http://www.patriotmagazin.com/media/0015.htm
 
PATRIOT (Republika Srpska)
 
BROJ 90
10. 11. 2003.

Kosovo i Metohija – juče, danas, sutra

Istorija kao učiteljica života (2)

U ozračju kontinuirane separatističke i isključive albanske politike proteklih dana simuliran je sastanak u Beču, kome je prethodila Klintonova i Holbrukova instrukcija aktuelnom albanskom rukovodstvu njihovim nedavnim posjetama Prištini. Izabrani trenutak nije mogao biti gori za Srbiju, koja je rastrzana međustranačkim borbama, konfuznom vanjskopolitičkom orijentacijom, velikom ekonomskom krizom i vanjskim dugom. I, kako je aktuelni premijer Srpske vlade primijetio (ne bez gorčine) – razgovora u Beču i nije bilo. Sudbina Kosova i Metohije više neće zavisiti od Srba i srpske politike, ali ni od Albanaca. Nadajmo se da će Bušova administracija potražiti prioritete na drugim dijelovima svijeta (Bliski i Srednji istok, Afrika, Pacifik), a da će za njih Balkan biti epizoda "onih neodgovornih demokrata"

piše: Milan Stanić, generalni sekretar SK BiH

Mikronacionalizmi koji se javljaju u posthladnoratovskoj eri, značajan su manipulativni činilac spoljne politike SAD. Podrazumijeva se da one to rade na selektivan način – po principu prioriteta. U zaključcima Komiteta američkog kongresa za spoljne poslove 1991. god. kaže se: "Aktivirati Kosovo kad god treba izdejstvovati ustupke od strane Beograda"; Džems Bejker, državni sekretar u Bušovoj administraciji, 1991. god. je rekao da "Srbiju treba svesti na pretkumanovsku Srbiju" Nažalost, o tome nije vodilo računa dovoljno ozbiljno nijedno srpsko rukovodstvo i, po svoj prilici, moraće se za to platiti visoka cijena. Polazna teza o novoj arhitekturi Evrope zvanično je inaugurisana u Mastrihtu 1991. god, potvrđena od Bušove adminisracije iste godine, a pretočena u strategijski cilj Zapadne vojne alijanse poslije samita u Madridu i Rimu. Tom prilikom usvojena je – kao dio zvanične strategije – strategija upravljanja krizama. Kosovska kriza dostiže dramatične razmjere poslije potpisa Dejtonskog sporazuma. Tada paradržavno kosovsko rukovodstvo prelazi sa "gandijevskih metoda" otpora na militantni vid, kombinujući terorističko-diverzantske metode podzemnog rata i otvorene agresije. U tu svrhu Klintonova administracija daje logističku, organizacionu i političku podršku formiranju OČK, formirajući centre za obuku terorista na sjeveru Albanije, regrutovanje dobrovoljaca iz Amerike, islamskih zemalja i Evrope, te metodama neviđenih diplomatskih pritisaka na rukovodstvo Srbije i Jugoslavije "omekšava" potencijalnu žrtvu.
Opšte je poznato da krizu proizvodi onaj koji želi njom upravljati. Brojne ekipe stručnjaka strpljivo proučavaju regione koji imaju strateški cilj za SAD. Uz vrhunsku tehnologiju, snažnu intelektualnu podršku i bogat izvor novca, formiraju se tzv."nevladine agencije", koje često pod imenom humanitarnih organizacija brižljivo istražuju potencijalnu žrtvu agresije, stvarajući unaprijed scenario političko-ekonomskih kriza, koje se brižljivo “miksaju” i simuliraju u laboratorijama obavještajnih službi. Prema dobijenim rezultatima određuju se prioriteti, dimenzioniraju snage i sredstva za realizaciju postavljenog cilja. U scenariju kosovske krize jednu od glavnih uloga dobila je Italija, koja je preko djelovanja svoje mafije u Albaniji izazvala svojevremeno pobunu stanovništva u Albaniji finansijskim mahinacijama tzv. "novčanih piramida", uzrokujući pad Berišine vlade, pljačku ogromnih stokova naoružanja, čime je kasnije naoružana UČK, što je omogućilo oružanu pobunu na Kosovu. Italija je time poslije 50 godina ponovo obezbijedila vojno prisustvo na drugoj strani jadranske obale, čime je pod kontrolu stavila Otrantska vrata, a time i čitav jadranski akvatorij ("Mare nostrum"). Pored ostalog, aktivacija kosovske krize bio jedan od glavnih ciljeva Zapadne vojne alijanse u cilju trajnog onemogućavanja Rusije u raspodjeli moći na Balkanu. To se moglo postići neposrednim zaprečavanjem prirodnih pravaca ruske politike, na dva načina:
· presijecanjem "pravoslavne vertikale" koja vodi od Bjelorusije, preko Ukrajine, Moldavije, Rumunije, Bugarske, Makedonije, Grčke – do Egeja i
· jačanjem islamskog činioca u neposrednom okruženju Srbije, a prije svega Albanije i dijela muslimanske Bosne.
Pravac protezanja "zelene transverzale" je karakterističan po tome što presijeca Balkan na dvije cjeline: na kontinentalni i primorski dio. Kontinentalni dio čine sjeverna Bugarska, Srbija, Republika Srpska, a primorski – dio istočne Hercegovine, C. Gore i Grčke.

Rambuje i Beč u sistemu "spojenih sudova”

Kosovo i Metohija spadali su u najsloženiju etnodemografsku strukturu bivše SFRJ. U dužem vremenskom razdoblju tu su se snažno sukobljavali društveno-istorijski i socijalno-klasni i ekonomski interesi različitih političkih subjekata. Kosovsko-metohijski čvor posebno je zapreten Ustavom SFRJ iz 1974. god, kada je AP Srbije dat državni subjektivitet, do tada nepoznat u međunarodnom ustavnom pravu. Demografskom eksplozijom, stalnim eksportovanjem albanskog stanovništva iz matične zemlje (Albanije), terorom, protekcionizmom – aktuelnog partijskog i državnog jugoslovenskog rukovodstva u korist Albanaca, polako, godinama, mijenjaće se demografska slika stanovništva na Kosovu u korist albanske većine. Godine 1913, kada Srbija vraća državni suverenitet nad Kosovom, već je 60% albanskog stanovništva prema 40% srpskog i crnogorskog naroda i ostalih etničkih grupa. Današnja demografska slika Kosova i Metohije ide u apsolutnu korist albanske većine – 90% – prema 10% za ostale narode. Danas je opšti stav međunarodne zajednice da Srbi imaju istorijsko pravo na Kosovo i Metohiju, a Albanci etničko. U tom smislu treba u budućnosti gledati na srpsko-albanske odnose.
Počev od 1997. godine situacija na Kosovu i Metohiji se radikalizuje; djelovanjem vanjskog faktora dolazi do oružanih akcija albanskih separatista. Medijskim ratom i snažnim psihološko-propagandnim dejstvom srpsko rukovodstvo i narod optuženi su za grubo kršenje ljudskih prava i etničko čišćenje. Pod diplomatskim pritiskom srpsko aktuelno rukovodstvo bilo je prisiljeno da otputuje u Rambuje na fingirane ultimativne pregovore od 16. do 23. februara 1999. god (što će kasnije rezultirati otvorenom agresijom). Osnovni problem koji je trebalo da bude legalizovan sa stanovišta međunarodnog prava jeste prihvatiti okupacioni status SR Jugoslavije, i to na cijeloj teritoriji Jugoslavije. Npr. čl. 8 pomenutog nacrta sporazuma glasio je: "Osoblje, NATO, njihova vozila, brodovi, avioni, oprema koristiće bez ograničenja kretanje kroz teritoriju SRJ sa slobodnim pristupom njenom vazdušnom prostoru i njenim teritorijalnim vodama. To uključuje bez ograničenja pravo boravka, manevra, smještaja, korištenja svih zona i instalacija potrebnih za podršku i uvježbavanje i operacije." Čl. 9 i 10 tog dokumenta oslobođen je NATO svih plaćanja i odgovornosti zbog eventualno nastalih materijalnih i nematerijalnih šteta, što je u stvari bila legalna okupacija Jugoslavije. Što se tiče Albanaca – za njih je bila predviđena država u državi, sa pravom referenduma i otcjepljenja poslije tri godine. Reagujući na dokumente iz Rambujea, Henri Kisindžer u intervjuu Dejli Telegrafu rekao je da je Rambuje bio provokacija i izgovor za otpočinjanje bombardovanja, te da takav dokument ne bi prihvatio nijedan pravi Srbin.
Zbog toga pravni karakter tok dokumenta bio je i ostao problematičan sa stanovišta međunarodnog prava jer ga poznati međunarodni pravnici smatraju ultimatumom, dok drugi u metodu njegove ponude vide primjenu sile pri zaključivanju međunarodnog ugovora, protivnom međunarodnom pravu (prof. dr Gavro Perazić – Vojno delo br3/2000).
U ozračju kontinuirane separatističke i isključive albanske politike proteklih dana simuliran je sastanak u Beču, kome je prethodila Klintonova i Holbrukova instrukcija aktuelnom albanskom rukovodstvu njihovim nedavnim posjetama Prištini. Izabrani trenutak nije mogao biti gori za Srbiju, koja je rastrzana međustranačkim borbama, konfuznom vanjskopolitičkom orijentacijom, velikom ekonomskom krizom i vanjskim dugom. I, kako je aktuelni premijer Srpske vlade primijetio (ne bez gorčine) – razgovora u Beču i nije bilo. Sudbina Kosova i Metohije više neće zavisiti od Srba i srpske politike, ali ni od Albanaca. Nadajmo se da će Bušova administracija potražiti prioritete na drugim dijelovima svijeta (Bliski i Srednji istok, Afrika, Pacifik), a da će za njih Balkan biti epizoda "onih neodgovornih demokrata". Ukoliko ipak do toga ne dođe, stanje na Kosovu i Metohiji ostaje po onoj narodnoj: "Planina je onog čije su ovce na njoj."

(Kraj)

Reply via email to