Lyx 1.0.0-1 - en to pt translation catalogue (985 entries)

en: Formatting document...
pt: Formatando o documento...

en: No more errors
pt: Não existem mais erros

en: ChkTeX warning id #
pt: Aviso ChkTeX #

en: Loading font into X-Server...
pt: Carregando a fonte no Servidor X

en: Run #
pt: Executar #

en: LaTeX run number
pt: Número de execução LaTex

note: no checks for now
en: Running MakeIndex.
pt: Executando MakeIndex

note: Here we must scan the .aux file and look for "\bibdata" and/or "\bibstyle". If one of those tags is found -> run bibtex and set rerun = true; no checks for now
en: Running BibTeX.
pt: Executando BibTeX

en: NO LATEX LOG FILE!
pt: O ARQUIVO DE REGISTRO DO LATEX NÃO EXISTE!

en: LaTeX Log
pt: Arquivo de registro do LaTex

en: Build Program Log
pt: Construir registro do programa

en: Describe command
pt: Descreve o comando

en: Select previous char
pt: Seleciona o caractere anterior

en: Insert bibtex
pt: Inserir bibtex

en: Autosave
pt: Auto salvamento

en: Go to beginning of document
pt: Ir para o começo do documento

en: Select to beginning of document
pt: Selecionar até o começo do documento

en: Close
pt: Fechar

en: Go to end of document
pt: Ir para o final do documento

en: Select to end of document
pt: Selecionar até o final do documento

en: New document
pt: Novo documento

en: New document from template
pt: Novo documento do template

en: Open
pt: Abrir

en: Switch to previous document
pt: Alternar para o documento anterior

en: Print
pt: Imprimir

en: Revert to saved
pt: Reverter para o documento salvo

en: Update DVI
pt: Atualizar DVI

en: Update PostScript
pt: Atualizar PostScript

en: View DVI
pt: Ver DVI

en: View PostScript
pt: Ver PostScript

en: Build program
pt: Construir programa

en: Check TeX
pt: Checar TeX

en: Save
pt: Salvar

en: Save As
pt: Salvar Como

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Go one char back
pt: Ir um caractere para trás

en: Go one char forward
pt: Ir um caractere para frente

en: Insert citation
pt: Inserir uma citação

en: Execute command
pt: Executar um comando

en: Copy
pt: Copiar

en: Cut
pt: Cortar

en: Decrement environment depth
pt: Decrementar nível de formatação

en: Increment environment depth
pt: Incrementar nível de formatação

en: Change environment depth
pt: Mudar nível de formatação

en: Change itemize bullet settings
pt: Mudar opções de marca de numeração

en: Go down
pt: Ir para baixo

en: Select next line
pt: Sleciona a próxima linha

en: Choose Paragraph Environment
pt: Escolher a formatação de  parágrafo

en: Go to next error
pt: Ir para o próximo erro

en: Insert Figure
pt: Inserir Figura

en: Find & Replace
pt: Localizar e Substituir

en: Toggle cursor does/doesn't follow the scrollbar
pt: Cursor de alternar segue/não segue a scrollbar

en: Toggle bold
pt: Alternar para negrito

en: Toggle code style
pt: Alternar para código

en: Default font style
pt: Estilo de fonte padrão

en: Toggle emphasize
pt: Alternar para enfatizado

en: Toggle user defined style
pt: Alternar para estilo definido pelo usuário

en: Toggle noun style
pt: Alternar para substantivo

en: Toggle roman font style
pt: Alternar para fonte romana

en: Toggle sans font style
pt: Alternar para fonte sem serifa

en: Set font size
pt: Definir o tamanho da fonte

en: Show font state
pt: Mostar o estado da fonte

en: Toggle font underline
pt: Alternar sublinhado

en: Insert Footnote
pt: Inserir nota de rodapé

en: Select next char
pt: Selecionar o próximo caractere

en: Insert horizontal fill
pt: Inserir preenchemento horizontal

en: Insert hyphenation point
pt: Inserir ponto de hifenização

en: Insert ... dots
pt: Inserir pontos ...

en: Insert end of sentence period
pt: Inserir o ponto final

en: Turn off keymap
pt: Desligar o mapa de teclado

en: Use primary keymap
pt: Usar o mapa de teclado primário

en: Use secondary keymap
pt: Usar o mapa de teclado secundário

en: Toggle keymap
pt: Alternar mapa de teclado

en: Insert Label
pt: Inserir etiqueta

en: Copy paragraph environment type
pt: Copiar tipo de ambiente de parágrafo

en: Paste paragraph environment type
pt: Colar tipo de ambiente de parágrafo

en: Specify paper size and margins
pt: Especificar o tamanho e as margens do papel

en: Go to beginning of line
pt: Ir para o começo da linha

en: Select to beginning of line
pt: Selecionar até o começo da linha

en: Go to end of line
pt: Ir até o final da linha

en: Select to end of line
pt: Selecionar até o final da linha

en: Exit
pt: Sair

en: Insert Margin note
pt: Inserir nota na Margem

en: Math Greek
pt: Símbolos matemáticos gregos

en: Math mode
pt: Modo matemático

en: Go one paragraph down
pt: Ir um parágrafo abaixo

en: Select next paragraph
pt: Selecionar o próximo parágrafo

en: Go one paragraph up
pt: Ir um parágrafo acima

en: Select previous paragraph
pt: Selecionar o parágrafo anterior

en: Paste
pt: Colar

en: Insert protected space
pt: Inserir espaço protegido

en: Insert quote
pt: Inserir citação

en: Reconfigure
pt: Reconfigurar

en: Redo
pt: Refazer

en: Insert cross reference
pt: Inserir referência cruzada

en: Insert Table
pt: Inserir Tabela

en: Toggle TeX style
pt: Alternar estilo do TeX

en: Undo
pt: Desfazer

en: Melt
pt: Derreter

en: Import document
pt: Importar documento

en: Remove all error boxes
pt: Remover todas as caixas de erro

en: Insert menu separator
pt: Inserir o menu separador

note: In an ideal world, this never happens:
en: No description available!
pt: Nenhuma descrição disponível

en: Send Document to Command
pt: Enviar Documento para Comando

en:  (Changed)
pt:  (Modificado)

en:  (read only)
pt:  (somente leitura)

en: Document is read-only.  No changes to layout permitted.
pt: Esse documento é somente para leitura. Nenhuma mudança de layout será permitida

en: Paper Layout
pt: Formato da página

en: Paper layout set
pt: Definir formato da página

en: Warning: Invalid Length (valid example: 10mm)
pt: Advertência: tamanho inválido (exemplo válido: 10mm)

en: ParagraphExtra Layout
pt: Formatação extra de Parágrafo

en: ParagraphExtra layout set
pt: Definir formatação extra de parágrafo

en: Warning: Invalid percent value (0-100)
pt: Advertência: percentagem inválida (0-100)

en: Table Extra Form
pt: Formulário extra de Tabela

en: Table Layout
pt: Formatação da tabela

en: Warning: Wrong Cursor position, updated window
pt: Advertêcia: posição errada do cursor, janela atualizada

en: Confirm: press Delete-Button again
pt: Confirme: pressione o botão apagar tabela novamente

note: sgml2lyx failed
en: Error!
pt: Erro!

en: Cannot open specified file:
pt: Não posso abrir o arquivo especificado

note: if the textclass wasn't loaded properly we need to either substitute another or stop loading the file. I can substitute but I don't see how I can stop loading... ideas??  ARRae980418
en: Textclass Loading Error!
pt: Erro ao carregar Classe de Texto (Textclass)

en: Can't load textclass
pt: Não posso carregar classe de texto (textclass)

en: -- substituting default
pt: -- substituindo o padrão

en: Warning: Ignoring Old Inset
pt: Advertência: Ignorando inserir prévio

en: Warning: need lyxformat %.2f but found %.2f
pt: Advertência: o formato lyxformat % é requerido mas foi achado o %.2f

en: ERROR: need lyxformat %.2f but found %.2f
pt: ERRO: o formato lyxformat % é requerido mas foi achado o %.2f

en: Warning!
pt: Advertência!

en: Reading of document is not complete
pt: A leitura do documento não está completa

en: Maybe the document is truncated
pt: Talvez o documento esteja truncado

note: "\\lyxformat" not found
en: ERROR!
pt: ERRO!

en: Old LyX file format found. Use LyX 0.10.x to read this!
pt: Formato de Lyx antigo. Use o LyX 0.10x para lê-lo

en: Not a LyX file!
pt: Este não é um arquivo do LyX

en: Unable to read file!
pt: Incapaz de ler o arquivo

en: Error! Document is read-only:
pt: Erro! O documento é apenas para leitura

en: Error! Cannot write file:
pt: Erro! Não posso escrever no arquivo:

en: Error! Could not close file properly:
pt: Erro! Não posso fechar corretamente o arquivo

en: Error: Cannot write file:
pt: Erro: Não posso escrever no arquivo

en: Error: Cannot open temporary file:
pt: Erro: Não posso abrir o arquivo temporário

en: Error! Could not close file properly:
pt: Erro! Não posso fechar corretamente o arquivo

en: LYX_ERROR:
pt: ERRO_DO_LYX:

en: Cannot write file
pt: Não posso escrever no arquivo

en: Error : Wrong depth for LatexType Command.
pt: Erro: Nível errado para o comando LatexType.

note: path to LaTeX file
en: Running LaTeX...
pt: Executando LaTeX

en: LaTeX did not work!
pt: LaTeX não funcionou

en: Missing log file:
pt: Falta o arquivo de registro

note: no errors or any other things to think about so:
en: Done
pt: Feito

note: path to Literate file
en: Running Literate...
pt: Executano Literário

en: Literate command did not work!
pt: Comando literário não funciona

note: path to Literate file
en: Building Program...
pt: Contruindo programa...

en: Build did not work!
pt: Contrução não funciona!

note: path to LaTeX file
en: Running chktex...
pt: Executando chktex

en: chktex did not work!
pt: chktext não funcionou

en: Could not run with file:
pt: Não posso executar com o arquivo

en: Cannot open temporary file:
pt: Não posso abrir o arquivo temporário:

en: Error! Can't open temporary file:
pt: Erro! Não posso abrir o arquvo temporário:

en: Error executing *roff command on table
pt: Erro na execução do comando *roff na tabela

en: Impossible Operation!
pt: Operacão impossível

en: Cannot insert table/list in table.
pt: Não posso inserir tablela/lista na tabela

en: Sorry.
pt: Sinto muito.

en: Changes in document:
pt: Ocorreram mudanças no documento:

en: Save document?
pt: Salvar o documento?

en: Some documents were not saved:
pt: Alguns documentos não foram salvos:

en: Exit anyway?
pt: Tem certeza que quer sair?

en: Saving document
pt: Salvando o documento

en: Document saved as
pt: Documento salvo como

en: Could not delete auto-save file!
pt: Impossivel apagar arquivo de auto-recuperação

en: Save failed!
pt: Impossível salvar

en: No Documents Open!%t
pt: Não existem documentos abertos!%t

en: lyx: Attempting to save document
pt: Lyx: Tentando salvar o documento

en:  as...
pt: como...

en:   Save seems successful. Phew.
pt:    Aparentemente salvo

en:   Save failed! Trying...
pt: Erro ao salvar! Tentando...

en:   Save failed! Bummer. Document is lost.
pt:    Erro ao salvar! Lástima, o documento está perdido.

en: An emergency save of this document exists!
pt: Existe uma cópia de emergência deste documento!

en: Try to load that instead?
pt: Tentar carrega-la no lugar

en: Autosave file is newer.
pt: Arquivo de auto-recuperação é mais novo.

en: Load that one instead?
pt: Caregar este no lugar?

en: Unable to open template
pt: Incapaz de abrir o modelo

en: Could not convert file
pt: Impossível converter o arquivo

en: Document is already open:
pt: O arquivo já está aberto

en: Do you want to reload that document?
pt: Você gostaria de recarregar este documento?

en: File `
pt: Arquivo

en: ' is read-only.
pt: ' é somente para leitura.

en: Create new document with this name?
pt: Criar novo documento com este nome?

en: Size|#z
pt: Tamanho|#m

en: Apply|#A
pt: Aplicar|#A

en: Cancel|^[
pt: Cancelar|^[

en: Bullet Depth
pt: Nível

en: Standard|#S
pt: Padrão|#D

en: Maths|#M
pt: Matem.|#M

en: Ding 2|#i
pt: Vários 2|#i

en: Ding 3|#n
pt: Vários 3|#n

en: Ding 4|#g
pt: Vários 4|#g

en: Ding 1|#D
pt: Vários 1|#D

en: Sorry, your libXpm is too old.
pt: Desculpe, sua libXpm é muito antiga

en: This feature requires xpm-4.7 (a.k.a 3.4g) or newer.
pt: Esse recurso requer a biblioteca xpm-4.7 (a.k.a 3.4g) ou mais novo

en: Try running LyX in mono mode (lyx  -Mono).
pt: Tentando executar LyX no modo monocromático

en:  default | tiny | script | footnote | small | normal | large | Large | LARGE | huge | Huge
pt:  padrão | fino | script | rodapé | pequeno | normal | largo | Largo | LARGO | grande | Grande

en: Itemize Bullet Selection
pt: Itemizar a seção de marcadores

en: ERROR: LyX wasn't able to read CREDITS file
pt: ERRO: LyX  não está capaz para ler o arquvo CREDITS

en: Please install correctly to estimate the great
pt: Por favor instale corretamente para estimar o maior

en: amount of work other people have done for the LyX project.
pt: Muito trabalho tem sido feito por outras pessoas para o projeto LyX

en: Credits
pt: Créditos

en: Copyright and Warranty
pt: Direitos autorais e Garantia

en: All these people have contributed to the LyX project. Thanks,
pt: Todas essas pessoas tem contribuido para o projeto LyX. Obrigado.

en: LyX is Copyright (©) 1995 by Matthias Ettrich,
    1995-1998 LyX Team
pt: Matthias Ettrich tem os Direitos Autorais (C) 1995 de LyX,
    1995-1998 LyX Team

en: This program is free software; you can redistribute it
    and/or modify it under the terms of the GNU General
    Public License as published by the Free Software
    Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
pt: Esse programa é livre; você pode redistribuí-lo e/ou modificá-lo
     sobre os termos da Licença Pública Geral (GNU) como publicado pelo
     Free Software Foundation; tanto a versão 2 da licença,
    ou, opcionalmente, qualquer versão posterior.

en: LyX is distributed in the hope that it will
    be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY;
    without even the implied warranty of MERCHANTABILITY
    or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    See the GNU General Public License for more details.
    You should have received a copy of
    the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to
    the Free Software Foundation, Inc.,
    675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA.
pt: LyX é distribuído na esperança que ele será útil
    mas SEM NENHUMA GARANTIA; nem mesmo a garantia
    implicada pela COMERCIALIZAÇÃO ou ESTAR APTO PARA
    ALGUM PROPÓSITO PARTICULAR. Ver a Licença Pública Geral  (GNU)
    para maiores detalhes.
    Você deve ter recebido uma cópia da Licença Pública Geral (GNU)
    junto com este programa; se não, escreva para:
    the Free Software Foundation, Inc.,
    675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA.

en: [render error]
pt: [erro de interpretação]

en: [rendering ... ]
pt: [interpretando...]

en: [no file]
pt: [nenhum arquivo]

en: [not displayed]
pt: [nada mostrado]

en: [no ghostscript]
pt: [não há ghostscript]

en: [unknown error]
pt: [erro desconhecido]

en: Figure
pt: Figura

en: empty figure path
pt: o caminho (path) da figura está vazio

en: Clipart
pt: Figuras

en: Document
pt: Documento

en: EPS Figure
pt: Figura EPS

en: Filename can't contain any of these characters:
pt: O nome de arquivo não pode conter nenuhm desses caracteres:

en: space, '#', '~', '$' or '%'.
pt: espaço, '#', '~', '$' ou '%'.

en: Warning! Couldn't open directory.
pt: Aviso! Não posso abrir o diretório

en: LyX Internal Error!
pt: Errp interno no LyX!

en: Could not test if directory is writeable
pt: Não posso verificar se é possivel escrever no diretório

en: Cannot open directory test file
pt: Não posso abrir o arquivo de teste do diretório

en: Created test file but cannot remove it?
pt: O arquivo de teste foi criado mas não posso removê-lo?

en: Error! Cannot open directory:
pt: Erro! Não posso abrir o diretório:

en: Error! Could not remove file:
pt: Erro: impossível remover o arquivo:

en: Error! Couldn't create temporary directory:
pt: Erro! Impossível criar diretório temporário

en: Error! Couldn't delete temporary directory:
pt: Erro! Impossível apagar diretório temporário:

en: Internal error!
pt: Erro interno!

en: Call to createDirectory with invalid name
pt: Chamada a createDirectory com nome inválido

en: Error! Couldn't create directory:
pt: Erro! Impossível criar diretório:

en: Set Charset|#C
pt: Definir conjunto
    de caracteres

en: Charset not found!
pt: Charset não foi encontrado

en: Error:
    
    Keymap
    not found
pt: Erro:
    
    Mapa de teclado
    não encontrado

en: Character set:|#H
pt: Conjunto de caracteres:|#C

en: Other...|#O
pt: Outro...|#O

en: Other...|#T
pt: Outro...|#T

en: Language
pt: Linguagem

en: Mapping
pt: Mapeamento

en: Primary key map|#r
pt: Mapa de teclado Primário|#P

en: No key mapping|#N
pt: Nenhum mapa de teclado|#N

en: Secondary key map|#e
pt: Mapa Secundário|#S

en: Secondary
pt: Secundário

en: Primary
pt: Primário

en: EPS file|#E
pt: Arquivo EPS|#E

en: Full Screen Preview|#v
pt: Visualizar em
    tela cheia|#v

en: Browse...|#B
pt: Navegar...|#B

en: Display Frame|#F
pt: Mostrar Moldura|#M

en: Do Translations|#r
pt: Fazer Traduções|#r

en: Options
pt: Opções

en: Angle:|#L
pt: Ângulo

en: % of Page|#g
pt: % da
    Página|g

en: Default|#t
pt: Padrão|#d

en: inches|#h
pt: polegadas|#g

en: Display
pt: Mostrar

en: Height
pt: Altura

en: Width
pt: Largura

en: Rotation
pt: Rotação

en: Display in Color|#D
pt: Colorido|#C

en: Do not display this figure|#y
pt: Não mostrar essa figura|#m

en: Display as Grayscale|#i
pt: Preto e branco|P

en: Display as Monochrome|#s
pt: Monocromático|M

en: Default|#U
pt: Padrão|#P

en: inches|#n
pt: polegadas|#p

en: % of Page|#P
pt: % da Página|#P

en: % of Column|#o
pt: % da Coluna|#o

en: Caption|#k
pt: Legenda|#L

en: Subfigure|#q
pt: Subfigura|#q

en: Directory:|#D
pt: Diretório:|#D

en: Pattern:|#P
pt: Padrão:|#P

en: Filename:|#F
pt: Nome:|#N

en: Rescan|#R#r
pt: Reler|R#r

en: User1|#1
pt: Usuário1|#1

en: User2|#2
pt: Usuário2|#2

en: Columns
pt: Colunas

en: Rows
pt: Linhas

en: Find|#n
pt: Procurar|#r

en: Replace with|#W
pt: Substituir com|#S

en: Replace|#R#r
pt: Substituir|#R#r

en: Close|^[
pt: Fechar|^[

en: Case sensitive|#s#S
pt: Minúsc. e maiúsc.
    importam

en: Match word|#M#m
pt: Palavra inteira|#M#m

en: Replace All|#A#a
pt: Substituir Tudo|#T#t

en: Math greek mode on
pt: Modo matemático grego ativado

en: Math greek keyboard on
pt: Teclado em modo matemático grego ativado

en: Math greek keyboard off
pt: Teclado em moo matemático grego desativado

en: TeX mode
pt: Mode TeX

en: No number
pt: Nenhum número

en: Number
pt: Número

en: Enter new label to insert:
pt: Digite uma nova etiqueta para inserir

en: math text mode
pt: modo de texto matemático

en: Invalid action in math mode!
pt: Ação inválida no modo matemático

note: / what appears in the minibuffer when opening
en: Math editor mode
pt: Modo editor matemático

en: Key:
pt: Chave:

en: Remark:|#R
pt: Observação:|#R

note: InsetBibtex uses the same form, with different labels
en: Key:|#K
pt: Chave:|#C

en: Label:|#L
pt: Etiqueta:|#E

en: Citation
pt: Citação

en: Bibliography item
pt: Item bibliográfico

en: BibTeX Generated References
pt: Referências geradas por BibTeX

en: Database:
pt: Banco de
    Dados

en: Style:
pt: Estilo

en: Error
pt: Erro

en: LaTeX Error
pt: Erro do LaTeX

note: / what appears in the minibuffer when opening
en: Opened error
pt: Erro Aberto

en: Browse|#B
pt: Navegar|#N

en: Don't typeset|#D
pt: Sem typeset|#S

en: Load|#L
pt: Carregar|#C

en: File name:|#F
pt: Nome de Arquivo:#N

en: Visible space|#s
pt: Espaços visíveis|#p

en: Verbatim|#V
pt: Palavra por palavra|#P

en: Use input|#i
pt: Usar entrada|#e

en: Use include|#U
pt: Usar inclusão|#i

note: launches dialog
en: Documents
pt: Documentos

note: Use by default the master's path
en: Select Child Document
pt: Selecionar o Documento Filho

en: Include
pt: Incluir

en: Input
pt: Entrada

en: Verbatim Input
pt: Entrada palavra por palavra

en: Keyword:|#K
pt: Palavra chave:|#c

en: Index
pt: Índice

en: Index:
pt: Índice:

en: PrintIndex
pt: Improir Índice

en: Note
pt: Nota

en: Close|#C^[
pt: Fechar|#F^[

note: /
en: List of Algorithms
pt: Lista dos Algorítimos

note: /
en: List of Figures
pt: Lista das Figuras

note: /
en: List of Tables
pt: Lista das Tabelas

note: /
en: Parent:
pt: Pai:

en: Reference Type
pt: Tipo de referência

en: Goto Label
pt: Ir para etiqueta

en: Change Label
pt: Mudar etiqueta

en: Page Number
pt: Número de página

en: Reference
pt: Referência

en: Page:
pt: Página:

note: /
en: Table of Contents
pt: Índice

en: Name|#N
pt: Nome|#N

en: Close|#C^[^M
pt: Fechar|#F^[^M

en: HTML type|#H
pt: Tipo HTML|#H

en: Insert Url
pt: Iserir Url

en: HtmlUrl:
pt: HtmlUrl

en: other...
pt: outro...

en: Key Mappings
pt: Mapas de teclado

en:    options:
pt:    opções:

en: Allow accents on ALL characters|#w
pt: Permitir acentos em TODOS os caracteres|p

en: Update|#Uu
pt: Atualizar|#Aa

en: LyX wasn't able to find its layout descriptions!
pt: LyX não foi capaz de localizar as descrições de layout

en: Check that the file "textclass.lst"
pt: Verifique que o arquivo "textclass.lst"

en: is installed correctly. Sorry, has to exit :-(
pt: esteja instalado corretamente. Desculpe, tenho que sair ;-(

en: LyX wasn't able to find any layout description!
pt: LyX não foi capaz de localizar nenhuma descrição de layout

en: Check the contents of  the file "textclass.lst"
pt: Verifique o conteúdo do arquivo "textclass.lst"

en: Sorry, has to exit :-(
pt: Desculpe, tenho que sair ;-(

en: Separation
pt: Separação

en: Indent|#I
pt: Indentar|#I

en: Skip|#K
pt: Entre parágrafo|#P

en: Class:|#C
pt: Classe:|#C

en: Pagestyle:|#P
pt: Estilo de Página:|#P

en: Fonts:|#F
pt: Fontes:|#F

en: Font Size:|#O
pt: Tamanho da fonte:|#O

en: Float Placement:|#L
pt: Lugar do Flutuante:|#L

en: PS Driver:|#S
pt: Controlador de PS:|#S

en: Encoding:|#D
pt: Codificação:|#C

en: One|#n
pt: Um|#u

en: Two|#T
pt: Dois|#D

en: Sides
pt: lados

en: One|#e
pt: Uma|#U

en: Two|#w
pt: Duas|#D

en: Extra Options:|#X
pt: Opções Extra:|#X

en: Language:
pt: Linguagem:

en: Default Skip:|#u
pt: Entre Parágrafos:|#P

en: Section number depth
pt: Níveis do número de seção

en: Table of contents depth
pt: Níveis do Índice

en: Spacing|#g
pt: Espaçamento|#g

en: Bullet Shapes|#B
pt: Marcadores|#M

en: Use AMS Math|#M
pt: Usar padrão matem.
    da AMS|#M

en: Family:|#F
pt: Família:|#F

en: Shape:|#H
pt: Desenho:|#H

en: Size:|#Z
pt: Tamanho:|T

en: Color:|#C
pt: Cor:|#C

en: Toggle on all these|#T
pt: Alternar em todos esses|#T

en: These are never toggled
pt: Esses nunca alternam

en: These are always toggled
pt: Esses sempre alternam

en: Label Width:|#d
pt: Largura da
    Etiqueta|#E

en: Indent
pt: Identar

en: Above|#b
pt: Acima|#c

en: Below|#E
pt: Abaixo|#b

en: Above|#o
pt: Acima|#i

en: Below|#l
pt: Abaixo:|#a

en: No Indent|#I
pt: Sem identação|#i

en: Right|#R
pt: Direita|#D

en: Left|#f
pt: Esquerda|#E

en: Block|#c
pt: Bloco|#c

en: Center|#n
pt: Centro|#n

en: Above:|#v
pt: Acima:|#m

en: Below:|#w
pt: Abaixo:|#o

en: Pagebreaks
pt: Quebra de Pág.

en: Lines
pt: Linhas

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Vertical Spaces
pt: Espaços Verticais

en: ExtraOpt|#X
pt: Mais Opções|#X

en: Keep|#K
pt: Manter|#M

en: Keep|#p
pt: Manter|#p

en: Type:|#T
pt: Tipo:|#T

en: Single|#S
pt: Simples|#S

en: Double|#D
pt: Duplo|#D

en: Text
pt: Texto

en: Special:|#S
pt: Especial:|#S

en: Margins
pt: Margens

en: Foot/Head Margins
pt: Margens Cabeçalho/Rod.

en: Orientation
pt: Orientação

en: Portrait|#o
pt: Retrato|#o

en: Landscape|#L
pt: Paisagem|#P

en: Papersize:|#P
pt: Tamanho|#T

en: Custom Papersize
pt: Definir medida do papel

en: Use Geometry Package|#U
pt: Usar pacote de geometria|#U

en: Width:|#W
pt: Largura:|L

en: Height:|#H
pt: Altura:|#A

en: Top:|#T
pt: Topo:|#T

en: Bottom:|#B
pt: Em baixo:|B

en: Left:|#e
pt: Esquerda:|#E

en: Right:|#R
pt: Direita:|#R

en: Headheight:|#i
pt: Altura:|#i

en: Headsep:|#d
pt: Separação:|#S

en: Footskip:|#F
pt: Entre rodapés

en: Borders
pt: Bordas

en: Top|#T
pt: Acima|T

en: Bottom|#B
pt: Abaixo|#B

en: Left|#L
pt: Esq.|#E

en: Special Cell
pt: Célula Especial

en: Multicolumn|#M
pt: Várias colunas|#V

en: Append Column|#A
pt: Juntar Coluna|#J

en: Delete Column|#O
pt: Apagar Coluna|#A

en: Append Row|#p
pt: Juntar Linhas|#L

en: Delete Row|#w
pt: Apagar linha|#l

en: Delete Table|#D
pt: Apagar Tabela|p

en: Column
pt: Coluna

en: Row
pt: Linha

en: Set Borders|#S
pt: Pôr Bordas|#P

en: Unset Borders|#U
pt: Tirar Bordas|#T

en: Longtable
pt: Tabela longa

en: Rotate 90°|#9
pt: Rotar 90°|#9

en: Linebreaks|#N
pt: Quebra de
    linha|#Q

en: Spec. Table
pt: Spec. da Tabela

en: First Head
pt: Primeiro
    cabeçalho

en: Head
pt: Cabeçalho

en: Foot
pt: Rodapé

en: Last Foot
pt: Último
    Rodapé

en: New Page
pt: Nova Página

en: Rotate 90°
pt: Rotar 90°

en: Left|#e
pt: Esquerda|#E

en: Right|#i
pt: Direitra|#D

en: Center|#C
pt: Centro|#C

en: Extra Options
pt: Opções Extra

en: Length|#L
pt: Taman.|#T

en: or %|#o
pt: ou %|#o

en: Middle|#d
pt: Meio|#d

en: HFill between Minipage paragraphs|#H
pt: Preenchimnto horizontal entre parágrafos de Minipágina|#P

en: Start new Minipage|#S
pt: Iniciar uma nova Minipágina

en: Indented Paragraph|#I
pt: Parágrafos identados|#i

en: Minipage|#M
pt: Minipágina|#M

en: Floatflt|#F
pt: Flutuanteflt|#F

en: Special Multicolumn Alignment
pt: Alinhamento especial de multi-colunas

en: Special Column Alignment
pt: Alinhamento especial de coluna

en: Encapsulated Postscript (*.eps, *.ps)|#E
pt: Postscript Encapsulado (*eps, *.ps)|#E

en: Inlined EPS (*.eps, *.ps)|#I
pt: Inlined EPS (*eps, *.ps)|#I

en: Type
pt: Tipo

en: Roman Font|#R
pt: Fonte Roman|#R

en: Sans Serif Font|#S
pt: Font Sans Serif|#S

en: Typewriter Font|#T
pt: Fonte fixa|#x

en: Font Norm|#N
pt: Fonte Norma|#N

en: Font Zoom|#Z
pt: Zoom de Fonte

en: Update|Uu#u
pt: Atualizar|Aa#a

en: Update|#U
pt: Atualizar|#A

en: Insert Reference|#I^M
pt: Inserir Referência|#I^M

en: Insert Page Number|#P
pt: Inserir Número de Página|#P

en: Go to Reference|#G
pt: Ir para Referência|#G

en: Save failed. Rename and try again?
pt: Salvar falhou. Renomear e tentar novamente ?

en: (If not, document is not saved.)
pt: (se não o documento não será salvo.)

en: Templates
pt: Modelos

en: Enter Filename to Save Document as
pt: Digite o Nome de Arquivo para Salvar Documento como

note: Cancel: Do nothing
en: Canceled.
pt: Cancelado.

en: Same name as document already has:
pt: Já existe um documento com o mesmo nome:

en: Save anyway?
pt: Salvar, de qualquer modo?

en: Another document with same name open!
pt: Outro documento com o mesmo nome aberto!

en: Replace with current document?
pt: Substituir com o documento corrente?

en: Document renamed to '
pt: Documento renomeado para '

en: ', but not saved...
pt: ', mas não salvo...

en: Document already exists:
pt: Documento já existe:

en: Replace file?
pt: Substituir arquivo?

en: Sorry, can't do this while pictures are being rendered.
pt: Desculpe, não posso fazer isso enquanto as figuras estão sendo interpretadas

en: Please wait a few seconds for this to finish and try again.
pt: Por favor, espere alguns segundos para isso terminar e tente novamente.

en: (or kill runaway gs processes by hand and try again.)
pt: (ou cancele o processo do gs 'na mão' e tente novamente.)

en: Can't do this while the spellchecker is running.
pt: Não posso fazer isso enquando o corretor ortográfico está executando

en: Stop the spellchecker first.
pt: Pare o corretor ortográfico primeiro.

en: One error detected
pt: Um erro foi detectado.

en: You should try to fix it.
pt: Voce deve tentar fixar isto.

en:  errors detected.
pt:  erros detectados.

en: You should try to fix them.
pt: Voce deve tentar fixar-los.

en: There were errors during the LaTeX run.
pt: Ocorreram erros durante a execução do LaTeX.

en: Wrong type of document
pt: Tipo de documento errado

en: The Build operation is not allowed in this document
pt: A operação de contrução não é permitida nesse documento

en: There were errors during the Build process.
pt: Ocorreram erros durante o processo de Construção.

en: Chktex does not work with LinuxDoc.
pt: Chktex não funciona com LinuxDoc.

en: No warnings found.
pt: Nenhuns avisos foram encontrados.

en: One warning found.
pt: Um aviso foi encontrado.

en: Use 'Edit->Go to Error' to find it.
pt: Use 'Editar ->Ir para Erro' para encontrá-lo.

en:  warnings found.
pt:  avisos encontrados.

en: Use 'Edit->Go to Error' to find them.
pt: Use 'Editar ->Ir para Erro' para encontrá-lo.

en: Chktex run successfully
pt: Chktex foi executado com êxito

en: It seems chktex does not work.
pt: Isso significa que chktex não funcionou.

en: Executing command:
pt: Executando o comando:

en: File already exists:
pt: Arquivo já existe:

en: Do you want to overwrite the file?
pt: Você gostaria de sobescrever o arquivo?

en: Canceled
pt: Cancelado

en: Nice LaTeX file saved as
pt: O arquivo LaTeX foi (bem) salvo como

en: Document class must be linuxdoc.
pt: A classe de documento deve ser linuxdoc

en: Building LinuxDoc SGML file `
pt: Construindo arquivo do tipo LinuxDoc SGML

en: LinuxDoc SGML file save as
pt: Arquivo LinuxDoc SGML salvo como

en: Ascii file saved as
pt: Arquivo Ascii salvo como

en: Autosaving current document...
pt: Salvamento automático do documento corrente...

en: Autosave Failed!
pt: Salvamento automático falhou!

en: File to Insert
pt: Arquivo para inserir

en: Error! Cannot open specified file:
pt: Erro! Não posso abrir o arquivo especificado:

en: Table Of Contents
pt: Índice

en: Insert Reference
pt: Inserir Referências

en: Inserting Footnote...
pt: Inserindo notas de rodapé...

note: Import file
en: Importing LinuxDoc SGML file `
pt: Importando arquivo LinuxDoc SGML

note: TeX output asked
en: Converting LinuxDoc SGML to TeX file...
pt: Convertendo arquivo do tipo LinuxDoc SGML para TeX

note: dvi output asked
en: Converting LinuxDoc SGML to dvi file...
pt: Convertendo arquivo do tipo LinuxDoc SGML para dvi

en: Character Style
pt: Estilo de Caractere

en: Paragraph Environment
pt: Formatação do Parágrafo

en: Document Layout
pt: Formatação do Documento

en: Quotes
pt: Citações

en: LaTeX Preamble
pt: Preâmbulo do LaTeX

en: Do you want to save the current settings
pt: Você deseja salvar as definições atuais

en: for Character, Document, Paper and Quotes
pt: para Caractere, Documento, Artigo e Notas

en: as default for new documents?
pt: como padrão para novos documentos?

en: Open/Close...
pt: Abrir/Fechar...

en: No further undo information
pt: Não há infomação ulterior de undo

en: Redo not yet supported in math mode
pt: Refazer não é ainda suportando no modo matemático

en: No further redo information
pt: Não há informação ulterior de refazer

en: Font:
pt: Fonte:

en: , Depth:
pt: . Nível:

en: Inserting margin note...
pt: Inserindo nota de margem...

en: Paragraph environment type copied
pt: Formatação do parágrafo copiada

en: Paragraph environment type set
pt: Formatação do parágrafo definida

en: Changed environment depth (in possible range, maybe not)
pt: A formatação de níveis foi modificada (em um âmbito possivel, talvez não)

en: Paragraph layout set
pt: Formatação de parágrafo definida

en: Should I set some parameters to
pt: Devo definir alguns parâmetros para

en: the defaults of this document class?
pt: os padrãos dessa classe de documento?

note: unable to load new style
en: Conversion Errors!
pt: Erros na conversão!

en: Unable to switch to new document class.
pt: Não é possível alternal para uma nova classe de documento

en: Reverting to original document class.
pt: Revertendo para a classe de documento original.

en: Converting document to new document class...
pt: Convertendo o documento para a nova classe de documento...

en: One paragraph couldn't be converted
pt: Um parágrafo não pode ser convertido

en:  paragraphs couldn't be converted
pt:  parágrafos não puderam ser convertido

en: into chosen document class
pt: nas classes de documento escolhidas

en: Document layout set
pt: Formatação do documento definida

en: No more notes
pt: Não existem mais notas

en: Quotes type set
pt: Tipo de citações definido

en: LaTeX preamble set
pt: Preâmbulo do LaTeX definido

en: Cannot insert table in table.
pt: Não posso inserir uma tabela em uma tabela.

en: Inserting table...
pt: Inserindo tabela...

en: Table inserted
pt: Tabela inserida

en: ERROR!  Unable to print!
pt: ERRO! Não foi possível imprimir!

en: Check 'range of pages'!
pt: Verificar 'âmbito de páginas'|

en: Check 'number of copies'!
pt: Verificar 'número de cópias'|

en: Error:
pt: Erro:

en: Unable to print
pt: Incapaz de imprimir

en: Check that your parameters are correct
pt: Verifique se seus parâmetros estão corretos

en: Inserting figure...
pt: Inserindo a figura...

en: Figure inserted
pt: Figura inserida

en: Screen options set
pt: Opções de tela definidas

en: LaTeX Options
pt: Opções do LaTeX

en: Running configure...
pt: Executando o arquivo de configuração...

en: Reloading configuration...
pt: Recarregando a configuração..

en: The system has been reconfigured.
pt: O sistema foi reconfigurado.

en: You need to restart LyX to make use of any
pt: Você precisará reiniciar LyX para fazer uso de qualquer

en: updated document class specifications.
pt: especificações de classe de documentos atualizada.

en: Couldn't find this label
pt: Não pude achar essa etiqueta

en: in current document.
pt: no documento corrente.

en: *** No Document ***
pt: *** Não há Documento***

en: *** No labels found in document ***
pt: ***Não foram encontradas etiquetas no documento***

en:  None | Defskip | Smallskip | Medskip | Bigskip | VFill | Length
pt:  Nenhum | Defskip | Pequeno | Médio | Grande | VFill | Comprimento

en:  No change %l| Roman | Sans Serif | Typewriter %l| Reset
pt:  Nenhuma mudança %l| Romana | Sem Serifa | Fonte-fixa %l| Redefinir

en:  No change %l| Medium | Bold %l| Reset
pt:  Nenhuma mudança %l| Médio | Negrito %l| Redefinir

en:  No change %l| Upright | Italic | Slanted | Small Caps %l| Reset
pt:  Nenhuma mudança %l| Vertical | Itálico | Inclinado | Caixa Baixa %l| Redefinir

en:  No change %l| Tiny | Smallest | Smaller | Small | Normal | Large | Larger | Largest | Huge | Huger %l| Increase | Decrease | Reset
pt:  Nenhuma mudança %l| Fino | Bem Menor | Menor | Pequeno | Normal | Largo | Mais Largo | Largest | Grande | Bem Grande %l| Incrementar | Decrementar | Redefinir

en:  No change %l| Emph | Underbar | Noun | LaTeX mode %l| Reset
pt:  Nenhuma Mudança %l| Enfatizado | Sublinhado | Substantivo | Modo LaTeX %l| Redefinir

en:  No change %l| No color | Black | White | Red | Green | Blue | Cyan | Magenta | Yellow %l| Reset
pt:  Nenhuma mudança %l| Sem cor | Preto | Branco | Vermelho | Verde | Azul | Verde Escuro | Rosa | Amarelo %l| Redefinir

en:  Single | OneHalf | Double | Other
pt:  Simples | Metade | Duplo | Outro

en:  Smallskip | Medskip | Bigskip | Length
pt:  Pequeno | Médio | Grande | Comprimento

en:  Default | Custom | USletter | USlegal | USexecutive | A3 | A4 | A5 | B3 | B4 | B5
pt:  Padrão | Definido | Carta EUA | Legal EUA | Executivo EUA | A3 | A4 | A5 | B3 | B4 | B5

en:  None | A4 small Margins (only portrait) | A4 very small Margins (only portrait) | A4 very wide margins (only portrait)
pt:  Nenhum | A4 Margens pequenas | A4 Margens menores | A4 Margens amplas

en:  ``text'' | ''text'' | ,,text`` | ,,text'' | «text» | »text«
pt:  ``texto'' | ''texto'' | ,,texto`` | ,,texto'' | «texto» | »texto«

en: LyX Banner
pt: Banner do LyX

en: Dismiss
pt: Fechar

en: Yes|Yy#y
pt: Sim|Ss#s

en: No|Nn#n
pt: Não|Nn#n

en: Clear|#e
pt: Limpar|#e

en: Any changes will be ignored
pt: Quaisquer mudanças serão ignoradas

en: The document is read-only:
pt: O documento é apenas para leitura

en: Warning: could not determine path of binary.
pt: Aviso: não posso determinar o caminho (path) do binário

en: If you have problems, try starting LyX with an absolute path.
pt: Se tens problemas, tente iniciar o LyX com um caminho (path) absoluto

en: LYX_DIR_10x environment variable no good.
pt: A variável de ambiente LYX_DIR_10x não é boa.

en: System directory set to:
pt: Diretório base definido para:

en: LyX Warning! Couldn't determine system directory.
pt: Aviso: Não posso determinar o diretório base

en: Try the '-sysdir' command line parameter or
pt: Tente o parâmetro de linha de comando '-sysdir' ou

en: set the environment variable LYX_DIR_10x to the LyX system directory
pt: definir a variável de ambiente LYX_DIR_10x para o diretório base do LyX

en: containing the file `chkconfig.ltx'.
pt: contendo o arquivo 'chkconfig.ltx.

en: Using built-in default
pt: Usando o padrão built-in

en:  but expect problems.
pt:  mas problemas são esperados

en: Expect problems.
pt: Problemas esperados.

note: Nope
en: You don't have a personal LyX directory.
pt: Você não tem um diretorio de configuração pessoal do Lyx.

en: It is needed to keep your own configuration.
pt: Isso é necessário para manter sua própria configuração.

en: Should I try to set it up for you (recommended)?
pt: Devo tentar defini-la para você (recomendado) ?

en: Running without personal LyX directory.
pt: Executando sem um diretório de configuração pessoal do LyX

note: Tell the user what is going on
en: LyX: Creating directory
pt: LyX: Criando diretório

en:  and running configure...
pt:  e executando o programa de configuração...

en: Failed. Will use
pt: Falhou. Usará

en:  instead.
pt:  no lugar.

en: Done!
pt: Pronto!

en: LyX Warning!
pt: Aviso!

en: Error while reading
pt: Um erro ocorreu enquanto lia

en: Using built-in defaults.
pt: Usando os padrões built-in.

en: Setting debug level to
pt: Definindo nível de depuração para

en: Usage: lyx [ command line switches ] [ name.lyx ... ]
pt: Uso: lyx [ opções de linha de comando ] [nome.lyx ... ]

en: Command line switches (case sensitive):
pt: Opções de linha de comando (sensível à caixa):

en:    -help           summarize LyX usage
pt:    -help           sumariza o uso do LyX

en:    -sysdir x       try to set system directory to x
pt:    -sysdir x       tenta definir o diretório base para x

en:    -width x        set the width of the main window
pt:    -width x        define a largura da janela principal

en:    -height y       set the height of the main window
pt:    -height y       define a altura da janela principal

en:    -xpos x         set the x position of the main window
pt:    -xpos x         define a posição x da janela principal

en:    -ypos y         set the y position of the main window
pt:    -ypos y         define a posição y da janela principal

en:    -dbg n          where n is a sum of debugging options. Try -dbg 65535 -help
pt:    -dbg n          onde n é a soma das opções de depuração. Tente -dbg 65535 -help

en:    -Reverse        swaps foreground & background colors
pt:    -Reverse        troca as cores de fundo e frente

en:    -Mono           runs LyX in black and white mode
pt:    -Mono           roda o LyX em modo preto e branco

en:    -FastSelection  use a fast routine for drawing selections
pt:    -FastSelection  usa uma rotina rápida para seleções de desenho

en: Check the LyX man page for more options.
pt: Verifique a man page do LyX para mais opções.

en: Missing number for -dbg switch!
pt: Está faltando um número para a opção -dbg

en: Missing directory for -sysdir switch!
pt: Está faltando um diretório para a opção -sysdir

en: Dest. Name:|#N
pt: Dest.:|#N

en: Enterprise:|#E
pt: Empresa:|#E

en: Phone Book
pt: Agenda de Tel.

en: Select from|#S
pt: Selecionar|#S

en: Add to|#t
pt: Acrescentar|#t

en: Delete from|#D
pt: Apagar|#D

en: Save|#V
pt: Salvar|#V

en: Destination:
pt: Destino:

en: Comment:
pt: Comentário:

en: Fax File:
pt: Arquivo de Fax:

en: Empty Phonebook
pt: Agenda de telefones vazia

en: Save (needed)
pt: Salvar (necessário)

en: Cannot open phone book:
pt: Não posso abrir agenda de telefones:

en: NO OR EMPTY LOGFILE!
pt: NÃO HÁ ARQUIVO DE REGISTRO OU ESTÁ VAZIO

en: Message-Window
pt: Janela-de-mensagem

en: @L@b@cEmpty Phonebook
pt: @L@b@cAgenda de telefones vazia

en: Phonebook
pt: Agenda de Telefones

en: Inherit
pt: Herdar

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Medium
pt: Médio

en: Bold
pt: Negrito

en: Upright
pt: Sublinhado

en: Italic
pt: Itálico

en: Slanted
pt: Inclinado

en: Smallcaps
pt: Caixa Baixa

en: Tiny
pt: Fino

en: Smallest
pt: Menor

en: Smaller
pt: Mais Pequeno

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Largo

en: Larger
pt: Mais Largo

en: Largest
pt: Bem Largo

en: Huge
pt: Grande

en: Huger
pt: Maior

en: Increase
pt: Incrementar

en: Decrease
pt: Decrementar

en: tiny
pt: fino

en: smallest
pt: bem menor

en: smaller
pt: menor

en: small
pt: pequeno

en: large
pt: largo

en: larger
pt: mais largo

en: largest
pt: bem largo

en: huge
pt: grande

en: huger
pt: maior

en: increase
pt: incrementar

en: decrease
pt: decrementar

en: inherit
pt: herdar

en: ignore
pt: ignorar

en: Off
pt: Desligado

en: On
pt: Ligado

en: Toggle
pt: Alternar

en: None
pt: Nenhum

en: Black
pt: Preto

en: White
pt: Branco

en: Red
pt: Vermelho

en: Green
pt: Verde

en: Blue
pt: Azul

en: Cyan
pt: Verde claro

en: Magenta
pt: Rosa

en: Yellow
pt: Amarelo

en: Math
pt: Matemático

en: Inset
pt: Quadro

en: Emphasis
pt: Ênfatizar

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Noun
pt: Substantivo

en: Default
pt: Padrão

en: Unknown sequence:
pt: Seqüência desconhecida:

en: Unknown action
pt: Ação desconhecida

en: Command not allowed without any document open
pt: Comando não permitido sem nenhum documento aberto

en: Document is read-only
pt: O documento é apenas para leitura

en: Text mode
pt: Modo de texto

en: Unknown export type:
pt: Tipo para exportar desconhecido:

en: Unknown import type:
pt: Tipo para importar desconhecido

en: Layout
pt: Formatação

en:  not known
pt:  desconhecido

en: No cross-reference to toggle
pt: Nenhuma referência cruzada para alternar

en: Mark removed
pt: Marca removida

en: Mark set
pt: Marca definida

en: Mark off
pt: Marca fora

en: Mark on
pt: Marca dentro

en: Push-toolbar needs argument > 0
pt: Push-toolbar precisa ter o  argumento > 0

en: Usage: toolbar-add-to <LyX command>
pt: Uso: toolbar-add-to <LyX command>

en: Missing argument
pt: Falta argumento

en: This is only allowed in math mode!
pt: Isso somente é permitido no modo matemático

en: Opening child document
pt: Abrindo o documento filho

en: Unknown kind of footnote
pt: Tipo de nota de rodapé desconhecida

en: Document is read only
pt: O Documento é apenas para leitura

en: Enter Filename for new document
pt: Digite o Nome de Arquivo para o novo documento

en: newfile
pt: arquivo-novo

en: Do you want to close that document now?
    ('No' will just switch to the open version)
pt: Você deseja fechar o documento agora?
    ('Não' somente mudará para a versão aberta)

en: Do you want to open the document?
pt: Você deseja abrir o documento?

note: loads document
en: Opening document
pt: Abrindo o documento

en: opened.
pt: aberto.

en: Choose template
pt: Escolher modelo

en: Examples
pt: Exemplos

en: Select Document to Open
pt: Selecione o Documento para Abrir

en: Could not open document
pt: Não posso abrir o documento

en: Select ASCII file to Import
pt: Selecione arquivo ASCII para Importar

en: A document by the name
pt: Um documento com o nome

en: already exists. Overwrite?
pt: já existe. Subscrever?

en: Importing ASCII file
pt: Importando arquvo ASCII

en: ASCII file
pt: Arquivo ASCII

en: imported.
pt: importado.

en: Select LaTeX file to Import
pt: Selecione um arquivo LaTeX para importar

note: loads document
en: Importing LaTeX file
pt: Importando arquivo LaTeX

en: LateX file
pt: Arquivo LaTeX

en: Could not import LaTeX file
pt: Não posso importar o arquivo LaTeX

en: Select Document to Insert
pt: Selecione um documento para inserir

note: Inserts document
en: Inserting document
pt: Inserindo o documento

en: inserted.
pt: inserido.

en: Could not insert document
pt: Não posso inserir o documento

note: / virtual void setBuffer(Buffer const&) {;} / what appears in the minibuffer when opening
en: Opened inset
pt: Quadro Aberto

en: unknown
pt: desconhecido

en: Save document and proceed?
pt: Salvar o documento e proceder?

en: LyX VC: Initial description
pt: LyX VC: Descrição inicial

en: LyX VC: Log Message
pt: LyX VC: Mensagem de registro

en: Ignore changes and proceed with check out?
pt: ignorar mudanças e proceder com o check out?

note: Here we should check if the buffer is dirty. And if it is we should warn the user that reverting will discard all changes made since the last check in.
en: When you revert, you will loose all changes made
pt: Quando você reverter, perderá todas as mudanças feitas

en: to the document since the last check in.
pt: no documento desde o último check in

en: Do you still want to do it?
pt: Você ainda deseja fazer isso?

en: No RCS History!
pt: Não há histórico RCS

en: RCS History
pt: Histórico RCS

en: Close
pt: Fechar

en: Functions
pt: Funções

en: Greek
pt: Grego

en: Columns
pt: Colunas

en: Vertical align|#V
pt: Alinhamento vertical|#v

en: Horizontal align|#H
pt: Alinhamento horizontal|#h

en: Thin|#T
pt: Fino|#F

en: Medium|#M
pt: Médio|#M

en: Thick|#H
pt: Grosso|#G

en: Negative|#N
pt: Negativo|#N

en: Quadratin|#Q
pt: Quadrante|#Q

en: 2Quadratin|#2
pt: Quadrante Z|#Z

en: Delimiter
pt: Limite

en: Decoration
pt: Decoração

en: Spacing
pt: Espaçamento

en: Matrix
pt: Matriz

en: Top | Center | Bottom
pt: Topo | Centro | Base

en: Math Panel
pt: Painel Matemático

en: File
pt: Arquivo

en: Edit
pt: Editar

en: Layout
pt: Formatação

en: Insert
pt: Inserir

en: Help
pt: Ajuda

en: MB|#F
pt: MB|#A

en: MB|#L
pt: MB|#F

en: MB|#H
pt: MB|#u

en: Screen Options
pt: Opções de Visualização

en: Import%t|LaTeX...%x30|Ascii Text as Lines...%x31|Ascii Text as Paragraphs%x32
pt: Importar%t|LaTeX...%x30|Texto Ascii como Linhas...%x31|Texto Ascii como Parágrafos%x32

en: Export%t|as LaTeX...%x40|as DVI...%x41|as PostScript...%x42|as Ascii Text...%x43|Custom...%x44
pt: Exportar%t|como LaTeX...%x40|como DVI...%x41|como PostScript...%x42|como Texto Ascii...%x43|Definido...%x44

en: Export%t|as LinuxDoc...%x40|as DVI...%x41|as PostScript...%x42|as Ascii Text...%x43
pt: Exportar%t|como LinuxDoc...%x40|como DVI...%x41|como PostScript...%x42|como Texto Ascii...%x43

en: FEX|Dd#d#D
pt: FEX|Vv#v#V

en: FEX|mM#m#M
pt: FEX|Dd#d#D

en: New...|New from template...|Open...%l|Close|Save|Save As...|Revert to saved%l|View dvi|View PostScript|Update dvi|Update PostScript|Build program%l|Print...|Fax...
pt: Novo...|Novo do modelo...|Abrir...%l|Fechar|Salvar|Salvar Como...|Reverter para documento salvo%l|Ver dvi|Ver PostScript|Atualizar dvi|Atualizar PostScript|Construir Programa%l|Imprimir...|Fax...

en: FM|tT#t#T
pt: FM|mM#m#M

en: FM|Oo#o#O
pt: FM|Aa#a#A

en: FM|Cc#c#C
pt: FM|Ff#f#F

en: FM|Ss#s#S
pt: FM|lL#l#L

en: FM|Aa#a#A
pt: FM|Cc#c#C

en: FM|wW#w#W
pt: FM|oO#o#O

en: FM|Uu#u#U
pt: FM|zZ#z#Z

en: FM|Bb#b#B
pt: FM|tT#t#T

en: FM|Pp#p#P
pt: FM|pP#p#P

en: FM|Ff#f#F
pt: FM|xX#x#X

en: |Import%m
pt: |Importar%m

en: |Export%m%l
pt: |Exportar%m%l

en: |Exit%l
pt: |Sair%l

en: FM|xX#x#X
pt: FM|Ss#s#S

en: Import%t|LaTeX...%x15|Ascii Text as Lines...%x16|Ascii Text as Paragraphs...%x17
pt: Importar%t|LaTeX...%x15|Texto Ascii como Linhas...%x16|Texto Ascii como Parágrafos...%x17

en: New...|New from template...|Open...%l|Import%m%l|Exit%l
pt: Novo...|Novo do modelo...|Abrir...%l|Importar%m%l|Sair%l

en: Floats & Insets%t|Open/Close%x21|Melt%x22|Open All Footnotes/Margin Notes%x23|Close All Footnotes/Margin Notes%x24|Open All Figures/Tables%x25|Close All Figures/Tables%x26%l|Remove all Error Boxes%x27
pt: Flutuantes & Quadros%t|Abrir/Fechar%x21|Derreter%x22|Abrir Todas Notas de Rodapé/Mergem%x23|Fechar todas notas de rodapé/Notas nas margens%x24|Abrir todos Figuras/Tabelas%x25|Fechar Todas Figuras/Tabelas%x26%l|Remover Todas Caixas de Erro%x27

en: EMF|Oo#o#O
pt: EMF|Aa#a#A

en: EMF|Mm#m#M
pt: EMF|Dd#d#D

en: EMF|Aa#a#A
pt: EMF|Rr#r#R

en: EMF|Cc#c#C
pt: EMF|nN#n#N

en: Table%t
pt: Tabela%t

en: |Multicolumn%B%x44%l
pt: |Multicoluna%B%x44%l

en: |Multicolumn%b%x44%l
pt: |Multicoluna%b%x44%l

en: |Line Top%B%x36
pt: |Topo da Linha%B%x36

en: |Line Top%b%x36
pt: |Topo da Linha%b%x36

en: |Line Bottom%B%x37
pt: |Base da Linha%B%x37

en: |Line Bottom%b%x37
pt: |Base da Linha%b%x37

en: |Line Left%B%x38
pt: |Linha da esquerda%B%x38

en: |Line Left%b%x38
pt: |Linha da esquerda%b%x38

en: |Line Right%B%x39%l
pt: |Linha da direita%B%x39%l

en: |Line Right%b%x39%l
pt: |Linha da direita%b%x39%l

en: EMT|Rr#r#R
pt: EMT|dD#d#D

en: |Align Left%R%x40
pt: |Alinhamento à esquerda%R%x40

en: |Align Left%r%x40
pt: |Alinhamento à esquerda%r%x40

en: |Align Right%R%x41
pt: |Alinhamento à direita%R%x41

en: |Align Right%r%x41
pt: |Alinhamento à direita%r%x41

en: |Align Center%R%x42%l
pt: |Alinhamento Centralizadoentro%R%x42%l

en: |Align Center%r%x42%l
pt: |Alinhamento Centralizado%r%x42%l

en: |Append Row%x32
pt: |Inserir linha%x32

en: EMT|oO#o#O
pt: EMT|nN#n#N

en: |Append Column%x33%l
pt: |Inserir Coluna%x33%l

en: |Delete Row%x34
pt: |Apagar Linha%x34

en: EMT|wW#w#W
pt: EMT|Aa#a#A

en: |Delete Column%x35%l
pt: |Apagar Coluna%x35%l

en: |Delete Table%x43
pt: |Apagar Tabela%x43

en: EMT|Dd#d#D
pt: EMT|eE#e#E

en: |Insert table%x31
pt: |Inserir tabela%x31

en: Version Control%t
pt: Controle de Versão%t

en: |Register%d%x51
pt: |Registro%d%x51

en: |Check In Changes%d%x52
pt: |Verificar nas mudanças%d%x52

en: |Check Out for Edit%x53
pt: |Verificar para editar%x53

en: |Check In Changes%x52
pt: |Verificar nas mudanças%x52

en: |Check Out for Edit%d%x53
pt: |Verificar para editar%d%x53

en: |Revert to last version%x54
pt: |Reverter para a última versão%x54

en: |Undo last check in%x55
pt: |Desfazer a última verificação in%x55

en: |Show History%x56
pt: |Mostrar Histórico%x56

en: |Register%x51
pt: |Registrar%x51

en: EMV|Ii#i#I
pt: EMV|mM#m#M

en: EMV|Oo#o#O
pt: EMV|eE#e#E

en: EMV|Uu#u#U
pt: EMV|Dd#d#D

en: Undo|Redo %l|Cut|Copy|Paste%l|Find & Replace...|Go to Error|Go to Note|Floats & Insets%m|Table%m|Spellchecker....|Check TeX|Table of Contents...%l|Version Control%m%l|View LaTeX log file%l|Paste Primary Selection as Lines|Paste Primary Selection as Paragraphs
pt: Desfazer|Refazer %l|Cortar|Copiar|Colar%l|Procurar e Substituir...|Ir para o Erro|Ir para Nota|Flutuantes e Quadros%m|Tabela%m|Ortografia....|Verificar TeX|Índice...%l|Controle de Versão%m%l|Ver arquivo de registro do LaTeX%l|Colar seleção primária como Linhas|Colar seleção primária como Parágrafos

en: EM|Uu#u#U
pt: EM|Dd#d#D

en: EM|Pp#p#P
pt: EM|lL#l#L

en: EM|Ff#f#F
pt: EM|Ss#s#S

en: EM|Ii#i#I
pt: EM|Ff#f#F

en: EM|Ss#s#S
pt: EM|gG#g#G

en: EM|hH#h#H
pt: EM|Tt#t#T

en: EM|aA#a#A
pt: EM|Íí#í#Í

en: EM|wW#w#W
pt: EM|Xx#x#X

en: EM|gG#g#G
pt: EM|Pp#p#P

en: Character...|Paragraph...|Document...|Paper...|Table...|Quotes...%l|Emphasize Style%b|Noun Style%b|Bold Style%b|TeX Style%b|Change Environment Depth|LaTeX Preamble...%l|Save layout as default
pt: Caractere...|Parágrafo...|Documento...|Papel...|Tabela...|Citações...%l|Enfatizar %b|Substantivo%b|Negrito%b|TeX%b|Mudar Níveis de Formatação|Preâmbulo do LaTeX...%l|Salvar aparência como padrão

en: LM|Pp#p#P
pt: LM|rR#r#R

en: LM|aA#a#A
pt: LM|Pp#p#P

en: LM|eE#e#E
pt: LM|Tt#t#T

en: LM|Qq#q#Q
pt: LM|iI#i#I

en: LM|mM#m#M
pt: LM|Ee#e#E

en: LM|Nn#n#N
pt: LM|Ss#s#S

en: LM|Bb#b#B
pt: LM|Nn#n#N

en: LM|Ss#s#S
pt: LM|aA#a#A

en: Import ASCII file%t|As Lines%x41|As Paragraphs%x42
pt: Importar arquivo ASCII%t|Como Linhas%x41|Como Parágrafos%x42

en: Lists & TOC%t|Table of Contents%x21|List of Figures%x22|List of Tables%x23|List of Algorithms%x24|Index List%x25|BibTeX Reference%x26
pt: Listas & TOC%t|Índice%x21|Lista de Figuras%x22|Lista de Tabelas%x23|Lista de Algorítimos%x24|Lista de Índice%x25|Referência BibTeX%x26

en: IMT|Cc#c#C
pt: IMT|dD#d#d

en: IMT|Ii#i#I
pt: IMT|Íí#í#Í

en: Floats%t|Figure Float%x71|Table Float%x72|Wide Figure Float%x73|Wide Table Float%l%x74|Algorithm Float%x75
pt: Flutuantes%t|Figura Flutuante%x71|Tabela Flutuante%x72|Figura Flutuante Larga%x73|Tabela Flutuante Larga%l%x74|Algorítimo Flutuante%x75

en: IMF|Ww#w#W
pt: IMF|Ll#l#L

en: IMF|iI#i#I
pt: IMF|bB#b#B

en: Special Character%t|HFill%x31|Hyphenation Point%x32|Protected Blank%x33|Linebreak%x34|Ellipsis (...)%x35|End of sentence period%x36|Ordinary Quote (")%x37|Menu Separator %x38
pt: Caracteres Especiais%t|Preenchimento Horizontal%x31|Traço de Hifenização%x32|Espaço Protegido%x33|Quebra de Linha%x34|Reticências (...)%x35|Ponto Final%x36|Aspas de Citação (")%x37|Menu Separador %x38

en: IMS|Hh#h#H
pt: IMS|Pp#p#P

en: IMS|Pp#p#P
pt: IMS|Hh#h#H

en: IMS|Bb#b#B
pt: IMS|Ee#e#E

en: IMS|iI#i#I
pt: IMS|Rr#r#R

en: IMS|Ee#e#E
pt: IMS|Ff#f#F

en: IMS|Qq#q#Q
pt: IMS|Aa#a#A

en: Figure...|Table...%l|Include File...|Import ASCII File%m|Insert LyX File...%l|Footnote|Margin Note|Floats%m%l|Lists & TOC%m%l|Special Character%m%l|Note...|Label...|Cross-Reference...|Citation Reference...|Index entry...|Index entry of last word
pt: Figura...|Tabela...%l|Incluir Arquivo...|Importar Arquivo ASCII%m|Inserir Arquivo LyX...%l|Nota de Rodapé|Nota na Margem|Flutuantes%m%l|Listas & TOC%m%l|Caracteres Especiais%m%l|Notas...|Etiqueta...|Referência Cruzada...|Referência de Citação...|Entrada de índice...|Entrada de índice da última palavra

en: IM|cC#c#C
pt: IM|Aa#a#A

en: IM|Aa#a#A
pt: IM|Ii#i#I

en: IM|Ff#f#F
pt: IM|Rr#r#R

en: IM|oO#o#O
pt: IM|Ff#f#F

en: IM|Ss#s#S
pt: IM|sS#s#S

en: IM|Ll#l#L
pt: IM|Ee#e#E

en: IM|rR#r#R
pt: IM|Cc#c#C

en: IM|iI#i#I
pt: IM|tT#t#T

en: IM|wW#w#W
pt: IM|pP#p#P

en: |HTML Type URL...
pt: |URL do tipo HTML...

en: Fraction|Square root|Exponent|Index|Sum|Integral%l|Math mode|Display%l|Math Panel...
pt: Fração|Raiz Quadrada|Exponente|Índice|Somatório|Integral%l|Modo matemático|Mostrador%l|Painel Matemático...

en: MM|Ss#s#S
pt: MM|Qq#q#Q

en: MM|xX#x#X
pt: MM|dD#d#D

en: MM|uU#u#U
pt: MM|Ss#s#S

en: MM|Dd#d#D
pt: MM|oO#o#O

en: Screen Fonts...|Spellchecker Options...|Keyboard...|LaTeX...%l|Reconfigure
pt: Fontes de Tela...|Opções do Corretor Ortográfico...|Teclado...|LaTeX...%l|Reconfigurar

en: OM|Ss#s#S
pt: OM|Oo#o#O

en: OM|Kk#k#K
pt: OM|Tt#t#T

en: Introduction|Tutorial|User's Guide|Extended Features|Customization|Reference Manual|Known Bugs|LaTeX Configuration%l|Copyright and Warranty...|Credits...|Version...
pt: Introdução|Tutorial|Guia do Usuário|Recursos Avançados|Customização|Manual de Referência|Bugs Conhecidos|Configuração do LaTeX%l|Direitos Autorais e Garantia...|Créditos...|Versão...

en: HM|Xx#x#X
pt: HM|vV#v#V

en: HM|Kk#K#k
pt: HM|Bb#b#B

en: HM|oO#o#O
pt: HM|Aa#a#A

en: HM|eE#e#E
pt: HM|Éé#é#É

en: LyX Version
pt: Versão do LyX:

en:  of
pt:  de

en: Library directory:
pt: Diretório das bibliotecas:

en: User directory:
pt: Diretório do Usuário:

en: Opening help file
pt: Abrindo o arquivo de ajuda

en: Executing:
pt: Executando:

note: this is a hack
en: * No document open *
pt: * Nenhum documento aberto *

en: Welcome to LyX!
pt: Bem-Vindo ao LyX!

en: Senseless with this layout!
pt: Sem sentido com este layout!

en: Error: Could not change to directory:
pt: Erro: Não posso mudar para o diretório:

en: LyX Internal Error:
pt: Erro interno do LyX:

en: Path Stack underflow.
pt: Erro de pilha

en: Print to
pt: Enviar

en: Printer|#P
pt: Impress.|#I

en: File|#F
pt: Arquivo|#A

en: All Pages|#G
pt: Todas as Páginas|#T

en: Only Odd Pages|#O
pt: Somente Ímpares|#Í

en: Only Even Pages|#E
pt: Somente Pares|#P

en: Normal Order|#N
pt: Ordem Normal|#N

en: Reverse Order|#R
pt: Ao Inverso|#I

en: Order
pt: Ordem

en: Pages:
pt: Páginas:

en: Copies
pt: Cópias

en: Count:
pt: Contar:

en: Unsorted|#U
pt: Sem ordem|S:

en: File Type
pt: Tipo Arquivo

en: Command:|#C
pt: Comando:|#C

en: LaTeX|#T
pt: LaTeX|#L

en: Use language of document|#D
pt: Usar linguagem do documento|#D

en: Use alternate language:|#U
pt: Usar linguagem alternativa:|#U

en: Treat run-together words as legal|#T
pt: Tratando palavras run-together como válidas|#T

en: Input Encoding switch to ispell|#I
pt: Codificação de entrada alternando para ispell|#C

en: Use alternate personal dictionary:|#P
pt: Usar o dicionário de configuração pessoal:|#P

en: Extra special chars allowed in words:|#E
pt: Caracteres especiais permitidos nas palavras:|#E

en: Dictionary
pt: Dicionário

en: Replace
pt: Substituir

en: Near
    Misses
pt: Sugestões

en: Spellchecker Options...|#O
pt: Opções do Corretor ortográfico...|#O

en: Start spellchecking|#S
pt: Iniciar a correção ortográfica|#S

en: Insert in personal dictionary|#I
pt: Inserir no dicionário pessoal|#I

en: Ignore word|#g
pt: Ignorar palavra|#g

en: Accept word in this session|#A
pt: Aceitar palavra nesta seção|A

en: Stop spellchecking|#T
pt: Parar a correção ortográfica|#T

en: Close Spellchecker|#C^[
pt: Fechar o Corretor Ortográfico|#C^[

en: Replace word|#R
pt: Substituir palavra|#R

en: Spellchecker Options
pt: Opções do Corretor Ortográfico

en: Spellchecker
pt: Corretor Ortográfico

en: 
    
    The ispell-process has died for some reason. *One* possible reason
    could be that you do not have a dictionary file
    for the language of this document installed.
    Check /usr/lib/ispell or set another
    dictionary in the Spellchecker Options menu.
pt: 
    
    O processo de correção parou por alguma razão. *Uma* ração possível
    pode ser que você não tenha um arquivo  de dicionário
    para a linguagem desse documento.
    Verifique /usr/lib/ispell ou defina outros
    dicionários no menu Opções ---> Corretor Ortográfico.

en:  words checked.
pt:  palavras verificadas.

en:  word checked.
pt:  palavra verificada.

en: Spellchecking completed!
pt: Verificação ortográfica completada!

en: The ispell-process has died for some reason.
    Maybe it has been killed.
pt: A correção ortográfica morreu por alguma razão.
    Talvez ele tenha killed.

en: Multicolumns can only be horizontally.
pt: So podem havem multicolunas horizontalmente.

note: the user inserted a space before a space. So we * will just make a CursorRight. BUT: The font of this * space should be set to current font. That is why * we need to rebreak perhaps. If there is a protected * blank at the end of a row we have to force * a rebreak.
en: You cannot type two spaces this way.  Please read the Tutorial.
pt: Você não pode digitar dois espaços. Por favor, leia o Tutorial.

en: You cannot insert a space at the beginning of a paragraph.  Please read the Tutorial.
pt: Você não pode inserir um espaço no começo de um parágrafo. Por favor, leia o Tutorial.

en: Impossible operation
pt: Operação impossível

en: You can't insert a float in a float!
pt: Você não pode inserir um flutuante em um flutuante

en: You can't insert a marginpar in a minipage!
pt: Você não pode inserir uma margem de parágrafo em uma minipágina!

en: Cannot cut table.
pt: Não posso cortar a tabela

en: Float would include float!
pt: Flutuante incluiria flutuante

en: Opened float
pt: Flutuante aberto

en: Closed float
pt: Flutuante fechado

en: Nothing to do
pt: Nada para fazer

note: Could only happen with user style
en: No font change defined. Use Character under the Layout menu to define font change.
pt: Nenhuma mudança de fonte foi definida. Use Charactere no menu Layout para definir a mudança de fonte.

en: Figure:
pt: Figura:

en: Don't know what to do with half floats.
pt: Não sei o que fazer com metade de flutuantes

en: sorry.
pt: Sinto muito.

en: Don't know what to do with half tables.
pt: Não sei o que fazer com metade de tabelas.

en: Can't paste float into float!
pt: Não posso colar um flutuante dentro de outro flutuante!

en: Table cell cannot include more than one paragraph!
pt: Célula não pode incluir mais que um parágrafo!
