Title: Message
Ako nas hoće, znaju šta im valja činiti
05.02.2004.
Zoran Anđelković, SPS: Socijalisti sigurno neće ući u novu vladu Srbije

BEOGRAD - Generalni sekretar Socijalističke partije Srbije Zoran Anđelković u razgovoru za Nacional, uoči jučerašnjeg glasanja za predsednika republičkog parlamenta, tvrdi da SPS u ovom trenutku ne želi da bude deo vlade.
- U pregovorima nismo to tražili, niti pominjali, niti razmišljali o tome da budemo deo vlade, ili deo paketa većinske vlade. To nam ne bi nikako u ovom trenutku politički odgovaralo. Naša procena je da SPS treba da ostavi otvorenu mogućnost da zauzme i kritički stav u odnosu na vlast, ali isto tako i da pomogne funkcionisanje institucija u državi - kaže Anđelković. Ko je učestvovao u pregovorima, koliko puta ste se sreli sa Koštunicom?
- Razgovora sa DSS bilo je i ranije. Može se reći da su počeli pre tri nedelje, kada smo zvanično razmatrali ukupnu političku situaciju u zemlji. Pričali smo o potrebi da se u narednom periodu stvori atmosfera u kojoj će političke partije, bez obzira na to da li su u poziciji ili opoziciji, moći da razgovaraju o pitanjima koja su od državnog interesa. Tada nije bilo nikakvog dogovora o našem eventualnom učešću ili podršci vladi. Šta ste se konkretno dogovorili?
- U ovih nekoliko nedelja, koliko je postojala mogućnost da Socijalistička partija Srbije utiče na izbor predsednika parlamenta, prema tome i Vlade Srbije, mi smo se izjašnjavali da je to matematički moguće, ali da politički ne verujemo da će do toga doći. Verovali smo da će mentori i drugi politički činioci uticati da se, bez obzira na razlike u partijama takozvanog demokratskog bloka, od njih formira vlada. Ali, i tada smo rekli da su, ukoliko neko želi podršku SPS, naši politički stavovi jasni. Da li je to sve?
- Insistirali smo na stavovima SPS koji su izneti i u našoj predizbornoj kampanji. Naravno, to znači da se u ustavnim promenama koje predstoje očuva jedinstvo Srbije, da se obezbedi autonomija Vojvodine, ali ništa više od toga. Odnosno, da nema regionalizacije, niti podele na više republika, da Kosovo i Metohija ostanu sastavni deo Republike Srbije, da se preispitaju svi tenderi za koje je Komisija za borbu protiv korupcije utvrdila da su namešteni, kao i da se zaustavi ovakva privatizacija i izmeni Zakon o privatizaciji...
Govori se da ste ipak postavili konkretne uslove za podršku manjinskoj vladi.
- Nije, verujte, bilo nikakvih drugih uslova za podršku manjinskoj vladi, osim ovih stavova SPS koje sam vam upravo ponovio. Čak ni u vezi sa odbranom Slobodana Miloševića?
- Ne, nije bilo ni zahteva, kako su neki mediji preneli, da država pomogne odbranu Slobodana Miloševića pred Haškim tribunalom. Uostalom, naši stavovi o Hagu su isto tako poznati. Smatramo da izručivanja naših državljana po takozvanoj komandnoj odgovornosti ne bi trebalo da bude. Ali, verujte, mi nismo tražili ni u jednom razgovoru sa Vojislavom Koštunicom i drugim predstavnicima Demokratske stranke Srbije da treba obezbediti sredstva za odbranu Slobodana Miloševića. Naravno, ne smatramo da to pitanje treba zanemariti. Tražili smo da država pomogne odbrani svih ljudi koji su optuženi pred Haškim tribunalom, i to ne samo materijalno.
Znači, ipak ste tražili pomoć.
- Znate, sredstva za odbranu Slobodana Miloševića do sada je prikupljalo udruženje `Sloboda`. Oni su činili to prodajom obveznica. Međutim, na taj način mesečno su mogli da prikupe samo minimalna materijalna sredstava, koja nisu dovoljna ni za avionsku kartu do Holandije i put iz Amsterdama do Haga i Ševeningena. O drugome da ne govorim.
Šta je sa učešćem SPS u upravnim odborima državnih firmi?
- E, o tome ćete sa Dačićem i Vučelićem!
P. Urošević


http://www.inter-nacional.com/

Одговори путем е-поште