gpdftext 0.1.0-1 - en to vi translation catalogue (40 entries)

en: eBook PDF editor
vi: Trình chỉnh sửa ebook PDF

en: gPDFText converts ebook PDF content into ASCII text, reformatted for long line paragraphs.
vi: Chương trình gPDFText chuyển đổi nội dung ebook PDF sang văn bản ASCII, định dạng lại cho đoạn văn dòng dài.

en: Homepage
vi: Trang chủ

en: file
vi: tập tin

en: GConf init failed: %s
vi: Lỗi sơ khởi GConf: %s

en: Saving PDF file
vi: Đang lưu tập tin PDF

en: Saving text file
vi: Đang lưu tập tin văn bản

en: Save file as
vi: Lưu tập tin là

en: All text files
vi: Mọi tập tin văn bản

en: PDF files
vi: Tập tin PDF

en: new file
vi: tập tin mới

en: Error: Pango iter index is zero.
vi: Lỗi: chỉ mục lặp lại Pango là số không.

en: Saved PDF file. (%ld page) | Saved PDF file (%ld pages).
vi[0]: Đã lưu tập tin PDF (%ld trang).

en: Saved text file.
vi: Đã lưu tập tin văn bản.

note: Translators: Please try to keep this string brief, there often isn't a lot of room in the statusbar.
en: %ld non-UTF8 character was removed | %ld non-UTF-8 characters were removed
vi[0]: %ld ký tự khác UTF-8 đã được gỡ bỏ

en: Done
vi: Hoàn tất

en: Loading ebook:
vi: Đang nạp ebook:

en: Open file
vi: Mở tập tin

en: All PDF Files (*.pdf)
vi: Mọi tập tin PDF (*.pdf)

en: ASCII text files (*.txt)
vi: Tập tin nhập thô ASCII (*.txt)

en: Language '%s' from GConf isn't in the list of available languages
vi: Ngôn ngữ « %s » từ GConf không phải trong danh sách các ngôn ngữ sẵn sàng

note: Context: Spell check dictionary
en: System default
vi: Mặc định của hệ thống

en: A_4 paper size (portrait)
vi: Cỡ tờ giấy A_4 (thẳng đứng)

en: A_5 book size (portrait)
vi: Cỡ trang sách A_5 (thẳng đứng)

en: Default paper size
vi: Kích cỡ giấy mặc định

en: Di_ctionary
vi: _Từ điển

en: Page _number removal
vi: Bỏ _số thứ tự trang

en: Re_join hyphenated words
vi: _Nối lại từ có dấu nối ở giữa

en: Regular expression preferences
vi: Tùy thích biểu thức chính quy

en: Spell _check
vi: Kiểm tra _chính tả

en: _B5 book size (portrait)
vi: Cỡ trang sách _B5 (thẳng đứng)

en: _Default font
vi: _Phông mặc định

en: _Edit
vi: _Sửa

en: _File
vi: _Tập tin

en: _Help
vi: Trợ g_iúp

note: "Lengthen lines" refers to the option to enable a regular expression that reformats a series of lines back into a single paragraph on a single long line.
en: _Lengthen lines
vi: _Làm đoạn văn

en: _View
vi: _Xem

en: gPDFText preferences
vi: Tùy thích gPDFText

en: Edit text from ebook PDF files
vi: Sửa văn bản từ tập tin ebook PDF

en: gPDFText ebook editor
vi: Trình chỉnh sửa ebook gPDFText
