mailman - en to vi translation catalogue (51 entries)

note: Type: multiselect Choices
en: ar (Arabic)
vi: ar (A Rập)

note: Type: multiselect Choices
en: ca (Catalan)
vi: ca (Ca-ta-lan)

note: Type: multiselect Choices
en: cs (Czech)
vi: cs (Séc)

note: Type: multiselect Choices
en: da (Danish)
vi: da (Đan Mạch)

note: Type: multiselect Choices
en: de (German)
vi: de (Đức)

note: Type: multiselect Choices
en: en (English)
vi: en (Anh)

note: Type: multiselect Choices
en: es (Spanish)
vi: es (Tây Ban Nha)

note: Type: multiselect Choices
en: et (Estonian)
vi: et (Éx-tô-ni-a)

note: Type: multiselect Choices
en: eu (Basque)
vi: eu (Ba-x-quợ)

note: Type: multiselect Choices
en: fi (Finnish)
vi: fi (Phần Lan)

note: Type: multiselect Choices
en: fr (French)
vi: fr (Pháp)

note: Type: multiselect Choices
en: hr (Croatian)
vi: hr (Cợ-rô-a-ti-a)

note: Type: multiselect Choices
en: hu (Hungarian)
vi: hu (Hung-ga-ri)

note: Type: multiselect Choices
en: it (Italian)
vi: it (Ý)

note: Type: multiselect Choices
en: ja (Japanese)
vi: ja (Nhật)

note: Type: multiselect Choices
en: ko (Korean)
vi: ko (Hàn)

note: Type: multiselect Choices
en: lt (Lithuanian)
vi: lt (Li-tu-a-ni)

note: Type: multiselect Choices
en: nl (Dutch)
vi: nl (Hoà Lan)

note: Type: multiselect Choices
en: no (Norwegian)
vi: no (Na Uy)

note: Type: multiselect Choices
en: pl (Polish)
vi: pl (Ba Lan)

note: Type: multiselect Choices
en: pt (Portuguese)
vi: pt (Bồ Đào Nha)

note: Type: multiselect Choices
en: pt_BR (Brasilian Portuguese)
vi: pr_BR (Bồ Đào Nha ở Bra-xin)

note: Type: multiselect Choices
en: ro (Romanian)
vi: ro (Rô-ma-ni)

note: Type: multiselect Choices
en: ru (Russian)
vi: ru (Nga)

note: Type: multiselect Choices
en: sl (Slovenian)
vi: sl (Xlô-ven)

note: Type: multiselect Choices
en: sr (Serbian)
vi: sr (Xéc-bi)

note: Type: multiselect Choices
en: sv (Swedish)
vi: sv (Thuỵ Điển)

note: Type: multiselect Choices
en: tr (Turkish)
vi: tr (Thổ Nhĩ Kỳ)

note: Type: multiselect Choices
en: uk (Ukrainian)
vi: uk (U-cợ-rainh)

note: Type: multiselect Choices
en: vi (Vietnamese)
vi: vi (Việt)

note: Type: multiselect Choices
en: zh_CN (Chinese - China)
vi: zh_CN (Trung Quốc)

note: Type: multiselect Choices
en: zh_TW (Chinese - Taiwan)
vi: zh_TW (Trung - Đài Loan)

note: Type: multiselect DefaultChoice You must NOT translate this string, but you can change its value. The comment between brackets is used to distinguish this msgid from the one in the Choices list; you do not have to worry about them, and have to simply choose a msgstr among the English values listed i
en: en (English)[ default language ]
vi: vi (Vietnamese)

note: Type: multiselect Description
en: Languages to support:
vi: Ngôn ngữ cần hỗ trợ :

note: Type: multiselect Description
en: For each supported language, Mailman stores default language specific texts in /etc/mailman/LANG/ giving them conffile like treatment with the help of ucf.  This means approximately 150kB for each supported language on the root file system.
vi: Với mỗi ngôn ngữ được hỗ trợ, trình Mailman lưu vào « /etc/mailman/MÃ/ » một số văn bản mặc định đặc trưng cho ngôn ngữ (MÃ là mã ngôn ngữ theo hai chữ), xử lý chúng giống như tập tin cấu hình (conffile) dùng « ucf ». Có nghĩa là chiếm khoảng 150 kB cho mỗi ngôn ngữ được hỗ trợ trên hệ thống tập tin gốc.

note: Type: multiselect Description
en: If you need a different set of languages at a later time, just run dpkg-reconfigure mailman.
vi: Lúc nào muốn sửa đổi tập ngôn ngữ thì chỉ hãy chạy câu lệnh cấu hình lại gói « dpkg-reconfigure mailman ».

note: Type: multiselect Description
en: NOTE: Languages enabled on existing mailing lists are forcibly re-enabled when deselected and mailman needs at least one language for displaying its messages.
vi: GHI CHÚ : những ngôn ngữ được hiệu lực trong hộp thư chung đã tồn tại thì bị hiệu lực lại một cách ép buộc khi bị bỏ chọn. Hơn nữa, trình Mailman cần thiết ít nhất một ngôn ngữ để hiển thị thông điệp.

note: Type: boolean Description
en: Gate news to mail?
vi: Chuyển tiếp tin tức tới thư ?

note: Type: boolean Description
en: Mailman allows to gate news to mail, that is, send all the messages which appear in a Usenet newsgroup to a mailing list.
vi: Trình Mailman cho bạn có khả năng chuyển tiếp tin tức tới thư, tức là gửi mọi bài tin xuất hiện trong nhóm tin Usenet cho hộp thư chung đã chọn.

note: Type: boolean Description
en: Most people won't need this.
vi: Phần lớn người không cần tính năng này.

note: Type: note Description
en: Missing site list
vi: Thiếu danh sách địa chỉ Web

note: Type: note Description
en: Mailman needs a so-called "site list", which is the list from which password reminders and such are sent out from.  This list needs to be created before mailman will start.
vi: Trình Mailman cần thiết một « danh sách địa chỉ Web », để gửi thư nhắc nhở mặt khẩu v.v.. Phải tạo danh sách này trước khi có thể khởi chạy trình Mailman.

note: Type: note Description
en: To create the list, run "newlist mailman" and follow the instructions on-screen.  Note that you also need to start mailman after that, using /etc/init.d/mailman start.
vi: Để tạo danh sách này, hãy chạy câu lệnh « newlist mailman », sau đó theo những hướng dẫn trên màn hình. Ghi chú rằng bạn cũng cần phải khởi chạy lại trình Mailman sau đó, dùng câu lệnh « /etc/init.d/mailman start ».

note: Type: select Description
en: Default language for Mailman:
vi: Ngôn ngữ mặc định cho Mailman:

note: Type: select Description
en: The web page will be shown in this language, and in general, Mailman will use this language to communicate with the user.
vi: Trang Web sẽ được hiển thị bằng ngôn ngữ này, và thông thường trình Mailman sẽ dùng ngôn ngữ này để liên lạc với người dùng.

note: Type: select Choices DefaultChoice
en: abort installation
vi: hủy bỏ tiến trình cài đặt

note: Type: select Choices
en: continue regardless
vi: tiếp tục bất chấp

note: Type: select Description
en: Old queue files present
vi: Có tập tin hàng đợi cũ

note: Type: select Description
en: The directory /var/lib/mailman/qfiles contains files. It needs to be empty for the upgrade to work properly. You can try to handle them by:
     - Stop new messages from coming in (at the MTA level).
     - Start a mailman queue runner: /etc/init.d/mailman start
     - Let it run until all messages are handled.
       If they don't all get handled in a timely manner, look at the logs
       to try to understand why and solve the cause.
     - Stop it: /etc/init.d/mailman stop
     - Retry the upgrade.
     - Let messages come in again.
    You can also decide to simply remove the files, which will make Mailman forget about (and lose) the corresponding emails.
vi: Thư mục « /var/lib/mailman/qfiles » chứa một số tập tin. Thư mục này phải trống để tiến trình nâng cấp chạy đúng. Bạn có thể thử quản lý chúng bằng cách:
     • chặn thư mới đến vào (ở cấp MTA)
     • khởi chạy một hàm chạy hàng đợi mailman: « /etc/init.d/mailman start ».
     • cho phép nó chạy cho đến khi tất cả các thư được xử lý.
    	Nếu mọi thư đều chưa được xử lý một cách hợp thời, xem bản ghi
    	để thử xác định nguyên nhân.
     • dừng nó : « /etc/init.d/mailman stop ».
     • thử lại việc nâng cấp.
     • cho phép thư lại đến vào.
    Bạn cũng có thể quyết định đơn giản gỡ bỏ những tập tin này, do đó làm cho trình Mailman quên (và mất) những thư tương ứng.

note: Type: select Description
en: If these files correspond to shunted messages, you have to either delete them or unshunt them (with /var/lib/mailman/bin/unshunt). Shunted messages are messages on which Mailman has already abandoned any further processing because of an error condition, but that are kept for admin review. You can use /var/lib/mailman/bin/show_qfiles to examine the contents of the queues.
vi: Nếu những tập tin này tương ứng với thư đã giữ riêng cho người kiểm tra, bạn cần phải hoặc xoá bỏ chúng hoặc gỡ bỏ chúng khỏi nhóm giữ riêng đó. (Thư đã giữ riêng cho người kiểm tra [tiếng Anh: shunted message] là thư bị trình Mailman hủy bỏ việc xử lý do gặp lỗi, còn giữ nó cho quản trị xem lại.) Bạn cũng có khả năng sử dụng « /var/lib/mailman/bin/show_qfiles » để xem nội dung của mỗi hàng đợi.

note: Type: select Description
en: You have the option to continue installation regardless of this problem, at the risk of losing the messages in question or breaking your Mailman setup.
vi: Bạn có tùy chọn tiếp tục tiến trình cài đặt bất chấp vấn đề này mà cũng gặp nguy hiểm mất những thư liên quan hoặc phá vỡ thiết lập Mailman.
