mailman - en to cs translation catalogue (44 entries)

note: Type: multiselect Choices
en: big5 (Chinese big5)
cs: big5 (čínština)

note: Type: multiselect Choices
en: ca (Catalan)
cs: ca (katalánština)

note: Type: multiselect Choices
en: cs (Czech)
cs: cs (čeština)

note: Type: multiselect Choices
en: da (Danish)
cs: da (dánština)

note: Type: multiselect Choices
en: de (German)
cs: de (němčina)

note: Type: multiselect Choices
en: en (English)
cs: en (angličtina)

note: Type: multiselect Choices
en: es (Spanish)
cs: es (španělština)

note: Type: multiselect Choices
en: et (Estonian)
cs: et (estonština)

note: Type: multiselect Choices
en: eu (Basque)
cs: eu (baskičtina)

note: Type: multiselect Choices
en: fi (Finnish)
cs: fi (finština)

note: Type: multiselect Choices
en: fr (French)
cs: fr (francouzština)

note: Type: multiselect Choices
en: hr (Croatian)
cs: hr (chorvatština)

note: Type: multiselect Choices
en: hu (Hungarian)
cs: hu (maďarština)

note: Type: multiselect Choices
en: it (Italian)
cs: it (italština)

note: Type: multiselect Choices
en: ja (Japanese)
cs: ja (japonština)

note: Type: multiselect Choices
en: ko (Korean)
cs: ko (korejština)

note: Type: multiselect Choices
en: lt (Lithuanian)
cs: lt (litevština)

note: Type: multiselect Choices
en: nl (Dutch)
cs: nl (nizozemština)

note: Type: multiselect Choices
en: no (Norwegian)
cs: no (norština)

note: Type: multiselect Choices
en: pl (Polish)
cs: pl (polština)

note: Type: multiselect Choices
en: pt (Portuguese)
cs: pt (portugalština)

note: Type: multiselect Choices
en: pt_BR (Brasilian Portuguese)
cs: pt_BR (brazilská portugalština)

note: Type: multiselect Choices
en: ro (Romanian)
cs: ro (rumunština)

note: Type: multiselect Choices
en: ru (Russian)
cs: ru (ruština)

note: Type: multiselect Choices
en: sl (Slovenian)
cs: sl (slovinština)

note: Type: multiselect Choices
en: sr (Serbian)
cs: sr (srbština)

note: Type: multiselect Choices
en: sv (Swedish)
cs: sv (švédština)

note: Type: multiselect Choices
en: uk (Ukrainian)
cs: uk (ukrajinština)

note: Type: multiselect DefaultChoice You must NOT translate this string, but you can change its value. The comment between brackets is used to distinguish this msgid from the one in the Choices list; you do not have to worry about them, and have to simply choose a msgstr among the English values listed i
en: en (English)[ default language ]
cs: cs (Czech)

note: Type: multiselect Description
en: Languages to support:
cs: Podporovat jazyky:

note: Type: multiselect Description
en: For each supported language, Mailman stores default language specific texts in /etc/mailman/LANG/ giving them conffile like treatment with the help of ucf.  This means approximately 150kB for each supported language on the root file system.
cs: Pro každý podporovaný jazyk uchovává Mailman překlady v /etc/mailman/JAZYK/ a s pomocí ucf se o ně stará jako o konfigurační soubory. To mimo jiné znamená zhruba 150kB zabraného místa na kořenovém souborovém systému za každý podporovaný jazyk.

note: Type: multiselect Description
en: If you need a different set of languages at a later time, just run dpkg-reconfigure mailman.
cs: Budete-li chtít později změnit seznam podporovaných jazyků, jednoduše spusťte "dpkg-reconfigure mailman".

note: Type: multiselect Description
en: NOTE: Languages enabled on existing mailing lists are forcibly re-enabled when deselected and mailman needs at least one language for displaying its messages.
cs: POZNÁMKA: Jazyky povolené pro stávající poštovní diskuse budou povoleny vždy. Pokud tyto jazyky ze seznamu odeberete, budou v případě potřeby zase přidány. Mailman totiž potřebuje mít povolen alespoň jeden jazyk, ve kterém má zobrazovat hlášky.

note: Type: boolean Description
en: Gate news to mail?
cs: Brána z news do pošty?

note: Type: boolean Description
en: Mailman allows to gate news to mail, that is, send all the messages which appear in a Usenet newsgroup to a mailing list.
cs: Mailman může sloužit jako brána mezi news a poštou. To znamená, že může posílat všechny příspěvky, které se objeví v newsové skupině, do poštovní konference.

note: Type: boolean Description
en: Most people won't need this.
cs: Většina lidí toto nepotřebuje.

note: Type: note Description
en: Missing site list
cs: Chybějící administrativní konference

note: Type: note Description
en: Mailman needs a so-called "site list", which is the list from which password reminders and such are sent out from.  This list needs to be created before mailman will start.
cs: Mailman potřebuje takzvanou "administrativní adresu", což je adresa, ze které posílá například upomínání hesel a podobně. Tato adresa musí být vytvořena před startem mailmanu.

note: Type: note Description
en: To create the list, run "newlist mailman" and follow the instructions on-screen.  Note that you also need to start mailman after that, using /etc/init.d/mailman start.
cs: Pro vytvoření adresy spusťte "newlist mailman" a následujte instrukce na obrazovce. Poté musíte mailman spustit příkazem /etc/init.d/mailman start.

note: Type: select Description
en: Default language for Mailman:
cs: Výchozí jazyk pro Mailman:

note: Type: select Description
en: The web page will be shown in this language, and in general, Mailman will use this language to communicate with the user.
cs: V zadaném jazyce bude zobrazena webová stránka a dále bude Mailman tento jazyk používat pro komunikaci s uživatelem.

note: Type: note Description
en: Old queue files present
cs: Ve frontě jsou přítomny staré soubory

note: Type: note Description
en: The directory /var/lib/mailman/qfiles contains files. It needs to be empty for the upgrade to work properly. You can try to handle them by:
     - Stop new messages from coming in (at the MTA level).
     - Start a mailman queue runner: /etc/init.d/mailman start
     - Let it run until all messages are handled.
       If they don't all get handled in a timely manner, look at the logs
       to try to understand why and solve the cause.
     - Stop it: /etc/init.d/mailman stop
     - Retry the upgrade.
     - Let messages come in again.
    You can also decide to simply remove the files, which will make Mailman forget about (and lose) the corresponding emails.
cs: Adresář /var/lib/mailman/qfiles obsahuje soubory. Aby aktualizace proběhla správně, musí být tento adresář prázdný. Jestliže se jedná o platné zprávy, které zatím nebyly doručeny, můžete je zpracovat následovně:
     - Zastavte přísun nových zpráv do fronty na úrovni poštovního
       serveru (MTA).
     - Spusťte mailmanovu správu fronty: /etc/init.d/mailman start.
     - Nechte ji běžet, dokud nezpracuje všechny zprávy.
       Pokud doručování neskončí v rozumném čase, prozkoumejte logy
       a zkuste zjistit a odstranit příčinu.
     - Zastavte mailman: /etc/init.d/mailman stop.
     - Pokuste se o novou aktualizaci.
     - Poté opět nechte proudit zprávy do fronty.
    Jinou možností je soubory jednoduše smazat, což způsobí, že na ně Mailman zapomene, ovšem také už nikdy nedoručí.

note: Type: note Description
en: If these files correspond to shunted messages, you have to either delete them or unshunt them (with /var/lib/mailman/bin/unshunt). Shunted messages are messages on which Mailman has already abandoned any further processing because of an error condition, but that are kept for admin review. You can use /var/lib/mailman/bin/show_qfiles to examine the contents of the queues.
cs: Pokud tyto soubory odpovídají odsunutým zprávám, musíte je buď smazat, nebo znovu zapojit do zpracování (příkazem /var/lib/mailman/bin/unshunt). Odsunuté zprávy jsou zprávy, u kterých již Mailman upustil od dalšího zpracovávání, protože se v nich vyskytla chyba, ale které jsou ponechány ve frontě administrátorovi k nahlédnutí. Obsah fronty můžete prozkoumat příkazem /var/lib/mailman/bin/show_qfiles.
