mailman - en to ja translation catalogue (49 entries)

note: Type: multiselect Choices
en: ar (Arabic)
ja: ar (アラビア語)

note: Type: multiselect Choices
en: ca (Catalan)
ja: ca (カタルニア語)

note: Type: multiselect Choices
en: cs (Czech)
ja: cs (チェコ語)

note: Type: multiselect Choices
en: da (Danish)
ja: da (デンマーク語)

note: Type: multiselect Choices
en: de (German)
ja: de (ドイツ語)

note: Type: multiselect Choices
en: en (English)
ja: en (英語)

note: Type: multiselect Choices
en: es (Spanish)
ja: es (スペイン語)

note: Type: multiselect Choices
en: et (Estonian)
ja: et (エストニア語)

note: Type: multiselect Choices
en: eu (Basque)
ja: eu (バスク語)

note: Type: multiselect Choices
en: fi (Finnish)
ja: fi (フィンランド語)

note: Type: multiselect Choices
en: fr (French)
ja: fr (フランス語)

note: Type: multiselect Choices
en: hr (Croatian)
ja: hr (クロアチア語)

note: Type: multiselect Choices
en: hu (Hungarian)
ja: hu (ハンガリー語)

note: Type: multiselect Choices
en: ia (Interlingua)
ja: ia (インターリングア)

note: Type: multiselect Choices
en: it (Italian)
ja: it (イタリア語)

note: Type: multiselect Choices
en: ja (Japanese)
ja: ja (日本語)

note: Type: multiselect Choices
en: ko (Korean)
ja: ko (韓国語)

note: Type: multiselect Choices
en: lt (Lithuanian)
ja: lt (リトアニア語)

note: Type: multiselect Choices
en: nl (Dutch)
ja: nl (オランダ語)

note: Type: multiselect Choices
en: no (Norwegian)
ja: no (ノルウェー語)

note: Type: multiselect Choices
en: pl (Polish)
ja: pl (ポーランド語)

note: Type: multiselect Choices
en: pt (Portuguese)
ja: pt (ポルトガル語)

note: Type: multiselect Choices
en: pt_BR (Brasilian Portuguese)
ja: pt_BR (ブラジルポルトガル語)

note: Type: multiselect Choices
en: ro (Romanian)
ja: ro (ルーマニア語)

note: Type: multiselect Choices
en: ru (Russian)
ja: ru (ロシア語)

note: Type: multiselect Choices
en: sl (Slovenian)
ja: sl (スロヴェニア語)

note: Type: multiselect Choices
en: sr (Serbian)
ja: sr (セルビア語)

note: Type: multiselect Choices
en: sv (Swedish)
ja: sv (スウェーデン語)

note: Type: multiselect Choices
en: tr (Turkish)
ja: tr (トルコ語)

note: Type: multiselect Choices
en: uk (Ukrainian)
ja: uk (ウクライナ語)

note: Type: multiselect Choices
en: vi (Vietnamese)
ja: vi (ベトナム語)

note: Type: multiselect Choices
en: zh_CN (Chinese - China)
ja: zh_CN (中国語 - 中国)

note: Type: multiselect Choices
en: zh_TW (Chinese - Taiwan)
ja: zh_TW (中国語 - 台湾)

note: Type: multiselect DefaultChoice You must NOT translate this string, but you can change its value. The comment between brackets is used to distinguish this msgid from the one in the Choices list; you do not have to worry about them, and have to simply choose a msgstr among the English values listed i
en: en (English)[ default language ]
ja: ja (Japanese)

note: Type: multiselect Description
en: Languages to support:
ja: サポートする言語:

note: Type: multiselect Description
en: For each supported language, Mailman stores default language specific texts in /etc/mailman/LANG/ giving them conffile like treatment with the help of ucf.  This means approximately 150kB for each supported language on the root file system.
ja: サポートされている各言語のために、Mailman はデフォルト言語固有のテキストを /etc/mailman/言語/ に保有しています。このテキストは、ucf のヘルプなどに使われる設定ファイルを提供します。各サポート言語ごとにおよそ 150kB、ルートファイルシステム上のスペースを費します。

note: Type: multiselect Description
en: If you need a different set of languages at a later time, just run dpkg-reconfigure mailman.
ja: あとになって異なる言語セットが必要になったら、単に dpkg-reconfigure mailman を実行してください。

note: Type: multiselect Description
en: NOTE: Languages enabled on existing mailing lists are forcibly re-enabled when deselected and mailman needs at least one language for displaying its messages.
ja: 注意: 既存のメーリングリストで有効になっている言語は、選択解除されたときに強制的に再度有効にされます。また、mailman は、そのメッセージを表示するために少なくとも 1 つの言語を必要とします。

note: Type: boolean Description
en: Gate news to mail?
ja: ニュースからメールへゲートしますか?

note: Type: boolean Description
en: Mailman allows to gate news to mail, that is, send all the messages which appear in a Usenet newsgroup to a mailing list.
ja: Mailman はニュースをメールにゲート、つまり、Usenet ニュースグループに投稿されたすべてのメッセージをメーリングリストに送ることができます。

note: Type: boolean Description
en: Most people won't need this.
ja: ほとんどの人にはこれは必要ありません。

note: Type: note Description
en: Missing site list
ja: サイトリストがありません

note: Type: note Description
en: Mailman needs a so-called "site list", which is the list from which password reminders and such are sent out from.  This list needs to be created before mailman will start.
ja: mailman は、パスワードリマインダとそれがどこから送られるのかのリストである "サイトリスト" と呼ばれるものを必要とします。このリストは mailman を開始する前に作成されていなければなりません。

note: Type: note Description
en: To create the list, run "newlist mailman" and follow the instructions on-screen.  Note that you also need to start mailman after that, using /etc/init.d/mailman start.
ja: リストを作成するには、"newlist mailman" を実行して、画面に現れる指示に従ってください。このあと、/etc/init.d/mailman start を使って mailman を開始する必要があることにも注意してください。

note: Type: select Description
en: Default language for Mailman:
ja: Mailman のデフォルト言語

note: Type: select Description
en: The web page will be shown in this language, and in general, Mailman will use this language to communicate with the user.
ja: Web ページはこの言語で表示されます。また、概して Mailman はユーザとのやり取りにこの言語を使います。

note: Type: note Description
en: Old queue files present
ja: 古いキューファイルが存在します

note: Type: note Description
en: The directory /var/lib/mailman/qfiles contains files. It needs to be empty for the upgrade to work properly. You can try to handle them by:
     - Stop new messages from coming in (at the MTA level).
     - Start a mailman queue runner: /etc/init.d/mailman start
     - Let it run until all messages are handled.
       If they don't all get handled in a timely manner, look at the logs
       to try to understand why and solve the cause.
     - Stop it: /etc/init.d/mailman stop
     - Retry the upgrade.
     - Let messages come in again.
    You can also decide to simply remove the files, which will make Mailman forget about (and lose) the corresponding emails.
ja: ディレクトリ /var/lib/mailman/qfiles がファイルを含んでいます。更新作業を正しく行うために、この中を空にする必要があります。次のようにこの処理を試みることができます。
     - キューに新しいメッセージが入ってくるのを停止する (MTA レベルで)。
     - mailman キューランナーを起動する: /etc/init.d/mailman start
     - すべてのメッセージが処理されるまで実行させておく。
       いつになっても処理が終わらない場合には、どのような問題が発生し解決したら
       よいかを理解するためにログを参照する。
     - キューランナーを停止する: /etc/init.d/mailman stop
     - 更新を再試行する。
     - 再びメッセージをやってこさせる。
    Mailman に対応するメールを忘れさせる (そして失わせる)ことになりますが、単にファイルを削除すると決めることもできます。

note: Type: note Description
en: If these files correspond to shunted messages, you have to either delete them or unshunt them (with /var/lib/mailman/bin/unshunt). Shunted messages are messages on which Mailman has already abandoned any further processing because of an error condition, but that are kept for admin review. You can use /var/lib/mailman/bin/show_qfiles to examine the contents of the queues.
ja: これらのファイルが分路されたメッセージに関連付けられている場合、両方を削除するかあるいは (/var/lib/mailman/bin/unshunt で) 主路に戻すかする必要があります。分路されたメッセージは、Mailman がエラー状態のためにすでにその後の処理を放棄してしまったメッセージですが、管理者のレビュー用に保持されます。キューの内容の調査には /var/lib/mailman/bin/show_qfiles を使用できます。
