smb2www_980804-44 - en to pt_BR translation catalogue (20 entries)

note: Type: note Description
en: smb2www disabled by default
pt_BR: O smb2www é desabilitado por padrão

note: Type: note Description
en: If enabled, smb2www will, by default, allow anyone to browse the local SMB network.
pt_BR: Se ativado, o smb2www permitirá, por padrão, que qualquer pessoa navegue na rede SMB local.

note: Type: note Description
en: As this may have security consequences, it is disabled by default and you should modify the web server configuration to enable smb2www securely. Please read /usr/share/doc/smb2www/index.html for more information (more particularly FAQ 4) about such configuration for Apache.
pt_BR: Como isso pode ter consequências de segurança, ele é desabilitado por padrão e você deve modificar a configuração do servidor web para habilitar o smb2www com segurança. Por favor, leia /usr/share/doc/smb2www/index.html para obter mais informações (mais especificamente o FAQ 4) sobre essa configuração para o Apache.

note: Type: boolean Description
en: Do you want to enable smb2www?
pt_BR: Deseja habilitar o smb2www?

note: Type: string Description
en: Master browser server:
pt_BR: Servidor do navegador principal:

note: Type: string Description
en: Please enter the name of the server which will be used by smb2www as a master browser.
pt_BR: Por favor, insira o nome do servidor que será usado pelo smb2www como um navegador principal.

note: Type: select Choices
en: English
pt_BR: Inglês

note: Type: select Choices
en: Czech
pt_BR: Tcheco

note: Type: select Choices
en: Dutch
pt_BR: Holandês

note: Type: select Choices
en: German
pt_BR: Alemão

note: Type: select Choices
en: Finnish
pt_BR: Finlandês

note: Type: select Choices
en: French
pt_BR: Francês

note: Type: select Choices
en: Polish
pt_BR: Polonês

note: Type: select Choices
en: Spanish
pt_BR: Espanhol

note: Type: select Choices
en: Swedish
pt_BR: Sueco

note: Type: select Choices
en: Vietnamese
pt_BR: Vietnamita

note: Type: select Default You must NOT translate this string, but you can change its value. The comment between brackets is used to distinguish this msgid from the one in the Choices list; you do not have to worry about them, and have to simply choose a msgstr among the English values listed in the Choic
en: English[ default language ]
pt_BR: Inglês[ idioma padrão ]

note: Type: select Description
en: Language for smb2www pages:
pt_BR: Idioma para as páginas smb2www:

note: Type: select Description
en: Smb2www can generate its HTML pages in several languages.
pt_BR: O smb2www pode gerar suas páginas HTML em vários idiomas.

note: Type: select Description
en: Please choose the language you want to use on generated pages.
pt_BR: Por favor, escolha o idioma que deseja usar nas páginas geradas.
