Title: Message

SNP postavila uslov za usvajanje zakona o Tribunalu

Za izručenja LEX SPECIALIS

U Hag bi išli samo oni jugoslovenski državljani protiv kojih već postoji optužnica, dok bi ostali odgovarali pred domaćim sudovima

BEOGRAD - Glavni odbor SNP-a ponudio je juče DOS-u kompromisni predlog o zakonu o saradnji s Haškim tribunalom, prema kojem bi se izručenja odnosila samo na one jugoslovenske državljane za koje su optužnice već dostavljene vlastima u Beogradu, a da se eventualnim novim optuženima suđenja organizuju u zemlji.

Predrag Bulatović je posle sednice Glavnog odbora SNP-a izjavio da se predlaže donošenje leks specijalisa, kojim bi se regulisala saradnja s Haškim sudom, a odnosila bi se samo na dvadesetak dosad optuženih pred tim sudom.

On je rekao da je za SNP neprihvatljiv tekst predloga zakona koji im je dostavljen u subotu i dodao da su pojedini predstavnici vrha vlasti već pristali na nacrt koji je juče usvojio GO ove partije.
- Kompromis ne podrazumeva ni Grubačev, ni DOS-ov, ni naš zakon, nego rešenje koje će biti prihvatljivo za sve koalicione partnere - rekao je Bulatović i dodao da bi zakon mogao biti usvojen u Saveznoj skupštini 10. aprila.

Skinuli odgovornost sa sebe

Naglašavajući da je SNP ovom ponudom skinula sa sebe breme odgovornosti i otvorila proces saradnje s međunarodnom zajednicom, Bulatović je rekao:
- Ko ne bude u mogućnosti da prihvati ovakvu našu formulaciju i ko ne bude želeo kompromise, taj će biti odgovoran za neusvajanje zakona o saradnji. SNP je otvorio prostor da se Jugoslaviji ne uvedu sankcije - poručio je predsednik SNP-a.

Prema njegovim rečima, svaka nova eventualna optužnica prema građanima i državljanima SRJ posle usvajanja zakona trebalo bi da se procesuira pred domaćim sudovima. On je dodao da će na ovaj način biti zaštićeni svi građani Crne Gore koji su nesigurni, a koji su po pozivu nadležnih državnih organa SFRJ i SRJ učestvovali u vojnim kampanjama na prostorima bivše Jugoslavije.

Predsednik SNP-a je istakao da u zakonu treba obezbediti i stvarnu dvostepenost domaćih sudova u toku tog postupka, a da eventualne isporuke rade republičke vlade.

Ovakav nacrt zakona o saradnji s Haški tribunalom mogao bi, sudeći po izjavama većine domaćih političara, da bez većih problema bude usvojen u Saveznoj skupštini, ali nedoumice nastaju oko toga da li će i međunarodna zajednica biti zadovoljna ovakvim rešenjem.

Ovu dilemu juče je izneo srpski ministar pravde, Vladan Batić, rekavši da bi "stav SNP-a mogao da bude prihvatljiv, ali postoji bojazan od negativnog odnosa međunarodne zajednice, jer se saradnja s Haškim tribunalom tiče odnosa međunarodne zajednice, a ne nečijeg hira ili volje".

Privremeno rešenje do novog ustava

Savetnik jugoslovenskog predsednika Gradimir Nalić izjavio je da uslov SNP-a za podršku nacrtu zakona o saradnji s Haškim tribunalom ne bi trebalo da bude smetnja za usvajanje tog zakona.
- To nije stvar koja bi trebalo da spreči usvajanje zakona - rekao je Nalić agenciji Beta.
Nalić, koji je učestvovao u pregovorima predstavnika savezne koalicije o zakonskom regulisanju saradnje s Haškim sudom, rekao je da bi savezni zakon trebalo da bude svojevrsno privremeno rešenje do usvajanja novog ustavnog dokumenta.
On je dodao da bi novim ustavnim dokumentom trebalo da, između ostalog, "u najčistijoj mogućoj formi bude rešeno pitanje saradnje s međunarodnim sudovima i ad hok sudovima, kakav je Haški tribunal".

Prema njegovim rečima, DOS je tokom jučerašnjeg dana trebalo da se odredi prema predlogu SNP-a.
"Očekujem da odluka GO SNP-a znači da je došlo do usaglašavanja stavova u glavnim tačkama. Verujem da ćemo u konsultacijama naći kompromisno rešenje koje bi ušlo u zakon i otklonilo poslednju primedbu koju je stavio SNP. Mislim da smo sada više nego ranije blizu usvajanja zakona o saradnji s Haškim tribunalom", kaže se u jučerašnjoj pisanoj izjavi za medije Dragoljuba Mićunovića, predsednika Veća građana Savezne skupštine.

Predsednik Narodne stranke Dragan Šoć očekuje da će kompromis biti postignut već danas i ocenjuje da je zahtev SNP-a ograničavanjem broja izručenja na postojeće optužene "razuman".

Komentarišući uslov SNP-a, Božidar Bojović, predsednik SNS-a, kaže da je ovakvo rešenje dogovoreno na sastanku kod predsednika Koštunice i da je opravdano da se ta odredba nađe u Nacrtu zakona.

Slobodan Orlić, savezni sekretar za informisanje i predsednik SD-a, kaže da je stav njegove partije da se "ljudi visokog rizika", odnosno oni protiv kojih je već podignuta haška optužnica, nađu pred Tribunalom, dok bi protiv ostalih mogli da se vode procesi pred domaćim sudovima, u saradnji s haškim istražiteljima.
- Takvu mogućnost je, uostalom, nedavno nagovestila i Karla del Ponte, pa ne vidim zašto bi to trebalo da bude problem za DOS - smatra Orlić.

Njegovo mišljenje deli i savezni ministar za nacionalne manjine Rasim Ljajić:
- Ovo bi mogao da bude naš signal da smo spremni za saradnju, a verujem da bi međunarodna zajednica mogla da ima razumevanja za takav pristup. Bolje je doneti bilo kakav, nego nikakav zakon, a sva ostala pitanja mogu biti regulisana ustavnom poveljom - kaže Ljajić, koji je uveren da će ovakav predlog zakona biti izglasan u Saveznoj skupštini.

http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/P02040808.shtml

Attachment: spacer.gif
Description: GIF image

Attachment: black.gif
Description: GIF image

Одговори путем е-поште