Er der nogen, der vil blive øldommer?

BJCP (http://www.bjcp.org) har sådan en kvalifikation, og jeg er sikker på at vi kunne få nogen med den rette baggrund til at afholde eksamen til ølfestival næste år.

Vi prøvede dette for et par år siden - men annonce både på Brygforum og i Ølentusiasten - og Gregg Glaser tilbød at komme og være censor. Men respons var der ikke noget af.

Der er selvfølgelig den problemstilling, at af de folk, der interessere sig meget for øl og brygning, er der mange håndbryggere, der hellere vil deltage end at være dommer til DM! (Thomas Eibners kommentar om at skulle smage de øl i de kategorier, man ikke kunne lide, ramt pletten..).

Men vi kunne jo prøve igen! Det lyder som der er en del - også/især nybegyndere - der gerne vil have kvalificeret feedback på deres øl, og da det er nok ikke alle der kan forvente at Anders Evald & Kissmeyer bruger en halv time under DM på netop deres forsøg, kunne det være godt med flere muligheder.

Ole: hvad med en ny "invitation" i næste Ølentusiasten?

/Dan



Besvar via email