DOS PUN ŠPIJUNA
Prelević: Vladajuća koalicija "bušna kao švajcarski sir od agenata domaćih i stranih tajnih službi". Novi zakon o dosijeima DB neophodan Srbiji
BEOGRAD - Demohrišćanska stranka Srbije predala je predlog zakona o dosijeima Državne bezbednosti republičkom parlamentu kako bi, kako kaže predsednik ove stranke Vladan Batić, postalo jasno ko u vrhu vlasti sarađuje ili je sarađivao sa Miloševićevim tajnim službama.
Batić je izjavio i da će "mnogi biti iznenađeni" kada se budu otvorili dosijei i vidi ko je sarađivao sa DB-om, ali je bez odgovora ostalo pitanje da li je lider DHSS-a već čitao dosijee kad unapred govori o iznenađenjima.
Zakon o dosijeima trebalo bi da posluži i kao osnova za lustraciju, pa se postavlja pitanje koliko su dosijei DB-a autentični i da li je moguće "podmetanje" podataka o političkom protivnicima.
Advokat i bivši savetnik u MUP-u Boža Prelević ističe da se za zakonom o otvaranju dosijea tendenciozno čekalo i da su pre godinu dana dati predlozi zakona o uređenju DB, koji su po međunarodnim standardima predviđali jaku kontrolu ove službe ignorisani u korist zakona koji ponovo ne predviđa nadzor nad radom tajne policije.
Najgori zakon o DB u Evropi
- Srbija ima najgori zakon o DB-u u ovom delu Evrope i on je upravo poslužio kao osnov događaja kojima smo svedoci: ubistvo premijera, ucene, afere, pretnje... Sada oni koji su bili desna ruka diktatora treba da određuju ko će biti lustriran. Zašto se sa donošenjem ovog zakona čekalo toliko dugo, zašto Rade Marković nije odmah smenjen, kome je smetalo da se otkrije ima li u DOS-u doušnika DB-a ili ne, pitanja su na koja niko ne daje odgovor - ističe za Kurir Prelević.
Borović: Ko je reformista, a ko cinkaroš Jedan od "vlasnika" dosijea, advokat i predsednik stranke Pravda
Borivoje Borović, kaže da posle uvida u svoj dosije može da tvrdi da je
dve trećine podataka precrtano crnim flomasterom kao i da je neosporna
činjenica da je Miloševićeva tajna služba ubacivala svoje ljude u tada
opozicione partije. |
||||
On dodaje i da je vladajuća koalicija "bušna kao švajcarski sir od agenata domaćih i stranih tajnih službi" koji su, između ostalog, kumovali sukobu na relaciji DS-DSS i velikom broju afera koje potresaju političku scenu.
Visoki funkcioner DHSS-a Živojin Stjepić tvrdi da su to upravo razlozi zbog kojih je njegova stranka pripremila predlog zakona o dosijeima, jer je, kako kaže u izjavi Kuriru, dosta tajanstvenih prozivki na temu ko je strani plaćenik, domaći izdajnik ili špijun.
- Otvaranjem dosijea napravićemo raskid sa prošlošću i stvoriti uslove za normalan razvoj zemlje bez neprestanog sumnjičenja i pretpostavki o umešanosti bilo kog funkcionera u rad tajnih službi. Verujem da će javnost najbolje kontrolisati ceo postupak i na taj način sprečiti eventualne zloupotrebe. Ima li špijuna u DOS-u, biće jasno kada budu identifikovani oni koji za zakon neće glasati u parlamentu - tvrdi Stjepić.
Precrtani saradnici
Da stvar baš nije tako ružičasta smatra policijski ekspert Boža Spasić, koji kaže da je praksa zemalja u okruženju pokazala da se ovim putem stiže samo do šefova tajne policije i ljudi koji su akcijama rukovodili, ali nikada i do najvažnijih učesnika - saradnika čija su imena odavno precrtana i uništena.
- Šifre se menjaju na nekoliko meseci, a čak i da je moguće ući im u trag, to se ne može očekivati posle ostanka Radeta Markovića na čelu te službe posle 5. oktobra i intervencija koje su pripadnici BIA već odavno izvršili na svim podacima koji se tiču saradnika policije. Smešno je očekivati da se otkriju špijuni, to se nije desilo ni u Nemačkoj, ni u Poljskoj, pa neće ni kod nas, jer svaka ozbiljna tajna služba posle godinu dana ima potpuno prilagođeno i fabrikovano stanje - kaže za Kurir Spasić.