dpkg 1.10.16 - en to ca translation catalogue (985 entries)

en: unable to open tmpfile for vsnprintf
ca: no es pot obrir un fitxer temporal per a vsnprintf

en: unable to rewind at start of vsnprintf
ca: no es pot fer «rewind» al principi de vsnprintf

en: unable to truncate in vsnprintf
ca: no es pot fer «truncate» en vsnprintf

en: write error in vsnprintf
ca: s'ha produït un error d'escriptura en vsnprintf

en: unable to flush in vsnprintf
ca: no es pot fer «flush» en vsnprintf

en: unable to stat in vsnprintf
ca: no es pot fer «stat» en vsnprintf

en: unable to rewind in vsnprintf
ca: no es pot fer «rewind» en vsnprintf

en: read error in vsnprintf truncated
ca: s'ha produït un error de lectura en vsnprintf truncat

en: System error no.%d
ca: S'ha produït un error del sistema núm.%d

en: Signal no.%d
ca: Senyal núm.%d

en: couldn't allocate memory for strdup in findpackage(%s)
ca: no s'ha pogut assignar memòria per a «strdup» en findpackage(%s)

en: size %7d occurs %5d times
ca: mida %7d té lloc %5d vegades

en: failed write during hashreport
ca: escriptura fallida de l'informe de tipus «hash»

en: updates directory contains file `%.250s' whose name is too long (length=%d, max=%d)
ca: el directori d'actualitzacions conté el fitxer «%.250s», amb un nom massa gran (longitud=%d, màx=%d)

en: updates directory contains files with different length names (both %d and %d)
ca: el directori d'actualitzacions conté fitxers amb noms de diferents longituds (%d i %d)

en: cannot scan updates directory `%.255s'
ca: no es pot analitzar el directori d'actualitzacions «%.255s»

en: failed to remove incorporated update file %.255s
ca: no s'ha pogut eliminar el fitxer d'actualització incorporat %.255s

en: unable to create %.250s
ca: no es pot crear %.250s

en: unable to fill %.250s with padding
ca: no es pot farcir %.250s

en: unable flush %.250s after padding
ca: no es pot fer «flush» en %.250s després del farcit

en: unable seek to start of %.250s after padding
ca: no es pot tornar al principi de %.250s després del farcit

en: requested operation requires superuser privilege
ca: la operació sol·licitada requereix privilegis de super usuari

en: unable to access dpkg status area
ca: no es pot accedir a l'àrea d'estat de dpkg

en: operation requires read/write access to dpkg status area
ca: l'operació requereix accés de lectura i escriptura a l'àrea d'estat de dpkg

en: failed to remove my own update file %.255s
ca: falla a l'esborrar el meu propi fitxer d'actualització %.255s

en: unable to write updated status of `%.250s'
ca: no es pot escriure l'estat d'actualització de «%.250s»

en: unable to flush updated status of `%.250s'
ca: no es pot fer «flush» amb l'estat d'actualització de «%.250s»

en: unable to truncate for updated status of `%.250s'
ca: no es pot truncar l'estat actualitzat de «%.250s»

en: unable to fsync updated status of `%.250s'
ca: no es pot fer «fsync» en l'estat d'actualització de «%.250s»

en: unable to close updated status of `%.250s'
ca: no es pot tancar l'estat d'actualització de «%.250s»

en: unable to install updated status of `%.250s'
ca: no es pot instal·lar l'estat actualització de «%.250s»

en: failed to open `%s' for writing %s information
ca: No s'ha pogut obrir «%s» per a escriure la informació de %s

en: unable to set buffering on status file
ca: no es pot establir emmagatzemament intermedi en el fitxer d'estat

en: failed to write %s record about `%.50s' to `%.250s'
ca: no s'ha pogut escriure el registre %s sobre «%.50s» a «%.250s»

en: failed to flush %s information to `%.250s'
ca: no s'ha pogut fer «flush» la informació de %s en «%.250s»

en: failed to fsync %s information to `%.250s'
ca: no s'ha pogut fer «fsync» en la informació de %s a «%.250s»

en: failed to close `%.250s' after writing %s information
ca: falla al tancar `%.250s' després d'escriure la info. %s

en: failed to link `%.250s' to `%.250s' for backup of %s info
ca: no s'ha pogut enllaçar «%.250s» amb «%.250s» com a còpia de seguretat de la informació de %s

en: failed to install `%.250s' as `%.250s' containing %s info
ca: no s'ha pogut instal·lar «%.250s» com a «%.250s» amb informació de %s

en: out of memory pushing error handler:
ca: S'ha exhaurit la memòria en cridar al gestor d'error:

en: %s: error while cleaning up:
     %s
ca: %s: s'ha produït un error en netejar:
     %s

en: dpkg: too many nested errors during error recovery !!
ca: dpkg: s'han produït massa errades anidades durant la recuperació!!

en: out of memory for new cleanup entry with many arguments
ca: memòria esgotada per a l'entrada de reorganització nova amb
    masses arguments

en: out of memory for new cleanup entry
ca: memòria esgotada per a una nova entrada de reorganització

en: error writing `%s'
ca: s'ha produït un error en l'escriure `%s'

en: %s:%d: internal error `%s'
ca: %s:%d: s'ha produït l'error intern «%s»

en: %s is missing
ca: manca %s

en: `%.*s' is not allowed for %s
ca: no s'admet `%.*s' per a %s

en: junk after %s
ca: desperdicis després de %s

en: invalid package name (%.250s)
ca: nom de paquet invàlid (%.250s)

en: empty file details field `%s'
ca: camp de detalls `%s' del fitxer buit

en: file details field `%s' not allowed in status file
ca: camp de detalls del fitxer `%s' no permès en el fitxer d'estat

en: too many values in file details field `%s' (compared to others)
ca: massa valors en el camp de detalls del fitxer `%s' (comparat amb d'altres)

en: too few values in file details field `%s' (compared to others)
ca: nom de valors insuficient en el camp dels detalls de fitxer `%s' (comparat amb d'altres)

en: yes/no in boolean field
ca: si/no en un camp booleà

en: value for `status' field not allowed in this context
ca: el valor pel camp `status' no està permes en aquest context

en: third (status) word in `status' field
ca: tercera paraula (d'estat) en el camp `status'

en: error in Version string `%.250s': %.250s
ca: error en la cadena Version «%.250s»: %.250s

en: obsolete `Revision' or `Package-Revision' field used
ca: S'ha utilitzat un camp «Revision» o «Package-Revision» obsolet

en: value for `config-version' field not allowed in this context
ca: en aquest context no es permet un valor pel camp `config-version'

en: error in Config-Version string `%.250s': %.250s
ca: error en la cadena Config-Version `%.250s': %.250s

en: value for `conffiles' has line starting with non-space `%c'
ca: el valor de `conffiles' conté una línia que comença amb un caràcter `%c' que no és un espai

en: value for `conffiles' has malformatted line `%.*s'
ca: el valor de `conffiles' té una línia formatejada malament `%.*s'

en: root or null directory is listed as a conffile
ca: s'ha indicat com conffile el directori arrel o un directori buit

en: `%s' field, missing package name, or garbage where package name expected
ca: En el camp `%s', falta un nom de paquet, o s'ha trobat brutícia on s'esperava un nom de paquet

en: `%s' field, invalid package name `%.255s': %s
ca: camp `%s', nom de paquet invàlid `%.255s': %s

en: `%s' field, reference to `%.255s':
     bad version relationship %c%c
ca: el camp `%s', fa referència a `%.255s':
     relació de versió errònia %c%c

en: `%s' field, reference to `%.255s':
     `%c' is obsolete, use `%c=' or `%c%c' instead
ca: el camp `%s', fa referència a `%.255s':
     `%c' està obsolet, useu `%c=' o `%c%c'

en: `%s' field, reference to `%.255s':
     implicit exact match on version number, suggest using `=' instead
ca: el camp `%s', fa referència a `%.255s':
     coincidència implícita en el número exacte de versió, es suggereix usar `='

en: Only exact versions may be used for Provides
ca: Sols podeu usar versions exactes per a Provides

en: `%s' field, reference to `%.255s':
     version value starts with non-alphanumeric, suggest adding a space
ca: camp `%s', fa referència a `%.255s':
     el valor de versió comença amb un caràcter no alfanumèric, es suggereix afegir un espai

en: `%s' field, reference to `%.255s': version contains `('
ca: el camp `%s', fa referència a `%.255s': la versió conté un `('

en: `%s' field, reference to `%.255s': version contains ` '
ca: el camp `%s', fa referència a `%.255s': la versió conté un ` '

en: `%s' field, reference to `%.255s': version unterminated
ca: el camp `%s', fa referència a `%.255s': versió incompleta

en: `%s' field, reference to `%.255s': error in version: %.255s
ca: el camp `%s', fa referència a `%.255s': error en la versió: %.255s

en: `%s' field, syntax error after reference to package `%.255s'
ca: camp `%s', error de sintaxi després de la referència al paquet `%.255s'

en: alternatives (`|') not allowed in %s field
ca: no s'admeten alternatives (`|') en el camp %s

en: unable to unlock dpkg status database
ca: no es pot desbloquejar la base de dades sobre l'estat de dpkg

en: you do not have permission to lock the dpkg status database
ca: no teniu permís per a bloquejar la base de dades d'estat de dpkg

en: unable to open/create status database lockfile
ca: no es pot obrir/crear el fitxer de bloqueig de la base de dades d'estat

en: status database area is locked by another process
ca: l'àrea de la base de dades d'estat està bloquejada per un altre procés

en: unable to lock dpkg status database
ca: no es pot bloquejar la base de dades de l'estat de dpkg

en: malloc failed (%ld bytes)
ca: falla en malloc (%ld bytes)

en: realloc failed (%ld bytes)
ca: falla en realloc (%ld bytes)

en: %s (subprocess): %s
ca: %s (subprocés): %s

en: fork failed
ca: falla en `fork'

en: failed to dup for std%s
ca: falla al fer `dup' per a std%s

en: failed to dup for fd %d
ca: falla al frr `dup' per a `fd' %d

en: failed to create pipe
ca: falla al crear un conducte

en: dpkg: warning - %s returned error exit status %d
ca: dpkg: avís - %s retorna l'eixida d'error %d

en: subprocess %s returned error exit status %d
ca: el subprocés %s retornà el codi d'eixida d'error %d

en: dpkg: warning - %s killed by signal (%s)%s
ca: dpkg: avís - %s finalitzat pel senyal (%s)%s

en: subprocess %s killed by signal (%s)%s
ca: el subprocés %s fou finalitzat pel senyal (%s)%s

en: subprocess %s failed with wait status code %d
ca: el subprocés %s ha fallat amb codi d'estat en espera %d

en: wait for %s failed
ca: el `wait' de %s ha fallat

en: unable to read filedescriptor flags for %.250s
ca: no es poden llegir las propietats del descriptor de fitxers per a %.250s

en: unable to set close-on-exec flag for %.250s
ca: no es pot establir l'atribut close-on-exec per a `%.250s'

en: failed in buffer_write(fd) (%i, ret=%li %s): %s
ca: ha fallat en buffer_write(fd) (%i, ret=%li %s): %s

en: eof in buffer_write(stream): %s
ca: eof en el buffer_write(stream): %s

en: error in buffer_write(stream): %s
ca: errada en el buffer_write(stream): %s

en: unknown data type `%i' in buffer_write
ca: tipus de dada `%i' desconeguda en el buffer_write

en: failed in buffer_read(fd): %s
ca: falla en el buffer_read(fd): %s

en: error in buffer_read(stream): %s
ca: errada en el buffer_read(stream): %s

en: unknown data type `%i' in buffer_read
ca: tipus de dada desconeguda `%i' en buffer_read

en: failed to allocate buffer in buffer_copy (%s)
ca: falla en asignar espai en buffer_copy (%s)

en: failed in buffer_copy (%s)
ca: falla en buffer_copy (%s)

en: short read in buffer_copy (%s)
ca: llegida curta en buffer_copy (%s)

en: failed to open configuration file `%.255s' for reading
ca: falla a l'obrir per a lectura el fitxer de configuració `%.255s'

en: configuration error: unknown option %s
ca: error de configuració: opció desconeguda %s

en: configuration error: %s needs a value
ca: error de configuració: %s necessita un valor

en: configuration error: %s does not take a value
ca: error de configuració: %s no té paràmetres

en: read error in configuration file `%.255s'
ca: error de lectura en el fitxer de configuració `%.250s'

en: error closing configuration file `%.255s'
ca: s'ha produït un error en tancar el fitxer de configuració «%.250s»

en: Error allocating memory for cfgfilename
ca: S'ha produït un error al reservar memòria per a cfgfilename

en: unknown option --%s
ca: l'opció --%s és desconeguda

en: --%s option takes a value
ca: l'opció --%s té un paràmetre

en: --%s option does not take a value
ca: l'opció --%s no porta paràmetres

en: unknown option -%c
ca: l'opció -%c és desconeguda

en: -%c option takes a value
ca: l'opció -%c té un paràmetre

en: -%c option does not take a value
ca: l'opció -%c no porta paràmetres

en: failed to open package info file `%.255s' for reading
ca: s'ha produït un error en obrir per a lectura el fitxer d'info. del paquet «%.255s»

en: can't stat package info file `%.255s'
ca: no es pot executar `stat' sobre el fitxer `%.255s'

en: can't mmap package info file `%.255s'
ca: no es pot executar `mmap' sobre el fitxer `%.255s'

en: failed to malloc for info file `%.255s'
ca: falla a l'executar `malloc' pel fitxer `%.255s'

en: copy info file `%.255s'
ca: copia el fitxer d'info. `%.250s'

en: EOF after field name `%.*s'
ca: EOF després del nom del camp `%.*s'

en: newline in field name `%.*s'
ca: nova línia a dins del nom del camp `%.*s'

en: MSDOS EOF (^Z) in field name `%.*s'
ca: EOF de MSDOS (^Z) a dins del nom del camp `%.*s'

en: field name `%.*s' must be followed by colon
ca: el nom del camp `%.*s' ha d'estar seguit per dos punts

en: EOF before value of field `%.*s' (missing final newline)
ca: EOF abans del valor del camp `%.*s' (falta una nova línia al final)

en: MSDOS EOF char in value of field `%.*s' (missing newline?)
ca: caràcter EOF de MSDOS dins del valor del camp `%.*s' (falta una línia nova?)

en: EOF during value of field `%.*s' (missing final newline)
ca: EOF durant el valor del camp `%.*s' (falta una línia nova al final)

en: duplicate value for `%s' field
ca: valor duplicat en el camp `%s'

en: user-defined field name `%.*s' too short
ca: el nom de camp definit pel usuari `%.*s' és massa curt

en: duplicate value for user-defined field `%.*s'
ca: valor duplicat pel camp definit pel usuari `%.*s'

en: several package info entries found, only one allowed
ca: s'han trobat diverses entrades d'info. de paquets, sols s'en permet una

en: Configured-Version for package with inappropriate Status
ca: camp `Configured-Version' per a un paquet amb Status no apropiat

en: Package which in state not-installed has conffiles, forgetting them
ca: Paquet que no estant instal·lat té conffiles, ens n'oblidem

en: failed to close after read: `%.255s'
ca: s'ha produït un error en tancar després de la lectura: «%.255s»

en: no package information in `%.255s'
ca: no hi ha informació de paquets en «%.255s»

en: failed to read `%s' at line %d
ca: s'ha produït un error en llegir «%s» en la línia %d

en: %s, in file `%.255s' near line %d
ca: %s, en el fitxer `%.255s' al costat de la línia %d

en: warning
ca: avís

en: parse error
ca: error en l'anàlisi

en:  package `%.255s'
ca:  paquet `%.255s'

en: failed to write parsing warning
ca: no s'ha pogut escriure l'avís sobre l'anàlisi

en: may not be empty string
ca: no pot ser una cadena buida

en: must start with an alphanumeric
ca: ha de començar amb un caràcter alfanumèric

en: must be at least two characters
ca: ha de tindre almenys dos caràcters

en: character `%c' not allowed - only letters, digits and %s allowed
ca: el caràcter «%c» no està permés - sols s'admeten lletres, dígits i %s

en: <none>
ca: <cap>

en: version string is empty
ca: la cadena de versió està buida

en: version string has embedded spaces
ca: la cadena de versió té espais

en: epoch in version is not number
ca: l'època en la versió no és un número

en: nothing after colon in version number
ca: no hi ha res darrera dels dos punts en el número de versió

en: missing %s
ca: manca %s

en: empty value for %s
ca: valor buit per a %s

en: cannot open GPL file
ca: no es pot obrir el fitxer GPL

en: invalid character `%c' in field width
ca: caràcter invàlid «%c» en l'amplada del camp

en: Closing brace missing in format
ca: Falta la clau que tanca en el format

en: failed to realloc for variable buffer
ca: s'ha produït un error en fer «realloc» per la memòria temporal d'una variable

en: process_archive ...  already disappeared !
ca: process_archive ...  ja ha desaparegut!

en: error reading from dpkg-deb pipe
ca: s'ha produït un error en llegir des d'un conducte de dpkg-deb

en: error setting timestamps of `%.255s'
ca: error a l'establir les dates de `%.255s'

en: error setting ownership of `%.255s'
ca: error a l'establir el propietari de `%.255s'

en: error setting permissions of `%.255s'
ca: error a l'establir els permisos de `%.255s'

en: trying to overwrite `%.250s', which is the diverted version of `%.250s'%.10s%.100s%.10s
ca: s'està intentant sobreescriure `%.250s', que és la versió desviada de `%.250s'%.10s%.100s%.10s

en:  (package:
ca:  (paquet:

en: unable to stat `%.255s' (which I was about to install)
ca: no es pot fer `stat' sobre `%.255s' (que es el que s'anava a instal·lar)

en: unable to clean up mess surrounding `%.255s' before installing another version
ca: no es pot netejar el desordre de `%.255s' abans d'instal·lar una altra versió

en: unable to stat restored `%.255s' before installing another version
ca: no es pot fer `stat' sobre el `%.255s' restablert abans d'instal·lar una altra versió

en: archive contained object `%.255s' of unknown type 0x%x
ca: l'arxiu conté l'objete «%.255s» de tipus 0x%x desconegut

en: Replacing files in old package %s ...
ca: S'està reemplaçant fitxers del paquet antic %s ...

en: trying to overwrite directory `%.250s' in package %.250s with nondirectory
ca: s'està intentant sobreescriure el directori «%.250s» del paquet %.250s amb un no directori

en: trying to overwrite `%.250s', which is also in package %.250s
ca: s'està intentant sobreescriure «%.250s», que també està en el paquet %.250s

note: Now that we have verified everything its time to actually * build something. Lets start by making the ar-wrapper.
en: unable to create `%.255s'
ca: no es pot crear «%.255s»

en: backend dpkg-deb during `%.255s'
ca: rerefons dpkg-deb durant «%.255s»

en: error closing/writing `%.255s'
ca: s'ha produït un error en tancar/escriure «%.255s»

en: error creating pipe `%.255s'
ca: s'ha produït un error en crear el conducte «%.255s»

en: error creating device `%.255s'
ca: s'ha produït un error en crear el dispositiu «%.255s»

en: error creating hard link `%.255s'
ca: s'ha produït un error en crear l'enllaç dur «%.255s»

en: error creating symbolic link `%.255s'
ca: s'ha produït un error en crear l'enllaç simbòlic «%.255s»

en: error setting ownership of symlink `%.255s'
ca: s'ha produït un error en establir el propietari de l'enllaç simbòlic «%.255s»

en: error creating directory `%.255s'
ca: s'ha produït un error en crear el directori «%.255s»

en: unable to move aside `%.255s' to install new version
ca: no es pot moure «%.255s» per a instal·lar una nova versió

en: unable to read link `%.255s'
ca: no es pot llegir l'enllaç «%.255s»

en: unable to make backup symlink for `%.255s'
ca: no es pot fer una còpia de seguretat de l'enllaç simbòlic per a `%.255s'

en: unable to chown backup symlink for `%.255s'
ca: no es pot fer `chown' sobre l'enllaç simbòlic de la còpia de seguretat de `%.255s'

en: unable to make backup link of `%.255s' before installing new version
ca: no es pot crear un enllaç de seguretat de `%.255s' abans d'instal·lar la nova versió

en: unable to install new version of `%.255s'
ca: no es pot instal·lar una nova versió de `%.255s'

en: dpkg: warning - ignoring dependency problem with removal of %s:
    %s
ca: dpkg: avís - no es tindrà en compte el problema de dependència al desinstal·lar %s:
    %s

en: dpkg: warning - considering deconfiguration of essential
     package %s, to enable removal of %s.
ca: dpkg: avís - es considera la desconfiguració del paquet
     essencial %s, per a permetre la desinstal·lació de %s.

en: dpkg: no, %s is essential, will not deconfigure
     it in order to enable removal of %s.
ca: dpkg: no, %s és essencial, no serà desconfigurat
     per a permetre la desinstal·lació de %s.

en: dpkg: no, cannot remove %s (--auto-deconfigure will help):
    %s
ca: dpkg: no, no es pot desinstal·lar %s (--auto-deconfigure ajudarà):
    %s

en: dpkg: considering removing %s in favour of %s ...
ca: dpkg: es considera la desinstal·lació de %s en favor de %s ...

en: %s is not properly installed - ignoring any dependencies on it.
ca: %s no està correctament instal·lat - no es tindrà en compte cap dependència d'aquest.

en: dpkg: may have trouble removing %s, as it provides %s ...
ca: dpkg: poden haver-hi problemes en desinstal·lar %s, donat que proveeix a %s ...

en: dpkg: package %s requires reinstallation, but will remove anyway as you request.
ca: dpkg: el paquet %s requereix ser reinstal·lat, però tant mateix es desinstal·larà tal i com heu demanat.

en: dpkg: package %s requires reinstallation, will not remove.
ca: dpkg: el paquet %s requereix ser reinstal·lat, no es desinstal·larà.

en: dpkg: yes, will remove %s in favour of %s.
ca: dpkg: si, es desinstal·larà %s en favor de %s.

en: dpkg: regarding %s containing %s:
    %s
ca: dpkg: referent a %s que conté %s:
    %s

en: conflicting packages - not installing %.250s
ca: paquets en conflicte - no s'instal·larà %.250s

en: dpkg: warning - ignoring conflict, may proceed anyway !
ca: dpkg: avís - s'ignorarà el conflicte, es pot procedir igualment!

en: --%s --recursive needs at least one path argument
ca: --%s --recursive necessita al menys una ruta com a argument

en: failed to exec find for --recursive
ca: no s'ha pogut executar «find» per a --recursive

en: failed to fdopen find's pipe
ca: no s'ha pogut fer «fdopen» al conducte de find

en: error reading find's pipe
ca: error al llegir el conducte de find

en: error closing find's pipe
ca: error al tancar el conducte de find

en: find for --recursive returned unhandled error %i
ca: La recerca usant --recursive retorna una eixida no manipulada %i

en: searched, but found no packages (files matching *.deb)
ca: s'ha buscat, però no s'han trobat paquets (fitxers que encaixin amb *.deb)

en: --%s needs at least one package archive file argument
ca: --%s necessita al menys un paquet arxiu com a argument

en: Selecting previously deselected package %s.
ca: Seleccionant el paquet %s previament no seleccionat.

en: Skipping deselected package %s.
ca: Ometent el paquet no seleccionat %s.

en: Version %.250s of %.250s already installed, skipping.
ca: La versió %.250s de %.250s ja és instal·lada, es descarta.

en: %s - warning: downgrading %.250s from %.250s to %.250s.
ca: %s - avís: s'està desactualitzant %.250s de %.250s a %.250s.

en: Will not downgrade %.250s from version %.250s to %.250s, skipping.
ca: No es desactualitzarà %.250s de la versió %.250s a la %.250s, es descarta.

en: unable to remove newly-installed version of `%.250s' to allow reinstallation of backup copy
ca: no es pot esborrar la versió acabada d'instal·lar de `%.250s' per a permetre la reinstal·lació de la còpia de seguretat

en: unable to restore backup version of `%.250s'
ca: no es pot restablir la versió de la còpia de seguretat de `%.250s'

en: unable to remove newly-extracted version of `%.250s'
ca: no es pot esborrar la versió acabada d'extreure de `%.250s'

en: no package named `%s' is installed, cannot configure
ca: no hi ha instal·lat cap paquet anomenat `%s', no es pot configurar

en: package %.250s is already installed and configured
ca: el paquet %.250s ja està instal·lat i configurat

en: package %.250s is not ready for configuration
     cannot configure (current status `%.250s')
ca: el paquet %.250s no està llest per a configurar-se
     no es pot configurar (estat actual `%.250s')

en: dpkg: dependency problems prevent configuration of %s:
    %s
ca: dpkg: problemes de dependències impedeixen la configuració de %s:
    %s

en: dependency problems - leaving unconfigured
ca: problemes de dependències - es deixa sense configurar

en: dpkg: %s: dependency problems, but configuring anyway as you request:
    %s
ca: dpkg: %s: problemes de dependències, però es configurarà igualment tal i com heu demanat:
    %s

en: Package is in a very bad inconsistent state - you should
     reinstall it before attempting configuration.
ca: El paquet està en un greu estat d'inconsistència - heu de
     reinstal·lar-lo abans d'intentar la seva configuració.

en: Setting up %s (%s) ...
ca: S'està configurant %s (%s) ...

en: unable to stat new dist conffile `%.250s'
ca: no es pot fer `stat' sobre el nou conffile `%.250s'

en: unable to stat current installed conffile `%.250s'
ca: no es pot fer `stat' sobre el conffile `%.250s' actualment instal·lat

en: 
    Configuration file `%s', does not exist on system.
    Installing new config file as you request.
ca: 
    El conffile «%s» no existeix en el sistema.
    S'està instal·lant el nou conffile tal i com heu demanat.

en: dpkg: %s: warning - failed to remove old backup `%.250s': %s
ca: dpkg: %s: avís - s'ha produït un error en esborrar l'antiga còpia de seguretat «%.250s»: %s

en: dpkg: %s: warning - failed to rename `%.250s' to `%.250s': %s
ca: dpkg: %s: avís - s'ha produït un error en renomenar «%.250s» a «%.250s»: %s

en: dpkg: %s: warning - failed to remove `%.250s': %s
ca: dpkg: %s: avís - s'ha produït un error en esborrar «%.250s»: %s

en: dpkg: %s: warning - failed to remove old distrib version `%.250s': %s
ca: dpkg: %s: avís - s'ha produït un error en esborrar la versió de l'antiga distribució «%.250s»: %s

en: dpkg: %s: warning - failed to remove `%.250s' (before overwrite): %s
ca: dpkg: %s: avís - s'ha produït un error en esborrar «%.250s» (abans de sobreescriure): %s

en: dpkg: %s: warning - failed to link `%.250s' to `%.250s': %s
ca: dpkg: %s: avís - s'ha produït un error en enllaçar «%.250s» a «%.250s»: %s

en: Installing new version of config file %s ...
ca: S'està instal·lant una nova versió del fitxer de configuració %s ...

en: unable to install `%.250s' as `%.250s'
ca: no es pot instal·lar `%.250s' com a `%.250s'

en: dpkg: %s: warning - unable to stat config file `%s'
     (= `%s'): %s
ca: dpkg: %s:avís - no es pot fer «stat» sobre el fitxer de configuració «%s»
     (= `%s'): %s

en: dpkg: %s: warning - config file `%s' is a circular link
     (= `%s')
ca: dpkg: %s: avís - el fitxer de configuració «%s» és un enllaç circular
     (= «%s»)

en: dpkg: %s: warning - unable to readlink conffile `%s'
     (= `%s'): %s
ca: dpkg: %s: avís - no es pot llegir el conffile «%s» que és un enllaç
     (= «%s»): %s

en: dpkg: %s: warning - conffile `%.250s' resolves to degenerate filename
     (`%s' is a symlink to `%s')
ca: dpkg: %s: avís - el conffile «%.250s» apunta a un nom de fitxer corrupte
     («%s» és un enllaç simbòlic a «%s»)

en: dpkg: %s: warning - conffile `%.250s' is not a plain file or symlink (= `%s')
ca: dpkg: %s: avís - el conffile «%.250s» no és un fitxer normal o un enllaç simbòlic (= «%s»)

en: md5hash
ca: suma md5

en: dpkg: %s: warning - unable to open conffile %s for hash: %s
ca: dpkg: %s: avís - no es pot obrir el conffile %s pel «hash»: %s

en: unable to change ownership of new dist conffile `%.250s'
ca: no es pot canviar el propietari del nou conffile `%.250s'

en: unable to set mode of new dist conffile `%.250s'
ca: no es pot establir el mode del nou conffile `%.250s'

en: failed to run %s (%.250s)
ca: no s'ha pogut executar %s (%.250s)

en: wait for shell failed
ca: l'espera pel shell ha fallat

note: Do not job control to suspend but fork and start a new shell * instead. waitpid status waitpid result
en: Type `exit' when you're done.
ca: Escriviu «exit» quan acabeu.

en: failed to exec shell (%.250s)
ca: falla a l'executar shell (%.250s)

en: Don't forget to foreground (`fg') this process when you're done !
ca: No us oblideu de posar en primer pla aquest procés amb «fg» quan acabeu!

en: 
    Configuration file `%s'
ca: 
    Fitxer de configuració «%s»

en:  (actually `%s')
ca:  («%s» actualment)

en: 
     ==> File on system created by you or by a script.
     ==> File also in package provided by package maintainer.
ca: 
     ==> Fitxer en el sistema creat per vos o per algun script.
     ==> Fitxer també en el paquet proveït pel mantenidor.

en: 
     ==> Modified (by you or by a script) since installation.
ca: 
     ==> Modificat (per vosaltres o per algun script) des de la instal·lació.

en: 
         Not modified since installation.
ca: 
         No modificat des de la instal·lació.

en:  ==> Package distributor has shipped an updated version.
ca:  ==> El distribuïdor del paquet ha publicat una versió actualitzada.

en:      Version in package is the same as at last installation.
ca:      La versió del paquet és la mateixa que la de la última instal·lació.

en:  ==> Using new file as you requested.
ca:  ==> S'usarà el fitxer nou tal i com heu demanat.

en:  ==> Using current old file as you requested.
ca:  ==> S'utilitzarà el fitxer antic tal i com heu demanat.

en:  ==> Keeping old config file as default.
ca:  ==> Es manté el fitxer de configuració antic per defecte.

en:  ==> Using new config file as default.
ca:  ==> S'usarà el nou fitxer de configuració per defecte.

en:    What would you like to do about it ?  Your options are:
        Y or I  : install the package maintainer's version
        N or O  : keep your currently-installed version
          D     : show the differences between the versions
          Z     : background this process to examine the situation
ca:    Què voleu fer al respecte?  Les vostres opcions són:
        Y o I  : instal·la la versió del paquet
        N o O  : conserva la versió actualment instal·lada
          D    : mostra les diferències entre versions
          Z    : vés a una shell per a examinar la situació

en:  The default action is to keep your current version.
ca:  L'acció per defecte és conservar la versió actual.

en:  The default action is to install the new version.
ca:  L'acció per defecte és instal·lar la nova versió.

en: [default=N]
ca: [per defecte=N]

en: [default=Y]
ca: [per defecte=Y]

en: [no default]
ca: [no hi ha opció per defecte]

en: error writing to stderr, discovered before conffile prompt
ca: error a l'escriure l'eixida d'error, s'ha descobert abans de preguntar sobre conffiles

en: read error on stdin at conffile prompt
ca: error de lectura en l'entrada estàndard al preguntar sobre conffiles

en: EOF on stdin at conffile prompt
ca: EOF en l'entrada estàndard al preguntar sobre conffiles

en: unable to check for existence of `%.250s'
ca: no es pot comprobar l'existència de `%.250s'

en:  depends on
ca:  depèn de

en:  pre-depends on
ca:  pre-depèn de

en:  recommends
ca:  recomana

en:  conflicts with
ca:  entra en conflicte amb

en:  suggests
ca:  suggereix

en:  enhances
ca:  millora a

en:   %.250s is to be removed.
ca:   %.250s serà desinstal·lat.

en:   %.250s is to be deconfigured.
ca:   %.250s serà desconfigurat.

en:   %.250s is to be installed, but is version %.250s.
ca:    %.250s serà instal·lat, però té una versió %.250s.

en:   %.250s is installed, but is version %.250s.
ca:   %.250s està instal·lat, però té una versió %.250s.

en:   %.250s is unpacked, but has never been configured.
ca:   %.250s està desempaquetat, però no ha estat configurat.

en:   %.250s is unpacked, but is version %.250s.
ca:   %.250s està desempaquetat, però té una versió %.250s.

en:   %.250s latest configured version is %.250s.
ca:   la última versió configurada de %.250s és la %.250s.

en:   %.250s is %s.
ca:   %.250s és %s.

en:   %.250s provides %.250s but is to be removed.
ca:   %.250s proveeix %.250s però serà desinstal·lat.

en:   %.250s provides %.250s but is to be deconfigured.
ca:   %.250s proveeix %.250s però serà desconfigurat.

en:   %.250s provides %.250s but is %s.
ca:   %.250s proveeix %.250s però és %s.

note: If the package wasn't installed at all, and we haven't said * yet why this isn't satisfied, we should say so now.
en:   %.250s is not installed.
ca:   %.250s no està instal·lat.

en:   %.250s (version %.250s) is to be installed.
ca:   %.250s (versió %.250s) serà instal·lat.

en:   %.250s (version %.250s) is %s.
ca:   %.250s (versió %.250s) és %s.

note: conflicts and provides the same
en:   %.250s provides %.250s and is to be installed.
ca:   %.250s proveeix %.250s y serà instal·lat.

en:   %.250s provides %.250s and is %s.
ca:   %.250s proveeix %.250s i és %s.

en: (no description available)
ca: (no hi ha cap descripció disponible)

en: The following packages are in a mess due to serious problems during
    installation.  They must be reinstalled for them (and any packages
    that depend on them) to function properly:
ca: Els següents paquets estan desgavellats degut a seriosos problemes 
    durant la instal·lació. Hauran de ser reinstal·lats per a que ells
    (i els paquets que depenguin d'ells) funcionin correctament:

en: The following packages have been unpacked but not yet configured.
    They must be configured using dpkg --configure or the configure
    menu option in dselect for them to work:
ca: Els següents paquets han estat desempaquetats però encara no estan
    configurats.  S'han de configurar usant dpkg --configure o l'opció
    `configure' en dselect per a que funcionin:

en: The following packages are only half configured, probably due to problems
    configuring them the first time.  The configuration should be retried using
    dpkg --configure <package> or the configure menu option in dselect:
ca: Els següents paquets sols estan configurats a mitjes, probablement
    degut a problemes en la seva configuració inicial.  S'ha de reintentar
    la seva configuració amb dpkg --configure <paquet> o l'opció configurar
    en el menú de dselect:

en: The following packages are only half installed, due to problems during
    installation.  The installation can probably be completed by retrying it;
    the packages can be removed using dselect or dpkg --remove:
ca: Els següents paquets sols estan instal·lats a mitjes, degut a problemes
    durant la instal·lació.  La instal·lació probablement pugui completar-se
    reintentant; els paquets es poden desinstal·lar amb dselect o
    dpkg --remove:

en: --audit does not take any arguments
ca: --audit no té cap argument

en: <unknown>
ca: <desconegut>

en: --yet-to-unpack does not take any arguments
ca: --yet-to-unpack no porta cap argument

en:  %d in %s:
ca:  %d en %s:

en:  %d packages, from the following sections:
ca:  %d paquets, de les següents seccions:

en: --assert-* does not take any arguments
ca: --assert-* no porta cap argument

en: Version of dpkg with working epoch support not yet configured.
     Please use `dpkg --configure dpkg', and then try again.
ca: No s'ha configurat una versió de dpkg que admeti èpoques.
     Si us plau useu `dpkg --configure dpkg' i intenteu-ho novament.

en: dpkg not recorded as installed, cannot check for epoch support !
ca: dpkg no registrat com a instal·lat, no es pot comprobar el suport d'èpoques!

en: --predep-package does not take any argument
ca: --predep-package no pren cap argument

en: dpkg: cannot see how to satisfy pre-dependency:
     %s
ca: dpkg: no veu com satisfer la predependència:
     %s

en: cannot satisfy pre-dependencies for %.250s (wanted due to %.250s)
ca: no es pot satisfer la predependència per a %.250s (necessària per a %.250s)

en: dpkg: unexpected output from `%s --print-libgcc-file-name':
     `%s'
ca: dpkg: eixida inesperada de `%s --print-libgcc-file-name':
     `%s'

en: compiler libgcc filename not understood: %.250s
ca: no s'ha entès el nom de fitxer libgcc: %.250s

en: --print-installation-architecture does not take any argument
ca: --print-installation-architecture no pren cap argument

en: --print-architecture does not take any argument
ca: --print-architecture no pren cap argument

en: failed to fdopen CC pipe
ca: falla al fer `fdopen' amb el conducte de CC

en: error reading from CC pipe
ca: error al llegir des del conducte de CC

en: empty output
ca: eixida buida

en: no newline
ca: no hi ha línia nova

en: dpkg: warning, architecture `%s' not in remapping table
ca: dpkg: avís, l'arquitectura «%s» no està en la taula de reassignació

en: --compare-versions takes three arguments: <version> <relation> <version>
ca: --compare-versions pren tres arguments: <versió> <relació> <versió>

en: --compare-versions bad relation
ca: relació dolenta de --compare-versions

en: version a has bad syntax: %s
ca: la versió `a' té una sintaxi dolenta: %s

en: version b has bad syntax: %s
ca: la versió `b' té una sintaxi dolenta: %s

en: %s: error processing %s (--%s):
     %s
ca: %s: error processant %s (--%s):
     %s

en: dpkg: failed to allocate memory for new entry in list of failed packages.
ca: dpkg: falla a l'asignar memòria per a la nova entrada en la llista de paquets que han fallat

en: dpkg: too many errors, stopping
ca: dpkg: massa errades, parant

en: Errors were encountered while processing:
ca: S'han trobat errades al processar:

en: Processing was halted because there were too many errors.
ca: procés aturat per haver-hi massa errades.

en: Package %s was on hold, processing it anyway as you request
ca: El paquet %s estava en mantindre, es processarà igualment tal com heu demanat

en: Package %s is on hold, not touching it.  Use --force-hold to override.
ca: El paquet %s està en mantindre, no es toca.  Useu --force-hold per a forçar-ho

en: dpkg - warning, overriding problem because --force enabled:
ca: dpkg - avís, no es tindrà en compte el problema per estar activa una opció --force:

en: unable to open files list file for package `%.250s'
ca: no es pot obrir el fitxer de la llista de fitxers del paquet `%.250s'

en: dpkg: serious warning: files list file for package `%.250s' missing, assuming package has no files currently installed.
ca: dpkg: avís important: falta el fitxer de la llista de fitxers del paquet %.250s', s'assumirà que el paquet no té cap fitxer actualment instal·lat.

en: files list for package `%.250s'
ca: el fitxer de la llista de fitxers del paquet `%.250s'

en: files list file for package `%.250s' contains empty filename
ca: el fitxer de la llista de fitxers del paquet `%.250s' conté un nom de fitxer buit

en: error closing files list file for package `%.250s'
ca: error al tancar el fitxer de la llista de fitxers del paquet `%.250s'

en: (Reading database ...
ca: (S'està llegint la base de dades ...

en: %d files and directories currently installed.)
ca: hi ha %d fitxers i directoris instal·lats actualment.)

en: unable to create updated files list file for package %s
ca: no es pot crear un fitxer de nlist de fitxers actual·litzats del paquet %s

en: failed to write to updated files list file for package %s
ca: no es pot escriure en el fitxer de la llista de fitxers actualitzats del paquet %s

en: failed to flush updated files list file for package %s
ca: no es pot fer «flush»  sobre el fitxer de nlist de fitxers actualitzats del paquet %s

en: failed to sync updated files list file for package %s
ca: no es pot fer «sync» sobre el fitxer de nlist de fitxers actualitzats del paquet %s

en: failed to close updated files list file for package %s
ca: no es pot tancar el fitxer de nlist de fitxers actualitzats del paquet %s

en: failed to install updated files list file for package %s
ca: no es pot instal·lar el fitxer de nlist de fitxers actualitzats del paquet %s

en: failed to open statoverride file
ca: no s'ha pogut obrir el fitxer de statoverride

en: failed to fstat statoverride file
ca: no s'ha pogut fer «fstat» sobre el fitxer de statoverride

en: failed to fstat previous statoverride file
ca: no s'ha pogut fer «fstat» sobre l'anterior fitxer de statoverride

en: statoverride file `%.250s'
ca: fitxer de statoverride «%.250s»

en: statoverride file contains empty line
ca: el fitxer de statoverride conté una línia buida

en: failed to open diversions file
ca: no s'ha pogut obrir el fitxer de desviacions

en: failed to fstat previous diversions file
ca: no s'ha pogut fer «fstat» sobre l'anterior fitxer de desviacions

en: failed to fstat diversions file
ca: no s'ha pogut fer «fstat» sobre el fitxer de desviacions

en: fgets gave an empty string from diversions [i]
ca: fgets ha donat una cadena buida des de les desviacions [i]

en: diversions file has too-long line or EOF [i]
ca: el fitxer de desviacions té una línia massa llarga o EOF [i]

en: read error in diversions [ii]
ca: s'ha produït un error de lectura en les desviacions [ii]

en: unexpected EOF in diversions [ii]
ca: s'ha trobat un EOF inesperat en les desviacions [ii]

en: fgets gave an empty string from diversions [ii]
ca: fgets ha donat una cadena buida des dels de les desviacions [ii]

en: diversions file has too-long line or EOF [ii]
ca: el fitxer de desviacions té una línia massa llarga o EOF [ii]

en: read error in diversions [iii]
ca: s'ha produït un error de lectura en les desviacions [iii]

en: unexpected EOF in diversions [iii]
ca: s'ha trobat un EOF inesperat en les desviacions [iii]

en: fgets gave an empty string from diversions [iii]
ca: fgets ha donat una cadena buida des de les desviacions [iii]

en: conflicting diversions involving `%.250s' or `%.250s'
ca: hi ha desviacions en conflicte en «%.250s» o «%.250s»

en: read error in diversions [i]
ca: s'ha produït un error de lectura en les desviacions [i]

en: not installed
ca: no instal·lat

en: unpacked but not configured
ca: desempaquetat però sense configurar

en: broken due to postinst failure
ca: trencat degut a un error en postinst

en: installed
ca: instal·lat

en: broken due to failed removal
ca: trencat degut a una desinstal·lació fallida

en: not installed but configs remain
ca: no instal·lat però resta la seva configuració

en: dpkg - error: PATH is not set.
ca: dpkg - error: PATH no està establert.

en: dpkg: `%s' not found on PATH.
ca: dpkg: no s'ha trobat «%s» en el PATH.

en: %d expected program(s) not found on PATH.
    NB: root's PATH should usually contain /usr/local/sbin, /usr/sbin and /sbin.
ca: No s'han trobat %d programes esperats en el PATH.
    NB: El PATH del root normalment ha de contindre /usr/local/sbin, /usr/sbin i /sbin.

en: failed to chroot to `%.250s'
ca: no s'ha pogut fer «chroot» a «%.250s»

en: error un-catching signal %s: %s
ca: error al no manejar la senyal %s: %s

en: unable to ignore signal %s before running script
ca: no es pot descartar la senyal %s abans d'executar l'script

en: unable to set execute permissions on `%.250s'
ca: no es poden establir els permisos d'execució en «%.250s»

en: unable to stat installed %s script `%.250s'
ca: no es pot fer «stat» sobre l'script %s instal·lat «%.250s»

en: unable to execute %s
ca: no es pot executar %s

en: unable to stat new %s script `%.250s'
ca: no es pot fer «stat» sobre el nou script %s «%.250s»

en: unable to execute new %s
ca: no es pot executar el nou %s

en: old %s script
ca: script de «%s» antic

en: dpkg: warning - unable to stat %s `%.250s': %s
ca: dpkg: avís - no es pot fer «stat» sobre %s «%.250s»: %s

en: dpkg - trying script from the new package instead ...
ca: dpkg - s'està provant l'script del nou paquet en el seu lloc...

en: new %s script
ca: nou %s script

en: there is no script in the new version of the package - giving up
ca: no hi ha cap script en la nova versió del paquet - abandono

en: unable to stat %s `%.250s'
ca: no es pot fer `stat' sobre %s `%.250s'

en: dpkg: ... it looks like that went OK.
ca: dpkg: ... sembla que ha anat bé.

note: Huh ?
en: failed to rmdir/unlink `%.255s'
ca: s'ha produït un error en fer «rmdir»/«unlink» sobre «%.255s»

en: failed to exec rm for cleanup
ca: s'ha produït un error en executar «rm» per a netejar

en: Debian GNU/Linux `
ca: Gestor de paquets «

en: ' package management program version
ca: » de Debian GNU/Linux, versió

en: This is free software; see the GNU General Public Licence version 2 or
    later for copying conditions.  There is NO warranty.
    See
ca: Aquest és programari lliure; vegeu la Llicència Pública General GNU versió 2
    o posterior per les condicions de còpia. No hi ha CAP garantia.
    Vegeu

en:  --licence for copyright and license details.
ca:  --licence pels detalls de copyright i llicència.

en: Usage: 
      dpkg -i|--install      <.deb file name> ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg --unpack          <.deb file name> ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg -A|--record-avail <.deb file name> ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg --configure              <package name> ... | -a|--pending
      dpkg -r|--remove | -P|--purge <package name> ... | -a|--pending
      dpkg --get-selections [<pattern> ...]    get list of selections to stdout
      dpkg --set-selections                    set package selections from stdin
      dpkg --update-avail <Packages-file>      replace available packages info
      dpkg --merge-avail <Packages-file>       merge with info from file
      dpkg --clear-avail                       erase existing available info
      dpkg --forget-old-unavail                forget uninstalled unavailable pkgs
      dpkg -s|--status <package-name> ...      display package status details
      dpkg -p|--print-avail <package-name> ... display available version details
      dpkg -L|--listfiles <package-name> ...   list files `owned' by package(s)
      dpkg -l|--list [<pattern> ...]           list packages concisely
      dpkg -S|--search <pattern> ...           find package(s) owning file(s)
      dpkg -C|--audit                          check for broken package(s)
      dpkg --print-architecture                print target architecture (uses GCC)
      dpkg --print-gnu-build-architecture      print GNU version of target arch
      dpkg --print-installation-architecture   print host architecture (for inst'n)
      dpkg --compare-versions <a> <rel> <b>    compare version numbers - see below
      dpkg --help | --version                  show this help / version number
      dpkg --force-help | -Dh|--debug=help     help on forcing resp. debugging
      dpkg --licence                           print copyright licensing terms
    
    Use dpkg -b|--build|-c|--contents|-e|--control|-I|--info|-f|--field|
     -x|--extract|-X|--vextract|--fsys-tarfile  on archives (type %s --help.)
    
    For internal use: dpkg --assert-support-predepends | --predep-package |
      --assert-working-epoch | --assert-long-filenames | --assert-multi-conrep
    
    Options:
      --admindir=<directory>     Use <directory> instead of %s
      --root=<directory>         Install on alternative system rooted elsewhere
      --instdir=<directory>      Change inst'n root without changing admin dir
      -O|--selected-only         Skip packages not selected for install/upgrade
      -E|--skip-same-version     Skip packages whose same version is installed
      -G|--refuse-downgrade      Skip packages with earlier version than installed
      -B|--auto-deconfigure      Install even if it would break some other package
      --no-debsig                Do no try to verify package signatures
      --no-act|--dry-run|--simulate
                                 Just say what we would do - don't do it
      -D|--debug=<octal>         Enable debugging - see -Dhelp or --debug=help
      --status-fd <n>            Send status change updates to file descriptor <n>
      --ignore-depends=<package>,... Ignore dependencies involving <package>
      --force-...                    Override problems - see --force-help
      --no-force-...|--refuse-...    Stop when problems encountered
      --abort-after <n>              Abort after encountering <n> errors
    
    Comparison operators for --compare-versions are:
     lt le eq ne ge gt       (treat no version as earlier than any version);
     lt-nl le-nl ge-nl gt-nl (treat no version as later than any version);
     < << <= = >= >> >       (only for compatibility with control file syntax).
    
    Use `dselect' for user-friendly package management.
ca: Forma d'ús: 
      dpkg -i|--install      <fitxer .deb> ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg --unpack          <fitxer .deb> ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg -A|--record-avail <fitxer .deb> ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg --configure              <paquet> ... | -a|--pending
      dpkg -r|--remove | -P|--purge <paquet> ... | -a|--pending
      dpkg --get-selections [<patró> ...]    mostra la llista de seleccions en
                                             la eixida estàndard
      dpkg --set-selections                  estableix seleccions de paquest des de
                                             la entrada estàndard
      dpkg --update-avail <fitxer-Packages>  reemplaça la informació de paquets
                                             disponibles
      dpkg --merge-avail  <fitxer-Packages>  afegeix la informació del fitxer
      dpkg --clear-avail                     esborra la informació actual sobre els
                                             paquets disponibles
      dpkg --forget-old-unavail              oblida la informació sobre paquets no
                                             instal·lats i no disponibles
      dpkg -s|--status <paquet> ...          mostra detalls sobre l'estat del paquet
      dpkg --print-avail <paquet> ...        mostra detalls sobre la versió
                                             disponible
      dpkg -L|--listfiles <paquet> ...       llista els fitxers que són del(s)
                                             paquet(s)
      dpkg -l|--list [<patró> ...]           llista breument els paquets
      dpkg -S|--search <patró> ...           cerca els paquets que contenen
                                             aquest(s) fitxer(s)
      dpkg -C|--audit                        verifica els paquets trencats
      dpkg --print-architecture              mostra l'arquitectura de destí (usa
                                             GCC)
      dpkg --print-gnu-build-architecture    mostra la versió GNU de l'arquitectura
                                             de destí
      dpkg --print-installation-architecture mostra l'arquitectura de la màquina
                                             (per a la instal·lació)
      dpkg --compare-versions <a> <rel> <b>  compara els números de versió - mireu
                                             més endavant
      dpkg --help | --version                mostra aquesta ajuda / número de versió
      dpkg --force-help | -Dh|--debug=help   mostra ajuda sobre forçar o depurar
      dpkg --licence                         mostra els termes de la llicència de
                                             copyright
    
    Useu dpkg -b|--build|-c|--contents|-e|--control|-I|--info|-f|--field|
     -x|--extract|-X|--vextract|--fsys-tarfile en arxius (vegeu %s --help.)
    
    Per a us intern: dpkg --assert-support-predepends | --predep-package |
      --assert-working-epoch | --assert-long-filenames | --assert-multi-conrep
    
    Opcions:
      --admindir=<directori>    Useu <directori> en comptes de %s
      --root=<directori>        Instal·la en un sistema alternatiu amb directori
                                arrel en un altre lloc
      --instdir=<directori>     Canvia l'arrel de la instal·lació sense alterar el
                                directori de gestió
      -O|--selected-only        Omet els paquets no seleccionats per a
                                instal·lació o actualització
      -E|--skip-same-version    Omet els paquets en que la versió sigui la mateixa
                                que la dels instal·lats
      -G=--refuse-downgrade     Omet els paquets amb una versió anterior que la
                                dels instal·lats
      -B|--auto-deconfigure     Instal·la encara que es pugui trencar algun altre
                                paquet
      --no-debsig               No verifica las firmes dels paquets
      --no-act| |--dry-run|--simulate
                                Sols indica el que faria, però no fà res
      -D|--debug=<octal>        Habilita la depuració, mireu -Dhelp ó --debug=help
      --status-fd <n>           Envia actualitzacions de canvis d'estat al
                                descriptor de fitxer <n>
      --ignore-depends=<paquet>,... No té en compte les dependències que
                                    impliquen a <paquet>
      --force-...                   Descarta problemes, mireu --force-help
      --no-force-...|--refuse-...   S'atura quan troba problemes
      --abort-after <n>             Avorta després de trobar <n> errors
    
    Els operadors de comparació per a --compare-versions són:
     lt le eq ne ge gt       (tracta una versió inexistent com a anterior a
                              qualsevol versió);
     lt-nl le-nl ge-nl gt-nl (tracta una versió inexistent com a posterior a
                              qualsevol versió);
     < << <= = >= >> >       (sols per compatibilitat amb la sintaxi dels
                              fitxers de control).
    
    Useu «dselect» per a una gestió de paquets més amigable.

en: Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages [*];
    Use dselect for user-friendly package management;
    Type dpkg -Dhelp for a list of dpkg debug flag values;
    Type dpkg --force-help for a list of forcing options;
    Type dpkg-deb --help for help about manipulating *.deb files;
    Type dpkg --licence for copyright licence and lack of warranty (GNU GPL) [*].
    
    Options marked [*] produce a lot of output - pipe it through `less' or `more' !
ca: Escriu dpkg --help per a ajuda sobre instal·lar i desinstal·lar paquets [*];
    Useu dselect per a gestionar els paquets d'una manera més amigable;
    Escriviu dpkg -Dhelp per a una llista dels valors de depuració de dpkg;
    Escriviu dpkg --force-help per a una llista d'opcions per a forçar;
    Escriviu dpkg-deb --help per a obtindre ajuda a sobre de la manipulació de fitxers .deb;
    Escriviu dpkg --license per a veure la llicència, el copyright i la falta de garantia (GNU GPL) [*].
    
    Les opcions marcades amb ([*]) produeixen una extensa eixida - canalitzeu-la a través de «less» o «more»!

en: conflicting actions --%s and --%s
ca: accions en conflicte --%s i --%s

en: Warning: obsolete option `--%s'
ca: Avís: l'opció és obsoleta «--%s»

en: %s debugging option, --debug=<octal> or -D<octal>:
    
     number  ref. in source   description
          1   general           Generally helpful progress information
          2   scripts           Invocation and status of maintainer scripts
         10   eachfile          Output for each file processed
        100   eachfiledetail    Lots of output for each file processed
         20   conff             Output for each configuration file
        200   conffdetail       Lots of output for each configuration file
         40   depcon            Dependencies and conflicts
        400   depcondetail      Lots of dependencies/conflicts output
       1000   veryverbose       Lots of drivel about eg the dpkg/info directory
       2000   stupidlyverbose   Insane amounts of drivel
    
    Debugging options are be mixed using bitwise-or.
    Note that the meanings and values are subject to change.
ca: opció de depuració %s, --debug=<octal> o -D<octal>:
    
     número  referència de la font  descripció
          1  general           Informació de progrés generalment útil
          2  scripts           Invocació i estat dels scripts del paquet
         10  eachfile          Eixida per cada fitxer processat
        100  eachfiledetail    Molta eixida per cada fitxer processat
         20  conff             Eixida per cada conffile
        200  conffdetail       Molta eixida per cada conffile
         40  depcon            Dependències i conflictes
        400  depcondetail      Molta eixida sobre dependències i conflictes
       1000  veryverbose       Tonteries sobre el directori dpkg/info
       2000  stupidlyverbose   Muntanyes de tonteries, molt insanes
    
    Les opcions de depuració es barregen fent el OR bit a bit.
    Noteu que els significats i els valors estan subjectes a canvis.

en: --debug requires an octal argument
ca: --debug requereix d'un número octal com a paràmetre

en: null package name in --ignore-depends comma-separated list `%.250s'
ca: nom de paquet buit en la llista de --ignore-depends separats per coma `%.250s'

en: --ignore-depends requires a legal package name. `%.250s' is not; %s
ca: --ignore-depends necessita un nom de paquet legal. `%.250s' no ho és; %s

en: invalid integer for --%s: `%.250s'
ca: enter invàlid per a --%s: «%.250s»

en: %s forcing options - control behaviour when problems found:
      warn but continue:  --force-<thing>,<thing>,...
      stop with error:    --refuse-<thing>,<thing>,... | --no-force-<thing>,...
     Forcing things:
      all                    Set all force options
      auto-select [*]        (De)select packages to install (remove) them
      downgrade [*]          Replace a package with a lower version
      configure-any          Configure any package which may help this one
      hold                   Process incidental packages even when on hold
      bad-path               PATH is missing important programs, problems likely
      not-root               Try to (de)install things even when not root
      overwrite              Overwrite a file from one package with another
      overwrite-diverted     Overwrite a diverted file with an undiverted version
      bad-verify             Install a package even if it fails authenticity check
      depends-version [!]    Turn dependency version problems into warnings
      depends [!]            Turn all dependency problems into warnings
      confnew [!]            Always use the new config files, don't prompt
      confold [!]            Always use the old config files, don't prompt
      confdef [!]            Use the default option for new config files if one
                             is available, don't prompt. If no default can be found,
                             you will be prompted unless one of the confold or
                             confnew options is also given
      confmiss [!]           Always install missing config files
      conflicts [!]          Allow installation of conflicting packages
      architecture [!]       Process even packages with wrong architecture
      overwrite-dir [!]      Overwrite one package's directory with another's file
      remove-reinstreq [!]   Remove packages which require installation
      remove-essential [!]   Remove an essential package
    
    WARNING - use of options marked [!] can seriously damage your installation.
    Forcing options marked [*] are enabled by default.
ca: Les opcions de forçat de %s - controlen el comportament quan hi ha problemes:
      avisa però continua:      --force-<cosa>,<cosa>,...
      es per a si hi ha error:  --refuse-<cosa>,<cosa>,... | --no-force-<cosa>,...
     Coses que es poden forçar:
      all                   Activa totes les opcions de forçat
      auto-select [*]       (De)selecciona paquets per a instal·lar-los (o per a
                            desinstal·larlos)
      downgrade [*]         Reemplaça un paquet amb una versió menor
      configure-any         Configura qualsevol paquet que pugui ajudar a aquest
      hold                  Processa paquets accessori quan es mantenen
      bad-path              Falten programes importants en la PATH, poden
                            haver-hi problemes
      not-root              Intenta (des)instal·lar coses fins i tot sense ser root
      overwrite             Sobreescriu un fitxer d'un paquet amb un altre
      overwrite-diverted    Sobreescriu un fitxer desviat amb una versió no
                            desviada
      bad-verify            Instal·la un paquet fins i tot si falla la comprovació
                            d'autenticitat
      depends-version [!]   Converteix en avisos els problemes de dependència de
                            versió
      depends [!]           Converteix en avisos tots els problemes de
                            dependències
      confnew [!]           Utilitza sempre els nous conffiles, sense preguntar
      confold [!]           Utilitza sempre els conffiles antics, sense preguntar
      confdef [!]           Utilitza l'opció predeterminada pels conffiles nous
                            si estan disponibles, sense preguntar. Si no en
                            troba cap de predeterminat preguntarà, a menys que
                            també li doneu alguna de les opcions confold o confnew
      confmiss [!]          Instal·la sempre els conffiles que falten
      conflicts [!]         Permet la instal·lació de paquets en conflicte
      architecture [!]      Processa fins i tot els paquets amb arquitectura errònia
      overwrite-dir [!]     Sobreescriu el directori d'un paquet amb el fitxer
                            d'un altre
      remove-reinstreq [!]  Desinstal·la els paquets que precisen instal·lació
      remove-essential [!]  Desinstal·la un paquet essencial
    
    AVÍS - forçar l'us de les opcions marcades amb [!] poden malmetre
    seriosament la instal·lació. Les opcions de forçat marcades amb [*] estan
    activades per defecte.

en: unknown force/refuse option `%.*s'
ca: opció force/refuse desconeguda `%.*s'

en: couldn't malloc in execbackend
ca: no s'ha pogut executar malloc en execbackend

en: couldn't strdup in execbackend
ca: no s'ha pogut fer «strdup» en execbackend

en: failed to exec %s
ca: no s'ha pogut executar %s

en: --command-fd takes 1 argument, not 0
ca: --command-fd pren el 1 argument, no 0

en: --command-fd only takes 1 argument
ca: --command-fd sols pren 1 argument

en: invalid number for --command-fd
ca: número invàlid per a --command-fd

en: couldn't open `%i' for stream
ca: no s'ha pogut obrir `%i' per a un flux

en: unexpected eof before end of line %d
ca: eof inesperat abans de la fí de la línia %d

en: need an action option
ca: es necessita una opció d'acció

en: --%s --pending does not take any non-option arguments
ca: --%s --pending no pren cap argument que no sigui una opció

en: --%s needs at least one package name argument
ca: --%s almenys necessita un nom de paquet com a argument

en: you must specify packages by their own names, not by quoting the names of the files they come in
ca: heu d'especificar els paquets pels seus noms propis, no citant els noms dels fitxers en els que venen

en: Package %s listed more than once, only processing once.
ca: Paquet %s llistat més d'una vegada, sols es processarà una.

en: More than one copy of package %s has been unpacked
     in this run !  Only configuring it once.
ca: S'ha desempaquetat més d'una còpia del paquet %s!
     Sols es configurarà una vegada.

en:   Package
ca:   el paquet

en:  which provides
ca:  que proveeix

en:  is to be removed.
ca:  serà desinstal·lat.

en:   Version of
ca:   Versió de

en:  on system is
ca:  en el sistema és

en: dpkg: also configuring `%s' (required by `%s')
ca: dpkg: també configura `%s' (requerit per `%s')

en:  is not configured yet.
ca:  encara no està configurat.

en:  is not installed.
ca:  no està instal·lat.

note: Don't print the line about the package to be removed if * that's the only line.
en: ; however:
ca: ; tot i així:

en: cannot access archive
ca: no es pot accedir a l'arxiu

en: error ensuring `%.250s' doesn't exist
ca: error a l'asegurar-se de que `%.250s' no existeix

en: failed to exec dpkg-split to see if it's part of a multiparter
ca: falla a l'executar dpkg-split per a veure si és part d'una part múltiple

en: wait for dpkg-split failed
ca: l'espera per dpkg-split ha fallat

en: reassembled package file
ca: paquet reensamblat

en: Authenticating %s ...
ca: S'està autenticant %s ...

en: failed to execl debsig-verify
ca: falla a l'executar debsig-verify

en: Verification on package %s failed!
ca: Ha fallat la verificació del paquet %s!

en: Verification on package %s failed,
    but installing anyway as you request.
ca: Ha fallat la verificació del paquet %s,
    però s'instal·larà igualment tal i com heu demanat.

en: passed
ca: correcte

note: We use tmpnam here, not to get a unique filename, but to get a unique directory.
en: unable to get unique filename for control info
ca: no es pot obtindre un nom de fitxer únic per a la info. de control

en: failed to exec dpkg-deb to extract control information
ca: falla executant dpkg-deb per a extreure la info. de control

en: Recorded info about %s from %s.
ca: Registrada la info. sobre %s a partir de %s.

en: package architecture (%s) does not match system (%s)
ca: l'arquitectura del paquet (%s) no correspon amb la del sistema (%s)

en: dpkg: regarding %s containing %s, pre-dependency problem:
    %s
ca: dpkg: referent a %s que conté %s, problema de predependència:
    %s

en: pre-dependency problem - not installing %.250s
ca: problema de predependència - no s'instal·la %.250s

en: dpkg: warning - ignoring pre-dependency problem !
ca: dpkg: avís - ignorant problema de predependència!

en: Preparing to replace %s %s (using %s) ...
ca: S'està preparant per a reemplaçar %s %s (fent servir %s) ...

en: Unpacking %s (from %s) ...
ca: S'està desempaquetant %s (de %s) ...

en: name of conffile (starting `%.250s') is too long (>%d characters)
ca: el nom del conffile (que comença per `%.250s') és massa llarg (>%d caràcters)

en: read error in %.250s
ca: error de lectura en %.250s

note: conff= fopen()
en: error closing %.250s
ca: error al tancar %.250s

en: error trying to open %.250s
ca: error intentant obrir %.250s

en: De-configuring %s, so that we can remove %s ...
ca: S'està desconfigurant %s, per a poder desinstal·lar %s ...

en: Unpacking replacement %.250s ...
ca: S'està desempaquetant el reemplaç de %.250s ...

en: unable to exec dpkg-deb to get filesystem archive
ca: no es pot executar dpkg-deb per a obtindre l'arxiu del sistema de fitxers

en: error reading dpkg-deb tar output
ca: error al llegir l'eixida tar de dpkg-deb

en: corrupted filesystem tarfile - corrupted package archive
ca: sistema de fitxers de l'arxiu tar corrupte - arxiu del paquet corrupte

en: dpkg-deb: zap possible trailing zeros
ca: dpkg-deb: esborra possibles zeros finals

en: dpkg: warning - unable to delete old file `%.250s': %s
ca: dpkg: avís - no es pot esborrar l'antic fitxer `%.250s': %s

en: cannot read info directory
ca: no es pot llegir el directori `info'

en: old version of package has overly-long info file name starting `%.250s'
ca: la versió antiga del paquet té un nom de fitxer d'info. llarguíssim que comença per `%.250s'

en: unable to remove obsolete info file `%.250s'
ca: no es pot esborrar el fitxer d'info. obsolet `%.250s'

en: unable to install (supposed) new info file `%.250s'
ca: no es pot instal·lar el (suposat) nou fitxer d'info. `%.250s'

en: unable to open temp control directory
ca: no es pot obrir el directori de control temporal

en: package contains overly-long control info file name (starting `%.50s')
ca: el paquet conté un nom de fitxer d'info. llarguíssim (comença per `%.50s')

en: package control info contained directory `%.250s'
ca: la info. de control del paquet conté el directori `%.250s'

en: package control info rmdir of `%.250s' didn't say not a dir
ca: a l'esborrar el directori `%.250s' amb la info. de control del paquet ocorregué un error diferent com de no ser un directori

en: dpkg: warning - package %s contained list as info file
ca: dpkg: avís - el paquet %s conté `list' com a fitxer d'info.

en: unable to install new info file `%.250s' as `%.250s'
ca: no es pot instal·lar el nou fitxer d'info. `%.250s' com a `%.250s'

en: (Noting disappearance of %s, which has been completely replaced.)
ca: (Noteu la desaparició de %s, que ha estat completament reemplaçat.)

en: unable to delete disappearing control info file `%.250s'
ca: no es pot esborrar el fitxer d'info. de control `%.250s' que ha desaparegut

en: dpkg - warning: ignoring request to remove %.250s which isn't installed.
ca: dpkg - avís: s'està ignorant la petició de desinstal·lar %.250s que no està instal·lat.

en: dpkg - warning: ignoring request to remove %.250s, only the config
     files of which are on the system.  Use --purge to remove them too.
ca: dpkg - avís: es descarta la petició de desinstal·lar %.250s, del qual
     sols els fitxers de configuració queden en el sistema. Useu --purge per
     a esborrar també aquests fitxers.

en: This is an essential package - it should not be removed.
ca: Aquest és un paquet essencial - no hauria de ser desinstal·lat.

en: dpkg: dependency problems prevent removal of %s:
    %s
ca: dpkg: problemes de dependències impedeixen la desinstal·lació de %s:
    %s

en: dependency problems - not removing
ca: problemes de dependències - no es desinstal·la

en: dpkg: %s: dependency problems, but removing anyway as you request:
    %s
ca: dpkg: %s: problemes de dependències, però es desinstal·larà igualment tal i com heu demanat:
    %s

en: Package is in a very bad inconsistent state - you should
     reinstall it before attempting a removal.
ca: El paquet està en un estat molt dolent e inconsistent - el tindreu que
     reinstal·lar abans d'intentar desinstal·lar-lo.

en: Would remove or purge %s ...
ca: Desinstal·laria o purgaria %s ...

en: Removing %s ...
ca: S'està desinstal·lant %s ...

en: dpkg - warning: while removing %.250s, unable to remove directory `%.250s': %s - directory may be a mount point ?
ca: dpkg - avís: al desinstal·lar %.250s, no es pot esborrar el directori `%.250s': %s - el directori podria ser un punt de muntatge ?

en: cannot remove `%.250s'
ca: no es pot esborrar `%.250s'

en: cannot remove file `%.250s'
ca: no es pot esborrar el fitxer `%.250s'

en: unable to delete control info file `%.250s'
ca: no es pot eliminar el fitxer d'info. de control `%.250s'

en: dpkg - warning: while removing %.250s, directory `%.250s' not empty so not removed.
ca: dpkg - avís: al desinstal·lar %.250s, el directori %.250s' no està buit, no s'esborra.

en: Purging configuration files for %s ...
ca: S'estan purgant els fitxers de configuració de %s ...

en: cannot remove old config file `%.250s' (= `%.250s')
ca: no es pot eliminar el fitxer de configuració antic «%.250s» (= «%.250s»)

en: cannot read config file dir `%.250s' (from `%.250s')
ca: no es pot llegir el directori del fitxer de configuració «%.250s» (a partir de «%.250s»)

en: cannot remove old backup config file `%.250s' (of `%.250s')
ca: no es pot eliminar l'antiga còpia de seguretat del fitxer de configuració «%.250s» (de «%.250s»)

en: unable to check existence of `%.250s'
ca: no es pot comprovar l'existència de «%.250s»

en: cannot remove old files list
ca: no es pot eliminar la llista de fitxers antiga

en: can't remove old postrm script
ca: no es pot eliminar l'script postrm antic

en: No packages found matching %s.
ca: No s'ha trobat cap paquet que correspongui amb %s.

en: --set-selections does not take any argument
ca: --set-selections no accepta cap argument

en: unexpected eof in package name at line %d
ca: s'ha trobat un eof inesperat en el nom del paquet en la línia %d

en: unexpected end of line in package name at line %d
ca: s'ha trobat un fí de línia inesperada en el nom del paquet en la línia %d

en: unexpected eof after package name at line %d
ca: s'ha trobat un eof inesperat després del nom del paquet en la línia %d

en: unexpected end of line after package name at line %d
ca: s'ha trobat un fí de línia inesperada després del nom del paquet en la línia %d

en: unexpected data after package and selection at line %d
ca: s'han trobat dades inesperades després del paquet i selecció en la línia %d

en: illegal package name at line %d: %.250s
ca: s'ha trobat un nom de paquet ilegal en la línia %d: %.250s

en: unknown wanted status at line %d: %.250s
ca: s'ha trobat un estat desitjat desconegut en la línia %d: %.250s

en: read error on standard input
ca: error de lectura en l'entrada estàndard

en: --%s takes no arguments
ca: --%s no accepta cap argument

en: --%s needs exactly one Packages file argument
ca: --%s necessita exactament un fitxer Packages com a argument

en: unable to access dpkg status area for bulk available update
ca: no es pot accedir a l'àrea d'estat de dpkg per a una actualització de `available'

en: bulk available update requires write access to dpkg status area
ca: l'actualització de `available' requereix accés d'escriptura a l'àrea d'estat de dpkg

en: Replacing available packages info, using %s.
ca: S'està reemplaçant la informació de paquets disponibles, fent servir %s.

en: Updating available packages info, using %s.
ca: S'està actualitzant la informació de paquets disponibles, fent servir %s.

en: Information about %d package(s) was updated.
ca: S'ha actualitzat la informació sobre %d paquets.

en: --forget-old-unavail takes no arguments
ca: --forget-old-unavail no accepta cap argument

en: Desired=Unknown/Install/Remove/Purge/Hold
    | Status=Not/Installed/Config-files/Unpacked/Failed-config/Half-installed
    |/ Err?=(none)/Hold/Reinst-required/X=both-problems (Status,Err: uppercase=bad)
ca: Desitjat=Desconegut(u)/Instal·la(i)/Elimina(r)/Neteja(p)/Atura(h)
    | Estat=Not/Installed/Config-files/Unpacked/Failed-config/Half-installed
    |/ Err?=(none)/Hold/Reinst-required/X=both-problems (Estat,Err: majúsc.=dolent)

en: Name
ca: Nom

en: Version
ca: Versió

en: Description
ca: Descripció

en: diversion by %s
ca: desviat per %s

en: local diversion
ca: desviació local

en: to
ca: a

en: from
ca: per

en: --search needs at least one file name pattern argument
ca: --search al menys necessita un nom de fitxer pare com argument

en: dpkg: %s not found.
ca: dpkg: %s no trobat.

en: Package `%s' is not installed and no info is available.
ca: El paquet `%s' no està instal·lat i no hi ha info disponible.

en: Package `%s' is not available.
ca: El paquet `%s' no està disponible.

en: Package `%s' is not installed.
ca: El paquet `%s' no està instal·lat.

en: Package `%s' does not contain any files (!)
ca: El paquet `%s' no conté cap fitxer (!)

en: locally diverted
ca: desviat localment

en: package diverts others
ca: d'altres paquets desviats

en: diverted by %s
ca: desviat per %s

en:  to: %s
ca:  per a: %s

en: Use dpkg --info (= dpkg-deb --info) to examine archive files,
    and dpkg --contents (= dpkg-deb --contents) to list their contents.
ca: Useu dpkg --info (= dpkg-deb --info) per a examinar els fitxers d'arxiu,
    i dpkg --contents (= dpkg-deb --contents) per a llistar-ne el contingut.

en: ' package management program query tool
ca: ' eina de consultes al programa de gestió de paquets

en: Usage:
ca: Ús:

en:  [<option>] <command>
    Commands:
      -s|--status <package-name> ...      display package status details
      -p|--print-avail <package-name> ... display available version details
      -L|--listfiles <package-name> ...   list files `owned' by package(s)
      -l|--list [<pattern> ...]           list packages concisely
      -W|--show <pattern> ...             show information on package(s)
      -S|--search <pattern> ...           find package(s) owning file(s)
      --help | --version                  show this help / version number
      --licence                           print copyright licensing terms
    
    Options:
      --admindir=<directory>     Use <directory> instead of %s
      --showformat=<format>      Use alternative format for --show
    
    Format syntax:
      A format is a string that will be output for each package. The format
      can include the standard escape sequences \n (newline), \r (carriage
      return) or \\ (plain backslash). Package information can be included
      by inserting variable references to package fields using the ${var[;width]}
      syntax. Fields will be right-aligned unless the width is negative in which
       case left aligenment will be used.
ca:  [<opció>] <ordre>
    Ordres:
      -s|--status <paquet> ...            mostra detalls de l'estat del paquet
      -p|--print-avail <paquet> ...       mostra detalls de la versió disponible
      -L|--listfiles <paquet> ...         llista els fitxers que pertanyen als
                                          paquets
      -l|--list [<patró> ...]             llista els paquets sense massa detalls
      -W|--show <patró> ...               mostra informació sobre els paquets
      -S|--search <patró> ...             cerca els paquets als que pertanyen
                                          els fitxers
      --help | --version                  mostra aquesta ajuda / número de versió
      --licence                           mostra els termes de la llicència de
                                          copyright
    
    Opcions:
      --admindir=<directori>     Utilitza <directori> en lloc de %s
      --showformat=<format>      Utilitza un format alternatiu per a --show
    
    Format de sintaxi:
      Un format és una cadena que es mostrarà per a cada paquet. El format
      pot incloure les seqüències d'escapada estàndard \n (nova línia),
      \r (retorn de carro) o \\ (barra invertida). Es pot incloure informació
      sobre el paquet inserint referències variables als camps dels paquets
      utilitzant la sintaxi ${var[;amplada]}. Els camps s'aliniaran a la
      dreta a menys que l'amplada siga negativa, en aquest cas s'utilitzarà
      aliniació a l'esquerra.

en: Use --help for help about querying packages;
    Use --licence for copyright licence and lack of warranty (GNU GPL).
ca: Useu --help per a obtindre ajuda sobre la consulta de paquets;
    Useu --licence per a veure la llicència i la absència de garantia (GNU GPL).

en: dpkg-deb - error: %s (`%s') doesn't contain any digits
ca: dpkg-deb - error: %s (`%s') no conté cap dígit

en: %s: no compression copy loop
ca: %s: sense compressió de la còpia loop

en: %s: internal gzip error: read: `%s'
ca: %s: error intern de gzip: lectura: `%s'

en: %s: internal gzip error: write: `%s'
ca: %s: error intern de gzip: escriptura `%s'

en: %s: internal gzip error: read(%i) != write(%i)
ca: %s: error intern de gzip: lectura(%i) != escriptura(%i)

en: %s: failed to exec gzip %s
ca: %s: falla a l'executar gzip %s

note: Decode our arguments
en: --build needs a directory argument
ca: --build necessita un directori amb paràmetre

en: --build takes at most two arguments
ca: --build porta com a molt dos arguments

en: unable to check for existence of archive `%.250s'
ca: no es pot comprobar l'existència de l'arxiu `%.250s'

en: target is directory - cannot skip control file check
ca: l'objectiu és un directori - no es pot ometre la comprovació del fitxer de control

en: dpkg-deb: warning, not checking contents of control area.
    dpkg-deb: building an unknown package in `%s'.
ca: dpkg-deb: avís, no es comprova el contingut de l'àrea de control.
    dpkg-deb: es construeix un paquet desconegut en «%s».

en: package name has characters that aren't lowercase alphanums or `-+.'
ca: el nom del paquet té caràcters que no són minúscules, alfanumèrics o `-+.'

en: warning, `%s' contains user-defined Priority value `%s'
ca: avís, «%s» conté un valor Priority «%s» definit pel usuari

en: warning, `%s' contains user-defined field `%s'
ca: avís, «%s» conté un camp «%s» definit pel usuari

en: %d errors in control file
ca: %d errors en el fitxer de control

en: dpkg-deb: building package `%s' in `%s'.
ca: dpkg-deb: s'està construint el paquet «%s» en «%s».

en: control directory has bad permissions %03lo (must be >=0755 and <=0775)
ca: el directori de control té permisos erronis %03lo (ha de ser >=0755 i <=0775)

en: maintainer script `%.50s' is not a plain file or symlink
ca: l'script `%.50s' no és un fitxer normal o un enllaç simbòlic

en: maintainer script `%.50s' has bad permissions %03lo (must be >=0555 and <=0775)
ca: l'script `%.50s' té permisos errònies %03lo (ha de ser >=0555 i <=0775)

en: maintainer script `%.50s' is not stattable
ca: no es pot fer `stat' sobre l'script `%.50s'

en: empty string from fgets reading conffiles
ca: cadena buida de fgets al llegir conffiles

en: warning, conffile name `%.50s...' is too long, or missing final newline
ca: avís, el nom de conffile `%.50s...' es massa llarg, o li falta el caràcter de nova línia final

en: conffile `%.250s' does not appear in package
ca: el conffile `%.250s' no està a dins del paquet

en: conffile `%.250s' is not stattable
ca: no es pot fer `stat' sobre el conffile `%.250s'

en: warning, conffile `%s' is not a plain file
ca: avís, el conffile `%s' no és un fitxer normal

en: error reading conffiles file
ca: s'ha produït un error en llegir el fitxer de conffiles

en: error opening conffiles file
ca: s'ha produït un error en l'obrir el fitxer de conffiles

en: dpkg-deb: ignoring %d warnings about the control file(s)
ca: dpkg-deb: no es tindran en compte %d avisos sobre els fitxers de control

en: unable to unbuffer `%.255s'
ca: no es pot desfer la memòria temporal `%.255s'

en: failed to chdir to `%.255s'
ca: s'ha produït un error en canviar al directori «%.255s»

en: failed to chdir to .../DEBIAN
ca: s'ha produït un error en canviar al directori .../DEBIAN

en: failed to exec tar -cf
ca: s'ha produït un error en executar tar -cf

note: Create a temporary file to store the control data in. Immediately unlink * our temporary file so others can't mess with it.
en: failed to make tmpfile (control)
ca: s'ha produït un error en crear un fitxer temporal (control)

en: failed to open tmpfile (control), %s
ca: s'ha produït un error en obrir un fitxer temporal (control), %s

note: make sure it's gone, the fd will remain until we close it
en: failed to unlink tmpfile (control), %s
ca: s'ha produït un error en desenllaçar el fitxer temporal (control), %s

en: failed to fstat tmpfile (control)
ca: s'ha produït un error en fer «fstat» sobre el fitxer temporal (control)

en: failed to rewind tmpfile (control)
ca: s'ha produït un error en fer «rewind» sobre el fitxer temporal (control)

en: failed to make tmpfile (data)
ca: s'ha produït un error en crear el fitxer temporal (data)

en: failed to open tmpfile (data), %s
ca: s'ha produït un error en obrir el fitxer temporal (data), %s

note: make sure it's gone, the fd will remain until we close it
en: failed to unlink tmpfile (data), %s
ca: s'ha produït un error en esborrar el fitxer temporal (data), %s

en: failed to exec find
ca: s'ha produït un error en executar find

en: failed to write filename to tar pipe (data)
ca: s'ha produït un error en escriure el nom del fitxer al conducte de tar (data)

en: failed to rewind tmpfile (data)
ca: s'ha produït un error al fer «rewind» sobre el fitxer temporal (data)

en: cat (data)
ca: cat (dades)

en: failed to exec sh -c mv foo/* &c
ca: s'ha produït un error a l'executar sh -c mv foo/* etc.

en: error reading %s from %.255s
ca: s'ha produït un error en llegir %s de %.255s

en: unexpected end of file in %s in %.255s
ca: fí de fitxer inesperat en %s en %.255s

en: file `%.250s' is corrupt - %.250s length contains nulls
ca: el fitxer `%.250s' està corromput - la longitud %.250s conté nuls

en: file `%.250s' is corrupt - bad digit (code %d) in %s
ca: el fitxer `%.250s' està corromput - dígit erroni (codi %d) en %s

en: failed to read archive `%.255s'
ca: s'ha produït un error en llegir l'arxiu «%.255s»

en: failed to fstat archive
ca: s'ha produït un error en fer «fstat» sobre l'arxiu

en: version number
ca: número de versió

en: between members
ca: entre números

en: file `%.250s' is corrupt - bad magic at end of first header
ca: el fitxer `%.250s' està corromput - màgia errónia al final de la primera capçalera

en: file `%.250s' is corrupt - negative member length %zi
ca: el fitxer `%.250s' està corromput - longitud %zi negativa

en: file `%.250s' is not a debian binary archive (try dpkg-split?)
ca: el fitxer «%.250s» no és un arxiu binari de debian (proveu amb dpkg-split?)

en: header info member
ca: info. de capçalera de l'element

en: archive has no newlines in header
ca: l'arxiu no té caràcters de nova línia en la capçalera

en: archive has no dot in version number
ca: l'arxiu no té cap punt en el número de versió

en: archive version %.250s not understood, get newer dpkg-deb
ca: no s'enten la versió %.250s de l'arxiu, aconseguiu un dpkg-deb més nou

note: Members with `_' are noncritical, and if we don't understand them * we skip them.
en: skipped member data from %s
ca: s'omet l'element de %s

en: file `%.250s' contains ununderstood data member %.*s, giving up
ca: el fitxer `%.250s' conté un element %.*s inintel·ligible, s'abandona

en: file `%.250s' contains two control members, giving up
ca: el fitxer `%.250s' conté dos elements de control, s'abandona

en:  new debian package, version %s.
     size %ld bytes: control archive= %zi bytes.
ca:  nou paquet de debian, versió %s.
     mida %ld bytes: arxiu de control= %zi bytes.

en: ctrl information length
ca: longitud de la info. de control

en: archive has malformatted ctrl len `%s'
ca: l'arxiu té una longitud de control mal formatada «%s»

en:  old debian package, version %s.
     size %ld bytes: control archive= %ld, main archive= %zi.
ca:  paquet debian antic, versió %s.
     mida %ld bytes: arxiu de control= %ld, arxiu principal= %zi.

en: ctrlarea
ca: àrea de control

en: dpkg-deb: file looks like it might be an archive which has been
    dpkg-deb:    corrupted by being downloaded in ASCII mode
ca: dpkg-deb: el fitxer té pinta de ser un arxiu que ha sigut corromput
    dpkg-deb     al ser descarregat en mode ASCII

en: `%.255s' is not a debian format archive
ca: `%.255s' no és un arxiu amb el format debian

en: fgetpos failed
ca: fgetpos ha fallat

en: fsetpos failed
ca: fsetpos ha fallat

en: failed to fdopen p1 in paste
ca: falla al fer `fdopen' sobre p1 en `paste'

en: failed to write to gzip -dc
ca: falla a l'escriure a gzip -dc

en: failed to close gzip -dc
ca: falla al tancar gzip -dc

en: failed to syscall lseek to files archive portion
ca: falla en la crida al sistema lseek en els fitxers porció d'arxiu

en: failed to write to pipe in copy
ca: s'ha produït un error en escriure al conducte en la còpia

en: failed to close pipe in copy
ca: s'ha produït un error en tancar el conducte en la còpia

en: internal gzip error: `%s'
ca: error intern de gzip: `%s'

en: failed to exec gzip -dc
ca: falla a l'executar gzip -dc

en: failed to create directory
ca: falla al crear directori

en: failed to chdir to directory after creating it
ca: falla al canviar a un directori després de crear-lo

en: failed to chdir to directory
ca: falla al canviar al directori

en: failed to exec tar
ca: falla a l'executar tar

en: --%s needs a .deb filename argument
ca: --%s necessita un nom de fitxer .deb com a argument

en: --%s needs a target directory.
    Perhaps you should be using dpkg --install ?
ca: --%s necessita un directori de destí.
    Potser voleu fer dpkg --install?

en: --%s takes at most two arguments (.deb and directory)
ca: --%s pren com a molt dos arguments (.deb i directori)

en: --%s takes only one argument (.deb filename)
ca: --%s sols pren un argument (fitxer .deb)

en: failed to chdir to `/' for cleanup
ca: falla al canviar a `/' per a neteja

en: failed to fork for cleanup
ca: falla al fer `fork' per a neteja

en: failed to wait for rm cleanup
ca: falla a l'esperar per a la neteja amb rm

en: rm cleanup failed, code %d
ca: la neteja amb rm ha fallat, codi %d

en: failed to make temporary directoryname
ca: no s'ha pogut crear el nom del directori temporal

en: failed to exec rm -rf
ca: falla a l'executar rm -rf

en: dpkg-deb: `%.255s' contains no control component `%.255s'
ca: dpkg-deb: `%.255s' no conté cap component de control `%.255s'

en: open component `%.255s' (in %.255s) failed in an unexpected way
ca: l'apertura del component `%.255s' (dins de %.255s) ha fallat de forma inesperada

en: One requested control component is missing
ca: Falta un component de control requerit

en: %d requested control components are missing
ca: Falten %d components de control requerits

en: cannot scan directory `%.255s'
ca: no es pot examinar el directori `%.255s'

en: cannot stat `%.255s' (in `%.255s')
ca: no es pot fer `stat' sobre `%.255s' (en `%.255s')

en: cannot open `%.255s' (in `%.255s')
ca: no es pot obrir `%.255s' (en `%.255s')

en: failed to read `%.255s' (in `%.255s')
ca: s'ha produït un error en llegir «%.255s» (en «%.255s»)

en:  %7ld bytes, %5d lines   %c  %-20.127s %.127s
ca:  %7ld bytes, %5d línies  %c  %-20.127s %.127s

en:      not a plain file          %.255s
ca:      no és un fitxer normal   %.255s

en: failed to read `control' (in `%.255s')
ca: no s'ha pogut llegir «control» (en «%.255s»)

en: (no `control' file in control archive!)
ca: (no hi ha cap fitxer `control' en l'arxiu de control!)

en: could not open the `control' component
ca: no s'ha pogut obrir el component «control»

en: failed during read of `control' component
ca: no s'ha pogut llegir el component «control»

en: Error in format
ca: Error en el format

en: --contents takes exactly one argument
ca: --contents pren exactament un argument

en: ' package archive backend version
ca: ' package archive backend versió

en: This is free software; see the GNU General Public Licence version 2 or
    later for copying conditions. There is NO warranty.
    See dpkg-deb --licence for details.
ca: Això és programari lliure, vegeu la Llicència Publica General GNU versió 2
    o posterior per a les condicions de còpia. No hi ha CAP garantia.
    Vegeu dpkg-deb --licence per a més detalls.

en: Command:
      -b|--build <directory> [<deb>]    build an archive.
      -c|--contents <deb>               list contents.
      -I|--info <deb> [<cfile>...]      show info to stdout.
      -W|--show <deb>                   show information on package(s)
      -f|--field <deb> [<cfield>...]    show field(s) to stdout.
      -e|--control <deb> [<directory>]  extract control info.
      -x|--extract <deb> <directory>    extract files.
      -X|--vextract <deb> <directory>   extract & list files.
      --fsys-tarfile <deb>              output filesystem tarfile.
      -h|--help                         display this message.
      --version | --licence             show version/licence.
    
    <deb> is the filename of a Debian format archive.
    <cfile> is the name of an administrative file component.
    <cfield> is the name of a field in the main `control' file.
    
    Options:
      --showformat=<format>      use alternative format for --show
      -D                         enable debugging output
      --old, --new               select archive format
      --nocheck                  suppress control file check (build bad package).
      -z# to set the compression when building
    
    Format syntax:
      A format is a string that will be output for each package. The format
      can include the standard escape sequences \n (newline), \r (carriage
      return) or \\ (plain backslash). Package information can be included
      by inserting variable references to package fields using the ${var[;width]}
      syntax. Fields will be right-aligned unless the width is negative in which
       case left alignment will be used. 
    
    Use `dpkg' to install and remove packages from your system, or
    `dselect' for user-friendly package management.  Packages unpacked
    using `dpkg-deb --extract' will be incorrectly installed !
ca: Ordre:
      -b|--build <directori> [<deb>]    construeix un arxiu.
      -c|--contents <deb>               llista els continguts.
      -I|--info <deb> [<fitxerc>...]    mostra la info en l'eixida estàndard.
      -W|--show <deb>                   mostra informació sobre el(s) paquet(s).
      -f|--field <deb> [<campc>...]     mostra el(s) camp(s) en l'eixida estàndard.
      -e|--control <deb> [<directori>]  extrau la informació de control.
      -x|--extract <deb> <directori>    estrau els fitxers.
      -X|--vextract <deb> <directori>   extrau i llista els fitxers.
      --fsys-tarfile <deb>              mostra el fitxer tar del sistema de fitxers.
      -h|--help                         mostra aquest missatge.
      --version | --licence             mostra la versió i llicència.
    
    <deb> és el nom de fitxer d'un arxiu en format Debian.
    <fitxerc> és el nom d'un component d'un fitxer administratiu.
    <campc> és el nom d'un camp en el fitxer de «control» principal.
    
    Opcions:
      --showformat=<format>      usa un format alternatiu per a --show.
      -D                         habilita l'eixida de depuració.
      --old, --new               selecciona el format de l'arxiu.
      --nocheck                  suprimeix la comprovació del fitxer de control
                                 (construeix un paquet erroni).
      -z# per a establir la compressió en la construcció.
    
    Sintaxi del format:
      Un format és una cadena que es mostrarà per a cada paquet. El format
      pot incloure les seqüències d'escape estàndard \n (nova línia),
      \r (retorn de carro) o \\ (barra invertida). Es pot incloure informació
      sobre el paquet inserint referències variables als camps dels paquets
      utilitzant la sintaxi ${var[;amplada]}. Els camps s'aliniaràn a la
      dreta a menys que l'amplada siga negativa, en aquest cas s'utilitzarà
      aliniació a l'esquerra.
    
    Feu servir «dpkg» per a instal·lar i desinstal·lar paquets del vostre
    sistema, o «dselect» per a gestionar els paquets d'una manera amigable.
    Els paquets desempaquetats fent servir «dpkg-deb --extract» estaran
    instal·lats incorrectament!

en: Type dpkg-deb --help for help about manipulating *.deb files;
    Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages.
ca: Escriviu dpkg-deb --help per a obtindre ajuda a sobre de la manipulació de fitxers *.deb;
    Escriviu dpkg --help per a obtindre ajuda a sobre de com instal·lar i desinstal·lar paquets.

en: file `%.250s' is corrupt - %.250s missing
ca: el fitxer «%.250s» està corromput - falta %.250s

en: file `%.250s' is corrupt - missing newline after %.250s
ca: el fitxer «%.250s» està corromput - falta una nova línia després de %.250s

en: unable to seek back
ca: no es pot fer «seek» cap enradera

en: file `%.250s' is corrupt - bad padding character (code %d)
ca: el fitxer «%.250s» està corromput - caràcter de farcit erroni (codi %d)

en: file `%.250s' is corrupt - nulls in info section
ca: el fitxer `%.250s' està corromput - hi ha nuls en la secció d'info.

en: file `%.250s' is format version `%.250s' - you need a newer dpkg-split
ca: el fitxer `%.250s' té un format versió `%.250s' - necessiteu un dpkg-split més nou

en: file `%.250s' is corrupt - bad MD5 checksum `%.250s'
ca: el fitxer `%.250s' està corromput - suma MD5 `%.250s' errònia

en: file `%.250s' is corrupt - no slash between part numbers
ca: el fitxer `%.250s' està corromput - no hi ha una barra entre els números de part

en: file `%.250s' is corrupt - bad part number
ca: el fitxer `%.250s' està corromput - número de part erroni

en: file `%.250s' is corrupt - bad magic at end of second header
ca: el fitxer `%.250s' està corromput - màgia errònia al final de la segona capçalera

en: file `%.250s' is corrupt - second member is not data member
ca: el fitxer `%.250s' està corromput - el segon element no és un element de dades

en: file `%.250s' is corrupt - wrong number of parts for quoted sizes
ca: el fitxer `%.250s' està corromput - número equivocat de parts per a les mides indicades

en: file `%.250s' is corrupt - size is wrong for quoted part number
ca: el fitxer `%.250s' està corromput - la mida està equivocada pel número de part indicada

en: unable to fstat part file `%.250s'
ca: no es pot fer `stat' sobre el fitxer part `%.250s'

en: file `%.250s' is corrupt - too short
ca: el fitxer `%.250s' està corromput - massa curt

en: cannot open archive part file `%.250s'
ca: no es pot obrir el fitxer part d'arxiu `%.250s'

en: file `%.250s' is not an archive part
ca: el fitxer `%.250s' no es una part d'arxiu

en: %s:
        Part format version:            %s
        Part of package:                %s
            ... version:                %s
            ... MD5 checksum:           %s
            ... length:                 %lu bytes
            ... split every:            %lu bytes
        Part number:                    %d/%d
        Part length:                    %lu bytes
        Part offset:                    %lu bytes
        Part file size (used portion):  %zi bytes
ca: %s:
        Versió del format de part:       %s
        Part del paquet:                 %s
             ... versió:                 %s
             ... suma MD5:               %s
             ... mida:                   %lu bytes
             ... trossejat cada:         %lu bytes
        Número de part:                  %d/%d
        Mida de part:                    %lu bytes
        Desplaçament de part:            %lu bytes
        Mida del fitxer de part
            (porció usada):              %zi bytes

en: --info requires one or more part file arguments
ca: --info requereix un o més fitxers part com a arguments

en: file `%s' is not an archive part
ca: el fitxer `%s' no és una part d'arxiu

en: unable to open output file `%.250s'
ca: no es pot obrir el fitxer d'eixida `%.250s'

en: unable to (re)open input part file `%.250s'
ca: no es pot (re)obrir el fitxer part d'entrada `%.250s'

en: done
ca: fet

en: files `%.250s' and `%.250s' are not parts of the same file
ca: els fitxers `%.250s' i `%.250s' no són parts del mateix fitxer

en: there are several versions of part %d - at least `%.250s' and `%.250s'
ca: hi han diverses versions de la part %d - al menys «%.250s» i «%.250s»

en: --join requires one or more part file arguments
ca: --join requereix un o més fitxers part com a arguments

en: part %d is missing
ca: falta la part %d

en: Debian GNU/Linux `dpkg-split' package split/join tool; version
ca: utilitat de divisió/unió `dpkg-split' de Debian GNU/Linux; versió

en: Copyright (C) 1994-1996 Ian Jackson.  This is free software; see the
    GNU General Public Licence version 2 or later for copying conditions.
    There is NO warranty.  See dpkg-split --licence for details.
ca: Copyright (C) 1994-1996 Ian Jackson.  Això és programari lliure; mireu la
    Llicència Pública General de GNU versió 2 o posterior per a les condicions
    de còpia.  Aquest NO té cap garantia.  Mireu dpkg-split --licence per a més detalls.

en: Usage: dpkg-split -s|--split <file> [<prefix>]     Split an archive.
           dpkg-split -j|--join <part> <part> ...      Join parts together.
           dpkg-split -I|--info <part> ...             Display info about a part.
           dpkg-split -h|--help|--version|--licence    Show help/version/licence.
    
           dpkg-split -a|--auto -o <complete> <part>   Auto-accumulate parts.
           dpkg-split -l|--listq                       List unmatched pieces.
           dpkg-split -d|--discard [<filename> ...]    Discard unmatched pieces.
    
    Options:  --depotdir <directory>  (default is %s/%s)
              -S|--partsize <size>    (in Kb, for -s, default is 450)
              -o|--output <file>      (for -j, default is <package>-<version>.deb)
              -Q|--npquiet            (be quiet when -a is not a part)
              --msdos                 (generate 8.3 filenames)
    
    Exit status: 0 = OK;  1 = -a is not a part;  2 = trouble!
ca: Forma d'ús:
      dpkg-split -s|--split <fitxer> [<prefix>]  Esbozina en parts un arxiu.
      dpkg-split -j|--join <part> <part> ...     Uneix parts.
      dpkg-split -I|--info <part> ...            Mostra informació sobre una part.
      dpkg-split -h|--help|--version|--licence   Mostra ajuda/versió/llicència.
    
      dpkg-split -a|--auto -o <completa> <part>  Autoacumula parts.
      dpkg-split -l|--listq                      Llista els bocins desemparellats.
      dpkg-split -d|--discard [<fitxer> ...]     Descarta els bocins
                                                 desemparellats.
    
    Opcions:  --depotdir <directori> (per defecte és %s/%s)
              -S|--partsize <mida>   (en Kb, per a -s, per defecte és 450)
              -o|--output <fitxer>   (per a -j, per defecte és
                                     <paquet>-<versió>.deb)
              -Q|--npquiet           (en silenci quan -a no és una part)
              --msdos                (genera noms de fitxer en format 8.3)
    
    Estat d'eixida: 0 = OK;  1 = -a no és una part;  2 = problemes!

en: Type dpkg-split --help for help.
ca: Escriu dpkg-split --help per a obtindre ajuda.

en: error reading %s
ca: s'ha produït un error al llegir %s

en: error reading %.250s
ca: s'ha produït un error al llegir %.250s

en: unexpected end of file in %.250s
ca: s'ha trobat un fí de fitxer inesperat en %.250s

en: part size is far too large or is not positive
ca: la mida de la part és massa gran o no és positiva

en: part size must be at least %dk (to allow for header)
ca: la mida de la part ha de ser al menys de %dk (per a admetre una capçalera)

en: unable to read depot directory `%.250s'
ca: no es pot llegir el directori de depòsit `%.250s'

en: --auto requires the use of the --output option
ca: --auto requereix l'ús de l'opció --output

en: --auto requires exactly one part file argument
ca: --auto requereix exactament un fitxer part com a argument

en: unable to read part file `%.250s'
ca: no es pot llegir el fitxer part `%.250s'

en: File `%.250s' is not part of a multipart archive.
ca: El fitxer `%.250s' no és part d'un arxiu multipart.

en: unable to reopen part file `%.250s'
ca: no es pot reobrir el fitxer part `%.250s'

en: part file `%.250s' has trailing garbage
ca: el fitxer part `%.250s' té brutícia al final

en: unable to open new depot file `%.250s'
ca: no es pot obrir el nou fitxer de depòsit `%.250s'

en: unable to rename new depot file `%.250s' to `%.250s'
ca: no es pot renombrar el nou fitxer de depòsit `%.250s' a `%.250s'

en: Part %d of package %s filed (still want
ca: Part %d del paquet %s arxivada (encara es necessita

en:  and
ca:  i

en: unable to delete used-up depot file `%.250s'
ca: no es pot esborrar el fitxer de depòsit usat `%.250s'

en: --listq does not take any arguments
ca: --listq no pren cap argument

en: Junk files left around in the depot directory:
ca: Queden fitxers de brutícia en el directori de depòsit:

en: unable to stat `%.250s'
ca: no es pot fer `stat' sobre `%.250s'

en:  %s (not a plain file)
ca:  %s (no és un fitxer normal)

en: Packages not yet reassembled:
ca: Paquets encara sense reensamblar:

en: part file `%.250s' is not a plain file
ca: el fitxer part `%.250s' no és un fitxer normal

en: unable to discard `%.250s'
ca: no es pot descartar `%.250s'

en: Deleted %s.
ca: Desinstal·lat %s.

en: --split needs a source filename argument
ca: --split necessita un nom de fitxer font com a argument

en: --split takes at most a source filename and destination prefix
ca: --split pren com molt un nom de fitxer font i un prefix de destí

en: unable to open source file `%.250s'
ca: no es pot obrir el fitxer font `%.250s'

en: unable to fstat source file
ca: no es pot fer `stat' sobre el fitxer font

en: source file `%.250s' not a plain file
ca: el fitxer font `%.250s' no és un fitxer normal

en: unable to exec mksplit
ca: no es pot executar mksplit

en: Type md5sum --help for help.
ca: Escriu md5sum --help per a obtindre ajuda.

en: error processing %s: %s
ca: error al processar %s: %s

en: usage: md5sum [-bv] [-c [file]] | [file...]
    Generates or checks MD5 Message Digests
        -c  check message digests (default is generate)
        -v  verbose, print file names when checking
        -b  read files in binary mode
    The input for -c should be the list of message digests and file names
    that is printed on stdout by this program when it generates digests.
ca: Useu: md5sum [-bv] [-c [fitxer]] | [fitxer...]
    Genera o verifica resúmens de missatges MD5
        -c  es verifiquen els resúmens de missatges (es generen per defecte)
        -v  depuració, mostra els noms dels fitxers al verificar-los
        -b  llegeix els fitxers en mode binari
    L'entrada per a -c ha de ser la llista de patrons i noms de fitxer que
    aquest programa mostra en l'eixida estàndard quan genera els patrons.

en: mdfile
ca: fitxer_md

en: %s: unrecognized line: %s
ca: %s: línia no reconeguda: %s

en: %s: can't open %s
ca: %s: no es pot obrir %s

en: %s: error reading %s
ca: %s: error al llegir %s

en: FAILED
ca: HA FALLAT

en: %s: MD5 check failed for '%s'
ca: %s: la comprovació MD5 ha fallat per a `%s'

en: OK
ca: Correcte

en: %s: %d of %d file(s) failed MD5 check
ca: %s: la comprovació MD5 ha fallat en %d de %d fitxers

en: %s: no files checked
ca: %s: no s'ha comprobat cap fitxer

en: Search for ?
ca: Cercar

en: Help:
ca: Ajuda:

en: Press ? for help menu, <space> for next topic, <enter> to exit help.
ca: Premeu ? per al menú d'ajuda, <espai> per al següent tema, <enter> per a sortir.

en: Help information is available under the following topics:
ca: La info. d'ajuda està disponible en els següents temes:

en: Press a key from the list above, <enter>, `q' or `Q' to exit help,
      or <space> to read each help page in turn.
ca: Premeu una tecla de de la llista superior, <enter>, «q» o «Q» per a sortir
    de l'ajuda, o <espai> per a llegir cada pàgina d'ajuda al seu torn.

en: error reading keyboard in help
ca: error al llegir del teclat en l'ajuda

en: ioctl(TIOCGWINSZ) failed
ca: ha fallat ioctl(TIOCGWINSZ)

en: doupdate in SIGWINCH handler failed
ca: falla el `doupdate' en el manegador de SIGWINCH

en: failed to restore old SIGWINCH sigact
ca: falla al restablir l'antiga senyal SIGWINCH

en: failed to restore old signal mask
ca: falla al restablir la màscara de senyal antiga

en: failed to get old signal mask
ca: falla a l'obtindre la màscara de senyal antiga

en: failed to get old SIGWINCH sigact
ca: falla a l'obtindre l'antiga senyal SIGWINCH

en: failed to block SIGWINCH
ca: falla al bloquejar SIGWINCH

note: nsigact.sa_flags= SA_INTERRUPT;
en: failed to set new SIGWINCH sigact
ca: falla a l'establir la nova senyal SIGWINCH

en: failed to allocate colour pair
ca: no s'ha pogut  assignar una parella de colors

en: failed to create title window
ca: falla al crear la finestra de títol

en: failed to create whatinfo window
ca: falla al crear la finestra de `whatinfo'

en: failed to create baselist pad
ca: falla al crear `baselist pad'

en: failed to create heading pad
ca: falla al crear `heading pad'

en: failed to create thisstate pad
ca: falla al crear `thisstate pad'

en: failed to create info pad
ca: falla al crear `info pad'

en: failed to create query window
ca: falla al crear la finestra de pregunta

en: baselist::startdisplay() done ...
    
     xmax=%d, ymax=%d;
    
     title_height=%d, colheads_height=%d, list_height=%d;
     thisstate_height=%d, info_height=%d, whatinfo_height=%d;
    
     colheads_row=%d, thisstate_row=%d, info_row=%d;
     whatinfo_row=%d, list_row=%d;
ca: baselist::startdisplay() finalitzat ...
    
     xmax=%d, ymax=%d;
    
     title_height=%d, colheads_height=%d, list_height=%d;
     thisstate_height=%d, info_height=%d, whatinfo_height=%d;
    
     colheads_row=%d, thisstate_row=%d, info_row=%d;
     whatinfo_row=%d, list_row=%d;

en: keybindings
ca: lligams de tecles

en:   -- %d%%, press
ca:   -- %d%%, premeu

en: %s for more
ca: %s per a seguir

en: %s to go back
ca: %s per a tornar

en: [not bound]
ca: [no associada]

en: [unk: %d]
ca: [desc: %d]

note: Actions which apply to both types of list.
en: Scroll onwards through help/information
ca: Avança a través de l'ajuda/info.

en: Scroll backwards through help/information
ca: Retrocedeix a través de l'ajuda/info.

en: Move up
ca: Amunt

en: Move down
ca: Avall

en: Go to top of list
ca: Anar al principi de la llista

en: Go to end of list
ca: Anar al final de la llista

en: Request help (cycle through help screens)
ca: Requerir ajuda (evoluciona a través de les pàgines d'ajuda)

en: Cycle through information displays
ca: Evoluciona a través de les pantalles d'info.

en: Redraw display
ca: Redibuixa la pantalla

en: Scroll onwards through list by 1 line
ca: Avança a través de la llista en 1 línia

en: Scroll backwards through list by 1 line
ca: Retrocedeix a través de la llista en 1 línia

en: Scroll onwards through help/information by 1 line
ca: Avança a través de l'ajuda/info. en 1 línia

en: Scroll backwards through help/information by 1 line
ca: Retrocedeix a través de l'ajuda/info. en 1 línia

en: Scroll onwards through list
ca: Avança a través de la llista

en: Scroll backwards through list
ca: Retrocedeix a través de la llista

note: Actions which apply only to lists of packages.
en: Mark package(s) for installation
ca: Marca els paquets per a instal·lar

en: Mark package(s) for deinstallation
ca: Marca el/els paquet(s) per a desinstal·lar

en: Mark package(s) for deinstall and purge
ca: Marca el/els paquet(s) per a desinstal·lar i purgar

en: Make highlight more specific
ca: Fes un resaltat més específic

en: Make highlight less specific
ca: Fent un resaltat menys específic

en: Search for a package whose name contains a string
ca: Busca un paquet en que el nom contingui una cadena

en: Repeat last search.
ca: Repeteix la última recerca

en: Swap sort order priority/section
ca: Intercanvia el mecanisme d'ordre prioritat/secció

en: Quit, confirming, and checking dependencies
ca: Surt, confirmant i comprovant dependències

en: Quit, confirming without check
ca: Surt, confirmant i sense comprobar dependències

en: Quit, rejecting conflict/dependency suggestions
ca: Surt, rebutjant els suggeriments de conflictes/dependències

en: Abort - quit without making changes
ca: Avorta - surt sense fer cap canvi

en: Revert to old state for all packages
ca: Reverteix a l'antic estat per a tots els paquets

en: Revert to suggested state for all packages
ca: Reverteix a l'estat suggerit per a tots els paquets

en: Revert to directly requested state for all packages
ca: Reverteix a l'estat requerit directament per a tots els paquets

note: Actions which apply only to lists of methods.
en: Select currently-highlighted access method
ca: Selecciona el mètode d'accés actualment resaltat

en: Quit without changing selected access method
ca: Surt sense canviar el mètode d'accés seleccionat

en: Type dselect --help for help.
ca: Introduïu dselect --help per a obtindre ajuda.

en: a
ca: m

en: [A]ccess
ca: [M]ètode

en: Choose the access method to use.
ca: Escull el mètode d'accés que usareu.

en: u
ca: a

en: [U]pdate
ca: [A]ctualitza

en: Update list of available packages, if possible.
ca: Actualitza la llista de paquets disponibles, si és possible.

en: [S]elect
ca: [S]elecciona

en: Request which packages you want on your system.
ca: Selecciona els paquets que voleu en el sistema.

en: [I]nstall
ca: [I]nstal·la

en: Install and upgrade wanted packages.
ca: Instal·la i actualitza els paquets desitjats.

en: [C]onfig
ca: [C]onfigura

en: Configure any packages that are unconfigured.
ca: Configura els paquets que no estiguin configurats.

en: r
ca: d

en: [R]emove
ca: [D]esinstal·la

en: Remove unwanted software.
ca: Desinstal·la els paquets no desitjats.

en: q
ca: t

en: [Q]uit
ca: Sur[T]

en: Quit dselect.
ca: Surt de dselect.

en: menu
ca: menú

en: Debian `%s' package handling frontend.
ca: `%s' - Interfície per a gestionar els paquets de Debian.

en: Version %s.
    Copyright (C) 1994-1996 Ian Jackson.
    Copyright (C) 2000,2001 Wichert Akkerman.
    This is free software; see the GNU General Public Licence version 2
    or later for copying conditions.  There is NO warranty.  See
    dselect --licence for details.
ca: Versió %s.
    Copyright © 1994-1996 Ian Jackson.
    Copyright © 2000,2001 Wichert Akkerman.
    Aquest és programari lliure; vegeu la Llicència Pública General GNU versió 2
    o posterior per les condicions de còpia. No hi ha CAP garantia. Vegeu
    dselect --licence per a més detalls.

en: Usage: dselect [options]
           dselect [options] action ...
    Options:  --admindir <directory>  (default is /var/lib/dpkg)
              --help  --version  --licence  --expert  --debug <file> | -D<file>
              --colour screenpart:[foreground],[background][:attr[+attr+..]]
    Actions:  access update select install config remove quit
ca: Forma d'ús: dselect [opcions]
                dselect [opcions] acció ...
    Opcions:  --admindir <directori>  (per defecte és /var/lib/dpkg)
              --help  --version  --licence  --expert  --debug <fitxer> | -D<fitxer>
              --colour screenpart:[foreground],[background][:attr[+attr+..]]
    Accions: access update select install config remove quit

en: Screenparts:
ca: Parts de la pantalla:

en: Colours:
ca: Colors:

en: Attributes:
ca: Atributs:

en: couldn't open debug file `%.255s'
ca: no es pot obrir el fitxer de depuració `%.255s'

en: Invalid %s `%s'
ca: %s invàlid: «%s»

note: strtok modifies strings, keep string const
en: screen part
ca: part de la pantalla

en: Null colour specification
ca: Especificació de color nula

en: colour
ca: color

en: colour attribute
ca: atribut del color

en: Terminal does not appear to support cursor addressing.
ca: El terminal no sembla donar suport al direccionament pel cursor.

en: Terminal does not appear to support highlighting.
ca: El terminal sembla no donar suport per a resaltats.

en: Set your TERM variable correctly, use a better terminal,
    or make do with the per-package management tool
ca: Establiu la variable TERM correctament, utilitzeu un terminal millor
    o feu la construcció amb l'utilitat de gestió per paquet

en: terminal lacks necessary features, giving up
ca: el terminal està faltat de les característiques necessàries, abandonant

en: 
    
    Move around with ^P and ^N, cursor keys, initial letters, or digits;
    Press <enter> to confirm selection.   ^L redraws screen.
ca: 
    
    Moveu amb les tecles del cursor ^P i ^N, lletres inicials o dígits;
    Premeu <enter> per a confirmar la selecció.   ^L redibuixa la pantalla.

en: 
    
    Read-only access: only preview of selections is available!
ca: 
    
    Accés de sols lectura: sols és poden veure les selecciones disponibles!

en: failed to getch in main menu
ca: falla getch en el menú principal

en: unknown action string `%.50s'
ca: cadena d'acció desconeguda `%.50s'

en: dselect - list of access methods
ca: dselect - llista dels mètodes d'accés

en: Access method `%s'.
ca: Mètode d'accés `%s'.

en: Abbrev.
ca: Abreujament

en: doupdate failed
ca: `doupdate' ha fallat

en: failed to unblock SIGWINCH
ca: falla al desbloquejar SIGWINCH

en: failed to re-block SIGWINCH
ca: falla al rebloquejar SIGWINCH

en: getch failed
ca: getch ha fallat

en: [none]
ca: [cap]

en: explanation of
ca: explicació de

en: No explanation available.
ca: No hi ha explicació disponible.

en: 
    Press <enter> to continue.
ca: 
    Premeu <enter> per a continuar.

en: error un-catching signal %d: %s
ca: error al no recollir la senyal %d: %s

en: unable to ignore signal %d before running %.250s
ca: no es pot ignorar la senyal %d abans d'executar %.250s

en: unable to run %.250s process `%.250s'
ca: no es pot executar el procés %.250s `%.250s'

en: unable to wait for %.250s
ca: no es pot fer `wait' en %.250s

en: got wrong child's status - asked for %ld, got %ld
ca: s'ha obtingut un estat equivocat - s'esperava %ld, s'ha rebut %ld

en: returned error exit status %d.
ca: retorna l'eixida d'error %d.

en: was interrupted.
ca: s'ha interromput.

en: was terminated by a signal: %s.
ca: s'ha finalitzat pel senyal: %s.

en: (It left a coredump.)
ca: (Això deixà deixalles.)

en: failed with an unknown wait return code %d.
ca: ha fallat retornant un codi d'estat en espera desconegut %d.

en: Press <enter> to continue.
ca: Premeu <enter> per a continuar.

en: write error on standard error
ca: error d'escriptura en l'eixida d'error estàndard

en: error reading acknowledgement of program failure message
ca: error llegint el reconeixement del missatge de la falla del programa

en: update available list script
ca: script d'actualització de la llista `available'

en: installation script
ca: l'script d'instal·lació

en: query/setup script
ca: script de petició/configuració

en: syntax error in method options file `%.250s' -- %s
ca: error de sintaxi en el fitxer d'opcions del mètode `%.250s' -- %s

en: error reading options file `%.250s'
ca: error al llegir el fitxer d'opcions `%.250s'

en: unable to read `%.250s' directory for reading methods
ca: no es pot llegir el directori `%.250s' per a llegir els mètodes

en: method `%.250s' has name that is too long (%d > %d characters)
ca: el mètode `%.250s' té un nom massa llarg (%d > %d caràcters)

en: unable to access method script `%.250s'
ca: no es pot accedir a l'script del mètode `%.250s'

en: unable to read method options file `%.250s'
ca: no es pot llegir el fitxer d'opcions del mètode `%.250s'

en: non-digit where digit wanted
ca: s'ha trobat un no dígit quan s'esperava un dígit

en: EOF in index string
ca: EOF en la cadena d'índex

en: index string too long
ca: cadena d'índex massa llarga

en: newline before option name start
ca: línia nova abans de que comenci el nom de l'opció

en: EOF before option name start
ca: EOF abans de que comenci el nom de l'opció

en: nonalpha where option name start wanted
ca: caràcter no alfanumèric a on s'esperava el principi del nom d'una opció

en: non-alphanum in option name
ca: caràcter no alfanumèric en el nom d'opció

en: EOF in option name
ca: EOF a dins del nom de l'opció

en: newline before summary
ca: línia nova abans del resum

en: EOF before summary
ca: EOF abans del resum

en: EOF in summary - missing newline
ca: EOF en el resum - falta una línia nova

en: unable to open option description file `%.250s'
ca: no es pot obrir el fitxer de descriure opcions `%.250s'

en: unable to stat option description file `%.250s'
ca: no es pot fer `stat' sobre el fitxer de descriure opcions `%.250s'

en: failed to read option description file `%.250s'
ca: falla al llegir el fitxer de descriure opcions `%.250s'

en: error during read of option description file `%.250s'
ca: error al llegir el fitxer de descriure opcions `%.250s'

en: error during read of method options file `%.250s'
ca: error al llegir el fitxer d'opcions del mètode `%.250s'

en: unable to open current option file `%.250s'
ca: no es pot obrir l'actual fitxer d'opcions `%.250s'

en: unable to open new option file `%.250s'
ca: no es pot obrir el nou fitxer d'opcions `%.250s'

en: unable to write new option to `%.250s'
ca: no es pot escriure una nova opció en `%.250s'

en: unable to close new option file `%.250s'
ca: no es pot tancar el nou fitxer d'opcions `%.250s'

en: unable to install new option as `%.250s'
ca: no es pot instal·lar la nova opció com a `%.250s'

en: (no clientdata)
ca: (no hi ha dades del client)

en: new package
ca: nou paquet

en: install
ca: instal·lar

en: hold
ca: mantindre

en: remove
ca: desinstal·lar

en: purge
ca: purgar

en: REINSTALL
ca: REINSTAL·LAR

en: unpacked (not set up)
ca: desempaquetat (no configurat)

en: failed config
ca: configuració fallida

en: half installed
ca: instal·lat a mitjes

en: removed (configs remain)
ca: desinstal·lat (queden els config)

en: Required
ca: Requerit

en: Standard
ca: Estàndard

en: Recommended
ca: Recomanat

en: Optional
ca: Opcional

en: !Bug!
ca: Error! (Bug)

en: Unclassified
ca: Sense classificar

en: suggests
ca: suggereix

en: recommends
ca: recomana

en: depends on
ca: depèn de

en: pre-depends on
ca: pre-depèn de

en: conflicts with
ca: entra en conflicte amb

en: provides
ca: proveeix

en: replaces
ca: reemplaça

en: enhances
ca: amplia

en: Std
ca: Est

en: Opt
ca: Opc

en: Xtr
ca: Ext

en: Broken
ca: Trencat

en: New
ca: Nou

en: Updated
ca: Amb actualització disponible

en: Obsolete/local
ca: Obsolet/local

en: Up-to-date
ca: Actualitzat

en: Available
ca: Disponible

en: Removed
ca: Desinstal·lats

en: Brokenly installed packages
ca: Paquets mal instal·lats

en: Newly available packages
ca: Nous paquets disponibles

en: Updated packages (newer version is available)
ca: Actualització disponible

en: Obsolete and local packages present on system
ca: Paquets obsolets i presents en el sistema

en: Up to date installed packages
ca: Paquets actualitzats, no hi ha versió més nova

en: Available packages (not currently installed)
ca: Paquets disponibles (no instal·lats actualment)

en: Removed and no longer available packages
ca: Paquets desinstal·lats que ja no estan disponibles

en: Installed packages
ca: Paquets instal·lats

en: Removed packages (configuration still present)
ca: Paquets desinstal·lats (falta la configuració)

en: Purged packages and those never installed
ca: Paquets purgats o que no mai foren instal·lats

en: Installed
ca: Instal·lat

en: Purged
ca: Purgats

en: dselect - recursive package listing
ca: dselect - llista recursiva de paquets

en: dselect - inspection of package states
ca: dselect - inspecció de l'estat dels paquets

en: dselect - main package listing
ca: dselect - llistat de paquets

en:  (by section)
ca:  (per secció)

en:  (avail., section)
ca:  (disp., secció)

en:  (status, section)
ca:  (estat, secció)

en:  (by priority)
ca:  (per prioritat)

en:  (avail., priority)
ca:  (disp., prioritat)

en:  (status, priority)
ca:  (estat, prioritat)

en:  (alphabetically)
ca:  (alfabèticament)

en:  (by availability)
ca:  (per disponibilitat)

en:  (by status)
ca:  (per estat)

en:  mark:+/=/- terse:v help:?
ca:  marca:+/=/- concís:v ajuda:?

en:  mark:+/=/- verbose:v help:?
ca:  marca:+/=/- depuració:v ajuda:?

en:  terse:v help:?
ca:  concís:v ajuda:?

en:  verbose:v help:?
ca:  depuració:v ajuda:?

en: The line you have highlighted represents many packages; if you ask to install, remove, hold, &c it you will affect all the packages which match the criterion shown.
    
    If you move the highlight to a line for a particular package you will see information about that package displayed here.
    You can use `o' and `O' to change the sort order and give yourself the opportunity to mark packages in different kinds of groups.
ca: La línia que heu resaltat representa molts paquets, si demaneu que s'instal·lin, desinstal·lin, mantinguin, etc. això afectarà a tots els paquets que cumpleixin el criteri indicat.
    
    Si desplaceu l'indicatiu de resaltat a la línia d'un paquet determinat se us mostrarà informació refrent a aquest paquet.
    Podeu usar `o' i `O' per a canviar l'ordre dels paquets llistats permetent-vos marcar els paquets per diferents classes o grups.

en: interrelationships affecting
ca: interrelacions que afecten

en: interrelationships
ca: interrelacions

en: description of
ca: descripció de

en: no description available.
ca: no hi ha cap descripció disponible.

en: description
ca: descripció

en: currently installed control info
ca: info. de control actualment instal·lada

en: installed control info for
ca: info. de control instal·lada per a

en: available version of control file info
ca: versió disponible de la info. del fitxer de control

en: available version of control info for
ca: info. de control de la versió disponible de

en: <null>
ca: <nula>

en: invalid search option given
ca: s'ha donat una opció de recerca invàlida

en: error in regular expression
ca: error en la expressió regular

en:  does not appear to be available
ca:  no sembla estar disponible

en:  or
ca:  o

en: All
ca: Tots

en: All packages
ca: Tots els paquets

en: %s packages without a section
ca: %s paquets sense secció

en: %s packages in section %s
ca: %s paquets en la secció %s

en: %s %s packages
ca: Paquets %s %s

en: %s %s packages without a section
ca: Paquets %s %s sense secció

en: %s %s packages in section %s
ca: Paquets %s %s en la secció %s

en: %-*s %s%s%s;  %s (was: %s).  %s
ca: %-*s %s%s%s;  %s (era: %s).  %s

en: Installed?
ca: Instal·lat?

en: Old mark
ca: Marca antiga

en: Marked for
ca: Marcat per a

en: Section
ca: Secció

en: Priority
ca: Prioritat

en: Package
ca: Paquet

en: Inst.ver
ca: Ver.inst.

en: Avail.ver
ca: Ver.disp.

en: Keystrokes
ca: Lligams de tecles

en: Motion keys: Next/Previous, Top/End, Up/Down, Backwards/Forwards:
      n, Down-arrow, j      p, Up-arrow, k          move highlight
      N, Page-down, Space   P, Page-up, Backspace   scroll list by 1 page
      ^n                    ^p                      scroll list by 1 line
      t, Home               e, End                  jump to top/end of list
      u                     d                       scroll info by 1 page
      ^u                    ^d                      scroll info by 1 line
      B, Left-arrow         F, Right-arrow          pan display by 1/3 screen
      ^b                    ^f                      pan display by 1 character
    
    Mark packages for later processing:
     +, Insert  install or upgrade      =, H  hold in present state
     -, Delete  remove                  :, G  unhold: upgrade or leave uninstalled
     _          remove & purge config
                                                 Miscellaneous:
    Quit, exit, overwrite (note capitals!):       ?, F1 request help (also Help)
     Return  Confirm, quit (check dependencies)   i, I  toggle/cycle info displays
       Q     Confirm, quit (override dep.s)       o, O  cycle through sort options
     X, Esc  eXit, abandoning any changes made    v, V  change status display opts
       R     Revert to state before this list      ^l   redraw display
       U     set all to sUggested state             /   search (Return to cancel)
       D     set all to Directly requested state    \   repeat last search
ca: Tecles de moviment: Re Pàg/Av Pàg, Inici/Fí, endavant/endarrera:
      n, Avall, j          p, Amunt, k           mou el resaltat
      N, Pàg. avall, Espai P, Pàg. amunt, Tornar desplaça la llista 1 pàgina
      ^n                   ^p                    desplaça la llista 1 línia
      t, Inici             e, Fí                 salta a l'inici/fí de la llista
      u                    d                     desplaça la info. 1 pàgina
      ^u                   ^d                    desplaça la info. 1 línia
      B, Esquerra          F, Dreta              desplaça la visual. 1/3 pantalla
      ^b                   ^f                    desplaça la visual. 1 caràcter
    Marcar els paquets a processar:
     +, Insert   instal·lar o actualitzar
     -, Supr     desinstal·lar
     =, H        mantindre en l'estat actual
     :, G        no mantindre: actualitzar o deixar sense instal·lar
     _           Purgar (desinstal·lar i eliminar la configuració)
                                         Miscel·lània:
    Treure, sortir, sobreescriu (nota majúscules!): ?, F1 demana ajuda
     Enter  Confirma, treu (verificar dependències) i, I  mostra els tipus d'info.
       Q    Confirma, treu (no verifica dependènc.) o, O  circula opcions d'ordre
     X, Esc sortir (eXit), abandona qualsevol canvi v, V  canvia la visió d'estat
       R    Revertir l'estat abans d'aquesta llista ^l    refresca la visualització
       U    ho deixa en l'estat suggerit            /     cerca (Enter cancelarà)
       D    ho deixa tot en l'estat requerit        \    repeteix la última recerca

en: Introduction to package selections
ca: Introducció a les seleccions de paquets

en: Welcome to dselect's main package listing.
    
    You will be presented with a list of packages which are installed or available
    for installation.  You can navigate around the list using the cursor keys,
    mark packages for installation (using `+') or deinstallation (using `-').
    Packages can be marked either singly or in groups; initially you will see that
    the line `All packages' is selected.  `+', `-' and so on will affect all the
    packages described by the highlighted line.
    
    Some of your choices will cause conflicts or dependency problems; you will be
    given a sub-list of the relevant packages, so that you can solve the problems.
    
    You should read the list of keys and the explanations of the display.
    Much on-line help is available, please make use of it - press `?' at
    any time for help.
    
    When you have finished selecting packages, press <enter> to confirm changes,
    or `Q' to quit without saving changes. A final check on conflicts and
    dependencies will be done - here too you may see a sublist.
    
    Press <enter> to leave help and enter the list now.
ca: Benvingut al llistat principal de paquets de dselect.
    
    Se us presentarà un llistat de paquets que estan instal·lats o disponibles
    per a ser instal·lats. Podeu navegar pel llistat usant les tecles de
    cursor, marcar els paquets a instal·lar (utilitzant «+») o desinstal·lar
    (utilitzant «-»).
    Els paquets poden marcar-se per separat o per grups: inicialment veureu
    que la línia «Tots els paquets» està seleccionada.  «+», «-», etc.
    afectarà als paquets descrits per la línia ressaltada.
    
    Algunes de les vostres seleccions causaran conflictes o problemes de
    dependències; se us donarà una subllista dels paquets rellevants per a que
    pogueu solventar els problemes.
    
    Haurieu de llegir la llista de tecles i les explicacions de la pantalla.
    Hi ha molta ajuda en línia disponible, feu ús d'ella - premeu «?» en
    qualsevol moment per a obtindre ajuda.
    
    Quan hagueu acavat de seleccionar paquets, orémeu <enter> per a confirmar
    els canvis, o «Q» per a sortir sense desar els canvis. Llavors es realitzarà
    una última verificació dels conflictes i dependències - aquí també podrieu
    veure una subllista.
    
    Premeu <enter> per a abandonar l'ajuda i entrar ara al llistat.

en: Introduction to read-only package list browser
ca: Introducció al navegador sols lectura del llistat de paquets

en: Welcome to dselect's main package listing.
    
    You will be presented with a list of packages which are installed or available
    for installation.  Since you do not have the privilege necessary to update
    package states, you are in a read-only mode.  You can navigate around the
    list using the cursor keys (please see the `Keystrokes' help screen), observe
    the status of the packages and read information about them.
    
    You should read the list of keys and the explanations of the display.
    Much on-line help is available, please make use of it - press `?' at
    any time for help.
    
    When you have finished browsing, press `Q' or <enter> to quit.
    
    Press <enter> to leave help and enter the list now.
ca: Benvingut al llistat principal de paquets de dselect.
    
    Se us presentarà un llistat de paquets que estan instal·lats o disponibles
    per a ser instal·lats. Ja que no teniu els privilegis necessaris per a
    actualitzar els estats dels paquets, esteu en el mode sols lectura. Podeu
    navegar pel llistat usant les tecles de cursor (vegeu la pantalla d'ajuda
    de «Dreceres»), observar l'estat dels paquets i llegir informació sobre ells.
    
    Haurieu de llegir la llista de tecles i les explicacions de la pantalla.
    Hi ha molta ajuda en línia disponible, feu ús d'ella - premeu «?» en
    qualsevol moment per a obtindre ajuda.
    
    Quan hagueu acavat de navegar, premeu «Q» o <enter> per a sortir.
    
    Premeu <enter> per a abandonar l'ajuda i entrar ara al llistat.

en: Introduction to conflict/dependency resolution sub-list
ca: Introducció a la subllista de resolució de conflictes/dependències

en: Dependency/conflict resolution - introduction.
    
    One or more of your choices have raised a conflict or dependency problem -
    some packages should only be installed in conjunction with certain others, and
    some combinations of packages may not be installed together.
    
    You will see a sub-list containing the packages involved.  The bottom half of
    the display shows relevant conflicts and dependencies; use `i' to cycle between
    that, the package descriptions and the internal control information.
    
    A set of `suggested' packages has been calculated, and the initial markings in
    this sub-list have been set to match those, so you can just hit Return to
    accept the suggestions if you wish.  You may abort the change(s) which caused
    the problem(s), and go back to the main list, by pressing capital `X'.
    
    You can also move around the list and change the markings so that they are more
    like what you want, and you can `reject' my suggestions by using the capital
    `D' or `R' keys (see the keybindings help screen).  You can use capital `Q' to
    force me to accept the situation currently displayed, in case you want to
    override a recommendation or think that the program is mistaken.
    
    Press <enter> to leave help and enter the sub-list; remember: press `?' for help.
ca: Resolució de dependències/conflictes - introducció.
    
    Una o més seleccions han ocasionat un problema de conflicte o dependència -
    alguns dels paquets sols s'haurien d'instal·lar junt amb d'altre i algunes
    combinacions de paquets no es poden instal·lar juntes.
    
    Veureu una subllista que conté els paquets involucrats. La meitat inferior
    de la pantalla mostra les dependències i conflictes rellevants; useu «i» per
    a canviar entre això, les descripcions dels paquets i la informació interna
    de control.
    
    S'ha calculat un repertori de paquets «suggerits» i les marques inicials en
    aquesta subllista s'han posat per a lligar amb aquells, pel que podreu
    simplement prémer Enter per a acceptar les suggerències si ho desitgeu.
    Podeu avortar el(s) canvi(s) que han causat el problema i tornar a la
    llista principal, prement la «X» majúscula.
    
    També us podeu moure per la llista i canviar les marques per a que s'adapten
    al que voleu, i podeu «rebutjar» les suggerències utilitzant la «D» o «R»
    majúscula (mireu la pantalla d'ajuda de lligams de tecles). Podeu utilitzar
    la «Q» majúscula per a forçar a acceptar la situació mostrada actualment,
    en el cas de que desitgeu descartar una recomanació o penseu que el
    programa s'ha equivocat.
    
    Premeu <enter> per a abandonar l'ajuda i entrar en la subllista; recordeu:
    premeu «?» per a obtindre ajuda.

en: Display, part 1: package listing and status chars
ca: Mostra, primera part: llistat de paquets i caràcters d'estat

en: The top half of the screen shows a list of packages.  For each package you see
    four columns for its current status on the system and mark.  In terse mode (use
    `v' to toggle verbose display) these are single characters, from left to right:
    
     Error flag: Space - no error (but package may be in broken state - see below)
                  `R'  - serious error during installation, needs reinstallation;
     Installed state:   Space - not installed;
                         `*'  - installed;
                         `-'  - not installed but config files remain;
           packages in { `U'  - unpacked but not yet configured;
          these states { `C'  - half-configured (an error happened);
            are broken { `I'  - half-installed (an error happened).
     Old mark: what was requested for this package before presenting this list;
     Mark: what is requested for this package:
      `*': marked for installation or upgrade;
      `-': marked for removal, but any configuration files will remain;
      `=': on hold: package will not be processed at all;
      `_': marked for purge completely - even remove configuration;
      `n': package is new and has yet to be marked for install/remove/&c.
    
    Also displayed are each package's Priority, Section, name, installed and
    available version numbers (shift-V to display/hide) and summary description.
ca: La meitat superior de la pantalla mostra una llista de paquets. Per a cada
    paquet veureu quatre columnes amb la marca i el seu estat actual en el sistema.
    De manera concisa, (useu `v' per a canviar el mode de veure) aquests són
    caràcters individuals, d'esquerra a dereta:
     Indica error: Espai - cap error (però el paquet pot estar en estat de trencat
                         - mireu més endavant)
                    `R'  - error seri durant la instal·lació, cal reinstal·lar-lo;
     Estat d'instal·lació:   Espai - no instal·lat;
                              `*'  - instal·lat;
                              `-'  - no instal·lat, però queden fitxers de config.;
             els paquets en { `U'  - desempaquetat però encara sense configurar;
             aquests estats { `C'  - semi-configurat (ocorregué un error);
             estan trencats { `I'  - semi-instal·lat (ocorregué un error).
     Marca antiga: el requerit per aquest paquet abans de presentar aquesta llista;
     Marca: el que és requerit per aquest paquet;
       `*': marcat per a instal·lació o actualització;
       `-': marcat per a desinstal·lació, però deixant els fitxers de configuració
       `=': mantindre: el paquet no serà processat de cap manera;
       `_': marcat per a purgar-lo completament - també la configuració
       `n': el paquet és nou i encara s'ha de marcar instal./desinstal./etc.
    
    També es mostra la prioritat, secció, nom, números de versió disponible i
    instal·lada de cada paquet (majús-V per a mostrar/amagar) i descripció
    resumida.

en: Display, part 2: list highlight; information display
ca: Mostra, segona part: llista resaltada; mostra la info.

en: * Highlight: One line in the package list will be highlighted.  It indicates
      which package(s) will be affected by presses of `+', `-' and `_'.
    
    * The dividing line in the middle of the screen shows a brief explanation of
      the status of the currently-highlighted package, or a description of which
      group is highlighted if a group line is.  If you don't understand the
      meaning of some of the status characters displayed, go to the relevant
      package and look at this divider line, or use the `v' key for a verbose
      display (press `v' again to go back to the terse display).
    
    * The bottom of the screen shows more information about the
      currently-highlighted package (if there is only one).
    
      It can show an extended description of the package, the internal package
      control details (either for the installed or available version of the
      package), or information about conflicts and dependencies involving the
      current package (in conflict/dependency resolution sublists).
    
      Use the `i' key to cycle through the displays, and `I' to hide the
      information display or expand it to use almost all of the screen.
ca: * Resaltat: el resaltat destacarà una línia en el llistat de paquets. Indica
      a quin(s) paquet(s) afectarà el prémer «+», «-» i «_».
    
    * La línia divisòria en la meitat de la pantalla mostra una breu explicació
      de l'estat del paquet resaltat o una descripció del grup resaltat si es
      tracta d'una línia de grup.  Si no enteneu el significat d'alguns dels
      caràcters d'estat mostrats, dirigiu-vos al paquet rellevant i mireu en
      aquesta línia de divisió, o useu la tecla «v» per a una pantalla detallada
      (premeu «v» novament per a tornar a la vista anterior).
    
    * El final de la pantalla mostra més informació sobre el paquet actualment
      destacat (si sols n'hi ha un).
    
      Pot mostrar una descripció estesa del paquet, els detalls de control interns
      del paquet (tant per a la versió instal·lada com per a la disponible) o
      informació sobre els conflictes i les dependències referents al paquet
      actual (en sub-llistes de resolució de conflicte/dependències).
    
      Useu la tecla «i» per a per a canviar entre les pantalles i «I» per a
      amagar la mostra d'informació, o expandir-la per a que utilitze quasi tota
      la pantalla.

en: Introduction to method selection display
ca: Introducció al mètode de selecció mostrat

en: dselect and dpkg can do automatic installation, loading the package files to be
    installed from one of a number of different possible places.
    
    This list allows you to select one of these installation methods.
    
    Move the highlight to the method you wish to use, and hit Enter.  You will then
    be prompted for the information required to do the installation.
    
    As you move the highlight a description of each method, where available, is
    displayed in the bottom half of the screen.
    
    If you wish to quit without changing anything use the `x' key while in the list
    of installation methods.
    
    A full list of keystrokes is available by pressing `k' now, or from the help
    menu reachable by pressing `?'.
ca: dselect i dpkg poden fer una instal·lació automàtica, carregant els paquets
    que s'instal·laran des d'una gran diversitat de llocs diferents.
    
    Aquesta llista us permetrà seleccionar un d'aquests mètodes d'instal·lació.
    
    Desplaceu el resaltat lluminós al mètode que desitgeu usar i premeu <Intro>
    Llavors se us preguntarà per la informació necessària per a la instal·lació.
    
    Mentre desplaceu l'indicatiu resaltat se us mostrarà, quan estigui disponible,
    una descripció de cada mètode en la meitat inferior de la pantalla.
    
    Si desitgeu sortir sense canviar res useu la tecla `x' mentre estigueu
    en la llista de mètodes d'instal·lació.
    
    Una completa llista amb les combinacions de tecles es troba disponible al
    prémer `k', o des del menú d'ajuda al que s'accedeix prement `?'.

en: Keystrokes for method selection
ca: Lligams de tecles per a la selecció del mètode

en: Motion keys: Next/Previous, Top/End, Up/Down, Backwards/Forwards:
      n, Down-arrow         p, Up-arrow             move highlight
      N, Page-down, Space   P, Page-up, Backspace   scroll list by 1 page
      ^n                    ^p                      scroll list by 1 line
      t, Home               e, End                  jump to top/end of list
      u                     d                       scroll info by 1 page
      ^u                    ^d                      scroll info by 1 line
      B, Left-arrow         F, Right-arrow          pan display by 1/3 screen
      ^b                    ^f                      pan display by 1 character
    (These are the same motion keys as in the package list display.)
    
    Quit:
     Return, Enter    select this method and go to its configuration dialogue
     x, X             exit without changing or setting up the installation method
    
    Miscellaneous:
      ?, Help, F1      request help
     ^l                redraw display
      /                search (just return to cancel)
      \                repeat last search
ca: Tecles de moviment: Re Pàg/Av Pàg, Inici/Fí, Adalt/Avall, Endavant/Endarrera
      n, Fletxa-avall     p, Fletxa-amunt      moure l'indicador resaltat
      N, Re Pàg, Espai    P, Av Pàg, Retroces  desplaçar la llista en 1 pàgina
      ^n                  ^p                   desplaçar la llista en 1 línia
      t, Inici            b, Fí                saltar a l'inici/fí de la llista
      u                   d                    desplaçar la info. en 1 pàgina
      ^u                  ^d                   desplaçar la info. en 1 línia
      B, Fletxa-esquerra  F, Fletxa-dereta     desplaçar la mostra 1/3 de la pantalla
      ^b                  ^f                   desplaçar la mostra 1 caràcter
    (Aquestes són les mateixes tecles de moviment que en la llista mostrada del paquet.)
    
    Treure:
     Return, Intro   seleccionar aquest mètode i anar al seu diàleg de configuració
     x, X            sortir sense alterar o establir el mètode d'instal·lació
    
    Miscelània:
      ?, Help, F1   demanar ajuda
     ^l             tornar a mostrar
      /             cercar (premeu Intro per a cancelar)
      \            repetir la última recerca
