Esdaun: Incident na Palama se ne bi desio da su BiH vlasti ispunile svoje obaveze
Povrede koje su se desile u sinocnjoj operaciji SFOR-a su za duboko zaljenje. Medjutim, taj incident se ne bi desio da su bosansko-hercegovacke vlasti ispunile svoje medjunarodne obaveze da u potpunosti saradjuju sa Medjunarodnim sudom za ratne zlocine pocinjene na podrucju bivse Jugoslavije, izjavio je danas visoki predstavnik za BiH Pedi Esdaun, povodom sinocnje SFOR-ove akcije pokusaja hapsenja Radovana Karadzica, prenijele su sarajevski mediji.
U akciji na Palama su povrijedjeni svestenik Jeremija Starovlah i njegov sin Aleksandar. Njih dvojica su i dalje u kriticnom stanju, izjavila je veceras nacelnica klinike za anesteziju i reanimaciju Klinickog centra u Tuzli Mirsada Praso.
21:15
Skupstina SiCG usvojila rezoluciju o Kosovu
Skupstina Srbije i Crne Gore usvojila je veceras Rezoluciju o Kosovu i Metohiji, najostrije osudivsi organizovani pogrom albanskih ekstremista i terorista nad srpskim i ostalim nealbanskim stanovnistvom od 17. do 19. marta ove godine na Kosovu i Metohiji, prenijele su agencije. U dokumentu je ocijenjeno da su ti dogadjaji, izmedju ostalog, direktna posljedica prenosa nadleznosti s medjunarodne administracije na privremene organe Kosova.
Za Rezoluciju je glasalo 76 poslanika, 53 iz Srbije i 23 iz Crne Gore, dok su dva poslanika iz Crne Gore bila uzdrzana. Poslanici Srpske radikalne stranke napustili su salu prije glasanja o Rezoluciji.
Skupstina SiCG zatrazila je od medjunarodne zajednice da dosljedno ispuni obaveze iz Rezolucije 1244 Savjeta bezbjednosti UN, poveca snage na Kosovu i bolje ih organizuje, i da kazni pocinioce organizovanog nasilja. Takodje je zatrazena obnova kuca i vjerskih objekata kako bi se vratili protjerani gradjani i ponistili rezultati etnickog ciscenja.
U rezoluciji se osudjuje svaki revansizam, posebno paljenje dva vjerska objekta islamske zajednice u Beogradu i Nisu.
Tri godine od hapsenja Milosevica
Na danasnji dan pre tri godine uhapsen je bivsi jugoslovenski predsjednik Slobodan Milosevic. Dvodnevna drama na Dedinju, tokom koje se pucalo i pregovaralo, okocana je 1. aprila rano ujutro sprovodjenjem Milosevica u zatvor. Bivsi predsjednik Srbije i Jugoslavije uhapsen je zbog sumnje da je zloupotrijebio sluzbeni polozaj i zbog udruzivanja radi vrsenja krivicnih djela odredjenih saveznim zakonom.
Iako je tokom akcije Milosevic porucivao da “ziv nece otici u zatvor”, hapsenje je, prema tadasnjem saopstenju MUP-a, izvrseno bez pruzanja otpora ili primjene sredstava prinude. Dok je Milosevic odvodjen u zatvor, njegova kcerka Marija Milosevic ispalila je nekoliko hitaca iz pistolja, zbog cega je kasnije osudjena na osam mjeseci zatvora, uslovno na dvije godine.
Prilikom dvodnevnih pokusaja policije da privede Milosevica pripadnici njegovog privatnog obezbjedjenja pruzali su otpor. Tom prilikom povrijedjena su dva policajca i jedan fotoreporter, podsjeca agencija Beta. U pregovorima sa Milosevicem o predaji ucestvovali su funkcioner DOS-a Cedomir Jovanovic i tadasnji funkcioner SPS-a Branislav Ivkovic. Milosevic je 28. juna 2001. godine izrucen Haskom tribunalu, gdje mu se sudi za ratne zlocine i genocid.
Tragicnije nego u doba Milosevica
Za manje od mjesec dana vladi Vojislava Kostunice uspjelo je ono sto Slobodan Milosevic nije u cjelini izveo u toku trinaestogodisnje vladavine, pise slovenacko “Delo” i dodaje da je neformalno stupio na snagu triumvirat Kostunica-Milosevic-Seselj, prenosi Beta. List konstatuje da se nova vlast umjesto egzistencijalnim problemima srpskog drustva i njene privrede radije bavi materjalnom pomoci haskim optuzenicima i njihovim rodjacima, a usput zrtvuje veliki dio ugleda, koji je srpskoj drzavi u inostranstvu stvorio pokojni premijer Zoran Djindjic. Zamrzavanje americke finansijske pomoci SiCG, nije ni “pocetak ni kraj tuzne srpske price o vracanju korijenima, koja je u prosloj deceniji izolovala Srbiju”, navodi “Delo” i ocjenjuje da zbog toga sve izgleda jos “tragicnije, nego sto je bilo u vrijeme Milosevica”.
Ranjeni svjestenik i njegov sin kriticno
Svjestenik Jeremija Starovlah, koji je tesko ranjen u nocasnjoj akciji SFOR-a na Palama, operisan je na Univerzitetskom klinickom centru u Tuzli i nalazi se u kriticnom stanju, potvrdila je sluzbnik za odnose s javnoscu tuzlanskog klinickog centra. Operacija njegovog sina Aleksandara, koji je takodje tesko ranjen, je u toku. Sluzbenik Klinickog centra u Tuzli izjavila je novinarima da su kod Jeremije Starovlaha u pitanju visestruke povrede i prelomi, dodajuci da se pacijent nalazi na aparatima i da je “stanje neizvesno”.
11:17
Uskoro komisija za ispitivanje rada MUP u aferi ‘Moldavka’
Potpredsjednik Vlade i ministar unutrasnjih poslova Dragan Djurovic saopstio je da ce, kao sto je najavio premijer Milo Djukanovic, uskoro biti formirana Vladina komisija za ispitivanje rada MUP-a tokom afere seks-trafiking. Djurovic je, u razgovoru za “Vijesti”, kazao da ce komisija izvjestaj o svojim nalazima dostaviti Vladi i drzavnom tuziocu. Na pitanje sta ce uraditi ako komisija utvrdi da je dio MUP-a, a u javnosti se aludira na pomocnika za javnu bezbijednost Mica Orlandica, kovao zavjeru protiv Dukanovica, kako je on vise puta ponovio, Djurovic je kazao da “nije sklon da bez dokaza optuzim ili sankcionise bilo koga”.
10:51
Gavan razocaran zbog saveza Bulatovica i radikala
Britanski ambasador u Beogradu Dejvid Gavan rekao je da je razocaran saradnjom Socijalisticke narodne partije sa Srpskom radikalnom strankom i nagovijestio da bi to mogao biti razlog sto se tokom dvodnevnog boravka u Podgorici nije sastao sa liderom SNP Predragom Bulatovicem. Govoreci o svojim aktivnostima, Gavan je u intervjuu “Vijestima” pomenuo susrete sa predsjednicima ostalih opozicionih stranaka Miodragom Zivkovicem, Draganom Socem i Andrijom Mandicem, kao i sa najvisim crnogorskim zvanicnicima. Na pitanje da li je razgovarao i sa Bulatovicem, Gavan je rekao da ne moze da se sastane sa svima tokom svake svoje posjete. “Moram reci da sam izrazito razocaran time sto je njegova partija formirala savez sa Srpskom radikalnom strankom. Mislim da je ocigledna greska da istaknuti politicar ovdje formira veze sa radikalima, iako znam da je to u kontekstu lokalnih izbora”, rekao je Gavan.
10:36
Dvoje ranjeno u neuspjelom pokusaju hvatanja Karadzica
SFOR je u jutros potvrdio da su u neuspeloj akciji hapsenja bivseg vodje bosanskih Srba Radovana Karadzica na Palama ranjene dvije osobe koje su pripadnici SFOR helikopterom prevezli u bolnicu u Tuzli. Potera za Karadzicem je pocela nocas u 1:10 oko pravoslavne crkve “Uspenije presvete Bogorodice” i parohijskog doma u centru Pala, gdje su ranjeni svjestenik Jeremija Starovlah i njegov sin Aleksandar. Prema izjavi svedoka, oni su ranjeni kada su pripadnici SFOR-a eksplozivom razvalili vrata kuce u kojoj su se nalazili svjestenik i njegov sin, verujuci da se u toj kuci nalazi Karadzic.
Policija Republike Srpske jutros je oko pet sati preuzela obezbedjenje crkve i parohijskog doma, dodajuci da SFOR prethodno nije obavijestio policiju RS o svojoj operaciji, rekao je Beti portparol Ministarstva unutrasnjih poslova RS Zoran Glusac. Portparol SFOR-a Dejv Saliven izjavio je da akcija nije uspjela i da Karadzic nije pronadjen. U akciji trazenja i hapsenja Karadzica ucestvovali su americki, britanski i italijanski vojnici, koji su imali podrsku helikoptera.
www.pcnen.cg.yu/