Title: Message
Guardian, 17 mart 2002

SAD PROTESTUJU ZBOG HAPSENJA DIPLOMATE
Pise Alex Tovaric iz Beograda

Sjedinjene drzave i Srbija dosle su u sukob zbog hapsenja navodnog agenta CIA-e koji traga za tajnim vojnim dokumentima na osnovu koji bi se Slobodan Milosevic mogao dovesti u direktnu vezu sa ratnim zlocinima pocinjenim na Kosovu. 

Diplomatu Johna Neighbora, za kojeg izvori tvrde da je bio u tesnoj vezi sa americkom tajnom sluzbom, uhapsila je vojna policija tokom njegovog sastanka sa bivsim nacelnikom jugoslovenske vojske Momcilom Perisicem u polupraznom motelu na izlazu iz Beograda. Perisic, sada zamenik premijera u srpskoj vladi, takodje je uhapsen. On se sastao sa Neighborom kako bi mu predao dokumenta koja bi mogla omoguciti Haskom tribunalu da osudi Milosevica.

Haski istrazitelji ocajnicki tragaju za dokumentima jugoslovenske vojske koji bi dokazali da je postojala ocigledna veza izmedju Miloseovica i akcija na terenu. Dokumenta za koja je Perisic optuzen da ih je dao Neighboru dokazuju upravo takvu vezu i narocito se odnose na aktivnosti srpske vojske na Kosovu. Oni sadrze naloge za dobavljanje zaliha hrane za vojne kasarne, naloge za isporuku municije i naloge za rasporedjivanje vojnih trupa na Kosovu. 

Perisic i Neighbor, koji su se navodno sretali u vise navrata i koji su u poslednjih nekoliko meseci pod prismotrom, sreli su se u cetvrtak uvece u usamljenom motelu Saric. Ubrzo, naoruzani vojnici uleteli su unutra i uhapsili ih pod pretnjom da ce pucati. Rec je o pripadnicima notornih Kobri, elitne jedinice stacionirane u blizini Beograda. Vojnici su naredili Perisicu da stane uza zid i digne ruke. Zatim su Neighbora gurnuli na sto licem na dole i stavili mu lisice. Ubrzo zatim, preko glave su mu prebacili crnu plasticnu kesu za djubre.

Neighbor je drzan u pritvoru 15 sati. On tvrdi da su se prema njemu ponasali grubo i da mu nisu dozvolili da kontaktira ambasadu, sto predstavlja grubo krsenje diplomatskog protokola. Perisic je oslobodjen juce. Obojica demantuju da su razmenjivali tajne informacije. Sjedinjene drzave optuzile su vojsku da se mesa u politiku i da pokusava da minira tek stvorenu jugoslovensku demokratiju uspostavljenu posle okoncanja Miloseviceve tvrdokorne vladavine. Zapadni zvanicnici optuzili su vojsku za podmetanje vojnih dokumenata oznacenih kao “strogo poverljivo” u tasnu americkog diplomate.

‘Sjedinjene drzave ostro osudjuju nezakonitim hapsenjem svoga diplomate. Upucujemo najostriji protest jugoslovenskim civilnim vlastima, ukljucujuci predsednika, zbog ovakvog ponasanja jugoslovenske vojske,’ izjavio je portparol Stejt dipartmenta Richard Boucher.

Ovi dogadjaji razotkrili su razdor unutar jugoslovenske vlade, koja tezi da poboljsa odnose za zapadom, i mocnih frakcija unutar armije koji Jugoslaviju vide kao medjunarodnog prokazenika. Predsednik Vojislav Kostunica stao je u odbranu vojske rekavsi da je nista nije ucinjeno mimo zakona. ‘Treba uciniti sve kako bi se na osnovu dokaza utvrdila prava istina,’ rekao je.

Medjutim, Kotunicin glavni politicki rival, srpski premijer Zoran Djindjic, izjavio je da mu je Perisic rekao da je rec o “namestaljki”, kao i da nije razmenjivao tajna dokumenta. Djindjic je zestoko osudio hapsenje i konstatovao da se tajna sluzba vojske ‘otela kontroli’.

Podrzavsi Djindjicev stav, ministar pravde Vladan Batic je izjavio da su dokumenta podmetnuli vojni agenti. U saopstenju jugoslovenskog ministarstva spoljnih poslova kaze se da bi ovi potezi vojske mogli ozbiljno ugroziti odnose sa Sjedinjenim drzavama.

Copyright © 1995-2002, B92. Sva prava zadrzana.

Attachment: spacer.gif
Description: GIF image

Одговори путем е-поште