Tržište automobila
Rusi dolaze
Lada je jedna od najprodavanijih marki automobila u Srbiji već duži niz godina. Po podacima Udruženja uvoznika vozila i delova, u 2003. godini zvanično je prodato 1.802 vozila marke Lada, te po tim podacima taj proizvođač na tržištu automobila Srbije zauzima treće mesto, sa tržnim udelom od 7,07 odsto. Ipak, zbog postojanja velikog broja uvoznika (i nepostojanja generalnog uvoznika), postoje procene da je broj prodatih Lada mnogo veći od zvaničnog. "Moraju da se ispune određeni standardi, ne možete da prodajete auto na ćošku, već u salonu i da obezbededite delovi i servis", poručuje generalni direktor firme Jugo Lada Nikola Sekulić.
Jugo Lada je u 2002. godini prodala 750 automobila, a 2003. godine oko 1000 automobila. Radi poboljšanja infrastrukture ovaj uvoznik gradi jedan nov prodajno-servisni punkt na Ibarskoj magistrali (Vidikovac) čija vrednost izgradnje iznosi oko 1,5 miliona evra, i koji će biti završen do kraja maja. |
Ovaj uvoznik ima dilersku mrežu od deset dilera koji pokrivaju teritoriju Srbije i Crne Gore i deo BiH i jedno vreme je obavljao funkciju generalnog uvoznika. "To je struktura koja je mogla biti generalni uvoznik, ali smo digli ruke od svega jer nismo imali podršku", kaže Sekulić i dodaje da se nada da će se stanje na tržištu srediti. Na scenu je stupila ruska firma Impex koja ima licencu za izvoz Ladinih automobila na tržišta ovog regiona i koja je nedavno otvorila svoje predstavništvo u Beogradu.
Zanimljivo je da na najtraženiji model Lada Niva otpada oko 50 odsto prodaje. Jedan od razloga je i cena ocarinjenih automobila koja se kreće od 5.600 do 6.000 evra i velika upotrebna vrednost ovog terenca. Ista ta vozila na zapadnim tržištima koštaju i do 10.000 evra. Ovaj auto koji se na proizvodnim trakama nalazi od 1976. godine proizvodiće se još godinu dana. Zameniće ga našminkaniji i verovatno osetno skuplji model koji će nositi ševroletov znak.
Osim Lade i Zastave, modele sa cenama ispod 7.000 evra (osnovna cena+carina) imaju i Dačija, Dajvu, Fiat i Maruti.
http://www.ekonomist.co.yu/magazin/em198/bif/bif6.htm