17.05.2006.

VOJISLAV KOŠTUNICA, RAJNIŠE POST

REŠENjE KOSOVSKOG PITANjA NE SME DA BUDE NAMETNUTO

 

Zajedničku budućnost Srbije i Crne Gore vidim u Evropskoj uniji


Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica izjavio je, u intervjuu dnevniku "Rajniše post" iz Diseldorfa, da veruje u opstanak državne zajednice Srbije i Crne Gore, a da rešenje pitanja budućeg statusa Kosova i Metohije treba tražiti u kompromisu. ''Taj kompromis se zove Evropa... S njim mogu svi da žive", rekao je Koštunica, koji je juče okončao dvodnevnu radnu posetu Nemačkoj, tokom koje je posetio
Berlin i Diseldorf.

Maksimalni zahtevi za Kosovo i Metohiju nisu ostvarljivi - ni srpski, ni albanski - te zato treba težiti kompromisu, nečemu "između te dve pozicije", ocenio je srpski premijer, a prenosi Tanjug. "U svakom slučaju, rešenje kosovskog pitanja ne sme ni u kom slučaju da bude nametnuto", naglasio je Koštunica, navodeći kao dobre primere rešenja spornih pitanja u Evropi - Severnu Irsku i italijansku pokrajinu Trentino Alto Adiđe, koju Nemci i Austrijanci zovu Južni
Tirol .

Odgovarajući na pitanje diseldorfskog dnevnka o predstojećem crnogorskom referendumu o nezavisnosti, Koštunica je rekao da, po njegovom mišljenju, na Balkanu neće biti nove krize čak i u slučaju da ishod referenduma bude izdvajanje Crne Gore iz državne zajednice, ali je dodao da će, u tom slučaju, "sve biti komlikovanije". U tom slučaju bi sve što je bilo zajedničko moralo da bude razdvojeno. Na dnevni red bi došlo pitanje kome šta pripada, a došlo bi i do razdora u samom srcu mnogih porodica u kojima se jedan deo zalaže za nezavisnost Crne Gore, a drugi za zajedničku državu sa Srbijom, ocenio je Koštunica. "Zajedničku budućnost Srbije i Crne Gore vidim u Evropskoj uniji", naglasio je predsednik srpske vlade, dodajući da njegove procene u tom smislu podržava i Brisel koji često naglašava da je Srbija važna za EU. Koštunica je, istovremeno, ocenio da nije opravdana mera Brisela o prekidu pregovora EU sa Beogradom o Sporazumu o stablizaciji i pridruživanju. U Srbiji postoji politička volja za saradnju s Haškim tribunalom, ali još ima "tehničkih problema" koje treba rešiti, objasnio je srpski premijer.

 

17.05.2006.

POVODOM REFERENDUMA U CRNOJ GORI

OBRAĆANjE PREDSEDNIKA VLADE SRBIJE

 

Srbija želi i poziva narod Crne Gore da zajedno i ravnopravno gradimo našu zajedničku i evropsku budućnost.


«Narod Crne Gore doneće istorijsku odluku 21. maja i odlučiti da li želi da nastavi da živi zajedno sa Srbijom. Srbija duboko ceni i poštuje Crnu Goru, crnogorski narod, veliku državotvornu tradiciju i velike narodne prvake koji su obeležili istoriju. Iz iskrenog i bratskog poštovanja Srbija želi da živi zajedno sa Crnom Gorom u zajedničkoj državi. Pružamo bratsku ruku da ravnopravno gradimo zajedničku budućnost.

Srbija želi da zajedno gradimo, da zajedno stvaramo, da unapredimo zajedničko dobro koje su pokoljenja pre nas izborila i ostavila nam odgovornost da našem zajedništvu damo svoj pečat i svoj doprinos.

Zajedništvo Srbije i Crne Gore je neraskidivo, isprepletano bezbrojnim nitima i duboko prožeto narodnim životom. Njegoš se ne može podeliti, isto kao što se ni Karađorđe ne može podeliti. Ravnopravno zajedništvo Srbije i Crne Gore proizlazi iz našeg stvarnog životnog zajedništva. Podela zemlje i razbijanje našeg životnog zajedništva ne može biti od koristi ni Srbiji ni Crnoj Gori.

Srbija želi i poziva narod Crne Gore da zajedno i ravnopravno gradimo našu zajedničku i evropsku budućnost.

 

Informativna služba DSS

 



YAHOO! GROUPS LINKS




Одговори путем е-поште