release-notes 6.0 release-notes.po - en to da translation catalogue (40 entries)

en: en
da: da

en: Release Notes for &debian; &release; (&releasename;), &arch-title;
da: Udgivelsesnoter til &debian; &release; (&releasename;), &arch-title;

en: <ulink url="http://www.debian.org/doc/">The Debian Documentation Project</ulink>
da: <ulink url="http://www.debian.org/doc/">Debian-dokumentationsprojektet</ulink>

en: There were more people!
da: Og mange flere!

en: February 4th, 2011
da: 4. februar, 2011

en: This document is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License, version 2, as published by the Free Software Foundation.
da: Dette dokument er fri software. Du kan videredistribuere og/eller modificere det under de betingelser, som er angivet i GNU General Public License, version 2, som er udgivet af Free Software Foundation.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
da: Dette dokument distribueres i håb om at det vil vise sig nyttigt, men UDEN NOGEN FORM FOR GARANTI, uden selv de underforståede garantier omkring SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Yderligere detaljer kan læses i GNU General Public License.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA.
da: Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med dette dokument. Hvis ikke, så skriv til Free software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: The license text can also be found at <ulink url="http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.html"/> and <filename>/usr/share/common-licenses/GPL-2</filename> on &debian;.
da: Licensteksten kan også findes på <ulink url="http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.html"/> og <filename>/usr/share/common-licenses/GPL-2</filename> på &debian;.

en: Contributors to the Release Notes
da: Bidragydere til udgivelsesnoterne

en: Many people helped with the release notes, including, but not limited to
da: Mange har hjulpet til med udgivelsesnoterne, blandt andre

en: previous releases
da: tidligere udgaver

en: previous release
da: tidligere udgave

en: various contributions
da: forskellige bidrag

en: description of GM965 issue
da: beskrivelse af GM965-problemet

en: Lenny installation
da: Lenny-installation

en: backports
da: bagudporteringer

en: rework X11 upgrade
da: omarbejdning af X11-opgraderingen

en: previous release (Etch)
da: tidligere udgave (Etch)

en: innumerable contributions
da: utallige bidrag

en: ARM port issues
da: Problemer med ARM-porteringen

en: previous release (Etch), Squeeze release
da: tidligere udgave (Etch), Squeeze-udgaven

en: German translation, innumerable contributions
da: Tysk oversættelse, utallige andre bidrag

en: syslog issues
da: syslog-problemer

en: English fixes
da: Korrektur til engelsk udgave

en: description of NFS issues
da: beskrivelse af NFS-problemer

en: editors motivation manager
da: ansvarlig for at opmuntre andre forfattere

en: Japanese translation (coordination), innumerable contributions
da: Koordination af japansk oversættelse, utallige andre bidrag

en: kernel version note
da: kerneversionsnote

en: description of d-i Braille support
da: beskrivelse af blindeskriftsunderstøttelse i installationsprogrammet

en: description of Apache issues
da: beskrivelse af Apache-problemer

en: Debian CDs
da: Debian cd'er

en: description of "proposed-update"
da: beskrivelse af "proposed-update"

en: </author>, and <author> <firstname>W. Martin</firstname> <surname>Borgert</surname>
da: </author>, och <author> <firstname>W. Martin</firstname> <surname>Borgert</surname>

en: editing Lenny release, switch to DocBook XML
da: redigering af Lenny-udgaven, overgang til DocBook-XML

note: translator names here, depending on language! </para><para>Translated into Klingon by: <author> <firstname>Firstname1</firstname> <surname>Surname1</surname> <contrib>Foo translation</contrib> </author>, <firstname>Firstname2</firstname> <surname>Surname2</surname> </author
en: This document has been translated into many languages.  Many thanks to the translators!
da: Dette dokument er oversat til mange sprog.  Mange tak til alle oversætterne!</para><para>Oversat til dansk af: <author> <firstname>Joe</firstname> <surname>Hansen</surname></author>, <author> <firstname>Torben Grøn</firstname> <surname>Helligsø</surname></author>, <author> <firstname>Morten Bo</firstname> <surname>Johansen</surname></author>, <author> <firstname>Ask Hjorth</firstname> <surname>Larsen</surname></author>, <author> <firstname>Nicky</firstname> <surname>Thomassen</surname></author>,</para><para>Dansk-gruppen

en: Blu-ray Disc
da: blu-ray-disk

en: CD
da: cd

en: CD-ROM
da: cd-rom

en: DVD
da: dvd
