debconf 1.5.82 - en to ro translation catalogue (77 entries)

en: falling back to frontend: %s
ro: se recurge la interfața de rezervă: %s

en: unable to initialize frontend: %s
ro: nu se poate inițializa interfața: %s

en: Unable to start a frontend: %s
ro: Nu se poate porni interfața: %s

en: Config database not specified in config file.
ro: Baza de date de configurări nu este specificată în fișierul de configurare.

en: Template database not specified in config file.
ro: Baza de date pentru șabloane nu este specificată în fișierul de configurare.

en: The Sigils and Smileys options in the config file are no longer used. Please remove them.
ro: Opțiunile Sigils și Smileys din fișierul de configurare nu mai sunt folosite. Vă rugăm să le ștergeți.

en: Problem setting up the database defined by stanza %s of %s.
ro: Problemă la configurarea bazei de date definită de paragraful %s din %s.

en:   -f,  --frontend		Specify debconf frontend to use.
      -p,  --priority		Specify minimum priority question to show.
           --terse			Enable terse mode.
ro:   -f,  --frontend		Specifică interfața debconf de utlizat.
      -p,  --priority		Specifică prioritatea minimă a întrebărilor ce urmează să fie afișate.
           --terse			Activează modul concis.

en: Ignoring invalid priority "%s"
ro: Se ignoră prioritatea nevalidă „%s”

en: Valid priorities are: %s
ro: Prioritățile valide sunt: %s

en: Choices
ro: Opțiuni

en: yes
ro: da

en: no
ro: nu

en: (Enter zero or more items separated by a comma followed by a space (', ').)
ro: (Introduceți zero sau mai multe elemente separate de virgulă urmată de un spațiu (', ').)

en: _Help
ro: _Ajutor

en: Help
ro: Ajutor

en: Debconf is not confident this error message was displayed, so it mailed it to you.
ro: «debconf» nu poate garanta că acest mesaje de eroare a fost afișat, în consecință acesta a fost expediat ca mesaj de poștă electronică.

en: Debconf
ro: «debconf»

en: Debconf, running at %s
ro: «debconf», rulând în %s

en: Input value, "%s" not found in C choices! This should never happen. Perhaps the templates were incorrectly localized.
ro: Valoarea introdusă „%s” nu a fost găsită în opțiunile C! Acest lucru nu ar fi trebuit să se întâmple. Poate că șabloanele au fost traduse incorect.

en: none of the above
ro: niciunul din cele de mai sus

en: Enter the items or ranges you want to select, separated by spaces.
ro: Introduceți elementele sau intervalele pe care doriți să le alegeți, separate de spații.

en: Unable to load Debconf::Element::%s. Failed because: %s
ro: Nu se poate încărca Debconf::Element::%s. Eșuare datorată: %s

en: Configuring %s
ro: Se configurează %s

en: TERM is not set, so the dialog frontend is not usable.
ro: TERM nu este specificat, în consecință interfața „dialog” nu este utilizabilă.

en: Dialog frontend is incompatible with emacs shell buffers
ro: Interfața „dialog” este incompatibilă cu memoriile tampon din shell-ul emacs

en: Dialog frontend will not work on a dumb terminal, an emacs shell buffer, or without a controlling terminal.
ro: Interfața „dialog” nu va funcționa pe un terminal simplu, o memorie tampon din shell-ul emacs sau fără un terminal de control.

en: No usable dialog-like program is installed, so the dialog based frontend cannot be used.
ro: Nu este instalat nici un program de tip „dialog” utilizabil în consecință interfața „dialog” nu poate fi folosită.

en: Dialog frontend requires a screen at least 13 lines tall and 31 columns wide.
ro: Interfața „dialog” are nevoie de un ecran de cel puțin 13 linii înălțime și 31 coloane lățime.

en: Package configuration
ro: Configurația pachetului

en: You are using the editor-based debconf frontend to configure your system. See the end of this document for detailed instructions.
ro: Utilizați interfața «debconf» bazată pe „editor” pentru a vă configura sistemul. A se vedea sfârșitul acestui document pentru instrucțiuni detaliate.

en: The editor-based debconf frontend presents you with one or more text files to edit. This is one such text file. If you are familiar with standard unix configuration files, this file will look familiar to you -- it contains comments interspersed with configuration items. Edit the file, changing any items as necessary, and then save it and exit. At that point, debconf will read the edited file, and use the values you entered to configure the system.
ro: Interfața «debconf» bazată pe „editor” vă prezintă unul sau mai multe fișiere text pentru editare. Acesta este unul dintre aceste de fișiere. Dacă sunteți familiarizat cu fișierele de configurare standard unix, acest fișier vă va părea familiar - conține comentarii intercalate cu elemente de configurare. Editați fișierul, modificând orice element după cum considerați că este necesar, apoi salvați-l și ieșiți. În acel moment, «debconf» va citi fișierul editat și va folosi valorile pe care le-ați introdus pentru a configura sistemul.

en: Really quit configuration?
ro: Chiar renunțați la configurare?

en: If you quit this configuration dialog, then the package being configured will probably fail to install, and you may have to fix it manually. This may be especially difficult if you are in the middle of a large upgrade.
ro: Dacă ieșiți din această fereastră de configurare, este posibil ca pachetul în curs de configurare să nu reușească să se instaleze și va trebui să remediați manual această problemă. Acest lucru poate fi deosebit de dificil dacă vă aflați în mijlocul unei actualizări importante.

en: You may need to quit anyway if you are stuck in a configuration loop due to a buggy package.
ro: Este posibil să trebuiască să renunțați oricum dacă sunteți blocat într-o buclă de configurare din cauza unui pachet cu anumite erori.

en: _Quit
ro: _Ieșire

en: Continue
ro: Continuare

en: Debconf on %s
ro: «debconf» în %s

en: _Next
ro: Î_nainte

en: _Back
ro: În_apoi

en: This frontend requires a controlling tty.
ro: Această interfață necesită un terminal (tty) de control.

en: Term::ReadLine::GNU is incompatable with emacs shell buffers.
ro: Term::ReadLine::GNU este incompatibil cu memoriile tampon din shell-ul emacs.

en: More
ro: Mai mult

en: Note: Debconf is running in web mode. Go to http://localhost:%i/
ro: Notă: «debconf» rulează în modul web. Accesați http://localhost:%i/

en: Back
ro: Înapoi

en: Next
ro: Înainte

en: warning: possible database corruption. Will attempt to repair by adding back missing question %s.
ro: avertisment: posibilă deteriorare a bazei de date. Se va încerca o reparare prin reintroducerea întrebării lipsă %s.

en: Template #%s in %s has a duplicate field "%s" with new value "%s". Probably two templates are not properly separated by a lone newline.
ro: Șablonul #%s din %s are un câmp duplicat „%s” cu valoarea nouă „%s”. Probabil că două șabloane nu sunt separate corespunzător de o singură linie nouă.

en: Unknown template field '%s', in stanza #%s of %s
ro: Câmp de șablon necunoscut „%s”, în paragraful nr.%s din %s

en: Template parse error near `%s', in stanza #%s of %s
ro: Eroare de analiză a șablonului lângă „%s”, în paragraful nr.%s din %s

en: Template #%s in %s does not contain a 'Template:' line
ro: Șablonul nr.%s din %s nu conține o linie „Template:”

en: must specify some debs to preconfigure
ro: trebuie precizate pachete „deb” pentru preconfigurare

en: delaying package configuration, since apt-utils is not installed
ro: se amână configurarea pachetului, deoarece pachetul „apt-utils” nu este instalat

en: unable to re-open stdin: %s
ro: nu se poate redeschide intrarea standard: %s

en: apt-extracttemplates failed: %s
ro: «apt-extracttemplates» a eșuat: %s

en: Extracting templates from packages: %d%%
ro: Se extrag șabloanele din pachetele: %d%%

en: Preconfiguring packages ...
ro: Se preconfigurează pachetele ...

en: template parse error: %s
ro: eroare la analizarea șablonului: %s

en: debconf: can't chmod: %s
ro: «debconf»: nu se poate executa «chmod»: %s

en: %s failed to preconfigure, with exit status %s
ro: %s a eșuat la preconfigurare, cu starea de eroare %s

en: Usage: dpkg-reconfigure [options] packages
      -u,  --unseen-only		Show only not yet seen questions.
           --default-priority	Use default priority instead of low.
           --force			Force reconfiguration of broken packages.
           --no-reload		Do not reload templates. (Use with caution.)
ro: Utilizare: dpkg-reconfigure [opțiuni] pachete
      -u,  --unseen-only		Arată doar întrebările care nu au fost văzute încă.
           --default-priority	Utilizează prioritatea implicită în locul celei joase.
           --force			Forțează reconfigurarea pachetelor deteriorate.
           --no-reload		Nu reîncarcă șabloanele. (Folosiți cu grijă.)

en: %s must be run as root
ro: %s trebuie rulat ca superutilizator

en: please specify a package to reconfigure
ro: trebuie să specificați un pachet pentru reconfigurare

en: %s is not installed
ro: %s nu este instalat

en: %s is broken or not fully installed
ro: %s este deteriorat sau instalat parțial

en: Usage: debconf-communicate [options] [package]
ro: Utilizare: debconf-communicate [opțiuni] [pachet]

en: debconf-mergetemplate: This utility is deprecated. You should switch to using po-debconf's po2debconf program.
ro: debconf-mergetemplate: Acest instrument este învechit. Ar trebui să folosiți în schimb programul «po2debconf» din pachetul „po-debconf”.

en: Usage: debconf-mergetemplate [options] [templates.ll ...] templates
ro: Utilizare: debconf-mergetemplate [opțiuni] [șabloane.ll ...] șabloane

en: 
            --outdated		Merge in even outdated translations.
    	--drop-old-templates	Drop entire outdated templates.
ro: 
            --outdated		Fuzionează inclusiv traducerile neactualizate.
    	--drop-old-templates	Renunță la toate șabloanele neactualizate.

en: %s is missing
ro: %s lipsește

en: %s is missing; dropping %s
ro: %s lipsește; se renunță la %s

en: %s is fuzzy at byte %s: %s
ro: %s este confuz la octetul %s: %s

en: %s is fuzzy at byte %s: %s; dropping it
ro: %s este confuz la octetul %s: %s; se renunță la el

en: %s is outdated
ro: %s este învechit

en: %s is outdated; dropping whole template!
ro: %s este învechit, se renunță la întregul șablon!

en: Usage: debconf [options] command [args]
ro: Utilizare: debconf [opțiuni] comandă [argumente]

en: 
      -o,  --owner=package		Set the package that owns the command.
ro: 
      -o,  --owner=pachet		Stabilește pachetul căruia îi aparține comanda.
