Title: Message
Jeg prøver lige at svare på Thomas' mail og de to fra Per:
 
>Hvordan kan du på forhånd vide, om en tråd er noget, du er interesseret i? Det kan man vel først afgøre, når man har læst starten på tråden.
 
Både og. Forestil dig et udpluk af topics fordelt i kategorier (baseret på den sidste debat der har været):
 
Udstyr > Tyske øl & flasker med patentprop
Udstyr > Slanger
Opskrifter > Leffe brun
Opskrifter > St-Feuillien
Opskrifter > Leffe Blonde klon
Forretninger > Wyeast i Maltbasaren
Hjælp til brygning > Tilsætning af dextrose (glucose ved 2. fermentering)
-osv-
 
For mig at se er det ret tydeligt hvad den pågældende tråd handler om - før jeg har læst hele indholdet (ligesom man bør give et sigende subject til en e-mail bør man også gøre det på et debatforum).
Der er absolut ingen som siger at man ikke må læse alt, men behøver man ligefrem at få kastet alt i hovedet...?
 
På nuværende tidspunkt har "Udstyr > slanger" ikke min interesse, men alligevel har jeg modtaget en del mails om emnet. Om ½-1 år kunne jeg måske være interesseret, og så ville jeg på et debatforum ikke være i tvivl om hvor jeg skulle søge for at se hvad andre tidligere har diskuteret. Det ville jeg aldrig gøre med det nuværende system. Sorry.
 
>Dur ikke, for sådan fungerer den menneskelige hjerne ikke. Vi har alle en tendes til
>at starte en diskussion et sted og så fortsætte ud af forskellige grene af diskussionen,
>for at ende 20 forskellige steder der ikke har noget med det oprindelige at gøre. Det vil
>80% af alle mails kunne bekræfte.
 
Undskyld hvis jeg virker grov, men du taler som om du ikke har stiftet bekendtskab med et velfungerende debatfora på nettet. Hvorfor er det et problem at et emne der starter med "Opskrifter > Leffe brun" ender i en diskussion omkring gær?
Når en debat kører via mail, så "glemmer" man ofte at ændre subject, og dermed er det meget vanskeligt at se om en lang "slage-debat" rent faktisk handler om slanger - eller ej. Det samme er jo tilfældet ved at bruge et debatforum. Det er jo ikke et krav at man holder sig streng til det oprindelige emne.

>> Men den hjælpsomhed der præger Brygforum og håndbryggermiljøet i
>> det hele taget, mener jeg netop i høj grad er knyttet til det faktum, at vi
>> alle modtager de samme forespørgsler og besvarer, når tiden er til det.
>> Der er altid én, der har tid, men det ville ikke være tilfældet, hvis en stor
>> gruppe af de erfarne valgte kategorien af begynderspørgsmål fra.
>
>Godt set, Thomas.
 
Thomas har da en pointe, men de erfarne kan da lige så godt bare slette en mail som de kan springe et topic over?
Det er jo ikke sådan at man ikke kan læse debatten der kører i "begynderafdelingen" hvis man ikke er tilmeldt. Var det tilfældet kunne jeg forstå modviljen.
 
Det virker som om du er "bange" for at gå glip af en debat, og der tror jeg muligvis du er gået lidt ved siden af. I de fleste fora findes der en funktion der hedder "aktive emner". Her får du et totalt overblik over hvad der har rørt sig siden du sidst loggede ind. Det bliver da ikke bedre? I hvert fald ikke ifølge mig :-)
 
Det er da rigtigt at man ved at bruge et debatforum går fra at bruge et 100% push-medie (e-mail) til at bruge en kombination af push og pull (online debatforum). Men jeg kan ikke se forskellen i at være tilmeldt alle kategorier på et debatforum (og dermed modtage alle nye topics) og så modtage de mails man får nu.
 
Forstå mig ret, e-mail-forum kan være ganske glimrende hvis aktiviteten er lav, men i den grad folk er aktive har på Håndbrygs forum, og med den mængde information der desværre ligger og støver til, mener jeg fordelene ved at bruge et debatforum langt overstiger de ulemper det måtte medføre for enkelte.
 
Til dem som måske ikke er så familiære med debatfora kan f.eks. slå et smut forbi http://www.dourun.dk/forum/
Prøv f.eks. at vælge "aktive emner" fra toppen, og sæt f.eks. tiden til "siden igår" (er man registreret bruger vælger man normalt "siden sidste login").
Valget af dette forum er måske ikke helt tilfældigt, da det jo netop er en samling personer der har ét til fælles: løb! Der kunne lige så godt have stået håndbryg! Jeg ser ingen forskel. Løbere har de samme udfordringer: begynderhjælp, udstyr, forretninger, konkurrencer, anmeldelser - og deres forum virker. Se blot antallet emner og topics.
 
Jeg håber ikke dette kommer til at skabe en kløft mellem ja- og nej-siden, jeg prøver bare at gøre opmærksom på en løsning der kan løse nogle problemer - og sandsynligvis gøre det nemmere at være aktiv bruger af et håndbrygforum!
 
Fortsat go' - og saglig - debat :-)
Kasper


From: Thomas Hoelgaard [mailto:[EMAIL PROTECTED]
Sent: 21. juli 2004 11:54
To: Kasper; [email protected]
Subject: SV: [Brygforum] Måske ligger problemet et andet sted?

 

Jeg ser mange fordele, bl.a.:

- Man får kun tilsendt e-mails om tråde man er interesseret i

- Arkiv og søgningsfunktionen vil gøre det meget nemmere at finde tidligere guldkorn frem

- Nye brugere behøver ikke stille de samme spørgsmål

- Forhandlere kan få deres egen kategori, hvor interesserede kan abonnere eller læse når tiden passer

- Overblikket og bredden i diskusionerne vil blive mærkbart forbedret - til alles glæde

 

Hvordan kan du på forhånd vide, om en tråd er noget, du er interesseret i? Det kan man vel først afgøre, når man har læst starten på tråden.

 

Jeg synes, det er en interessant diskussion, du rejser. Personligt kan jeg godt lide det nuværende emailbaserede system.

For mig opvejes ulemperne klart af fordele, som fx at jeg får ny viden, som jeg ikke på forhånd vidste, jeg havde brug for og derfor heller ikke kunne efterspørge. Samtidigt kan jeg godt lide, at forummet netop er præget af, at mange deltager; både erfarne og helt grønne bryggere. Det betyder også, at når helt nye bryggere stiller varianter over de(-t) samme spørgsmål igen og igen, så når det ud til alle, og dermed vil der være skiftende erfarne, som på det pågældende tidspunkt har tiden til at besvare spørgsmålet. Ved en sortering i, hvad man var interesseret i at modtage, kunne man måske godt frygte, at mange ville vælge kategorien af begynderspørgsmål fra, fordi det ikke var mere end hver 10. gang, man lige havde tid og overskud til at svare, og man i øvrigt ikke selv fik nogen ny viden ud af det. Men den hjælpsomhed der præger Brygforum og håndbryggermiljøet i det hele taget, mener jeg netop i høj grad er knyttet til det faktum, at vi alle modtager de samme forespørgsler og besvarer, når tiden er til det. Der er altid én, der har tid, men det ville ikke være tilfældet, hvis en stor gruppe af de erfarne valgte kategorien af begynderspørgsmål fra.

 

J Thomas


Fra: Kasper [mailto:[EMAIL PROTECTED]
Sendt: 21. juli 2004 11:28
Til: [email protected]
Emne: [Brygforum] Måske ligger problemet et andet sted?

 

Hej bryggere

 

Jeg har været på listen i snart en måned, og har fået stor gavn af alt fra tilbud til gode råd. Mange tak for det. Min første ale skal snart på flasker :-)

Derfor er det også altid spændende at høre folks meninger når man rammer et af de mere ømme punkter, f.eks. reklame.

 

Min indgang til problemstillingen er en lidt anden, fordi jeg til dagligt arbejder med hvordan organisationer bruger elektronisk kommunikation, og dermed kender en række problemstillinger.

Alle der på deres arbejde bruger e-mail til (intern) kommunikation ved at To- og CC-mails på et tidspunkt kan udvikle sig til et problem, idet man får alt for meget som er irrelevant for én selv - og du har ikke noget valg, andet end at trykke på delete...

 

Jeg har fra starten været skeptisk ved at bruge e-mail som medie til dette forum, da jeg mener det er uhensigtsmæssigt på stort set alle punkter. Bl.a. nu ser vi en række e-mails som virker direkte irrelevante, og flere har fremhævet at mange tråde er dem uinteressante. Næppe overraskende.

Er man ikke tilmeldt mail-listen, men blot kigger på den genererede oversigt, skal man også være godt tålmodig og ihærdig for at få det store billede i trådene, og derfor mener jeg der ikke er noget reelt alternativ til at være tilmeldt.

 

Min pointe er blot: Er tiden ikke løbet fra e-mailforums? Hvorfor ikke tage skridtet ud og lave et rigtigt kategori-inddelt debatforum på nettet hvor det er brugerne som bestemmer hvad der er interessent?

 

Jeg ser mange fordele, bl.a.:

- Man får kun tilsendt e-mails om tråde man er interesseret i

- Arkiv og søgningsfunktionen vil gøre det meget nemmere at finde tidligere guldkorn frem

- Nye brugere behøver ikke stille de samme spørgsmål

- Forhandlere kan få deres egen kategori, hvor interesserede kan abonnere eller læse når tiden passer

- Overblikket og bredden i diskusionerne vil blive mærkbart forbedret - til alles glæde

 

Der er ingen tvivl om at den kritiske masse for et sådant forum er opnået - og mere tid. Jeg tror at man ved at følge denne udvikling kun vil øge glæden omkring brygdiskussioner samtidigt med at man giver mere "perifirere" interessenter såsom forretninger mulighed for at reklamere til dem som er interesseret i dette.

 

Jeg beklager hvis dette tidligere har været oppe og vende, jeg synes bare ikke at have set dette noget sted.

I så fald man finder ideen interessant kan man så glæde sig over der findes aldeles grimrende og lettilgængelige forums - gratis.

 

Fortsat go' debat :-)

Kasper

Besvar via email