note: Type: select Choices
en: pt-latin1
pt: Português

note: Type: select Choices
en: br-abnt2
pt: Português Brasileiro (layout ABNT2)

note: Type: select Choices
en: br-latin1
pt: Português Brasileiro (layout Americano)

note: Type: select Choices
en: ro
pt: Romeno

note: Type: select Choices
en: ru
pt: Russo

note: Type: select Choices
en: sk-qwerty
pt: Eslovaco

note: Type: select Choices
en: slovene
pt: Eslovénio

note: Type: select Choices
en: sr-cy
pt: Sérvio (Cirílico)

note: Type: select Choices
en: se-latin1
pt: Sueco

note: Type: select Choices
en: trfu
pt: Turco (layout F)

note: Type: select Choices
en: trqu
pt: Turco (layout Q)

note: Type: select Choices
en: ua
pt: Ucraniano

note: Type: select Description
en: Keymap to use:
pt: Mapa de teclado a utilizar:

note: Type: select Choices
en: amiga-us
pt: Inglês Americano (amiga)

note: Type: select Choices
en: amiga-fr
pt: Francês (amiga)

note: Type: select Choices
en: amiga-de
pt: Alemão (amiga)

note: Type: select Choices
en: amiga-it
pt: Italiano (amiga)

note: Type: select Choices
en: amiga-se
pt: Sueco (amiga)

note: Type: select Choices
en: amiga-sg
pt: Alemão Suíço (amiga)

note: Type: select Choices
en: amiga-es
pt: Espanhol (amiga)

note: Type: select Choices
en: atari-us
pt: Inglês Americano (atari)

note: Type: select Choices
en: atari-uk
pt: Inglês Britânico (atari)

note: Type: select Choices
en: atari-fr
pt: Francês (atari)

note: Type: select Choices
en: atari-de
pt: Alemão (atari)

note: Type: select Choices
en: atari-se
pt: Sueco (atari)

note: Type: select Choices
en: mac-us-std
pt: Inglês Americano (Mac; 82 teclas)

note: Type: select Choices
en: mac-us-ext
pt: Inglês Americano (Mac; tecl. extendido)

note: Type: select Choices
en: mac-de2-ext
pt: Alemão (Mac; tecl. extendido)

note: Type: select Choices
en: mac-fr2-ext
pt: Francês (Mac; tecl. extendido)

note: Type: select Choices
en: mac-fr3
pt: Francês (Mac; alternativo)

note: Type: select Choices
en: sunkeymap
pt: Inglês Americano

note: Type: select Choices
en: sunt5-fi-latin1
pt: Finlandês (tipo 5)

note: Type: select Choices
en: sunt5-fr-latin1
pt: Francês (tipo 5)

note: Type: select Choices
en: sunt5-de-latin1
pt: Alemão (tipo 5)

note: Type: select Choices
en: sunt5-ru
pt: Russo (tipo 5)

note: Type: select Choices
en: sunt5-es
pt: Espanhol (tipo 5)

note: Type: select Choices
en: sunt4-es
pt: Espanhol (tipo 4)

note: Type: select Choices
en: sun-pl
pt: Polaco

note: Type: select Choices
en: sunt5-cz-us
pt: Checo (tipo 5; layout Americano)

note: Type: select Choices
en: sunt5-uk
pt: Inglês Britânico (tipo 5)

note: Type: select Choices
en: mac-usb-be
pt: Belga

note: Type: select Choices
en: mac-usb-de-latin1
pt: Alemão

note: Type: select Choices
en: mac-usb-de-latin1-nodeadkeys
pt: Alemão (sem deadkeys)

note: Type: select Choices
en: mac-usb-de_CH
pt: Alemão Suíço

note: Type: select Choices
en: mac-usb-dk-latin1
pt: Dinamarquês

note: Type: select Choices
en: mac-usb-us
pt: Inglês Americano

note: Type: select Choices
en: mac-usb-dvorak
pt: Dvorak

note: Type: select Choices
en: mac-usb-es
pt: Espanhol

note: Type: select Choices
en: mac-usb-fi-latin1
pt: Finlandês

note: Type: select Choices
en: mac-usb-fr
pt: Francês

note: Type: select Choices
en: mac-usb-fr_CH-latin1
pt: Francês Suíço

note: Type: select Choices
en: mac-usb-it
pt: Italiano

note: Type: select Choices
en: mac-usb-pt-latin1
pt: Português

note: Type: select Choices
en: mac-usb-se
pt: Sueco

note: Type: select Choices
en: mac-usb-uk
pt: Inglês Britânico

note: Type: select Description
en: Keymap to use for a USB keyboard:
pt: Mapa de teclado para um teclado USB:

note: Type: select Choices
en: lk201-us
pt: Inglês Americano (lk201)
