Odraz nervoze finansijskih centara moći
Bez turbulencija na Beogradskoj
berzi Beograd - Aktuelni politički događaji i minimalna korekcija kursa dinara nisu se odrazili na poslovanje Beogradske berze. U trgovanju obveznicama nije bilo većih odstupanja, a cena se kretala u okvirima zone fluktuacije, što znači da su se pomeranja kretala od plus do minus 10 odsto - kaže u izjavi za Danas Svetlana Cerović, savetnik za listing i marketing Beogradske berze i dodaje da je dnevni obim trgovanja obveznicama juče iznosio 554.781 evra. Prema njenim rečima najveći porast cena od 130 odsto zabeležen je u trgovanju akcijama iz portfelja. R. Š. |
NBS: Uobičajena fluktuacija
kursa Beograd - Oscilaije kursa dinara u skladu su sa srednjoročnom politikom popunjavanja deviznih rezervi NBS i obezbeđenjem održive platno-bilansne ravnoteže. Pre samo nedelju dana kurs dinara "ojačao" za približno isti iznos za koji je nakon prošlog vikenda "oslabio". Uporedna analiza pokazuje da je prosečan kurs dinara prema dolaru u poslednje dve nedelje septembra iznosio 57,8, dok je prve dve nedelje oktobra 56,4, što znači da je dinar "ojačao" za 2,4 odsto u odnosu na dolar, kaže se u saopštenju NBS i dodaje da su fluktuacije kursa uobičajena pojava koja odslikava stanje domaćih, ali i svetskih ekonomskih tokova, pa prema tome pomeranje kursa dinara od jedan odsto ne treba da zabrine. R. D. |
- Ovde je najvažnije pitanje to što su oko vladajućeg DOS stvoreni finansijski krugovi moći i što u uslovima, kada država predstavlja još uvek najvažnijeg poslodavca u neemancipovanom privrednom ambijentu, oni presudno zavise od poluga vlasti. Imajući to u vidu, svaka promena bi u pitanje dovela i njihove pozicije pa je nervoza na deviznom tržištu, sasvim očekivana, ocenjuje Medojević.
On smatra da još uvek živimo u sistemu monopolizacije i kartelizovanih nosilaca moći koji su posebno osetljivi na turbulencije na političkom planu.
Iza, doduše, blagih pomeranja kursa dinara sigurno su stajale neke finansijske institucije ali i neki moćni pojedinci. Veliki problem je što u Srbiji nema političkog dijaloga koji bi omogućio da se neke stvari pokrenu sa mrtve tačke i smire turbulencije na finansijskom tržištu, kaže Medojević i dodaje da Vlada Srbije radikalizuje političku scenu te da se ponavlja crnogorski scenario iz 1997. i 1998. godine kada je najvažnije bilo sačuvati vlast. D. L. Z.