Εσχος, τιμωρία βαριά σε όσους τα προκάλεσαν.

Αποστόλης

On 7/3/2020 10:04 μμ, Apostolis Revenisios wrote:

altsantiri.gr
Καίει... και το Φύλλο Αγώνα την ΑΕΚ - Παρέμβαση Εισαγγελέα για το «ντου» στα αποδυτήρια του ΟΑΚΑ | altsantiri
5-03-2020 - 11:06πμ

Βαρύς αναμένεται να είναι ο πέλεκυς της δικαιοσύνης για την ΑΕΚ, καθώς το φύλλο αγώνα βγήκε στην δημοσιότητα με τους πορτογάλους διαιτητές να επιβεβαιώνουν την έκθεση του παρατηρητή για όσα… κωμικοτραγικά έγιναν στο παιχνίδι με τον Άρη (2-1) στο ΟΑΚΑ για το Κύπελλο. Παρέμβαση Εισαγγελέα για το «ντου» στα αποδυτήρια… Eπιβαρυντική για την Ένωση είναι και η έκθεση της Αστυνομίας. Ο παρατηρητής στο ματς ανέφερε στην έκθεσή του πως αστυνομικοί είδαν τον Μελισσανίδη να χαστουκίζει τον Καρυπίδη, ενώ κάποιος έπιασε το βοηθό από τα… «καρύδια». Το παραπάνω, επιβεβαιώνεται πλέον και στο φύλλο αγώνα που βγήκε στην δημοσιότητα, με τους πορτογάλους διαιτητές να επιβεβαιώνουν την έκθεση του παρατηρητή, όπως αναφέρει η ιστοσελίδα «dikografies.blogspot.com». Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει τον κίνδυνο τιμωρία της έδρας της και εφόσον της επιβληθεί θα την εκτίσει στα play offs…
Στο φύλλο αγώνα λοιπόν, σημειώνονται τα εξής:
«Με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου και καθώς πηγαίναμε στα αποδυτήρια, μας πλησίασαν αρκετοί άνθρωποι από τη γηπεδούχο ομάδα, φωνάζοντας, σπρώχνοντας και τραβώντας μας γιατί ήθελαν να μάθουν το λόγο που δώσαμε πέναλτι. “Κανένα πέναλτι”, “Γιατί πέναλτι;”, “Γ@@@ε όλοι”, “Είμαι ο πρόεδρος της ΑΕΚ”, μας έλεγαν. Στο μεταξύ, ένας από αυτούς, ένας μεγάλος σε ηλικία άνδρας με άσπρα μαλλιά, φώναζε “Κανένα πέναλτι, εγώ είμαι το αφεντικό, δεν υπάρχει κανένα πέναλτι”. Πήγε στον πρώτο βοηθό, έβαλε τα χέρια του στα γεννητικά του όργανα και του είπε “Άντε γ@@@, κανένα πέναλτι”». «Περιμέναμε για περίπου 30 λεπτά στα αποδυτήρια γιατί αναμέναμε την αστυνομία να μας διαβεβαιώσει ότι υπήρχε κάθε ασφάλεια για να αρχίσει το δεύτερο ημίχρονο. Μετά βγήκαμε στο γήπεδο, άρχισε το δεύτερο ημίχρονο και όταν τελείωσε το παιχνίδι δεν είχαμε κανένα πρόβλημα στην επιστροφή μας στα αποδυτήρια». «Μετά το δεύτερο γκολ της γηπεδούχου ομάδας το παιχνίδι διακόπηκε για έξι λεπτά γιατί κάτι συνέβη στο χώρο κοντά στο κόρνερ με έναν παίκτη των φιλοξενούμενων που έκανε ζέσταμα εκεί. Κανένας από την ομάδα διαιτητών ή το VAR δεν είδε τι έγινε εκεί. Δεν έχουμε κάτι άλλο να προσθέσουμε».
Οι διαιτητές αναφέρουν, επίσης, χαρακτηριστικά:
-Έμειναν είκοσι λεπτά στα αποδυτήρια μέχρι ο επικεφαλής της αστυνομικής δύναμης να επιβεβαιώσει ότι επικρατεί ηρεμία για το δεύτερο ημίχρονο. -Στο περιστατικό με τον γυμναστή του Άρη απλώς σημειώνουν ότι το ματς διεκόπη για έξι λεπτά μετά το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ, αλλά κανείς από τη διαιτητική ομάδα δεν αντιλήφθηκε τι συνέβη. Σημειώνεται, επίσης, ότι η θέση της ΑΕΚ είναι ιδιαίτερα επιβαρυμένη καθώς ο άνθρωπος, ο οποίος φέρεται να πρωταγωνίστησε στο επεισόδιο με τους Πορτογάλους διαιτητές ήταν αξιωματούχος του αγώνα».
Παρέμβαση Εισαγγελέα για το «ντου» στα αποδυτήρια του ΟΑΚΑ
Την παρέμβαση των εισαγγελικών αρχών προκάλεσαν τα όσα συνέβησαν στο ημίχρονο του ημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδας, ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Άρη, με την επίθεση στον Πορτογάλο βοηθό διαιτητή της αναμέτρησης. Το περιστατικό έχει καταγραφεί τόσο στο φύλλο αγώνα από τους διαιτητές αλλά και στην έκθεση του παρατηρητή της ΕΠΟ, Συμεών Τσολακίδη με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να κινδυνεύει με τιμωρία της έδρας της, σύμφωνα με τον Πειθαρχικό Κώδικα. Ο αθλητικός (και ποδοσφαιρικός) Εισαγγελέας, Κωνσταντίνος Σιμιτζόγλου, παρήγγειλε τη διενέργεια προκαταρκτικής εξέτασης για διερεύνηση διάπραξης τυχόν ποινικών αδικημάτων. Με εντολή του μάλιστα, την έρευνα θα αναλάβει το τμήμα αθλητικής βίας.
Τι αναφέρει η έκθεση της ΕΛΑΣ
Επιβαρυντική για την ΑΕΚ είναι και η έκθεση της Αστυνομίας, σχετικά με όσα συνέβησαν στον πρώτο ημιτελικό κυπέλλου με τον Άρη στο ΟΑΚΑ. Όσον αφορά στο επεισόδιο με τους διαιτητές αναφέρεται ότι με τη λήξη του α’ ημιχρόνου κι ενώ οι διαιτητές κατευθύνονταν συνοδεία αστυνομικών δυνάμεων στ’ αποδυτήρια κινήθηκε προς το μέρος του ο ιδιοκτήτης της ΑΕΚ, Δημήτρης Μελισσανίδης, συνοδευόμενος από 3-4 διαπιστευμένους παράγοντες της Ένωσης και διαμαρτυρήθηκε έντονα για τον καταλογισμό πέναλτι σε βάρος της ομάδας του. Με την προτροπή αστυνομικών δυνάμεων και τη συνδρομή παραγόντων της ΑΕΚ οι διαιτητές εισήλθαν στ’ αποδυτήριά τους και ζήτησαν μέσω του τέταρτου διαιτητή να συναντηθούν με τον επικεφαλής των αστυνομικών δυνάμεων. Κατά τη συνάντηση ο διαιτητής τους είπε ότι κατά την είσοδό τους στ’ αποδυτήρια άτομο που είπε στ’ αγγλικά «Ι’m the boss» έπιασε τον α’ βοηθό διαιτητή από τα γεννητικά όργανα. Σε ερώτηση αν επιθυμεί ιατρική περίθαλψη απάντησε αρνητικά. Ταυτόχρονα ζήτησε και είχε συνάντηση με παράγοντες της ΑΕΚ και αφού πήρε διαβεβαιώσεις για την ομαλή διεξαγωγή του πρώτου ημιχρόνου πραγματοποίησε την έναρξή του με 20’ λεπτά καθυστέρηση. Για το επεισόδιο Μελισσανίδη – Καρυπίδη η έκθεση αναφέρει ότι με τη λήξη του α’ ημιχρόνου ο κ. Καρυπίδης κινήθηκε προς τ’ αποδυτήρια της ομάδας του. Στο ύψος των αποδυτηρίων της ΑΕΚ διασταυρώθηκε στο διάδρομο με τον κ. Μελισσανίδη με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί μεταξύ τους επεισόδιο/διαπληκτισμός το οποίο έληξε με την παρέμβαση των αστυνομικών δυνάμεων. Για τον Καρυπίδη η έκθεση της αστυνομίας αναφέρει ότι στο 11ο λεπτό βγήκε από το μπουθ για να πανηγυρίσει με αποτέλεσμα να λάβει χώρα φραστικό επεισόδιο με παρευρισκόμενο στην θύρα των δημοσιογράφων. Όσον αφορά το περιστατικό με το γυμναστή του Άρη, η έκθεση της αστυνομίας αναφέρει ότι έπεσε στο έδαφος κατά την προθέρμανση αναπληρωματικών του Άρη χωρίς να γίνει αντιληπτός ο λόγος και ότι σηκώθηκε άμεσα και κατευθύνθηκε στον πάγκο της ομάδας του. Τέλος αναφέρεται η προσαγωγή εννέα ατόμων στο αστυνομικό τμήμα, τα οποία αφέθηκαν ελεύθερα και η διενέργεια προανάκρισης για τα συμβαίνοντα που διέταξε ο αθλητικός εισαγγελέας Κ. Σιμιτζόγλου.
Πηγές: dikografies.blogspot.com, sdna.gr
Φωτογραφίες: eurokinissi.gr