|
Dragi intrebatori!
La sursa. Dar nu mai operati cu "cesiune",
"cedare", ci cu contractul partilor si formula "autorul
autorizeaza Editura X sa publice lucrarea sa, ca editia I, pe o durata de
1, 2 ani, intr-un tiraj max. de Y ex.
Prezentul contarct priveste doar editia I a
lucrarii. In eventualitatea reeditarii, ca ed. a
II-a, partile vor negocia un nou contract.
Pentru autorizarea editarii si difuzarii lucrarii
sale ca editie I, autorul va primi un onorariu de.....[sau: contravaloarea a 10%
din v�nzare, sau un onorariu de la predarea manuscrisului si Z% in fucnctie de
vanzare.
Eu asa practic din 1992 incoace si fac ce vreau cu
lucrarile mele, dupa termenul si tirajul convenite.
Va sfatuiesc sa faceti la fel! Este perfect legal!
Si in beneficiul amaratului de autor!
Gheorghe Sarau
--------------------------------------------------------------------------------------
EuroAtlantic Club: http://www.europe.org.ro/euroatlantic_club/
Yahoo! Groups Links
|
-- This message was scanned for spam and viruses by BitDefender. For more information please visit http://linux.bitdefender.com/

