Title: Message
"Sokolova" rakija, prepečenica iz Kostojevića, napravila bum na kanadskom tržištu

Popili četiri tone, traže još…

Domaćin Rade Bogdanović spremio novu pošiljku od 8.640 boca rakije

Kanađani i Srbi koji žive oko Ontarija i Toronta, za samo trideset dana kupili su i odmah popili celu pošiljku od 4.200 boca srpske prepečenice - "sokolove rakije". Staru šljivovicu, ljutu rakiju, koja je godinama ležala i starila u buradima, letos je na ovo tržište izvezla porodica Bogdanovića iz sela Kostojevići kod Bajine Bašte.

- Pošiljka je bukvalno planula. U kanadskoj državnoj firmi LCBO, koja se bavi uvozom i distribucijom pića, a u Kanadi ovaj posao je centralizovan i radi ga država, kažu da ne pamte da je jedan nov proizvod u takvoj količini ovako brzo rasprodat. Ovih dana zovu me Srbi iz Kanade, moji prijatelji, jako su nestrpljivi, raspituju se i oni i njihovi prijatelji Kanađani koji su probali prepečenicu, kad će nova pošiljka "sokolove" - kaže Rade Bogdanović, šef porodične firme koja se, po tradiciji i tehnologiji predaka, bavi proizvodnjom i prodajom "sokolove rakije".

Iz firme LCBO ovih dana u Kostojeviće je stigla nova porudžbina, i već danas, iz barske luke kreće brod i novi tovar od 8.640 boca "sokolove rakije" čije je odredište ponovo - Kanada. U novoj pošiljci, po zahtevu Kanađana, ima 2.160 boca u luksuznom i 6.480 boca rakije u eksportnom pakovanju. Rakija bi u Kanadu trebalo da stigne oko 8. novembra.

- Dobre vesti iz Kanade samo su još jedna potvrda da Zapadu imamo šta da ponudimo, samo treba znati i umeti. Izvoz smo pripremali više meseci, uz naš proizvod proverenog kvaliteta angažovali smo dizajnere, tehnologe, stručnjake iz raznih oblasti, prošli proceduru koja je za izvoz u ovu zemlju izuzetno dugotrajna i teška, sa nizom detalja. Uz dobar, kvalitetan, ekološki zdrav proizvod, a kriterijumi u Kanadi su izuzetno oštri, za izvoz je još potrebno samo znanje, i mislim da u Srbiji ima još proizvoda koji bi sutra mogli da se izvoze, samo treba više truda, treba angažovati ljude koji znaju kako se to radi - siguran je Bogdanović.

U ovoj porodičnoj firmi, u kojoj radi troje Bogdanovića, Rade, njegova supruga Branka i sin, svesni su da je izvoz rakije u Kanadu za sada mali posao, ali da su mogućnosti velike. Važno je, kažu, da jedan srpski proizvod stekne ime i kupce na tako velikom tržištu, i tako otvori mogućnosti da utabanim stopama kasnije krenu i drugi srpski proizvođači.

Bogdanovićima je na početku ovog posla mnogo pomoglo što su u Kostojevićima, u podrumu Radovog oca, nasledili veću količinu stare rakije prepečenice, što se u ovom kraju, nekadašnjoj Sokolskoj nahiji, oduvek peče dobra šljivova rakija, pa je njihov zadatak bio da postojeću tehnologiju - unaprede i prilagode novim vremenima.

Njihov proizvod, "sokolova rakija", u Srbiji je već poznata robna marka. Prilično je, za naše prilike skup, a prodaje se isključivo u ekskluzivnim prodavnicama u Beogradu, na graničnim prelazima, na aerodromima i u avionima JAT-a. Boca njihove rakije, stare pet godina, košta 990 dinara, prepečenica koja je u buretu bila 12 godina staje 1.370 dinara.

U stvaranju robne marke, kaže Bogdanović, presudno je, uz mnogo rada na tržištu, bilo i to što su se na tržištu odmah pojavili sa rakijom starom 12 godina, izuzetno kvalitetnom. U međuvremenu, u Kostojevićima su postavili novi veliki kazan u kome se i ove jeseni peče šljivovica, koja posle toga ide u burad na starenje, i na tržištu naći će se tek za pet šest godina.

- U Kanadi su, recimo, analize tako stroge, da nema šanse da im prodate proizvod slabog kvaliteta, koji ne odgovara proizvođačkoj deklaraciji i to jednostavno treba poštovati, to je recept za uspeh i ovde i tamo. U tu priču mi smo se uklopili sa početnim konceptom naše firme, a to je - napraviti prepoznatljivu robnu marku, vrhunski kvalitetan proizvod koji će se plasirati u ograničenim količinama, u profesionalnom pakovanju - priča Bogdanović.

http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/srpski/arhiva-index.html

<<rakija01.jpg>>

<<rakija03.jpg>>

Одговори путем е-поште