dpkg 1.18.3 - en to ja translation catalogue (1093 entries)

en: invalid character '%c' in archive '%.250s' member '%.16s' size
ja: アーカイブ '%2$.250s' のメンバー '%3$.16s' サイズに無効な文字 '%1$c' があります

en: unable to write file '%s'
ja: ファイル '%s' に書き込めません

en: ar member name '%s' length too long
ja: ar メンバー名 '%s' の長さが長すぎます

en: ar member size %jd too large
ja: ar メンバーサイズ %jd は長すぎます

en: generated corrupt ar header for '%s'
ja: '%s' の壊れた ar ヘッダを生成しました

en: failed to fstat ar member file (%s)
ja: ar メンバーファイルの fstat に失敗しました (%s)

en: cannot append ar member file (%s) to '%s': %s
ja: ar メンバーファイル (%s) を '%s' に追加できません: %s

en: may not be empty string
ja: 空の文字ではいけません

en: must start with an alphanumeric
ja: 英数字で始まらなければなりません

en: character '%c' not allowed (only letters, digits and characters '%s')
ja: 文字 `%c' は許可されていません (文字、数値と '%s' のみ使用可能です)

[ctx: architecture]
en: <none>
ja: <なし>

[ctx: architecture]
en: <empty>
ja: <空>

en: error writing to architecture list
ja: アーキテクチャリストへの書き込みエラーです

en: unable to create new file '%.250s'
ja: 新しいファイル '%.250s' を作成できません

en: unable to write new file '%.250s'
ja: 新しいファイル '%.250s' に書き込めません

en: unable to flush new file '%.250s'
ja: 新しいファイル '%.250s' をフラッシュできません

en: unable to sync new file '%.250s'
ja: 新しいファイル '%.250s' を同期できません

en: unable to close new file '%.250s'
ja: 新しいファイル `%.250s' をクローズできません

en: error removing old backup file '%s'
ja: 古いバックアップファイル '%s' の削除中にエラーが発生しました

en: error creating new backup file '%s'
ja: 新しいバックアップファイル '%s' の作成中にエラーが発生しました

en: cannot remove '%.250s'
ja: `%.250s' を削除できません

en: error installing new file '%s'
ja: 新しいファイル '%s' のインストール中にエラーが発生しました

en: failed to write
ja: 書き込みに失敗しました

en: failed to read
ja: 読み取りに失敗しました

en: unexpected end of file or stream
ja: ファイルまたはストリームの予期しない終わりです

en: failed to seek
ja: シークに失敗しました

en: unable to execute %s (%s)
ja: %s を実行できません (%s)

en: %s: pass-through copy error: %s
ja: %s: パススルーコピーエラー: %s

en: %s: error binding input to gzip stream
ja: %s: gzip ストリームへの入力のバインドエラー

en: %s: internal gzip read error: '%s'
ja: %s: 内部 gzip 読み取りエラー: '%s'

en: %s: internal gzip write error
ja: %s: 内部 gzip 書き込みエラー

en: %s: error binding output to gzip stream
ja: %s: gzip ストリームへの出力のバインドエラー

en: %s: internal gzip read error
ja: %s: 内部 gzip 読み取りエラー

en: %s: internal gzip write error: '%s'
ja: %s: 内部 gzip 書き込みエラー: '%s'

en: %s: internal gzip write error: %s
ja: %s: 内部 gzip 書き込みエラー: %s

en: %s: error binding input to bzip2 stream
ja: %s: bzip2 ストリームへの入力のバインドエラー

en: %s: internal bzip2 read error: '%s'
ja: %s: 内部 bzip2 読み取りエラー: '%s'

en: %s: internal bzip2 write error
ja: %s: 内部 bzip2 書き込みエラー

en: %s: error binding output to bzip2 stream
ja: %s: bzip2 ストリームへの出力のバインドエラー

en: %s: internal bzip2 read error
ja: %s: 内部 bzip2 読み取りエラー

en: %s: internal bzip2 write error: '%s'
ja: %s: 内部 bzip2 書き込みエラー: '%s'

en: unexpected bzip2 error
ja: 予期せぬ bzip2 エラー

en: internal error (bug)
ja: 内部エラー (バグ)

en: memory usage limit reached
ja: メモリ使用上限に達しました

en: unsupported compression preset
ja: サポートされていない圧縮プリセット

en: unsupported options in file header
ja: ファイルヘッダにサポートされていないオプションがあります

en: compressed data is corrupt
ja: 圧縮データが壊れています

en: unexpected end of input
ja: 予期しない入力の終わりです

en: file format not recognized
ja: ファイルフォーマットを解釈できません

en: unsupported type of integrity check
ja: サポートされていない完全性チェックの形式です

en: %s: lzma read error
ja: %s: lzma 読み取りエラー

en: %s: lzma write error
ja: %s: lzma 書き込みエラー

en: %s: lzma close error
ja: %s: lzma クローズエラー

en: %s: lzma error: %s
ja: %s: lzma エラー: %s

en: unknown compression strategy
ja: 不明な圧縮方法です

en: updates directory contains file '%.250s' whose name is too long (length=%d, max=%d)
ja: updates ディレクトリにあるファイル `%.250s' は名前が長すぎます (長さ=%d, 最大=%d)

en: updates directory contains files with different length names (both %d and %d)
ja: updates ディレクトリにあるファイル名の長さが異なります (%d と %d)

en: cannot scan updates directory '%.255s'
ja: updates ディレクトリ `%.255s' を走査できません

en: failed to remove incorporated update file %.255s
ja: 統合した更新用ファイル %.255s の削除に失敗しました

en: unable to create '%.255s'
ja: `%.255s' を作成できません

en: unable to fill %.250s with padding
ja: %.250s に文字を補充できません

en: unable to flush %.250s after padding
ja: 文字の補充後に %.250s をフラッシュできません

en: unable to seek to start of %.250s after padding
ja: 文字の補充後に %.250s の最初に戻れません

en: unable to open lock file %s for testing
ja: テストのためのロックファイル %s をオープンできません

en: unable to open/create status database lockfile
ja: ステータスデータベースのロックファイルをオープン/作成できません。

en: you do not have permission to lock the dpkg status database
ja: あなたには dpkg ステータスデータベースをロックする権限がありません

en: dpkg status database
ja: dpkg ステータスデータベース

en: requested operation requires superuser privilege
ja: 要求した操作はスーパーユーザの権限が必要です

en: unable to access dpkg status area
ja: dpkg ステータスエリアにアクセスできません

en: operation requires read/write access to dpkg status area
ja: 操作は dpkg ステータスエリアへの読み書きの権限が必要です

en: failed to remove my own update file %.255s
ja: 一時的な更新用ファイル %.255s の削除に失敗しました

en: unable to write updated status of '%.250s'
ja: 更新した `%.250s' のステータスを書き込めません

en: unable to flush updated status of '%.250s'
ja: 更新した `%.250s' のステータスをフラッシュできません

en: unable to truncate for updated status of '%.250s'
ja: 更新した `%.250s' のステータスを切り詰められません

en: unable to fsync updated status of '%.250s'
ja: 更新した `%.250s' のステータスを fsync できません

en: unable to close updated status of '%.250s'
ja: 更新した `%.250s' のステータスをクローズできません

en: unable to install updated status of '%.250s'
ja: 更新した `%.250s' のステータスをインストールできません

en: format version with empty major component
ja: 空のメジャーコンポーネントの付いた形式バージョン

en: format version has no dot
ja: 形式バージョンはドットを含みません

en: format version with empty minor component
ja: 空のマイナーコンポーネントの付いた形式バージョン

en: format version followed by junk
ja: ゴミに続く形式バージョン

en: unable to get file descriptor for directory '%s'
ja: ディレクトリ '%s' のファイル記述子を取得できません

en: unable to sync directory '%s'
ja: ディレクトリ '%s' と同期できません

en: unable to open directory '%s'
ja: ディレクトリ '%s' をオープンできません

en: unable to open file '%s'
ja: ファイル '%s' をオープンできません

en: unable to sync file '%s'
ja: ファイル '%s' を同期できません

en: unable to close file '%s'
ja: ファイル '%s' をクローズできません

en: failed to write details of '%.50s' to '%.250s'
ja: `%.50s' についての詳細を `%.250s' に書き込めませんでした

en: unable to set buffering on %s database file
ja: %s データベースファイル用のバッファリングを設定できません

en: failed to write %s database record about '%.50s' to '%.250s'
ja: '%2$.50s' についての %1$s データベースレコードを '%3$.250s' に書き込めませんでした

en: %s: unrecoverable fatal error, aborting:
     %s
ja: %s: 復旧不可能な致命的なエラーです。中止します:
     %s

en: %s: outside error context, aborting:
     %s
ja: %s: エラーコンテキストの外側です。中止します:
     %s

en: out of memory for new error context
ja: 新しいエラーコンテキスト用のメモリが不足しています

en: %s: error while cleaning up:
     %s
ja: %s: クリーンアップ中にエラーが発生しました:
     %s

en: %s: too many nested errors during error recovery!!
ja: %s: エラー復旧中にさらに大量の入れ子のエラーが発生しました!!

en: out of memory for new cleanup entry
ja: 新しいクリーンアップエントリ用のメモリが不足しています

en: out of memory for new cleanup entry with many arguments
ja: 多すぎる引数のために、新しいクリーンアップエントリ用のメモリが不足しています

en: %s: error: %s
ja: %s: エラー: %s

en: %s:%s:%d:%s: internal error: %s
ja: %s:%s:%d:%s: 内部エラー: %s

en: %s is missing
ja: %s がありません

en: '%.50s' is not allowed for %s
ja: `%.50s' は %s 用に許可されていません

en: junk after %s
ja: %s 後のゴミ

en: invalid package name (%.250s)
ja: 無効なパッケージ名 (%.250s) です

en: empty file details field '%s'
ja: ファイル記述フィールド `%s' が空です

en: file details field '%s' not allowed in status file
ja: ファイル記述フィールド `%s' はステータスファイルでは許可されていません

en: too many values in file details field '%s' (compared to others)
ja: ファイル記述フィールド `%s' の値が (ほかのフィールドに比べて) 多すぎます

en: too few values in file details field '%s' (compared to others)
ja: ファイル記述フィールド `%s' の値が (ほかのフィールドに比べて) 少なすぎます

en: yes/no in boolean field
ja: 真偽フィールドにおける yes/no

en: foreign/allowed/same/no in quadstate field
ja: 4状態フィールドにおける foreign/allowed/same/no

en: '%s' is not a valid architecture name: %s
ja: '%s' は有効なアーキテクチャ名ではありません: %s

en: word in 'Priority' field
ja: 'Priority' フィールドのワード

en: value for '%s' field not allowed in this context
ja: '%s' フィールドの値はこのコンテキストでは許可されていません

en: first (want) word in 'Status' field
ja: 'Status' フィールドの第 1 ワード (要望)

en: second (error) word in 'Status' field
ja: 'Status' フィールドの第 2 ワード (エラー)

en: third (status) word in 'Status' field
ja: 'Status' フィールドの第 3 ワード (状態)

en: error in '%s' field string '%.250s'
ja: '%s' フィールドの文字列 '%.250s' にエラー

en: obsolete '%s' or '%s' field used
ja: 古い '%s' あるいは '%s' フィールドが使われています

en: value for '%s' field has malformatted line '%.*s'
ja: '%s' の値に不正な形式を持つ行 '%.*s' があります

en: value for '%s' has line starting with non-space '%c'
ja: '%s' の値に空白以外の文字 `%c' で始まる行があります

en: root or null directory is listed as a conffile
ja: ルートディレクトリあるいは空のディレクトリが設定ファイルとして指定されています

en: '%s' field, missing package name, or garbage where package name expected
ja: `%s' フィールド、パッケージ名が存在しないか、パッケージ名が入ると期待される場所にゴミがあります

en: '%s' field, invalid package name '%.255s': %s
ja: `%s' フィールド、無効なパッケージ名 `%.255s': %s

en: '%s' field, missing architecture name, or garbage where architecture name expected
ja: '%s' フィールド、アーキテクチャ名が存在しないか、アーキテクチャ名が入ると期待される場所にゴミがあります

en: '%s' field, reference to '%.255s': invalid architecture name '%.255s': %s
ja: '%2$.255s' を参照する `%1$s' フィールド: 無効なアーキテクチャ名 '%3$.255s': %4$s

en: '%s' field, reference to '%.255s':
     bad version relationship %c%c
ja: `%2$.255s' の `%1$s' フィールド:
     バージョン関係 %3$c%4$c は不正です

en: '%s' field, reference to '%.255s':
     '%c' is obsolete, use '%c=' or '%c%c' instead
ja: `%2$.255s' の `%1$s' フィールド:
     `%3$c' は時代遅れです。代わりに `%4$c=' または `%5$c%6$c' を使ってください

en: '%s' field, reference to '%.255s':
     implicit exact match on version number, suggest using '=' instead
ja: `%2$.255s' の `%1$s' フィールド:
     バージョン番号が厳密に一致することが明示されていません。代わりに `=' を使うことを提案します

en: only exact versions may be used for '%s' field
ja: '%s' フィールドには正確なバージョンのみが使用できます

en: '%s' field, reference to '%.255s':
     version value starts with non-alphanumeric, suggest adding a space
ja: `%2$.255s' の `%1$s' フィールド:
     バージョン値が非英数字で始まっています。空白を加えることを提案します

en: '%s' field, reference to '%.255s': version contains '%c'
ja: `%2$.255s' の `%1$s' フィールド: バージョンが `%3$c' を含んでいます

en: '%s' field, reference to '%.255s': version unterminated
ja: `%2$.255s' の `%1$s' フィールド: バージョンが完結していません

en: '%s' field, reference to '%.255s': error in version
ja: `%2$.255s' を参照する `%1$s' フィールド: バージョンにエラー

en: '%s' field, syntax error after reference to package '%.255s'
ja: `%s' フィールド、パッケージ `%.255s' 参照後の構文エラー

en: alternatives ('|') not allowed in %s field
ja: 選択記号 (`|') は %s フィールド内では許可されていません

en: illegal pending trigger name '%.255s': %s
ja: 無効な保留トリガ名 `%.255s': %s

en: duplicate pending trigger '%.255s'
ja: 重複する保留トリガ `%.255s'

en: illegal package name in awaited trigger '%.255s': %s
ja: 待ち受けトリガ `%.255s' に不正なパッケージ名があります: %s

en: duplicate awaited trigger package '%.255s'
ja: 重複する待ち受けトリガパッケージ `%.255s'

en: unable to stat source file '%.250s'
ja: ソースファイル '%.250s' の状態を取得できません

en: unable to change ownership of target file '%.250s'
ja: ターゲットファイル '%.250s' の所有者を変更できません

en: unable to set mode of target file '%.250s'
ja: ターゲットファイル '%.250s' のモードを設定できません

en: unable to unlock %s
ja: %s をロック解除できません

en: unable to check file '%s' lock status
ja: ファイル '%s' のロック状態を確認できません

en: %s is locked by another process
ja: %s が別のプロセスによってロックされています

en: unable to lock %s
ja: %s をロックできません

en: showing file on pager
ja: ファイルをページャで表示しています

en: could not open log '%s': %s
ja: ログ `%s' をオープンできませんでした: %s

en: <package status and progress file descriptor>
ja: <パッケージ状態と進捗ファイル記述子>

en: unable to write to status fd %d
ja: 状態ファイル記述子 %d に書き込めません

en: failed to allocate memory
ja: メモリの割り当てに失敗しました

en: failed to dup for std%s
ja: std%s の複製に失敗しました

en: failed to dup for fd %d
ja: ファイル記述子 %d の複製に失敗しました

en: failed to create pipe
ja: パイプの作成に失敗しました

en: error writing to '%s'
ja: '%s' への書き込みエラーです

en: unable to read filedescriptor flags for %.250s
ja: %.250s のファイル記述子フラグを読み取ることができません

en: unable to set close-on-exec flag for %.250s
ja: %.250s の close-on-exec フラグを設定できません

en: configuration error: %s:%d: %s
ja: 設定エラー: %s:%d: %s

en: failed to open configuration file '%.255s' for reading: %s
ja: 設定ファイル '%.255s' の読み取り用のオープンに失敗しました: %s

en: unbalanced quotes in '%s'
ja: '%s' の引用符が釣り合いません

en: unknown option '%s'
ja: 不明なオプション '%s'

en: '%s' needs a value
ja: '%s' は値が必要です

en: '%s' does not take a value
ja: '%s' は値をとりません

en: read error in configuration file '%.255s'
ja: 設定ファイル `%.255s' の読み込みエラー

en: error closing configuration file '%.255s'
ja: 設定ファイル `%.255s' のクローズ時にエラーが発生しました

en: error opening configuration directory '%s'
ja: 設定ディレクトリ '%s' のオープン時にエラーが発生しました

en: unknown option --%s
ja: 不明なオプション --%s

en: --%s option takes a value
ja: --%s オプションは値が必要です

en: --%s option does not take a value
ja: --%s オプションは値をとりません

en: unknown option -%c
ja: -%c は不明なオプションです

en: -%c option takes a value
ja: -%c オプションは値が必要です

en: -%c option does not take a value
ja: -%c オプションは値をとりません

en: invalid integer for --%s: '%.250s'
ja: --%s に対する不正な整数です: `%.250s'

en: obsolete option '--%s'
ja: 時代遅れのオプション '--%s'

en: conflicting actions -%c (--%s) and -%c (--%s)
ja: アクション -%c (--%s) と -%c (--%s) が競合します

en: --%s needs a valid package name but '%.250s' is not: %s
ja: --%s は有効なパッケージ名を必要としますが、`%.250s' はそうではありません: %s

en: duplicate value for '%s' field
ja: `%s' フィールドの値が重複しています

en: user-defined field name '%.*s' too short
ja: ユーザ定義フィールド名 `%.*s' が短かすぎます

en: duplicate value for user-defined field '%.*s'
ja: ユーザ定義フィールド `%.*s' の値が重複しています

en: missing %s
ja: %s が見つかりません

en: empty value for %s
ja: %s の空の値

en: package has field '%s' but is missing architecture
ja: パッケージは '%s' というフィールドを持っていますが、アーキテクチャが見つかりません

en: package has field '%s' but is architecture all
ja: パッケージは '%s' というフィールドを持っていますが、アーキテクチャは all です

en: Config-Version for package with inappropriate Status
ja: 不適切な Status を持つパッケージの Config-Version

en: package has status %s but triggers are awaited
ja: パッケージは状態 %s ですが、トリガを待ち受けています

en: package has status triggers-awaited but no triggers awaited
ja: パッケージはトリガ待ち受けの状態ですが、待ち受けトリガはありません

en: package has status %s but triggers are pending
ja: パッケージは状態 %s ですが、トリガは保留されています

en: package has status triggers-pending but no triggers pending
ja: パッケージはトリガ保留の状態ですが、保留トリガはありません

en: Package which in state not-installed has conffiles, forgetting them
ja: 現在インストールされていないパッケージ (ステータス not-installed) が conffiles を持っているので、それらの情報を無視します

en: multiple non-coinstallable package instances present; most probably due to an upgrade from an unofficial dpkg
ja: 共存インストールできないパッケージ実体が複数提供されています。おそらく非公式の dpkg からの更新によるものです

en: mixed non-coinstallable and coinstallable package instances present; most probably due to an upgrade from an unofficial dpkg
ja: 共存インストールできないパッケージと共存インストールできるパッケージの実体が混在して提供されています。おそらく非公式の dpkg からの更新によるものです

en: %s %s (Multi-Arch: %s) is not co-installable with %s which has multiple installed instances
ja: %s %s (マルチアーキテクチャ: %s) は、複数のインストール済み実体を持つ %s と共存インストールできません

en: failed to open package info file '%.255s' for reading
ja: パッケージ情報ファイル `%.255s' 読み取り用のオープンに失敗しました

en: can't stat package info file '%.255s'
ja: パッケージ情報ファイル `%.255s' の状態を取得できません

en: reading package info file '%s': %s
ja: パッケージ情報ファイル '%s' を読み込んでいます: %s

en: can't mmap package info file '%.255s'
ja: パッケージ情報ファイル `%.255s' を mmap できません

en: reading package info file '%.255s'
ja: パッケージ情報ファイル `%.255s' を読み込んでいます

en: empty field name
ja: 空のフィールド名

en: field name '%.*s' cannot start with hyphen
ja: フィールド名 '%.*s' をハイフンから始めることはできません

en: end of file after field name '%.*s'
ja: フィールド名 `%.*s' の後にファイル終端

en: newline in field name '%.*s'
ja: フィールド名 `%.*s' に改行

en: MSDOS end of file (^Z) in field name '%.*s'
ja: フィールド名 `%.*s' に MSDOS のファイル終端 (^Z)

en: field name '%.*s' must be followed by colon
ja: フィールド名 `%.*s' の後はコロンでなければなりません

en: end of file before value of field '%.*s' (missing final newline)
ja: フィールド `%.*s' の値の前でファイル終端 (最後の改行がありません)

en: MSDOS end of file (^Z) in value of field '%.*s' (missing newline?)
ja: フィールド `%.*s' の値に MSDOS のファイル終端 (^Z) (改行がありません?)

en: blank line in value of field '%.*s'
ja: フィールド `%.*s' の値に空の行

en: end of file during value of field '%.*s' (missing final newline)
ja: フィールド `%.*s' の値の間にファイル終端 (最後の改行がありません)

en: failed to close after read: '%.255s'
ja: 読み込み後のクローズに失敗しました: `%.255s'

en: several package info entries found, only one allowed
ja: パッケージ情報エントリが複数見つかりました。許されるのは1つのみです

en: no package information in '%.255s'
ja: `%.255s' にパッケージ情報がありません

en: parsing file '%.255s' near line %d package '%.255s':
     %.255s
ja: ファイル '%.255s' を解析。%d 行目付近、パッケージ '%.255s':
     %.255s

en: parsing file '%.255s' near line %d:
     %.255s
ja: ファイル '%.255s' を解析。%d 行目付近:
     %.255s

en: must start with an alphanumeric character
ja: 英数字の文字で始まらなければなりません

[ctx: version]
en: <none>
ja: <なし>

en: version string is empty
ja: バージョン文字が空です

en: version string has embedded spaces
ja: バージョン文字列にスペースが埋め込まれています

en: epoch in version is not number
ja: バージョン中の epoch が数値ではありません

en: epoch in version is negative
ja: バージョン中の epoch が負の数値です

en: epoch in version is too big
ja: バージョン中の epoch が大きすぎます

en: nothing after colon in version number
ja: バージョン番号のコロンの後に何もありません

en: version number does not start with digit
ja: バージョン番号が数字から始まっていません

en: invalid character in version number
ja: バージョン番号に無効な文字があります

en: invalid character in revision number
ja: リビジョン番号に無効な文字があります

en: unable to securely remove '%.255s'
ja: '%.255s' を安全に削除できません

en: rm command for cleanup
ja: クリーンアップ用の rm コマンド

en: ambiguous package name '%s' with more than one installed instance
ja: 1つ以上のインストール済み実体がある、あいまいなパッケージ名 '%s' です

en: invalid character '%c' in field width
ja: フィールド幅に無効な文字 `%c' があります

en: field width is out of range
ja: フィールド幅が範囲外です

en: missing closing brace
ja: 閉じブレースがありません

en: (no description available)
ja: (説明 (description) がありません)

en: illegal package name in specifier '%s%s%s': %s
ja: 指定子 '%s%s%s' に不正なパッケージ名があります: %s

en: illegal architecture name in specifier '%s:%s': %s
ja: 指定子 '%s:%s' に不正なアーキテクチャ名があります: %s

en: %s: warning: %s
ja: %s: 警告: %s

en: cannot convert multibyte string '%s' to a wide-character string
ja: マルチバイト文字列 '%s' をワイドキャラクタ文字列に変換できません

en: cannot convert multibyte sequence '%s' to a wide character
ja: マルチバイトシーケンス '%s' をワイドキャラクタに変換できません

en: error un-catching signal %s: %s
ja: エラー: 獲得できないシグナル %s : %s

en: unable to ignore signal %s before running %.250s
ja: %2$.250s の実行前にシグナル %1$s を無視できません

en: %s (subprocess): %s
ja: %s (サブプロセス): %s

en: fork failed
ja: fork 失敗

en: subprocess %s returned error exit status %d
ja: サブプロセス %s はエラー終了ステータス %d を返しました

en: subprocess %s was interrupted
ja: サブプロセス %s を中断しました

en: subprocess %s was killed by signal (%s)%s
ja: サブプロセス %s がシグナル (%s)%s によって強制終了されました

en: , core dumped
ja: 、コアダンプが作成されました

en: subprocess %s failed with wait status code %d
ja: サブプロセス %s が wait ステータスコード %d を返して失敗しました

en: wait for subprocess %s failed
ja: サブプロセス %s の待機に失敗しました

en: invalid package name '%.250s' in triggers deferred file '%.250s'
ja: トリガ遅延ファイル `%2$.250s' に無効なパッケージ名 `%1$.250s' があります

en: truncated triggers deferred file '%.250s'
ja: トリガ遅延ファイル `%.250s' が切り詰められました

en: syntax error in triggers deferred file '%.250s' at character '%s'%s
ja: トリガ遅延ファイル `%.250s' の文字 `%s'%s の位置に文法エラーがあります

en: unable to open/create triggers lockfile '%.250s'
ja: トリガロックファイル `%.250s' をオープンおよび作成できません

en: triggers area
ja: トリガ領域

en: unable to open triggers deferred file '%.250s'
ja: トリガ遅延ファイル `%.250s' をオープンできません

en: unable to stat triggers deferred file '%.250s'
ja: トリガ遅延ファイル `%.250s' の状態を取得できません

en: unable to open/create new triggers deferred file '%.250s'
ja: 新しいトリガ遅延ファイル `%.250s' をオープンおよび作成できません

en: error reading triggers deferred file '%.250s'
ja: トリガ遅延ファイル `%.250s' の読み取り中にエラーが発生しました

en: unable to write new triggers deferred file '%.250s'
ja: 新しいトリガ遅延ファイル `%.250s' を書き込めません

en: unable to close new triggers deferred file '%.250s'
ja: 新しいトリガ遅延ファイル `%.250s' をクローズできません

en: unable to install new triggers deferred file '%.250s'
ja: 新しいトリガ遅延ファイル `%.250s' をインストールできません

en: invalid or unknown syntax in trigger name '%.250s' (in trigger interests for package '%.250s')
ja: トリガ名 `%.250s' に無効または未知の文法があります (パッケージ `%.250s' に関係するトリガ)

en: failed to open trigger interest list file '%.250s'
ja: リストファイル `%.250s' に関係するトリガをオープンできません

en: failed to rewind trigger interest file '%.250s'
ja: ファイル `%.250s' に関係するトリガの巻き戻しに失敗しました

en: trigger interest file '%.250s' syntax error; illegal package name '%.250s': %.250s
ja: ファイル `%.250s' に関係するトリガが文法エラーです; 無効なパッケージ名 `%.250s': %.250s

en: duplicate file trigger interest for filename '%.250s' and package '%.250s'
ja: ファイル名 `%.250s' およびパッケージ `%.250s' に関係するファイルトリガが重複しています

en: unable to read file triggers file '%.250s'
ja: ファイル `%.250s' のファイルトリガを読み取れません

en: syntax error in file triggers file '%.250s'
ja: ファイル `%.250s' のファイルトリガに文法エラーがあります

en: file triggers record mentions illegal package name '%.250s' (for interest in file '%.250s'): %.250s
ja: ファイルトリガ記録は無効なパッケージ名 `%.250s' について言及しています (ファイル `%.250s' に関係): %.250s

en: triggers ci file '%.250s' contains illegal trigger syntax in trigger name '%.250s': %.250s
ja: ci ファイル `%.250s' のトリガは不正なトリガ文法をトリガ名 `%.250s' に含んでいます: %.250s

en: unable to open triggers ci file '%.250s'
ja: ci ファイル `%.250s' のトリガをオープンできません

en: triggers ci file contains unknown directive syntax
ja: ci ファイルのトリガは未知のディレクティブ文法を含んでいます

en: triggers ci file contains unknown directive '%.250s'
ja: ci ファイルのトリガは未知のディレクティブ `%.250s' を含んでいます

en: unable to create triggers state directory '%.250s'
ja: 状態ディレクトリ `%.250s' のトリガを作成できません

en: unable to set ownership of triggers state directory '%.250s'
ja: 状態ディレクトリ `%.250s' のトリガの所有権を設定できません

en: empty trigger names are not permitted
ja: 空のトリガ名は許されていません

en: trigger name contains invalid character
ja: トリガ名に無効な文字が含まれています

en: read error in '%.250s'
ja: %.250s で読み取りエラー

en: fgets gave an empty string from '%.250s'
ja: fgets が `%.250s' から空の文字列を取得しました

en: too-long line or missing newline in '%.250s'
ja: `%.250s' の行が長すぎるか改行がありません

en: unexpected end of file reading '%.250s'
ja: '%.250s' 内で予期しないファイルの終わりです

en: error formatting string into varbuf variable
ja: varbuf 変数内のフォーマット文字列にエラーがあります

en: error reading from dpkg-deb pipe
ja: dpkg-deb パイプからの読み込みエラーです

en: cannot skip padding for file '%.255s': %s
ja: ファイル `%.255s' のパディングを飛ばすことができません: %s

en: cannot skip file '%.255s' (replaced or excluded?) from pipe: %s
ja: ファイル '%.255s' をパイプからスキップできません (置き換えられたか除外された?): %s

en: unable to create '%.255s' (while processing '%.255s')
ja: (`%2$.255s' の処理中に) `%1$.255s' の作成に失敗しました

en: cannot copy extracted data for '%.255s' to '%.255s': %s
ja: '%.255s' の展開済みデータを '%.255s' にコピーできません: %s

en: error setting ownership of '%.255s'
ja: `%.255s' の所有者設定エラーです

en: error setting permissions of '%.255s'
ja: `%.255s' の許可属性設定エラーです

en: error closing/writing '%.255s'
ja: `%.255s' のクローズ/書き込み中にエラーが発生しました

en: error creating pipe '%.255s'
ja: パイプ `%.255s' の作成中にエラーが発生しました

en: error creating device '%.255s'
ja: デバイス `%.255s' の作成中にエラーが発生しました

en: error creating hard link '%.255s'
ja: ハードリンク `%.255s' の作成中にエラーが発生しました

en: error creating symbolic link '%.255s'
ja: シンボリックリンク `%.255s' の作成中にエラーが発生しました

en: error creating directory '%.255s'
ja: ディレクトリ `%.255s' の作成中にエラーが発生しました

en: cannot compute MD5 hash for tar file '%.255s': %s
ja: tar ファイル '%.255s' の MD5 ハッシュを計算できません: %s

en: error setting timestamps of '%.255s'
ja: `%.255s' のタイムスタンプ設定エラーです

en: error setting ownership of symlink '%.255s'
ja: シンボリックリンク `%.255s' の所有者設定中にエラーが発生しました

en: unable to read link '%.255s'
ja: リンク `%.255s' を読み取れません

en: symbolic link '%.250s' size has changed from %jd to %zd
ja: シンボリックリンク '%.250s' のサイズが %jd から %zd に変更されました

en: trying to overwrite shared '%.250s', which is different from other instances of package %.250s
ja: 共有されている '%.250s' を上書きしようとしています。これはパッケージ %.250s の他の実体と異なります

en: failed to stat (dereference) existing symlink '%.250s'
ja: `%.250s' の既存のシンボリックリンクの状態 (逆参照) を取得できませんでした

en: failed to stat (dereference) proposed new symlink target '%.250s' for symlink '%.250s'
ja: シンボリックリンク `%2$.250s' の提案された新しいシンボリックターゲット `%1$.250s' の状態 (逆参照) を取得できませんでした

en: newline not allowed in archive object name '%.255s'
ja: アーカイブオブジェクト名 `%.255s' の中での改行は許されません

en: trying to overwrite '%.250s', which is the diverted version of '%.250s' (package: %.100s)
ja: `%.250s' を上書きしようとしています。これは `%.250s' (パッケージ: %.100s) の退避バージョンです

en: trying to overwrite '%.250s', which is the diverted version of '%.250s'
ja: `%.250s' を上書きしようとしています。これは `%.250s' の退避バージョンです

en: unable to stat '%.255s' (which I was about to install)
ja: (今インストールしようとしている) `%.255s' の状態を取得できません

en: unable to clean up mess surrounding '%.255s' before installing another version
ja: 別バージョンのインストール前の `%.255s' まわりのゴミ掃除に失敗しました

en: unable to stat restored '%.255s' before installing another version
ja: 別バージョンのインストール前の復元された `%.255s' の状態を取得できません

en: archive contained object '%.255s' of unknown type 0x%x
ja: アーカイブに含まれるオブジェクト `%.255s' が不明な型 0x%x です

en: cannot stat file '%s'
ja: ファイル '%s' の状態を取得できません

en: Replacing files in old package %s (%s) ...
ja: 古いパッケージ %s (%s) 中のファイルを置換しています ...

en: Replaced by files in installed package %s (%s) ...
ja: インストールされたパッケージ %s (%s) の中のファイルで置き換えられました ...

en: trying to overwrite directory '%.250s' in package %.250s %.250s with nondirectory
ja: '%.250s' ディレクトリを上書きしようとしています。パッケージ %.250s %.250s ではディレクトリではありませんでした

en: trying to overwrite '%.250s', which is also in package %.250s %.250s
ja: '%.250s' を上書きしようとしています。これはパッケージ %.250s %.250s にも存在します

en: unable to move aside '%.255s' to install new version
ja: 新バージョンをインストールするための `%.255s' の退避ができませんでした

en: unable to make backup symlink for '%.255s'
ja: `%.255s' のバックアップ用シンボリックリンクを作成できません

en: unable to chown backup symlink for '%.255s'
ja: `%.255s' のバックアップ用シンボリックリンクを chown できません

en: unable to make backup link of '%.255s' before installing new version
ja: 新バージョンのインストール前の `%.255s' のバックアップ用リンクを作成できません

en: unable to install new version of '%.255s'
ja: `%.255s' の新しいバージョンをインストールできません

en: unable to open '%.255s'
ja: '%.255s' をオープンできません

en: unable to sync file '%.255s'
ja: ファイル '%.255s' を同期できません

en: ignoring dependency problem with %s:
    %s
ja: %s の依存関係の問題を無視しています:
    %s

en: considering deconfiguration of essential
     package %s, to enable %s
ja: %2$s を有効にするため、不可欠パッケージ
     %1$s の設定削除を考慮しています

en: no, %s is essential, will not deconfigure
     it in order to enable %s
ja: 失敗。%s は不可欠パッケージです。%s を有効に
     するために、その設定削除を行いません

en: no, cannot proceed with %s (--auto-deconfigure will help):
    %s
ja: 失敗。%s を処理できません (--auto-deconfigure を使いましょう):
    %s

en: removal of %.250s
ja: %.250s の削除

en: installation of %.250s
ja: `%.250s' のインストール

en: considering deconfiguration of %s, which would be broken by %s ...
ja: %2$s によって壊れた %1$s の設定削除を考えています ...

en: yes, will deconfigure %s (broken by %s)
ja: 問題ありません。(%2$s によって壊れた) %1$s の設定削除をします

en: regarding %s containing %s:
    %s
ja: %s が %s を含んでいることを考慮すると:
    %s

en: ignoring breakage, may proceed anyway!
ja: 破損を無視しています。かまわずに続行します!

en: installing %.250s would break %.250s, and
     deconfiguration is not permitted (--auto-deconfigure might help)
ja: %.250s のインストールは %.250s を壊す可能性があり、
     設定削除は許されていません (--auto-deconfigure が助けになります)

en: installing %.250s would break existing software
ja: %.250s のインストールは既存のソフトウェアを壊す可能性があります

en: considering removing %s in favour of %s ...
ja: %2$s を選択するために %1$s の削除を考えています ...

en: %s is not properly installed; ignoring any dependencies on it
ja: %s は正しくインストールされていません。すべての依存関係を無視します

en: may have trouble removing %s, as it provides %s ...
ja: %s は %s を提供するため、削除すると問題があるかもしれません ...

en: package %s requires reinstallation, but will remove anyway as you requested
ja: パッケージ %s は再インストールが必要ですが、要求に従いともかく削除します

en: package %s requires reinstallation, will not remove
ja: パッケージ %s は再インストールが必要です。削除しません

en: yes, will remove %s in favour of %s
ja: 問題ありません。%2$s を選択するために %1$s を削除します

en: conflicting packages - not installing %.250s
ja: パッケージの競合 - %.250s のインストールは行いません

en: ignoring conflict, may proceed anyway!
ja: 競合を無視しています。かまわず続行します!

en: --%s --recursive needs at least one path argument
ja: --%s --recursive には引数として最低 1 つのパスが必要です

en: find for dpkg --recursive
ja: dpkg --recursive のための find

en: failed to fdopen find's pipe
ja: find のパイプの fdopen に失敗しました

en: error reading find's pipe
ja: find のパイプを読み込み中にエラーが発生しました

en: error closing find's pipe
ja: find のパイプのクローズ中にエラーが発生しました

en: find for --recursive returned unhandled error %i
ja: --recursive のための find が、処理できないエラー %i を返しました

en: searched, but found no packages (files matching *.deb)
ja: 検索しましたが、パッケージ (*.deb にマッチするファイル) が見つかりませんでした

en: --%s needs at least one package archive file argument
ja: --%s には引数として最低 1 つのパッケージアーカイブファイルが必要です

en: <standard output>
ja: <標準出力>

en: <standard error>
ja: <標準エラー>

en: Selecting previously unselected package %s.
ja: 以前に未選択のパッケージ %s を選択しています。

en: Skipping unselected package %s.
ja: 未選択パッケージ %s をスキップします。

en: version %.250s of %.250s already installed, skipping
ja: %2$.250s のバージョン %1$.250s がすでにインストールされています。スキップします

en: downgrading %.250s from %.250s to %.250s
ja: %.250s を %.250s から %.250s にダウングレードしています

en: will not downgrade %.250s from %.250s to %.250s, skipping
ja: %.250s を %.250s から %.250s へのダウングレードは行いません。スキップします

en: unable to remove newly-installed version of '%.250s' to allow reinstallation of backup copy
ja: バックアップ用コピーの再インストールを許可するために、`%.250s' の新たにインストールされたバージョンを削除できません

en: unable to restore backup version of '%.250s'
ja: バージョン `%.250s' のバックアップを復元できません

en: unable to remove backup copy of '%.250s'
ja: '%.250s' のバックアップコピーを削除できません

en: unable to remove newly-installed version of '%.250s'
ja: `%.250s' の新たにインストールしたバージョンを削除できません

en: unable to remove newly-extracted version of '%.250s'
ja: `%.250s' の新たに展開したバージョンを削除できません

en: Configuration file '%s'
ja: 設定ファイル '%s'

en: Configuration file '%s' (actually '%s')
ja: 設定ファイル '%s' (実体は '%s')

en:  ==> File on system created by you or by a script.
     ==> File also in package provided by package maintainer.
ja:  ==> あなたかスクリプトによって設定ファイルが作成されています。
     ==> パッケージメンテナが提供するパッケージにもこのファイルが存在します。

en:      Not modified since installation.
ja:      これはインストールされてから変更されていません。

en:  ==> Modified (by you or by a script) since installation.
ja:  ==> これはインストールしてから (あなたかスクリプトによって) 変更されています。

en:  ==> Deleted (by you or by a script) since installation.
ja:  ==> これはインストールしてから (あなたかスクリプトによって) 削除されています。

en:  ==> Package distributor has shipped an updated version.
ja:  ==> パッケージ配布元が更新版を提供しています。

en:      Version in package is the same as at last installation.
ja:      パッケージ中のバージョンが前回のインストール時と同じです。

en:  ==> Using new file as you requested.
ja:  ==> 要求したように新規ファイルを使う。

en:  ==> Using current old file as you requested.
ja:  ==> 要求したように古いファイルを使う。

en:  ==> Keeping old config file as default.
ja:  ==> デフォルトで古い設定ファイルを保持する。

en:  ==> Using new config file as default.
ja:  ==> デフォルトで新しい設定ファイルを使う。

en:    What would you like to do about it ?  Your options are:
        Y or I  : install the package maintainer's version
        N or O  : keep your currently-installed version
          D     : show the differences between the versions
          Z     : start a shell to examine the situation
ja:    どうしますか? 以下の選択肢があります:
        Y か I  : パッケージメンテナのバージョンをインストールする
        N か O  : 現在インストールされている自分のバージョンを残す
          D     : 両バージョンの差異を表示する
          Z     : 状況を調査するためにシェルを開始する

en:  The default action is to keep your current version.
ja:  デフォルトでは現在使っている自分のバージョンを残します。

en:  The default action is to install the new version.
ja:  デフォルトでは新しいバージョンをインストールします。

en: [default=N]
ja: [デフォルト=N]

en: [default=Y]
ja: [デフォルト=Y]

en: [no default]
ja: [デフォルトなし]

en: error writing to stderr, discovered before conffile prompt
ja: 標準エラー出力への書き込み中にエラーが発生しました (conffile プロンプト前で検出)。

en: read error on stdin at conffile prompt
ja: conffile プロンプトでの標準入力上の読み取りエラーです

en: end of file on stdin at conffile prompt
ja: conffile プロンプトでの標準入力にファイル終端があります

en: conffile difference visualizer
ja: 設定ファイル差分の可視化

en: Type 'exit' when you're done.
ja: 終了したら `exit' と入力してください。

en: conffile shell
ja: 設定ファイルシェル

en: unable to stat new distributed conffile '%.250s'
ja: 新規配布設定ファイル '%.250s' の状態を取得できません

en: unable to stat current installed conffile '%.250s'
ja: 現在インストールされている設定ファイル `%.250s' の状態を取得できません

en: 
    Configuration file '%s', does not exist on system.
    Installing new config file as you requested.
ja: 
    設定ファイル `%s' がシステムに存在しません。
    あなたの要求に従って、新しい設定ファイルをインストールしています。

en: %s: failed to remove old backup '%.250s': %s
ja: %s: 古いバックアップ '%.250s' の削除に失敗しました: %s

en: %s: failed to rename '%.250s' to '%.250s': %s
ja: %s: '%.250s' から '%.250s' に名前を変更できませんでした: %s

en: %s: failed to remove '%.250s': %s
ja: %s: '%.250s' の削除に失敗しました: %s

en: %s: failed to remove old distributed version '%.250s': %s
ja: %s: 旧配布バージョン '%.250s' の削除に失敗しました: %s

en: %s: failed to remove '%.250s' (before overwrite): %s
ja: %s: '%.250s' の削除 (上書き前) に失敗しました: %s

en: %s: failed to link '%.250s' to '%.250s': %s
ja: %s: '%.250s' から '%.250s' へのリンクに失敗しました: %s

en: Installing new version of config file %s ...
ja: 新バージョンの設定ファイル %s をインストールしています ...

en: unable to install '%.250s' as '%.250s'
ja: `%.250s' を `%.250s' としてインストールできません

en: no package named '%s' is installed, cannot configure
ja: パッケージ `%s' はインストールされていないので、設定できません

en: package %.250s is already installed and configured
ja: パッケージ %.250s はすでにインストールおよび設定されています

en: package %.250s is not ready for configuration
     cannot configure (current status '%.250s')
ja: パッケージ %.250s は設定の準備ができていません。
     設定できません (現在のステータス `%.250s')

en: package %s cannot be configured because %s is not ready (current status '%s')
ja: パッケージ %s は %s の準備ができていないため、設定できません (現在のステータス '%s')

en: package %s %s cannot be configured because %s is at a different version (%s)
ja: パッケージ %s %s は %s が異なるバージョン (%s) のため、設定できません

en: dependency problems prevent configuration of %s:
    %s
ja: 依存関係の問題により %s の設定ができません:
    %s

en: dependency problems - leaving unconfigured
ja: 依存関係の問題 - 設定を見送ります

en: %s: dependency problems, but configuring anyway as you requested:
    %s
ja: %s: 依存関係の問題、しかし要求どおり設定を行います:
    %s

en: package is in a very bad inconsistent state; you should
     reinstall it before attempting configuration
ja: パッケージが非常に矛盾した状態に陥りました。設定を試みる
    前に再インストールすべきです。

en: Setting up %s (%s) ...
ja: %s (%s) を設定しています ...

en: %s: unable to stat config file '%s'
     (= '%s'): %s
ja: %s: 設定ファイル '%s' の状態を取得できません
     (= `%s'): %s

en: %s: config file '%s' is a circular link
     (= '%s')
ja: %s: 設定ファイル '%s' が自分自身へのリンクになっています
     (= '%s')

en: %s: unable to readlink conffile '%s'
     (= '%s'): %s
ja: %s: 設定ファイル '%s' のリンクの読み取りができません
     (= `%s'): %s

en: %s: conffile '%.250s' resolves to degenerate filename
     ('%s' is a symlink to '%s')
ja: %s: 設定ファイル '%.250s' はファイル名の重複を解決します
     ('%s' は '%s' へのシンボリックリンクです)

en: %s: conffile '%.250s' is not a plain file or symlink (= '%s')
ja: %s: 設定ファイル '%.250s' がプレーンファイルでもシンボリックリンク (= '%s') でもありません

en: cannot compute MD5 hash for file '%s': %s
ja: ファイル '%s' の MD5 ハッシュを計算できません: %s

en: %s: unable to open %s for hash: %s
ja: %s: ハッシュ用に %s をオープンできません: %s

en: %s depends on %s
ja: %s は %s に依存 (depends) します

en: %s pre-depends on %s
ja: %s は %s に先行依存 (pre-depends) します

en: %s recommends %s
ja: %s は %s を推奨 (recommends) します

en: %s suggests %s
ja: %s は %s を提案 (suggests) します

en: %s breaks %s
ja: %s は %s を壊します

en: %s conflicts with %s
ja: %s は %s と競合 (conflicts) します

en: %s enhances %s
ja: %s は %s を強化 (enhances) します

en:   %.250s is to be removed.
ja:   %.250s は削除されようとしています。

en:   %.250s is to be deconfigured.
ja:   %.250s は設定が消されようとしています。

en:   %.250s is to be installed, but is version %.250s.
ja:   %.250s がインストールされようとしていますが、バージョンが %.250s です。

en:   %.250s is installed, but is version %.250s.
ja:   %.250s がインストールされていますが、バージョンが %.250s です。

en:   %.250s is unpacked, but has never been configured.
ja:   %.250s は展開されていますが、設定されていません。

en:   %.250s is unpacked, but is version %.250s.
ja:   %.250s は展開されていますが、バージョンが %.250s です。

en:   %.250s latest configured version is %.250s.
ja:   %.250s の最新設定済みバージョンは %.250s です。

en:   %.250s is %s.
ja:   %.250s は %s です。

en:   %.250s provides %.250s but is to be removed.
ja:   %.250s は %.250s を提供していますが、削除されようとしています。

en:   %.250s provides %.250s but is to be deconfigured.
ja:   %.250s は %.250s を提供していますが、設定が削除されようとしています。

en:   %.250s provides %.250s but is %s.
ja:   %2$.250s を提供 (provides) する %1$.250s が %3$s です。

en:   %.250s is not installed.
ja:   %.250s はインストールされていません。

en:   %.250s (version %.250s) is to be installed.
ja:   %.250s (バージョン %.250s) がインストールされようとしています。

en:   %.250s (version %.250s) is present and %s.
ja:   %.250s (バージョン %.250s) が提供され、%s です。

en:   %.250s provides %.250s and is to be installed.
ja:   %2$.250s を提供する %1$.250s がインストールされようとしています。

en:   %.250s provides %.250s and is present and %s.
ja:   %2$.250s を提供する %1$.250s が提供され、%3$s です。

en: Use --help for help about diverting files.
ja: ファイルの退避についてのヘルプには、--help を使用してください。

en: Debian %s version %s.
ja: Debian %s バージョン %s。

en: This is free software; see the GNU General Public License version 2 or
    later for copying conditions. There is NO warranty.
ja: これはフリーソフトです; コピー条件については GNU 一般公有使用許諾書バージョン 2
    もしくはそれ以降を参照してください。このソフトウェアは無保証です。

en: Usage: %s [<option> ...] <command>
ja: 使い方: %s [<オプション> ...] <コマンド>

en: Commands:
      [--add] <file>           add a diversion.
      --remove <file>          remove the diversion.
      --list [<glob-pattern>]  show file diversions.
      --listpackage <file>     show what package diverts the file.
      --truename <file>        return the diverted file.
ja: コマンド:
      [--add] <ファイル>        退避を追加する
      --remove <ファイル>       退避を削除する
      --list [<グロブパターン>] ファイルの退避を表示する
      --listpackage <ファイル>  どのパッケージがファイルを退避するかを表示する
      --truename <ファイル>     退避されたファイルを返す

en: Options:
      --package <package>      name of the package whose copy of <file> will not
                                 be diverted.
      --local                  all packages' versions are diverted.
      --divert <divert-to>     the name used by other packages' versions.
      --rename                 actually move the file aside (or back).
      --admindir <directory>   set the directory with the diversions file.
      --test                   don't do anything, just demonstrate.
      --quiet                  quiet operation, minimal output.
      --help                   show this help message.
      --version                show the version.
ja: オプション:
      --package <パッケージ>     <ファイル> のコピーを退避しないものがある
                                 パッケージ名
      --local                    すべてのパッケージのバージョンが退避される
      --divert <退避先>          ほかのパッケージのバージョンで使われる名前
      --rename                   実際にファイルを別の場所に移動する (あるいは戻す)
      --admindir <ディレクトリ>  退避ファイルのディレクトリを設定
      --test                     何もせず、単にデモを行う
      --quiet                    静かな操作として、最小限の出力にする
      --help                     このヘルプを表示
      --version                  バージョン番号を表示

en: When adding, default is --local and --divert <original>.distrib.
    When removing, --package or --local and --divert must match if specified.
    Package preinst/postrm scripts should always specify --package and --divert.
ja: 追加時のデフォルトは --local と --divert <オリジナル>.distrib です。
    削除時は --package または --local と、--divert が (指定されている場合は) 一致している必要があります。
    パッケージの preinst/postrm スクリプトは --package と --divert を常に指定すべきです。

en: error checking '%s'
ja: '%s' の確認中にエラーが発生しました

en: rename involves overwriting '%s' with
      different file '%s', not allowed
ja: 名前変更は `%s' を異なるファイル `%s' で上書きすることを伴います。
    これは許可されていません。

en: unable to create file '%s'
ja: ファイル '%s' を作成できません

en: cannot copy '%s' to '%s': %s
ja: '%s' を '%s' にコピーできません: %s

en: cannot rename '%s' to '%s'
ja: '%s' を '%s' に名前変更できません

en: rename: remove duplicate old link '%s'
ja: 名前変更: 重複する古いリンク '%s' を削除してください

en: unable to remove copied source file '%s'
ja: ソースファイル `%s' のコピーを削除できません

en: filename "%s" is not absolute
ja: ファイル名 "%s" は絶対パスではありません

en: file may not contain newlines
ja: ファイルは改行を含んでいてはなりません

en: local diversion of %s
ja: %s のローカルな退避 (divert) 先

en: local diversion of %s to %s
ja: %s から %s へのローカルな退避 (divert)

en: diversion of %s by %s
ja: %2$s による %1$s の退避 (divert)

en: diversion of %s to %s by %s
ja: %3$s による %1$s から %2$s への退避 (divert)

en: any diversion of %s
ja: %s のすべての退避

en: any diversion of %s to %s
ja: %s から %s へのすべての退避

en: --%s needs a single argument
ja: --%s は引数が 1 つ必要です

en: cannot divert directories
ja: ディレクトリは退避できません

en: cannot divert file '%s' to itself
ja: ファイル '%s' をそれ自身に退避することはできません

en: Leaving '%s'
ja: '%s' を残します

en: '%s' clashes with '%s'
ja: `%s' が `%s' と衝突します

en: Adding '%s'
ja: '%s' を追加しています

en: Ignoring request to rename file '%s' owned by diverting package '%s'
ja: 退避パッケージ '%2$s' によって所有されるファイル '%1$s' を名前変更する要求を無視します。

en: No diversion '%s', none removed.
ja: 退避先 '%s' がないので、何も削除されません。

en: mismatch on divert-to
      when removing '%s'
      found '%s'
ja: 退避先が不整合です
      `%s' の削除中に
      `%s' を発見しました

en: mismatch on package
      when removing '%s'
      found '%s'
ja: パッケージの不整合です
      `%s' の削除中に
      `%s' を発見しました

en: Ignoring request to remove shared diversion '%s'.
ja: 共有されている退避先 '%s' を削除する要求を無視します。

en: Removing '%s'
ja: '%s' を削除しています

en: package may not contain newlines
ja: パッケージは改行を含んではなりません

en: divert-to may not contain newlines
ja: 退避先は改行を含んではなりません

en: failed to open diversions file
ja: diversions ファイルのオープンに失敗しました

en: failed to fstat diversions file
ja: diversions ファイルの状態を取得できませんでした (fstat に失敗)

en: conflicting diversions involving '%.250s' or '%.250s'
ja: `%.250s' か `%.250s' が関係する退避操作 (diversion) は競合しています

en: The following packages are in a mess due to serious problems during
    installation.  They must be reinstalled for them (and any packages
    that depend on them) to function properly:
ja: 以下のパッケージはインストール中に重大な問題が発生したため混乱しています。
    これらのパッケージ (とこれらに依存するパッケージ) が正しく動作するために
    は、以下のパッケージを再インストールしなければなりません:

en: The following packages have been unpacked but not yet configured.
    They must be configured using dpkg --configure or the configure
    menu option in dselect for them to work:
ja: 以下のパッケージは展開されましたが、まだ設定されていません。
    これらのパッケージが正常に動作するためには、dpkg --configure か
    dselect の設定 (configure) メニューオプションを使って設定を完了
    させなければなりません:

en: The following packages are only half configured, probably due to problems
    configuring them the first time.  The configuration should be retried using
    dpkg --configure <package> or the configure menu option in dselect:
ja: 以下のパッケージは最初の設定中に問題が発生したため、設定が終了していません。
    dpkg --configure <パッケージ> か dselect で設定 (configure) メニューオプショ
    ンを使って設定作業を再試行しなければなりません:

en: The following packages are only half installed, due to problems during
    installation.  The installation can probably be completed by retrying it;
    the packages can be removed using dselect or dpkg --remove:
ja: 以下のパッケージはインストール時に問題が発生したため、インストールが完了して
    いません。再度行えばインストールが完了する場合があります:
    これらのパッケージは dselect か dpkg --remove を使用して削除できます:

en: The following packages are awaiting processing of triggers that they
    have activated in other packages.  This processing can be requested using
    dselect or dpkg --configure --pending (or dpkg --triggers-only):
ja: 以下のパッケージは、ほかのパッケージによって活性化されるトリガ処理を待っ
    ています。この処理は dselect または dpkg --configure --pending (あるい
    は dpkg --triggers-only) の利用で要求できます。

en: The following packages have been triggered, but the trigger processing
    has not yet been done.  Trigger processing can be requested using
    dselect or dpkg --configure --pending (or dpkg --triggers-only):
ja: 以下のパッケージはトリガされましたが、トリガ処理はまだ完了していません。
    トリガ処理は dselect または dpkg --configure --pending (あるいは dpkg
    --triggers-only) の利用で要求できます。

en: The following packages are missing the list control file in the
    database, they need to be reinstalled:
ja: 以下のパッケージは、データベース中に list 制御ファイルが見つかりません。
    再インストールする必要があります:

en: The following packages are missing the md5sums control file in the
    database, they need to be reinstalled:
ja: 以下のパッケージは、データベース中に md5sums 制御ファイルが見つかりません。
    再インストールする必要があります:

en: The following packages do not have an architecture:
ja: 以下のパッケージにはアーキテクチャ情報がありません:

en: The following packages have an illegal architecture:
ja: 以下のパッケージは不正なアーキテクチャです:

en: The following packages have an unknown foreign architecture, which will
    cause dependency issues on front-ends. This can be fixed by registering
    the foreign architecture with dpkg --add-architecture:
ja: 以下のパッケージは未知の外来アーキテクチャであり、フロントエンドで依存関係の問題を引き起こす可能性があります。これは外来アーキテクチャを dpkg --add-architecture で登録することで修正できます:

en: package '%s' is not installed
ja: パッケージ '%s' はまだインストールされていません

en: Another process has locked the database for writing, and might currently be
    modifying it, some of the following problems might just be due to that.
ja: 別のプロセスが書き込み対象のデータベースをロックしていて現在それを変更している可能性があるので、以下の問題のいくつかは単にそのせいである可能性があります。

[ctx: section]
en: <unknown>
ja: <不明>

en: --%s takes no arguments
ja: --%s は引数をとりません

en:  %d in %s:
ja:  %2$s 中の %1$d:

en:  %d package, from the following section: |  %d packages, from the following sections:
ja[0]:  %d パッケージは、(以下のセクションから):

en: Version of dpkg with working %s support not yet configured.
     Please use 'dpkg --configure dpkg', and then try again.
ja: 作動中の %s をサポートしている dpkg のバージョンがまだ設定されていません。
     `dpkg --configure dpkg' を行った後にもう一度実行してください。

en: dpkg not recorded as installed, cannot check for %s support!
ja: dpkg がインストール済みとして記録されていないため、%s をサポートしているか確認できません!

en: Pre-Depends field
ja: 先行依存フィールド

en: epoch
ja: エポック

en: long filenames
ja: 長いファイル名

en: multiple Conflicts and Replaces
ja: 複数の競合 (Conflicts) および 置換 (Replaces)

en: multi-arch
ja: マルチアーキテクチャ

en: versioned Provides
ja: バージョン付き提供 (Provides)

en: cannot see how to satisfy pre-dependency:
     %s
ja: 先行依存を解決する方法がわかりません:
     %s

en: cannot satisfy pre-dependencies for %.250s (wanted due to %.250s)
ja: (%2$.250s が要求する) %1$.250s の先行依存 (pre-dependencies) を解決できません

en: obsolete option '--%s'; please use '--%s' instead
ja: オプション '--%s' は時代遅れです。'--%s' を代わりに使ってください

en: --compare-versions takes three arguments: <version> <relation> <version>
ja: --compare-versions は 3 つの引数 (<バージョン> <関係> <バージョン>) をとります

en: --compare-versions bad relation
ja: --compare-versions の不正な比較

en: --%s used with obsolete relation operator '%s'
ja: --%s が時代遅れの比較演算子 '%s' で使われています

en: version '%s' has bad syntax
ja: バージョン '%s' は不正な構文です

en: failed to allocate memory for new entry in list of failed packages: %s
ja: 失敗したパッケージ一覧に新しいエントリを追加するためのメモリを割り当てることができませんでした: %s

en: too many errors, stopping
ja: 大量のエラーが発生したため、中断します

en: error processing package %s (--%s):
     %s
ja: パッケージ %s の処理中にエラーが発生しました (--%s):
     %s

en: error processing archive %s (--%s):
     %s
ja: アーカイブ %s の処理中にエラーが発生しました (--%s):
     %s

en: Errors were encountered while processing:
ja: 処理中にエラーが発生しました:

en: Processing was halted because there were too many errors.
ja: 大量のエラーが発生したため、処理が停止しました。

en: package %s was on hold, processing it anyway as you requested
ja: パッケージ %s は保持されていますが、要求どおり処理します

en: Package %s is on hold, not touching it.  Use --force-hold to override.
ja: パッケージ %s は保持されているため、手をつけません。上書きするには --force-hold を使ってください。

en: overriding problem because --force enabled:
ja: --force が有効なので、問題を無視します:

en: unable to open files list file for package '%.250s'
ja: パッケージ `%.250s' のファイル一覧ファイルをオープンできません

en: files list file for package '%.250s' missing; assuming package has no files currently installed
ja: パッケージ '%.250s' のファイル一覧ファイルがありません。このパッケージには、現在インストールされているファイルがないものとします

en: unable to stat files list file for package '%.250s'
ja: パッケージ '%.250s' のファイル一覧ファイルの状態を取得できません

en: files list for package '%.250s' is not a regular file
ja: パッケージ '%.250s' のファイル一覧ファイルが通常ファイルではありません

en: reading files list for package '%.250s'
ja: パッケージ '%.250s' のファイル一覧を読み込んでいます

en: files list file for package '%.250s' is missing final newline
ja: パッケージ '%.250s' のファイル一覧ファイルに最後の改行がありません

en: files list file for package '%.250s' contains empty filename
ja: パッケージ `%.250s' のファイル一覧ファイルが空のファイル名を含んでいます

en: error closing files list file for package '%.250s'
ja: パッケージ `%.250s' のファイル一覧ファイルのクローズ中にエラーが発生しました

en: (Reading database ...
ja: (データベースを読み込んでいます ...

en: %d file or directory currently installed.)
     | %d files and directories currently installed.)
ja[0]: 現在 %d 個のファイルとディレクトリがインストールされています。)

en: control file '%s' for package '%s' is missing final newline
ja: パッケージ '%2$s' のコントロールファイル '%1$s' に最後の改行がありません

en: control file '%s' missing value
ja: コントロールファイル '%s' に値がありません

en: control file '%s' missing value separator
ja: コントロールファイル '%s' に値の区切り子がありません

en: control file '%s' for package '%s' contains empty filename
ja: パッケージ '%2$s' のコントロールファイル '%1$s' が空のファイル名を含んでいます

en: cannot open '%s' control file for package '%s'
ja: パッケージ '%2$s' のコントロールファイル '%1$s' をオープンできません

en: cannot stat '%s' control file for package '%s'
ja: パッケージ '%2$s' のコントロールファイル '%1$s' の状態を取得できません

en: '%s' file for package '%s' is not a regular file
ja: パッケージ '%2$s' のファイル '%1$s' は通常ファイルではありません

en: cannot read '%s' control file for package '%s'
ja: パッケージ '%2$s' のコントロールファイル '%1$s' を読めません

en: cannot close '%s' control file for package '%s'
ja: パッケージ '%2$s' のコントロールファイル '%1$s' をクローズできません

en: not installed
ja: 未導入

en: not installed but configs remain
ja: インストールされていませんが、設定が残っています

en: broken due to failed removal or installation
ja: 削除またはインストールの失敗のため壊れています

en: unpacked but not configured
ja: 展開済み (未設定)

en: broken due to postinst failure
ja: postinst の失敗のため壊れています

en: awaiting trigger processing by another package
ja: 別のパッケージによってトリガ処理を待ち受けています

en: triggered
ja: トリガ済み

en: installed
ja: 導入済み

en: PATH is not set
ja: PATH が設定されていません

en: '%s' not found in PATH or not executable
ja: '%s' が PATH 上に見つからないか実行可能になっていません

en: %d expected program not found in PATH or not executable
    %s | %d expected programs not found in PATH or not executable
    %s
ja[0]: %d 個の期待されるプログラムが PATH 上に見つからないか実行可能になっていません
    %s

en: Note: root's PATH should usually contain /usr/local/sbin, /usr/sbin and /sbin
ja: (注): root の PATH は通常、/usr/local/sbin、/usr/sbin、/sbin を含んでいるはずです

en: unable to check existence of '%.250s'
ja: `%.250s' の存在を確認できません

en: cannot read info directory
ja: 情報ディレクトリを読み取れません

en: error trying to open %.250s
ja: %.250s のオープン時にエラーが発生しました

en: corrupt info database format file '%s'
ja: 壊れた情報データベース形式ファイル '%s'

en: info database format (%d) is bogus or too new; try getting a newer dpkg
ja: 情報データベース形式 (%d) が偽物か新しすぎます。より新しい dpkg を取得してみてください

en: info file %s/%s not associated to any package
ja: 情報ファイル %s/%s がどのパッケージにも関連付けられていません

en: error while writing '%s'
ja: '%s' の書き込み中にエラーが発生しました

en: Debian '%s' package management program version %s.
ja: Debian `%s' パッケージ管理プログラム バージョン %s。

en: Commands:
      -i|--install       <.deb file name> ... | -R|--recursive <directory> ...
      --unpack           <.deb file name> ... | -R|--recursive <directory> ...
      -A|--record-avail  <.deb file name> ... | -R|--recursive <directory> ...
      --configure        <package> ... | -a|--pending
      --triggers-only    <package> ... | -a|--pending
      -r|--remove        <package> ... | -a|--pending
      -P|--purge         <package> ... | -a|--pending
      -V|--verify <package> ...        Verify the integrity of package(s).
      --get-selections [<pattern> ...] Get list of selections to stdout.
      --set-selections                 Set package selections from stdin.
      --clear-selections               Deselect every non-essential package.
      --update-avail [<Packages-file>] Replace available packages info.
      --merge-avail [<Packages-file>]  Merge with info from file.
      --clear-avail                    Erase existing available info.
      --forget-old-unavail             Forget uninstalled unavailable pkgs.
      -s|--status <package> ...        Display package status details.
      -p|--print-avail <package> ...   Display available version details.
      -L|--listfiles <package> ...     List files 'owned' by package(s).
      -l|--list [<pattern> ...]        List packages concisely.
      -S|--search <pattern> ...        Find package(s) owning file(s).
      -C|--audit [<package> ...]       Check for broken package(s).
      --yet-to-unpack                  Print packages selected for installation.
      --predep-package                 Print pre-dependencies to unpack.
      --add-architecture <arch>        Add <arch> to the list of architectures.
      --remove-architecture <arch>     Remove <arch> from the list of architectures.
      --print-architecture             Print dpkg architecture.
      --print-foreign-architectures    Print allowed foreign architectures.
      --assert-<feature>               Assert support for the specified feature.
      --compare-versions <a> <op> <b>  Compare version numbers - see below.
      --force-help                     Show help on forcing.
      -Dh|--debug=help                 Show help on debugging.
ja: コマンド:
      -i|--install      <.deb ファイル名> ... | -R|--recursive <ディレクトリ> ...
      --unpack          <.deb ファイル名> ... | -R|--recursive <ディレクトリ> ...
      -A|--record-avail <.deb ファイル名> ... | -R|--recursive <ディレクトリ> ...
      --configure       <パッケージ名> ...    | -a|--pending
      --triggers-only   <パッケージ名> ...    | -a|--pending
      -r|--remove       <パッケージ名> ...    | -a|--pending
      -P|--purge        <パッケージ名> ...    | -a|--pending
      -V|--verify       <パッケージ名> ...    パッケージの完全性を検証
      --get-selections [<パターン> ...]  標準出力にパッケージ選択一覧を表示
      --set-selections                   標準入力からパッケージ選択一覧を設定
      --clear-selections                 すべての必須でないパッケージを選択解除
      --update-avail <Packages ファイル> 取得可能なパッケージ情報を更新
      --merge-avail <Packages ファイル>  ファイルからパッケージ情報を合成
      --clear-avail                      既存の取得可能パッケージ情報を消去
      --forget-old-unavail               未インストールの利用不可能パッケージ情報の破棄
      -s|--status <パッケージ名> ...     パッケージ状態の詳細を表示
      -p|--print-avail <パッケージ名> ...取得可能なバージョンの詳細を表示
      -L|--listfiles <パッケージ名> ...  パッケージが「所有する」ファイル一覧を表示
      -l|--list [<パターン> ...]         パッケージの一覧を簡潔に表示
      -S|--search <パターン> ...         ファイルを所有するパッケージを検索
      -C|--audit                         壊れているパッケージのチェック
      --yet-to-unpack                    インストールを選択したパッケージを表示
      --predep-package                   展開のために事前依存しているパッケージを表示
      --add-architecture <アーキテクチャ> <アーキテクチャ>をアーキテクチャ一覧に追加
      --remove-architecture <アーキテクチャ> <アーキテクチャ>をアーキテクチャ一覧から削除
      --print-architecture               dpkg アーキテクチャを表示
      --print-foreign-architectures      許可している外来アーキテクチャを表示
      --assert-<機能>                    指定した機能でのアサートをサポート
      --compare-versions <a> <op> <b>    バージョン番号を比較 - 下記参照
      --force-help                       強制オプションのヘルプ
      -Dh|--debug=help                   デバッグオプションのヘルプ

en:   -?, --help                       Show this help message.
          --version                    Show the version.
ja:   -?, --help                          このヘルプを表示
          --version                       バージョン番号を表示

en: Assertable features: support-predepends, working-epoch, long-filenames,
      multi-conrep, multi-arch, versioned-provides.
ja: アサート可能機能: support-predepends, working-epoch, long-filenames,
                      multi-conrep, multi-arch, versioned-provides

en: Use dpkg with -b, --build, -c, --contents, -e, --control, -I, --info,
      -f, --field, -x, --extract, -X, --vextract, --ctrl-tarfile, --fsys-tarfile
    on archives (type %s --help).
ja: アーカイブの操作には dpkg -b, --build, -c, --contents, -e, --control, -I,
     --info,  -f, --field, -x, --extract, -X, --vextract, --ctrl-tarfile,
     --fsys-tarfile を使用すること (%s --help を参照)

en: Options:
      --admindir=<directory>     Use <directory> instead of %s.
      --root=<directory>         Install on a different root directory.
      --instdir=<directory>      Change installation dir without changing admin dir.
      --path-exclude=<pattern>   Do not install paths which match a shell pattern.
      --path-include=<pattern>   Re-include a pattern after a previous exclusion.
      -O|--selected-only         Skip packages not selected for install/upgrade.
      -E|--skip-same-version     Skip packages whose same version is installed.
      -G|--refuse-downgrade      Skip packages with earlier version than installed.
      -B|--auto-deconfigure      Install even if it would break some other package.
      --[no-]triggers            Skip or force consequential trigger processing.
      --verify-format=<format>   Verify output format (supported: 'rpm').
      --no-debsig                Do not try to verify package signatures.
      --no-act|--dry-run|--simulate
                                 Just say what we would do - don't do it.
      -D|--debug=<octal>         Enable debugging (see -Dhelp or --debug=help).
      --status-fd <n>            Send status change updates to file descriptor <n>.
      --status-logger=<command>  Send status change updates to <command>'s stdin.
      --log=<filename>           Log status changes and actions to <filename>.
      --ignore-depends=<package>,...
                                 Ignore dependencies involving <package>.
      --force-...                Override problems (see --force-help).
      --no-force-...|--refuse-...
                                 Stop when problems encountered.
      --abort-after <n>          Abort after encountering <n> errors.
ja: オプション:
      --admindir=<ディレクトリ>  %s の代わりに指定の <ディレクトリ> を使用する
      --root=<ディレクトリ>      ルートディレクトリを別の場所にしてインストールする
      --instdir=<ディレクトリ>   インストール先のディレクトリを変更 (管理ディレクトリは除く)
      --path-exclude=<パターン>  シェルパターンにマッチするパスにインストールしない
      --path-include=<パターン>  上記の除外後にパターンを再度含める
      -O|--selected-only         インストール/アップグレードに選択されていないパッケージをスキップする
      -E|--skip-same-version     同バージョンがインストール済みのパッケージをスキップする
      -G|--refuse-downgrade      インストール済みパッケージより古いバージョンのパッケージをスキップする
      -B|--auto-deconfigure      ほかのパッケージを壊してでもインストールする
      --[no-]triggers            間接トリガ処理をスキップまたは強制する
      --verify-format=<フォーマット>  出力フォーマットを検証する (サポート対象: 'rpm')
      --no-debsig                パッケージの署名の検証をしない
      --no-act|--dry-run|--simulate
                                 何をするか表示して、実際には何もしない
      -D|--debug=<8進数>         デバッグモード (-Dhelp または --debug=help を参照)
      --status-fd <n>            状態変化の更新をファイル記述子 <n> に送る
      --log=<ファイル名>         状態変更およびアクションを指定の <ファイル名> に記録する
      --ignore-depends=<パッケージ>,... 
                                     <パッケージ> を呼び出す依存関係を無視する
      --force-...                    問題を無視する (--force-help を参照)
      --no-force-...|--refuse-...
                                     問題が発生した時点で終了する
      --abort-after <n>              <n> 回エラーが発生したら中断する

en: Comparison operators for --compare-versions are:
      lt le eq ne ge gt       (treat empty version as earlier than any version);
      lt-nl le-nl ge-nl gt-nl (treat empty version as later than any version);
      < << <= = >= >> >       (only for compatibility with control file syntax).
ja: --compare-versions 用比較演算子:
     lt le eq ne ge gt       (バージョンなしはどのバージョンよりも古いと見なす)
     lt-nl le-nl ge-nl gt-nl (バージョンなしはどのバージョンよりも新しいと見なす)
     < << <= = >= >> >       (コントロールファイルの構文の互換性のみ)

en: Use 'apt' or 'aptitude' for user-friendly package management.
ja: ユーザ向けパッケージ管理ツールである `apt' または `aptitude' を使いましょう。

en: Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages [*];
    Use 'apt' or 'aptitude' for user-friendly package management;
    Type dpkg -Dhelp for a list of dpkg debug flag values;
    Type dpkg --force-help for a list of forcing options;
    Type dpkg-deb --help for help about manipulating *.deb files;
    
    Options marked [*] produce a lot of output - pipe it through 'less' or 'more' !
ja: パッケージのインストールおよびアンストールについての情報は dpkg --help で参照 [*];
    ユーザ向けパッケージ管理ツールである `apt' または `aptitude' を使いましょう;
    デバッグフラグの一覧は dpkg -Dhelp で参照;
    強制オプションの一覧は dpkg --force-help で参照;
    *.deb ファイル操作のヘルプは dpkg-deb --help で参照;
    
    [*] のあるものは大量の情報が出力されます。`less' や `more' にパイプするようにしてください!

en: Set all force options
ja: すべての強制オプションをセットする

en: Replace a package with a lower version
ja: パッケージをより古いバージョンで置き換える

en: Configure any package which may help this one
ja: これが助けになるかもしれないパッケージを設定する

en: Process incidental packages even when on hold
ja: 保持していても付帯パッケージを処理する

en: Try to (de)install things even when not root
ja: root でなくてもインストール/削除の実行を試みる

en: PATH is missing important programs, problems likely
ja: PATH に重要なプログラムを見つけられなくても実行する。問題が起きる可能性が高い

en: Install a package even if it fails authenticity check
ja: 正当性チェックに失敗してもパッケージをインストールする

en: Process even packages with wrong versions
ja: パッケージのバージョンがおかしくても処理する

en: Overwrite a file from one package with another
ja: あるパッケージから提供されているファイルを別のもので上書きする

en: Overwrite a diverted file with an undiverted version
ja: 退避されているファイルを退避されていないバージョンで上書きする

en: Overwrite one package's directory with another's file
ja: あるパッケージのディレクトリを別のファイルで上書きする

en: Do not perform safe I/O operations when unpacking
ja: 展開時に安全な I/O 操作を行わない

en: Always use the new config files, don't prompt
ja: 常に新しい設定ファイルを使用し、問い合わせない

en: Always use the old config files, don't prompt
ja: 常に古い設定ファイルを使用し、問い合わせない

en: Use the default option for new config files if one
    is available, don't prompt. If no default can be found,
    you will be prompted unless one of the confold or
    confnew options is also given
ja: 新しい設定ファイルに、もし利用できるなら問い合わせせず
    にデフォルトオプションを使用する。デフォルトが見つから
    ない場合は、confold または confnew オプションが与えられ
    ていない限り、問い合わせが行われる

en: Always install missing config files
ja: 見つからなかった設定ファイルを常にインストールする

en: Offer to replace config files with no new versions
ja: 設定ファイルを新しいバージョンでないもので置き換えるか尋ねる

en: Process even packages with wrong or no architecture
ja: パッケージがおかしい、あるいはアーキテクチャがなくても処理する

en: Install even if it would break another package
ja: 別のパッケージを壊す可能性があってもインストールする

en: Allow installation of conflicting packages
ja: 競合するパッケージのインストールを許可する

en: Turn all dependency problems into warnings
ja: すべての依存関係の問題を警告に切り替える

en: Turn dependency version problems into warnings
ja: 依存バージョンの問題を警告に切り替える

en: Remove packages which require installation
ja: インストールに必要なパッケージを削除する

en: Remove an essential package
ja: 不可欠パッケージを削除する

en: Generally helpful progress information
ja: 一般に有用な進行情報

en: Invocation and status of maintainer scripts
ja: メンテナスクリプトの呼び出しと状態

en: Output for each file processed
ja: 処理された各ファイルについての出力

en: Lots of output for each file processed
ja: 処理された各ファイルについての大量の出力

en: Output for each configuration file
ja: 各設定ファイルについての出力

en: Lots of output for each configuration file
ja: 各設定ファイルについての大量の出力

en: Dependencies and conflicts
ja: 依存関係と競合

en: Lots of dependencies/conflicts output
ja: 依存関係と競合の大量の出力

en: Trigger activation and processing
ja: トリガの活性化と処理

en: Lots of output regarding triggers
ja: トリガについての大量の出力

en: Silly amounts of output regarding triggers
ja: トリガについての過剰なほどの出力

en: Lots of drivel about eg the dpkg/info directory
ja: dpkg/info ディレクトリなどのあまり意味のない大量の出力

en: Insane amounts of drivel
ja: 信じがたいほど大量の意味のない出力

en: %s debugging option, --debug=<octal> or -D<octal>:
    
     Number  Ref. in source   Description
ja: %s デバッグオプション, --debug=<8進数> または -D<8進数>:
    
     数値   ソースの参照箇所  説明

en: 
    Debugging options can be mixed using bitwise-or.
    Note that the meanings and values are subject to change.
ja: 
    デバッグオプションは、ビットごとの論理和を使って組み合わせることができます。
    意味や値は変更される可能性があることに注意してください。

en: --%s requires a positive octal argument
ja: --%s は正の 8 進数の引数が必要です

en: unknown verify output format '%s'
ja: 不明な検証出力フォーマット '%s'

en: null package name in --%s comma-separated list '%.250s'
ja: --%s のコンマで区切られたリスト `%.250s' に空のパッケージ名

en: error executing hook '%s', exit code %d
ja: フック '%s' の実行中にエラーが発生しました。終了コード %d

en: status logger
ja: 状態記録

en: --%s takes exactly one argument
ja: --%s は引数を 1 つだけとります

en: architecture '%s' is illegal: %s
ja: アーキテクチャ '%s' は不正です: %s

en: architecture '%s' is reserved and cannot be added
ja: アーキテクチャ '%s' は予約されており、追加できません

en: cannot remove non-foreign architecture '%s'
ja: 外来でないアーキテクチャ '%s' は削除できません

en: removing architecture '%s' currently in use by database
ja: データベースで現在使用中のアーキテクチャ '%s' を削除しています

en: cannot remove architecture '%s' currently in use by the database
ja: データベースで現在使用中のアーキテクチャ '%s' を削除できません

en: %s forcing options - control behaviour when problems found:
      warn but continue:  --force-<thing>,<thing>,...
      stop with error:    --refuse-<thing>,<thing>,... | --no-force-<thing>,...
     Forcing things:
ja: %s 強制オプション - 問題が発生したときの挙動を制御する:
      警告するが継続:  --force-<事象>,<事象>,...
      エラーで停止:    --refuse-<事象>,<事象>,... | --no-force-<事象>,...
     事象の強制:

en: 
    WARNING - use of options marked [!] can seriously damage your installation.
    Forcing options marked [*] are enabled by default.
ja: 
    警告: [!] と記されているオプションの使用は、あなたのシステムに深刻な傷害を与える
    可能性があります。[*] と記されているオプションの強制はデフォルトで有効です。

en: unknown force/refuse option '%.*s'
ja: 不明な強制・拒否 (force/refuse) オプション `%.*s'

en: obsolete force/refuse option '%s'
ja: 時代遅れの強制・拒否 (force/refuse) オプション `%s'

en: couldn't open '%i' for stream
ja: `%i' をストリームとしてオープンできませんでした

en: unexpected end of file before end of line %d
ja: %d 行目の行末までに予期しないファイル終端があります

en: need an action option
ja: アクションを指定するオプションが必要です

en: unable to setenv for subprocesses
ja: サブプロセスで setenv できません

en: you must specify packages by their own names, not by quoting the names of the files they come in
ja: パッケージ名として指定するのは、その中に含まれているファイルの名前ではなく、パッケージ名そのものでなければなりません

en: --%s --pending does not take any non-option arguments
ja: --%s --pending はオプション以外の引数をとりません

en: --%s needs at least one package name argument
ja: --%s には引数として最低 1 つのパッケージ名が必要です

en: Package %s listed more than once, only processing once.
ja: パッケージ %s が複数回列挙されました。一度だけ処理します。

en: More than one copy of package %s has been unpacked
     in this run !  Only configuring it once.
ja: 現在の実行中にパッケージ %s のコピーが複数展開されました!
    1 回だけ設定を行います。

en: package %.250s is not ready for trigger processing
     (current status '%.250s' with no pending triggers)
ja: パッケージ %.250s はトリガ処理の準備ができていません
     (保留トリガを除いた現在のステータス `%.250s')

en:   Package %s which provides %s is to be removed.
ja:   パッケージ %s は %s を提供していますが、削除されようとしています。

en:   Package %s is to be removed.
ja:   パッケージ %s は削除されようとしています。

en:   Version of %s on system, provided by %s, is %s.
ja:   %2$s によって提供されるシステム上の %1$s のバージョンは %3$s です。

en:   Version of %s on system is %s.
ja:   システム上の %s のバージョンは %s です。

en:   Package %s which provides %s awaits trigger processing.
ja:   パッケージ %s は %s を提供しており、トリガ処理を待っています。

en:   Package %s awaits trigger processing.
ja:   パッケージ %s はトリガ処理を待っています。

en: also configuring '%s' (required by '%s')
ja: ('%2$s' により要求される) '%1$s' も設定しています

en:   Package %s which provides %s is not configured yet.
ja:   パッケージ %s は %s を提供していますが、まだ設定されていません。

en:   Package %s is not configured yet.
ja:   パッケージ %s はまだ設定されていません。

en:   Package %s which provides %s is not installed.
ja:   パッケージ %s は %s を提供しますが、まだインストールされていません。

en:   Package %s is not installed.
ja:   パッケージ %s はまだインストールされていません。

en:  %s (%s) breaks %s and is %s.
ja: %s (%s) は %s を壊し、%s です。

en:   %s (%s) provides %s.
ja: %s (%s) は %s を提供します。

en:   Version of %s to be configured is %s.
ja: 設定される %s のバージョン は %s です。

en:  depends on
ja:  は以下に依存 (depends) します:

en: ; however:
ja:  ...しかし:

note: TRANSLATORS: This is the header that appears on 'dpkg-query -l'. The * string should remain under 80 characters. The uppercase letters in * the state values denote the abbreviated letter that will appear on * the first three columns, which should ideally match the English one * (e.g. Remove → supRim
en: Desired=Unknown/Install/Remove/Purge/Hold
    | Status=Not/Inst/Conf-files/Unpacked/halF-conf/Half-inst/trig-aWait/Trig-pend
    |/ Err?=(none)/Reinst-required (Status,Err: uppercase=bad)
ja: 要望=(U)不明/(I)インストール/(R)削除/(P)完全削除/(H)保持
    | 状態=(N)無/(I)インストール済/(C)設定/(U)展開/(F)設定失敗/(H)半インストール/(W)トリガ待ち/(T)トリガ保留
    |/ エラー?=(空欄)無/(R)要再インストール (状態,エラーの大文字=異常)

en: Name
ja: 名前

en: Version
ja: バージョン

en: Architecture
ja: アーキテクチャ

en: Description
ja: 説明

en: no packages found matching %s
ja: %s に一致するパッケージが見つかりません

en: diversion by %s from: %s
ja: %s による退避 (divert) 元: %s

en: diversion by %s to: %s
ja: %s による退避 (divert) 先: %s

en: local diversion from: %s
ja: ローカルな退避 (divert) 元: %s

en: local diversion to: %s
ja: ローカルな退避 (divert) 先: %s

en: --search needs at least one file name pattern argument
ja: --search には引数として最低 1 つのファイル名パターンが必要です

en: no path found matching pattern %s
ja: パターン %s に一致するパスが見つかりません

en: package '%s' is not installed and no information is available
ja: パッケージ '%s' はまだインストールされておらず情報の利用は不可能です

en: package '%s' is not available
ja: パッケージ '%s' はまだ利用可能でありません

en: Package '%s' does not contain any files (!)
ja: パッケージ `%s' はファイルを含んでいません (!)

en: locally diverted to: %s
ja: ローカルに退避 (divert) された: %s

en: package diverts others to: %s
ja: ほかのパッケージの同名ファイルは次の名前に退避した: %s

en: diverted by %s to: %s
ja: %s により退避 (divert) された: %s

en: Use dpkg --info (= dpkg-deb --info) to examine archive files,
    and dpkg --contents (= dpkg-deb --contents) to list their contents.
ja: アーカイブファイルを調べるためには dpkg --info (= dpkg-deb --info) を、
    その内容一覧を表示するには dpkg --contents (= dpkg-deb --contents) を使います。

en: error in show format: %s
ja: フォーマット表示エラー: %s

en: control file contains %c
ja: コントロールファイルは %c を含んでいます

en: --%s takes at most two arguments
ja: --%s は多くとも 2 つの引数しかとりません

en: --%s takes one package name argument
ja: --%s は引数に 1 つのパッケージ名をとります

en: --%s takes exactly two arguments
ja: --%s は引数をちょうど 2 つとります

en: control file '%s' does not exist
ja: コントロールファイル '%s' が存在しません

en: Debian %s package management program query tool version %s.
ja: Debian `%s' パッケージ管理プログラム照会ツールバージョン %s。

en: Commands:
      -s|--status <package> ...        Display package status details.
      -p|--print-avail <package> ...   Display available version details.
      -L|--listfiles <package> ...     List files 'owned' by package(s).
      -l|--list [<pattern> ...]        List packages concisely.
      -W|--show [<pattern> ...]        Show information on package(s).
      -S|--search <pattern> ...        Find package(s) owning file(s).
         --control-list <package>      Print the package control file list.
         --control-show <package> <file>
                                       Show the package control file.
      -c|--control-path <package> [<file>]
                                       Print path for package control file.
ja: コマンド:
      -s|--status <パッケージ名> ...      パッケージ状態の詳細を表示する
      -p|--print-avail <パッケージ名> ... 利用可能なバージョンの詳細を表示する
      -L|--listfiles <パッケージ名> ...   パッケージが「所有する」ファイル一覧を表示する
      -l|--list [<パターン> ...]          パッケージの一覧を簡潔に表示する
      -W|--show <パターン> ...            パッケージの情報を表示する
      -S|--search <パターン> ...          ファイルを所有するパッケージを検索する
         --control-list <パッケージ>      パッケージコントロールファイルの一覧を表示する
         --control-show <パッケージ> <ファイル>
                                          パッケージコントロールファイルを表示する
      -c|--control-path <パッケージ> [<ファイル>]
                                          パッケージコントロールファイルのパスを表示する

en: Options:
      --admindir=<directory>           Use <directory> instead of %s.
      --load-avail                     Use available file on --show and --list.
      -f|--showformat=<format>         Use alternative format for --show.
ja: オプション:
      --admindir=<ディレクトリ>     %s の代わりに <ディレクトリ> を使う
      --load-avail                 --show および --list で利用可能なファイルを使う
      --f|showformat=<フォーマット> --show に別のフォーマットを使う

en: Format syntax:
      A format is a string that will be output for each package. The format
      can include the standard escape sequences \n (newline), \r (carriage
      return) or \\ (plain backslash). Package information can be included
      by inserting variable references to package fields using the ${var[;width]}
      syntax. Fields will be right-aligned unless the width is negative in which
      case left alignment will be used.
ja: フォーマットの文法:
      フォーマットはそれぞれのパッケージについて出力する文字列となります。
      フォーマットには標準のエスケープシーケンス \n (改行)、\r (復帰)、
      \\ (バックスラッシュ) を含めることができます。パッケージ情報は、
      ${var[;width]} 文法を使ってパッケージフィールドへの参照を示す変数
      を挿入することで、含められます。width が負 (左寄せ) ではない場合
      を除き、フィールドは右詰めされます。

en: Use --help for help about querying packages.
ja: パッケージ照会についてのヘルプには、--help を使用してください。

en: ignoring request to remove %.250s which isn't installed
ja: インストールされていない %.250s を削除する要求を無視します

en: ignoring request to remove %.250s, only the config
     files of which are on the system; use --purge to remove them too
ja: %.250s の削除の要求を無視します。システム上には設定ファイルのみ
    があります。設定ファイルも削除するには --purge を使用してください

en: this is an essential package; it should not be removed
ja: これは不可欠 (essential) パッケージです - 削除すべきではありません

en: dependency problems prevent removal of %s:
    %s
ja: 依存関係の問題により、%s の削除ができません:
    %s

en: dependency problems - not removing
ja: 依存関係の問題 - 削除しません

en: %s: dependency problems, but removing anyway as you requested:
    %s
ja: %s: 依存関係に問題があります。しかし要求に従い削除しています:
    %s

en: package is in a very bad inconsistent state; you should
     reinstall it before attempting a removal
ja: パッケージが非常に矛盾した状態に陥りました。
    削除を行う前にこのパッケージを再インストールすべきです

en: Would remove or purge %s (%s) ...
ja: %s (%s) の削除または完全削除 ...

en: Removing %s (%s) ...
ja: %s (%s) を削除しています ...

en: unable to delete control info file '%.250s'
ja: コントロール情報ファイル `%.250s' を削除できません

en: while removing %.250s, unable to remove directory '%.250s': %s - directory may be a mount point?
ja: %.250s の削除中ですが、ディレクトリ '%.250s' を削除できません: %s - ディレクトリはマウントポイントではありませんか?

en: unable to securely remove '%.250s'
ja: '%.255s' を安全に削除できません

en: while removing %.250s, directory '%.250s' not empty so not removed
ja: %.250s の削除中、ディレクトリ '%.250s' が空でないため削除できませんでした

en: Purging configuration files for %s (%s) ...
ja: %s (%s) の設定ファイルを削除しています ...

en: cannot remove old config file '%.250s' (= '%.250s')
ja: 古い設定ファイル `%.250s' (= `%.250s') を削除できません

en: cannot read config file directory '%.250s' (from '%.250s')
ja: ('%2$.250s' から) 設定ファイルディレクトリ '%1$.250s' を読めません

en: cannot remove old backup config file '%.250s' (of '%.250s')
ja: (`%2$.250s' の) 古いバックアップファイル `%1$.250s' を削除できません

en: cannot remove old files list
ja: 古いファイルリストを削除できません

en: can't remove old postrm script
ja: 古い postrm スクリプトを削除できません

en: unable to set execute permissions on '%.250s'
ja: `%.250s' の実行許可を設定できません

en: admindir must be inside instdir for dpkg to work properly
ja: dpkg が正しく動作するためには、admindir は instdir の中になければなりません

en: failed to chroot to '%.250s'
ja: `%.255s' への chroot に失敗しました

en: failed to chdir to '%.255s'
ja: `%.255s' ディレクトリへの移動に失敗しました

en: unable to setenv for maintainer script
ja: メンテナスクリプトで setenv できません

en: cannot set security execution context for maintainer script
ja: メンテナスクリプトのセキュリティ実行コンテキストをセットできません

en: installed %s script
ja: インストール済みの %s スクリプト

en: unable to stat %s '%.250s'
ja: %s `%.250s' の状態を取得できません

en: new %s script
ja: 新しい %s スクリプト

en: old %s script
ja: 古い %s スクリプト

en: unable to stat %s '%.250s': %s
ja: %s `%.250s' の状態を取得できません: %s

en: trying script from the new package instead ...
ja: 代わりに新規パッケージからスクリプトを実行してみます ...

en: there is no script in the new version of the package - giving up
ja: このパッケージの新バージョンにはスクリプトがありません。終了します

en: ... it looks like that went OK
ja: ... OK のようです

en: unexpected end of file in package name at line %d
ja: %d 行目のパッケージ名に予期しないファイル終端があります

en: unexpected end of line in package name at line %d
ja: %d 行目のパッケージ名に予期しない改行があります

en: unexpected end of file after package name at line %d
ja: %d 行目のパッケージ名の後に予期しないファイル終端があります

en: unexpected end of line after package name at line %d
ja: %d 行目のパッケージ名の後に予期しない改行があります

en: unexpected data after package and selection at line %d
ja: %d 行目のパッケージと選択の後に予期しないデータがあります

en: illegal package name at line %d: %.250s
ja: %d 行目のパッケージ名は不正です: %.250s

en: package not in database at line %d: %.250s
ja: データベースの %d 行目のパッケージはありません: %.250s

en: unknown wanted status at line %d: %.250s
ja: %d 行目の要求状態は不明です: %.250s

en: read error on standard input
ja: 標準入力からの読み取り時にエラーが発生しました

en: found unknown packages; this might mean the available database
    is outdated, and needs to be updated through a frontend method
ja: 未知のパッケージが見つかりました。利用可能なデータベースが古く
    なっていてフロントエンドメソッド経由で更新する必要があります。

en: cannot open security status notification channel
ja: セキュリティ状態通知チャンネルを開けません

en: cannot get security labeling handle
ja: セキュリティラベルのハンドルを得られません

en: cannot set security context for file object '%s'
ja: ファイルオブジェクト '%s' のセキュリティコンテキストをセットできません

en: Use --help for help about overriding file stat information.
ja: ファイルの状態情報を上書きすることについてのヘルプには、--help を使用してください。

en: Commands:
      --add <owner> <group> <mode> <path>
                               add a new <path> entry into the database.
      --remove <path>          remove <path> from the database.
      --list [<glob-pattern>]  list current overrides in the database.
ja: コマンド:
      --add <所有者> <グループ> <モード> <ファイル> <パス>
                               新しい <パス> エントリをデータベースに追加する
      --remove <ファイル>       データベースから <パス> を削除する
      --list [<グロブパターン>] データベース内の現在の overrides の一覧を表示する

en: Options:
      --admindir <directory>   set the directory with the statoverride file.
      --update                 immediately update <path> permissions.
      --force                  force an action even if a sanity check fails.
      --quiet                  quiet operation, minimal output.
      --help                   show this help message.
      --version                show the version.
ja: オプション:
      --admindir <ディレクトリ>  statoverride ファイルのディレクトリを設定する
      --update                   今すぐ <パス> のパーミッションを更新する
      --force                    正常状態チェックが失敗しても強制的に行う
      --quiet                    静かな操作として、最小限の出力にする
      --help                     このヘルプを表示する
      --version                  バージョン番号を表示する

en: stripping trailing /
ja: 末尾の / を取り除いています

en: user '%s' does not exist
ja: ユーザ '%s' が存在しません

en: group '%s' does not exist
ja: グループ '%s' が存在しません

en: --%s needs four arguments
ja: --%s は 4 つの引数が必要です

en: path may not contain newlines
ja: パスは改行を含んではなりません

en: an override for '%s' already exists, but --force specified so will be ignored
ja: すでに存在する '%s' への override ですが、--force が指定されているので無視します

en: an override for '%s' already exists; aborting
ja: '%s' の override がすでに存在するので、中止します

en: --update given but %s does not exist
ja: --update が指定されましたが、%s は存在しません

en: no override present
ja: override が提供されていません

en: --update is useless for --remove
ja: --update は --remove には無意味です

en: invalid statoverride uid %s
ja: statoverride のユーザ ID %s は無効です

en: invalid statoverride gid %s
ja: statoverride のグループ ID %s は無効です

en: invalid statoverride mode %s
ja: statoverride のモード %s は無効です

en: failed to open statoverride file
ja: statoverride ファイルのオープンに失敗しました

en: failed to fstat statoverride file
ja: statoverride ファイルの状態を取得できませんでした (fstat に失敗)

en: reading statoverride file '%.250s'
ja: statoverride ファイル '%.250s' を読み込んでいます

en: statoverride file is missing final newline
ja: statoverride ファイルの最後の行に改行がありません

en: statoverride file contains empty line
ja: statoverride ファイルが空行を含んでいます

en: syntax error in statoverride file
ja: statoverride ファイルに文法エラーがあります

en: unknown user '%s' in statoverride file
ja: statoverride ファイルに未知のユーザ '%s' があります

en: unexpected end of line in statoverride file
ja: statoverride ファイルに予期せぬ eof があります

en: unknown group '%s' in statoverride file
ja: statoverride ファイルに未知のグループ '%s' があります

en: multiple statoverrides present for file '%.250s'
ja: 複数の statoverrides が ファイル '%.250s' に対して提供されています

en: Type dpkg-trigger --help for help about this utility.
ja: このユーティリティについてのヘルプは dpkg-trigger --help で参照してください。

en: Debian %s package trigger utility version %s.
ja: Debian %s パッケージトリガユーティリティバージョン %s。

en: Usage: %s [<options> ...] <trigger-name>
           %s [<options> ...] <command>
ja: 使い方: %s [<オプション> ...] <トリガ名>
            %s [<オプション> ...] <コマンド>

en: Commands:
      --check-supported                Check if the running dpkg supports triggers.
ja: コマンド:
      --check-supported                実行中の dpkg がトリガをサポートしているかどうかを調べる。

en: Options:
      --admindir=<directory>           Use <directory> instead of %s.
      --by-package=<package>           Override trigger awaiter (normally set
                                         by dpkg).
      --await                          Package needs to await the processing.
      --no-await                       No package needs to await the processing.
      --no-act                         Just test - don't actually change anything.
ja: オプション:
      --admindir=<ディレクトリ>        %s の代わりに <ディレクトリ> を使う。
      --by-package=<パッケージ>        トリガの待ち受け役を上書きする (通常は
                                       dpkg によって設定される)。
      --await                          パッケージは処理を待つ必要がある。
      --no-await                       どのパッケージも処理を待つ必要がないことを示す。
      --no-act                         テスト用途。実際には何も変更しない。

en: must be called from a maintainer script (or with a --by-package option)
ja: メンテナスクリプトから (または --by-package オプションを付けて) 呼ばれなければなりません

en: triggers data directory not yet created
ja: トリガのデータディレクトリがまだ作成されていません

en: trigger records not yet in existence
ja: トリガ記録がまだ存在しません

en: takes one argument, the trigger name
ja: 引数を 1 つ (トリガ名) だけとります

en: illegal awaited package name '%.250s': %.250s
ja: 不正な待ち受けパッケージ名 '%.250s': %.250s

en: invalid trigger name '%.250s': %.250s
ja: 無効なトリガ名 `%.250s': %.250s

en: cycle found while processing triggers:
     chain of packages whose triggers are or may be responsible:
ja: トリガ処理中に循環が発見されました:
     トリガをしたパッケージのチェインにおそらく原因があります:

en: 
     packages' pending triggers which are or may be unresolvable:
ja: 
     パッケージの保留トリガがおそらく解決不可能:

en: triggers looping, abandoned
ja: トリガがループしており、捨てられました

en: dependency problems prevent processing triggers for %s:
    %s
ja: 依存関係の問題により %s のトリガの処理ができません:
    %s

en: dependency problems - leaving triggers unprocessed
ja: 依存関係の問題 - トリガを未処理のままにします

en: %s: dependency problems, but processing triggers anyway as you requested:
    %s
ja: %s: 依存関係に問題があります。しかし要求に従いトリガを処理しています:
    %s

en: Processing triggers for %s (%s) ...
ja: %s (%s) のトリガを処理しています ...

en: error ensuring '%.250s' doesn't exist
ja: `%.250s' が存在しないためエラーが発生しました

en: split package reassembly
ja: 分割パッケージの再集積

en: reassembled package file
ja: 再集積されたパッケージファイル

en: Authenticating %s ...
ja: %s を認証しています ...

en: package signature verification
ja: パッケージ署名の検証

en: verification on package %s failed!
ja: パッケージ %s の検証に失敗しました!

en: verification on package %s failed; but installing anyway as you requested
ja: パッケージ %s の検証に失敗しましたが、要求どおりインストールを行います

en: passed
ja: 合格

en: unable to create temporary directory
ja: 一時ディレクトリを作成できません

en: conffile name '%s' is too long, or missing final newline
ja: 設定ファイル名 '%s' は長すぎるか、最後の改行がありません

en: read error in %.250s
ja: %.250s で読み取り時にエラーが発生しました

en: error closing %.250s
ja: %.250s のクローズ時にエラーが発生しました

en: old version of package has overly-long info file name starting '%.250s'
ja: 旧バージョンのパッケージに含まれる `%.250s' で始まる情報ファイル名はあまりにも長すぎます

en: unable to remove obsolete info file '%.250s'
ja: 古い情報ファイル `%.250s' を削除できません

en: unable to install (supposed) new info file '%.250s'
ja: (おそらく) 新しい情報ファイル `%.250s' をインストールできません

en: unable to open temp control directory
ja: 一時コントロールディレクトリをオープンできません

en: package contains overly-long control info file name (starting '%.50s')
ja: パッケージに含まれる (`%.50s' で始まる) コントロール情報ファイル名はあまりにも長すぎます

en: package control info contained directory '%.250s'
ja: パッケージコントロール情報にディレクトリ `%.250s' が含まれています

en: package control info rmdir of '%.250s' didn't say not a dir
ja: パッケージコントロール情報の `%.250s' の rmdir がディレクトリではないと言っています。

en: package %s contained list as info file
ja: パッケージ %s が一覧を情報ファイルとして含んでいました

en: unable to install new info file '%.250s' as '%.250s'
ja: 新規情報ファイル `%.250s' を `%.250s' としてインストールできません

en: (Noting disappearance of %s, which has been completely replaced.)
ja: (%s は完全に置換されているため、消えていることに注意。)

en: cannot access archive
ja: アーカイブにアクセスできません

en: package control information extraction
ja: パッケージ制御情報の展開

en: Recorded info about %s from %s.
ja: %s についての情報を %s から登録します。

en: package architecture (%s) does not match system (%s)
ja: パッケージアーキテクチャ (%s) がシステム (%s) と一致しません

en: regarding %s containing %s, pre-dependency problem:
    %s
ja: %s が %s を含むことを考慮すると、先行依存の問題があります:
    %s

en: pre-dependency problem - not installing %.250s
ja: 先行依存問題 - %.250s をインストールしません

en: ignoring pre-dependency problem!
ja: 先行依存の問題を無視しています!

en: Preparing to unpack %s ...
ja: %s を展開する準備をしています ...

en: De-configuring %s (%s), to allow removal of %s (%s) ...
ja: %3$s (%4$s) を削除できるようにするために %1$s (%2$s) の設定削除 (deconfigure) を行います ...

en: De-configuring %s (%s) ...
ja: %s (%s) を設定削除しています ...

en: Unpacking %s (%s) ...
ja: %s (%s) を展開しています...

en: Unpacking %s (%s) over (%s) ...
ja: %s (%s) で (%s に) 上書き展開しています ...

en: package filesystem archive extraction
ja: パッケージファイルシステムアーカイブの抽出

en: error reading dpkg-deb tar output
ja: dpkg-deb tar 出力の読み取り時にエラーが発生しました

en: corrupted filesystem tarfile - corrupted package archive
ja: 壊れているファイルシステム上の tar ファイル - パッケージアーカイブが壊れています

en: cannot zap possible trailing zeros from dpkg-deb: %s
ja: dpkg-deb から末尾の余計なゼロを取り除けません: %s

en: could not stat old file '%.250s' so not deleting it: %s
ja: 古いファイル '%.250s' の状態を取得できないので、削除しません: %s

en: unable to delete old directory '%.250s': %s
ja: 古いディレクトリ '%.250s' を削除できません: %s

en: old conffile '%.250s' was an empty directory (and has now been deleted)
ja: 古い設定ファイル '%.250s' が空のディレクトリでした (今削除されました)

en: unable to stat other new file '%.250s'
ja: その他の新しいファイル `%.250s' の状態を取得できません

en: old file '%.250s' is the same as several new files! (both '%.250s' and '%.250s')
ja: 古いファイル '%.250s' がいくつかの新しいファイルと同一です! ('%.250s' と '%.250s' の両方)

en: unable to securely remove old file '%.250s': %s
ja: 古いファイル '%.250s' を安全に削除できません: %s

en: --%s takes at most one Packages-file argument
ja: --%s は引数に Packages ファイルを最大 1 つ必要とします

en: unable to access dpkg status area for bulk available update
ja: 利用可能の更新が多すぎるため dpkg ステータスエリアにアクセスできません

en: bulk available update requires write access to dpkg status area
ja: 大部分の利用可能な更新は dpkg ステータスエリアへの書き込みアクセスを必要とします

en: Replacing available packages info, using %s.
ja: %s を使用して、取得可能なパッケージ情報を更新しています。

en: Updating available packages info, using %s.
ja: %s を使用して、取得可能なパッケージ情報を追加しています。

en: Information about %d package was updated.
     | Information about %d packages was updated.
ja[0]: %d 個のパッケージ情報が更新されました。

en: obsolete '--%s' option; unavailable packages are automatically cleaned up
ja: '--%s' オプションは時代遅れです。利用できないパッケージは自動的にクリーンアップされます

en: unable to stat file name '%.250s'
ja: ファイル名 `%.250s' の状態を取得できません

en: newline not allowed in pathname '%s'
ja: パス名 '%s' に改行は許されません

en: failed to write filename to tar pipe (%s)
ja: tar パイプへの書き込みに失敗しました (%s)

en: data member
ja: データメンバー

en: unable to stat control directory
ja: コントロールディレクトリの状態を取得できません

en: control directory is not a directory
ja: コントロールディレクトリがディレクトリではありません

en: control directory has bad permissions %03lo (must be >=0755 and <=0775)
ja: コントロールディレクトリの許可属性 %03lo は不正です (>=0755 かつ <=0775 でなければなりません)

en: maintainer script '%.50s' is not a plain file or symlink
ja: メンテナスクリプト `%.50s' がテキストファイルかシンボリックリンクではありません。

en: maintainer script '%.50s' has bad permissions %03lo (must be >=0555 and <=0775)
ja: メンテナスクリプト `%.50s' の許可属性 %03lo は不正です (>=0555 かつ <=0775 でなければなりません)

en: maintainer script '%.50s' is not stattable
ja: メンテナスクリプト `%.50s' の状態を取得できません

en: error opening conffiles file
ja: conffiles ファイルのオープン中にエラーが発生しました

en: empty string from fgets reading conffiles
ja: conffiles の読み取り中に fgets からの空の文字

en: conffile filename '%s' contains trailing white spaces
ja: 設定ファイル '%s' の後ろに空白が付いています

en: conffile '%.250s' does not appear in package
ja: 設定ファイル `%.250s' がパッケージ内にありません

en: conffile '%.250s' is not stattable
ja: 設定ファイル `%.250s' の状態を取得できません

en: conffile '%s' is not a plain file
ja: 設定ファイル '%s' がプレーンファイルではありません

en: conffile name '%s' is duplicated
ja: 設定ファイル名 '%s' が重複しています

en: error reading conffiles file
ja: conffiles ファイルの読み取り中にエラーが発生しました

en: package name has characters that aren't lowercase alphanums or '-+.'
ja: パッケージ名に小文字アルファベット、英数字、`-+.' 以外の文字があります

en: '%s' contains user-defined Priority value '%s'
ja: '%s' がユーザ定義の優先度 '%s' を含んでいます

en: ignoring %d warning about the control file(s) | ignoring %d warnings about the control file(s)
ja[0]: コントロールファイルの %d 個の警告を無視します

en: unable to check for existence of archive '%.250s'
ja: アーカイブ `%.250s' の存在を確認できません

en: compressing tar member
ja: tar メンバーを圧縮しています

en: <compress> from tar -cf
ja: <圧縮> tar -cf からの

en: --%s needs a <directory> argument
ja: --%s は引数として <ディレクトリ> が必要です

en: target is directory - cannot skip control file check
ja: 対象がディレクトリです。コントロールファイル検証をスキップできません

en: not checking contents of control area
ja: コントロールエリアのコンテンツを確認できません

en: dpkg-deb: building an unknown package in '%s'.
ja: dpkg-deb: `%s' に未知のパッケージを構築しています。

en: dpkg-deb: building package '%s' in '%s'.
ja: dpkg-deb: `%2$s' にパッケージ `%1$s' を構築しています。

en: failed to make temporary file (%s)
ja: 一時ファイルの作成に失敗しました (%s)

en: control member
ja: コントロールメンバー

en: failed to unlink temporary file (%s), %s
ja: 一時ファイルのアンリンクに失敗しました (%s), %s

en: compressing control member
ja: コントロールメンバーを圧縮しています

en: failed to rewind temporary file (%s)
ja: 一時ファイルの rewind に失敗しました (%s)

en: failed to stat temporary file (%s)
ja: 一時ファイルの状態取得に失敗しました (%s)

en: error writing '%s'
ja: `%s' の書き込みエラーです

en: cannot copy '%s' into archive '%s': %s
ja: '%s' を アーカイブ '%s' にコピーできません: %s

en: shell command to move files
ja: ファイルを移動するシェルコマンド

en: unexpected end of file in %s in %.255s
ja: %2$.255s 中の %1$s に予期しないファイルの終わりがあります

en: error reading %s from file %.255s
ja: ファイル %2$.255s からの %1$s の読み取り中にエラーが発生しました

en: failed to read archive '%.255s'
ja: アーカイブ `%.255s' の読み取りに失敗しました

en: failed to fstat archive
ja: アーカイブの状態を取得できませんでした (fstat 失敗)

en: archive magic version number
ja: アーカイブのマジックバージョン番号

en: archive member header
ja: アーカイブのメンバーヘッダ

en: file '%.250s' is corrupt - bad archive header magic
ja: ファイル `%.250s' は壊れています - 壊れたアーカイブヘッダマジックです

en: file '%.250s' is not a debian binary archive (try dpkg-split?)
ja: ファイル `%.250s' は debian バイナリアーカイブでありません (dpkg-split を試してみてください)

en: archive information header member
ja: アーカイブ情報ヘッダメンバー

en: archive has no newlines in header
ja: アーカイブのヘッダに改行がありません

en: archive has invalid format version: %s
ja: アーカイブは無効なフォーマットバージョンです: %s

en: archive is format version %d.%d; get a newer dpkg-deb
ja: アーカイブはフォーマットバージョン %d.%d です。より新しい dpkg-deb を入手してください

en: cannot skip archive member from '%s': %s
ja: '%s' からアーカイブメンバーをスキップしました: %s

en: archive '%s' uses unknown compression for member '%.*s', giving up
ja: アーカイブ `%s' はメンバー '%.*s' の未知の圧縮を利用しています。終了します

en: archive '%s' has premature member '%.*s' before '%s', giving up
ja: アーカイブ `%s' は時期尚早のメンバー '%.*s' ('%s' の前に) を含んでいます。終了します

en: archive '%.250s' contains two control members, giving up
ja: アーカイブ '%.250s' は 2 つのコントロールメンバーを含んでいます。終了します

en:  new debian package, version %d.%d.
     size %jd bytes: control archive=%jd bytes.
ja:  新形式 debian パッケージ、バージョン %d.%d。
     サイズ %jd バイト: コントロールアーカイブ = %jd バイト。

en: archive control member size
ja: アーカイブコントロールメンバーサイズ

en: archive has malformatted control member size '%s'
ja: アーカイブは不正なコントロール長 '%s' を含んでいます

en: cannot skip archive control member from '%s': %s
ja: '%s' からアーカイブコントロールメンバーをスキップできません: %s

en:  old debian package, version %d.%d.
     size %jd bytes: control archive=%jd, main archive=%jd.
ja:  旧形式 debian パッケージ, バージョン %d.%d。
     サイズ %jd バイト: コントロールアーカイブ = %jd、メインアーカイブ = %jd。

en: file looks like it might be an archive which has been
     corrupted by being downloaded in ASCII mode
ja: おそらく ASCII モードでダウンロードしたためにアーカイブ
     ファイルが壊れているようです

en: '%.255s' is not a debian format archive
ja: `%.255s' は debian 形式のアーカイブではありません

en: cannot copy archive member from '%s' to decompressor pipe: %s
ja: アーカイブメンバーを '%s' から伸張パイプにコピーできません: %s

en: cannot close decompressor pipe
ja: 伸張パイプをクローズできません

en: decompressing archive member
ja: アーカイブメンバーを伸張しています

en: failed to chdir to directory
ja: 以下のディレクトリへの移動に失敗しました

en: failed to create directory
ja: ディレクトリの作成に失敗しました

en: failed to chdir to directory after creating it
ja: ディレクトリ作成後、そのディレクトリに移動できません

en: <decompress>
ja: <伸張>

en: paste
ja: ペースト

en: --%s needs a .deb filename argument
ja: --%s は引数として .deb ファイル名が必要です

en: --%s takes only one argument (.deb filename)
ja: --%s は引数をひとつ (.debファイル名) だけとります

en: --%s takes at most two arguments (.deb and directory)
ja: --%s は最大でも 2 つの引数 (.deb とディレクトリ) しかとりません

en: --%s needs .deb filename and directory arguments
ja: --%s は引数として .deb ファイル名とディレクトリが必要です

en: --%s needs a target directory.
    Perhaps you should be using dpkg --install ?
ja: --%s は引数に対象となるディレクトリが必要です。
    おそらく、dpkg --install を使おうとしたのでしょう。

en: --%s does not support (yet) reading the .deb from standard input
ja: --%s は標準入力からの .deb の読み取りを (まだ) サポートしていません

en: cannot extract control file '%s' from '%s': %s
ja: コントロールファイル '%s' を '%s' から展開できません: %s

en: '%.255s' contains no control component '%.255s'
ja: '%.255s' はコントロールコンポーネント '%.255s' を含んでいません

en: open component '%.255s' (in %.255s) failed in an unexpected way
ja: (%2$.255s にある) コンポーネント `%1$.255s' のオープン中に予期しない失敗が起こりました

en: %d requested control component is missing | %d requested control components are missing
ja[0]: %d 個の要求された control コンポーネントがありません

en: cannot scan directory '%.255s'
ja: ディレクトリ `%.255s' を走査できません

en: cannot stat '%.255s' (in '%.255s')
ja: (`%2$.255s' にある) `%1$.255s' の状態を取得できません

en: cannot open '%.255s' (in '%.255s')
ja: (`%2$.255s' にある) `%1$.255s' をオープンできません

en: failed to read '%.255s' (in '%.255s')
ja: (`%2$.255s' にある) `%1$.255s' の読み取りに失敗しました

en:  %7jd bytes, %5d lines   %c  %-20.127s %.127s
ja:  %7jd バイト、%5d 行   %c  %-20.127s %.127s

en:      not a plain file          %.255s
ja:      非プレーンファイル          %.255s

en: (no 'control' file in control archive!)
ja: (コントロールアーカイブに `control' ファイルがありません!)

en: Debian '%s' package archive backend version %s.
ja: Debian `%s' パッケージアーカイブバックエンドバージョン %s。

en: Commands:
      -b|--build <directory> [<deb>]   Build an archive.
      -c|--contents <deb>              List contents.
      -I|--info <deb> [<cfile> ...]    Show info to stdout.
      -W|--show <deb>                  Show information on package(s)
      -f|--field <deb> [<cfield> ...]  Show field(s) to stdout.
      -e|--control <deb> [<directory>] Extract control info.
      -x|--extract <deb> <directory>   Extract files.
      -X|--vextract <deb> <directory>  Extract & list files.
      -R|--raw-extract <deb> <directory>
                                       Extract control info and files.
      --ctrl-tarfile <deb>             Output control tarfile.
      --fsys-tarfile <deb>             Output filesystem tarfile.
ja: コマンド:
       -b|--build <ディレクトリ> [<deb>]   アーカイブを作成する
       -c|--contents <deb>                 内容一覧を表示する
       -I|--info <deb> [<cfile>...]        情報を標準出力に表示する
       -W|--show <deb>                     パッケージの情報を表示する
       -f|--field <deb> [<cfield>...]      フィールドを標準出力に表示する
       -e|--control <deb> [<ディレクトリ>] コントロール情報を展開する
       -x|--extract <deb> <ディレクトリ>   ファイルを展開する
       -X|--vextract <deb> <ディレクトリ>  ファイルを展開し一覧表示する
       -R|--raw-extract <deb> <ディレクトリ>
                                           コントロール情報とファイルを展開する
      --ctrl-tarfile <deb>                コントロールファイルを tarfile に出力する
      --fsys-tarfile <deb>                ファイルシステムを tarfile に出力する

en: <deb> is the filename of a Debian format archive.
    <cfile> is the name of an administrative file component.
    <cfield> is the name of a field in the main 'control' file.
ja:  <deb> は Debian 形式のアーカイブのファイル名。
     <cfile> は管理用ファイルのコンポーネント名。
     <cfield> は `control' ファイル内のフィールド名。

en: Options:
      -v, --verbose                    Enable verbose output.
      -D, --debug                      Enable debugging output.
          --showformat=<format>        Use alternative format for --show.
          --deb-format=<format>        Select archive format.
                                         Allowed values: 0.939000, 2.0 (default).
          --old                        Legacy alias for '--deb-format=0.939000'.
          --new                        Legacy alias for '--deb-format=2.0'.
          --nocheck                    Suppress control file check (build bad
                                         packages).
          --uniform-compression        Use the compression params on all members.
      -z#                              Set the compression level when building.
      -Z<type>                         Set the compression type used when building.
                                         Allowed types: gzip, xz, bzip2, none.
      -S<strategy>                     Set the compression strategy when building.
                                         Allowed values: none; extreme (xz);
                                         filtered, huffman, rle, fixed (gzip).
ja: オプション:
      -v, --verbose                冗長出力にする
      -D, --debug                  デバッグ情報を出力する
          --showformat=<形式>      --show に別の形式を使用する
          --deb-format=<形式>      アーカイブ形式を選択する
                                   可能な値: 0.939000, 2.0 (デフォルト)
          --old                    古い表記 '--deb-format=0.939000' の別名
          --new                    古い表記 '--deb-format=2.0' の別名
          --nocheck                コントロールファイルのチェックを抑制する
                                   (不良パッケージが作成される)
          --uniform-compression    すべてのメンバーに圧縮パラメータを利用する
      -z#                          構築時の圧縮レベルを設定する
      -Z<形式>                     構築時の圧縮形式を設定する
                                     可能な値: gzip, xz, bzip2, none
      -S<戦略>                     構築時の圧縮戦略を設定する
                                     可能な値: none, extreme (xzの場合),
                                     filtered, huffman, rle, fixed (gzipの場合)

en: 
    Use 'dpkg' to install and remove packages from your system, or
    'apt' or 'aptitude' for user-friendly package management. Packages
    unpacked using 'dpkg-deb --extract' will be incorrectly installed !
ja: 
    システムにパッケージのインストールや削除を行う場合は `dpkg' またはよりユーザ
    向けの `apt' または `aptitude' を使用してください。`dpkg-deb --extract'
    を使って展開されたパッケージは正しくインストールされません!

en: Type dpkg-deb --help for help about manipulating *.deb files;
    Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages.
ja: *.deb ファイルの操作についてのヘルプは dpkg-deb --help を参照;
    パッケージのインストール、削除については dpkg --help を参照。

en: invalid deb format version: %s
ja: 無効な deb フォーマットバージョン: %s

en: unknown deb format version: %s
ja: 不明な deb フォーマットバージョン: %s

en: invalid compression level for -%c: %ld
ja: -%c に対する不正な圧縮レベルです: '%ld'

en: unknown compression strategy '%s'!
ja: `%s' は不明な圧縮戦略です!

en: unknown compression type '%s'!
ja: `%s' は不明な圧縮形式です!

en: deprecated compression type '%s'; use xz instead
ja: '%s' は時代遅れの圧縮形式です。xz を代わりに使用してください

en: deprecated compression type '%s'; use xz or gzip instead
ja: '%s' は時代遅れの圧縮形式です。xz または gzip を代わりに使用してください

en: invalid compressor parameters: %s
ja: 不正な圧縮パラメータです: %s

en: unsupported compression type '%s' with uniform compression
ja: 一律圧縮としてサポートされていない圧縮形式 '%s' です

en: file '%.250s' is corrupt - bad digit (code %d) in %s
ja: ファイル `%1$.250s' は壊れています - %3$s にある数字 (コード %2$d) は不正です

en: file '%s' is corrupt; out of range integer in %s
ja: ファイル '%s' は壊れています。%s は整数範囲外です

en: file '%.250s' is corrupt - %.250s missing
ja: ファイル `%.250s' は壊れています - %.250s がありません

en: file '%.250s' is corrupt - missing newline after %.250s
ja: ファイル `%.250s' は壊れています - %.250s の後の改行がありません

en: error reading %.250s
ja: %.250s の読み取り中にエラーが発生しました

en: file '%.250s' is corrupt - bad magic at end of first header
ja: ファイル `%.250s' は壊れています - 第 1 ヘッダの終わりに不正なマジックナンバー

en: file '%.250s' is corrupt - bad padding character (code %d)
ja: ファイル `%.250s' は壊れています - 補充した文字 (コード %d) は不正です

en: file '%.250s' is corrupt - nulls in info section
ja: ファイル `%.250s' は壊れています - 情報セクションが null です

en: format version number
ja: 形式バージョン番号

en: file '%.250s' has invalid format version: %s
ja: ファイル '%.250s' は無効な形式バージョンです: %s

en: file '%.250s' is format version %d.%d; get a newer dpkg-split
ja: ファイル '%.250s' は形式バージョン %d.%d です。より新しい dpkg-split を入手してください

en: package name
ja: パッケージ名

en: package version number
ja: パッケージバージョン番号

en: package file MD5 checksum
ja: パッケージファイルの MD5 チェックサム

en: file '%.250s' is corrupt - bad MD5 checksum '%.250s'
ja: ファイル `%.250s' は壊れています - MD5 チェックサム `%.250s' が不正です

en: archive total size
ja: アーカイブの合計サイズ

en: archive part offset
ja: アーカイブのパートオフセット

en: archive part numbers
ja: アーカイブのパート番号

en: file '%.250s' is corrupt - no slash between archive part numbers
ja: ファイル '%.250s' は壊れています - アーカイブのパート番号の間にスラッシュがありません

en: number of archive parts
ja: アーカイブパート数

en: file '%.250s' is corrupt - bad number of archive parts
ja: ファイル '%.250s' は壊れています - アーカイブのパート番号が不正です

en: archive parts number
ja: アーカイブパート番号

en: file '%.250s' is corrupt - bad archive part number
ja: ファイル '%.250s' は壊れています - アーカイブのパート番号が不正です

en: package architecture
ja: パッケージアーキテクチャ

en: file '%.250s' is corrupt - bad magic at end of second header
ja: ファイル `%.250s' は壊れています - 第 2 ヘッダの最後のマジックナンバーが不正です

en: file '%.250s' is corrupt - second member is not data member
ja: ファイル `%.250s' は壊れています - 第 2 メンバーがデータメンバーではありません

en: file '%.250s' is corrupt - wrong number of parts for quoted sizes
ja: ファイル `%.250s' は壊れています - パート番号がヘッダのサイズ情報と異なります

en: file '%.250s' is corrupt - size is wrong for quoted part number
ja: ファイル `%.250s' は壊れています - サイズがヘッダのパート番号情報と異なります

en: unable to fstat part file '%.250s'
ja: パートファイル `%.250s' の状態を取得できません (fstat 失敗)

en: file '%.250s' is corrupt - too short
ja: ファイル `%.250s' は壊れています。短すぎます

en: cannot open archive part file '%.250s'
ja: アーカイブパートファイル `%.250s' をオープンできません

en: file '%.250s' is not an archive part
ja: ファイル `%.250s' はアーカイブパートではありません

en: %s:
        Part format version:            %d.%d
        Part of package:                %s
            ... version:                %s
            ... architecture:           %s
            ... MD5 checksum:           %s
            ... length:                 %jd bytes
            ... split every:            %jd bytes
        Part number:                    %d/%d
        Part length:                    %jd bytes
        Part offset:                    %jd bytes
        Part file size (used portion):  %jd bytes
ja: %s:
        パート形式バージョン:                 %d.%d
        パッケージのパート:                   %s
            ... バージョン:                   %s
            ... アーキテクチャ:               %s
            ... MD5 チェックサム:             %s
            ... 長さ:                         %jd バイト
            ... 全分割:                       %jd バイト
        パート番号:                           %d/%d
        パート長:                             %jd バイト
        パートオフセット:                     %jd バイト
        パートファイルサイズ(portion で使用): %jd バイト

[ctx: architecture]
en: <unknown>
ja: <不明>

en: --%s requires one or more part file arguments
ja: --%s は 1 つ以上のパートファイルの引数を要求します

en: file '%s' is not an archive part
ja: ファイル `%s' はアーカイブパートでありません

en: Putting package %s together from %d part:  | Putting package %s together from %d parts:
ja[0]: パッケージ %s を %d パートから一緒に置いています:

en: unable to open output file '%.250s'
ja: 出力ファイル `%.250s' をオープンできません

en: unable to (re)open input part file '%.250s'
ja: 入力パートファイル `%.250s' を(再)オープンできません

en: cannot skip split package header for '%s': %s
ja: '%s' のパッケージヘッダ分割をスキップできません: %s

en: cannot append split package part '%s' to '%s': %s
ja: 分割パッケージパート '%s' を '%s' に追加できません: %s

en: done
ja: 完了

en: files '%.250s' and '%.250s' are not parts of the same file
ja: ファイル `%.250s' と `%.250s' は同じファイルのパートではありません

en: there are several versions of part %d - at least '%.250s' and '%.250s'
ja: パート %d には複数のバージョン、少なくとも `%.250s' と `%.250s' が存在します

en: part %d is missing
ja: パート %d がありません

en: Debian '%s' package split/join tool; version %s.
ja: Debian `%s' パッケージ分割/結合ツール; バージョン %s

en: Commands:
      -s|--split <file> [<prefix>]     Split an archive.
      -j|--join <part> <part> ...      Join parts together.
      -I|--info <part> ...             Display info about a part.
      -a|--auto -o <complete> <part>   Auto-accumulate parts.
      -l|--listq                       List unmatched pieces.
      -d|--discard [<filename> ...]    Discard unmatched pieces.
ja: コマンド:
      -s|--split <ファイル> [<接頭辞>] アーカイブを分割する
      -j|--join <パート> <パート> ...  パートを結合する
      -I|--info <パート> ...           パート情報を表示する
      -a|--auto -o <完成名> <パート>   パートを自動的に収集する
      -l|--listq                       一致しない部品を一覧表示する
      -d|--discard [<ファイル名> ...]  一致しない部品を廃棄する

en: Options:
      --depotdir <directory>           Use <directory> instead of %s/%s.
      -S|--partsize <size>             In KiB, for -s (default is 450).
      -o|--output <file>               Filename, for -j (default is
                                         <package>_<version>_<arch>.deb).
      -Q|--npquiet                     Be quiet when -a is not a part.
      --msdos                          Generate 8.3 filenames.
ja: オプション:
      --depotdir <ディレクトリ> %s/%s の代わりに <ディレクトリ> を使う
      -S|--partsize <サイズ>  -s 用に KB 単位にする (デフォルトは 450)
      -o|--output <ファイル>  -j 用のファイル名 (デフォルトは
                                <パッケージ>-<バージョン>.deb)
      -Q|--npquiet            -a が 1 つのパートでない場合に出力しない
      --msdos                 8.3 形式ファイル名を生成する

en: Exit status:
      0 = ok
      1 = with --auto, file is not a part
      2 = trouble
ja: 終了状態:
      0 = OK
      1 = --auto 付きで、ファイルが 1 つのパートでない
      2 = 問題発生

en: Type dpkg-split --help for help.
ja: ヘルプを参照するには dpkg-split --help とタイプしてください。

en: unexpected end of file in %.250s
ja: %.250s 内で予期しないファイルの終わりです

en: part size is far too large or is not positive
ja: パートサイズが大きすぎるか、正値でありません

en: part size must be at least %d KiB (to allow for header)
ja: パートサイズは (ヘッダを考慮すると) 少なくとも %d KiB でなければなりません

en: unable to read depot directory '%.250s'
ja: 格納用ディレクトリ `%.250s' を読み取ることができません

en: --auto requires the use of the --output option
ja: --auto は --output オプションの使用を要求します

en: --auto requires exactly one part file argument
ja: --auto は引数として 1 つのパートファイルを要求します

en: unable to read part file '%.250s'
ja: パートファイル `%.250s' の読み取りに失敗しました

en: File '%.250s' is not part of a multipart archive.
ja: ファイル `%.250s' はマルチパートアーカイブのパートではありません。

en: unable to reopen part file '%.250s'
ja: パートファイル `%.250s' を再オープンできません

en: unable to open new depot file '%.250s'
ja: 新しい格納ファイル `%.250s' をオープンできません

en: cannot extract split package part '%s': %s
ja: 分割パッケージパート '%s' を展開できません: %s

en: unable to rename new depot file '%.250s' to '%.250s'
ja: 格納ファイル `%.250s' の名前を `%.250s' に変更できません

en: Part %d of package %s filed (still want
ja: パッケージ %2$s のパート %1$d を記録しました (あと必要なのは

en:  and
ja:  と

en: unable to delete used-up depot file '%.250s'
ja: 古い格納ファイル `%.250s' を削除できません

en: Junk files left around in the depot directory:
ja: ゴミファイルが格納用ディレクトリにちらかっています:

en: unable to stat '%.250s'
ja: `%.250s' の状態を取得できません

en:  %s (%jd bytes)
ja:  %s (%jd バイト)

en:  %s (not a plain file)
ja:  %s (非プレーンファイル)

en: Packages not yet reassembled:
ja: 以下のパッケージは再構成されていません:

en:  Package %s: part(s)
ja:  パッケージ %s: パート

en: part file '%.250s' is not a plain file
ja: パートファイル `%.250s' がプレーンファイルではありません

en: (total %jd bytes)
ja: (合計 %jd バイト)

en: unable to discard '%.250s'
ja: `%.250s' を廃棄できません

en: Deleted %s.
ja: %s を削除しました。

en: package field value extraction
ja: パッケージフィールド値の抽出

en: <dpkg-deb --info pipe>
ja: <dpkg-deb --info パイプ>

en: unable to open source file '%.250s'
ja: ソースファイル `%.250s' をオープンできません

en: unable to fstat source file
ja: ソースファイルの状態を取得できません (fstat 失敗)

en: source file '%.250s' not a plain file
ja: ソースファイル `%.250s' がプレーンファイルではありません

en: Splitting package %s into %d part:  | Splitting package %s into %d parts:
ja[0]: パッケージ %s を %d パートに分割しています:

en: header is too long, making part too long; the package name or version
    numbers must be extraordinarily long, or something; giving up
ja: ヘッダがパートを作るのにあまりにも長すぎます。パッケージ名またはバージョン番号が異常に長いか何かでしょう。中止します

en: --split needs a source filename argument
ja: --split は引数にソースファイル名が必要です

en: --split takes at most a source filename and destination prefix
ja: --split は引数としてソースファイル名と分割先プレフィクスが必要です

en: Commands:
      --install <link> <name> <path> <priority>
        [--slave <link> <name> <path>] ...
                               add a group of alternatives to the system.
      --remove <name> <path>   remove <path> from the <name> group alternative.
      --remove-all <name>      remove <name> group from the alternatives system.
      --auto <name>            switch the master link <name> to automatic mode.
      --display <name>         display information about the <name> group.
      --query <name>           machine parseable version of --display <name>.
      --list <name>            display all targets of the <name> group.
      --get-selections         list master alternative names and their status.
      --set-selections         read alternative status from standard input.
      --config <name>          show alternatives for the <name> group and ask the
                               user to select which one to use.
      --set <name> <path>      set <path> as alternative for <name>.
      --all                    call --config on all alternatives.
ja: コマンド:
      --install <リンク> <名前> <パス> <優先度>
        [--slave <リンク> <名前> <パス>] ...
                               システムに alternatives のグループを追加する
      --remove <名前> <パス>   <名前> のグループ alternative から <パス> を削除する
      --remove-all <名前>      alternatives システムから <名前> のグループを削除する
      --auto <名前>            マスターリンク <名前> を、自動モードに切り替える
      --display <名前>         <名前> グループについての情報を表示する
      --query <名前>           --display <名前> の機械解析向けバージョン
      --list <名前>            <名前> グループのすべてのターゲットを表示する
      --get-selections         マスター alternative 名およびその状態を一覧する
      --set-selections         標準入力から alternative 状態を読み込む
      --config <名前>          <名前> グループの alternatives を表示し、ユーザに
                               使用したいものを尋ねる
      --set <名前> <パス>      <名前> の alternative として <パス> を設定する
      --all                    すべての alternatives に対して --config を呼び出す

en: <link> is the symlink pointing to %s/<name>.
      (e.g. /usr/bin/pager)
    <name> is the master name for this link group.
      (e.g. pager)
    <path> is the location of one of the alternative target files.
      (e.g. /usr/bin/less)
    <priority> is an integer; options with higher numbers have higher priority in
      automatic mode.
ja: <リンク> は %s/<名前> を指すシンボリックリンクです。
      (例: /usr/bin/pager)
    <名前> はこのリンクグループのマスター名です。
      (例: pager)
    <パス> は alternative ターゲットファイルのうちの 1 つの場所です。
      (例: /usr/bin/less)
    <優先度> は整数です; より大きな数を持つ選択肢は、自動モードにおいてより高い
    優先度を持ちます。

en: Options:
      --altdir <directory>     change the alternatives directory.
      --admindir <directory>   change the administrative directory.
      --log <file>             change the log file.
      --force                  allow replacing files with alternative links.
      --skip-auto              skip prompt for alternatives correctly configured
                               in automatic mode (relevant for --config only)
      --verbose                verbose operation, more output.
      --quiet                  quiet operation, minimal output.
      --help                   show this help message.
      --version                show the version.
ja: オプション:
      --altdir <ディレクトリ>    alternatives ディレクトリを変更する
      --admindir <ディレクトリ>  管理ディレクトリを変更する
      --log <ファイル>           ログファイルを変更する
      --force                    alternative リンク付きのファイルの置換を許容する
      --skip-auto                自動モードにおいて、正しく設定された alternatives
                                 のプロンプトをスキップする (--config にのみ関連)
      --verbose                  冗長操作として、多く出力する
      --quiet                    静かな操作として、最小限の出力にする
      --help                     このヘルプを表示する
      --version                  バージョン番号を表示する

en: error
ja: エラー

en: Use '%s --help' for program usage information.
ja: プログラムの使い方についてのヘルプには、'%s --help' を使用してください。

en: warning
ja: 警告

en: malloc failed (%zu bytes)
ja: malloc 失敗 (%zu バイト)

en: two commands specified: --%s and --%s
ja: 2 つのコマンドが指定されました: --%s と --%s

en: cannot append to '%s'
ja: '%s' に追加できません

en: unable to remove '%s'
ja: '%s' を削除できません

en: auto mode
ja: 自動モード

en: manual mode
ja: 手動モード

en: unexpected end of file while trying to read %s
ja: %s の読み取り試行中に、予期せぬファイルの終わりがあります

en: while reading %s: %s
ja: %s の読み取り中: %s

en: line not terminated while trying to read %s
ja: %s の読み取り試行中に完了していない行があります

en: %s corrupt: %s
ja: %s は壊れています: %s

en: newlines prohibited in update-alternatives files (%s)
ja: update-alternatives ファイル内での改行は禁止されています (%s)

en: slave name
ja: スレーブ名

en: duplicate slave name %s
ja: スレーブ名 %s が重複しています

en: slave link
ja: スレーブリンク

en: slave link same as main link %s
ja: スレーブリンクがメインリンク %s と同一です

en: duplicate slave link %s
ja: スレーブリンク %s が重複しています

en: master file
ja: マスターファイル

en: duplicate path %s
ja: パス %s が重複しています

en: alternative %s (part of link group %s) doesn't exist; removing from list of alternatives
ja: %s の alternative (リンクグループ %s のパート) が存在しません。alternatives のリストから削除しています

en: priority
ja: 優先度

en: slave file
ja: スレーブファイル

en: priority of %s: %s
ja: %s の優先度: %s

en: priority of %s is out of range: %s
ja: %s の優先度は範囲外です: %s

en: status
ja: 状態

en: invalid status
ja: 無効な状態

en: master link
ja: マスターリンク

en: discarding obsolete slave link %s (%s)
ja: 時代遅れのスレーブリンク %s を破棄しています (%s)

en: unable to flush file '%s'
ja: ファイル '%s' をフラッシュできません

en:   link best version is %s
ja:   最適なリンクのバージョンは '%s' です

en:   link best version not available
ja:   最適なリンクのバージョンは利用不能です

en:   link currently points to %s
ja:   リンクは現在 %s を指しています

en:   link currently absent
ja:   リンクは現在ありません

en:   link %s is %s
ja:   リンク %s は %s です

en:   slave %s is %s
ja:   スレーブ %s は %s です

en: %s - priority %d
ja: %s - 優先度 %d

en:   slave %s: %s
ja:   スレーブ %s: %s

en: There is %d choice for the alternative %s (providing %s). | There are %d choices for the alternative %s (providing %s).
ja[0]: alternative %2$s (%3$s を提供) には %1$d 個の選択肢があります。

en: Selection
ja: 選択肢

en: Path
ja: パス

en: Priority
ja: 優先度

en: Status
ja: 状態

en: Press <enter> to keep the current choice[*], or type selection number:
ja: 現在の選択 [*] を保持するには <Enter>、さもなければ選択肢の番号のキーを押してください:

en: There is no program which provides %s.
ja: %s を提供するプログラムがありません。

en: Nothing to configure.
ja: 設定は行いません。

en: There is only one alternative in link group %s (providing %s): %s
ja: リンクグループ %s に 1 つの alternative のみがあります (%s が提供): %s

en: not replacing %s with a link
ja: %s をリンクで置き換えません

en: can't install unknown choice %s
ja: 未知の選択肢 %s をインストールできません

en: skip creation of %s because associated file %s (of link group %s) doesn't exist
ja: 関連する (リンクグループ %3$s の) ファイル %2$s が存在しないので、%1$s の作成をスキップします

en: not removing %s since it's not a symlink
ja: シンボリックリンクではないので、%s を削除しません

en: alternative %s for %s not registered; not removing
ja: %2$s の alternative %1$s は登録されていません。削除は行いません

en: removing manually selected alternative - switching %s to auto mode
ja: 手動で選択された alternative を削除しています - %s を自動モードに切り替えています

en: alternative %s for %s not registered; not setting
ja: %2$s の alternative %1$s は登録されていません。設定は行いません

en: %s/%s is dangling; it will be updated with best choice
ja: %s/%s が宙ぶらりんなため、最適な選択肢で更新されます

en: %s/%s has been changed (manually or by a script); switching to manual updates only
ja: %s/%s が (手動あるいはスクリプトにより) 変更されました。手動更新のみに切り替えています

en: setting up automatic selection of %s
ja: %s の自動選択を設定しています

en: renaming %s slave link from %s to %s
ja: %s のスレーブリンクを %s から %s に名前変更しています

en: renaming %s link from %s to %s
ja: %s のリンクを %s から %s に名前変更しています

en: using %s to provide %s (%s) in auto mode
ja: %2$s (%3$s) を提供するために自動モードで %1$s を使います

en: using %s to provide %s (%s) in manual mode
ja: %2$s (%3$s) を提供するためにマニュアルモードで %1$s を使います

en: updating alternative %s because link group %s has changed slave links
ja: リンクグループ %2$s がスレーブッリンクを変更したため、alternative %1$s を更新しています

en: forcing reinstallation of alternative %s because link group %s is broken
ja: リンクグループ %2$s が壊れているため、alternative %1$s の再インストールを強制しています

en: current alternative %s is unknown, switching to %s for link group %s
ja: 現在の alternative %1$s が未知なので、リンクグループ %3$s のために %2$s に切り替えています

en: Alternative %s unchanged because choice %s is not available.
ja: 選択肢 %2$s が利用できないので、alternative %1$s は変更されませんでした。

en: Skip unknown alternative %s.
ja: 未知の alternative %s をスキップします。

en: line too long or not terminated while trying to read %s
ja: %s の読み取り試行中、行が長すぎるか完了していませんでした

en: Skip invalid line: %s
ja: 無効な行をスキップします: %s

en: alternative name (%s) must not contain '/' and spaces
ja: alternative 名 (%s) は '/' や空白を含んではなりません

en: alternative link is not absolute as it should be: %s
ja: alternative リンクが絶対パスであるべきにもかかわらずそうなっていません: %s

en: alternative path is not absolute as it should be: %s
ja: alternative パスが絶対パスであるべきにもかかわらずそうなっていません: %s

en: alternative %s can't be master: it is a slave of %s
ja: alternative %s はマスターになれません: これは %s のスレーブです

en: alternative link %s is already managed by %s
ja: alternative リンク %s はすでに %s によって管理されています

en: alternative path %s doesn't exist
ja: alternative パス %s が存在しません

en: alternative %s can't be slave of %s: it is a master alternative
ja: alternative %s は %s のスレーブにはできません: これはマスターの alternative です

en: alternative %s can't be slave of %s: it is a slave of %s
ja: alternative %s は %s のスレーブになれません: これは %s のスレーブです

en: alternative link %s is already managed by %s (slave of %s)
ja: alternative リンク %s はすでに %s によって管理されています (%s のスレーブ)

en: unknown argument '%s'
ja: `%s' は不明な引数です

en: --install needs <link> <name> <path> <priority>
ja: --install は<リンク> <名前> <パス> <優先度> が必要です

en: <link> and <path> can't be the same
ja: <リンク> と <パス> は同じではなりません

en: priority must be an integer
ja: 優先度は整数でなければなりません

en: priority is out of range
ja: 優先度が範囲外です

en: --%s needs <name> <path>
ja: --%s は <名前> <パス> が必要です

en: --%s needs <name>
ja: --%s は <名前> が必要です

en: --slave only allowed with --install
ja: --slave は --install と一緒のみ許可されています

en: --slave needs <link> <name> <path>
ja: --slave は<リンク> <名前> <パス> が必要です

en: name %s is both primary and slave
ja: 名前 %s がプライマリ/スレーブの両方にあります

en: link %s is both primary and slave
ja: リンク %s がプライマリ/スレーブの両方にあります

en: --%s needs a <file> argument
ja: --%s は <ファイル> の引数が必要です

en: need --display, --query, --list, --get-selections, --config, --set, --set-selections, --install, --remove, --all, --remove-all or --auto
ja: --display、--query、--list、--get-selections、--config、--set、--set-selections、--install、--remove、--all、--remove-all、--auto のいずれかが必要です

en: no alternatives for %s
ja: %s の alternatives がありません

en: <standard input>
ja: <標準入力>

en: automatic updates of %s/%s are disabled; leaving it alone
ja: %s/%s の自動更新は無効になっています。そのままにしておきます

en: to return to automatic updates use '%s --auto %s'
ja: 自動更新に戻すには、'%s --auto %s' を使ってください
