smb2www 980804-31 - en to vi translation catalogue (26 entries)

note: Type: note Description
en: smb2www is DISABLED by default
vi: smb2www bị TẮT theo mặc định

note: Type: note Description
en: If enabled, by default smb2www will allow anyone to browse your network.
vi: Bật thì mặc định là smb2www cho phép mọi người duyệt qua mạng của bạn.

note: Type: note Description
en: Probably this is not what you want to happen. Please modify your web server configuration to suit. Please read /usr/share/doc/smb2www/index.html for more information (Especially FAQ 4) on how to do this for Apache.
vi: Rất có thể là bạn không muốn trường hợp này xảy ra. Hãy sửa đổi cấu hình của trình phục vụ Web một cách thích hợp. Vui lòng đọc tập tin « /usr/share/doc/smb2www/index.html » để tìm thêm thông tin (nhất là FAQ 4 [Hỏi Đáp 4]) về cách làm như thế cho Apache.

note: Type: boolean Description
en: Do you want to enable smb2www?
vi: Bạn có muốn hiệu lực smb2www không?

note: Type: boolean Description
en: Turn this option on if you want to enable smb2www.
vi: Bật tùy chọn này nếu bạn muốn hiệu lực smb2www.

note: Type: boolean Description
en: Note that you can enable smb2www at any time by running
      dpkg-reconfigure smb2www
    command.
vi: Ghi chú rằng bạn có thể hiệu lực smb2www vào bất cứ lúc nào,
    bằng cách chạy lệnh cấu hình lại gói « dpkg-reconfigure smb2www ».

note: Type: string Description
en: Master browser server:
vi: Trình phục vụ duyệt chủ :

note: Type: string Description
en: Please enter name of the server which will be used by smb2www as a master browser.
vi: Hãy gõ tên của trình phục vụ sẽ được smb2www dùng làm trình duyệt chủ.

note: Type: select Choices
en: English
vi: tiếng Anh

note: Type: select Choices
en: Czech
vi: tiếng Séc

note: Type: select Choices
en: Dutch
vi: tiếng Hoà

note: Type: select Choices
en: Finnish
vi: tiếng Phần Lan

note: Type: select Choices
en: French
vi: tiếng Pháp

note: Type: select Choices
en: Polish
vi: tiếng Ba Lan

note: Type: select Choices
en: Spanish
vi: tiếng Tây Ban Nha

note: Type: select Choices
en: Swedish
vi: tiếng Thuỵ Điển

note: Type: select Choices
en: Vietnamese
vi: Tiếng Việt

note: Type: select Default You must NOT translate this string, but you can change its value. The comment between brackets is used to distinguish this msgid from the one in the Choices list; you do not have to worry about them, and have to simply choose a msgstr among the English values listed in the Choic
en: English[ default language ]
vi: Vietnamese

note: Type: select Description
en: Language in which smb2www will generate its pages:
vi: Ngôn ngữ theo đó smb2www sẽ tạo ra các trang:

note: Type: select Description
en: Smb2www can generate its HTML pages in several languages.
vi: smb2www có khả năng tạo ra các trang HTML bằng vài ngôn ngữ khác nhau.

note: Type: select Description
en: Please choose one of them.
vi: Hãy chọn một ngôn ngữ.

note: Type: boolean Description
en: Do you want to install new version of config file?
vi: Bạn có muốn cài đặt phiên bản mới của tập tin cấu hình không?

note: Type: boolean Description
en: Current smb2www configuration file `/etc/smb2www/smb2www.conf' contains some variables (e.g. `bindir'), which sometimes needs to be changed on package upgrade, and some variables (like `masterbrowser'), which shouldn't.
vi: Tập tin cấu hình smb2www hiện thời « /etc/smb2www/smb2www.conf » chứa một số biến (v.d. « bindir ») có thể cần thay đổi khi nâng cấp gói, và một số biến (như « masterbrowser ») nên bảo tồn.

note: Type: boolean Description
en: It's very hard to maintain such file, so for better management of smb2www upgrades, the file has been split into two files: `/usr/share/smb2www/smb2www.default' and `/etc/smb2www/smb2www.conf'. The former will be overwritten on each upgrade, the latter - will not. Variables defined in the latter file will override variables defined in the former.
vi: Rất khó để duy trì tập tin như vậy, thì để quản lý khá hơn việc nâng cấp smb2www, tập tin đã chia ra hai tập tin riêng: « /usr/share/smb2www/smb2www.default » và « /etc/smb2www/smb2www.conf ». Tập tin trước sẽ bị ghi đè vào mỗi lúc nâng cấp, còn tập tin sau sẽ không. Các biến được xác định trong tập tin sau sẽ có quyền cao hơn biến trong điều trước.

note: Type: boolean Description
en: Your current smb2www config file will be saved as
     `/etc/smb2www/smb2www.conf.saved_by_postinst'
vi: Tập tin cấu hình smb2www hiện thời sẽ được lưu dạng
    « /etc/smb2www/smb2www.conf.saved_by_postinst ».

note: Type: boolean Description
en: If you don't choose this option, smb2www probably will not work. In that case please compare your config file with `/usr/share/smb2www/smb2www.default', and adjust it as needed.
vi: Nếu bạn không chọn tùy chọn này thì rất có thể là smb2www sẽ không hoạt động được. Trong trường hợp đó, bạn hãy so tập tin cấu hình với tập tin « /usr/share/smb2www/smb2www.default », và điều chỉnh như cần thiết.
