Nove haške optužnice postavile pitanje obostrane saradnje sa Međunarodnim sudom

Nove ucene i pozivi na trampu

Hag ne odustaje od zahteva za isporučenjem optuženih. Odluka o mogućoj predaji slučaja Beogradu biće naknadno razmatrana. Za Đorđevićem će biti raspisana poternica Interpola

BEOGRAD - Podizanje optužnica u Haškom tribunalu protiv generala VJ Nebojše Pavkovića i Vladimira Lazarevića i generala policije Vlastimira Đorđevića i Sretena Lukića malo je koga iznenadilo, jer su od rata na Kosovu pod istragom.

Osim toga, njihova imena najčešće su pominjana za vreme izvođenja dokaza Tužilaštva po optužnici za Kosovo protiv bivšeg jugoslovenskog predsednika Slobodana Miloševića.

Iznenađujući su, međutim, komentari koji su usledili pošto su otpečaćene optužnice. Iz Haga i Vašingtona stigle su nove ucene, ali i neobični predlozi. Američki ambasador za ratne zločine Pjer Rišar Prosper je, bez imalo uvijanja, kao da se radi o robi, pozvao srpske vlasti na trgovinu, odnosno svojevrsnu trampu, pa je suđenje kosovskoj četvorki pred domaćim sudovima uslovio hapšenjem i izručenjem komandanta VRS generala Ratka Mladića.

Kasno sinoć, medijima je iz kabineta ministra srpske policije prosleđena pisana izjava ministra Dušana Mihajlovića. Ministar Mihajlović kaže da će poštovati svaku odluku suda i vlade, ali da on neće "biti taj ministar koji će generale Lukića i Lazarevića isporučiti Hagu".

Prioritet Mladić

Ministar inostranih poslova Goran Svilanović, predsednik Nacionalnog saveta za saradnju s Haškim tribunalom, ovu vest dobio je u Nju Delhiju, a u telefonskom razgovoru za "Glas" ponovio je da je prioritet ove vlasti Ratko Mladić.
- Prioriteti naše vlade biće Mladić, Radovan Karadžić, veći angažman na utvrđivanju odgovornosti za zločin u Srebrenici, a što se tiče četvorice generala očekujem da će Haški tribunal optužnice protiv njih prepustiti domaćem pravosuđu.

Đorđević u Rusiji

U intervjuu Radiju B92, Korać je rekao da se Vlastimir Đorđević, koliko je poznato, u Rusiji i dodao da će ga sada, pored naše zemlje, tražiti i Haški tribunal. Korać je ocenio da "ni Haški sud nije izvan političkih zbivanja", navodeći da je omogućeno da se proces protiv optuženog generala Mirka Norca vodi u Hrvatskoj, umesto pred Tribunalom.

- Ovoj demokratskoj Vladi nije potreban Haški tribunal da bi privela ratne zločince pravdi, a to dokazuju i današnje presude trojici pripadnika Vojske za ratne zločine počinjene na Kosovu i Metohiji. Kako i Haški tribunal spada u nasleđe ove vlade, a "sila Boga ne moli", to smo mi Tribunalu isporučili odgovorne za pogrešnu politiku, kao i one, za koje se osnovano sumnja da su lično počinili zločine - rekao je Mihajlović.

Portparol glavnog haškog tužioca Karle del Ponte Florans Artman na sve ovo ima svoj komentar.
Vlasti u Beogradu su, u skladu sa svojom obavezom o saradnji s MKSJ, obavezne da uhapse optužene i isporuče ih Hagu. Vlasti u Beogradu moraju da reaguju kao i u slučajevima ostalih optuženih, bez obzira što se neki od njih nalaze na funkcijama. Jedino ćemo za hapšenje Đorđevića, čije nam je mesto boravka nepoznato, tražiti pomoć Interpola - poručuje Artmanova iz Haga.

Potpredsednik vlade Srbije Žarko Korać izjavio je da vlada želi da nastavi saradnju s Haškim tribunalom za ratne zločine učinjene na teritoriji prethodne Jugoslavije, ali i da očekuje razumevanje tog tribunala za unutrašnje prilike i stabilnost naše zemlje.

Šef Odeljenja za pravosuđe i ljudska prava Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju Vladimir Božović je, podsećamo, na konferenciji za novinare 1. decembra 2001. godine govorio o istragama Tribunala o zločinima na Kosovu. Sutradan je, uz ogradu da Tužilaštvo ne govori o istragama koje su u toku, potvrdila da su pod istragom i lideri OVK. Javnosti je poznato da su neki od optuženih generala više puta davali izjave istražiteljima Tribunala, pa zbog svega Božović nije iznenađen novim optužnicama.

Ali, kako je moguće da su ove istrage završene i podignute optužnice, a još nema optužnica protiv lidera OVK Hašima Tačija, Ramuša Haradinaja i Agima Čekua. Ovo je najbolji primer dvostrukih aršina i vrlo pristrasnog i neprofesionalnog pristupa. Naša država je u više slučajeva pokazala spremnost da sarađuje s Tribunalom i mislim da treba videti šta i kako dalje uraditi u tom pravcu - kaže Božović.

Da ove optužnice nisu lični problem optuženih generala, već države i vlade kojima su služili, upozorava Mihajlović i pominje Lukića i Lazarevića.

Procedura

Pošto su prekjuče obelodanjene optužnice očekuje se da ovih dana budu predate našoj ambasadi u Hagu, odakle će biti poslate Nacionalnom savetu za saradnju s MKSJ. Nacionalni savet će optužnice predati Okružnom sudu. Potom će sa sadržajem optužnice biti upoznati optuženi, nakon čega će im biti određen pritvor. Okružni sud zatim donosi rešenje o izručenju na koje optuženi može da uloži žalbu Vrhovnom sudu. Pošto rešenje o izručenju postane pravosnažno šalje se u Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, na potpis ministru Rasimu Ljajiću, posle čega je transfer u Hag pitanje dana.

- Više puta sam izjavio, još povodom spiska 364 starešine Vojske i policije, koje je neko nameravao da pošalje u Hag, da je za mene neprihvatljivo optuživanje samo na osnovu komandne odgovornosti, odnosno samo zbog toga što je neko bio starešina policije i Vojske na području Kosova i Metohije - istakao je Mihajlović i stavši u zaštitu generala Lukića, za koga kaže da mu je u sprovođenju reformi policije bio desna ruka i naziva ga prvim junakom i herojem akcije Sablja.

Obične građane, međutim, zabrinjavaju i različiti aršini Beograda kada su u pitanju saradnja s Haškim tribunalom, hapšenje i transfer optuženih. U Hagu se trenutno nalaze dvojica bivših predsednika, nekoliko visokih starešina policije, nekadašnji oficiri JNA. Nekoliko njih je uhapšeno, a neki su otišli i dobrovoljno, pošto je usvojen Zakon o saradnji s Tribunalom.

Ali, iako su su otišli dobrovoljno, Milan Milutinović, Nikola Šainović i Dragoljub Ojdanić, primera radi, nisu dobili dozvolu suda da do suđenja budu na slobodi.

Posle svega našoj vladi ne preostaje drugo nego da preispita svoju saradnju s Tribunalom, zatraži da ona zaista bude obostrana. Postavlja se i pitanje kakve će biti posledice izručenja četvorice generala, od kojih je jedan, Sreten Lukić, na čelu javne bezbednosti MUP-a Srbije, unutrašnje prilike i stabilnost zemlje. U svakom slučaju, Hag ne odustaje od toga da četvorica optuženih odu u Ševeningen, ali ni je isključena ni mogućnost da tužilaštvo razmotri zahtev i optužnice preda Beogradu. Pod svojim uslovima.

Ljiljana Staletović

http://www.glas-javnosti.co.yu/


 

Одговори путем е-поште