Title: Message

Dragan Domazet, ministar za nauku, demantuje pisanje Kurira

Radioaktivni otpad ne ide na Frušku goru

Beograd - Nikada nismo razmatrali mogućnost uskladištenja srednje i niskoradioaktivnog otpada, koji se sada nalazi u privremenom odlagalištu u Institutu "Vinča", na Fruškoj gori - rekao je na jučerašnjoj konferenciji za novinare republički ministar za nauku, tehnologiju i razvoj Dragan Domazet, demantujući tvrdnju objavljenu u prekjučerašnjem broju lista Kurir koju je izneo direktor Ekološkog pokreta Novog Sada.
Prema Domazetovim rečima određivanje lokacije za izgradnju trajnog odlagališta za radioaktivni otpad biće rezultat studije koja će se raditi u 2004. godini. On je dodao da će u toku naredne godine biti izdvojena sredstva u visini od dva miliona evra za podizanje hangara u Vinči, a u kome će biti skladišten srednje i niskoradioaktivni otpad do konačne izgradnje trajnog odlagališta.
Domazet je kazao da je u cilju rešavanja problema transporta 2.6 tona utrošenog nuklearnog goriva u Rusiju, u Beogradu boravila delegacija Ruske Federacije kako bi se našlo efikasno i bezbedno rešenje za odnošenje ozračenog nuklearnog goriva iz Instituta "Vinča" u ovu zemlju na dalju preradu.
Ruska delegacija je izrazila spremnost Ruske Federacije da ponudi preuzimanje utrošenog nuklearnog goriva, pod uslovima koji će biti usaglašeni nakon pregovora koji su otpočeli ovom posetom. Istaknuta je uspešna saradnja tokom prevoženja svežeg nuklearnog goriva u avgustu 2002. godine, što predstavlja garanciju da će svi pripremni radovi, kao i transportovanje ozračenog materijala takođe biti obavljeno kvalitetno, visoko bezbedno i u optimalnim uslovima. Konačna varijanta transportovanja utrošenog radioaktivnog goriva u Rusiju biće usaglašena, kazao je Domazet, posle analiza koje će pripremiti stručnjaci obe strane.
Domazet je naglasio da je potpisan ugovor između predstavnika Ministarstva za energetiku SAD i Instituta za nuklearne nauke "Vinča" o izgradnji savremenog sistema za fizičko i tehničko obezbeđenje svih tačaka na prostoru tog instituta, aktuelnih sa aspekta svih nivoa radioaktivnosti. Američka strana je preuzela obavezu učešča u finansiranju sa 90 odsto a preostali deo obezbeđuje republičko Ministarstvo za nauku, tehnologiju i razvoj.
Realizacija projekta omogućiće maksimalno bezbedan status izvora svih nivoa radioaktivnosti u skladu sa najvišim svetskim standardima, kao i visokobezbedno odvijanje redovnih aktivnosti i postupaka iznošenja istrošenog nuklearnog goriva i materijala niske aktivnosti sa područja kompleksa Instituta. G. Vlaović

http://www.danas.co.yu/

Одговори путем е-поште