Title: Message
 
 
http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/T03011401.shtml
 
GLAS JAVNOSTI
 
Sreda, 15.01. 2003
 
Tema:
 
 

GLAS PODSEĆA

Tri godine posle Arkanovog ubistva, svedok K-2 u Hagu priznao umešanost u zločin

Svi putevi vode u Hag

Hoće li SRJ tražiti izručenje bivšeg pripadnika "crvenih beretki"?

Pre tri godine, 15. januara u 17 sati i pet minuta, u holu beogradskog hotela "Interkontinental" ubijen je Željko Ražnatović Arkan. Tako je jedna od traženijih mušterija u Međunarodnom sudu u Hagu "umakao" mehanizmu svetske pravde. S njim su stradali i Milenko Mandić zvani Manda i Dragan Garić, prvi biznismen, drugi savezni policajac. Okrivljeni, potom i osuđeni Dobrosav Gavrić, Milan Đuričić Miki, Dragan Nikolić Gagi, (Zoran Nikolić Pegla u međuvremenu umro u zatvoru), 4. februara očekuju obnovu sudskog procesa.

Da svi putevi vode u Hag i da pred domaćim sudom nisu ni izvedeni ni kažnjeni svi počinioci trostrukog ubistva u "Interekontinentalu" više je nego očigledno. Jer, samo nekoliko nedelja pre treće godišnjice tog trostrukog ubistva, pred Međunarodnim sudom u Hagu pojavio se K-2, zaštićeni svedok i čovek koji je javno, pred milionskim gledalištem, izjavio da je umešan u ubistvo Željka Ražnatovića Arkana. S dva puta potvrdnim odgovorom na pitanje okrivljenog Miloševića da li ima veze s Arkanovim ubistvom, K-2 je naterao domaće pravosuđe da se debelo zapita da li je pravda u slučaju Arkan zaista zadovoljena.

Osim nedoumice o kome se radi (K-2 je predstavljen kao bivši pripadnik "crvenih beretki" i ekspolicajac) i dileme da li su, suočeni s mnogobrojnim promašajima kad su svedoci protiv Miloševića u pitanju, haški tužioci, zapravo, samo malo manevrisali, srpsku javnost zanima šta će učiniti državno tužilaštvo. Da li će zatražiti izručenje zaštićenog svedoka K-2 i ukoliko Haški tribunal zaista ispuni zahteve srpskog tužilaštva, da li će to, i kako, izmeniti tok suđenja Arkanovim ubicama? Odnosno, kada (ako) klupko počne da se odmotava, do koga će nit stići?

"Tužilaštvo nije to pitanje razmatralo. Ukoliko zauzmemo o tome stav, javnost će biti obaveštena. Osim toga, pojam umešanosti je veoma širok jer se ne zna na koji je način K-2 učestvovao u ubistvu i da li je odgovoran za njega", izjavila je za "Glas" Vesna Janjić - Belić, zamenik okružnog tužioca.

Međutim, kako za "Glas" precizira Božidar Prelević, advokat i bivši savetnik Dušana Mihajlovića, ministra srpske policije, ovde su neke stvari sasvim jasne.
- Imamo svedoka K-2 čiji je identitet znaju okrivljeni Milošević i njegovi branioci, i priznanje K-2 da je umešan u ubistvo Željka Ražnatovića Arkana. Tako, izgleda da taj podatak ne znaju jedino Okružno javno tužilaštvo i naš sud. Utoliko čudnije što bar nekog ko je bio u specijalnim jedinicama i "crvenim beretkama" ne bi trebalo da je problem identifikovati..."

Prelević dodaje da smatra da se OJT ne može ponašati kao institucija koja nije obaveštena, pa zato što nije obaveštena - ne želi ni da zna.
- Ne kažem da je OJT neaktivno, jer ne znam ni da li su oni tražili od policije da im dostavi podatke. Jer, problem sa tužiocima je što oni ne prikupljaju dokaze direktno, već indirektno. Konkretnije, u Hagu je K-2 rekao da je umešan u Arkanovo ubistvo. Javnost, pa i ljudi u OJT su to čuli, i OJT bi trebalo od policije da zatraži dodatne informacije iz kojih bi se moglo zaključiti da li je K-2 saučesnik, pomagač ili izvršilac. Onda sud, na osnovu akta tužilaštva, traži izručenje K-2 od zemlje u kojoj se to lice nalazi. A ne od Haga, jer Haški tribunal nije zemlja, već sud.

Prelević pojašnjava i da to što se K-2 u Hagu pojavio kao zaštićeni svedok nema nikakve veze s delom učinjenim u "Interkontinentalu".
- K-2 je svedok zaštićen od odmazde zbog svedočenja protiv Miloševića, ali ne i od krivičnog dela koje je, ako je počinio, to jest, umešan u trostruko ubistvo u "Interekontinentalu". Haški tužitelji mogu da traže pogodbu, da insistiraju na blažoj kazni, ali to sa nama nema nikakve veze. Zato je OJT već moglo, ukoliko već nije, da traži podatke od policije o K-2 jer je jasno da je to čovek koji se, kako bi se reklo, uklapa u Arkanovo ubistvo. Doduše, svi koji su radili na slučaju rasvetljavanja Arkanovog ubistva znaju koliko je pretkrivični postupak rađen traljavo - zaključio je advokat Prelević.

Krvava serija

U iščekivanju raspleta slučaja K-2 "Glas" podseća da su zbog prozivki ko je sve umešan u Arkanovo ubistvo stradali mnogi žestoki momci iz beogradskog podzemlja. Prvi je ubijen Radoslav Trlajić, alijas Bata Trlaja, jedan od žestokih momaka iz Novog Beograda, upucan 26. februara 2000. ispred ulaza u zgradu broj 142 u Ivana Ribara na Novom Beogradu.

Zatim je stradao Branislav Lainović Dugi, novosadski biznismen i bivši komandant paravojne Srpske garde, ubijen 21. marta 2000. u Ustaničkoj ulici ispred parkinga, kod hotela Srbija u Beogradu. Zoran Davidović Ćanda, biznismen i bivši momak folk pevačice Jelene Karleuše, kćerke kapetana Dragana Karleuše, (takođe svedoka protiv Miloševića), izrešetan je 23. marta 2000. po povratku iz Novog Sada sa Lainovićeve sahrane.

Zoran Uskoković Skole, beogradski biznismen i bivši momak sa asfalta, upucan je 27. aprila 2000. u vatrenom okršaju u beogradskom naselju Vidikovac (ubijen je i njegov teleohranitelj, policajac Miloš Stevanović). Ubijen je, iako nema veze s Arkanovim ubistvom, i Žika Petrović, generalni direktor JAT-a, 25. aprila 2000. ispred svoje kuće u ulici Jaše Prodanovića.

Spisak je i duži, odnosno, kako su novinari crnih hronika izračunali, pre dolaska DOS, u vreme Jovice Stanišića, ubijeno je 19, a za mandata njegovog naslednika Radeta Markovića, 11 poznatih ličnosti. (Prvi je načelnik RDB-a postao 1991. a smenjen je 1998. drugi postavljen za šefa RDB-a 1998. smenjen 2001. godine).

Bez kraja

Iako su nove vlasti najavljivale žestok obračun s kriminalom, krvava serija je nastavljena i posle 5. oktobra 2000 (treba li podsetiti da ni većina ubistva od ranije nije razjašnjena, a ministar Mihajlović stalno preti kako znaju ubice, na primer Slavka Ćuruvije, ali "radi dalje istrage ne mogu da saopšte imena"). Sem novinara Milana Pantića i, u trenutku ubistva bivšeg radnika DB-a Momira Gavrilovića, ubijen je i general policije Boško Buha.

Po svemu sudeći, smrt generala Buhe prepunila je gorku čašu ministra policije, pa je Mihajlović čvrsto obećao da će policija prevrnuti i nebo i zemlju dok ne pronađe ubicu visokog funkcionera MUP-a:
"Podigli smo čitavu policiju na noge i preduzeli smo sve mere. Zavirićemo u svako kriminalno gnezdo za koje znamo i privešćemo svakog registrovanog kriminalca na informativni razgovor", rekao je.

Ni srpski premijer Zoran Đinđić nije oćutao:"Za mene kampanja traženja oružja po parkovima i traženja ubice tek tako nije profesionalna. Rekao sam ministru da očekujem, za razliku od ranijih ubistava, da se saopšti da li postoji, kod kolega, u načinu života tog činovnika ili u nečemu, potencijalni motiv za to što se desilo. Ovo je test i u kratkom roku videćemo da li je policija uradila profesionalno sve što je mogla."
Đinđić je kazao i da ubica nije na nebu i zemlji, već među onima koji su imali kontakte i odnose sa žrtvom.

A, po svemu sudeći, K-2 i njegovo javno priznanje krivice biće test za Okružno javno tužilaštvo i preko njega celokupni sistem srpskog pravosuđa.

ZORICA ZARIĆ


Одговори путем е-поште