Hej Thorkild


Jeg må stadig protestere.



En flydevægt virker efter et ældgammelt princip, nemlig Arkimedes lov. Det er komplet ligegyldigt om du nedsænker flydevægtens legeme i øl, flydende nitrogen eller letmælk så vil fortrængt volumen og relativ massefylde være forholdsmæssige størrelser. Der er ingen "kemisk" reaktion på overfladen af flydevægten der gør at CO2 "springer" frem her. Når der dannes CO2 på flydevægten, (og på siden af et ølglas) skyldes det at temperatur forskellen mellem flydevægt og væske får den i væsken tilstedeværende CO2 til at gå på gasform (overhedning). Når temperaturen er udlignet og der er indtrådt fysisk ligevægt (hvilket også var forudsætningen første gang jeg tog denne tråd op) vil der ikke længere være bobler på flydevægten, og kigger vi på ølglasset, ja, så er øllet blevet dovent og uinteressant.



Men hvis nu Arkimedes tager fejl, hvordan skal vi så måle i det hele taget? Selv færdiggæret øl er jo en kuldioxidholdig væske.



Når jeg tog tråden op i første omgang skyldes det, at jeg afgjort bekender mig til KISS-fløjen blandt håndbryggere. Lad os nu ikke gøre tingene sværere end de er.



MVH



Maskinmester

Nils-Erik Hansen




Hej!

Tak for dit bidrag, Niels-Erik

Jo, der haenger faktisk bobler ved flydevagten naar man maaler i
carbondioxidholdig vaedske. Se selv efter.  boblerne sidder hele
vejen rundt for de dannes paa overfladen. Og det betyder nok lidt men
ikke katastrofalt meget hvis det blot drejer sig om at se om
gaeringen er slut.

Det gaar jo nok endda!

-------------Klip--------------------------------



Besvar via email