Departe de Europa reala
Sever Voinescu

Sintem membri UE de sase luni si nu contam in politicile Uniunii nici
cu un gram mai mult decit contam cind eram candidati.

Romania este, acum, membra a tuturor comitetelor si comitiilor de la
Bruxelles, este formal parte a oricarei decizii, are un cuvint de spus
si voturi de dat. Insa Romania isi pastreaza atitudinea de candidat in
raport cu UE. Provinciali, insulari, obedienti cu pusee de tifna, mai
mult acasa decit la fata locului, profesind un fel de exceptionalism
retardat, ne blocam singuri la coada Europei si ne construim, cu o
eficacitate uimitoare, un rol insignifiant. Sintem incapabili sa
asumam statutul de membru al UE. Marile teme ale Europei sint la
distante de kilometri lumina de preocuparile noastre. Iar neputinta de
a fi, in fapt, un membru UE este, in primul rind, de reprosat elitei
(politicieni, jurnalisti, intelectuali de toate stirpele), si nu
poporului. Nici in Marea Britanie, nici in Suedia si nici in Cehia
poporul nu vibreaza la temele fierbinti ale UE. Dar, in toate aceste
tari, elita discuta, dezbate si ideile se rostogolesc.

Sa dau citeva exemple de teme europene care ne privesc direct si pe
care, cu senin autohtonism, le ignoram. Ele vor fi rezolvate fara noi
si vom mirii ca nu ne convine una sau alta, uitind, ca de obicei, ca a
stat in puterea noastra sa facem ca evenimentele sa ne fie favorabile.
Romania este complet absenta din dezbaterile cu privire la
aranjamentul constitutional european. Romania nu conteaza deloc in
forjarea politicii de vecinatate a UE, desi clameaza pe toate
drumurile cit este de interesata de problema Marii Negre - seminariile
si conferintele de la Bucuresti pe aceasta tema fiind, deja, de o
redundanta plictisitoare pina si pentru specialisti. Romania nu
propune in interiorul Uniunii, oricum derutata, o viziune coerenta a
relatiei cu Rusia. Recent abordat pe tema aderarii Turciei la UE, un
inalt oficial roman nu a putut decit sa bilbiie ceva de genul
„sustinem drumul european al Turciei". De ce? Pentru ca pe acest
subiect nu avem o pozitie nationala coerenta. Pur si simplu nu stim
daca aderarea Turciei la UE este sau nu in avantajul Romaniei si, daca
este, nu stim daca preferam o aderare mai rapida sau mai lenta.

Prinsi intre pumnii pe care si-i cara dnii Basescu, Geoana, Tariceanu
si Voiculescu, romanii nu se gindesc deloc la marile intrebari ale
Europei ai carei cetateni sint. Asa cum Securitatea bruia, pe vremuri,
informatiile venite de la Europa Libera spre aparatele de radio ale
romanilor, la fel, acum, politicienii dimboviteni bruiaza cu sunetele
de tinichea ieftina ale cuvintelor lor dezbaterile europene,
impiedicindu-le sa ajunga la creierul romanilor.

In capul politicianului roman, in relatia cu UE, exista o singura
problema: absorbtia fondurilor. Adica cum sa le luam banii. Dar nimic
din ceea ce tine de responsabilitatea noastra ca membri UE nu ne
preocupa. Practicam o mentalitate de catelus asistat. Predomina
sentimentul apartenentei la o clasa europeana inferioara, care are
prea mare bataie de cap in casa pentru a mai putea gindi si la ceea ce
se intimpla in jur. Sa le multumim din inima politicienilor nostri, de
toate culorile, pentru eficienta cu care reusesc sa ne tina departe de
Europa reala.


*** sustineti [romania_eu_list] prin 2% din impozitul pe 2006 - detalii la 
http://www.doilasuta.ro ***

 



 
Yahoo! Groups Links

<*> To visit your group on the web, go to:
    http://groups.yahoo.com/group/romania_eu_list/

<*> Your email settings:
    Individual Email | Traditional

<*> To change settings online go to:
    http://groups.yahoo.com/group/romania_eu_list/join
    (Yahoo! ID required)

<*> To change settings via email:
    mailto:[EMAIL PROTECTED] 
    mailto:[EMAIL PROTECTED]

<*> To unsubscribe from this group, send an email to:
    [EMAIL PROTECTED]

<*> Your use of Yahoo! Groups is subject to:
    http://docs.yahoo.com/info/terms/
 

Raspunde prin e-mail lui