Totdeauna mi-a placut sa-l citesc pe Teodor Baconsky Are o anumita blandete care emana forta...Si caldura ...Intelegere...
Articolul acesta inventariaza o seama de elemente reale. Ma surprinde deznadejdea autorului. Pt ca aceleasi realitati pot fi asamblate si altfel. Pentru ca lehamitea asta generalizata nu rezolva nimic. Da, principala tinta trebuie sa fie educatia. Acesta este capitolul la care suntem deficitari. Dar e nevoie de rabdare, de perseverenta, de modele, mereu de modele. Mantuirea e o problema personala si in acelasi timp multa lume merge la Inviere intelegand cu adevarat semnificatia.

