debconf 1.5.7 - en to da translation catalogue (70 entries)

en: falling back to frontend: %s
da: falder tilbage på brugerflade: %s

en: unable to initialize frontend: %s
da: kunne ikke klargøre brugerflade: %s

en: Unable to start a frontend: %s
da: Kunne ikke starte en brugerflade: %s

en: Config database not specified in config file.
da: Opsætningsdatabase ikke angivet i opsætningsfil

en: Template database not specified in config file.
da: Skabelondatabase ikke angivet i opsætningsfil

en: The Sigils and Smileys options in the config file are no longer used. Please remove them.
da: Sigils- og Smileys-tilvalg bruges ikke længere i opsætningsfilen. Fjern dem venligst.

en: Problem setting up the database defined by stanza %s of %s.
da: Opsætning af database, defineret ved kombination %s af %s, gav problemer.

en:   -f,  --frontend		Specify debconf frontend to use.
      -p,  --priority		Specify minimum priority question to show.
           --terse			Enable terse mode.
da:   -f,  --brugerflade		Anfør hvilken brugerflade til debconf der skal bruges.
      -p,  --prioritet		Anfør hvor lavt prioriterede spørgsmål der vises.
           --terse			Skær spørgsmål og information ned til et minimum.

en: Ignoring invalid priority "%s"
da: Ignorerer ugyldig prioritering "%s"

en: Valid priorities are: %s
da: Gyldige prioriteringer er: %s

en: Choices
da: Valg

en: yes
da: ja

en: no
da: nej

en: (Enter zero or more items separated by a comma followed by a space (', ').)
da: (Vælg nul eller flere punkter, adskilt af komma fulgt af mellemrum (', ').)

en: _Help
da: _Hjælp

en: Help
da: Hjælp

en: Debconf was not configured to display this error message, so it mailed it to you.
da: Debconf var ikke indstillet til at vise denne fejlmeddelelse, så den sendte den til dig.

en: Debconf, running at %s
da: Debconf, kørende på %s

en: Input value, "%s" not found in C choices! This should never happen. Perhaps the templates were incorrectly localized.
da: Værdi på inddata "%s" fandtes ikke i C-valg! Dette burde aldrig ske. Måske var sprogtilpasningen af skabelonerne forkert.

en: none of the above
da: ingen af ovenstående

en: Enter the items you want to select, separated by spaces.
da: Vælg de ønskede punkter, adskilt af mellemrum.

en: Unable to load Debconf::Element::%s. Failed because: %s
da: Kunne ikke indlæse Debconf::Element::%s. Fejlede pga.: %s

en: Configuring %s
da: Sætter %s op

en: TERM is not set, so the dialog frontend is not usable.
da: TERM er ikke sat, så dialog-brugerfladen kan ikke bruges

en: Dialog frontend is incompatible with emacs shell buffers
da: Dialog-brugerflade er ikke forenelig med Emacs-skalbuffere

en: Dialog frontend will not work on a dumb terminal, an emacs shell buffer, or without a controlling terminal.
da: Dialog-brugerfladen vil ikke virke på en 'dum' terminal, en Emacs-skalbuffer eller uden en styrende terminal.

en: No usable dialog-like program is installed, so the dialog based frontend cannot be used.
da: Der er ikke installeret noget brugbart dialoglignende program, så den dialogbaserede brugerflade kan ikke bruges.

en: Dialog frontend requires a screen at least 13 lines tall and 31 columns wide.
da: Dialog-brugerfladen behøver en skærm, min. 13 linjer høj og 31 kolonner bred.

en: Package configuration
da: Pakke-opsætning

en: You are using the editor-based debconf frontend to configure your system. See the end of this document for detailed instructions.
da: Du bruger debconfs editorbaserede brugerflade til at sætte dit system op. Se slutningen af dette dokument for detaljerede instruktioner.

en: The editor-based debconf frontend presents you with one or more text files to edit. This is one such text file. If you are familiar with standard unix configuration files, this file will look familiar to you -- it contains comments interspersed with configuration items. Edit the file, changing any items as necessary, and then save it and exit. At that point, debconf will read the edited file, and use the values you entered to configure the system.
da: Debconfs editorbaserede brugerflade giver dig en eller flere tekstfiler til redigering. Dette er en sådan tekstfil. Hvis du er bekendt med standard Unix-opsætningsfiler, vil denne fil se bekendt ud - den indeholder kommentarer og opsætningselementer. Redigér filen, ændr alle elementer i det omfang det er nødvendigt, gem den og afslut så. Derefter vil debconf læse den redigerede fil og bruge værdierne du indtastede til at sætte systemet op.

en: Debconf on %s
da: Debconf på %s

en: This frontend requires a controlling tty.
da: Denne brugerflade behøver en styrende tty.

en: Term::ReadLine::GNU is incompatable with emacs shell buffers.
da: Term::ReadLine::GNU er ikke forenelig med Emacs-skalbuffere.

en: More
da: Mere

en: Note: Debconf is running in web mode. Go to http://localhost:%i/
da: Bemærk: Debconf kører i webtilstand. Gå til http://localhost:%i/

en: Back
da: Tilbage

en: Next
da: Næste

en: warning: possible database corruption. Will attempt to repair by adding back missing question %s.
da: advarsel: database måske ødelagt. Vil forsøge at reparere ved at gentilføje manglende spørgsmål %s.

en: Template #%s in %s has a duplicate field "%s" with new value "%s". Probably two templates are not properly separated by a lone newline.
da: Skabelon nr. %s i %s har et dubletfelt "%s" med en ny værdi "%s". Det kan være fordi at to skabeloner ikke er adskilt rigtigt med en tom ny linje.

en: Unknown template field '%s', in stanza #%s of %s
da: Ukendt skabelonfelt `%s', i kombination nr. %s af %s

en: Template parse error near `%s', in stanza #%s of %s
da: Fortolkningsfejl i skabelon, nær `%s', i kombination nr. %s af %s

en: Template #%s in %s does not contain a 'Template:' line
da: Skabelon nr. %s i %s indeholder ikke en 'Template:'-linje

en: unable to re-open stdin: %s
da: kunne ikke genåbne standardinddata: %s

en: must specify some debs to preconfigure
da: er nødt til at angive nogle debianpakker for at prækonfigurere

en: delaying package configuration, since apt-utils is not installed
da: udsætter pakkeopsætning da apt-utils ikke er installeret

en: apt-extracttemplates failed: %s
da: apt-extracttemplates fejlede: %s

en: Extracting templates from packages: %d%%
da: Udtrækker skabeloner fra pakker: %d%%

en: Preconfiguring packages ...
da: Prækonfigurerer pakker ...

en: template parse error: %s
da: Fortolkningsfejl i skabelon: %s

en: debconf: can't chmod: %s
da: debconf: kan ikke chmod: %s

en: %s failed to preconfigure, with exit status %s
da: %s fejlede i prækonfigurering med afslutningsstatus %s

en: Usage: dpkg-reconfigure [options] packages
      -a,  --all			Reconfigure all packages.
      -u,  --unseen-only		Show only not yet seen questions.
           --default-priority	Use default priority instead of low.
           --force			Force reconfiguration of broken packages.
da: Brug: dpkg-reconfigure [tilvalg] pakker
      -a, --all			Genopsæt alle pakker.
      -u, --unseen-only		Vis kun spørgsmål som ikke tidligere har være vist.
          --default-priority	Brug standardprioritering i stedet for lav.
          --force			Gennemtving genopsætning af brudte pakker.

en: %s must be run as root
da: %s skal køres som root

en: please specify a package to reconfigure
da: angiv venligst pakken som skal genopsættes

en: %s is not installed
da: %s er ikke installeret

en: %s is broken or not fully installed
da: %s har brudte afhængigheder eller ikke fuldt installeret

en: Cannot read status file: %s
da: Kan ikke læse statusfil: %s

en: Usage: debconf-communicate [options] [package]
da: Brug: debconf-communicate [tilvalg] [pakke]

en: debconf-mergetemplate: This utility is deprecated. You should switch to using po-debconf's po2debconf program.
da: debconf-mergetemplate: Det frarådes at bruge dette program. Du bør i stedet bruge programmet po2debconf fra pakken po-debconf.

en: Usage: debconf-mergetemplate [options] [templates.ll ...] templates
da: Brug: debconf-mergetemplate [tilvalg] [skabeloner.ll ...] skabeloner

en: 
            --outdated		Merge in even outdated translations.
    	--drop-old-templates	Drop entire outdated templates.
da: 
            --outdated		Indflet også forældede oversættelser.
    	--drop-old-templates	Udelad forældede skabeloner i deres helhed.

en: %s is missing
da: %s mangler

en: %s is missing; dropping %s
da: %s mangler; udelader %s

en: %s is fuzzy at byte %s: %s
da: %s er uafklaret ved byte %s: %s

en: %s is fuzzy at byte %s: %s; dropping it
da: %s er uafklaret ved byte %s: %s; udelader den

en: %s is outdated
da: %s er forældet

en: %s is outdated; dropping whole template!
da: %s er forældet; udelader hele skabelonen!

en: Usage: debconf [options] command [args]
da: Brug: debconf [tilvalg] kommando [argumenter]

en: 
      -o,  --owner=package		Set the package that owns the command.
da: 
      -o,  --owner=pakke		Sæt pakke der ejer kommando.
