Ah! Så talte vi vist forbi hinanden. Amazon er så stort et firma og deres eksport del udgør så stor en del af omsætningen, at de ikke kan komme af sted med ikke at opkræve dansk moms (som reelt er det de skal gøre). Mange af de små virksomheder (som Play nok stadig kan betegnes som) kører med lokal moms. Ved faktisk ikke om Jersey også klemmer sig udenom disse regler ;o)

 

De €22 som jeg talte om er toldgrænsen. Hvis man kommer herover kan man risikere, at der kommer told oveni (men ikke altid, som den bestilles på £30 beviser)

 

Med venlig hilsen

 

René Henriksen

8000


Fra: [EMAIL PROTECTED] [mailto:[EMAIL PROTECTED] På vegne af Jess Dragheim
Sendt: 31. januar 2006 14:35
Til: [email protected]
Emne: Re: [Brygforum] Et lille tip angående bøger!

 

Jeg har oplevet at der blev lagt moms på da jeg bestilte hos Amazon.co.uk netop fordi de solgte for mere end den fastlagte beløbsgrænse i DK. Jeg har heller aldrig hørt at man fra amazon kan få sendt bøger uden at skulle betale for fragten.

Jeg vidste ikke at Play.com var placeret på Jersey, så det var rart at vide. Det ville jo være lidt surt at få en ekstraregning.

Jeg har dog før bestilt 5 bøger samlet for lidt over £30 uden at betale dansk moms. Men der er selvfølgelig ikke nogen grund til at tage chancen når det ikke koster ekstra at bestille bøgerne separat

 

MVH

Jess

 

On 1/31/06, [EMAIL PROTECTED] <[EMAIL PROTECTED]> wrote:

Det er en god ide at bestille bøgerne uden for Danmark, hvor momsen er høj, men du kan opnå det samme på Amazon.co.uk, idet man inden for EU skal betale moms i det land, hvor forretningen er placeret, dog med en samlet salgsgrænse for boghandlen, men det er en anden sag :-).


Jess Dragheim < [EMAIL PROTECTED]> wrote:
> Hej,
>
> Jeg har netop bestilt Michael Jacksons: "Great Beer Guide:
> The World's 500
> Best Beers" til £7.49 hos www.play.com
>
> Det der er så fabelagtigt ved netop denne boghandler er ikke
> prisen på
> bogen, selvom det er billigt, men at man ikke betaler porto
> eller dansk
> moms. Det er der vidst ikke andre engelske boghandlere der
> kan konkurrere
> med. Jeg har bestilt flere bøger på dette site, og alt har
> virket
> upåklageligt.
>
> MVH
> Jess

 

_______________________________________________
Brygforum mailing list
[email protected]
http://www.haandbryg.dk/mailman/listinfo/brygforum
To get off the list, send a blank mail to [EMAIL PROTECTED] 

Besvar via email