http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/I03083002.shtml
 
Glas javnosti
 
Nedelja, 31. avgust, 2003.
 
Intervju:
 

Ministar prosvete Gašo Knežević o "novoj školi"

Ne želim da se ova reforma zove "Gašica"

Promena sistema je eksperiment u realnom vremenu i uživo

Idejni koncept nove škole "po meri deteta" je završen i od sutra će premijerno početi da se primenjuje. U potpuno drugačijoj ulozi naći će se oko 7.000 učitelja i nastavnika, od kojih se očekuje da skroz zaborave na dosadašnji način rada, a 80.000 prvaka i zvanično postaje prva generacija koja će učiti po novom.

Sa njima se aktivira inicijalna kapisla promena, a kako će sve izgledati u praksi moći će da se vidi tek kroz nekoliko meseci. Predavačima, koji su zajedno sa đacima prvacima postavljeni u centar školskog sveta, neće biti ni malo lako jer se od njih očekuje da budu zanimljivi i dovitljivi. To jedan od ključnih uslova za promenu ustaljenog mišljenja da je domaća škola dosadna, preteška i kao stvorena za bubalice. O tome kako je pronađena "prava mera" za prvake i još o koječemu, za "Glas" govori ministar prosvete i sporta Gašo Knežević.

- "Meru" smo odredili na osnovu iskustva. Puno smo razgovarali sa ljudima, osim toga, kad neko ima i u svojoj porodici primere i kad može da prati kakav je emotivni odnos dece prema školi, onda shvati da nešto "škripi". Ja krivce uvek tražim u sistemu.

Čini mi se da ova "nova škola" garantuje promene čiji će zadatak biti da od dece napravi aktivnog učesnika nastavnog procesa koji će bolje pamtiti, manje biti pasiviziran i manje osećati mržnju prema sistemu. I ako đake pridobijemo, mi smo zapravo rešili osnovni problem, a to je negativni odnos prema školi.

Cenus

Formirali smo komisiju koja mora da interveniše na cenusu. To je čuvena šifra prosvete, cena usluga, odnosno obrazac po kome se plaćaju škole. "Štimanjem" tog cenusa mislim da ćemo uštedeti pet odsto u sistemu bez otpuštanja i jednog jedinog čoveka. A Božidar Đelić mi je rekao: "Gašo, 10 odsto uštede otvara mogućnost za značajno povećanje plata". U Ministarstvu tvrde da mogu da izvuku još pet odsto samo sa cenusom.

Kako komentarišete kritike da su ovu reformu radili pedagozi i psiholozi i da je zapravo preuzet američki koncept učenja?
- Znam da reformu zovu "Pepsi" i tvrdim da je to potpuno pogrešan napad. A priča o američkoj školi je potpuno sumanuta. Jer ako Ministarstvo išta zna, to je uporedno stanje obrazovanja. I mi znamo, meni je to teško da kažem, jer ću možda nekog uvrediti u SAD, ali oni imaju loš sistem osnovnog i srednjeg školstva. Ako smo na neku stranu i "gledali", "gledali" smo prema skandinavskim zemljama. I za stručno obrazovanje smo uzeli nemački način razmišljanja i mislim da se niko neće zbog toga naljutiti. Ali smo pokušali da to bude kompilacija koja će se primiti na ovom tlu.

Zašto ste se odlučili da ukinete numeričko ocenjivanje?
- Mnogo je bolje za decu ako je ocenjivanje opisno zato što se opisna ocena prilagođava svakom detetu, ali tu se ne gubi kompeticija, jer je iz tog teksta potpuno jasno da li je neko odličan ili vrlo dobar. Motiv je motivisanje dece. Mislimo da ćemo sa opisnom ocenom da izazovemo veću borbenost duha.

"Koska"

Da li postoji mogućnost da učitelji dobiju veću platu?
- Pitajte prosvetne radnike da li bi to dozvolili i da li bi tako samo "bacili kosku" oko koje će oni da se glođu. Ja ne bih voleo to da radim zato što će to izazvati nezadovoljstvo ostalih.

Da li su do Vas doprla gunđanja učitelja zato što ih sa takvim načinom ocenjivanja očekuje veći posao?
- To je tačno, moram da im kažem da su dobro shvatili da ih očekuje predaniji rad. Što se nas tiče, trudićemo se da im to nadoknadimo.

Kako će izgledati dnevnici za prvi razred?
- Idejno rešenje je gotovo i mislim da će imati oko 200 strana. Sada će svako dete imati dva-tri lista u dnevniku. Oni će imati veći obim, ali drugačiji format, lakši za nošenje.

A đačke knjižice?
- Završićemo ih na vreme. I one će morati da promene izgled.

Kako kontrolisati učitelje i nastavnike?
- Učitelji i nastavnici moraju da znaju da pedagoški nadzornici više nisu kontrolori, već pomoćnici sistemu. I od njih ne treba da očekuju "packe", već samo pomoć. A inspekcija, koja je ostala, uvek će unapred da kaže školama koje su nadležnosti inspektora. Van tih nadležnosti inspektor prekoračuje svoje ovlašćenje i svaka škola može zbog toga da ga prijavi. Voleo bih da se naglasi da mi nismo Ministarstvo koje kažnjava.

Nije bezobrazno

- Bilo bi prebezobrazno i preambiciozno, a i nemoguće frontalno krenuti u sve razrede odjednom. Promena školskog sistema je eksperiment u realnom vremenu i uživo. Taj eksperiment može da pogodi generacije. Ja ne želim da se ova reforma zove "Šuvarica dva" ili "Gašica", ili kako god već može da se komponuje, želim da ovo bude ozbiljna reforma i zbog toga smo se odlučili da idemo "korak po korak".

Kako sprečiti korupciju sa pojavom alternativnih udžbenika?
- Niko neće moći da objavi udžbenik bez naše saglasnosti. Ostaje pitanje izbora, ali nemoguće je to prepustiti kupcu, jer bi se pojavila šarolikost u svakom odeljenju. Ideja je da se udžbenici biraju u opštinama.

Evo jednog "nezgodnog" pitanja - da li Ministarstvo može da izdvoji više novca za novu školu?
- Svaka promena iziskuje novac i naravno i mi razmišljamo o raznim izvorima finansiranja. Očekujemo da stigne novac iz Španije i Italije koji bi omogućio da kompjuterizujemo sve škole u Srbiji. Lokalna zajednica je u velikoj meri počela da se zanima za škole, to nije idealno, ali je bolje nego što je bilo.

Problem je što postoje škole koje nemaju kanalizaciju i struju, to su najčešće male, seoske škole. Moramo sistemski da odlučimo o tome šta ćemo raditi sa njima. Razmišljamo i o učenju na daljinu. U svakom slučaju trudićemo se da zatvaramo minimalni broj škola u racionalizaciji sistema.

Da li to znači da će biti i otpuštanja?
- Ne, viška zaposlenih neće biti.

Olga Nikolić


Одговори путем е-поште