apt-listchanges 4.8 - en to ro translation catalogue (66 entries)

en: APT pipeline messages:
ro: Mesajele liniei-de-conducte APT:

en: Packages list:
ro: Lista pachetelor:

en: APT_HOOK_INFO_FD environment variable is not defined
    (is Dpkg::Tools::Options::/usr/bin/apt-listchanges::InfoFD set to 20?)
ro: Variabila de mediu „APT_HOOK_INFO_FD” nu este definită
    (valoarea variabilei „Dpkg::Tools::Options::/usr/bin/apt-listchanges::InfoFD” din „/etc/apt/apt.conf.d/*listchanges” este fixată la 20?)

en: Invalid (non-numeric) value of APT_HOOK_INFO_FD environment variable
ro: Valoare nevalidă (nenumerică) a variabilei de mediu APT_HOOK_INFO_FD

en: Will read apt pipeline messages from file descriptor %d
ro: Se vor citi mesajele liniei-de-conducte APT începând cu descriptorul fișierului %d

en: APT_HOOK_INFO_FD environment variable is incorrectly defined
    (Dpkg::Tools::Options::/usr/bin/apt-listchanges::InfoFD should be greater than 2).
ro: Variabila de mediu APT_HOOK_INFO_FD este definită incorect; valoarea lui
    (Dpkg::Tools::Options::/usr/bin/apt-listchanges::InfoFD trebuie să fie mai mare de 2).

en: Cannot read from file descriptor %(fd)d: %(errmsg)s
ro: Nu se poate citi din descriptorul de fișier %(fd)d: %(errmsg)s

en: Wrong or missing VERSION from apt pipeline
    (is Dpkg::Tools::Options::/usr/bin/apt-listchanges::Version set to 2?)
ro: VERSIUNEA din linia-de-conducte APT este greșită sau lipsește; este stabilită valoarea
    variabilei „Dpkg::Tools::Options::/usr/bin/apt-listchanges::Version” la 2?

en: Unknown configuration file option: %s
ro: Opțiune necunoscută pentru fișierul de configurare: %s

en: Usage: apt-listchanges [options] {--apt | filename.deb ...}
ro: Utilizare: apt-listchanges [opțiuni] {--apt | nume_fișier.deb ...}

en: Unknown argument %(arg)s for option %(opt)s.  Allowed are: %(allowed)s.
ro: Argument necunoscut %(arg)s pentru opțiunea %(opt)s.  Permise sunt: %(allowed)s.

en: %(deb)s does not have '.deb' extension
ro: %(deb)s nu are extensia „.deb”

en: %(deb)s does not exist or is not a file
ro: %(deb)s nu există sau nu este un fișier

en: %(deb)s is not readable
ro: %(deb)s nu poate fi citit

en: --since=<version> and --show-all are mutually exclusive
ro: opțiunile „--since=<versiune>” și „--show-all” se exclud reciproc

en: --since=<version> expects a path to exactly one .deb archive
ro: opțiunea „--since=<versiune>” așteaptă o rută către exact o arhivă .deb

en: --latest=<N> and --show-all are mutually exclusive
ro: opțiunile „--latest=<N>” și „--show-all” se exclud reciproc

en: apt-listchanges warning: %(msg)s
ro: apt-listchanges avertisment: %(msg)s

en: Database %(db)s failed to load: %(errmsg)s
ro: Baza de date %(db)s nu a putut încărca: %(errmsg)s

en: apt-listchanges: Reading changelogs
ro: apt-listchanges: Se citesc jurnalele de modificări

en: Reading changelogs. Please wait.
ro: Se citesc jurnalele de modificări. Vă rugăm să așteptați.

en: Continue Installation?
ro: Continuați instalarea?

[ctx: The 'yes' and 'no' should be translated.]
en: Select <i>yes</i> to continue with the installation.
    Select <i>no</i> to abort the installation.
ro: Selectați <i>da</i> pentru a continua instalarea.
    Selectați <i>nu</i> pentru a abandona instalarea.

en: Error processing '%(what)s': %(errmsg)s
ro: Eroare la procesarea „%(what)s”: %(errmsg)s

en: Ignoring `%s' (seems to be a directory!)
ro: Se ignoră „%s” (pare a fi un director!)

en: Extracting changes from %(debfile)s
ro: Se extrag modificările din %(debfile)s

en: Extracting installed changes for %(package)s
ro: Se extrag modificările instalate pentru %(package)s

en: Calling %(cmd)s to retrieve changelog
ro: Se apelează %(cmd)s pentru a prelua jurnalul de modificări

en: Unable to retrieve changelog for package %(pkg)s; 'apt-get changelog' failed with: %(errmsg)s
ro: Nu se poate prelua jurnalul de modificări pentru pachetul %(pkg)s; «apt-get changelog» a eșuat cu: %(errmsg)s

en: Unable to retrieve changelog for package %(pkg)s; could not run 'apt-get changelog': %(errmsg)s
ro: Nu se poate prelua jurnalul de modificări pentru pachetul %(pkg)s; nu s-a putut rula «apt-get changelog»: %(errmsg)s

en: Enabled debug output
ro: Ieșire de depanare activată

en: Unknown frontend: %s
ro: Interfață necunoscută: %s

en: Cannot reopen /dev/tty for stdin: %s
ro: Nu se poate redeschide „/dev/tty” pentru intrarea standard: %s

en: apt-listchanges: News
ro: apt-listchanges: Noutăți

en: apt-listchanges: Changelogs
ro: apt-listchanges: Jurnale de modificări

en: apt-listchanges: news for %s
ro: apt-listchanges: noutăți pentru %s

en: apt-listchanges: changelogs for %s
ro: apt-listchanges: jurnale de modificări pentru %s

en: Received signal %d, exiting
ro: S-a primit semnalul %d, se iese

en: News for %s
ro: Noutăți pentru %s

en: Changes for %s
ro: Modificări pentru %s

en: Informational notes
ro: Note informative

en: %s: will be newly installed
ro: %s: va fi instalat pentru prima dată

en: Binary NMU of
ro: Binar „NMU” al

en: Aborting
ro: Se abandonează

en: Confirmation failed: %s
ro: Confirmarea a eșuat: %s

en: Mailing %(address)s: %(subject)s
ro: Se trimit modificările/noutățile prin e-mail la %(address)s: %(subject)s

en: Failed to send mail to %(address)s: %(errmsg)s
ro: Trimiterea corespondenței la %(address)s: %(errmsg)s a eșuat

en: The mail frontend needs an installed 'sendmail', using %s
ro: Interfața „mail” are nevoie de un «sendmail» instalat, se utilizează %s

en: The mail frontend needs an e-mail address to be configured, using %s
ro: Interfața „mail” are nevoie de o adresă de e-mail pentru a fi configurată, se folosește %s

en: Available apt-listchanges frontends:
ro: Interfețe «apt-listchanges» disponibile:

en: Choose a frontend by entering its number:
ro: Alegeți o interfață introducând numărul acesteia:

en: Error: %s
ro: Eroare: %s

en: Using default frontend: %s
ro: Se utilizează interfața implicită: „%s”

en: $DISPLAY is not set, falling back to %(frontend)s
ro: variabila de mediu „$DISPLAY” nu este definită, se revine la „%(frontend)s”

en: The gtk frontend needs a working python3-gi,
    but it cannot be loaded. Falling back to %(frontend)s.
    The error is: %(errmsg)s
ro: Interfața „gtk” are nevoie de un python3-gi funcțional,
    dar nu poate fi încărcat. Se revine la „%(frontend)s”.
    Eroarea este: %(errmsg)s

en: Do you want to continue? [Y/n]
ro: Doriți să continuați? [D/n]

en: Reading changelogs
ro: Se citesc jurnalele de modificări

en: Command %(cmd)s exited with status %(status)d
ro: Comanda %(cmd)s a ieșit cu starea %(status)d

en: Done
ro: S-a efectuat

en: Found user: %(user)s, temporary directory: %(dir)s
ro: Utilizator găsit: %(user)s, director temporar: %(dir)s

en: Error getting user from variable '%(envvar)s': %(errmsg)s
ro: Eroare la obținerea utilizatorului din variabila „%(envvar)s”: %(errmsg)s

en: Cannot find suitable user to drop root privileges
ro: Nu se găsește utilizatorul potrivit pentru a renunța la privilegiile de root

en: None of the following directories is accessible by user %(user)s: %(dirs)s
ro: Niciunul dintre următoarele directoare nu este accesibil pentru utilizatorul %(user)s: %(dirs)s

[ctx: Do not translate the 'q'.]
en: press q to quit
ro: apăsați tasta «q» pentru a ieși

en: List the changes
ro: Lista modificărilor

en: The following changes are found in the packages you are about to install:
ro: Următoarele modificări se găsesc în pachetele pe care urmează să le instalați:
