dselect 1.17.22 - en to ja translation catalogue (263 entries)

en: Search for ?
ja: 検索項目?

en: Error:
ja: エラー:

en: Help:
ja: ヘルプ:

en: Press ? for help menu, . for next topic, <space> to exit help.
ja: ヘルプメニュー:?, 次のトピック:., ヘルプの終了:<スペース>

en: Help information is available under the following topics:
ja: 以下のトピックからヘルプ情報を利用できます:

en: Press a key from the list above, <space> or `q' to exit help,
      or `.' (full stop) to read each help page in turn.
ja: 上のリストからキーを入力してください。<space>、`q' でヘルプを終了します。
    または <.> でヘルプページを順次見ていくことができます。

en: error reading keyboard in help
ja: ヘルプのキーボード読み込みエラーです

en: ioctl(TIOCGWINSZ) failed
ja: ioctl(TIOCGWINSZ) に失敗しました

en: doupdate in SIGWINCH handler failed
ja: SIGWINCH ハンドラ内の doupdate に失敗しました

en: failed to restore old SIGWINCH sigact
ja: 古い SIGWINCH sigact の復帰に失敗しました

en: failed to restore old signal mask
ja: ペースト中に p1 のオープン (fdopen) に失敗しました

en: failed to get old signal mask
ja: ペースト中に p1 のオープン (fdopen) に失敗しました

en: failed to get old SIGWINCH sigact
ja: 古い SIGWINCH sigact の取得に失敗しました

en: failed to block SIGWINCH
ja: SIGWINCH のブロックに失敗しました

en: failed to set new SIGWINCH sigact
ja: 新しい SIGWINCH sigact のセットに失敗しました

en: failed to allocate colour pair
ja: カラーペアの割り当てに失敗しました

en: failed to create title window
ja: タイトルウィンドウの作成に失敗しました

en: failed to create whatinfo window
ja: 情報ウィンドウの作成に失敗しました

en: failed to create baselist pad
ja: 基本リストパッドの作成に失敗しました

en: failed to create heading pad
ja: ヘディングパッドの作成に失敗しました

en: failed to create thisstate pad
ja: ディスステートパッドの作成に失敗しました

en: failed to create info pad
ja: 情報パッドの作成に失敗しました

en: failed to create query window
ja: ディレクトリの作成に失敗しました

en: Keybindings
ja: キーバインド

en:   -- %d%%, press
ja:  -- %d%%、

en: %s for more
ja: %s でスクロール

en: %s to go back
ja: %s キーで戻る

en: [not bound]
ja: [未割り当て]

en: Scroll onwards through help/information
ja: ヘルプ/情報を前方にスクロールする

en: Scroll backwards through help/information
ja: ヘルプ/情報を後方にスクロールする

en: Move up
ja: 上へ

en: Move down
ja: 下へ

en: Go to top of list
ja: リストの先頭へ

en: Go to end of list
ja: リストの最後へ

en: Request help (cycle through help screens)
ja: ヘルプの呼び出し (ヘルプ画面を循環する)

en: Cycle through information displays
ja: 情報画面を切り替える

en: Redraw display
ja: 再描画

en: Scroll onwards through list by 1 line
ja: 一覧を 1 行ごとに前方にスクロールする

en: Scroll backwards through list by 1 line
ja: 一覧を 1 行ごとに後方にスクロールする

en: Scroll onwards through help/information by 1 line
ja: ヘルプ/情報を 1 行ごとに前方にスクロールする

en: Scroll backwards through help/information by 1 line
ja: ヘルプ/情報を 1 行ごとに後方にスクロールする

en: Scroll onwards through list
ja: 一覧を前方にスクロールする

en: Scroll backwards through list
ja: 一覧を後方にスクロールする

en: Mark package(s) for installation
ja: インストール用にマーク

en: Mark package(s) for deinstallation
ja: 削除用にマーク

en: Mark package(s) for deinstall and purge
ja: 削除・完全削除用にマーク

en: Make highlight more specific
ja: ハイライト部をより詳細に

en: Make highlight less specific
ja: ハイライト部をよりおおまかに

en: Search for a package whose name contains a string
ja: 指定した文字を含むパッケージの名前を検索

en: Repeat last search
ja: 再検索

en: Swap sort order priority/section
ja: 優先度/分類 (priority/section) 順でのソートの変換

en: Quit, confirming, and checking dependencies
ja: 終了、依存関係の調査を行う

en: Quit, confirming without check
ja: 終了、調査を行わない

en: Quit, rejecting conflict/dependency suggestions
ja: 終了、依存関係や競合解決の提案を破棄する

en: Abort - quit without making changes
ja: 中断 - 変更を行わずに終了

en: Revert to old state for all packages
ja: すべてのパッケージについて古い状態に戻す

en: Revert to suggested state for all packages
ja: すべてのパッケージについて提案された状態に戻す

en: Revert to directly requested state for all packages
ja: すべてのパッケージについて直接要求した状態に戻す

en: Revert to currently installed state for all packages
ja: すべてのパッケージについて現在のインストール済み状態に戻す

en: Select currently-highlighted access method
ja: 現在ハイライト表示されているアクセス方法を選択する

en: Quit without changing selected access method
ja: 選択されたアクセス方法を変更せずに終了する

en: Keystrokes
ja: キー操作

en: Motion keys: Next/Previous, Top/End, Up/Down, Backwards/Forwards:
      j, Down-arrow         k, Up-arrow             move highlight
      N, Page-down, Space   P, Page-up, Backspace   scroll list by 1 page
      ^n                    ^p                      scroll list by 1 line
      t, Home               e, End                  jump to top/end of list
      u                     d                       scroll info by 1 page
      ^u                    ^d                      scroll info by 1 line
      B, Left-arrow         F, Right-arrow          pan display by 1/3 screen
      ^b                    ^f                      pan display by 1 character
    
    Mark packages for later processing:
     +, Insert  install or upgrade      =, H  hold in present state
     -, Delete  remove                  :, G  unhold: upgrade or leave uninstalled
     _          remove & purge config
                                                 Miscellaneous:
    Quit, exit, overwrite (note capitals!):       ?, F1 request help (also Help)
     Return  Confirm, quit (check dependencies)   i, I  toggle/cycle info displays
       Q     Confirm, quit (override dep.s)       o, O  cycle through sort options
     X, Esc  eXit, abandoning any changes made   v, A, V  change status display opts
       R     Revert to state before this list      ^l   redraw display
       U     set all to sUggested state             /   search (Return to cancel)
       D     set all to Directly requested state  n, \  repeat last search
ja: 移動キー: 次候補/前候補、先頭/最後尾ジャンプ、上/下/左/右スクロール:
      j, 下矢印キー         k, 上矢印キー           ハイライトを移動
      N, Page-down, Space   P, Page-up, Backspace   リストを 1 ページスクロール
      ^n                    ^p                      リストを 1 行スクロール
      t, Home               e, End                  リストの先頭/最後にジャンプ
      u                     d                       情報を 1 ページスクロール
      ^u                    ^d                      情報を 1 行スクロール
      B, 左矢印キー         F, 右矢印キー           1/3 画面だけ水平移動
      ^b                    ^f                      1 文字だけ水平移動
    
    後で処理するためにパッケージにマークを付ける:
     +, Insert  インストールまたはアップグレード   =, H  現在の状態を維持 (hold)
     -, Delete  削除                             :, G  維持 (hold) 解除: アップグレードまたはインストールしない
     _          (設定ファイルも含め) 完全削除
                                                 その他:
    終了、中止、上書き (大文字に注意!):      ?, F1 ヘルプ (または Help)
     Return  確認後、終了 (依存関係を照合)   i, I  情報画面の切り替え
       Q     確認後、終了 (依存関係を無視)   o, O  ソートオプションの切り替え
     X, Esc  中止 (eXit)。変更は破棄する     v, A, V ステータス画面オプションの変更
       R     前のリスト状態に戻す            ^l    画面の再描画
       U     提案された状態にすべて従う      /     検索 (リターンでキャンセル)
       D     直接要求された状態にすべて従う  n, \  検索次候補

en: Introduction to package selections
ja: パッケージ選択の手引き

en: Welcome to dselect's main package listing.
    
    You will be presented with a list of packages which are installed or available
    for installation.  You can navigate around the list using the cursor keys,
    mark packages for installation (using `+') or deinstallation (using `-').
    Packages can be marked either singly or in groups; initially you will see that
    the line `All packages' is selected.  `+', `-' and so on will affect all the
    packages described by the highlighted line.
    
    Some of your choices will cause conflicts or dependency problems; you will be
    given a sub-list of the relevant packages, so that you can solve the problems.
    
    You should read the list of keys and the explanations of the display.
    Much on-line help is available, please make use of it - press `?' at
    any time for help.
    
    When you have finished selecting packages, press <enter> to confirm changes,
    or `X' to quit without saving changes. A final check on conflicts and
    dependencies will be done - here too you may see a sublist.
    
    Press <space> to leave help and enter the list now.
ja: メインパッケージ一覧にようこそ。
    
    ここではインストール済み、またはインストール可能なパッケージの一覧が表示さ
    れます。カーソルキーを使ってパッケージリストを閲覧することができ、インスト
    ールするパッケージ (`+' キー使用) と削除するパッケージ (`-' キー使用)にマ
    ークを付けることができます。
    
    パッケージは個別に、またはグループごとにマークを付けます。最初に「すべての
    パッケージ」行を選択することもできます。`+'、`-' キー等の操作はハイライト
    された行に記載されたパッケージすべてに影響します。
    
    あなたの選択したパッケージのうち、競合や依存関係の問題を引き起こすものがあ
    るかもしれません。その場合、関連するパッケージがサブリストで表示されますの
    で、問題を解決してください。
    
    表示されているキーの一覧と説明に目を通しておいてください。多くのオンライン
    ヘルプも利用できるので、これを使ってみてください。`?' キーでいつでもヘルプ
    を参照できます。
            
    パッケージの選択を完了したら、リターンキーを入力し、変更を確認します
    (あるいは変更を保存せずに終了するには `X' を押します)。競合・依存関係の最終
    チェックが行われます。- 問題がある場合はサブリストで表示されます。
    
    <スペース> キーを押すとヘルプが終了し、パッケージ一覧画面になります。

en: Introduction to read-only package list browser
ja: パッケージ一覧ブラウザの手引き (リードオンリー)

en: Welcome to dselect's main package listing.
    
    You will be presented with a list of packages which are installed or available
    for installation.  Since you do not have the privilege necessary to update
    package states, you are in a read-only mode.  You can navigate around the
    list using the cursor keys (please see the `Keystrokes' help screen), observe
    the status of the packages and read information about them.
    
    You should read the list of keys and the explanations of the display.
    Much on-line help is available, please make use of it - press `?' at
    any time for help.
    
    When you have finished browsing, press `Q' or <enter> to quit.
    
    Press <space> to leave help and enter the list now.
ja: dselect メインパッケージ一覧にようこそ。
    
    
    ここではインストール済み、またはインストール可能なパッケージの一覧が表
    示されます。あなたにはパッケージ状態を更新する権限がありませんので、リ
    ードオンリーモードで実行されています。カーソルキーを使ってパッケージリ
    ストを閲覧することができ、パッケージのステータスを調べたりパッケージ情
    報を読んだりすることができます (`キーストローク' ヘルプ画面を参照してく
    ださい)。
    
    表示されているキーの一覧と説明に目を通しておいてください。多くのオンラ
    インヘルプも利用できるので、これを使ってみてください。`?' キーでいつで
    もヘルプを参照できます。
    
    閲覧を終えたら、`Q' またはリターンキーを押せば終了します。
    <スペース> キーを押すとヘルプが終了し、パッケージ一覧画面になります。

en: Introduction to conflict/dependency resolution sub-list
ja: 競合や依存関係解決用サブリストの手引き

en: Dependency/conflict resolution - introduction.
    
    One or more of your choices have raised a conflict or dependency problem -
    some packages should only be installed in conjunction with certain others, and
    some combinations of packages may not be installed together.
    
    You will see a sub-list containing the packages involved.  The bottom half of
    the display shows relevant conflicts and dependencies; use `i' to cycle between
    that, the package descriptions and the internal control information.
    
    A set of `suggested' packages has been calculated, and the initial markings in
    this sub-list have been set to match those, so you can just hit Return to
    accept the suggestions if you wish.  You may abort the change(s) which caused
    the problem(s), and go back to the main list, by pressing capital `X'.
    
    You can also move around the list and change the markings so that they are more
    like what you want, and you can `reject' my suggestions by using the capital
    `D' or `R' keys (see the keybindings help screen).  You can use capital `Q' to
    force me to accept the situation currently displayed, in case you want to
    override a recommendation or think that the program is mistaken.
    
    Press <space> to leave help and enter the sub-list; remember: press `?' for help.
ja: 依存関係/競合解決のための手引き
    
    あなたのパッケージ選択によって、1 つ以上の競合または依存関係の問題が発生し
    ました。
    つまり、ほかのパッケージも一緒にインストールしなければならない、または同時
    にインストールできないパッケージを選択しています。
    
    問題を含んだパッケージがサブリストに表示されています。画面の下半分には、関
    連する競合と依存関係が表示されています。パッケージ説明と内部コントロール情
    報に切り換えるには `i' キーを使用してください。
    
    該当するパッケージ群が「提案」する状態が調べられ、初期マークはそれに沿うよ
    うに設定されています。この提案を了承するならば単にリターンキーを押してくだ
    さい。問題を起こした変更を取り止め、メインパッケージリストに戻りたい場合は、
    大文字 `X' を入力してください。
    
    サブリストを移動して、あなたの要求に沿うようにパッケージのマークを変更する
    ことができます。デフォルトで与えられた提案を「拒否」するには、大文字 `D' 
    または `R' キーを使用してください (キー操作のヘルプ画面を参照してくださ
    い)。推奨を無視したい場合やプログラム側の誤りと考えられる場合に、現在表示さ
    れている状態で強制的に承諾させたいならば、大文字 `Q' を使用してください。
    
    ヘルプを終了してサブリストに戻るには <スペース> キーを入力します。
    `?' キーでヘルプの参照ができることを覚えておいてください。

en: Display, part 1: package listing and status chars
ja: 表示 (その1): パッケージ一覧とステータス文字

en: The top half of the screen shows a list of packages.  For each package you see
    four columns for its current status on the system and mark.  In terse mode (use
    `v' to toggle verbose display) these are single characters, from left to right:
    
     Error flag: Space - no error (but package may be in broken state - see below)
                  `R'  - serious error during installation, needs reinstallation;
     Installed state:     Space    - not installed;
                           `*'     - installed;
                           `-'     - not installed but config files remain;
       packages in these { `U'     - unpacked but not yet configured;
       states are not    { `C'     - half-configured (an error happened);
       (quite) properly  { `I'     - half-installed (an error happened);
       installed         { `W',`t' - triggers are awaited resp. pending.
     Old mark: what was requested for this package before presenting this list;
     Mark: what is requested for this package:
      `*': marked for installation or upgrade;
      `-': marked for removal, but any configuration files will remain;
      `=': on hold: package will not be processed at all;
      `_': marked for purge completely - even remove configuration;
      `n': package is new and has yet to be marked for install/remove/&c.
    
    Also displayed are each package's Priority, Section, name, installed and
    available version numbers (shift-V to display/hide) and summary description.
ja: 画面の上半面にはパッケージ一覧が表示されます。それぞれのパッケージは、シス
    テム上での現在のステータスを表す4つのマークがあります。簡易モードでは、
    1文字でステータスが表されており、左から次のような意味を持ちます
    (詳細表示は `v' でトグルできます):
    
     エラーフラグ: 空欄 - エラーなし (しかし、パッケージが壊れた状態の場合あり - 下記参照)
                  `R'   - インストール中に重大なエラー発生、再インストールが必要
     インストール状態:  空欄  - 未インストール
                         `*'  - インストール済み
                         `-'  - 未インストール (設定ファイルが残存)
     次の状態にある     { `U'  - 展開済みであるが設定していない
     パッケージは正しく { `C'  - 半設定 (設定中にエラーが発生)
     インストールされて { `I'  - 半インストール (エラーが発生)
     いません。         { `W',`t' - トリガが反応を待機中
     前回マーク: 現在表示のパッケージ一覧以前の該当パッケージに対する要求
     今回マーク: 該当パッケージに対する要求
      `*': インストール、またはアップグレードとしてマーク
      `-': 削除としてマーク。設定ファイルは削除しない
      `=': 維持 (hold)。パッケージは処理されない。
      `_': 完全削除としてマーク - 設定ファイルも削除する
      `n': 新規パッケージ、インストール/削除等のマークが未設定
    
    それぞれのパッケージについて、その優先度、セクション、パッケージ名、インス
    トール済みバージョンと利用可能バージョン(Shift-V で表示/非表示切り替え)、
    パッケージ要約説明も表示されます。

en: Display, part 2: list highlight; information display
ja: 表示 (その2): パッケージ一覧のハイライト。情報画面

en: * Highlight: One line in the package list will be highlighted.  It indicates
      which package(s) will be affected by presses of `+', `-' and `_'.
    
    * The dividing line in the middle of the screen shows a brief explanation of
      the status of the currently-highlighted package, or a description of which
      group is highlighted if a group line is.  If you don't understand the
      meaning of some of the status characters displayed, go to the relevant
      package and look at this divider line, or use the `v' key for a verbose
      display (press `v' again to go back to the terse display).
    
    * The bottom of the screen shows more information about the
      currently-highlighted package (if there is only one).
    
      It can show an extended description of the package, the internal package
      control details (either for the installed or available version of the
      package), or information about conflicts and dependencies involving the
      current package (in conflict/dependency resolution sublists).
    
      Use the `i' key to cycle through the displays, and `I' to hide the
      information display or expand it to use almost all of the screen.
ja: * ハイライト: パッケージ一覧の中で1行がハイライトされています。これは、
      `+'、'-'、`_' のキー操作が影響するパッケージを示しています。
    
    * 画面中央には分割行があり、現在ハイライトされているパッケージのステータス
      の簡潔な説明、またはグループ行がハイライトされている場合は該当グループの
      説明が示されています。表示されているステータス文字の意味がわからない場合、
      該当パッケージに移動して分割行の表示を見てください。または、`v' キーを
      使って詳細表示に切り替えることもできます (もう一度 `v' を入力すると簡易
      表示に戻ります)。
    
    * 画面下半面は現在ハイライトされているパッケージ (それがひとつだけの場合)
      の情報が示されています。
    
      表示可能な情報は、パッケージの詳細説明、(インストール済み、または利用可
      能バージョンの) パッケージコントロールファイルの記述、(競合/依存関係解決
      サブリストでは) 現在のパッケージの持つ競合/依存関係情報です。
    
      表示情報の切り替えは `i' キーで行えます。`I' キーで情報画面を非表示にし
      てパッケージ一覧を全画面で表示させることができます。

en: Introduction to method selection display
ja: メソッド選択画面の手引き

en: dselect and dpkg can do automatic installation, loading the package files to be
    installed from one of a number of different possible places.
    
    This list allows you to select one of these installation methods.
    
    Move the highlight to the method you wish to use, and hit Enter.  You will then
    be prompted for the information required to do the installation.
    
    As you move the highlight a description of each method, where available, is
    displayed in the bottom half of the screen.
    
    If you wish to quit without changing anything use the `x' key while in the list
    of installation methods.
    
    A full list of keystrokes is available by pressing `k' now, or from the help
    menu reachable by pressing `?'.
ja: dselect と dpkg は自動インストールが可能であり、インストールするパッケージ
    ファイルを複数の場所からロードできます。
    
    この一覧からインストールメソッドを選択することができます。
    
    使用したいメソッドにハイライトを移動し、Enter キーを入力してください。次に、
    そのインストールメソッドを実行するために必要な情報を入力するよう求められます。
    
    ハイライトの移動時には、画面の下半分にそれぞれのメソッドの説明が (もしあれば)
    表示されます。
    
    何も変更せずに終了したい場合は、インストールメソッド一覧画面で `x' キーを入力
    してください。
    
    キー操作一覧を参照するには、この画面で、または `?' キーを入力してヘルプメ
    ニュー画面に移ってから `k' キーを入力してください。

en: Keystrokes for method selection
ja: メソッド選択画面のキー操作

en: Motion keys: Next/Previous, Top/End, Up/Down, Backwards/Forwards:
      j, Down-arrow         k, Up-arrow             move highlight
      N, Page-down, Space   P, Page-up, Backspace   scroll list by 1 page
      ^n                    ^p                      scroll list by 1 line
      t, Home               e, End                  jump to top/end of list
      u                     d                       scroll info by 1 page
      ^u                    ^d                      scroll info by 1 line
      B, Left-arrow         F, Right-arrow          pan display by 1/3 screen
      ^b                    ^f                      pan display by 1 character
    (These are the same motion keys as in the package list display.)
    
    Quit:
     Return, Enter    select this method and go to its configuration dialogue
     x, X             exit without changing or setting up the installation method
    
    Miscellaneous:
      ?, Help, F1      request help
     ^l                redraw display
      /                search (just return to cancel)
      \                repeat last search
ja: 移動キー: 次候補/前候補、先頭/最後尾ジャンプ、上/下/左/右スクロール:
      j, 下矢印キー         k, 上矢印キー        ハイライトを移動
      N, Page-down, Space   P, Page-up, Backspace   リストを 1 ページスクロール
      ^n                    ^p                      リストを 1 行スクロール
      t, Home               e, End                  リストの先頭/最後にジャンプ
      u                     d                       情報を 1 ページスクロール
      ^u                    ^d                      情報を 1 行スクロール
      B, 左矢印キー         F, 右矢印キー           1/3 画面だけ水平移動
      ^b                    ^f                      1 文字だけ水平移動
    (これらはパッケージ一覧画面と同じ移動キーです。)
    
    終了:
     リターン, Enter   ハイライトされたメソッドを選択し、その設定画面へ進む
     x, X              インストールメソッドを変更、または設定せずに終了する
    
    その他:
      ?, Help, F1      ヘルプを参照
     ^l                画面を再描画
      /                検索 (リターンキーでキャンセル)
      \                検索次候補

en: Type dselect --help for help.
ja: ヘルプは dselect --help で参照できます。

en: [A]ccess
ja: アクセス(a)

en: Choose the access method to use.
ja: 使用するアクセス方法を選択する。

en: [U]pdate
ja: 更新(u)

en: Update list of available packages, if possible.
ja: 可能なら取得可能パッケージ一覧を更新する。

en: [S]elect
ja: 選択(s)

en: Request which packages you want on your system.
ja: システムにインストールしたいパッケージを選択する。

en: [I]nstall
ja: 導入(i)

en: Install and upgrade wanted packages.
ja: 要求したパッケージのインストール・更新を行う。

en: [C]onfig
ja: 設定(c)

en: Configure any packages that are unconfigured.
ja: 未設定のパッケージを設定する。

en: [R]emove
ja: 削除(r)

en: Remove unwanted software.
ja: 不必要なソフトを削除する。

en: [Q]uit
ja: 終了(q)

en: Quit dselect.
ja: dselect を終了する。

en: menu
ja: メニュー

en: Debian `%s' package handling frontend version %s.
ja: Debian `%s' パッケージ管理フロントエンド バージョン %s。

en: This is free software; see the GNU General Public License version 2 or
    later for copying conditions. There is NO warranty.
ja: これはフリーソフトです; コピー条件については GNU 一般公有使用許諾書バージョン
    2 もしくはそれ以降を参照してください。このソフトウェアは無保証です。

en: <standard output>
ja: <標準出力>

en: Usage: %s [<option> ...] [<action> ...]
ja: 使い方: %s [<オプション> ...] [<アクション> ...]

en: Options:
      --admindir <directory>     Use <directory> instead of %s.
      --expert                   Turn on expert mode.
      --debug <file> | -D<file>  Turn on debugging, sending output to <file>.
      --colour | --color screenpart:[foreground],[background][:attr[+attr+...]]
                                 Configure screen colours.
ja: オプション:
      --admindir <ディレクトリ>  %s の代わりに <ディレクトリ> を使う
      --expert                   上級者モードに切り替える
      --debug <ファイル> | -D<ファイル>  デバッグモードに切り替え、出力を<ファイル>に送る
      --colour | --color 画面:[前景],[背景][:属性[+属性+...]]
                                 画面の色を設定する

en:   --help                     Show this help message.
      --version                  Show the version.
ja:   --help                     このヘルプメッセージを表示
      --version                  バージョンを表示

en: Actions:
ja: アクション:

en: Screenparts:
ja: 画面部:

en: Colours:
ja: 色:

en: Attributes:
ja: 属性:

en: couldn't open debug file `%.255s'
ja: デバッグファイル `%.250s' をオープンできませんでした

en: invalid %s '%s'
ja: 無効な %s `%s'

en: screen part
ja: 画面部

en: null colour specification
ja: 色の指定が空です

en: colour
ja: 色

en: colour attribute
ja: 色属性

en: Terminal does not appear to support cursor addressing.
ja: 端末がカーソル割り付けをサポートしていません。

en: Terminal does not appear to support highlighting.
ja: 端末がハイライトをサポートしていません。

en: Set your TERM variable correctly, use a better terminal,
    or make do with the per-package management tool %s.
ja: TERM 環境変数を正しく設定してください。高機能な端末を使用するか、
    もしくはパッケージごとの管理ツール %s を使用しましょう。

en: terminal lacks necessary features, giving up
ja: 必要とする機能がこの端末にはありません。終了します

en: 
    
    Move around with ^P and ^N, cursor keys, initial letters, or digits;
    Press <enter> to confirm selection.   ^L redraws screen.
ja: 
    
    移動には ^P と ^N、カーソルキー、英字、数字を使用できます。
    リターンキーで選択項目を決定します。^L で画面を再描画します。

en: 
    
    Read-only access: only preview of selections is available!
ja: 
    
    リードオンリーアクセス: 選択プレビューのみ利用できます!

en: failed to getch in main menu
ja: メインメニューでの getch に失敗しました

en: unknown action string `%.50s'
ja: 不明なアクション文字列 `%.50s' です

en: Abbrev.
ja: 頭文字

en: Description
ja: 説明

en: dselect - list of access methods
ja: dselect - アクセス方法の一覧

en: Access method `%s'.
ja: アクセス方法 `%s'。

en: doupdate failed
ja: doupdate 失敗

en: failed to unblock SIGWINCH
ja: SIGWINCH のアンブロックに失敗しました

en: failed to re-block SIGWINCH
ja: SIGWINCH のリブロックに失敗しました

en: getch failed
ja: getch 失敗

en: Explanation
ja: 説明

en: No explanation available.
ja: 説明がありません。

en: 
    Press <enter> to continue.
ja: 
    <Enter> を押すと続行します。

en: cannot unlock access method area
ja: アクセス方法領域をロック解除できません

en: no access methods are available
ja: アクセス方法を何も利用できません

en: requested operation requires superuser privilege
ja: 要求された操作にはスーパーユーザー権限が必要です

en: cannot open or create access method lockfile
ja: アクセス方法のロックファイルをオープンまたは作成できません

en: the access method area is already locked
ja: アクセス方法領域はすでにロックされています

en: cannot lock access method area
ja: アクセス方法領域をロックできません

en: Press <enter> to continue.
ja: <Enter> を押すと続行します。

en: <standard error>
ja: <標準エラー>

en: error reading acknowledgement of program failure message
ja: プログラムの失敗メッセージの受け取りに失敗しました

en: no access method is selected or configured
ja: アクセス方法が何も選択されていないか設定されていません

en: update available list script
ja: 入手可能一覧スクリプトの更新

en: installation script
ja: インストールスクリプト

en: query/setup script
ja: 質問/設定スクリプト

en: syntax error in method options file `%.250s' -- %s
ja: メソッドオプションファイル `%.250s' 内の構文エラー -- %s

en: error reading options file `%.250s'
ja: オプションファイル `%.250s' の読み込みエラー

en: unable to read `%.250s' directory for reading methods
ja: メソッドを読み込むための '%.250s' を読めません

en: method `%.250s' has name that is too long (%d > %d characters)
ja: メソッド `%.250s' の名前が長すぎます (%d > %d 文字)

en: unable to access method script `%.250s'
ja: メソッドスクリプト `%.250s' にアクセスできません

en: unable to read method options file `%.250s'
ja: メソッドオプションファイル `%.250s' の読み込みに失敗しました

en: non-digit where digit wanted
ja: 数字があるべきところに数字でない文字があります

en: EOF in index string
ja: インデックス文字列に EOF があります

en: index string too long
ja: インデックス文字列が長すぎます

en: newline before option name start
ja: オプション名が始まる前に改行があります

en: EOF before option name start
ja: オプション名が始まる前に EOF があります

en: nonalpha where option name start wanted
ja: オプション名の始まりがアルファベットではありません

en: non-alphanum in option name
ja: オプション名が英数字ではありません

en: EOF in option name
ja: オプション名に EOF があります

en: newline before summary
ja: 要約の前に改行があります

en: EOF before summary
ja: 要約の前に EOF があります

en: EOF in summary - missing newline
ja: 要約の中に EOF があります - 改行がありません

en: unable to open option description file `%.250s'
ja: 説明ファイル `%.250s' をオープンできません

en: unable to stat option description file `%.250s'
ja: オプション記述ファイル `%.250s' のステータスを得られません

en: failed to read option description file `%.250s'
ja: オプション記述ファイル `%.250s' の読み込みに失敗しました

en: error during read of option description file `%.250s'
ja: オプション記述ファイル `%.250s' の読み込み中にエラーが発生しました

en: error during read of method options file `%.250s'
ja: メソッドオプションファイル `%.250s' の読み込み中にエラーが発生しました

en: unable to open current option file `%.250s'
ja: 現在のオプションファイル `%.250s' をオープンできません

en: unable to write new option to `%.250s'
ja: 新しいオプションを `%.255s' に書き込むことができません

en: new package
ja: 新パッケージ

en: hold
ja: 保持

en: purge
ja: 完全削除

en: REINSTALL
ja: 再インストール

en: not installed
ja: 未導入

en: removed (configs remain)
ja: 未インストール (設定は保存)

en: half installed
ja: インストール済み

en: unpacked (not set up)
ja: 展開(未設定)

en: half configured (config failed)
ja: 設定途中 (設定の失敗)

en: awaiting trigger processing
ja: トリガ処理待ち

en: triggered
ja: トリガー済み

en: installed
ja: 導入済み

en: Required
ja: 必須

en: Important
ja: 重要

en: Standard
ja: 標準

en: Optional
ja: 任意

en: Extra
ja: 特別

en: !Bug!
ja: !バグ!

en: Unclassified
ja: 分類不可

en: suggests
ja: は以下のパッケージを提案しています:

en: recommends
ja: は以下のパッケージを推奨しています:

en: depends on
ja: は以下のパッケージに依存しています:

en: pre-depends on
ja: は以下のパッケージに先行依存しています:

en: breaks
ja: 破壊

en: conflicts with
ja: は以下のパッケージと競合しています:

en: provides
ja: は以下のパッケージを提供しています:

en: replaces
ja: 置換

en: enhances
ja: 拡張

en: Req
ja: 必

en: Imp
ja: 重

en: Std
ja: 標

en: Opt
ja: 任

en: Xtr
ja: 特

en: bUG
ja: バ

en: Broken
ja: 壊れている

en: New
ja: 新規

en: Updated
ja: 更新されている

en: Obsolete/local
ja: 廃止/ローカル

en: Up-to-date
ja: 最新

en: Available
ja: 取得可能

en: Removed
ja: 削除

en: Brokenly installed packages
ja: うまくインストールされていないパッケージ

en: Newly available packages
ja: 取得可能新パッケージ

en: Updated packages (newer version is available)
ja: 更新されているパッケージ (新バージョンが取得可能)

en: Obsolete and local packages present on system
ja: システムに残っている、廃止されたまたはローカルなパッケージ

en: Up to date installed packages
ja: インストールされている最新パッケージ

en: Available packages (not currently installed)
ja: 取得可能パッケージ (未インストール)

en: Removed and no longer available packages
ja: 削除されて利用不可能なパッケージ

en: Installed packages
ja: インストール済みのパッケージ

en: Removed packages (configuration still present)
ja: 削除されているパッケージ (設定ファイルは存在)

en: Purged packages and those never installed
ja: 削除されて、一度もインストールされていない

en: Installed
ja: 導入済み

en: Purged
ja: 完全削除

en: Error
ja: エラー

en: Installed?
ja: 導入?

en: Old mark
ja: 前回

en: Marked for
ja: 今回

en: Section
ja: 分類

en: Priority
ja: 優

en: Package
ja: パッケージ

en: Avail.arch
ja: 可能Arch

en: Inst.arch
ja: 導入Arch

en: Avail.ver
ja: 可能Ver

en: Inst.ver
ja: 導入Ver

en: dselect - recursive package listing
ja: dselect - 再帰的パッケージ一覧

en: dselect - inspection of package states
ja: dselect - パッケージ状態の閲覧

en: dselect - main package listing
ja: dselect - パッケージ一覧

en:  (by section)
ja: (分類別)

en:  (avail., section)
ja: (利用可、分類別)

en:  (status, section)
ja: (状態、分類別)

en:  (by priority)
ja: (優先度別)

en:  (avail., priority)
ja: (利用可、優先度別)

en:  (status, priority)
ja: (状態、優先度別)

en:  (alphabetically)
ja: (アルファベット順)

en:  (by availability)
ja: (利用可別)

en:  (by status)
ja: (状態別)

en:  mark:+/=/- terse:v help:?
ja: マーク:+/=/- 簡易:v ヘルプ:?

en:  mark:+/=/- verbose:v help:?
ja: マーク:+/=/- 詳細:v ヘルプ:?

en:  terse:v help:?
ja:  簡易:v ヘルプ:?

en:  verbose:v help:?
ja:  詳細:v ヘルプ:?

en: The line you have highlighted represents many packages; if you ask to install, remove, hold, etc. it you will affect all the packages which match the criterion shown.
    
    If you move the highlight to a line for a particular package you will see information about that package displayed here.
    You can use `o' and `O' to change the sort order and give yourself the opportunity to mark packages in different kinds of groups.
ja: 現在ハイライトされている行は複数パッケージから成るグループを表しています。
    インストール、削除、維持 (hold) 等の指示を行なうと、表示されている基準と一
    致するすべてのパッケージが変更されます。
    
    ハイライトを特定のパッケージの行に動かすと、ここにそのパッケージの説明が表
    示されます。`o' および `O' を使用してパッケージソート順を変更し、異なるグ
    ループに属したパッケージ群にマークを付けることもできます。

en: Interrelationships
ja: 相互関係

en: No description available.
ja: 説明がありません。

en: Installed control file information
ja: 導入済みの制御ファイル情報

en: Available control file information
ja: 利用可能な制御ファイル情報

en: there are no packages
ja: パッケージがありません

en: invalid search option given
ja: 無効な検索オプションが指定されました

en: error in regular expression
ja: 正規表現エラー

en:  does not appear to be available
ja: 利用可能ではないようです

en:  or
ja:  あるいは

en: All
ja: すべて

en: All packages
ja: 全パッケージ

en: %s packages without a section
ja: セクションのない %s パッケージ:

en: %s packages in section %s
ja: %2$s セクションの %1$s パッケージ

en: %s %s packages
ja: %s%s パッケージ

en: %s %s packages without a section
ja: セクションのない %s%s パッケージ

en: %s %s packages in section %s
ja: %3$s セクションの %1$s%2$s パッケージ

en: %-*s %s%s%s;  %s (was: %s).  %s
ja: %-*s %s%s%s;  %s (前回: %s).  %s
