Title: Message
 


Svako svoje izručuje?
T. MARKOTIĆ  4/5/2002, 8:41:22 PM

Da li će i koji predlog Zakona o saradnji Jugoslavije sa Haškim tribunalom dobiti političku podršku još je neizvesno, ali kao “kandidati” najčešće se pominju tzv. Grubačev zakon kao i projekat koji je nedavno završila ekspertska grupa DOS.
Dva projekta prilično su slična, predviđaju izručenje jugoslovenskih državljana uz prethodnu proceduru pred domaćim pravosudnim organima. Glavne razlike, zapravo su u rokovima, koji su u ekspertskom nacrtu znatno kraći. Protiv rešenja o određivanju pritvora u domaćim zatvorima okrivljeni i branilac mogu da ulože žalbu u roku od tri dana, a Vrhovni sud mora da im odgovori u istom roku. Po Grubačevom predlogu, žalba nije odlagala izvršenje, drugim rečima pritvor. U pritvoru u domaćim zatvorima, po ekspertima, osumnjičeni može da bude najduže dva, a po Grubačevom, šest meseci. Protiv rešenja o predaji okrivljenog Tribunalu žalba se može uložiti u roku od tri dana, dok je Grubačev predlog propisivao osam. Veće Vrhovnog suda dužno je da odgovori za osam, umesto 15 dana koliko je predviđao zakonski projekat “po Grubaču”...
Večernje novosti” iz Predloga zakona o saradnji SRJ sa Međunarodnim krivičnim tribunalom, koji je sačinio ekspertski tim DOS prenosi poglavlje “Postupak za predaju osumnjičenih”. Taj dokument, inače, ima 34 člana, na deset stranica teksta.

Član 15
(1) Zahtev za predaju, zajedno sa potvrđenom optužnicom i naredbom za lišenje slobode Međunarodni krivični tribunal podnosi se saveznom ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa, koje ih dostavlja na postupak nadležnom okružnom, odnosno višem sudu.
(2) Savezno ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa vraća neuredan zahtev Međunarodnom krivičnom tribunalu da nedostatke otkloni.
Član 16
(1) U postupku za predaju, okrivljeni mora imati branioca.
(2) Ako okrivljeni sam ne izabere branioca, sud će mu postaviti branioca po službenoj dužnosti.
(3) Na postavljenje, položaj i razrešenje branioca po službenoj dužnosti primenjuju se odredbe Zakona o krivičnom postupku.
Član 17
(1) Istražni sudija nadležnog suda određuje pritvor okrivljenom čija se predaja traži, odnosno preduzima druge mere za obezbeđenje njegovog prisustva.
(2) Naredbu istražnog sudije o lišenju slobode okrivljenog izvršavaju organi unutrašnjih poslova.
Član 18
(1) U Hitnim slučajevima, kad postoji opasnost da će okrivljeni pobeći ili da će se sakriti, istražni sudija nadležnog suda može odrediti privremeni pritvor i pre dostavljanja zahteva za predaju.
(2) Ako zahtev zajedno sa potvrđenom optužnicom ne bude podnet u roku od tri dana pritvoreni će se pustiti na slobodu.
Član 19
(1) Organi unutrašnjih poslova lišiće slobode okrivljenog i bez naredbe istražnog sudije ako je za okrivljenim raspisana poternica. Organ unutrašnjih poslova je dužan da okrivljenog odmah sprovede nadležnom istražnom sudiji koji će odrediti pritvor ili lice lišeno slobode pustiti na slobodu.
Član 20
(1) Pritvor može narediti i veće nadležnog suda u toku postupka, koji se vodi po zahtevu Međunarodnog krivičnog tribunala za ustupanje krivičnog gonjenja.
Član 21
(1) Pre donošenja rešenja o pritvoru sud će okrivljenog upoznati sa sadržinom optužnice i naredbe za lišenje slobode i omogućiti da se o tome izjasni.
Član 22
(1) Pritvor može trajati do predaje optuženog Međunarodnomkrivičnom tribunalu, odnosno do pravosnažnosti odluke kojom je zahtev za predaju odbijen, a najduže dva meseca
(2) Veće nadležnog suda dužno je da svakih mesec dana ispita da li postoje razlozi za dalje trajanje pritvora i da to utvrdi posebnim rešenjem.
Član 23
(1) Protiv rešenja o određivanju pritvora okrivljeni i njegov branilac mogu uložiti žalbu vrhovnom sudu republike u roku od tri dana od prijema rešenja, o čemu sud odlučuje u roku od tri dana od izjavljivanja žalbe.
(2) Žalba iz stava 1. ovog člana ne zadržava izvršenje rešenja, a zadržava izvršenje predaje.
Član 24
(1) Ako veće sastavljeno od troje sudija nadležnog suda, nađe da su ispunjene pretpostavke za predaju okrivljenog, utvrdiće to rešenje.
(2) Pretpostavke za predaju su ispunjene ako se utvrdi da se zahtev odnosi na lice protiv kojeg se vodi postupak i da je zahtev za predaju optuženog uredan
(3) Protiv rešenja iz st. 1 ovog člana okrivljeni i njegov branilac imaju pravo žalbe vrhovnom sudu republike u roku od 3 dana od prijema rešenja. O žalbi odlučuje veće sastavljeno od pet sudija.
(4) Veće vrhovnog suda je dužno da odluku po žalbi donese u roku od 8 dana od dana prijema spisa.
Član 25
(1) Rešenje kojim je utvrđeno da nisu ispunjene pretpostavke za predaju okrivljenog po službenoj dužnosti, zajedno sa spisima predmeta, dostavljaju se republičkom vrhovnom sudu.
(2) Vrhovni sud u veću od pet sudija razmatra zahtev i prvostepeno rešenje i svojim rešenjem potvrđuje ili preinačuje rešenje okružnog odnosno višeg suda.
Član 26
(1) Pravosnažno rešenje kojim je utvrđeno da su ispunjene pretpostavke za predaju okrivljenog lica Međunarodnom krivičnom tribunalu, dostavlja se republičkoj vladi.
(2) Rešenje o predaji okrivljenog Međunarodnom krivičnom tribunalu donosi republička vlada.
(3) Protiv rešenja iz stava 2. ovog člana ne može se voditi upravni spor.

Do Haga zajedno

BEOGRAD – Razgovori o postizanju političkog konsenzusa za usvajanje saveznog Zakona o saradnji sa Haškim tribunalom počela je u petak, kasno u kabinetu jugoslovenskog predsednika Vojislava Koštunice.
U Palatu federacije, kako je uoči razgovora bilo najavljeno, pozvani su savezni i republički premijeri Dragiša Pešić i Zoran Đinđić, ministar unutrašnjih poslova Srbije Dušan Mihajlović, savezni ministar pravde Savo Marković. Iz Podgorice dolazak su najavili lideri SNP i SNS Predrag Bulatović i Božidar Bojović, a od njih, praktično najviše i zavisi da li će propis na saveznom nivou koji predviđa i predaju jugoslovenskih državljana Haškom tribunalu, biti donet. Do sada su ove partije bile oštro protiv slanja okrivljenih koje goni taj sud, ali domaća, nimalo ružičasta stvarnost i uslovljavanja američke pomoći moglo bi da dovede do “promene kursa”. Jer, kako reče nedavno jedan od domaćih političara - logično je da se između pojedinca i budućnosti države – izabere država. Očigledno je da vlada Srbije koja je do sada, kako su njeni najviši zvaničnici sami potvrdili, neće više da bude dežurni krivac i sama obavlja “prljav posao izručenja” i to po Statutu Haškog tribunala koji ne mari za bilo kakva prava osumnjičenih.
Zato je i predsednik SRJ Vojislav Koštunica zajedno sa predsednikom Veća građana Dragoljubom Mićunovićem, koji je takođe najavljen kao jedan od učesnika sinoćnjeg dijaloga, ponovo inicirao donošenje zakona. Pravna dilema da li je ekstradicija Tribunalu po Ustavu dozvoljena ili ne među pravnim ekspertima ostaje, ali kako reče predsednik SRJ “ako budemo čekali na promenu Ustava, pitanje je šta će od ove države ostati, a mislim da postoji dovoljno pravnog osnova i u ustavnim odredbama kakve su sada...”
Treća članica crnogorske koalicije “Zajedno za Jugoslaviju”, Narodna stranka, koja doduše nema poslanika u Saveznom parlamentu, ponovila je svoju saglasnost da se donese savezni zakon o saradnji, koji podrazumeva i izručenje.
- Taj neugodni deo naših međunarodnih obaveza moramo da ispunimo – rekao je “Novostima” Dragan Šoć, predsednik NS, koju je na sinoćnjim razgovorima trebalo da predstavlja Savo Marković, savezni ministar pravde i stranački funkcioner.
Ukoliko ne bude političke volje da se zakon donese, ostaje pitanje šta će se dogoditi.


http://www.novosti.co.yu/vest.asp?vest=456&rubrika=Politika

Одговори путем е-поште