VNovosti, 11. jul 2004.g.
 
Za Pljačkovicu 29 miliona dinara
Branislav ĐORĐEVIĆ  09.07.2004, 18:35:48

AVIONI NATO su tokom bombardovanja SRJ ispalili oko 11.000 protivtenkovskih metaka sa osiromašenim uranom, koji su na naše tlo spustili ukupno oko četiri tone ovog radioaktivnog metala. Avionski projektili sa uranom pogađali su uglavnom područja Kosova i Metohije i jug Srbije - oko Vranja i Bujanovca.
Iako u izveštajima NATO piše da Pljačkovica, brdo iznad Vranja, nije gađana tokom vazdušne kampanje u bivšoj Jugoslaviji 1999. godine, stručnjaci Instituta za nuklearne nauke "Vinča" i tim Ujedinjenih nacija iz programa za zaštitu životne sredine (UNEP), pronašli su i tamo avionsku municiju sa vrhovima od osiromašenog urana(OU), kakvu koristi NATO.
Posle završene akcije čišćenja sela Bratoselce na jugu Srbije, u septembru 2003. godine, na red bi trebalo da dođe brdo Pljačkovica, a zatim i sela Borovac, Reljan i Bukurevac.
Vojska SRJ i stručnjaci INN "Vinča" počeli su 2002. godine operaciju čišćenja zemlje sa osiromašenim uranom oko Bratoselca, a posao je finansirala bivša savezna Vlada. Nastankom državne zajednice Srbije i Crne Gore, projekat čišćenja pao je u nadležnost srpske Vlade, koja je završila čišćenje ovog sela.
Odgovornost sada leži na ministarstvu nauke i zaštite životne sredine, a ministar dr Aleksandar Popović za "Novosti" kaže da će ovaj problem nastaviti da rešava na najbolji mogući način.
Da li je Vlada Srbije već odredila sredstva za nastavak čišćenja juga Srbije?
- Jeste. Sredstva za čišćenje zemljišta sa OU izdvojena su u budžetu. Počinje čišćenje terena na Pljačkovici. Predračun troškova izvođačkog projekta, koji rade INN "Vinča" i Vojska SCG iznosi 29 miliona dinara.
Postoje li planovi za dekontaminaciju zemljišta?
- Planovi postoje, kao i sada već izvesno praktično iskustvo. Inače ne radi se o dekontaminaciji zemljišta već o čišćenju terena. Na engleskom se ove operacije zovu "klinap"(cleanup).
Šta je sve priznao NATO kao urgentne tačke koje treba sanirati?
- NATO je u početku negirao korišćenje municije sa OU. Zatim je na insistiranje OUN posle više meseci to priznao i potom dao spisak lokacija. Taj spisak se ne poklapa sasvim sa stanjem na terenu.
Da li je radijacija izmerena kod Saveznog SUP-a u Beogradu, zatim u Nišu, Pančevu, Novom Sadu?
- Na svim pomenutim mestima izvršena su merenja i rezultati su u granicama spoljašnjeg fona. Nivo spoljašnjeg fona je, doduše, svuda nešto porastao posle Černobilskog akcidenta, tako i kod nas i stabilizovao se na oko 20 do 30 procenata iznad vrednosti od pre te katastrofe.
Meri li se sada radioaktivnost bombardovanih lokacija?
- Radioaktivnost na lokacijama više nije moguće izmeriti. Potrebno je očistiti sve ograđene lokacije. Međutim, treba istaći da se malo pominju lokacije na Kosovu i Metohiji, koje su bombardovane municijom sa OU daleko više od juga Srbije.
Da li su nadležne institucije prećutale ili nedovoljno informisale građane o potencionalnim opasnostima na području bombardovanih lokacija?
- Javnost u Srbiji je o svemu bila obaveštavana blagovremeno, čak i mnogo pre nego što je NATO priznao da je municija sa OU korišćena na Kosmetu i jugu Srbije. Međutim, važno je istaći da je javnost na području južne srpske pokrajine, po onome što mi znamo, prilično dezinformisana po ovom pitanju. Svi apeli sa naše strane o pažnji koja se mora posvetiti ovom problemu, kao i o opasnostima koje postoje po pitanju područja kontaminiranih sa OU, komentarisani su od strane takozvanih zvaničnika iz privremenih kosmetskih institucija kao jeftini pritisak Srbije za iseljavanje Albanaca sa Kosova i Metohije.

MEĐUNARODNA ZAJEDNICA
DA li ste zahtev za pomoć uputili Međunarodnoj zajednici?
- Mislim da bi bilo umesno da ste to pitanje postavljali svim Vladama od 1999. godine do danas. Radi se o složenom političkom pitanju. Ne zaboravimo da je ova municija korišćena i u zalivskom ratu i da tužbe ne bi dolazile samo od pogođenih nego i od strane samih učesnika. Setimo se samo afere sa italijanskim vojnicima na Kosovu i Metohiji, koja je uz velike napore zataškana - odgovara Popović.

POTRAGA ZA MUNICIJOM
KOLIKI je stepen radijacije zemljišta na koje su pale NATO bombe i gde je najveća?
- Pošto se ne radi o radioaktivnoj zemlji, pitanje je koliki je stepen kontaminacije zemljišta osiromašenim uranom(OU). Pri korišćenju municije sa OU, reč je skoro isključivo o tačkastoj kontaminaciji. U slučaju pogađanja čvrste mete, dolazi do sagorevanja metka i u tom slučaju postoji oblast kontaminirana u užem ili širem krugu oko mesta pogotka. Veličina tog pojasa jako zavisi od uslova pod kojim je došlo do udara u metu i može biti od nekoliko metara do par desetina metara. Da do te vrste pogotka na brdu iznad sela Bratoselce ipak nije došlo, govori podatak da su svi izvađeni meci bili celi, što znači da su na ovoj lokaciji pogađane makete. Mesto najveće kontaminacije je mesto gde je došlo do prodiranja metka sa OU u zemlju. Dalji trag metka se lako prati, bez obzira na proteklo vreme, pod uslovom da se mesto ulaska pronađe, što je sada skoro nemoguće. Zato se u procesu čišćenja više i ne uzdajemo u površinska merenja, već se ceo teren jednostavno prekopava. Dubinu prekopavanja određuje teren i merenja koja se stalno vrše - objašnjava Popović.

Одговори путем е-поште