Title: Message
 
 
by                                                                           
Datum: 03. mart 2003. g.

Upozorenje:Ukoliko ste ovu poruku dobili greškom ili više ne želite da dobijate nove informacije i tekstove sa ARTEL GEOPOLITIKA pritisnite [EMAIL PROTECTED] i u rubrici "subject" napišite "unsubscribe".

U GODINI SLAVLJA, 100 GODINA SINDIKATA SRBIJE, MASOVNI PROTESTI RADNIKA

[EMAIL PROTECTED]
 

Borivoje Uroševic
Beograd, 2. mart 2003. god.

Sindikat Srbije se sprema da proslavi, 15. maja 2003. godine, sto godina postojanja radnickog pokreta u Srbiji. Jubilej, dostojan poštovanja, treba dostojno i proslaviti. Imaju li radnici volje za slavlje i razmišljaju li o tome ? U opštem sivilu i letargiji u kojoj se Srbija nalazi - teško. Zato o slavlju necu ni pisati, što ne znaci da sam protiv njega. Naprotiv, jednom je 100 godina i radnicki pokret Srbije ima se cime podiciti i sigurno je da taj datum treba obeležiti.
A kakva je srpska zbilja ? Radnici masovno protestvuju u Boru, Majdanpeku, Kragujevcu... Razlog : Teško se živi, privreda ne radi, plate su toliko male da od njih ne može da se prehrani porodica, za sve ostalo nema. Privatizacija je ustvari rasprodaja srpske privrede, bez dobrog socijalnog programa. Vlada Zorana Djindjica, sigurna u sebe i svoju moc, Sindikate ne uvažava kao partnere, ustupa im mrvice i smatra to svojim velikim ustupcima.
Nedavno je u Skupštini Srbije usvojen Predlog o izmenama i dopunama Zakona o privatizaciji koji ce ozvaniciti vec postojece stanje rasprodaje srpske privrede. Doduše, usvojena su i TRI predloga koja je uputio Savez samostalnih sindikata Srbije a koji se odnose na to da 30 procenata akcija firme koja se privatizuje pripada zaposlenima u nominalnom iznosu od 200 evra po godini staža, da buduci kupac firme ne može biti fizicko ili pravno lice koje ima dug ili finansijske obaveze prema subjektu privatizacije i da se sindikalna imovina i objekti namenjeni za odmor i rekreaciju u vlasništvu sindikata, ne mogu privatizovati.
Na stav Vlade i odluku Skupštine Srbije, kada je u pitanju Zakon o privatizaciji, Sindikat Srbije je ''oštro'' reagovao. Svi su se ''uplašili'' !!!
I dok se Sindikat Srbije, u liku svog predsednika, bavi ''oštrim'' saopštenjima i ''plaši mecku rešetom'' u Boru radnici zahtevaju od Vlade hitan sastanak i razgovore o sudbini Kombinata i celokupne privrede u regionu. Ugroženi su i ekonomski i ekološki i porucuju da im preostaje samo da se odande isele.
U Majdanpeku je istovetna situacija. Ne vidi se na koji nacin ce se pokrenuti privreda, Vlada izgleda nema nameru da pomogne.
Radnici ne traže milostinju. Oni samo žele da sacuvaju svoja preduzeca i da od svog rada mogu normalno da žive sa svojim porodicama.
Posle svih potresa koji su se dogodili u Kragujevcu uništavanjem ''Zastave'' i neispunjenih obecanja, radnici Kragujevca su se samoorganizovali u ''RADNICKI OTPOR''. Razocarani u sindikalce koje je iznedrila ''Oktobarska revolucija 2000. godine'' bili su prinudjeni da se samoorganizovanjem bore za svoj status.
I, kako nadavno rece predsednik Sindikata Srbije Milenko Smiljanic, komentarušici radnicke proteste u Boru, Majdanpeku i Kragujevcu da je ovo kraj sumornoj socijalnoj slici Srbije. ''Na sceni je sindikalni muk i apatija. Svake nedelje izbije po neki plamen protesta i nemirenja sa propadanjem. Vlast uporno siluje statistiku kako nam je sve bolje. Dokle - dok gora ne zazeleni. Ustace radnici, s` tim svi moraju racunati, a na celu ce im biti Savez samostalnih sindikata Srbije i moja malenkost''...
Ako se secate reci Milenka Smiljanica o ''vrucoj jeseni'', pregurali smo i hladnu zimu i sada cekamo da ''gora zazeleni''. Sasvim je prirodno da posle toga dolazi vruce leto. Sa ovakvim predsednikom, ako se radnici sami ne organizuju, doci ce ponovo ''vruca jesen'' ali tada više nece biti sindikalnog pokreta u Srbiji.
Nece valjda Milenko Smiljanic biti upamcen kao poslednji predsednik - i to baš u godini slavlja ?!

Napomena : Ako želite da saradjujete, ako mislite drugacije ili želite nešto da
saopštite, obratite nam se - i obavezno potpišite !


ARTEL GEOPOLITIKA je privatan, nezavisan i nelukrativan web site koji se izdražava od volonterskog rada nekolicine entuzijasta.
Ukoliko  vam se informacije koje ARTEL GEOPOLITIKA objavljuje dopadaju bili bismo zahvalni da nas podržite bilo kojom finansijskim doprinosom ili kroz reklamiranje na našem web site-u. Vaša pomoć biće upotrebljena za još kvalitetnije selektiranje informacija, njihovo brže postavljanje na site i, što smatramo možda i najvažnijim, prevodjenje najkvalitetnijih tekstova i na druge jezike.
Za dinarske uplate: Rade Drobac- Postanska stedionica-, žiro račun br. 908-20001-18-8888-47712653
Za devizne uplate:  Rade Drobac- Nacionalna [tedionica- Devizni ra~un br.: 00-305-0002922.2

<<_IMVTemp_Show_ARTELlogo2.gif>>

Одговори путем е-поште