Mi se pare mie, sau sesizez in vocea Dvs. cam 5 kg lãmâi si pe corzile vocale cam 1 kg sacâz? :-D
--- In [email protected], "Youthcenter YAP" <[EMAIL PROTECTED]> wrote: > Numai prostii vorbiti Doamna....dar nu ma mai mir dupa ce v-am vazut la dezbaterile publice..... Am vazut-o si eu pe Codruta la dezbateri si mi s-a parut cat se poate de ok. In special faza aia in care i-a dat peste nas lui Ashton, punandu-i sub barbuta brusc jerpelita propria lor publicatie (drept "dovada! dovada!" la faptul ca mintzea) mi s-a parut mortala! Cred ca a placut intregii sali iar nodurile care se simteau in vocea lui in timpul celor 5 minute in care a raspuns m-au facut sa ma simt bine toata seara si sa suport mai usor circoteca aceea pe care ati organizat-o. > Daca ati ajuns sa aberati in acest hal,mi-e doar mila de D_voastra si cam atat.... Mai degraba as zice, dupa cum raspundeti, ca va e teama (ceea ce e cu totul justificat), dupa raspunsul intepat pe care vad ca il dati :-D > Acum pentru ceilalti de pe lista interesati de subiect.12 voluntari internationali desfasoara in Rosia Montana activitati cu copiii din zona pe parcusul a 2 saptamani...in tot acest timp ei vor locui in 2 case din zona protejata...;proiectul este finantat prin programul internatioal de workcamps. Mai multe informati desre aceste aceste programe http://www.monitorulcj.ro/corp.php?AID=11109&CID=4 Desigur, noi toti, cei de pe liste, dorim ca numarul caselor din care vor fi alungati "membrii lipsiti de credibilitate ai unei asociatii de proprietari" sa fie cat mai mari si exproprierile sa fie cat mai multe, pentru ca sa puteti aduce cat mai multi "voluntari internatiomali". Apropo: ati dori sa spuneti ai CUI copii? Nu de alta, dar am mai vazut eu tabere pentru "copiii defavorizati" in care, de fapt, cel putin jumatate erau "pui" de diversi sefi :-D Ar putea cineva, de asemenea, sa explice de ce trebuiesc alungati oamenii care au radacini in localitate, pentru ca sa fie adusi straini in casele lor? In special odata ce unul din tipurile de "discursuri" ale companiei (si sustinatorilor ei) se bazeaza pe inducerea ideii ca "strainii sunt rai" (pentru ca se tot pomeneste ba de unguri, ba de englezi, ba de alte natii in legatura cu campania)? Am auzit dintre sustinatorii adusi la Bucuresti (cu cele 2 autobuze) mai multi spunand ca "aurul de la Rosia Montana a ajuns la Roma si la Viena, si noi nu mai vrem". Evident, "noi vrem" sa ajunga la Toronto, e cu totul altceva :-D > Nu sunt casele YAP si nici nu vor fi vreodata asa ca terminati cu aberatiile! N-am vazut nici o "aberatie", "aberati" Dvs.! Codruta nu a afirmat ca ati fi proprietari ai caselor (cu toate ca se vede ca asta ati dori, mai ales ca oricine stie cum ONG-urile din Romania se confrunta din greu cu spatiile de desfasurare a activitatii, vezi cazul lui Radu Mititean; dar asta ar insemna sa platiti amenda cand ar fi distruse, asa cum preconizeaza "proiectul"). Codruta a reprodus exact ceea ce a afirmat John Ashton (si pot fi martor, pentru ca am fost de fatza): anume, ca RMGC v-a pus la DISPOZITIE niste case si ca urmeaza sa va puna si mai multe. Adica, folosind alte cuvinte, v-a dat mita ca sa fiti de partea lor sau v-a platit niste servicii (poate personale, poate "publice"). In sensul asta, puteti afirma cel mult ca "abereaza" John Ashton! > Ce activitati desfasoara Doamna ONG_ul Dmneavoastra,inafara de mesajele de pe liste? Cu toate ca nu are nici o legatura cu subiectul ce activitati desfasoara ONG_ul Codrutei (subiectul fiind comportamentul Dvs. demn de anii 50), sunt in stare sa pariez pe casa mea (si, uite, chiar indraznesc sa o fac acum, aici, in public) ca desfasoara alt tip de "activitati" decat cele care ar ajuta la periclitarea unei comunitati sau care sa incurajeze dislocarea fortata sau invrajbirea comunitatii respective! De altfel, a desfasura niste "activitati" cu orice pret, chiar si cu unul murdar, nu mi se pare de dorit pentru o ONG, decat in cazul in care este dispusa sa compromita in general imaginea ONG din Romania (lucru, de altfel, mai vechi si de "traditie"). In mintea mea, poate naiva, ONG apar pentru ca sunt necesare in rezolvarea unor probleme, nu pentru a-si cauta "activitati" cu orice pret! Ati dat-o-n bara, doamna / domnisoara, sunteti jenanta! Mona Musca, cu scuzele ei, e un biet copil pe langa Dvs.! Apropo de "compromiterea ONG_urilor: am vazut un tip care se pretindea de la Pro Democratia sustinand ca "proiectul" e bun si nu prezinta probleme de mediu. Eu nu stiam de niciunde ca Pro Democratia ar fi o ONG "de mediu" o stiu ca doar monitorizeaza alegerile! Cu toate astea, tipul mi-a amintit de un scandal mai vechi de un an, in care Pro democratia (inpreuna cu alte 2 ONG) s-a apucat sa faca un "studiu (cica) independent", invartindu-se prin zona cu masinile RMGC. Dar ma rog! Fiind vorba de organizatia lui Parvulescu, nu ma mai mir de nimic. Daca am vazut ca CENTRAS a incercat sa explice ceva (si explicatiile au fost aproape bune) n-am vazut acelasi lucru la celelalte doua (una a "celebrului" Manoleli). Sau: doreste cumva Pro Democratia sa dezminta? Si sa spuna ca tipul care vorbea cica in numele lor - MINTZEA? *** sustineti [romania_eu_list] prin 2% din impozitul pe 2005 - detalii la http://www.doilasuta.ro *** Yahoo! Groups Links <*> To visit your group on the web, go to: http://groups.yahoo.com/group/romania_eu_list/ <*> To unsubscribe from this group, send an email to: [EMAIL PROTECTED] <*> Your use of Yahoo! Groups is subject to: http://docs.yahoo.com/info/terms/

