Title: Message


SVI DUŽNICI NA JEDNOM SPISKU


Uskoro Kreditni biro

Kreditni biro će voditi bazu podataka o bonitetu građana


Udruženje banaka Srbije će do kraja godine osnovati Kreditni biro koji će voditi bazu podataka o bonitetu fizičkih lica, odnosno korišćenju kredita kod poslovnih banaka, pozajmicama po tekućem računu i platnih kartica. Takve podatke iz Kreditnog biroa, čiji se start očekuje 1. novembra, moći će da koriste i druge banke, ali samo uz saglasnost klijenta, najavio je na jučerašnjoj sednici Upravnog odbora UBS dr Veroljub Dugalić, generalni sekretar te bankarske asocijacije.

Po njegovim rečima u Udruženju već postoji solidna lista o kreditnoj solvetnosti građana, kao i informacioni sistem, a baza podataka će se uz neznatna ulaganja poboljšati kako bi funkcionisala po uzoru na svetske kreditne biroe. Domaći Kreditni biro pri UBS će se osnovati, po uzoru na nemački Šufa biro koji postoji više od 75 godina.

Kada građanin zatraži kredit u nekoj banci moraće, kako je objasnio Rade Bačković, specijalni savetnik u Udruženju banaka, da potpiše i saglasnost da će se podaci o njegovoj redovnoj otplati kredita slati u Kreditni biro kako bi bili dostupni ostalim bankama u Srbiji. U Birou će se čuvati podaci i o njegovoj solventnosti po osnovu kreditnih kartica i tekućem računu. Zahtev za kredit, odnosno saglasnost za pribavljanje izveštaja o bonitetu koštaće 180 dinara.Od tog iznosa 60 odsto će ići Kreditnom birou, a preostalih 40 odsto banci koja traži izveštaj. Primere radi, kako je naveo Bačković, u BiH građani za takvu saglasnost plaćaju 15 konvertabilnih maraka plus po pet maraka žiranti, što bi iznosilo oko 1000 dinara.

Informacija o kreditnoj sposobnosti građana pre nego što mu se odobri kredit je inače neophodna po direktivi Evropske unije, kako je rekao Bačković, u cilju smanjenja kreditnog rizika, premda to prvobitno nije traženo od naših banaka. Od Kreditnog biroa se očekuju pozitivni efekti zbog samog preventivnog delovanja, odnosno bojazni građana da bi mogao da dođe na crnu listu. On je naveo da u Americi inače važe stroga pravila, odnosno da neko ko jednom ne plati kredit do kraja života gubi takvu mogućnost, a u evropskim zemljama u narednih sedam godina. Istina, u našoj zemlji je do sada zabeležen veliki procenat naplativosti kredita od građana, čak 97 odsto.

U prvoj fazi u jedinstvenoj bazi Udruženja banaka, kako je istakao Bačković, formiraće se podaci o zloupotrebi korišćenja tekućeg računa, odnosno da je banka morala sudskim putem da naplati dugovanja, kao i za platne kartice. Za takve nesavesne klijente već postoje crne liste po bankama koje su inače on-lajn povezane sa Udruženjem.

Kreditni biro bi, kako je planirano, u drugoj fazi vodio podatke i o plaćanjima poreza, komunalija, struje, sudskih taksi... koje će dobijati od javnih i državnih institucija.

B. Dumić

Back

Одговори путем е-поште