Hei,

opettajilla nämä lukukauden loppupäivät bruukkaavat olemaan kiireisiä, joten vastaaminen on jäänyt ja blogigin on ollut lepotilassa. Mutta nyt muutama sana, lyhyesti.

Lainaus Harri Pitkänen <[email protected]>:

Prosessihan tässä menee jotakuinkin niin, että tarvitaan yksi tai useampia
ehdokkaita projektin johtoon. Valita voidaan yksi tai kaksi, mutta minusta
kaksi (varsinainen- ja varapäällikkö) olisi ehdottomasti parempi, ettei koko
vastuu kaadu pelkästään yhdelle. Jos tulee enemmän kuin kaksi ehdokasta,
niistä sitten tarvittaessa äänestetään. Äänioikeutettuja ovat kaikki vähintään
observer-statuksella fi-projektissa jäsenenä olevat. Mutta jotenkin epäilen,
ettei ehdokkaita niin hurjasti tule, että äänestämään oikeasti jouduttaisiin.

Kannatan varsinainen- ja varapäällikkö ratkaisua. Olisi tosiaan hyvä, jos vastuita ja töitä voisi jotenkin jakaa. Eikä oltaisi riippuvaisia yhden henkilön, sanotaan vaikka oletuksena, pitkän ulkomaan matkan aiheuttamasta tiedonkulun katkoksesta.


Mielestäni meidän olisi välttämätöntä löytää ohjelmistotekniikkaa hallitseva
Windows-osaaja, koska suurimmat ongelmamme ovat yleensä olleet Windows-puolen
asioita, joita kukaan ei ole pystynyt tai ehtinyt ratkomaan. Tällaista
henkilöä olisi ehkä hyvä etsiä jostain käyttäjäorganisaatiosta, koska niissä
heitä luultavasti on. Varsinaisen projektipäällikön pitäisi varmaan olla joku
aktiivisesti projektin toimintaan pidemmän aikaa osallistunut, käytännössä
siis joko minä, Risto tai Jussi. Varapäällikkö voisi olla myös joku meistä tai
tulla muualtakin, kunhan hänellä olisi edes jotain meriittejä tehtävään.


Itselläni ei ohjelmistotekniikka ole kummemmin hallussa. Tuskin edes monimutkaiset OOo -makrot onnistuisivat. Taitaa jäädä asiakirjamallien tasolle osaaminen. Eli tuo suunta "jostain käyttäjäorganisaatiosta" kuullostaa hyvältä idealta, mutta ainakaan minulla ei ole heittää uusia nimiä keskusteluun.

Minusta Harri on vetänyt asioita käytännössä jo aika pitkään, joten olisi selkeintä että hän toimisi projektin päällikkönä. Kysymys varapäälliköstä on sitten paljon monimutkaisempi. Hieman epäilen omia kykyjäni tällaisessa hankkeessa. Teknisen asiantuntemukseni pinnallisuuden ohella panostani haittaa ajoittain kiivas opetustyö, jolloin ei kyllä viikkokausiin rahkeet riitä muihin hommiin, eli se vähäinen panokseni on sekin aika jaksoittaista. Risto sen sijaan on osoittautunut varsinaiseksi tehopakkaukseksi, ja hänellä näyttää riittävän melko säännöllisesti aikaa tälle projektille. Eli, jos Ristoa kiinnostaa, pitäisin häntä hyvänä varapäällikkö ehdokkaana.

Kovaa tunkua näihin hommiin tuskin on, ja siksi pitää tietenkin etsiä uusia ihmisiä mukaan. OOo.fi sivulla ollut "hakukuulutus" oli hyvä veto, ja lainasin sen myös blogin puolelle. Toivottavasti se tuottaa jonkinlaista vastakaikua.

Mutta tällaista tällä kertaa. Jatkettaneen keskustelua. Harri - onko tässä jotain OOo:n yleiseen organisaatioon liittyvää aikarajaa, josta pitäisi olla tietoinen?

JusSi

Harri

---------------------------------------------------------------------
To unsubscribe, e-mail: [email protected]
For additional commands, e-mail: [email protected]





---------------------------------------------------------------------
To unsubscribe, e-mail: [email protected]
For additional commands, e-mail: [email protected]

Reply via email to